Blik in de weekbladen Door huursubsidie gat van 2 miljard HP deTijd Kamer hekelt kabinetsbeleid op gebied gezondheidszorg Britten negeren uitspraak Eurohof over houdbare melk Waar wint een boer het met een aas altijd? Casino Scheveningen Telefoon van nichtje Roy Horb afgeluisterd Werknemer in bedrijf verdient voor twee Waar zit de bediening aan tafel? Casino Scheveningen ELSEVIERS iyr~i Hoessein optimistisch over rol PLO Raad A'dam wil vrouw als burgemeester Waar moet je 18 zijn om wat te spelen? Casino Scheveningen DEN HAAG (GPD) Bijna de gehele Tweede Kamer is ontevreden over het gezondheidszorgbeleid. Men mist een samenhangend meerjarenbe- leid waardoor de koers van het kabinet onduidelijk is. De incidentele bezuinigingsmaatregelen verstoren het beeld. Gevraagd werd om meer daden ter versterking van de eerstelijnszorg (huisarts en aanverwante hulpverleners). Deze verwijten kwamen gisteren los in de eerste ronde van de begrotings behandeling volgksgezondheid. Kritiek op het gebrek aan samenhang werd geuit met het oog op de verbrokkeling, die gelijktijdige korting van de gezinsverzorging, het streven naar vermindering van de zieken huisbedden, de "afbouw" van de kraamzorg en de reductie van het maatschappelijk werk oplevert. De PvdA constateerde een gebrek aan een duidelijk stelsel voorfinancie ring en planning van de eerstelijnszorg. Daarom vroeg De Pree bij motie om voorstellen voor een dergelijk systeem. Dees (VVD) stelde dat de gezondheidszorg in een "te strak keurslijf' zit, hij vroeg om een dui delijk meerjarenbeleid. Ook hekelden CDA en PvdA het gebrek aan zicht op een samenhangende lange-termijnkoers. DEN HAAG (GPD) - De individuele huursubsidies zorgen tot 1986 voor een tekort van f2,1 miljard op de begroting van het ministerie van volkshuisvesting. De regering vreest dat dit tekort nog „belangrijk hoger" zal uitvallen door de achterblijvende inko mensontwikkeling vooral in verband met de toenemende werkloosheid. Dit staat in de brief van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) over de individuele huursubsidie, die gisteren aan de Tweede Kamer is gestuurd. De tekorten zullen ontstaan on danks een wijziging in de huur subsidie, die het kabinet per 1 ju li gaat invoeren. Deze maatrege len leveren de regering tot 1986 f 1,1 miljard gulden op. Het be langrijkste voorstel is de mensen die huursubsidie ontvangen de trendmatige huurverhoging zelf te laten betalen. De jaarlijkse huurverhoging is voor 1983 vastgesteld op 5 pro cent. Het kabinet heeft hiertoe is gisteren een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Voor de komende jaren gaat het kabi net uit van een jaarlijkse stijging met 6 procent. Om de ontvangers van subsidie de huurverhoging zelf te laten beta len, heeft Brokx bepaald dat de normhuurquote met een half procent gaat stijgen. Deze quote is dat deel van het inkomen dat de mensen met huursubsidie worden geacht zelf aan huur te LONDEN (ANP) - Engeland is niet van plan zijn belemmerin gen voor de import van lang houdbare melk, zogeheten UHT- melk, uit de andere landen van de Europese Gemeenschap op te heffen zolang er geen systeem voor een doeltreffende kwali teitscontrole is, aldus een be kendmaking van het Britse mi nisterie van landbouw. Daarmee negeert men in Londen de uit spraak van het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschap- Den dat de imDortbelemmerin- gen onwettig zijn. Volgens het ministerie ontneemt de uitspraak van het hof Enge land niet het recht om objectieve kwaliteitsnormen vast te stellen. De Britse regering is van plan zuivelproducenten op het vaste land vergunningen te geven voor de levering van UHT-melk maar pas als met de andere EG-landen en met de Europese Commissie overeenstemming is bereikt over de voorwaarden. Daar kan wel twee of drie maanden mee heen gaan, aldus het ministerie. kunnen opbrengen. Deze stij ging geldt voor alle inkomens, van minimum tot boven modaal. Voor de minima gaat het percen tage eigen huur 11,6 procent be dragen en voor modale inko mens 18,4 procent. "Echte minima" Voor de 'echte minima', gezinnen die gezamenlijk van één mini muminkomen moeten rondko men, worden de