5 0 T Baan: "We hebben nu eens als team geopereerd Liverpool en 'United' niet naar Zuid-Afrika ^7] Jong Oranje oogst waardering V0) Stand Spelpeil te hoog. Stand KNVB eist geld voor samenvatting Maradona mag weer trainen DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 LONDEN (GPD) - De Engelse voetbalclubs Liverpool en Manchester United hebben afgezien van de uitnodiging om aan het eind van dit sei zoen enkele demonstratie wedstrijden in Zuid-Afrika te spelen. Beide clubs was 250.000 pond geboden wan neer zij af zouden reizen naar het door de apartheidspoli tiek fel omstreden land. Alvo rens een definitieve beslis sing te nemen besloten Liver pool en Manchester United eerst advies te vragen aan de Engelse voetbalbond FA. De ze raadde de clubs vervol gens af de uitnodiging te aan vaarden. „Het zou politiek en ethisch on verantwoord zijn geweest", aldus verduidelijkt de voor zitter van de FA, Bert Milli- chips het standpunt van de FA, „wanneer beide clubs een tournee door Zuid-Afrika hadden gemaakt. De clubs is dan ook te verstaan gegeven dat de regels van de FIFA (wereldvoetbalorganisatie) in deze volstrekt duidelijk zijn". Die regels komen er op neer dat clubs die in Zuid-Afrika (geen lid van de FIFA) in ac tie komen forse straffen bo ven het hoofd hangen. Al eerder zagen de Portugese clubs Benfica en Sporting Lissabon af van een trip naar Zuid-Afrika. Zij waren uitge nodigd om deze zomer deel te nemen aan een internationaal toernooi. UTRECHT (GPD) - Rijvers eerste assistent Rob Baan is tijdens zijn dienstverband bij de voetbalbond niet vaak in een positie geweest dat hij zijn bazen onderwijzend kon toe spreken. Een hulptrainer zwijgt meestal en bovendien gaven de prestaties van de verte genwoordigende elftallen weinig aanleiding voor een grote mond. Jong Oranje evenwel bezorgde de door FC Den Haag begeerde oefenmeester gisteren zo'n gelegenheid. In de kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap pakte de jonge garde een 5-0- overwinning mee en ook oogstte de ploeg veel waardering in het met 10 000 toeschou wers verrassend goed gevulde Utrechtse stadion Galgenwaard. „Dit wil ik ook nog wel even kwijt", besloot Baan zijn analyse. „Ik hoop dat we met dit resultaat mijn bazen hebben kunnen over tuigen van het belang van Jong Oranje". In april staat een wed strijd op het programma tegen Zweden en daarna zou het inter nationale jeugdtoernooi in het Franse Toulon de afsluiting van het seizoen zijn, maar dat zomer se voetbalfeest is in de bezuini gingsoperatie van het sectiebe- stuur gesneuveld. De niet met het echte Oranje afge reisde secticbestuurders Stoop en Van der Kroft genoten mee in het zonnige Galgenwaard en wel licht slaagt dit duo er in hun reis lustige collega's duidelijk te ma ken dat het inderdaad van het grootste belang is dat het jeugdi ge talent ervaring opdoet. Ro- Jong Oranje dwong gisteren in het Utrechtse stadion Galgenwaard respect af. Jong Spanje werd met 5-0 verslagen. Hier komt Gert Kruys net iets te laat om doelman Zubizarreta te belagen. SEVILLA (GPD) De ongemeen laffe houding van Kees Rijvers moest het Nederlands voetbalelftal gisteravond in Sevilla wel noodlottig wor den. Tegen alle raadgevingen en adviezen in componeerde de bonds coach voor de vitale EK-kwalificatiewedstrijd tegen Spanje een elftal, dat reeds op papier volstrekt kansloos was voor de overwinning. Zoals meestal, verschilde de theorie ook nu niet van de praktijk, zodat Oranje na het