Bouterse zuivert leger Suriname C Bergingspogiiig Gateway mislukt Reagan wil Andropov ontmoeten Oostenrijk: centrum van spionnen en wapensmokkel Volksverhuizing Huurlingenactie in Laos Ook Roy Horb gearresteerd Turkije verwerpt kritiek DINSDAG 1 FEBRUARI 1983 Buitenland BANGKOK (AFP/Reuter) - Een commando van 16 oud-leden van de Amerikaanse "Groene Baret ten" treft in Thailand voorberei dingen voor een expeditie naar Laos om Amerikaanse krijgsge vangenen te bevrijden die sinds het eind van de Vietnamese oor log in dat land gevangen worden gehouden. Dit stond gisteren op de voorpagina van de "Bangkok Post", de grootste Engelstalige krant in Thailand. In het verhaal wordt verslag ge daan van een mislukte reddings operatie in november 1982. Vier Amerikaanse huurlingen en 15 anti-communistische Laotianen voerden onder aanvoering van James (bo) Gritz, een 43-jarige ex-kolonel van de Groene Baret ten de "Operatie Lazarus" uit De actie, voor een deel gefinancierd door de acteur Clint Eastwood, mislukte kort nadat de groep de Mekong was overgestoken bij de Thailandse grensstad Nakhon Phanom, ongeveer 600 km ten Clint Eastwood noordoosten van Bangkok. Hun doel was Tchepone, dicht bij de grens tussen Laos en Vietnam op 215 km ten zuidoosten van Nak hon Phanom. Daar zouden 120 Amerikaanse soldaten worden vastgehouden. Zover kwam men echter niet. De groep liep in een hinderlaag van anti-communisti sche Laotiaanse guerrillastrij ders. FELIXSTOWE (GPD) - De eerste poging om de voor de kust bij het Britse Felixstowe gekapseis de veerboot European Gateway te bergen, is gisteren mislukt. De IJmuidense firma Wijsmuller wijt de mislukking aan onver wacht snel inzettend slecht weer. Even na half twaalf gisterochtend kwam op dramatische wijze een eind aan de wekenlang voorbe- Door Henk Dam reide poging, de op z'n rechter kant in het ter plaatse acht meter diepe water rustende vrachtveer boot overeind te trekken. Op dat moment knapte een kabel tussen een van de acht bevesti gingspunten die aan de Euro pean Gateway zijn vastgelast, en een lier aan boord van de Super Servant III, het gigantische zwa- re-ladingschip dat door Wijsmul ler bij deze klus is ingezet. Volgens directeur Nan Halfweeg van Wijsmuller kwam dat, omdat als gevolg van een snel ruwer wordende zee en een opstekende harde wind de spanning op de kabels niet meer goed te contro leren viel. Het knappen van de kabel bete kende een enorme tegenslag voor de mannen van Wijsmuller, die sinds eind december hebben gewerkt aan het bergen van de European Gateway. Dat geldt des te meer, omdat de veerboot al dertig graden was gekanteld toen de pech toesloeg. Halfweeg: „Tot de kabel kapot ging, liep alles boven verwach ting. Het schip kwam veel sneller overeind uit het slib dan we zelfs maar hadden gehoopt. Als de ka bel het had gehouden, dan was het ons zeker gelukt het schip helemaal gekanteld te krijgen. Even werd nog geprobeerd de Eu ropean Gateway alsnog helemaal te kantelen, met gebruikmaking van de zeven resterende kabels en lieren. Daarmee moest spoe dig worden gestopt, toen het weer snel verder verslechterde, en de wind aanwakkerde tot een zware storm. Een bijkomende complicatie was, dat de vrachtveerboot over de zeebodem richting Super Ser vant III bleek te eaan gliiden. Er zat vanaf dat moment niets an ders op dan de kabels te vieren, en de spectaculaire berging te stoppen. Directeur Halfweeg van Wijsmul ler verklaarde later, dat nu eerst de achtste kabel weer aan de Eu ropean Gateway zal worden be vestigd. Verder zal de lier, waar aan de geknapte kabel was vast gemaakt. en die bij het ongeval in zee terecht kwam, moeten worden opgevist Naar verwachting gaat met deze werkzaamheden zeker een, maar mogelijk twee weken heen. Dat betekent een belangrijke schade post voor Wijsmuller, die tot dus ver naar schatting vier miljoen gulden aan kosten by de ber gingsoperatie heeft gemaakt. De European Gateway zonk op 19 december vorig jaar enige kilo meters buiten de kust van Felix stowe na een aanvaring met een tweede