gevolgen van de vermindering van de huursubsi die gecompenseerd. Daarvoor zal in de eenmalige uitkering voor 'echte minima' f55 zitten. Deze extra uitkering wordt aan het eind van hel jaar door de ge meentelijke sociale diensten ver zorgd. Voor deze 'echte minima' blijft hierdoor de huurstijging beperkt tot 2,5 procent. Daarnaast zal ook vanaf 1 juli bij de vaststelling van de huursubsidie rekening gehouden worden met alle inkomens 'achter de huis deur', zoals premier Lubbers vrijdag al aankondigde. Nu wordt slechts gerekend met de inkomens van de kostwinners en hun partners. Ook de inkomens van eventueel thuiswonende kinderen zullen in de berekening worden opgenomen. ADVERTENTIE Bij Black Jack, ofwel het 21-spel. Figuren tellen voor 10, een aas voor 1 of 11 en heb je met twee kaarten 21 dan is het meteen prijs. Black Jack is leuk, en met een leuke croupier nog leuker. En die zijn er bij. Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 MICHIGAN Twee voormalige Amerikaanse presidenten, Gerald Ford (links) en Jimmy Carter bezochten gisteren het Gerald R. Ford-museum van de universiteit van Michigan. Ford liep op krukken, nadat hij zaterdag aan zijn knie was geopereerd. PAGINA 15 ADVERTENTIE De omgekeerde wereld zou je zeggen, maar toch, bij de Franse Roulette-tafel in het Casino zitten ze vier man sterk in onberispelijke smokings u te bedienen. Of. als dat mooier klinkt, u behulpzaam te zijn. En dat doen ze verschrikkelijk snel en handig. Let er maar's op. Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1983 MACAZINF, In EM van deze week draagt het Nederlands Centrum van Direc teuren haar steentje bij in de se rie "oplossingen" voor het werk loosheidsvraagstuk. Een werk groep van dit NCD heeft onder leiding van prof. dr. D. Horringa een plan ontworpen waardoor minimaal 100.000 nieuwe ar beidsplaatsen ontstaan en de staat geen cent hoeft bij te beta len. Het plan van Horringa ziet er simpel uit: 1. de afschaffing van de winstbelasting op het be drijfsleven; 2. afschaffing van de WIR èn de afschaffing van alle bestaande bedrijfssubsidies. Het verlies dat de overheid lijdt aan het wegvallen van de winst belasting wordt gecompenseerd door het wegvallen van de WIR en de subsidies. Erbij vermeld moet worden dat het plan van Horringa zich vooral richt op kleine, winstgevende bedrijven met een toekomst, de zogenaam de groeibedrijven. Een bijko mend financieel voordeel vdor de overheid zou zijn: een aan zienlijke verlaging van kosten van het fiscale apparaat en van de subsidiebureaucratie. Horrin ga verwacht een reuzenstroom aan nieuwe arbeidsplaatsen, een heropleving van het bedrijfsle ven en - dientengevolge - een groei in de belastinginkomsten voor de overheid. In het omslagartikel kondigt EM de geboorte van de "Nieuwe Mi nima" aan. Deze nieuwe minima, zegt EM, zijn de middengroepen. Om dat te bewijzen werd het re kenwonder van de vakcentrale voor het Middelbaar en Hoger personeel (MHP) aan het werk gezet. Deze constateerde "tot zijn eigen verbijstering, dat de nivel lering nog groteskere vormen heeft aangenomen dan ooit werd bevroed". Niet Piet Splinter (mi nima), of Jan Modaal, maar Dick Plus en Piet Middelman (de mid dengroepen) zijn het haasje. Vol gens de berekeningen van de MHP houdt deze inkomensgroep per saldo een lager besteedbaar inkomen over dan de groep die tot nu de minima wordt ge noemd. VRIJ NEDERLAND VN komt aan de hand van een vrg uitvoerige analyse tot de slotsom dat een deel van de klachten waaraan prins Claus lijdt, voort komt uit de ondermaatse rol die hij geacht wordt te spelen in de schaduw van zijn gemalin. Hij gaat daar volgens VN duidelijk onder gebukt en vreest dat zijn twee jongste zonen, zolang zij op volgingsgerechtigd zijn, in een soortgelijk parket zullen belan den. Zoals de columnist mr. J.L. Heldring al een paar jaar geleden tegenover VN verklaarde kun nen die jongens geen banen aan nemen die op de een of andere manier controversieel liggen. "Dat moeten dus schertsbanen zijn". Claus wordt in VN geschilderd als een intelligente, perfectionisti sche man die weet wat er in de wereld te koop is. Wat dat betreft breekt het Oranjehuis volgens