Filmfestival mikt ook op wat breder publiek C RADIO TELEVISIE Nieuwe formule in Rotterdam VRIJDAG 28 JANUARI 1983 Radio - tv ROTTERDAM - Onder de naam Film Festival Rotter dam staan er in de Maasstad eigenlijk twee manifestaties op het punt van ontbranden. Vandaag nemen in het ge bouwencomplex van De Lantaarn en Het Venster, aan de Gouvernestraat, de ge beurtenissen een aanvang die daar onder auspiciën van Film International gebruike lijk zijn geworden in de laat ste week van februari. De nieuwste produkten van pro gressieve, politieke, kunst zinnige en eigenzinnige voor lopers en alleenlopers uit de wereldcinema krijgen er hun eerste Nederlandse vertonin gen. Vanaf maandag loopt een week lang in het Luxor- theater een parallel-festival mee, dat brengt een program ma dat niet zozeer de doorge winterde cinefielen moet aanspreken, maar vooral het bredere publiek. Met deze nieuwe festival-formule wordt vooruitgelopen op ontwik kelingen die het komende jaar hun beslag moeten krijgen. Film International bezint zich koorts achtig op een constructie, die de ze tot dusver grootste alternatie ve distributeur invloed moet ge ven die verder strekt dan de film huisjes. Wat de volgende week te zien zal worden gegeven in Luxor zou kunnen uitgroeien tot wat men op buitenlandse festivals het hoofdprogramma zou noemen. Daar draaien de meer populaire produkties van evengoed bijzon der artistiek gehalte. Alle films zullen er ondertiteld zijn en bo vendien wordt geprobeerd van juist dit programma zoveel mo gelijk de regisseurs, acteurs en actrices naar Rotterdam te halen, voor persconferenties en talk shows, die worden georgani seerd in het aanpalende Hilton- hotel. Er worden daar ook koffieconcer ten, bandoptredens en een „film bal" georganiseerd. Het is ook in dit hoofdprogramma dat enige pikante dwarsverbindingen wor den gelegd naar de commerciële import. Bijvoorbeeld de slotfilm van het festival wordt One From the Heart, de in elk geval in tech nisch opzicht interessante, maar desondanks in Amerika finaal geflopte musical van Francis Coppola. Speciale gast zal dan Frederic Forrest zijn, die tevens de hoofdrol speelt in Hammett, de door Coppola geproduceerde Hollywood-film van Wim Wen- ders. Surprisefilm in Luxor wordt naar alle waarschijnlijk heid Robert Altmans excellente toneelfilm Come Back To „The Five and Dime" Jimmy Dean, Jimmy Dean. Het Luxor-programma omvat een paar films, die voorbestemd zijn om in 1983 te fungeren als de trekpaarden van Film Internatio nal. Allereerst is er The State of Things, de in Venetië met een Gouden Leeuw bekroonde film waarmee de Duitse regisseur Wim Wen- ders zijn frustraties poogde af te reageren over zijn moeizame vrij age met Hollywood. Tussen twee HILVERSUM - Aïleen Quinn verschijnt vanavond op het TROS-scherm als speciale gaste van Henk van der Meijden in het programma 'TV-privé'. Het grappig ogende meisje vertolkt de titelrol in de Amerikaanse musi calfilm Annie'die op het ogenblik ook in ons land een groot publiek trekt. opnamefasen van Hammett in verzeilde hij op de Atlantische kust van Portugal, waar hij toe vallig de bezetting kon overne men van een filmproduktie die Raoul Ruiz er net had voltooid. In de film van Wenders gaat het over een Duitse regisseur die be zig is