Fiat verwacht Uno-wonderen Opel Corsa: voor iedereen AUTO Steven van Groningen en Njord definitief uiteen.. Koersen Nootdorp RIJ- IMPRESSIE Bondscoach te duur.. Van der Wal weer thuis Kramer vierde Winst Pesaro DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 Varia PAGINA 15 Samengesteld door Koos Post Hoeveel belang Fiat toe kent aan de verschijning van de Uno bleek kort geleden toen het Ita liaanse bedrijf een klei ne zevenhonderd jour nalisten uit 31 landen in twee gecharterde Jum bo's stopte en dat gezel schap van Londen naar Orlando in het veelal zonnige Florida vloog. Dan kon de hele autopers in één keer kennis maken met de wagen die voor een groot deel de naaste toekomst van Fiat gaat bepalen. De wagen die ervoor moet zorgen dat het vooral aan kleine Ja panners verloren terrein wordt terugveroverd. De wagen die Fiat weer Eu ropa's grootste leveran cier van kleine auto's moet maken. In een stampvolle zaal van een van de Holiday Inns in Orlan do met tal van televisiecame ra's (merendeels Italiaans) op zich gericht en met vele radio microfoons onder zijn neus meende Fiats president-direc teur Ghidella te kunnen con stateren dat zijn sterk afge slankt Turijns bedrijf het diep tepunt voorbii is. "Een nieuw begin", noemde hij de komst van de Uno niet zon der overdrijving. Maar de Ita lianen hebben het in elk geval groots aangepakt. Er zijn twee miljard gulden in geïnvesteerd en er zullen meteen dit eerste jaar al 450.000 Uno's worden gebouwd. Tegen dat kapitale investerings bedrag is een stunt als de mas sale introductie in Amerika te rechtvaardigen. Vooral in Ita lië is de verschijning van een nieuwe kleine Fiat groot nieuws. Vlak na de recht streekse radio- en televisieuit zendingen uit Florida vloog Ghidella hals over kop terug naar Rome om de Uno in le vende lijve aan de Italiaanse president te kunnen tonen. Hoewel ingewijden mij hebben bezworen dat zo'n introductie in één klap in Amerika nauwe lijks duurder is dan een lang gerekte voor verschillende groepen ergens op een klima tologisch gunstig plekje in Eu ropa was Amerika om enkele redenen toch minder voor de hand liggend. Ten eerste omdat Florida minder zonvast bleek dan was ge dacht: het regende dat het goot. Ten tweede omdat de Uno daar niet zal worden uit gebracht: Fiat is niet eens ver tegenwoordigd in Amerika. En ten slotte: de strenge handhaving van de 55 mijlsli miet is natuurlijk verre van We konden wel wat doen op het circuit van Daytona, maar met vele tientallen Uno's op zo'n bochtenbaan is ook niet veel waard. Het verraste mij overigens niet een leuke auto tegen te komen. Fiat heeft op het terrein van de kleine karren een gevestigde reputatie. Nederland kan er in april mee kennis maken. De prijs staat nog niet vast, maar waarschijnlijk zal men er tus sen de 14.000 en 16.000 gulden voor moeten neertellen. Afhankelijk natuurlijk van de uitvoering: Normaal of Super. Er zijn drie motoren: 900 cc - 45 pk, 1100 cc - 55 pk en 1300 cc - 70 pk. Voorts kan men kiezen uit een vier- of vijfbak. Te zij ner tijd komen er een diesel- en een turbo versie bij. Het ge wicht varieert van 700 tot 750 kilo. Als topsnelheid wordt 140 tot 165 kilometer per uur opge geven. Uiteraard heb ik dat laatste niet in Florida kunnen ervaren. De politie was met al die "Europe se snelheidsduivels" in de buurt meer dan gewoon waak zaam langs de route... Ook de geëtaleerde zuinigheid moeten we vooralsnog voor kennisgeving aannemen. Dat komt te zijner tijd wel aan bod bij een uitvoeriger kennisma king. De Cw waarde van 0,34 Met vele Uno's op het circuit van Daytona in Florida. wijst in elk geval in de goede richting. En dat is een voortref felijk resultaat bij zo'n kleine auto. Die dankzij de voorwiel aandrijving en de vrij korte ze tels voldoende ruimte voor de benen heeft te bieden. Het meest opvallende is de rust. Misschien lag dat aan