VN met de tradities, waarin het niveau van Bernhard en zijn (Van onze speciale verslaggever Marien van den Bos) AMMAN - De Jordaanse koning Hoessein is ervan overtuigd dat er met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO tot over eenstemming kan worden geko men over de vorming van een fe deratie tussen Jordanië en een toekomstige Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jor- daan en de Gazastrook. Dat vertelde de Jordaanse koning gisteravond tijdens een onver wachte audiëntie aan de Neder landse minister van buitenland se zaken Hans van den Broek. Ook wordt in Jordanië verwacht dat PLO-leider Arafat komende week het groene licht zal krijgen voor het voortzetten van de be sprekingen over samenwerking met Jordanië tijdens het Pale stijnse Nationale Congres, het parlement in ballingschap. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) De telefoon van de nicht van de vorige week om gekomen majoor Roy Horb, mevrouw Ellen Chiuhung, is al geruime tijd afgeluisterd. Dat is uit betrouwbare bronnen in Paramaribo vernomen. Op de ze wijze zouden de militaire au toriteiten haar contacten met Nederlandse journalisten heb ben ontdekt. De militairen bleken nauwkeu- schoonvader Hendrik niet veel hoger reikte dan dat van de niet- belezen, weinig begaafde prins gemaal die een grote mate van oppervlakkigheid aan de dag weet te leggen. Het blad vraagt zich vervolgens af waarin Claus verschilt van PTT-topambtenaar Smit die "met een meisje Kroes is getrouwd" en die toch ook een volwaardige baan heeft waarin hij volledig aan zijn trekken kan komen. Het openingsverhaal van VN gaat over geheime notulen waaruit zonneklaar zou blijken dat de voorzitter van het betaald voet bal, mr. Eric Vilé, en een ambte naar van de gemeente Utrecht volledig op de hoogte zijn ge weest van de malversaties die zijn gepleegd in het bestuur van de FC Utrecht. Hun ontkenning ten spijt. Verder in VN een interview met KBB-topman Bons, een verhaal over de coupplannen van wijlen m«goor Roy Horb en een reporta ge over het zeer opmerkelijke be leid van de Leidse vreemdelin genpolitie in haar strijd tegen het zg. schijnhuwelijk waarmee bui tenlanders pogen hier een ver blijfsvergunning te verkrijgen. De bijlage gaat opnieuw over aardgas. hervormd nederland De staat Ohio in de VS was eens Varia Volgens de Nederlandse minister gaat de Jordaanse koning ervan uit dat ook voor zijn land de op lossing van het Palestijnse pro bleem een kwestie van overleven is en dat juist deze periode daar voor van cruciaal belang is. Eer der op de dag sprak Van den Broek in Amman met zijn Jor daanse collega Marwan al Qas- sem, die gedetailleerder in ging op de besprekingen die de afge lopen dagen in Amman zijn ge DEN HAAG (ANP) - Elke inko menstrekker in de marktsector had in 1982 de zorg voor een en een kwart inkomenstrekker in de publieke sector. Aldus giste ren R. van Wijk namens de raad van de centrale ondernemingsor ganisaties RCO, waarin de werk geversorganisaties VNO en NCW en de middenstands-, boeren en tuindersorganisaties samenwer ken, tijdens een vergadering van de raad voor de arbeidsmarkt. Van Wijk rekende voor dat vorig jaar 3.310.000 mensen met een in komen in de marktsector het geld moesten opbrengen voor 3.059.000 niet-actieve uitkerings gerechtigden. Worden daar nog eens de 1.061.000 rig op de hoogte van de inhoud van telefoongesprekken die mevrouw Chiuhung had ge voerd. Haar telefoon zou zijn afgeluisterd sinds de arrestatie van Horb Mevrouw Chiuhung is inmiddels weer op vrije voeten. Volgens waarnemers in de Surinaamse hoofdstad was de "show" dins dagavond op de televisie voor al bedoeld om Surinamers be het paradijs van de zware indus trie: auto's landbouwmachines en staal. HN ging erheen en zag dat het merendeel van de arbei ders nu de tijd moet doden in de plaatselijke kroeg. De enige werknemers die nog overuren draaien zijn die van de arbeids- bureau's en Job Service. In som mige steden is het werkloos heidscijfer gestegen tot 20 pro cent. Het Japanse produkt heeft hier ongenadig toegeslagen. De bonden voeren een protectionsti- sche politiek: "Honger? Eet je buitenlandse auto!; Werkloos heid: made in Japan; Buy Ameri can". Kant en klare spreuken in sticker-vorm op menig (Ameri kaanse) auto. De vooruitzichten geven nauwelijks reden tot opti misme. De industrie ligt plat, of kan slechts een gedeelte van de bedrijfstijd vullen. Een ambte naar van job service: Ik heb nachtmerries van de dag dat ik moet zeggen: sorry folks, van daag hebben we niets meer". HN wacht met spanning op het eerste optreden in de Kamer van onze minister van ontwikke lingssamenwerking, Eegje Schoo. Legt zy zich neer bij de afkalving van de ontwikkelings hulp, of toont zij zich een liberaal in de 'goede' zin van het woord, zo is de vraag. HN stelt zich hier mee op één lijn met de zorg die de kerken hebben over het ont wikkelingsbeleid. Deze vrezen dat het huidige beleid zich zal verliezen in 'kortzichtig eigenbe voerd tussen koning Hoessein en Arafat. Deze onderstreepte dat er geen sprake kan zijn van een Pale stijns mandaat aan Jordanië om met Israél en de Verenigde Sta ten te onderhandelen. „Er zal door Jordanië geen moment na mens de Palestijnen worden ge sproken. Er moet een afzonder lijke delegatie van de Palestijnen aan de onderhandelingstafel zit ten', aldus Al Qassem. De gedachten gaan daarbij uit naar Palestijnen die zowel voor de Arabische landen, de PLO, als voor Israël en de Verenigde Sta ten aanvaardbaar zijn. Dat bete kent concreet dat mensen als burgemeester Frei van Bethle hem en andere Palestijnse lei ders uit de door Israël bezette ge bieden zullen worden uitgeno digd namens de Palestijnen te gaan onderhandelen. ambtenaran en (gesubsidieerde) trendvolgers (welzijn, gezond heidszorg) bij opgeteld, dan had vorig jaar elke inkomenstrekker die in het particuliere bedrijfsle ven werkt de zorg voor een en een kwart inkomen in de publie ke sector, aldus Van Wijk. Een CRM-onderzoek uit 1977 cite rend waarin werd gesignaleerd dat het aantal niet-actieven zich in een periode van negen jaar vreesd te maken voor contac ten met Nederlandse journalis ten. De militaire autoriteiten zijn bijzonder gebeten op de berichtgeving over Suriname door de Nederlandse pers. Dinsdag werd de Nederlandse ambassadeur in Paramaribo, drs. J.B. Hoekman, door minis ter Sankatsing ontboden. San- katsing, die demissionair mi nister van sociale zaken is, sprak met Hoekman in zijn hoedanigheid van waarne mend minister van buitenland se zaken. Volgens welingelich te kringen in Paramaribo heeft Sankatsing de ambassadeur zijn ongenoegen laten blijken over activiteiten op Neder lands grondgebied gericht te gen het Surinaamse bewind, waarbij werd gewezen op be richten over voorbereiding van een militaire actie met huurlin gen. lang'. Het verstrekken van ex portkredieten aan Nederlandse bedrijven moet niet het eerste belang van het ontwikkelingsbe leid worden, zegt HN. Tenslotte gaat het weekblad in op een opmerkelijk artikel in het laatste nummer van het Marine blad, waarin wordt gesteld, dat het plaatsen van Amerikaanse kruisraketten op Nederlandse bodem in vredestijd in strgd zou zijn met de grondwet. "Wie betaalt kan krijgen wat hij hebben wil. Via foefjes of corrup tie is aan vrijwel alle informatie te komen..". De voorkant van HP bevat deze week een fragment uit een opzienbarend artikel van Gert Berg en Ton van Dijk. "Privacy? Hoezo Privacy? inventa riseert de bloeiende informatie- handel. Onbetrouwbare politie mensen, de ruime bevoegdheden van advocaten, niets ontziende incasso en detectivebureau's zor gen er voor dat wie betaalt "alles over iedereen" te weten kan ko men. Bedrijven maken er in toe nemende mate gebruik van, zo blhkt. In de boekenbijlage een uit Humo overgenomen gesprek met de bij steeds blijkt te verdubbelen vroeg hij zich af of we aankoer sen op het faillissement van de verzorgingsstaat. Over de hoge werkeloosheid zei Van Wijk dat er meer inzicht zal moeten komen in de duur van de werkloosheid, welke mensen werkloos worden en hoeveel er werkloos worden en weer een baan vinden. Parijs wonende Amerikaanse schrijfster Patricia Highsmith, wereldberoemd door haar mis daadromans met Ripley in de hoofdrol. Een paar opmerkin gen: "Boodschappen ?jn funda menteel vervelend in romans.. Ik heb zelden een