Rijnland wil binnen maand gaan baggeren Unieke tennishal op terrein van HTC in Hillegom J rata Toestemming voor opslag Koudekerks slib binnen Kosten ruim 1,6 miljoen gulden Aanrijding in Ter Aar Diefstal apparaten Tjeenk Willink neemt afscheid van 'De Baak' Geen nieuwe banen voor ambtenaren in Alphen Bodegraven even uitgestorven Onderzoek na dood in douchecel JL II II. U B U Tekeningen van de tennisbal zoals die op het terrein van de Hillegomse Tennisclub aan de Stationsweg moet verrijzen. Medio april oegini bouw van de hal die vijf banen overdekt. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 KOUDEKERK AAN DEN RIJN/ ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Hoogheemraadschap van Rijn land hoopt binnen een maand te kunnen beginnen met het uit baggeren van de Lagewaardse Wetering in Koudekerk. Het. provinciebestuur heeft besloten om vooruitlopend op een stort- vergunning Rijnland toestem ming te geven de met onder meer zware metalen verontrei nigde modder op te slaan op het daarvoor gereserveerde ander halve hectare grote terrein ten oosten van de Weidedreef. Die opslag is maar tijdelijk. Uiter lijk op 1 oktober volgend jaar moet. aldus Gedeputeerde Sta ten, het terrein weer in de oor spronkelijke staat zijn terugge bracht. Het provinciebestuur heeft "gezien het spoedeisende karakter van de zaak" Rijnland weliswaar al toestemming gegeven, maar heeft daaraan wel een groot aan tal voorwaarden verbonden. Zo moet de bodem van het "bassin" worden afgedekt met een water dichte folielaag en moet daarop een drainagelaag worden aange bracht. Het water dat uit het uit lekkende slib komt wordt terug gepompt in de Lagewaardse Rijn, maar moet elke maand wor den geanalyseerd op de aanwe zigheid van de metalen cad mium, chroom, koper, kwik, lood, nikkel en zink en op de aan wezigheid van arseen, organi sche chloorverbindingen en fe nolen. Ook moet het hoogheem raadschap bijhouden hoeveel water er wordt geloosd om te zien of de pvc-folie niet gaat lek ken. De vervuiling komt waar schijnlijk van een oude Alphense vuilstortplaats langs de Land- lustweg. Daar is de concentratie van zware metalen en andere vervuilende elementen het grootst. Deze stortplaats is overi gens al vele jaren gesloten. De hinderwetvergunning die de gemeente Koudekerk moet afge ven voor de opslag is ook vrijwel rond. Een hoorzitting over het geven van toestemming voor de tijdelijke opslag leverde geen be zwaren op en de gemeenteraad krijgt maandag een voorstel om de vergunning te verlenen. De officiële procedure kan dan snel van start gaan. Burgemeester Swaan van Koudekerk verwacht dat deze procedure geen be zwaarschriften zal opleveren. Half miljoen De extra maatregelen kosten het hoogheemraadschap volgens woordvoerder Kosman veel geld. In plaats van de 335.000 gulden die oorspronkelijk voor de op slag van het slib was geraamd, rekent Rijnland er nu op dat met de opslag een bedrag van rond een half miljoen gulden is ge moeid. Volgens een woordvoerder van de Streek provincie begint Rijnland on danks de toestemming geheel op eigen risico aan het uitbaggeren van de Lagewaardse Wetering. Pas op 14 februari gaat de officië le procedure voor het verlenen van een opslagvergunning voor het zwaar giftige slib van start. De vergunningen worden dan ter inzage gelegd op het gemeente huis en het provinciehuis en te gen het verlenen ervan kunnen een maand lang bezwaren wor den ingebracht. Wanneer dat ge beurt en de provincie (of de Raad van State in latere instantie) be sluit op grond daarvan