veerboot De European Gateway, die 46 vrachtwagens aan boord had, werd daarbij mid scheeps geraakt en kapseisde. De scheepsramp kostte het leven aan zes mensen. PAMARIBO Het Surinaamse nationale leger heeft zondagavond vijftien militairen gear resteerd op verdenking van een plan tot liquidatie van onder meer legerleider Desi Bouterse. De belangrijkste onder de gearresteerden is de voormalige tweede man van het militair gezag, majoor Roy Horb. Ook enkele lijfwachten van Horb zijn aangehou den. tweespalt al'tussen de beide mili- tairen. Na de executies van 8 december, waarmee volgens ingewijden Horb het niet eens was, ver dween hij van het politieke en militaire toneel. Zijn functie als tweede man in de legerleiding werd hem ontnomen en zijn plaats in het beleidscentrum werd niet opgevuld. Ook John Hardjoprajitno was een omstre den figuur in de top van het Suri naamse leger. Hij speelde in au gustus 1980 een belangrijke rol toen de van een linkse samen werking beschuldigde militairen Sital, Mijnals en Joeman op een overigens onjuiste getuigen verklaring van diens kant tot langdurige gevangenschap wer den veroordeeld. Na hun vrijla ting een half jaar later was zijn rol in het leger uitgespeeld. Hardjo werd uit het leger wegge promoveerd tot minister. Met de arrestaties van Horb en Hardjoprajitno lijkt Bouterse nu al zijn tegenstanders uit de mili taire top te hebben uitgescha keld. Bij de arrestatie van Horb en de an dere militairen zou er een groot aantal illegale wapens zijn ge vonden, aldus een bericht dat gisteren werd verspreid door de enige radiozender, die nog in de lucht is, SRS (Surinaamse Radio Stichting). Verder zou er een tiental andere Surinamers voor verhoor zijn op- door Ruud de Wit In de wintersportgebieden dicht-bij-huis zyn nagenoeg geen wintersportmogelykhe- den. In de Alpen vindt men voornamelijk op de hoger ge legen pistes (vanaf ca. 1500 m) goede skimogelykheden; op de lager gelegen pistes va rieren de wintersportmoge lijkheden van matig tot rede lijk. Hieronder volgt een kort over zicht per land. Belgie: Ardennen Geen mogelijkhe den. Duitsland: Harz tot ca. 19 cm. Zeer beperk te mogelijkheden. Sauerland tot ca. 08 cm. Geen wialf pmtmuji tykhi ta Eifel geen wintcrsportmoge- lykheden. 15 75 70 160 30 120 45 145 25 85 30 85 70 135 70 140 15 100 Voor het Alpengebied wordt veel bewolking met sneeuw buien verwacht. Het nul-gra- denniveau zal rond de duizend meter liggen. Duitse Alpen Frankrijk: Savoie-Haute Sav. Alpcs du Sud Oostenrijk: Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthiè Zwitserland: Berner Oberl. Graubuenden Wallis Noord-Italié: Zuid-Tirol De Amerikaanse vice-president Bush werd gisteren bij aankomst in Bonn behalve door hoogwaardigheidsbe kleders ook door vijfduizend demonstranten ontvangen. Geprotesteerd werd xxtoral tegen de voorgenomen plaat sing-van Amerikaanse kruisraketten op Europees grondgebied. Kunstmaan CHILTON (ANP) - Het deksel op de telescoop van de Nederlandse kunstmaan Iras is gisteravond op commando van het vluchtlei- dingscentrum in Chilton (Enge land) los geschoten. De proble men met de boordcomputer zijn opgelost. Vanuit het Engelse grondstation werd gemeld dat alles perfect is verlopen en de satelliet zich naar alle verwachtingen gedraagt. De komende week zal worden ge bruikt om de Iras verder te tes ten, voordat met de wetenschap pelijke waarnemingen begonnen kan worden. Dysentrie In het Indonesische deel van Nieuw-Guinea zijn sinds be gin oktober ongeveer 300 mensen aan een dysentrie- epidemie bezweken, zo heeft het in Jakarta verschijnende blad Kompas gemeld. Van de ziekte hebben vooral de bewoners te lijden van enke le dorpen langs de rivier de Baliem die buiten haar oe vers is getreden. Als de wa tersnood aanhoudt, dreigt een voedseltekort, zo hebben de plaatselijke autoriteiten laten weten. Kostbaar schild Deskundigen hebben het cere monieel schild van koning Philippus van Macedonië, de vader van Alexander de Gro te, uit stukjes goud, ivoor en glas weer in zijn oude staat