LEiDSCH DAGBLAD Geen gratis advocaat meer Bodegraven opgelucht fMl Het Motorhuis Horb heeft zich opgehangen Pui uit geramd bij roof juwelierswinkel Eigen bijdrage rechtsbijstand van 50 tot 540 gulden Lubbers in maart naar Reagan V0P LEGE HANDEN EENMALIG: stop OPEL KADETT ECONOOM 15.999,-AE FABRIEK stop EXKLTJSIEF BIJ: HET MOTORHTJIS »stqp« EXTRA: RADIO *stop* EE H JAAR 100 o/n GARANTIE 1 *stop*| LI VU vondellaan 80, Katwijk, DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 37002 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 ABLwden •Voor tel nrs z>e cotolon 99 99 PARAMARIBO/ DEN HAAG (ANP) - De voormalige garni zoenscommandant van Surina me Roy Horb heeft zich in zijn cel opgehangen, zo is vanmiddag door de Nationale Veiligheids dienst van Suriname bevestigd. Horb was zondagavond, tezamen met nog 20 anderen, in Suriname gearresteerd. Volgens de officië le Surinaamse lezing zou hij heb ben meegewerkt aan plannen tot liquidatie van legerleider Bou- terse. Nadien werden tien van de arrestanten vrijgelaten. Horb bleef echter in hechtenis. Een woordvoerder van de Nationa le Voorlichtingsdienst in Para maribo heeft tegenover het ANP bevestigd dat Horb zich heeft op gehangen. Het „hoogste gezag" heeft dit meegedeld, aldus de woordvoerder, die verder nog geen bijzonderheden kon geven. De oud-president van Suriname, Henk Chin A Sen, toonde zich in een eerste reactie geschokt over de dood van Horb. Chin A Sen voegde daaraan onmiddellijk toe ervan overtuigd te zijn dat Horb is vermoord. „Wij geloven geen enkele uitleg meer van dit ter- reurregime", aldus de oud-presi dent. „Horb moest dood omdat hij zeer populair was bij het volk". Chin A Sen, die juist op de luchtha ven Schiphol een ontmoeting had met de pers na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, wees er op dat Roy Horb door zijn popu lariteit onder de Surinaamse be volking werd gezien als een ge vaar voor Desi Bouterse. „Ik ver moedde al dat hem het allererg ste zou overkomen", zo zei Chin A Sen. „Bouterse heeft koel ge calculeerd". DEN HAAG (ANP) - Betaalde rechtsbijstand zal met in gang van dit jaar niet helemaal gratis meer zijn. Voor de toevoeging van een zg. pro deo advocaat zal van de cliënten straks een eigen bijdrage worden gevraagd, variërend van 50 tot 540 gulden. Technici van de Explosieven Opruimings Dienst bij de bom die vanochtend onschadelijk werd gemaakt. Na demontage van bom (Van één onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - De En gelse vliegtuigbom bij Bo degraven is vanmorgen door experts van de Ex plosieven Opruimings dienst zonder veel proble men gedemonteerd. Iets voor tien uur werd de bom heel voorzichtig met behulp van kabels gekanteld om de ontste kers bloot te leggen. Tot vreugde van de deskundigen bleek één van de twee ontstekérs al weg te zijn. Waarschijnlijk is deze bij het neerkomen van de bom al van het projectiel afgeslagen. Om kwart over tien kon de EOD beginnen aan de demontage van de enig overgebleven ontsteker. Het karwei in de voormalige kloostertuin aan de Overtocht was om even na elf uur geklaard. Alle mensen die binnen een straal van 150 meter van de 500-ponds bom woonden moesten vanmor gen om negen uur hun huizen verlaten, terwijl mensen tot op zeshonderd meter van de kloos tertuin gedurende de demontage hun huis niet uit mochten. Voor. de veiligheidsmaatregelen waren 89 extra politiemensen uit omlig gende plaatsen op de been en stonden vijftien mensen van het Rode Kruis gereed. Het Bleu- landziekenhuis in Gouda was als voorzorg in staat van paraatheid gebracht en bij het Bodegraafse station stond een ambulance ge reed om eventuele slachtoffers snel naar het ziekenhuis te kun nen vervoeren. Vanmorgen om negen uur werd het gas en water afgesloten van de huizen binnen de 150 meter- straal. Aanvankelijk was er spra ke van dat ook de elektriciteit zou worden afgesloten