met het draaien van een Amerikaanse SF-film, als plotse ling de doll ars tr oom opdroogt Men hoort niets meer van de pro ducent en de filmer besluit per soonlijk poolshoogte te gaan ne men in Hollywood. Daar ontdekt hij frauduleuze handelingen en komt tevens een schrille dis crepantie aan het licht tussen Amerikaanse en Europese opvat tingen over cinema. Een vanuit Cannes vorig jaar reeds veelgeprezen en zelfs met de Speciale Jury-Prijs bekroond produkt leverden de gebroeders Taviani (van Allonsanfan en Pa dre, Padroni) af met De Nacht van San Lorenzo. Daarin verwer ken ze hun jeugdherinneringen aan de nacht dat hun Toscaans geboortestadje (San Miniato) door de Duitsers half werd uitge moord, terwyl de andere helft van de burgers tijdig het vrije veld was ingevlucht om de Ame rikaanse bevrijders tegemoet te lopen. Een derde film, die gegarandeerd in kwaliteit boven het totale aan bod zal uitzweven, is The Draughtman's Contract, een film die ik eerlijk gezegd, in Venetië eerder een Gouden Leeuw ge gund had dan The State of Things. Om te beginnen omdat hier een nagenoeg onbekende verraste met een werkstuk van zeldzame originaliteit Die onbe kendheid van maker Peter Gree- naway wil „Rotterdam" wegne men door een aantal program ma's te presenteren van korte, eerder door deze Brit vervaardig- door Pieter van Lierop de films. Het zijn veelal empiri sche Spielereien met werkelijk heid en fictie, met plaats en tijd. Maar er zit ook Act of God tus sen, een reportage over mensen die allemaal ooit door de bliksem werden getroffen en dat konden navertellen en ook doen. The Draughtman's Contract is een oogstrelende vertelling, die speelt op een 17e-eeuws land goed in lommerrijk Kent. Twee andere trekkers van de eer ste festivaldagen zijn de nieuwe films van John Say les en Chan tal Akerman. Sayles (vorig jaar een ontdekking met zijn Return of the Secaucus Seven) schetst het relaas van een aan de grond lo pend huwelijk in een verhaal dat nogal doet denken aan Faraldo's Les Fleurs du Miel. De man is Linda Griffiths in 'Lianna' van John Sayles. een filmdocent die zich tgdens onder meer bezoek aan buiten landse festivals de nodige slip pertjes permitteert, maar de ra pen zijn gaar als zijn echtgenote op haar beurt een keer vreemd gaat, met een vrouw. Andere films waar met belangstel ling naar wordt uitgekeken: Une Chambre en Ville (van Jacques Demy, maker van onder meer Les Parapluies de Cherbourg). Andermaal een volledig gezon gen film, op muziek van dit keer Michel Colombier en met rollen van onder meer Michel Piccoli, Dominique Sanda en Danielle Darrieux. Irezumi (van de Japan ner Takabayashi), over het ver band tussen liefde en tatouage. Het in Cannes met de Gouden Camera (een persprijs voor het beste debuut) bekroonde Mourir Trente Ans (van Romain Gou- pil), over de desillusies en zelf moord van een jongen die als scholier had deelgenomen aan de Mei-revolte van '68. Eating Raoul (van Paul Bartel), een cy nische komedie over moreel ver val van gelukszoekers in Holly wood. De Dode Klasse (van W^j- da), een in '78, voor de Poolse tv gemaakte registratie van een op voering van Tomas Kantors to neelspel. Nieuwsgierigheid is er verder naar drie Nederlandse, alternatieve filmprodukties: Het Veld van Eer (van Bob