geen ver gunning te verlenen, dan komen eventuele kosten voor rekening van het hoogheemraadschap. Volgens Rijnland-woordvoerder Kosman blijft het slib een half jaar tot een jaar in Koudekerk liggen om uit te lekken. Daarna wordt het definitief gestort op een nog door de provincie aan te wijzen stortplaats. HILLEGOM - Op het ter rein van de Hillegomse Tennisclub (HTC) aan de Stationsweg wordt medio april begonnen met de bouw van een tennishal waarin vijf tennisbanen worden ondergebracht. De kosten van de hal, die wordt aangebouwd aan het bestaande clubhuis, bedragen ongeveer 1,6 miljoen gulden. De ge meenteraad van Hillegom heeft zich inmiddels ga rant gesteld voor het beta len van rente en aflossing. De Hillegomse Tennisclub loopt al verschillende jaren met plannen rond om te komen tot de bouw van een grotere en permanente hal. Thans is nog een zogenaam de luchtdraaghal in gebruik die twee banen overdekt. Ieder voor jaar wordt de hal gedemonteerd om de tennisbanen weer als zo genaamde buitenbanen te kun nen gebruiken. Dat kost veel ar beid en vele vrijwilligers zijn er voor nodig de hal af te breken en in september weer op te bouwen. De behoefte aan een grotere en permanente hal deed zich niet al leen daarom voelen. Vooral de vraag in de regio rondom Hille gom naar meer mogelijkheden voor wintertennis deed de HTC besluiten concrete plannen te la ten maken. Daarbij was ook van belang een steeds groeiende jeugdtraining. Vijf banen De afgelopen twee jaar zijn tal van mogelijkheden onderzocht door de speciaal in het leven geroepen bouwadvies-commissie. Conclu sie van die onderzoekingen was dat een tennishal met vijf banen, gebouwd aan het huidige club huis, een haalbare zaak zou zijn. Vervolgens werd architectenbu reau Piet Koster in Heemstede opdracht gegeven een ontwerp te maken voor de tennishal, die geheel gescheiden van de HTC door de stichting Tennishal Hil legom zal worden geëxploiteerd. Nadat alle goedkeuringen waren verkregen is het bouwbedrijf Veen man Vink uit Hillegom opdracht gegeven de hal te bou wen. Medio april wordt met de bouw begonnen. Naar verwach ting is de tennishal in de loop van september van dit jaar ge reed voor gebruik. Tegelijk met de bouw van de hal wordt tevens een aantal nieuwe banen aange legd. Voorts wordt ook nog een tweede voetbrug geplaatst over de sloot die dwars door het ten- niscomplex van de HTC loopt De dakconstructie van de hal zal worden gevormd door ronde, houten spanten waarop een hou ten dakbeschot wordt geplaatst dat is voorzien van een asfalt bi- tumlaag. De kopgevels en de zij gevels worden opgetrokken uit metselwerk. Via een aparte en tree treden de tennissers de bar- ruimte binnen. Van daaruit heeft men zicht op het spel omdat een glazen wand wordt geplaatst. Ook vanuit de verbinding tussen de hal en het bestaande clubhuis zal uitzicht worden geschapen op de vijf tennisbanen. Zuinig De reeds aanwezige kleedkamers en sanitaire voorzieningen zullen ook ter beschikking staan van diegenen die gebruik maken van de hal. De vloer van de hal wordt afgewerkt met comfortabel ten- nistapijt met zogenaamde inge sneden fijnen. Tevens bestaat de mogelijkheid tot het spelen van badminton in de overdekte hal. De verlichting van de hal zal be staan uit ongeveer 200 TL-arma turen die zijn voorzien van ener gie-arme TL-buizen. Ook is aan dacht besteed aan warmjpisola- tie zodat een aangename haltem- peratuur wordt verkregen bij een minimaal gasverbuik. De nieuwe hal zal zowel aan leden als niet-leden van de HTC wor den