Bijenkorf moet blijven Spoorwegnet of Marklintraject? -C D- EG trekt beurs open voor werkloosheid staalsector Beurs Amsterdam kort zakelijk Canada vraagt soepeler Eg-beleid zeehondebont Voorwaarde: 60 miljoen steun overheid De toekomst van British Rail: Beursoverzlcht VRIJDAG 28 JANUARI 1983 Magnesia Het Veendammer bedrijf Magnesia International bv heeft negentig miljoen gulden nodig om uit de problemen te komen. Directeur ir. A. van den Heuvel, die tot nu toe altijd een bedrag van enkele tientallen miljoenen guldens noemde, bevestigde gisteren dat het om negentig miljoen gaat. Billiton, de grootste aandeelhou der (zestig procent, de andere veertig zijn van de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij) heeft zijn aandeel in de extra steun al toegezegd. Volgens Van den Heuvel is het wachten nu op het ministerie van economische zaken dat binnenkort met een besluit over steun op de proppen moet komen. "Dat moet heel gauw gebeuren", aldus Van den Heuvel, "want wij kunnen het nog maar een paar dagen uitzin gen". Diesel De prijs van dieselolie gaat begin volgende week bij Esso en BP met respectievelijk 2,8 en 2,6 cent per liter omlaag. Dit is het gevolg van een verdere daling van zowel de Rotterdamse als in ternationale marktnoteringen, alsmede van de dollarkoers. Bei de maatschappijen hebben dit gisteren meegedeeld. Een liter dieslolie (zelftank) zal vanaf maandag bij Esso 112,6 cent kosten. De verlaging bij BP, die een dag later ingaat, brengt de literprijs bij zelfbedienings- pompen van deze maatschappij op 113,2 cent. Staking Zeker de postzendingen van Bel gië naar het buitenland en omge keerd, maar ook de postbestel lingen in België zelf zullen in de komende dagen forse vertragin gen oplopen. Dat hebben de Bel gische vakbonden voor het over heidspersoneel gisteren bekend gemaakt. Die bonden hebben met ingang van acht uur gisteravond een sta king uitgeroepen bij het centrale postsorteercentrum in Brussel. Het gaat om een protestactie die gevoerd wordt omdat het perso neel niet gecompenseerd wordt voor het maken van overuren en voor uitgevoerde extra diensten. Economie Hoogovens Hoogovens mag 120 Hongaren in dienst nemen voor gespeciali- seerd metselwerk bij de renova tie van een cokesfabriek. Er zijn geen reële mogelijkheden aan wezig om voor dit specialistische werk Nederlanders aan te wer ven en bovendien hangt met de renovatie bij Hoogovens een groot werkgelegenheidsbelang samen. Dat heeft staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (so ciale zaken) geantwoord op schriftelijke kamervragen. Chemie In de Westduitse chemische indus trie zijn er na een jaar van stagne ring steeds meer tekenen voor een opgaande lijn. Dit heeft de voorzitter van het Verband der Chemischen Industrie (VCI), Bayer-topman Herbert Grüne- wald, gisteren verklaard. De export van de chemische indus trie, die maar liefst 47 procent van de totale Westduitse export uitmaakt, lag sinds april 1982 maandenlang onder het niveau van het jaar daarvoor. Vanaf no vember is er echter weer sprake van een geringe toeneming. Ook wat betreft de orderontvang st gaat het sinds november weer beter. LEIDEN - Leidse groente- en fruitvei- ling, vrijdag. Andijvie 255-290; boerenkool 66-84; prei 28-56; spinazie 325-465; stoofsla 61; spruiten A 52-53; spruiten B 66-76; spruiten D 49-109; uien 12-36; winter peen 20-33; witlof 115-220; knolselde rij 61-67; sla 34-71; peterselie 55-59; selderij 29-48. LEIDEN - De eerste spinazie werd aan gevoerd door kweeker D. Brussee uit Leiderdorp en gekocht door commissio nair G. Collé uit Leiden voor ƒ4,65 per BRUSSEL/BONN (GPD) - Cana da denkt niet aan tegenmaatre gelen indien de Europese markt voor zeehonden wordt gesloten. De Canadese vice-premier Allan Mc Eachen heeft zich gisteren in Brussel wel beklaagd over het dreigende importverbod van de huiden van babyzeehondjes in de Europese Gemeenschap. In zijn besprekingen met