Visser), het op het festival van Hyères reeds be kroonde Casta Diva (van Erik de Kuyper) en De Witte Paraplu (van Hedy Honigman en Nosh van der Lely). Opvallend is intussen het volledig ontbreken van films uit Oost-Eu ropa, waar het afgelopen jaar vol gens programmeurs Huub Bals en Monica Tegelaar weinig be langwekkends tot stand is ge bracht. Overigens zal er dinsdag wel een discussie plaatsvinden tussen Poolse cineasten-in-bal- lingschap. Zondagmiddag vindt een forum plaats over nog maar eens film en televisie. Wat het leuk zou kunnen maken is dat er aan wordt deelgenomen door een aantal representanten van Channel 4. de culturele zender die de Britse tv er onlangs bij heeft gekregen en die een stevige impuls blijkt te leveren aan de nationale filmproduktie. YOUNGSTOWNOHIO (DP A) - De Amerikaanse dwerg Patrick Bilon, die bij het maken van de ongewoon suc cesvolle film "E.T." als de be langrijkste figurant tn de (kunst)huid van het buiten aardse wezen kroop, is op 35-ja- rige leeftijd in Youngs town in Ohio aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden. Bilon was maar 85 centimeter lang en woog ongeveer 20 kilo. Zijn werk in 'E.T.' had hij ver geleken met een "stoombad". HILVERSUM 1 18 06 Echo 18 15 Kruispunt- interview RKK- 18 20 Punt Uit. 19 30 Man en Paard 20 03 Country Time 21 02 Nine O'clock Jazz. 22.02 Goal. NOS: 23.02 Met het oog op t. VOO: 00.00 Erik de Zwart. HILVERSUM II (18.10 VARA's Reactietelefoon). P P 18.20 Uitzending van de R P.F. OVERHEIDSVOORLICHTING 18.30 Onder anderen. VARA 18.40 Luchtruim. 19.00 De Broeders van Goede Diensten. 20 00 Nws. 20 03 Provinciale zaken. 21.00 Vrge Ujd. blye tijd OPEN SCHOOL 21 40 Thema 12: Verzorgd of uitgestoten. NRV: 22.10 Stoomwals NOS 22 30 Nws 22 40 Oost-West VARA 23 00 Het zout in de pap. 23.55 Nws. HILVERSUM III NOS 18.04 De Avondspits^ VOO 19 02 Leo van der Goot. 21.02 Mono. 22.00 Countdown Cafe HILVERSUM IV NOS: 2000 Europees Concertpo dium. (Pauze: Muzickspiegel). 22 00 NOS-Jazz 22 30 NOS Cultuur: Ban den met het buitenland ZATERDAG HILVERSUM I NOS Ieder heel uur nws. VARA: 7.02 Hallo hier Hilversum. (8 45 Ou de Schoolliedjes door Lo van der Werf. 9 03 Het Socialistisch strijd lied 9.30 De Radio Roulette 8 06 Dingen van de dag. 8.18 Hallo hier Hilversum. 10.30 Wie in het 't Neder lands wü zingen. I. 11.03 Z.l. 12.03 Tussen Barend en Ban Dorp. 13.06 Inde Rooie Haan NOSO 14 00 Langs de lyn. VARA: (Vanag 15.00 afloop Studio I 16 02 De Speeldoos 17.30 Wie in 't Nederlands wil zingen II. 17.55 Meded. SOS- en politiebe- HILVERSUM II aktua. NOS 9 05 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Voor blinden en slechtzienden 9.24 Waterstanden. 9 30 Nws TROS: Bosboom en Bek- kov (10 30 Nws 11 30 Nws 1133 Docum OPEN SCHOOL 11 56 On derwijs. 12.11 Ik heb u bef mgnNe- derlands NOS 12 26 Meded. voor land- en tuinbouw. 1230 Nws. TROS 12.36 Aktua. 12 55 Agrarta 13 00 Nws 13 10 Kamerbreed 13.30 Nws. 13.33 Voorzichtig breekbaar 14 00 Hobbyhoek 14 30 Nws 15.32 AVROdite (16 30 Nws 17.00 Vlag met blauwe wimpel. 17.30 Nws. 17 36 AVRo's Radiojourn 1750 Per Saldo HILVERSUM III NOS: Ieder heel uur nws. NCRV: 7.02 Pop non stop. 7.30 Rabarbara. de door Nederland (13.30 Dikvoor- mekaarshow.). 14 03 Tussenuur. 15 03 Disco- express. 