even beschamende als onnodige verlies (1-0) is aangewezen op de hulp van derden om zich alsnog te kwalificeren voor de eindronden volgend jaar in Frankrijk. Zelden heeft een bondscoach het toch al zo in de versukkeling ge raakte vaderlandse profvoetbal zo'n ultra-slechte dienst bewezen als Kees Rijvers gisteravond in de heksenketel van Sevilla. Een voetbalvakman als hij toch is, spotte de Brabander met alle wetten van de logica en wenste hij aanvallend voetbal te spelen met een elftal, dat bijna louter bestond uit verdedigers. Tot overmaat van ramp bestond hij het bovendien om een kwartier voor tijd onder een hels fluitcon cert Michel Valke op te laten dra ven voor Johnny Metgod in plaats van Kees van Kooien, die tenminste nog voor enige drei ging had kunnen zorgen. „Dat was me te riskant", verklaarde de bondscoach naderhand. „Want dan zouden er vier spelers in de zestien meter hebben ge staan en had ik nog maar twee middenvelders over. Nee, het grote probleem vanavond bij ons was dat er vanuit het midden veld niemand buitenom kwam. Daardoor is er niets uitgekomen: geen goed voetbal en geen kan sen". Maar zo verbazingwekkend was dat toch ook weer niet, gelet al thans op de samenstelling van het middenrif. Want naast Dick Schoenaker bestond dat viertal uit drie pure verdedigers (Van der Korput, Metgod en Hoven- DEN BOSCH - De Ameri kaanse basketbalspeler Andrew Fields, vorige week donderdag aangetrokken door Den Bosch, is terugge keerd naar de Verenigde Staten. Hij speelde slechts één keer voor de nationale bekerwinnaar, namelijk in de competitiewedstrijd in het afgelopen weekeinde te gen Rotterdam-Zuid. Fields gaf als reden voor zijn ver trek op, dat het spelpeil in Nederland voor hem te hoog ligt. In de basketbalcompetitie zijn vanavond drie wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Eredivisie heren: Haaksber gen - Noordkop 83-73, Land- lust - Rotterdam Zuid 89-74. kamp), die bij hun club op de eerste plaats verdediger zijn en niet gewend zijn te spelen met achter hun rug nog eens een ver dedigende linie. Vooral gelet op de kwalitatieve armoe bij de Spanjaarden had het daarom ook veel meer voor de hand gelegen wanneer Rijvers had gekozen voor twee offensieve middenvel ders of ten minste een speler (Frans Thijssen) die een bal in de ploeg kan houden. Chaos Door de onwennige positie waarin zij speelden, ontstond daardoor bij Oranje ook een enorme chaos op het middenveld, ontbrak de speler met ideeën en vertoefden de aanvallers René van der Gijp en Jurri Koolhof daardoor voort durend op een eiland. „Maar het zat er toch dik in dat dit zou gaan gebeuren", schetste René van der Gijp naderhand het hulpelo ze verweer van Oranje. „Aan de hand van de opstelling kon je toch al zien, dat er vanuit het middenveld niemand buitenom zou komen". Recht voor zijn raap als de Dordte- naar nu eenmaal van nature is, schroomde hij ook niet de vloer aan te vegen met het concept waarvoor Rijvers had gekozen. „Voor een aanvaller", zo onder kende hij moeiteloos, „is het na tuurlijk weinig dankbaar om in zo'n ploeg te moeten spelen. Ik heb daarom maar geprobeerd veel meer te lopen dan ik nor maal gewend ben. Ze kunnen je dan in elk geval niet het verwijt maken datje er niks aan hebt ge daan". Maar die visie onderstreepte tege lijk hoe slecht Rijvers erin ge slaagd is het heilige geloof dal hij in deze spelstijl had over te plan ten op de spelersgroep. Maar doordat de Spanjaarden zich in dit rommelige, maar