gekregen. Professor Manolis Andronikos zei te hopen dat het stuk binnenkort in Thes saloniki kan worden tentoon gesteld. Andronikos is de archeoloog onder wiens leiding vijf jaar geleden het graf van de Mace donische vorst in het Noord- griekse dorp Vergina werd blootgelegd. Het ronde schild toont een jongeman die zich buigt over een knielende vrouw terwijl de rand ver sierd is met ivoren spiralen en fraai bewerkte stukjes goud. Nicaragua De EG-commissie in Brussel heeft besloten om een bedrag van 9,1 miljoen gulden aan Nicaragua te verstrekken voor het ontsluiten en ont wikkelen van de streek Was- lala in het noordoosten van dat land. Het geld is bestemd voor een breed opgezet projekt, waar in onder meer voorzien is in de aanleg van een wegennet, de opzet van onderwijsstruc turen en gezondheidszorg en de ontwikkeling van de land bouw. Habib De Amerikaanse onderhande laar in het Midden-Oosten Philip Habib zal eind deze week opnieuw naar het Mid den-Oosten gaan, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington bekend gemaakt. Habib keerde op 24 januari jl. in de VS terug om de besprekingen tussen zijn regering en de Egyptische president, Hosni Mubarak, die in Washington was bij te gebracht, terwijl twee demissio naire ministers uit de regering- Neijhorst huisarrest hebben ge kregen. Dit zijn de militair John Hardjoprajitno, minister van cul tuur, jeugd, sport en voorlich ting, en Jan Sariman, minister van landbouw, veeteelt en visse rij. Met de arrestatie van Roy Horb is een eind gekomen aan een bijna driejaar durende strijd tussen de twee voornaamste militairen in het zogenaamde beleidscentrum. Horb behoorde met Bouterse, de gearresteerde Hardjoprajitno en de eerder geëxecuteerde Wilfred Hawker tot de commando-een heid van 16 man die op 25 februa ri 1980 de staatsgreep in Surina me uitvoerde. Na de afkondiging van de noodtoe stand in Suriname op 13 augus tus 1980 werd Horb garnizoens commandant en daarmee de tweede man achter Bouterse. Vooral na de vrijlating van de drie als 'links' aangeduide mili tairen Sital, Mijnals en Joeman in februari 1981, waarbij ook de socialistische Republiek Surina me werd uitgeroepen, tekende zich in toenemende mate een "Waar en wanneer hij maar wil over nul-optie praten" Formateur De arrestatie van Horb en de ande re militairen heeft Bouterse ove rigens niet belet volgens plan een nieuwe formateur aan te wij zen. Het is drs. Errol Alibux, in de diverse regeringen-Chin A Sen minister van sociale zaken en arbeid. Alibux heeft sociolo gie gestudeerd in Rotterdam en behoort tot de PALU. Hij is 34 jaar. Zijn ministerschap werd als een succes beschouwd. Zo nam de volkswoningbouw een grote vlucht tijdens zijn bewind, ver beterde hij de betaling van de so ciale uitkeringen en regelde hy per wet de gelijkberechtiging van de vrouw. BONN/WEST-BERLIJN De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft over de hoofden van de „volkeren van Europa" heen de Russische partijleider Andropov uitgenodigd tot een ontmoeting, „waar en wanneer hij wil". De uitnodiging van Rea gan was verpakt in een „open brief aan het volk van Europa", gedateerd 28 januari, en gister avond tijdens een diner in West- Berlijn voorgelezen door vice- president George Bush.Doel van de topontmoeting met Andropov moet zijn, aldus Reagan in de brief, de ondertekening van een akkoord dat „elk Amerikaans of Russisch op land gestationeerd nucleaire middellange afstands wapen van de aarde bant". Uit een eerdere alinea in de brief blijkt echter dat deze zin niet af wijkt van de officiële Ameri kaanse opstelling bij de onder handelingen in Genève, de zgn. nuloptie. Reagan schrijft daar: „We hebben voorgesteld en zullen voortgaan daar bij de Sowjets op aan te dringen om hun middellange af standswapens te ontmantelen en niet door te gaan met onze plan nen om middellange afstandsra ketten te plaatsen, m antwoord op hun militaire opbouw". Hoewel er dus geenszins sprake was van een nieuw Amerikaans aanbod, dat als antwoord zou kunnen dienen op de recente door