het mo del dat ik daar reed: de extra zuinige 900 cc versie. Maar ook collega's in andere edities had den die ervaring. Prettige rust. Peugeot komt met zuinige, kleine en lichte 205 De Peugeot 205 - die tussen de 104 en de 305 moet komen en voor het eerst volgende maand op de autoshow in Gê né ve te zien zal zijn - is klein (3,70 meter lang), licht (740 tot 810 kilo) en erg zuinig (volgens de fabrikant). De voorwielaangedreven vier- deurs heeft veel van het goe- De besturing is wat aan de zware kant en de wagen helt wat over in de bochten. Voor het overige een leuke auto die zijn weg wel weer zal weten te vinden. De 127 verdwijnt nog niet van het toneel. Officieel komt die tussen de Panda en de Uno Maar het zou mij niet verbazen als de moderne Uno de twaalf jaar oude 127 gewoon uit de markt dringt. Boek over gebruikte auto's Er worden heel wat meer gebruikte auto's verkocht dan nieuwe. Ruw gesteld viermaal zoveel. Toch wemelt het in de winkels van boeken over nieuwe auto's en zal men zelfs met een lampje er moeilijk één over zogenaamde occasions vinden Dus aan Ted Sluymer alle eer dat hij in dat gat is gesprongen. Ik ben niet zo'n liefhebber uan zijn opgewonden stijl van schnji>en, zijn zeer persoonlijke aanpak van controversiële zaken en het gemak waarmee hij zichzelf ondubbelzinnige oordelen aanmeet, maar het moet gezegd dat hij met zijn boek baanbrekend werk heeft verricht. Allerhande zaken de koop en verkoop van gebruikte auto's betref fende passeren de revue waarbij uiteraard erg veel nadruk op de garanties is komen te liggen Dat de ANWB daarbij zo'n beetje heilig wordt verklaard zullen we Sluymer dan maar ver geven. En dat hij daarbij de bekende "miskopen van de maand" weer eens ten tonele voert ook. Dat ts stevig effectbejag. Maar voor nog geen negen gulden is er allicht wat nuttigs uit Sluymers boek te halen. Al was het alleen maar het besef dat men heel erg voor zichtig moet zijn. "De gebruikte auto" door Ted Sluymer, verschenen bij Keesing, prlja 8,95. Glasheldere autotechniek Hoe anders is het boek "Autotechniek glashelder" van de sympa thieke en uiterst serieuze journalist Henk Labots. De ontwikkeling in de autowereld gaat men kon het op de RAI nog zien enorm hard. De vaktechnische verbeteringen zijn nauwelijks bij te houden. Voor Henk Labots heeft dat tot gevolg dat zijn boek dat hij eens voor het opleidingsinstituut VAM in Voorschoten schreef elke keer moet aanpassen. Kortelings heeft hij de vijfde versie vol tooid. Rustig, zo helder mogelijk en met oog voor de moeilijkheden van de leek heeft hij zijn werk aangepast. Wie in autotechniek is geïnte resseerd kan bij Labots goed te rade gaan. "Autotechniek glashelder" door Henk Labots, VAM-uitgevertJ, prijs 38,80. de meegekregen dat in het VERA-programma is ontwik keld. Dat is de experimentele auto van Peugeot. Zo heeft de nieuwe 205 de lage luchtweerstand (niet meer dan Cw 0,35) onder meer te danken aan zijn zijn aërody namische vormgeving die is afgeleid van die VERA. Veel van de gewichtsbesparing is ook daarop terug te bren gen. Om een voorbeeld te noemen: de sloten zyn van kunststof. Ze zijn bovendien niet of heel moeilijk open te krijgen. En verder: in de car rosserie is veel gebruik ge maakt van voorbeschermde staalplaten De 205 komt in vier uitvoerin gen op de Nederlandse markt L. GL. GR en GT. Men kan kiezen uit drie mo toren 954 cc (45 pk - 135 km per uur), 1124 cc (50 pk - 145 km per uur) en 1360 cc (60 pk - 155 km per uur). De fabriek zegt dat bij een constante snelheid van 90 kilometer per uur de wagen in alle gevallen 1 op 20 of nog gunstiger haalt. Over de prijs is nog mets be kend gemaakt. Opel mikt op de massa. Op de grote getallen. Daarom zal een nieuwe Opel wel modern maar nooit modernistisch zijn. Zon der avantgardistische trekjes. Afgestemd op de smaak van het grote pubhek. Altijd ge bouwd volgens