verhuurd. De zaterdag- en zondagavonden worden gereser veerd voor toernooien. Voor ie dereen is het op die avonden mo gelijk een toernooi te organise ren. Een vast onderdeel van de activiteiten wordt het HTC- kersttoernooi. De huur van een baan gedurende het winterseizoen bedraagt ma ximaal 775 gulden. Op onrenda bele uren (voor 9.00 uur en van 12.00 tot 14.00 uur) rekent de stichting Tennishal Hillegom 450 gulden per baan. In het zomer seizoen liggen die prijzen in de ochtenduren op 290 en in de mid dag- en avonduren op 360 gulden per baan. Daarmee speelt het be stuur in op een behoefte van ten- nisliefhebbers niet geheel afhan kelijk te zijn van het weer tijdens het zomerseizoen. TER AAR - Een 36-jarige auto mobiliste uit Nieuwkoop is gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding op de hoek Oostkanaalweg/Kerk- weg in Ter Aar. De vrouw werd overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Lei derdorp. Een 26-jarige Alphense auto mobilist, rijdend op de Oostkanaalweg richting Al phen, verleende haar volgens de politie geen voorrang. Bei de auto's raakten zwaar be schadigd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een inbraak gisternacht in een schuurtje aan de Heren weg is een groot aantal elek trische apparaten gestolen. De dief drong binnen door een raampje te forceren. On der meer zijn een elektrische boor, een aggregator en las- apparatuur ontvreemd. BODEGRAVEN - Trots stond na afloop van de demontage de Bo degraver S.J. de Rijk bij "zijn" bom. De Rijk was indertijd oog getuige van de blindganger en gaf zijn waarneming door aan het gemeentebestuur. Het explosie ve tuig had zich in de voormalige tuin van het klooster aan de Overtocht geboord. Na een lang durige speuractie werd de bom gelokaliseerd op vrijwel dezelfde plek die De Rijk had aangewe- Geldnood door tegenvallers ALPHEN AAN DEN RIJN - B en W van Alphen hebben een absolute vacaturestop afge kondigd. Ambtenaren die weggaan, worden niet meer vervangen. Indien nodig zal intern worden geschoven. "Slechts bij hoge uitzonde ring, als een functie door niemand anders kan worden overgenomen, zal met toe stemming van het college een nieuwe ambtenaar aan getrokken mogen worden", aldus wethouder H.W. den Duijn van personeelszaken. De maatregel is genomen om de financiële situatie van de gemeente, die door steeds weer nieuwe tegenvallers onder druk staat, te verbete ren. In bedekte termen heb ben B en W van Alphen tij dens de begrotingsbehande ling al laten blijken er niet gerust op te zijn, dat ge dwongen ontslagen zullen uitblijven. zen. Gistermorgen konden de Bodegravers opgelucht adem ha len. De Britse 500-ponder die tij dens de Tweede Wereldoorlog was geworpen, was in een uur tijd omgetoverd van gevaarlijk oorlogstuig in waardeloos schroot. De demontage heeft ruim een half miljoen gulden ge- door Huib Hikke kost. Het ontwrichte Bodegra ven kwam in de loop van de mid dag weer in z'n dagelijkse doen. Het Bodegraafse gemeentebestuur had geen halve maatregelen ge nomen. In een straal van 150 me ter moesten de bewoners tijde lijk uit hun huis tijdens de de montage, binnen een straal van 150 tot 300 meter mochten de be woners wel in huis blijven maar alléén aan de "schaduwzijde van de bom" om eventuele persoon lijke ongelukken door rondvlie gende glasscherven te verminde ren. In een straal van 300 tot 600 meter moesten de bewoners bin nen blijven. Een en ander had tot gevolg dat het centrum, op het bewuste plekje aan de Over tocht, volledig uitgestorven was. 