Hans Amesz voorstellen van Andropov tot vermindering van het aantal op West-Europa gerichte SS-20's, reageerde bondskanselier Hel mut Kohl enthousiast. Nadat Bush de brief van Reagan had voorgedragen zei hij tegen ver slaggevers: „Mijn bijzondere dank voor deze brief aan de vol keren van Europa. Dit was een boodschap van vrede, die de wens naar vrede van onze Ameri kaanse vrienden tot uitdrukking brengt". Bush zelf had eerder tijdens het di ner al gezegd dat „niemand lie ver een overeenkomst over ont wapening tussen de VS en de Sowjet-Unie wilde dan president Reagan. U kunt mij op mijn woord geloven. Ik werk zeer nauw met de president samen", aldus Bush. De Amerikaanse vice-president brengt een langdurig bezoek aan Europa om met de bondgenoten te overleggen over de Russisch- Amerikaanse ontwapeningson derhandelingen in Genève. Zon dagavond was hij in Bonn aange komen, waar hij maandag uit voerig sprak met bondskanselier Kohl en minister van buitenland se zaken Genscher. Later op de dag vertrok hij naar Berlyn om de verbondenheid van de VS met deze stad, die midden in Oost-Duitsland ligt, te demon streren. Vandaag bezoekt hij Den Haag. Bush verklaarde in Berlijn dat de NAVO zich niet mag laten leiden door ongeduld om een ontwape ningsovereenkomst te bereiken. Daardoor zouden de „eigen be langen" in gevaar kunnen wor den gebracht In de eerste plaats moet ernaar worden gestreefd de nucleaire bedreiging voor Euro pa tot een minimum te beperken. ..Wy zouden een fout maken als we een iets kleiner maar nog al tijd vernietigende overmacht van de Sowjet-Unie op het ge bied van de middellange-af- standsraketten accepteren", zei de Amerikaanse vice-president Van bondskanselier Helmut Kohl heeft de Amerikaanse vice-presi dent de verzekering gekregen dat de bondsregering op het ge bied van de veiligheidspolitiek „geheel en al overeenstemt" met de regering van de VS. „Onze be langen zijn veilig in uw handen", aldus Kohl, die Bush hartelijk dankte voor zyn bezoeken aan Bonn en vooral Berlyn. De vice- president reist vandaag door naar Nederland. STRAATSBURG (Reuter) - Tur kije heeft de Europese Commis sie voor mensenrechten meege deeld dat beweringen van vijf re geringen van landen die deel uit maken van de Raad van Europa, over schendingen van mensen rechten absoluut onaanvaard baar zijn. Dit hebben diplomatie ke kringen in Straatsburg mee gedeeld. Turkije verwerpt de beschuldigin gen inzake systematische ge bruikmaking van marteling die, naar het zegt, gebaseerd zijn op valse berichten van de interna tionale organisatie voor mensen rechten Amnesty International. In juli vorig jaar dienden Denemar ken, Frankrijk, Nederland, Noor wegen en Zweden klachten by de commissie voor mensenrech ten in waarin kritiek werd geoe fend op gebruikmaking van mar teling, oneerlijke processen en beperkingen van de pers- en vak bondsvrijheden. Een woordvoerder van de Raad van Europa bevestigde dat het antwoord van Ankara was ont vangen, maar hy weigerde com mentaar op de inhoud te geven. Volgens diplomatieke kringen er kent Turkije dat er geïsoleerde gevallen van marteling zyn ge weest maar het zegt dat alle klachten volledig onderzocht worden. mening dat dat inderdaad het ge- val is. Maar de Oostenrijkse rege- LAGOS (AP) - Gisteren stroomden nog steeds honderdduizenden Gha- nezen uit Nigeria in een poging het land te hebben verlaten voor het ultimatum afloopt dat door de regering van dat land is gesteld Alle illegale buitenlanders moeten het land voor 1 februari hebben verlaten. Terwijl de massale zwerftocht van de vluchtelingen voortduurde zeiden Nigeriaanse functionarissen dat de regering er waarschijnlijk niet toe over zal gaan haar dreigement ten uitvoer te brengen dat alle illegalen die het land met hebben verlaten zullen worden opgesloten. In totaal verblijven ongeveer 2 miljoen illegale buitenlanders, voornamelijke Ghanezen, in Nigeria. Ministeriële bronnen zeiden dat het waarschijnlijk onmogelijk zou zijn om de tienduizenden vluchtelingen die gestrand zijn in de haven