C Bediening Zegerbrug op drie km afstand Veel lof voor scheidende burgemeester Brugwachtershuisje Ter Aar controlekamer 3" Tijdens speciale raadsvergadering in Haarlemmermeer Noord wij kse politie grijpt oplichters Man berooft Om faillissement VAM te voorkomen pompbediende Kalwiik Afvoeren van huisvuil wordt opnieuw duurder Noodlanding van Engelse vlieger op Valkenburg Automobilist schept kleuter Diefstal uit vishandel Streek VRIJDAG 28 JANUARI 1983 TER AAR/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een brug bedie nen op een afstand van ruim drie kilometer met behulp van een meer dan flinterdun glasvezeltje. Dit technische hoogstandje is voor het eerst in Nederland volbracht voor het bedienen van de onlangs in gebruik genomen Zegerbrug over het Aarkanaal. De brugwachter zit ver derop, bij de Aardammerbrug in Ter Aar, met zes televi sieschermpjes voor zich. "Mooie schermen! Van mij mag je ze meenemen", vertelt M. Rijneker, de reserve-brug wachter Het op afstand bedienen van een brug is op zich niet bijzonder in deze regio. Te denken valt aan de brugwachter bij de Alphense hefbrug (bij verkeersplein Gouwsluis) en de brugwachter bij Papenveer. Beiden hebben twee bruggen onder hun hoede. Daar is echter gebruik gemaakt van oude technieken en boven dien zitten deze brugwachters vrij dicht by hun "tweede" brug. Ze hebben er nog (enigszins) zicht op en bij calamiteiten kun nen zij snel ter plekke zijn. Dit ligt wel even anders bij de brugwachter die vanuit Ter Aar de Zegerbrug moet bedienen. Deze man is geheel afhankelijk van zijn camera's. Zonder goede ontvangst begint hij niets. Het is dus duidelijk dat alleen al uit veiligheidsoverwegingen, de beelden van prima kwaliteit moeten zijn. Voor het verkrijgen van deze gewenste kwaliteit, is thans voor het eerst in Neder land de glasvezelkabel toege past. Een met het blote oog nau welijks waarneembaar vezeltje dat met een enorme nauwkeurig heid (en zonder storing) de beel den transporteert. Deze beelden verschijnen dan op de zes moni tors die de brugwachter in zijn huisje heeft staan. Het was overigens aanvankelijk de bedoeling dat de apparatuur zou woiden opgesteld in het brug wachtershuisje bij de Zegerbrug. Later is hier van afgestapt omdat veel schoolkinderen gebruik ma ken van de Aardammerbrug. Een direct oogje van de brug wachter op deze situatie, werd wenselijk geacht. Snufje De toepassing van glasvezel is ove rigens niet het enige technische snufje. Wat te denken van de in genieuze techniek die het moge- Lij k maakt dat de brugwachter in Ter Aar iedereen op de Zeger brug, op het water en zelfs tot in de kelder van het noodbrug- wachtershuisje bij de Zegerbrug kan "horen". Een aantal micro foons zorgt ervoor dat de brug wachter alles piekfijn kan horen. Daarbij komt nog eens dat hij ie dereen (vermanend) kan toespre ken! Zo van "Blijf van die brug -brugwachter Reserve-brugwachter Af. Rijneker bij de monitors met de hand i Helaas werkte het bijbehorende schermpje deze week nog niet. over dit enige speelgoed: "Dat is allemaal leuk. Maar je kan ook niet méér dan toespreken. We kunnen niet weg bij de schermen dus moet een ander worden op getrommeld om ter plekke te gaan kijken als er wat aan de hand is", vertelt Rijneker. Wat te doen bij mist? De technici hebben dit probleem opgelost door gebruik te maken van infra rood camera's. En door inventi pookje van de beweegbare camera. viteit en gebruikmaking van de modernste technieken is eigen lijk voor ieder probleem of sto ring wel een oplossing gevon den. Een paar op een rijtje: des noods handbediening opdat de brug altijd open en dicht kan, bij storing in de apparatuur wordt op een soort kassarol vermeld waar de storing zit (er hoeft dus niet meer te worden gezocht), on der de Zegerbrug is een (vanuit Ter Aar) beweegbare camera geinstalleerd voor het volgen van de schepen, een noodstopsys teem, een extra bedieningspa neel bij de Zegerbrug. Als alles klaar is, en dat is het met een