de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, heeft Mc Eachen aangedrongen op een meer tegemoetkomende houding van de Gemeenschap. Mc Eachen wees er op een pers conferentie op dat het juist de niet-welgestelden in Canada zijn die van de zeehonderyacht af hankelijk zijn. Het gaat volgens hem om vissers die met de ver koop van de babyzeehondenhui- den hun inkomen moeten aan vullen. Hij wees erop dat de Ca nadese publieke opinie even ge voelig is voor het doden van de babyzeehondjes als de mensen in Europa. „We hebben daarom geprobeerd rekening te houden met alle problemen van het mi lieu en de instandhouding van de soort. We zyn bereid tot verdere consultaties met de Europese Gemeenschap over maatregelen voor het behoud van de zeehon den en over betere jachtmetho- den", aldus Mc Eachen. Volgende week zullen Canadese en Europese deskundigen de be sprekingen over deze onderwer pen voortzetten. De Europese ministers van milieuzaken zullen zich in februari over de resulta ten daarvan buigen. Leveren die te weinig op, dan wordt ver wacht dat de Europese Gemeen schap overgaat tot een import- verbod van de huiden. Volgens Mc Eachen zal dat „ernstige pro blemen" veroorzaken voor de Canadese jagers. „Een andere markt voor deze huiden is niet van de ene op de andere dag ge vonden", aldus de Canadese vi ce-premier. Strijd Sinds de Westduitse regering deze week heeft voorgesteld geen hui den van zeehondenbaby's meer .importeren, woedt er een strijd in de Duitse politiek. Die heeft natuurlijk alles te maken met de verkiezingen van 6 maart. De vraag is: wie is nu de échte redder van de dieren? Minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher of de Beierse minister-president en CSU-chef Franz-Josef Strauss? De laatste beschuldigt de eerste, die overigens deel uitmaakt van een kabinet dat ook door de par tij van Strauss wordt gesteund, van goedkope verkiezingspropa ganda. Genscher zegt nameLyk dat zijn partij, de FDP, die in een diep dal zit, als eerste is opgeko men voor de robbenbaby's De vroegere Franse filmvedette Bri gitte Bardot, die al lang tegen de onmenselijke slachting van de kleine zeehonden in Canada vecht, heeft Genscher daarom een bedankbrief gestuurd. De boze Strauss deed vervolgens de FDP de aanbeveling Bardot tot secretaris generaal van de partij te benoemen. De FDP-party secretaris Irmgard Adam-Schwaetzer sloeg Ücht ge pikeerd terug met het tegenvoor stel dat Strauss zijn secretaris generaal Stoiber maar moest ver vangen door de Dallas-boosaard 'JR' Ewing. AMSTERDAM (GPD) Het Bijenkorf-concern blijft op de been. Gevaar dreigt slechts wanneer aan één van de hoekste nen van het herstelplan, dat gisteren is gepresen teerd, zou worden ge wrikt. Het plan vraagt van de overheid een lening van 60 miljoen waar over de eerste jaren geen rente hoeft te worden betaald, een loonoffer van het personeel en opschorting voor de duur van drie jaar van de rentebetaling op 80 miljoen aan leningen die het concern bij banken en andere be leggers heeft uitstaan. De vakbonden hebben het herstel plan in hoofdzaak positief ont vangen. De Dienstenbond van het CNV zal nog komen met ideeën om het aantal gedwongen ontslagen - thans begroot op tus sen de 600 en 800 - te beperken. De Dienstenbond van de FNV is uit op een grotere bijdrage van de overheid en de banken om daarmee ook meer banen te kun nen behouden. De financiële injecties zijn wezen lijke voorwaarden voor het sla gen van het herstelplan. Drs. J. Bons, voorzitter van de raad van bestuur van Koninklijke Bijen korf Beheer (KBB), liet er giste ren geen twijfel over bestaan. Zou de lening van de overheid er niet komen, dan zou sluiting kunnen dreigen voor één of twee Bijenkorven. Daarbij zou in de eerste plaats aan Eindhoven moeten worden gedacht. Dat, afgezien van het woonwaren- huis Mobell in Den Bosch, elders in het concern onderdelen zou den moeten worden gesloten, is door