op het vliegveld en langs de weg op te pakken. De correspondent van de BBC maakte melding van geruchten dat de regering het ultimatum met een maand zou verlengen, omdat het on mogelijk zou zijn onderscheid te maken tussen geschoolde en onge schoolde buitenlanders. Voor de geschoolde buitenlanders gold al dat zij op 1 maart moesten zijn vertrokken. Zondag en gisteren waren alle wegen uit Nigeria en door Togo en Benin gevuld met vluchtelingen die gebruik maakten van allerlei vervoermid delen. De wegen naar de grenzen stonden vol met een onafzienbare stroom vrachtwagens, bussen, auto's en motorfietsen. Vol beladen met persoonlijke bezittingen. WENEN - Is Oostenrijk een inter nationale overslagplaats voor spionnen en wapensmokkelaars en een draaischijf tussen Oost en West, waar allerlei groepen en met name ook terroristengroe- pen van ultra-moderne wapens worden voorzien? De hoge poli- tie-officieren van de Oostenrijk se veiligheidsdienst, die er direct te maken hebben, zijn i Oostenrykse rege ring doet op het ogenblik byzon dere moeite die opvatting af te zwakken. De reden waarom het onderwerp in Oostenrijk weer actueel is ge worden, is een steeds omvangrij ker en ingewikkelder wordende wapensmokkelaffaire, die op 11 januari aan het licht kwam. Het afgelopen weekeinde werden op nieuw vier verdachten gearres teerd, waarmee het aantal van wapensmokkel verdachte arres tanten nu is opgelopen tot zeven. Rond de twintig verdachten wor den nog verhoord. De zaak kwam aan het rollen toen enkele weken geleden de douane aan de Oostenrijkse kant van de Tsjechische grens bij toeval een hoeveelheid wapens in handen viel. In een mini bus werden meer dan 300 Tsjechische pisto len vervoerd, alsmede 15.000 stuks munitie, die officieel wer den aangegeven, en zeven ultra moderne geweren van het type Draganov, het allernieuwste Russische produkt op dit gebied met telescoopzoekcr en een per fect wapen voor terroristen, dat in Roemenië in licentie is ver vaardigd. Chauffeur van de mini bus was de 37-jarige Petr Bar don, een in Wenen wonende Tsjech met een typische spiona- ge-achtergrond Door Anton Koene een bende die dure westerse au to's Tsjechoslowakye binnen smokkelde. Na zyn veroordeling werd hij meteen weer vrygelaten en pendelde hy tussen Praag en Wenen, waar hy ook nog een paar tantes had wonen. Twee jaar geleden ontpopte hy zich plotseling als lid van Charta '77, op de vlucht voor het Tsjechi sche regime En ofschoon hy nooit eerder politiek asiel in Oos tennjk had aangevraagd, kreeg hij niettemin een Oostenrykse pas. De Oostenrijkse anti-spionage- dienst en dc veiligheidsdienst zyn nog volop bezig de zaak te ontrafelen, maar zoals zo vaak in het verleden, dreigt de hele ge schiedenis vast te lopen. Of schoon de wapenhandelaars, en zeker Bardon, gevangenisstraf fen en geldboetes krygen, ver moedt de veiligheidsdienst dat het hier om kleine vissen gaat en dat de grote buiten hun bereik zyn, in het buitenland of achter de territoriale muren van ambas sades. Intussen werken dc ambtenaren zich door duizenden vellen docu mentatie in hel Tsjechisch en in het Engels, die zy by Bardon hebben gevonden, in de hoop dat men een beetje meer inzicht krygt in de branche die van Ro me tot Sofia en van Rotterdam tot Moskou onder de noemer 'General Marketing' door hon derden 'kleine vissen' wordt uit geoefend. Leider Rode Brigade opgepakt MILAAN (AFP) - Adriano Carne- lutti, èèn van dc nog voortvluch tige oprichters van de Rode Bri gade. is onlangs in de omgeving van Milaan in het noorden van Italië gearresteerd, zo heeft het Italiaanse persbureau Agi giste ren meegedeeld. Het zegt van politiezijde vernomen ti- hebben dat tydens he'. politie ingrypen vier anderen, twee vrouwen en twee mannen, zijn aangehouden. Enkele dagen voor de arrestaties hadden andere stichters van de Rode Brigade m dc streng be waakte gevangenis te Palmi op Calabnè verklaard de "gewapen de strijd" van de tien laatste ja ren in Italië te hebben verloren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11