paar weken, dan kun je met een gerust hart via de Zegerbrug. Alles kan dan in de peiling wor den gehouden. Het autoverkeer, de scheepvaart, de fietsers, de bussen. Overal staat een camera op gericht. De laatste hand wordt momenteel aan het de klus ge legd. Nadeel Niet alles is overigens zonneschijn want voor de brugwachters wordt het er niet makkelijker op. Doordat alles via de schermen moet worden gadegeslagen, is de brugwachter officieel verplicht om zich immer in het huisje te bevinden. Buiten een luchtje scheppen, in de onmiddelijke na bijheid van het bedieningspa neel, wat voorheen nog al eens voorkwam, zou thans eigenlijk niet meer mogen. Een tweede nadeel dat door Rijne ker wordt aangedragen, is het niet meer kunnen schatten of een bootje wel of niet onder de brug door kan. Met een wonder baarlijke nauwkeurigheid weten de brugmannen in Ter Aar of een bootje wel of niet onder de HAARLEMMERMEER - Bur gemeester C. van Stam heeft gistermiddag in een bijzondere gemeenteraadsvergadering af scheid genomen als eerste bur ger van Haarlemmermeer. Voor een uitgebreide schare ge nodigden, onder wie Amster dams burgemeester W. Polak, oud-burgemeester Van der Willigen en tal van andere bur gemeesters uit buurgemeen ten, voerde als eerste wethou der en tevens loco-burgemees ter A.A. de Leeuw het woord. De Leeuw noemde burgemees ter Van Stam een laatbloeier, die na een periode van een jaar noodgemeenteraad in de jaren 1945-1946 twaalf jaar nodig had om tot volle wasdom te komen. In 1958 maakte Van Stam zijn heroptreden in de Haarlem- mermeerse raad. Vier jaar later werd hij wethouder en in 1972 volgde zijn benoeming tot eer ste burger van de Haarlemmer- De Leeuw roemde Van Stam voor zjjn inzet op alle gebieden in de Haarlemmermeer. Vooral de ijver waarmee Van Stam als woningbouw-wethouder er in slaagde een vijfjarenplan voor de bouw van 10.000 woningen te verwezenlijken, noemde De Leeuw een huzarenstukje. Over de tienjarige periode als eerste burger merkte wethou der De Leeuw op dat Van Stams voortdurende inzet om het karakter van de Haarlem mermeerpolder te bewaren grote indruk heeft gemaakt. Dat gold ook voor zijn open oog voor de groeitaak van de Haarlemmermeer. "Uiteinde lijk uitmondend in een bouw plan tot 1995 van 15.000 huizen in de NORON-lokaties in de Haarlemmermeer". Na zijn toespraak maakte De Leeuw bekend dat het senio renconvent van de gemeente raad had besloten Van Stam te benoemen tot ereburger van de Haarlemmermeer. Als tweede spreker voerde raads- nestor P.N. Blom (CDA) het woord. Blom merkte op dat Van Stam er altijd naar heeft gestreefd goed overleg in de raad mogelijk te maken. Ook noemde Blom de grote bewo genheid van burgemeester Van Stam. "De mens stond bij u centraal en alleen dat telde". Procedure Na het formele gedeelte voerde als eerste de commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R.J. de Wit het woord. De Wit noemde de bestuurskracht en de kennis van zaken bij de scheidende Van Stam als zijn grote kracht. "Dat bleek maar al te goed bij het maken van de profielschets door de raad. Daar kwam een man als Van Stam naar voren. Een dergelijk eerbetoon heb ik niet eerder meegemaakt", aldus De Wit Wat vinnig ging de commissaris in op de speculaties rond de opvolging van Van Stam. "Ik heb met twintig kandidaten gesproken en pas woensdag heeft de voordracht het de partement van binnenlandse zaken bereikt. Onbegrijpelijk dat nu al namen de ronde doen", merkte De Wit op. door Kees van Kuilenburg Daarna volgden nog toespraken van jhr. mr. W.D.H. Quarles van Ufford, als collega-burge meester, dijkgraaf drs. M.G. Spaans, directeur Wegstapel van Schiphol en mevrouw J. Bootsma-Warnaar, namens het voormalig verzet Haarlemmer- Dijkgraaf Spaans merkte op dat tien jaar geleden niet iedereen even gelukkig was met de be noeming van de "Vennepper" Stam. "Gelukkig bent u snel vertrokken naar het regerings centrum Hoofddorp en daar maakte u veel mee goed", schertste Spaans. Als