moreel oordeel over iemand.. Ik denk ook niet dat ik iemand zou aangeven die iets verkeerd heeft gedaan, tenzij het echt in het belang van de maatschappij zou zijn.. Je wordt in Amerika van kindsbeen af aan geïndoctrineerd tegen het com munisme..". Jantiene van Aschs schetst de han delwijze van Haagse voorlich ters. Henri Faas: "Je moet er van uitgaan dat een politicus nooit de waarheid spreekt en dat voor lichters daarin meedoen". Jan- Willem Bertens: "Van der Klaauw heeft het werk moeten doen, maar wy hebben natuur lijk heel wat aan hém moeten doen". Rijk de Gooijer en Eelke de Jong tekenen voor een nieuw feuille ton: "Van onze speciale verslag gever". De weinig bevredigende perscon ferentie die de Surinaamse am bassadeur in ons land, Henk Her- renberg, vorige week gaf. was aanleiding voor DeTijd hem ach terna te reizen naar Genève. In een interview met de dan heel wat rustiger Herrenberg, komt De Tijd tot de slotsom dat hg de gebeurtenissen van 8 december terugbrengt tot een revolutionair AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse gemeenteraad heeft gisteren een duidelijke voorkeur uitgesproken voor een vrouw als nieuwe burgemeester. Blijkens een mededeling in de Staatscou rant moeten sollicitaties naar de ze functie vóór 18 februari wor den ingediend bij de Commissa ris van de Koningin in Noord- Holland. Burgemeester Polak heeft eind vorig jaar bekendge maakt dat hij zich per 1 juni 1983 wil terugtrekken. De Commissa ris van de Koningin in Noord- Holland De Wit, oud-wethouder van Amsterdam, heeft de raads leden gisteren meegedeeld dat er nog geen officiële sollicitanten zijn. Ruim honderd Amsterdammers en een groot aantal organisaties hebben de afgelopen maand ge reageerd op een advertentie waarin de gemeenteraad opriep om een beeld van de nieuwe bur gemeester te geven. Uit de vele brieven kwam een grote be zorgdheid om de stad naar voren. De nieuw te benoemen burge meester zal in elk geval toegan kelijk moeten zijn voor alle bur gers en over een goede lichame lijke conditie moeten beschik ken om de zware taak aan te kun- „Het is een fascinerende honde- baan", aldus de WD, die als eni ge fractie een voorkeur had voor een liberaal op deze post. Alge meen gaat men ervan uit dat de nieuwe burgemeester van Am sterdam een socialist moet zijn, gezien de politieke kleur van de stad. bedrijfsongeval. "Nu heb ik nooit geloofd in een nistig revo lutionair proces. Allerlei belan gen spelen hun rol". En in een situatie, waar de militairen aan de macht zijn ontstaat dan wa pengekletter, is Hcrrenbcrgs simpele verklaring. Lech Walesa wil weer van onderaf beginnen als elektricien op de scheepswerf in Gdansk. "Die werf, dat is de bakermat van So lidariteit. Als ik daar terugkom ga ik, samen met de mensen die mij hun vertrouwen hebben ge geven, nadenken over de moge lijkheden die ons ten dienste staan om onze doelstellingen te verwezenlijken". Op welke ma nier hij Solidariteit weer uit de illegaliteit zou kunnen halen, wil hij nog niet zeggen. Wél is hg er van overtuigd dat het niet goed is als er maar één vakbond is. "Ook al is het de onze". Walesa denkt wel aan de mogelgkheid op nieuw te worden gearresteerd: "Mgn koffers zgn al gepakt". Han Lórzing, projectleider van het streekplan Zuid-Holland-Oost bij de Provinciale Planologische Dienst in Den Haag, heeft de strgd aangebonden met de tuin kabouter Lórzing raakt namelgk helemaal ontroerd door hoog spanningsleidingen die zich geen donder van het landschap aantrekken en op hoge poten over wegen, rivieren en bossen stappen Over zijn ideeën schreef hij een boek. dat in De Tgd wordt besproken. Afschuw en erkenning over de theorieën van Sigmund Freud in het calvinistische Nederland worden ook in kaart gebracht en verder filosofeert De Tijd over de theorie van de Hema als spil van een volledig afgeslankt (Bijen- korftconcern. ADVERTENTIE In 't Casino. Want vorder valt or niet zoveel te spelen als je kind- af bent Tenzij het dagelijkse mens-erger-jc-niet... In zo'n Casino draait het om niks anders. Daar kun je naar hartelust spelen en hoefje niet voor donker thuis te zijn. Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15