sportieve duel aanvankelijk al even ang stig opstelden en zelfs bij Neder lands balbezit continu vier man achterin hielden, was er in de eerste dertig minuten nog geen vuiltje aan de lucht. Toen ook slaagden de Nederlanders er bij na moeiteloos in de opgehitste concurrent ver van het 'eigen doel te houden. Verdedigend stak het toen ook nog allemaal redelijk in elkaar, aan vallend was het echter niet om aan te zien. Maar na een half uur ontdeed het onder Miguel Munoz nog ongeslagen Spanje zich als nog van de schroom. Onder aan voering van de plaatselijke favo riet Rafael Gordillo rukten de Spanjaarden via de linkerflank steeds vaker op richting Piet Schrijvers. Acht minuten voor de rust kreeg Manuel Sarabia de kans van zijn leven, maar alleen voor Schrijvers faalde hij. Drie minuten later dankte Oranje het aan een black-out van de Ita liaanse scheidsrechter Paolo Bergamo dat een overtreding van Dick Schoenaker contra de ver opgerukte Antonio Goicoe- chea - met Sarabia een van de twee debutanten bij Spanje - niet met de strafschop werd bestraft. Maar op slag van rust maakte de Italiaan zijn blunder goed en her kende hij een strafschop in het duel dat Piet Schrijvers aanging met de voor hem opduikende Francisco Carrasco. Juan Anto nio Senor liet zich dat buiten kansje niet ontnemen: 1-0. Piet Schrijvers bestreed die straf naderhand heftig: „Die overtre ding van Schoenaker was een ge heide strafschop, maar bij dat tweede geval liet die nummer elf zich keurig over mijn uitgesto- De stand in groep 7: 1. Spanje 3 2 2. Nederland 4 2 3. Ierland 3 1 4. Malta 2 1 5. IJsland 4 0 nald Koeman als libero ant woordde op de vraag of hij het op 19-jange leeftijd aan zou durven de positie van laatste man in het Nederlands elftal te bezetten: „Durven wel, waarom niet. Maar ik denk dat ik nog ervaring te kort kom". De vraag aan het talent van FC Groningen misstond na afloop van het aantrekkelijke kijkspel niet, want de laatste man voet balde een puike partij op het har de maar goed bespeelbare veld van FC Utrecht. Koeman knalde op schitterende wijze een door Marco van Basten teruggekopte bal in en opende daarmee de sco re, schoof veelvuldig door naar het midden, had ook in de derde goal een ruim aandeel, maakte de vijf treffers vol na een penalty en gaf aan de Spaanse voor- waartsen geen kans weg. Baan: „De nieuwe vrije verdediger van het Nederlands elftal staat klaar "Team" Koeman leidde een defensie die nauwelijks beproefd werd door de zwakke Spanjaanden. Vicr- nul stond het al bij rust, door de schitterende knal van de Gronin ger zelf, en door doelpunten van Marco van Basten, Wim Kieft, Gert Kruys en nogmaals Ronald Koeman „Ik ben vaker met Jong Orar\je op stap geweest", meldde Baan na afloop. „Steeds met elf goede voetballers, maar ik had nooit een team. Iedereen pro beerde de rol van leider naar zich toe te trekken. De grote winst vandaag was dat we als team ge opereerd hebben". Vooral het tweede en derde doel punt waren uitvloeisels van prachtige combinaties. Bij de tweede met Erwin Koeman en Gert Kruys en maker Van Basten in de hoofdrol, vier minuten later gevolgd door een actie waarin Ronald Koeman een gave voor zet gaf die door Kieft niet gemist kon worden. Spanje incasseerde nog voor de pauze een vierde te- gengoal. De inzet van Gert Kruys werd door verdediger Serna van Sevilla met de hand gekeerd. Volgens de Franse scheidsrech ter Wurtz achter de lijn, doelpunt dus en geen strafschop. Die