laatste kreeg burgemeester Van Stam zelf het woord. In zijn toespraak bracht hij al de genen dank die al die jaren met hem hadden gewerkt. "Zonder uw inzet en samenwerking was het mij ook niet gelukt". Tijdens een druk bezochte recep tie na het officiële gedeelte drukten velen, onder wie prins Bernhard, het echtpaar Van Stam de hand. Ook Prins Bernhard nam gistermiddag, tijdens de laatste raadsvergadering waan meester Van Stam van Haarlemmermeer deelnam, de gelegenheid te baat afscheid te r tersechtpaar. Een earnera/geluidspaal bij de Zegerbrug. Drie kilometer verder op bekijkt de brugwachter de opna men. "tweemetervijftig" doorkan. Dit soms tot ongenoegen van de jachteigenaren die niet hadden gedacht dat hun boot zo laag was. Het schatten van de hoogte van een bootje met behulp van de camera's is niet mogelijk. Een en ander zal gaan inhouden dat de Zegerbrug vaker opengaat dan de Aardammerbrug, terwijl hetzelfde aantal boten passeert. Jammer Het is duidelijk dat het geld voor de dure bedieningsapparatuur van de brug niet voor niets wordt geinvesteerd. "Het scheelt voor tweëeneenhalve man werk. En dat, vind ik, is in deze tijd van grote werkloosheid erg jammer. Voor mij had het niet gehoeven, die schermen", zegt Rijneker. NOORDWIJK - Met medewer king van de Noordwijkse po litie zijn in Haarlem en Alk maar twee mensen aange houden die ervan worden verdacht een bedrijf in Haar lem voor duizenden guldens te hebben opgelicht. De bei de mannen zouden het be drijf opdracht hebben gege ven enkele duizenden straat- tegels te brengen naar Noord- wijk, zonder daarvoor ooit een cent te betalen. Die straattegels werden telefo nisch besteld op naam van een bedrijf in hoofddorp. De Haarlemse leverancier ver trouwde de zaak volkomen en bracht de tegels naar de omgeving van het bollenbad waar een stuk grond braak ligt. Het bedrijf was in de ver onderstelling dat het stuk ter rein bij het zwembad zou worden betegeld. Een paar dagen later werden de tegels weer weggehaald in opdracht, aldus de politie, van de beide aangehoude nen. Zij verkochten de dui zenden tegels weer aan een bedrijf in Havelte en staken het geld in eigen zak. De zaak kwam aan het rollen toen het Hoofddorpse bedrijf - op wiens naam was besteld - de rekening kreeg. Dat bedrijf deed aangfite bij de politie. Dat de daders konden worden aangehouden is te danken aan het feit dat een klein deel van de tegels in Haarlem kon worden achter haald. Het spoor »leidde ver volgens naar de beide man nen, die ervan worden ver dacht meer bedrijven op der gelijke wijze te hebben opge licht. KATWIJK - Een onbekende heeft gisteren in Katwijk vrouwelijke pompbediende be roofd van haar schoudertas met daarin duizend gulden. De man, die volgens de politie zijn gelaat met een muts had bedekt, dwong de 20-jarige Katwijkse haar tas af te staan terwijl hij haar met een stiletto bedreigde. De Katwijkse, werkzaam bij het pompstation op de hoek van de Wassenaarseweg en de Provin ciale weg raakte niet gewond. De man wist te ontkomen. NOORDWIJ KERHOUT/RIJ N S- BURG - De gemeenten in de duin- en bollenstreek moeten al len meer betalen voor de afvoer van hun huisvuil vanwege finan ciële problemen bij de VAM. Dat vuilafvoerbedrijf, waarin ook het rijk deelneemt, heeft een schuld van 13 miljoen gulden. De rijks overheid weigert ten ene male meer geld in het bedrijf te pom pen en heeft daarmee de ge meenten die hun vuil via de VAM verwerken voor het blok gezet: of de VAM failliet laten gaan en het vuil op een andere manier verwerken of het bedriif van de financiële ondergang red den door meer te betalen voor het verwerken van het vuil. Volgens wethouder P. Heemskerk (WD) is uiteindelijk gekozen voor een reddingsoperatie. Voor het verwerken van één ton huis vuil rekent de VAM in 1983 ruim zes gulden meer. Daarmee komt de prijs op meer dan 61 gulden per ton. Wethouder P. Heems kerk verwacht ook volgend jaar een flinke verhoging van de af- voerprijs. "In de verhoging