het herstelplan onwaar schijnlijk geworden. Wel zal KBB proberen de winkelketen van Perry Sport van de hand te doen. Het voortijdig uitlekken van het rapport dat het organisatiebu reau McKinsey over het concern heeft gemaakt, heeft het wat dat betreft voor de Bijenkorf iets eenvoudiger gemaakt. Er heb ben zich al verscheidene kandi daten voor overname van Perry Sport gemeld. Er zijn serieuze gegadigden. Belangstelling is ook gebleken voor de meubelvestigingen (Bij enkorf Wonen) in Arnhem, Haar lem en Utrecht. KBB wil deze bedrijven niet helemaal kwijt maar zoekt er samenwerking voor met anderen. Ook op dit punt zijn al serieuze contacten gelegd. In kringen van de vakbeweging heeft het vooral tot voldoening gestemd dat de raad van bestuur van KBB belangrijk is afgewe ken van de voorstellen die het or- gansatiebureau McKinsey heeft gedaan. McKinsey mikte op een rigoureuze reorganisatie die wel iswaar zeer snel weer tot grote winsten zou leiden, maar voor dien niet alleen flinke kapitaal verliezen (sluiting van onderde len) zou veroorzaken maar ook veel meer mensen hun baan zou kosten dan thans aan de orde is. AMSTERDAM - De KBB (Koninklijke Bijenkorf Beheer) directie gisteren tijdens de persconferentie: v.l.n.r. directeur sociale zaken, Van der Molen, algemeen directeur Samren en president-directeur Bons. (Foto: Anefo). BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, heeft 850 miljoen gulden uitgetrokken voor sociale maat regelen in de Europese staalin dustrie. De Commissie verwacht dat de noodzakelijke inkrimping van de Europese staalproduktie in de jaren tot 1986 een verlies van 150.000 arbeidsplaatsen zal opleveren. Momenteel werken er zo'n 523.000 mensen in deze tak van industrie. Door de economische crisis is er in de Europese Gemeenschap spra ke van een veel te grote staalpro duktie. Die bedraagt momenteel zo'n 150 miljoen ton per jaar en zal in 1985 tot 120 miljoen ton te ruggesnoeid moeten zijn. Van de 150.000 werknemers die uit de staalindustrie moeten ver dwijnen, zullen er, zo verwacht de Europese Commissie, 20.000 langs natuurlijke weg afvloeien. Nog eens 65.000 werknemers zul len vervroegd met pensioen gaan. Deze werknemers kunnen voor drie jaar maximaal 15.600 gulden uit de Europese kas krij gen om het financiële nadeel van de vervroegde pensionering te compenseren. Uiteindelijk zullen er 65.000 men sen uit de staalindustrie aan nieuw werk geholpen moeten worden. Zij kunnen maximaal 5200 gulden compensatie krijgen als zij in een nieuwe baan minder gaan verdienen. De Europese Gemeenschap eist bij deze rege ling wel een overeenkomstige bijdrage van de nationale rege ringen. De gemeenschap wil voorts de omscholing voor deze staalarbeiders verbeteren, zodat ze gemakkelijker werk in andere sectoren met meer toekomst kunnen vinden. De Europese Commissie is ook bereid finan cieel bij te dragen aan de opzet van speciale organisaties in de streken met veel staalindustrie, die de werklozen daar weer aan een baan moeten helpen. De Europese Commissie heeft ten slotte ook geld beschikbaar voor de staalbedrijven zelf, als zij de inkrimping van hun bedrijven zo inrichten dat er toch nog zoveel mogelijk mensen aan de slag kunnen blijven. De extra kosten van bijvoorbeeld arbeidstijdver korting in deze bedrijven zullen door de Commissie tot maximaal 7800 gulden per arbeidsplaats vergoed worden. Crisis maakt Nederlander niet echt ongelukkiger ROTTERDAM (ANP) De huidige economische crisis heeft tot nog toe niets afgedaan aan de levensvoldoening van de gemiddelde Nederlan der. De Nederlanders zijn nu zelfs iets tevredener met hun leven dan zeven jaar geleden. Drs. C. van Praag zei dit vandaag in Rotterdam op een symposium van de associatie voor sociaal psychologische onder zoekers Aspo met als thema "betere wereld, gelukkiger mensen"? De tevredenheid met eigen financiële en maatschappelijke positie is vol gens Van Praag ook enigszins