16 03 NCRV- Za terdag-Sport HILVERSUM IV AVRO: 7.00 Nws. 7.02 Septium 8 00 Nws 8 05 Op een klein stationnetje 's morgens in de vroegte. 9 00 In de kaart gespeeld 10 30 Concerto Mat- tinale Russische componisten. 12.00 Kurhausconcert 13 00 Nws. NOS 13 05 Diskotabel. 15 00 Ak koord. Inform, uit de wereld van de amateuristische muz. beoefening KRO: 15 30 Hilversum 4 op NEDERLAND 1 TELEAC 18.25 Open School. Jk heb u lief mijn Nederlands. 18.40 Onderwijs. VARA 18.55 Niels Holgersson. „De eekhoorn". Vierde aflevering uit een serie teken films naar het boek van de Zweedse schrijfster Selma Lagerlof: Op een dag gebeurde er in Zweden iets heel merk waardigs. In Skaane, in het Ovedsldoosterpark, was een eek hoorntje gevangen. Dat was niets bij zonders, maar het vreemde was wan neer mensen het diertje in een kooi stopten, het plotseling weer was ver denen. Zomaar vanzelf. Of had Niels Holgersson er misschien wat mee te maken? 19.20 Vijf tegen vijf. Spelprogramma onder leiding van Willem Ruis. NOS 20.00 Journaal VARA 20.28 Achter het Nieuws. Actualiteiten rubriek. In de actualiteitenrubriek van de VARA vanavond aandacht voor het reilen en zeilen van de gemeentelijke sociale diensten en met name die van Leiden. Voorts een reportage over de fitness rage in ons land. 21.10 Fame. „De uitverkoop" Ameri kaanse serie met Debbie Allen, Lee Currerie, Erica Gimpel e.a.: Bruno's synthesizer is door een ongelukje ge sneuveld. Hij heeft gelukkig een vrij gevige vader, die onmiddellijk geld neertelt voor een nieuw instrumei Bruno ziet toch wel in dat het een flin ke financiële aderlating is en daarom zoekt hij - zij het met tegenzin - naar mogelijkheden om wat terug te verdie- 21.58 Pisa. Satire met Harry Vermeegen en Henk Spaan. 22.13 De Ombudsman. Frits Bom stelt zaken aan de orde van mensen die maatschappelijk in de knel zitten, overheden die niet goed functioneren i die het slachtoffer worden van ambtelijke molens. 22.43 Sonja op Vrijdag. Rechtstreeks praatprogramma vanuit Amsterdam gepresenteerd door Sonja Barend NOS 23.48 Journaal 23.53 Nieuws voor slechthorenden ZATERDAG TELEAC 10.00 Ergonomie. 10.30 Kantoorinnovatie. 11.00 Open school. Fries. 18.20 Paspoort. Informatie voor Span jaarden. 18.30 Sesamstraat 18.45 Jeugdjournaal 19.00 Journaal TROS 19.12 Frank Buck. „Japanse krijger". Amerikaanse avonturenserie met Bru ce Boxleitner, Cindy Morgan. Clyde Kusatsu e.a.: Als Ali door een Samurai krijger, die vastbesloten is Japan meer land te geven, gevangen wordt geno men, snelt Frank Buck vanzelfspre kend zijn goede vriend te hulp en tracht daarbij de vijand tot stoppen te breneen 19.50 Kieskeurig. Consumentenrubriek. 20.15 Derrick. „Op het meer veronge lukt". Duitse politieserie met Horst Tappert, Fritz Wepper, Christiane Kruger e.a.: De waterpolitic geeft Ru- dolf Wiegand weinig hoop zijn vrouw nog levend te vinden. Wiegand en zijn vrouw waren aan boord van hun zeil jacht, toen een vliegende storm het schip deed omslaan.-Ursula Wiegand verdween in de golven en Rudolf werd ternauwernood gered. Waarom is Wie gand ondanks waarschuwingen van het personeel van de jachthaven en het slechte weerbericht - toch gaan zei len? Als de dag na het ongeluk het lijk van Ursula Wiegand nog niet is gevon den begint de waterpolitie verdenkin gen tegen Rudolf Wiegand te koeste ren. Ook Ursula's vader vertrouwt de zaak niet en stapt naar hoofdinspec teur Derrick. 