is meegerekend een bedrag voor het aflossen van de schuld van 13 miljoen gulden", aldus Heems kerk. Chantage VALKENBURG - Een Engelse vlieger heeft gisteren een nood landing gemaakt op de marine- vliegbasis Valkenburg. Hij wist zijn toestel, een Sepecat Jaguar, behouden aan de grond te zetten. Bij de landing werd gebruik ge maakt van een remparachute. De brandweer van Valkenburg wachtte het toestel uit voorzorg op. Het vliegtuig moest snel aan de grond worden gezet omdat de motor een onregelmatig geluid voortbracht. Bovendien kwam er rook uit de staart. Een met een remparachute landende Sepecat Jaguar, een toestel van het type dat gisteren een noodlanding maakte op de vliegbasis Valkenburg. Archieffoto-Rocer souparti. Hoewel de Noordwijkerhoutse be stuurder op zich niet ontevreden is over de verwerking van huis vuil door de VAM, voelt hij zich door de houding van het bedrijf en de overheid gechanteerd. Heemskerk is ervan overtuigd dat de financiële problemen on der meer zijn ontstaan door dure experimenten met het scheiden van huishoudelijk afval. "Juridisch gezien hoeven de ge meenten voor de kosten niet op te draaien. Maar het rijk weiger de gewoon meer geld in de VAM te pompen. De gemeenten, ook die zijn vertegenwoordigd in de gemeenschappelijke regeling Vuilafvoer Duin- en Bollen streek, hebben uiteindelijk geko- KATWIJK - Een 4-jarige kleuter uit Katwijk is gisteren in zijn woonplaats gewond geraakt toen hij. volgens de politie, met zijn fietsje plotseling vanaf het trot toir de weg opreed en daarbij werd geschept door een automo bilist. Het ongeval gebeurde in de Roest van Limburgstraat. De jongen liep een hoofdwond op en werd overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis in Leiden. zen voor een reddingsoperatie. Voornaamste reden is dat tot 2003 een gunstig contract bestaat met de VAM voor de afvoer van huisvuil naar Wijster in de pro vincie Drente. Deze regeling is altijd nog een stuk goedkoper dan het afvoeren van vuil naar Leiden of naar Rijnmond", aldus Heemskerk tijdens de gister avond gehouden gemeenteraads vergadering. Rijnsburg Ook in de Rijnsburgse gemeente raad was de hogere afvoerprijs gisteravond onderwerp van ge sprek. Evenals wethouder Heemskerk van Noordwijker- hout, zei ook G. Verheij van het Rijnsburgse CDA dat de manier waarop de tariefsverhoging door de VAM is doorgevoerd naar chantage ruikt. Hij vindt zelfs dat de gemeente door akkoord te gaan met de verhoging de deur openzet voor "volstrekt wille keurige verhogingen van tarie ven door de VAM". De gemeente Rijnsburg heeft in de begroting slechts rekening ge houden met een gedeeltelijke verhoging. Rijnsburg rekende op 2,70 gulden méér, maar nu be draagt de verhoging meer dan 6 gulden. Dat levert een tekort op van ongeveer 10.000 gulden. Ver heij stelde gisteravond voor meer glasbakken in Rijnsburg te plaatsen in de hoop dat daarmee de hoeveelheid huisvuil die wordt afgevoerd naar de VAM wordt verminderd. De uitgaven van de VAM zijn in de loop der jaren trouwens flink ge stegen als gevolg van het nemen van maatregelen in verband met het milieu. Dat heeft eveneens een verhoging van de afvoerprijs van het huisvuil tot gevolg ge had. Een verhoging die aanvan kelijk reeds met ingang van 1982 zou moeten worden betaald. De meeste gemeenten weigerden echter over dat jaar de verhoging te betalen. Vandaar dat de VAM in een jaar tijd een schuld van 13 miljoen gulden opbouwde. De gemeente Noord wijkerhout heeft, in tegenstelling tot ge meenten als Rijnsburg, die ver hoging al in 1982 doorberekend. Nu over 1982 die extra bijdrage niet behoeft te worden afgedra gen zal dat bedrag worden aan gewend om nieuwe verhoging van de VAM in 1984 gedeeltelijk te betalen. KATWIJK Uit een vishandel aan de Haven in Katwijk zijn giste ren drie dozen paling, twintig ki logram tong en twintig potten haring ontvreemd. De politie heeft nog geen aanhoudingen verricht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 20