maar ge zien de vele praktische bezwaren werd besloten hiervan af te zien. In sporthal "De Sporthoeve" kon den de mensen terecht die voor Opklaringen Eerst flinke opklaringen, later toene mende bewolking gevolgd door regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Minimumtemperatuur omstreeks nul graden, middagtemperatuur ongeveer plus 2 graden. Matige wind draaiend van noordwest naar zuid. 4 februari 1983 Zon op: 08.16 uur, zon onder: 17.32 uur. Maan op: 00.51 uur, maan onder: 11.24 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.45 en 20.02 uur, laagwater 03.17 en 15.53 uur. Dit staat in een wetsontwerp "Tij delijke voorzieningen rechtsbij stand", dat minister Korthals Al- tes (justitie) bij de Tweede Ka mer heeft ingediend. De bedoeling is dat voor elke toe voeging van een advocaat een ei gen bijdrage wordt betaald. Be neden een netto-inkomen van 1750 gulden per maand zal die ei gen bijdrage 50 gulden zijn. Daarboven, tot een inkomen van 2050 gulden, moet een eigen bij drage van 100 gulden worden be taald. De eigen bijdrage gaat ver volgens omhoog met het inko men. Bij een netto-maandinko men van 2575 gulden is de grens van de eigen bijdrage bereikt. Zij bedraagt dan 540 gulden. De inkomensgrenzen gelden voor gehuwden. Voor alleenstaanden worden deze grenzen met 175 gulden verminderd. In de toe komst kunnen de nu voorgestel de bedragen nog worden veran derd bij algemene maatregel van bestuur. In een toelichting op het wetsont werp zegt het ministerie van jus titie dat een rechtzoekende die werkelijk rechtshulp nodig heeft, daarvan niet verstoken mag blijven. Het wetsontwerp is bedoeld om de groeiende kosten van de betaalde rechtsbijstand te drukken en te voorkomen dat andere taken van Justitie (door die toenemende kosten) in de knel komen. Het wetsontwerp bevat overigens nog andere mogelijkheden om de kosten van rechtsbijstand te beperken. Zo kan de Kroon za ken gaan aanwijzen waarbij de Mens en dier moesten vanochtend in alle vroegte de omgeving van de bom verlaten. vandaag geen onderdak hadden kunnen vinden. Twee oudere in woners maakten van deze moge lijkheid gebruik. In verband met de ligging van de bom, vlak langs de spoorlijn Lei- den-Utrecht, was ook het trein verkeer vandaag gedurende de demontage ontwricht. Wie met de trein van Leiden naar Bode graven of Woerden wilde moest in Alphen overstappen op spe ciale bussen. De trein naar Utrecht werd gedurende de de montage omgeleid via Boskoop en Gouda. De reis van Leiden naar Utrecht duurde daardoor voor de vele treinreizigers van morgen ongeveer een half uur langer. Uitlevering Barbie erg onzeker MEXICO-STAD (GPD/Reuter) - De uitlevering van oorlogsmisdadiger Klaus Barbie, bijgenaamd de 'slager van Lyon', wordt steeds minder zeker. De Boliviaanse vice-president Paz Zamora heeft gisteravond plotseling verklaard dat hij tegen uitlevering is. "Hij moet eerst boeten voor alle misdaden die hij hier in Bolivia heeft begaan', aldus Paz Zamora. De ex-Gestapochef van Lyon heeft volgens de Boliviaanse overheid de hand gehad in een staatsgreep in 1980. Verder zou Barbie verschillende fraudes hebben gepleegd. Vanwege een van die fraudes, gepleegd tegen de mijnbouwonderneming van de Boliviaanse staat, belandde Barbie vorige week achter de tralies. Veelbetekenend is echter dat Barbie gisteren de gelegenheid heeft gekre gen zijn schuld van 26.000 gulden aan de Boliviaanse mijnbouwonder neming - het gevolg van de gepleegde fraude - te voldoen. Weer vrijspraak in zaak niet- j ood-verklaring AMERSFOORT (GPD) - De kantonrechter mr H. C. van Eek heeft het Amersfoortse bedrijf Flakt bv vanochtend vrijgesproken van rassendis criminatie. Het bedrijf heeft volgens de kantonrechter niet onwettig gehandeld door een niet-jood verklaring te verstrekken voor twee werknemers. Zij zouden in Saoedi-Arabië gaan werken. De wet verbiedt het maken van onderscheid