het compromis van de grootste gemene deler. Dat is niet negatief bedoeld. Al klinken zulke zinnen sommige autoliefhebbers als vloeken in de oren, het behoeft niet min der waardevol te zijn. Het is een zeer intelligent uitgekien de politiek, waarmee wordt ge speculeerd op het huiselijke, het vertrouwde. Dat bleek mij niet zo lang gele den weer toen ik voor de eerste maal in een Corsa zat. Geen moment had ik het gevoel dat er sprake was van een kennis making. Het kwam allemaal zo bekend, zo vertrouwd over. Opel is dit 'nieuwe model min of meer opgedrongen door de economische omstandighe den. Dat gebeurde toen de klad kwam in .de klasse van de Re- kord. Die klasse is de laatste ja ren bijna gehalveerd. Welis waar ten faveure van de Kadet- ten, Golfen en Escorts (die met z'n allen een derde van de markt bezet houden) maar wel met een tendens naar de nog kleinere wagens. Opel heeft geen haast gemaakt. Integendeel, de Duitse dochter van General Motors heeft er dik de tijd voor genomen om de Corsa te ontwikkelen. Deze kleine kar werd in nauw con tact met de verkoopafdeling op stapel gezet. Zorgvuldig rekening houdend met de wensen van de "gemid delde automobilist" (wie of wat dat ook moge zijn) werden in Opeis hoofdkwartier in Rüs- selsheim de contouren gete kend van de auto die nu in gro ten getale in het Spaanse Zara- gossa van de lopende band komt. Om diverse redenen werd aan deze Spaanse stad de voorkeur gegeven. Een plekje in het hart van de voor kleine auto's zo gunstige Zuideuropese mark ten. In een land dat produktie als voorwaarde stelt voor im port. Zodat de Ascona's, Re- kords en andere Opeis nu in het kielzog van de Corsa naar Spanje kunnen worden ge bracht. Een land bovendien waarin nog een overvloed aan mensen is die bereid zijn aan de lopende band te gaan staan. Het werk werd nu naar die mensen toe gebracht. Dus worden de Corsa's in Spanje gebouwd. Geheel volgens de Opel-traditie in tal van variëtei ten. Er is keus uit twee model len: zonder of met kofferbak. In dat laatste geval gaat het om de Corsa TR. Er zijn drie moto ren: 1,0 liter van 45 pk, 1,2 liter van 55 pk en 1,3 liter van 70 pk. Er zijn diverse gradaties van luxe: Standaard, Luxus of Ber- lina. De prijslijst begint bij 14 mille. Mijn testauto ging daar zo'n duizend gulden bovenuit. Het was een Luxus-versie van de driedeurs met een 1,0 liter mo tor. Die motor is niet nieuw. Het is een verbeterde en aange paste Kadett-machine. De twee andere krachtbronnen in deze Corsa-serie werden echter wel volledig fris ontwikkeld. Natuurlijk legt zo'n één-litermo tor de automobilist wat aan banden. Om toch nog redelijk vlot uit de startblokken te ko men moet het gaspedaal met verve worden bespeeld, moet flink worden doorgetrokken in de versnellingen en moet zo doende enig kabaal niet uit de weg worden gegaan. Dan komt men net nog binnen de 20 se conden op 100 kilometer snel heid. Daar de naald van de snelheids meter om en nabij het cijfer 150 hardnekkig weigert nog verder te gaan zal de van fa- briekswege opgegeven top snelheid van 140 kilometer per uur wel ongeveer kloppen. En dat betekent toch geen slechte top voor zo'n lichte en kleine wagen. Want zonder kofferbak meet het voorwielaangedreven vehikel 3,62 meter (met kofferbak 33 centimeter meer). Die geringe afmetingen maken het natuur lijk erg handzaam vooral in het stadsverkeer. Een klein gaatje of een bescheiden plekje is al voldoende. Maar de inzittenden hebben ook maar bescheiden ruimte ter be schikking. In feite wordt de be schikbare ruimte bepaald door de zwaarte van de stoelen. Hoe zwaarder die zijn hoe minder ruimte overblijft. Het compro mis dat de constructeurs vin den bepaalt het comfort van de inzittenden. In de Corsa is dat aanvaardbaar. Stoelen en bank zitten redelijk, terwijl men de benen net nog kwijt kan. Maar het laat zich raden dat het niet