toegenomen. Alleen de hogere inko mensgroepen zijn er wat dat betreft iets op achteruit gegaan. Zij heb ben evenwel ook het meeste moeten inleveren. Het staat tevens allerminst vast dat de werkloosheid erg veel mensen ongelukkig maakt. Uit voordrachten van drs. D. Sikkel en drs. M. Jan sen kwam naar voren dat onder werklozen weliswaar meer ongelukki- gen zijn dan onder werkenden, maar dat dat verschil zeer wel ook tot gevolg kan zijn van selectie-effecten. Onder werklozen zijn bij voorbeeld meer ziekelijke mensen dan onder werkenden. Werk als zodanig blijkt nauwelijks te leiden tot meer ple zier in het leven. Gepensioneerden zijn niet minder gelukkig dan werkenden en full-time huisvrouwen ook niet minder dan gehuwde werkende vrouwen. Het hangt er erg van af hoe graag iemand wil werken. Tienduizenden mensen ontslaan, duurdere kaartjes, lagere vei ligheidsnormen, en 14.500 kilo meter van het nu nog 17.000 ki lometer lange spoorwegnet sluiten. Pas als dat allemaal ge beurt, kunnen de Britse spoor wegen winst maken, van zo rond de 30 miljoen pond (120 miljoen gulden). Aldus enige van de meest schok kende conclusies uit een rap port over de toekomst van Bri tish Rail, de Britse spoorwe gen, gemaakt door een com missie die naar haar voorzitter de commissie-Serpell heet. Het rapport is gemaakt in opdracht van de Britse minister van transport. Het resultaat van de studie werd vorige week gepresenteerd, en is in Engeland als een Exocet- raket ingeslagen. Enige reac ties. Oppositieleider Michael Foot: 'Het Lagerhuis moet dit rapport wurgen'. De vakbon den: 'Zo gauw mogelijk in de vuilnisbak gooien.' Bntish Rail: 'Het staat vol ernstige fouten, onnauwkeurigheden en giswerk.' Het werk van de commissie-Ser pell is dus niet onverdeeld gunstig ontvangen, om maar door Henk Dam eens een understatement te ge bruiken. Het is dan ook niet mis wat deze commissie, die vorig jaar mei met haar werk begon, allemaal heeft neerge pend over het onderwerp 'De toekomst van British Rail'. Het rapport geeft in hoofdzaak een aantal scenario's: als1 en dat doen, maken de spoo wegen nog zoveel verlies, kap pen we nog meer lynen en on slaan we nog meer mc dan is het verlies zoveel klei ner, etcetera. De zesde en meest rigoureuze optie gaat uit van een situatie waarbij British Rail winst maakt Als die suggestie gevolgd zou worden, dan zou dat beteke nen dat er van het Britsp spoor wegnet niet meer dan een ske let overblijft. Alle provinciale lijnen zouden moeten worden gesloten, alle forenzenlijnen van en naar Londen. Slechts intercitydiensten naar de be langrijkste steden zouden overblijven. In Schotland, Wales en de hele zuidwest-punt van Engeland zouden geen treinen meer rij den. Dat geeft niets, zegt de commissie-Serpell dan, bussen kunnen de verbindingen in de regio veel goedkoper onder houden. Je moet nu eenmaal knopen doorhakken als je winst wil maken. Hoe groot is nu de kans dat de regering volgens de door de commissie-Serpell uitgestip pelde lijnen British Rail gaat kortwieken? Laten we eerst eens naar de reactie kijken van transport-minister Howell. Deze zei, toen het rapport werd uitgebracht: 'De afwijzende reacties zijn voorbarig. Het is dwaas om al te snelle conclu sies te trekken.' Daar kan aan worden toegevoegd dat van de Britse premier mevrouw That cher bekend is, dat ze met veel met het spoor op heeft. Als zo over British Rail spreekt, doet ze dat nooit zonder haar ge hoor eraan te herinneren dat nog geen acht procent van de Britten per trein reist Nu is er bij British Rail nog steeds sprake van een forse overbemanning. Wie wel eens met Britse treinen gereisd heeft, weet byvoorbeeld dat zijn kaartje zeker twee, of ook wel drie keer gecontroleerd wordt, een keer voor vertrek op het perron, een keer in de trein, en dan moet het kaartje by aankomst ook nog op het perron worden afgegeven. Dat is een klassiek staaltje over bemanning, net zoals het met