21.15 TV Privé. Gevarieerd programma gepresenteerd door Henk van der Meijden. IKON 22.45 Elaine Loudon als Mitzi Wilde beest. Mitzi Wildebeest is een opricht ster van de Kappiecommando, een Zuidafrikaanse vrouwenorganisatie, die zich verzet tegen het slappe be wind van de gebroeders Botha, dat on vermijdelijk zal leiden tot afglijden naar het communisme. In een satiri sche show trekt Elaine Loudon als Mitzi Wildebeest per huifkar van de Kaap naar Transvaal, zoals honderd jaar geleden de Boeren op zoek waren naar vrijheid. TROS 23.45 Gesprek met de minister-presi dent 23.55 - 01.30 Madame X. Amerikaanse tv-film van Robert Eliis Miller uit 1981 met Tuesday Weld, Eleanor Parker, Granville van Dusen e.a.: Holly, een eenvoudig jong meisje, trouwt met de erfgenaam van een rijke en invloedrij ke familie van politici. Haar schoon moeder Katherine is tegen dit huwe lijk, mede omdat zij ook van haar zoon een vooraanstaand politicus wil ma ken. Zo grijpt ze een auto-ongeluk dankbaar aan om Holly te dwingen haar eigen dood te ensceneren. De on gelukkige schoondochter wordt naar Europa verbannen om daar een leven van ziekte en verval te leiden - dit alles zogenaamd om haar man en inmiddels geboren dochtertje te beschermen te gen de „schande". 18.00 Tik Tak 18.05 Klein, klein kleutertje. Carolicn- tje en kapitein Snorrebaard: „Het ko- kosnoteneiland" (4). 18.20 Er was eens...„De Kikkerman". Kort verhaal verteld door Jef Burm. 18.30 Open School. Veiligheid op het werk. 19.00 Uitzending door derden. Program ma van de Christen-Democratische Omroep. 19.40 Mededelingen en programma overzicht 19.45 Journaal 20.10 Weerman 20.15 Mini Micro Macro. Spelprogram ma gepresenteerd door Armand Pien. 20.20 Any Wednesday. „Iedere woens dag". Amerikaanse komedie uit 1966 van Robert Ellis Miller met Jane Fon da, Dean Jones, Jason Robards e.a.: Zes dagen per week is de schatrijke industrieel John Cleves een trouwe echtgenoot. Op woensdag, wanneer hij geacht wordt op zakenreis te zijn, bevindt hij zich in een Newyorkse fiat met zijn maitresse, de mooie Ellen Gordon. Het geheim blijft lang be waard, tot door een stom toeval zowel Cleves' privé-secretaris Cass Hender son als zijn vrouw Dorothy de fiat bin nenvallen. Dorothy denkt echter dat Ellen de vrouw van Cass is en staat er op hen voor een etentje uit te nodi gen... 22.05 Première. Jo Ropcke presenteert nieuwe films. 22.55 Journaal. Aansluitend: Coda. „Bo men" van Roland Joris. 19.00 De PVBA Elektron (1). Program ma dat de actualiteit van de jongeren- wereld naar buiten brengt via geac teerde scènes, gags, verborgen camera en reportages. In deze eerste afleve ring o.m. berichten over de school maaltijden, de badmeester en het zwembad, discussies en muziek. 19.40 Mededelingen en programma- overzicht 19.45 Journaal 20.10 Weerman 20.15 De Forsyte Saga. „Het smaad schrift". Britse serie naar de trilogie van John Galsworthy met Nicholas Pennell, June Barry, Susan Hampshi re. Ene Porter e.a. 21.05 - 21.50 Galaconcert. Vanuit het kasteel Schonbrunn te Wenen (deel 2). Als solisten treden op de wfain—W van de Internationale Wedstrijd voor Operazangers in Wenen. DUITSLAND 1 WDR 18.00 Hier und Heute. Regionale actuali teiten. 