overhoudt. De windtunnel heeft als vanzelf sprekend de vormen van de auto aangegeven. Een wig- vorm met een lage neus, een wat oplopende achterkant en veel glas. Daarbij is een voor een kleine auto verrassend gunstige lage luchtweerstand bereikt. Wat het onderstel betreft heeft Opel al even vanzelfsprekend gekozen voor de constructie die in Kadett en Ascona allang zijn waarde heeft bewezen. Voorwielophanging volgens het McPherson-principe met veerpoten om de zijdelingse krachten op te vangen. Achter wielophanging met een licht gewicht semi-onafhankeiijke torsie-stabilisatoras. Dat is voor de technici onder ons. Voor de overigen: de weglig- ging is uitstekend en de vering heel acceptabel. De motor vond ik opvallend rus tig. Zelfs toen ik het onderste uit de kan wilde proeven hoef de ik niet aan de radioknoppen te draaien. Het motorgeluid bleef binnen de perken en de radio goed hoorbaar. Het verbruik viel niet mee en niet tegen. Aan de pomp no teerde ik op zo'n 1 op 13. Na pittig rijden, dat wél. Voor zo'n auto natuurlijk niet opzienba rend, maar toch ook niet slecht En het kan nog zuini ger. Alles bi) elkaar kom ik toch tot een zeer positief oordeel over deze Opel Corsa. Nergens spectaculair, maar geheel vol gens de Opel-formule een ech te allemansvriend. Vlot genoeg om jonge ryders aan te spreken, gemakkelijk ge noeg om een beginnend auto mobilist zonder problemen aan ervaring te helpen en nog compleet genoeg om de klan ten tevreden te stellen, die een auto kopen volgens stnkt eco nomische lijnen. Zodat ik wel verwacht dat Opel de 200.000 Corsa's die dit jaar in de Zaragossa de fabnek uit rollen vrij gemakkelijk aan de man zal kunnen brengen. LEIDEN - De Leidse vereniging Njord heeft Steven van Groningen gisteravond definitief het recht ontzegd op wedstrijdroeien bij de club. Tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering werd daartoe besloten, omdat Van Groningen (met Ruud Wessel de beste roeier van de club sinds vele jaren) niet zijn hele voorbereidingsschema af wilde stemmen op de Varsity in april en een 'tweetje' had gevormd met Han Abelsma van Orca. Van die laatste club was Van Gro ningen zelf al lid geworden; hij zal zich nu waarschijnlijk ook aanmelden bij Die Leythe om in Leiden de noodzakelijke boot- AMSTERDAM - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond (KNRB) heeft beslo ten het contract met bondscoach Iwan Vanier te beëindigen. Daar mee nam het bestuur het advies van een commissie ad hoc over. De commissie kwam tot de slot som dat het aanhouden van de bondscoach te duur zou worden. Vorig jaar bleek op de algemene vergadering dat de roeibond kampte mei een tekort van rond 90.000 gulden. Vanier (57) is bijna tien jaar bondscoach geweest. trainingen te kunnen blijven vol gen. Dat alles is een gevolg van de pro blemen die zijn ontstaan tussen Van Groningen en Njord, de ver eniging waar hij zijn roeiersloop baan zes jaar geleden begon. Hij kwam er al snel in de "Oude Vier" waarin hij bleef, totdat in het afgelopen najaar moeilijkhe den ontstonden rond de Varsity- vier, die vorig jaar maar net de zege moest laten aan Aegir en tij dens de kampioenschappen met minimaal verschil verloor van Orca-Nereus. Van Groningen wilde na de Varsity verder gaan in een kleinere, relatief sterkere ploeg (twee zonder stuurman met Ruud Wessel) en wilde daar om niet zijn hele voorbereidings programma afstemmen op de Varsity in april. De stuwende kracht in Njords vier wilde nu weieens zijn kansen be nutten om het WK in Duisburg te halen en in de Vier leken de mo gelijkheden daartoe niet opti maal. Van Groningen wilde nog wel de Varsity roeien, maar wil de zich verder zelfstandig voor bereiden op de rest van het sei zoen. Dit stuitte op problemen, die niet overwonnen konden worden. Njord ging op zoek naar een ver vanger en Van Groningen zocht en vond een ploegmaat om mee