kwam in de tweede helft van de sportieve partij - alleen geel voor Fraile na een overtreding te gen Van Basten toen het schiet- been van Willem Kieft werd weg gehaald. Koeman knalde raak van elf meter en zette de kroon op een voetbalmiddag waaraan hij met veel plezier terug dacht. „Dit elftal moet naar Toulon". René van der Gijp: "Ik heb maar geprobeerd veel meer te lopen dan normaal ik gewend ben" ken voet vallen. Toen was er geen sprake van een strafschop". „Dat doelpunt", meende Rijvers la ter, „kwam voor ons op een ui terst ongelukkig moment. Door dat Hovenkamp door een enkel blessure niet verder kon spelen (Hovenkamp: „Die Marcos ging boven op m'n enkel staan") zijn we daarom na de rust ook met drie aanvallers gaan spelen. Het was toen de bedoeling dat Gullit en Van der Gijp aan de buiten kant zouden blijven, maar daar kwam ook al weinig van te recht". De komst van Ruud Gullit had al na twee minuten rendement kunnen opleveren, wanneer Jur ri Koolhof, die voor de eerste keer bij Oranje in de basis stond, iets alerter had gereageerd. Die mogelijkheid betekende in feite de enige werkelijke kans die Oranje gisteravond kreeg. Want de kopbal van Schoenaker en het wanhoopsschot van Wijnstekers Geen blaam Toch treft de spelers nauwelijks blaam voor het volstrekt machte loze optreden van Oranje. De hoofdverdachte is Kees Rijvers, die in de Andalusische stad het loon van de angst moest incasse ren. Maar tegelijk met hem zou den ook Eric Vilé en de zijnen plaats moeten nemen in de be klaagdenbank. Want die waren het tenslotte die de bondscoach in feite het mes op de keel heb ben gezet door hem min of meer te dwingen de routiniers terug te halen in Oranje. Want de ruimte om te bouwen aan een ver nieuwd Oranje, zoals Rijvers an derhalfjaar geleden in Parijs van de daken schreeuwde, werd hem kennelijk niet gegund Om de simpele reden dat het incidente le succes (lees geld) voor de KNVB kennelijk zwaarder weegt dan successen op langere, ter mijn. En hoe gerijpt Rijvrrs in middels als trainer ook mag zijn, arbeid verrichten onder zo'n enorme druk is hem totaal vreemd. Daarvoor leefde hij bij FC Twente en PSV in een té be schermde omgeving. UTRECHT (GPD) - De NOS heeft de pauze van Spanjc- Nederland niet kunnen op vullen met beelden van Jong Oranje-Jong Spanje. De om roep had alle maatregelen voor uitzending getroffen toen de voethalbond een vergoeding eiste van 10.000 gulden. De NOS weigerde dit en borg de spullen weer op. Sectiebestuurslid Dé Stoop: „Die 10.000 gulden is eerder betaald voor een samenvat ting van Jong Oranje, een uitzonderlijk bedrag is het nu t'' Hu ril tril V isir, W aar ook op de kleintjes gelet moet worden, vond men een samenvatting van Jong Oranje dat bedrag niet waard. BARCELONA (ANP) - De Argentijnse voetbalster Diego Maradona heeft van de clubarts van FC Barcelona te boren gekregen dat hu vol gende week maandag de training kan hervatten. Maradona heeft we gens een blessure en ziekte sinds vorig jaar december op non-actief gestaan. Volgens clubarts Carlos Bestit kan Maradona binnen een maand weer in competitiewedstrijden worden opgesteld. Hij speelde voor het laatst op 6 december tegen nationaal kampioen Real Sociedad. ADVERTENTIE Sportvereniging AJAX SPORTMAN COMBINATIE (A.S.C.) zoekt voor haar senior voetbal selectie een gediplomeerd oefenmeester Sollicitatie» te richten aan het tecretariaal: Scholekstorstiaat 23. 2352 ED Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13