's Morgens vroeg moesten de be woners "binnen de 150" al weg uit hun huizen. De meesten von den onderdak bij kennissen of familie. Ook kon gebruik worden gemaakt van het opvangcentrum "De Sporthoeve". Slechts twee bejaarden meldden zich. Verder was er een jongen die liever in de Sporthoeve zat dan thuis. Amb tenaar H.K. Wimmers was aange wezen om de opvang te begelei den, hetgeen erop neerkwam dat hij meedeed met een spelletje klaveijas. De kantine-exploitant van "De Sporthoeve" had op een grote drukte gerekend, maar ook hij had niet veel te doen. Iets wat de "meegenomen" echtgenote van de beheerder niet zinde want die had thuis werk "zat". De ingesla gen voorraad was volgens een schatting van de kantinebeheer der toereikend voor vier dagen. Overigens was de koffie voor re kening van de gemeente. Verkeer Het verkeer werd gisteren volledig lamgelegd. Het trein-, vlieg-, fiets-, auto-, scheep- en busver- keer lag stil. Aangezien de plaats van de bom precies in de aanvlie groute van Schiphol lag, moes ten de vliegtuigen hoger vliegen dan gebruikelijk. Een dure grap. Schiphol werd dan ook meteen na afloop van de demontage op de hoogte gesteld. Voor het afsluiten van de wegen werd een leger politiemannen in gezet, in totaal 89 man. Het gros van deze extra politie was af komstig uit omliggende gemeen ten. Gistermorgen half acht werd de politie in Het Anker geïnfor meerd over de aanpak. Nagenoeg alles verliep vlekkeloos. De mensen deden niet moeilijk en verlieten gedwee hun huizen, de automobilisten namen, meestal met begrip voor de situa tie, de omleidingsroute via Wad- dinxveen en de treinreizigers (Alphen/Woerden) namen de om weg via Gouda (een half uur ex tra) maar voor lief. Stop De demontage dreigde nog even spaak te lopen. Op een gegeven moment kwam namelijk een melding binnen dat er toch een bootje voer over de Oude Rijn terwijl dat ten strengste verbo den was. Het had niet veel ge scheeld of de demontage was stilgelegd. Al vrij snel werd ech ter de "overtreder" achterhaald, het was een bootje van de rijks politie. De technische kant van de demon tage leverde volgens kapitein Van Marei van de Explosieven Opruimingsdienst geen proble men op. Integendeel. In plaats van de gebruikelijke twee, hoef de de EOD slechts één ontsteker te demonteren. De andere ont steker is vermoedelijk tijdens het neerstorten afgebroken. De "Brit" is er volgens de kapitein één van het type "general purpo se". Een middenklasser voor ver schillend gebruik. Van de bom met 115 kilo trotyl als inhoud was weinig goeds te verwachten geweest. Van Marei vindt het demonteren van een Engelse bom prettiger dan van een één van bijvoor beeld Duitse makelij. "De Engel sen gebruikten messing en dat kan niet roesten. Vanmorgen ook, één tikje en de ontsteker was los", aldus Van Marei. Na het verwijderen van de ontste king, met behulp van een kabel, werd de zogeheten "detonator" verwijderd. Het gevaarlijkste on derdeel van de klus aangezien dit met de hand moet gebeuren. De explosieven zullen in gedeelten tot ontploffing worden gebracht op de thuisbasis van de EOD, de Harskamp. Na de demontage nam Bodegraven geleidelijk haar dagelijks beeld aan. Wegversperringen werden weggehaald, de politiemacht trok zich terug, de winkeliers openden weer hun deuren en de eerste boodschappen werden al weer gehaald. Met geluidwagcns werd de bevolking meegedeeld, dat de kust weer veilig was. Bo degraven is bevrijd van de bom. Hoewel: er ging gisteren het ge rucht dat er ook een bom in de Oude Rijn zou zitten... NOORDWIJK - De overheid moet jongeren die een eigen bedrijfje beginnen, ontlasten van allerlei bureaucratische regelingen. Dit vindt A.J. Tjeenk Willink, de ver trekkende directeur van het ma nagement studiecentrum De Baak in Noordwijk. Tjeenk Wil link (63) stelt dat steeds meer jongeren met een volgens hem "ongekend" enthousiasme een bedrijfje beginnen. Hij vindt dit een goede ontwikkeling en meent dat mede dankzij hen de economie "weer op de rails wordt gezet". De overheid moet hen echter niet teveel in de weg leggen met be perkende maatregelen. Tjeenk Willink vindt zelfs dat de over heid hen tegemoet moet komen met onder meer renteloze lenin gen die zij pas na een paar jaar moeten terugbetalen. "Liever geen subsidies, dat zie ik als een vorm van je hand ophouden", zegt hij. Bij "De Baak" krijgen managers uit de "midden- en toplaag" - zo als Tjeenk Willink het noemt overheidsbestuurders en leden van ondernemingsraden een trai ning om hun kennis en vaardig heden op te vijzelen. Daarnaast probeert het studiecentrum de managers een visie bij te bren gen en begrip te kweken voor nieuwe technische en maat schappelijke ontwikkelingen, bijvoorbeeld computers. "Veel managers hebben er de tijd niet voor om deze nieuwe ont wikkelingen te volgen terwijl de- WADDINXVEEN (ANP) - Na een dodelijk ongeval wordt er een grondig onderzoek ingesteld naar de aarding van een aantal oude gemeentewoningen in Waddinxveen. Afgelopen maandag werd de 25-ja- rige B.M. Smit het slachtoffer van een ondeugdelijke aarding in de douchecel van één van die huizen. Hij werd geélektrocu- teerd. Smit werd levenloos in de douche cel aangetroffen waarvan, naar later bleek, de afvoer niet geaard was. Een kortsluiting ontstaan ze vaak wel van belang zijn voor hun bedrijf Tegelijkertijd probe ren wij hier hun bestuurlijke vaardigheden te vergroten. Want met kennis alleen kom je er niet", zegt Tjeenk Willink. Wetenschap Ook vertaalt "De Baak" weten schappelijke publicaties waar het bedrijfsleven eventueel van zou kunnen profiteren. "Weten schappelijke literatuur is voor de gemiddelde ondernemer nauwe lijks leesbaar. En ook al zou hij* het kunnen lezen, dan is het vaak onbereikbaar Vaak eindigen we tenschappelijke onderzoeken in een mooi uitgevoerd bandje in de bibliotheek van de universi teit en dringen niet door tot de ondernemers", zegt Tjeenk Wil link. De Baak is voortgekomen uit de ondernemersorganisatie VNO. Het centrum is een beetje onbe kend gebleven bij de Noordwijk se bevolking. "Veel Noordwy- kers denken nog steeds dat wij een hotel of een conferentiezaal zijn. En dat zijn we eigenlijk al leen maar 's zomers, als er geen cursussen worden gegeven", zegt de vertrekkende directeur. Tjeenk Willink is als hij 1 maart af scheid neemt, /-- n i.iar dir. r teur geweest van het studiecen trum 'Eigt nlijk had ik me voor genomen om niet langer dan vijf jaar te blijven. Ik werd echter zo door het werk gerepen dat ik be sloot nog wat langer te blijven". door de wasmachine bfj de bu- r. 'li, heeft waarschijnlijk een stroomstoot gegeven via de af voer, aldus de politie. De woningen in de buurt zijn voor een deel dichtgespijkerd, maar verder nog bewoond hoewel ze op de nominatie staan voor de sloop. De oorzaak van het niet geaard zijn van de douchecel is moeilijk na te gaan Waarschijnlijk echter werd ongeveer twintig jaar gele den by de vervanging van meta len door kunststof buizen het slaan van een aard-elektrode na gelaten. Succesvolle demontage bom

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19