tussen personen op grond van ras. De kanton rechter zei echter: "Er kan niet gesproken worden van een joods ras, doch uitslui tend van een joods volk". Het Amersfoortse bedrijf was gedagvaard na een klacht van het Centrum Informatie en Documentatie Israël. In de visumaanvraag voor zijn twee werknemers voor Saoe di-Arabië verklaarde het be drijf dat zij geen enkele rela tie met Israël hebben en ook een andere religie hebben dan de joodse. Flakt bv werkt samen met an dere internationale onderne mingen aan de aanleg van een telefoonnet in het Mid den-Oosten. Het bedrijf maakt luchtbehandelingsap- paratuur. SCHIPHOL (ANP)- De Ameri kaanse vice-president Bush heeft premier Lubbers en minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) uitgenodigd om op 15 maart een bezoek te brengen aan president Reagan. Dit heeft pre mier Lubbers gisteren meege deeld na het vertrek van Bush. Lubbers en Van den Broek om schreven het korte bezoek van de Amerikaanse vice-president als 'bijzonder nuttig'. In de be sprekingen heeft het probleem van de kernwapens de meeste aandacht gekregen. In navolging van Bush verklaarde Lubbers dat de nul-optie het uiteindelijke doel van de onderhandelingen in Genève moet blijven. Dit sluit niet uit dat andere afspraken kunnen worden gemaakt, die een belangrijke stap in die rich ting zijn, aldus Lubbers. Er is uitvoerig gesproken over de invulling van de onderhandelin gen. Volgens Lubbers moet aan rechtshulp wordt beperkt. Verder mag zij gaan bepalen hoeveel toevoegingen elk bureau, op be paalde rechtsgebieden, mag af geven. (Er blijft overigens een "algemene bodemvoorziening" bestaan, dat wil zeggen: rechtzoekenden die in principe geen recht hebben op een toegevoegde advocaat, kun nen wel zo'n raadsman krijgen als zij de toevoegingsvergoeding voor hun rekening nemen. DEN HAAG (GPD)- Het rijk gaat een groter deel van de bijstands uitkeringen voor zijn rekening nemen, maar zal de betaling niet helemaal van de gemeenten overnemen. Dit zei staatssecreta ris Koning (financiën) vanmor gen in de Tweede Kamer. De gro te fracties willen dat het rijk de volledige 10 procent van de bij standsuitkeringen die de ge meenten nu betalen overneemt. (zie ook pagina 7) 22 PAGINA'S Minister Korthals Al les: Echtscheidingen worden eenvoudiger PAGINA 7 Bush: nuloptie is moreel het beste Massale protesten van Britse vrouwen Prijzenoorlog in containersector PAGINA 19 (Van één onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - De juweliers zaak Plessen aan de Gevers- straat 47 in Oegstgeest is van morgen omstreeks vier uur door twee of drie mannen beroofd. De daders hebben eerst met een auto de winkelruit verbrijzeld waarna met behulp van een aan een auto bevestigde ketting het toen bereikbare veiligheidshek uit zijn voegen werd getrokken. Volgens de politie zijn verschei dene tableaus met ringen en horloges uit de etalage ont vreemd. Over de waarde ervan kon vanmorgen nog niets wor den meegedeeld. De daders zijn er met een even te voren in de Warmondse Bea- trixlaan gestolen auto vandoor gegaan. Ook de andere auto die bij de overval werd gebruikt staat bij de politie als gestolen te boek. Omwonenden hebben op het ge luid van glasgerinkel en de sire ne van de juwelierszaak de poli tie gealarmeerd. Toen deze arri veerde waren de vogels echter al gevlogen. De juwelierszaak van Plessen aan het Leidse Bevrijdingsplein was in 1977 doelwit van een vrijwel identiek uitgevoerde overval. Toen ramden de over vallers met een auto de toe gangsdeur van de winkel. De Amerikaanse vice- president George Bush arriveerde dins dag in Nederland met lege handen en is een dag later ook weer met lege han den vertrokken. De regering Lubbers blijft als voor heen de uitgangspunten van het Amerikaanse ontwapeningsbeleid ondersteunen, maar wil minder on verwijld tot plaatsing van nieuwe kruisraketten overgaan als de