18.25 Alte Liebe kostet nichts. Britse se- 19.00 WWF-Club. Muziek en gesprekken met gasten live vanuit de studio. 20.00 Journaal 20.15 Black Narcissus. „Schwarze Nar- zisse". Bntse speelfilm uit 1947 van Michael Powell met Deborah Kerr, Flora Robson, Jenny Laird e.a.: Zuster Clodagh van de Orde van de Dienares sen van Maria neemt een moeilijke taak op zich, wanneer ze met vier an dere nonnen het moederklooster van Calcutta verlaat om de Himalaya in te trekken waar ze in een oud bergpaleis een missieschool en een ziekenhuis moeten inrichten. 21.55 Plusminus. Economisch magazi- 22.30 Thema's van de dag 23.00 Mittags auf dem Roten Platz (1). Tweedelige tv-film van Didtr WMM met Monika Bleibtreu, Sylvia Manas, Michael Degen e.a.. De schrijfster Na- talja Gorbanjewskaja vecht met veel overtuiging voor de mensenrechten in haar vaderland, de Sowjet-Unie. ZATERDAG 10.00 Journaal en Tagesthemen 10.23 Schwarze Narzisse. Bntse film (1947) met Deborah Kerr DUITSLAND 2 18.00 Meisterszenen mit Stan und Ollie. Kluchtfilm met Stan Laurel en Oliver Hardy. 18.20 Western von gestern. „Het dood soordeel". Westerns uit de oude doos met Gene Autry, Smiley Burnette e.a.; Gene Autry moet met zijn groep ran gers een konvooi escorteren. Een van de leden van het konvooi is de zange res Lettie, die m Cahformé haar carnè- re wil voortzetten. 18.57 Programma-overzicht 19.00 Journaal 19.30 Auslandsjournal. Buitenlandse correspondenten berichten. 20.15 Ein Fall fur zwei. Duitse misdaad serie met Gunter Strack, Claus Thro Gartner e.a.: Na de scheiding van zijn ouders trekt Jorg Sc h re be r bg zgn grootmoeder in. Daar hij na zijn studie geen werk kon vinden, is hij het op het verkeerde pad geraakt. Onder het mom een tweedehands autozaak op te richten, heeft hij zijn grootmoeder al haar spaargeld afhandig gemaakt. In werkelijkheid geeft hij het geld aan heroïne uit... 21.15 Zum Beispie! Kaltenkirchen. His torische documentaire van Heinz Hemming over de opkomst van het nationaal-socialisme in 1933. 22.00 Journaal 22.20 Aspekte. Cultureel magazine. 22.50 Sport am Freitag 23.20 Dirty Little Billy. „Dreckigcr klei ncr Billy". Amerikaanse speelfilm uit 1972 van Stan Dragoti met Michael J. Pollard, Lee Purcell, Richard Evans e.a.: De 17 jarige Billy Bonney komt met zgn moeder en zgn stiefvader Ei»» uit New York in het klem. Col feeville aan om daar een nieuw be staan op te bouwen. Het pioniersleven bevalt Billy niet en hg zoekt zgn heil in de misdaad... 00.50 Journaal DUITSLAND 3 18.00 Telecollege. Geschiedenis. 18.30 Hallo Spencer 19.00 Aktuelle Stunde 20.00 Journaal 20.15 Gut gefragt... Gevarieerd pro gramma met vanavond aandacht voor het carnaval. 21.45 Ortserkundung: Bunde. Reporta ge over Bunde. dc sigarenstad van Noordrgn-Westfalen. 22.15 Poldark (4). Britse senc met Robin Ellis, Angharad Rees e.a.: Ross Pol dark en Caroline Penvenen spannen zich tevergeefs in om dc invrgheids- stclling van de arts Dwight Enys langs diplomatieke weg te bewerkstelligen. Poldark besluit een kleine groep be trouwbare mannen te verzamelen die de bevrgding van hun vnend in eigen hand zullen nemen 23.10 Rockpalast. Optreden van Dexys Midnight Runners Aansluitend journaal.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5