echt nodig is dat er op vracht- tremen een machinist en een hulpmachinist zitten. En net zoals de 'guards' (mannen die er op letten of de treindeuren voor vertrek wel dicht zijn) overbodig zijn in een tydperk waarby het openen en sluiten van treindeuren automatisch kan gebeuren. Maar vertel dat eens aan de vak bonden. Tussen het Londense station St Pancras en de ten noorden van Londen gelegen stad Bedford bevinden zich sinds mei vorig jaar op door onkruid overwoekerde stuk ken rail gloednieuwe treinstel len. Het hele traject is boven dien geélectrificeerd. Dat kost te bij elkaar 600 miljoen gul den. De forenzen die dagelijks van Bedford naar de hoofdstad rei zen, maken echter nog steeds gebruik van de oude dieseltrei- nen. De vakbonden hebben ge weigerd de treinstellen (waar van de deuren automatisch be diend kunnen worden, en die dus de 'guard' overbodig ma ken) te gebruiken Vong jaar heeft de directie van British Rail, onder leiding van Sir Peter Parker, de jaarlykse salarisverhogingen gekoppeld aan het in gebruik nemen van de meuwe treinstellen, en nog emge andere voorstellen ter verhoging van de produktivi- teit per werknemer, zoals de invoering van flexibele werk tijden. Het resultaat treinstakingen in januari, juni en juli, die de toch al armlastige spoorwegen een bedrag van in totaal 280 mil joen pond (1,1 mibard gulden) kostten! Uiteindelijk verloren de bonden, met in de laatste plaats omdat de leden bang waren dat de regering de gele genheid zou aangrypen om grote delen van het spoorwe gent definitief te sluiten Een dergelijk klimaat noodt de toch al niet spoor-vncndclyke regering niet tot investeren, terwijl dat broodnodig is. Sir Peter Parker heeft enkele jaren geleden eens uitgerekend dat, als per 1983 geen grootscheep se bestellingen worden ge daan, de problemen aan het eind van het decennium niet meer te overzien zullen zijn. Rommenholl 167,00 170,00 223.00 224.00 114.50 114.50 105,00e 110.00 Salvenb. Bank VRIJDAG 28 JANUARI 1983 ACTIEVE AANDELEN Dortschr Petr. Prei. 194.50 196,50 102,00 105,80 16.40 16.41 Nedlloyd Groep n der Grinten 183.70 187.00 30.80 31.60 124.90 125.30 236.50 239.50 183.10 182.70 192.30 197.70 BINNENLANDSE AANDELEN Aas. St.R'Dam 167,00 166,50 70.00 69,50 92.00 92.00 Ballast Ned am Gel. Delft. Cert. HVA-Myen eert. 5150,00 5200.00 285.00 290.00 23.30 24.20 59.50 60.60 214.50 216.00e 81.50e 83.50 Vertoeert 44.50 47.00e VRG Gem. Bex. 34 00 36 00 Wefener C. cert 2L80 22,00 WexaanroC ioo.50 100 20 We*tha\rn Aad 170 50 174 50 Holler» Samson 69 70 70.20 26 00 28.10 Hijk en Her ei.OO 61 ZO BELEGGINGS INSTITUTEN 139.50 13950 T ec knol of Ir F. 33.80 31,80d GOUD EN ZILVER n van goud en zilver haakje» de vorig* prywni «oud onbewerkt 41 ZOO, zilver onbewerkt 1070 BUITENLANDS GELD Amen kaan »e dollar DuiUe mark (100) 108.25 111.25 IlaL UreOO 000) 17,75 20.75 Portugese e»c 1100) 2.» 2.90 Zweed* kroon (10O)34 50 37.50 Noor* kroon (100) 35 75 38 75 Deen* kroon (100) 29.75 32.75 Oo»t (hilling 100) 15.55 15.85 Spaan* pe*ta( 100) 1.91 2,21 Gnek* drachme (100) 2 M 3.40 Fin* mark 100) 48.00 51.00 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ging in navolging van een zeer vast Wall Street over vrijwel de gehele li- me omhoog. Akzo kwam, nog steeds als gevolg van de gunstige berichten over vczeldochter En- ka, zelf voor het eerst in jaren bo ven de grens van 40 Omstreeks het middaguur werd gehandeld op een koers van 40,60. wat een winst betekende van 1.40 Ook de KLM schoot in sneltreinvaart omhoog. By een zeer drukke handel kon het luchtvaartfonds al snel 10 by- voegen op een koers van 157,50 Van de andere internationals was ook de koerswinst van 5 op 197.70 voor Unilever het ver melden waard Philips steeg met 0,60 tot 31,60 en Korunklyke Obe met 1.20 tot 93.90 Heine ken profiteerde eveneens van de optimistische stemming en boekte een winst van 3,20 op 106

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21