te "tweeën". Dat was Han Abels- ma van Orca. Via een aantal test duels heeft het duo Van Gronin- gen/Abelsma inmiddels bewezen een serieuze kandidaat te zijn voor het WK en de Olympische Spelen. Het Njord-bestuur en een aantal oud- en ereleden stoorden zich dermate aan deze gang van za ken, dat besloten werd Steven van Groningen uit de vereniging te verwijderen. Pogingen van an dere oud-leden om de 25-jarige rechtenstudent voor Njord te be houden, mochten niet meer ba ten. Tijdens de buitengewone le denvergadering van gisteravond werd de breuk definitief. JAN KLERKS GRONINGEN (GPD) - Wereld- tie aanvankelijk drie weken on- kampioen dammen Jannes van der behandeling gesteld voor der Wal is weer thuis, nadat hij psychische klachten. maar twee weken lang in het Acade- mocht eerder naar huis terugkeren misch Ziekenhuis in Groningen Het ligt in de bedoeling dat hij zijn was opgenomen. Van der Wal wedstrijdactiviteiten zo snel mo- werd na een conflict met de poli- gelijk oppakt. NOOTDORP - De uitslagen van de koersen van gisteren in Nootdorp zijn Eerste koers: 2380 meter 1. Whiskev Star (H A van Dijk) 1.31,1 3 36.6. 2. War rysant West 3. Vasina Dartel Toto win nend 1,70, plaats 1,00, 1,00, 1,00, kop pel 5,30, trio 15,60. Niet gestart Vigo- rosso Swoll (5), Visschers Latijn (10) Tweade koers 2000 meter Vic Bui tenzorg (HJW Grift) 251.3 1 25,7, 2 Vittorio 3 Vitalis. Toto winnend 18,30, plaats 2,70, 1,80, 1,50, koppel 48,30, trio 76,60. Derde koers 2380 meter 1. Th a ma ra (F.J. Eerenberg) 3.26,4 1.26.7. 2 Vorstin Star. 3. Uno Prise Toto winnend 5,70, plaats 1,50, 1,40, 2,40, koppel 16,00, trio 430,10. Vierde koers 2000 meter 1 UnedeWay (A.J. Mollema) 2.47,7 1.23.9 2. Victory van Epse 3. Upper Tefka Toto win nend 2,40, plaats 1,40. 2,00, 1,40, koppel 12,90, trio 100,00 Vijfde koers 1680 meter 1 Ubi Bene (G de Jong) 2 32,2 1.23.2 2 Vedette Hannover 3 Uno del Sol Toto win nend 3.90, plaats 2,10, 2,80, 2.60, koppel 13,10. trio 164.50 Zesde koers 2000 meter 1. Vaguely No ble (E. Buursink) 2-51.2 1 25.6 2 Tara Laguna. 3 Unesco H. Toto winnend 4,40, plaats 3.00. 1,60, 2.30. koppel 15.20. trio 214,40 Zevende koers 2380 meter 1 Un Deux Trois(J.J. Duivenvoorden) 3 30.8 1 28.6. 2. Space Ace 3 Tatum R Toto win nend 3.20, plaats 1.30, 1,70, 3.70, koppel 6,30, trio 52,00 Achtste koers 2000 meter 1 Vivian Reed (A.J Mollema) 2 52.7 1 26.4 2 Theodora Lobell. 3 Rally Tefka Toto winnend 6,40, plaats f 2.30, 3.10, 4,50, koppel 14.10, trio 383.40 Niet gestart Viola Buitenzorg (2), Ultra Rcgi- na (10) Negende koers 2000 meter 1 Sheila Fortuna (C.D Imming) 2.48.0 1.24.0 2 Paris 3 Pluno W Toto winnend 3.90, plaats 1.80. 1,70, 2,60, koppel 62,00, trio 931,70 Niet gestart: Riemer B (1). Tiende koers 2000 meter 1. Samba Judson (W, Duivenvoorden) 2.45,5 1.22,8 2. Pablo D 3 Otnan G Toto win nend 4.20, plaats 1.30. 1.50, 1,70. koppel 29,70. trio 383,00 Niet gestart Real Formosa (5) Elfde koer* 2000 meter 1 Vira P (H.W Langeweg) 2 53.4 1 26,7 2 Uardy D 3 Victory l^iren. Toto winnend 1.40, plaats 2.50, 2,30. 1.80, koppel 10,40, tno 28,00 Totalisatoromzet 327.033.00. LEV ANGER (ANP) - Yep Kramer heeft bij internationale schaats wedstrijden in Lovanger twee vierde plaatsen veroverd Kra mer, die bij de wereldtitelstrijd in Oslo op de vierde plaats ein digde. rondde de 500 meter af in 39,9 seconden. Op de drie kilo meter eindigde de Fnes na 4 mi nuten en 17,7 seconden. Beide af standen werden gewonnen door Rolf Falk-Larssen. Op de 3000 verbeterde hy met 4.15,2 het baanrecord. PESARO - Scavolini Pesaro heeft de eerste wedstrijd uit de halve- eindstryd van het Europa-cup- toernooi voor bekerwinnaars ge wonnen. Scavolini versloeg Olympia Ljubljana met 97 78 In de andere halve finale van het tweede Europa-cuptoernooi ver loor Den Bosch eerder van Vil- leurbanne (88-83)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15