Westduitse en Britse collega's. De Europese reis van Bush is naar zijn eigen zeggen niet zozeer be doeld als onderhandelingsronde, maar meer als een "promotietnp", die de Europese publieke opinie moet overtuigen van de seneuze bedoelingen die de regering Rea gan in het Geneelse overleg met de Sowjet-Unie heeft. Reagan besloot zijn rechterhand naar de bondgenoten te sturen, om de na het ontslag van Eugene Rostow verontruste gemoederen wat te sussen. Vrij algemeen immers, is het ontslag van Rostow als Ameri kaans leider van de onderhandelin gen over wapenbeheersing, uitge legd als een signaal dat de Ver enigde Staten van geen compromis willen weten. Op dezelfde dag echter dat Bush in Bonn de open brief van Reagan met "het gebaar'' aan Andropov voorlas, openbaarde zijn collega Weinberger in Washington een re cord defensiebegroting, waarvan de produktie en plaatsing van de eveneens omstreden interconti nentale MX-raket (Peacekeeper) opvallend onderdeel uitmaakten. Het is niet voor niets dat Bush de brief juist in Bonn voorlas. Die stad staat al geheel in het teken van de verkiezingstrijd en een eventueel aantreden van een coalitie, waann de sociaal-democraten van Hans Vogel zijn vertegenwoordigd, maakt de plaatsing van de nieuwe kruisraketen minder zeker. 01 hij de aarzelende Westduitse kie zers heeft weten te overtuigen, moet gezien de al aangegeven on gelukkige samenloop van omstan digheden worden betwijfeld De discussie die Reagan en Andro pov via de media met elkaar voeren is voor de Europeanen al evenmin een opwekkend gebeuren. Andro pov mag dan luttele SS-20 raketten hebben prijsgegeven, maar van een echte bereidheid tot compro missen valt ook bij hem weinig te bespeuren. Het bezoek van Bush bevestigt dan ook meer dan het kon verhullen. De onderhandelingen tussen Sow|et- Unie en Verenigde Staten zitten muurvast en de kans dat Europa een eigen(zinnige) keuze maakt neemt toe. Rijnland: schade kust 1,7 miljoen NOORD WIJ K/KATWIJK - De rts cente storm heeft een aanzienlij ke schade toegebracht aan de zeewering in de regio. In totaal bedraagt de schade volgens het Hoogheemraadschap van Rijn land nu 1,7 miljoen gulden. De storm van van 18 januari had al een schade van ruim acht ton aan de duinreep toegebracht. In totaal is er langs de kust van de Wassenaarse slag tot Zandvoort ongeveer 12 kilometer afraste ring weggeslagen. Verder zijn ve le kilometers duintalud bescha digd. Doordat de helmplanten in de duinen zijn ondergestoven moet het Hoogheemraadschap ongeveer twee mihoen "wissen" helm planten. twee voorwaarden worden vol daan, willen de onderhandelin gen tot resultaten leiden. Ten eerste is eensgezindheid binnen de NAVO noodzakelijk. Neder land heeft geen vrijblijvende po sitie ten aanzien van de plaatsing van kernraketten, aldus de pre mier. Tweede voorwaarde vol gens Lubbers is 'ruimte in de on derhandelingen voor een creatie ve, politiek aanpak'. Wat dat laat ste precies inhoudt wilde Lub bers niet zeggen. Opel Kadett Econoom. Alléén bij Het Motorhuis tijdens de AutoRAi. van 3 t/m 27 februari. Keuze uit 6 kleuren. 1200S motor. Lengte slechts 3.99, breedte 1.63. Diagonaalgescheiden tweekrlngsremsysteem. Schijfremmen voor.Trommelremmen achter. Veiligheidsstuurinrichting. Benzineverbruik 1 op 13 bij 120 km/u constant Aanhanggewicht 600 kg. Achteruitrijlampen. Knipperlichten. TubelessStaalgordel Radiaalbanden 145 SR 13-74 met 4V2 J x 13 velgen. Elektrische achterruit verwarming. Radio GRATIS. Eén jaar volledige GARANTIE. Dus óók op onderdelen en arbeidsloon, f 15 999 - af fabriek Levering in overleg. Ook als u pas In mei wilt kopen kunt u nu profiteren Beperkt aantal. Inruil leder merk auto mogelijk, hoge Inrullprljzen. Kijk ook ns naar de div. demonstratie Opeis en de nieuwe Opel Ascona 83 f 20.933,-. Leiden. Tel.: 071-76 9313. Voorschoten, opel.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1