c Geheugen kan mens maken en breken Verhouding joden en christenen moeizaam [Achtergrond Koop het Tussenrappo Werking geheugen nog steeds mysterie voor de wetenschap VRIJDAG 28 JANUARI 1983 Varia Een tijdje geleden heb ik bondig samengevat) de vele mogelijkheden waarop men, binnenshuis of bui tenshuis, aan ongelukjes bloot kan staan in een Trijfel bijeengezet, minder in de hoop dat daar een preventieve dan wel een komische werking van uit zou gaan. Intussen moeten we de grotere en kleinere gevaren waaraan we dagelijks blootstaan niet onderschatten. Bij een enquête onder 18.763 huishou dens is onlangs naar voren geko men dat de gevaarlijkste plaatsen in ons bestaan de woonkamer (72), de keuken (63) en de sportzaal zijn (ook 63). De getallen geven het aan tal gemelde medisch behandelde ongevallen in de privésfeer aan die daar plaatsvonden. In de subtop zitten het sportveld (55), het trottoir (51) en de rijweg (40), en het school gebouw (39). Het veiligst is het op de overloop (1) en in de boerderij zonder de woning (2). Mijd dus de woonkamer, de keuken en de sportzaal en er kan u weinig gebeuren. In diezelfde 18.763 huis houdens werd ook nog geinfor- meerd naar de aard van het onge val. Vallen blijkt het grootste euvel waar we aan lijden: struikelen 130, van trap of treden 50, van losse trap of ladder 3, uit gebouw of bouwwerk 2, overige valpartijen van enigerlei hoogte 25, en overige manieren van vallen 157. Verder heb je nog al die mensen die zich met een scherp voorwerp snij den of prikken (99), door slag, stoot of trap verwond werden (82) of door een vallend of geworpen voor werp worden getroffen (30). Als u dus al eens in de woonkamer moet zijn, struikelt u dan niet op de vierde tree van het keukentrapje dat vervolgens op uw hoofd valt, want dan bent u, zoals de Engelsen dat noemen: zéér accident-prone (vatbaar voor ongelukken). Bij welke activiteiten werden de slachtoffers door een ongelukfje) getroffen? Spelen, gewoon spelen bleek de gevaarlijkste activiteit: 137 keer. Daarna kwamen de geor ganiseerde sportactiviteiten (123), daarna kwam een tijdje niets, daarna kwamen recreëren buitens huis 73, niet-georganiseerde sport activiteiten 40 en doe-het-zelf-acti- viteiten 37. De gevaarlijkste pro- dukten die tot ongelukken leidden, waren de fiets (56), de vaste trap (48), trottoirtegels, vooral de loslig gende neem ik aan (25), de deur ,(23), huisdieren (22), fruit en groen ten (21), ijzel, vorst en sneeuw (17), schoeisel (17), fluitketels (19), stoe len (16), drempels (15), houten planken (14), ladders en trapjes (11), schommels en dergelijke (10) en verder gras, bedden, ramen, gla zen flessen, vloerkleden, gascom- forts, tafels en werkbanken. Deze cijfers kwamen te voorschijn uit het enquête-onderzoek, zoals dat gepubliceerd is in 'Ernst en om vang van ongevallen in de privé- sfeer' door drs. W. H. J. Rogmans. Ongeveer dezelfde volgorde van on geluksobstakels kwam naar voren uit de polikliniek-registratie, al stond daar de vaste trap (1198) bo venaan, en kwamen de fiets en de kinderfiets met 314 pas op de ze vende plaats. Huisdieren (990) kwamen hier op de tweede plaats, ijzel, vorst en sneeuw met 863 op de derde plaats, deuren met 426 op de vierde, straattegels en stoepranden met 342 op de vijfde en schoeisel met 316 op de zesde plaats. In de onderste regionen bleek de tafel met 185 hoger te scoren dan de stoel met 132, en de rolschaats met 91 ge vaarlijker te zijn dan dé cirkel zaag met 87. Als gevarenzone staat het bed met 134 ongevallen trou wens tussen de tafel (185) en de stoel (132) in. Zo op het oog moet er dus niets zo veilig zijn als geschei den te zijn van tafel en bed. Hoe zit dat intussen in Amerika? Daar werden in een jaar tijd, tus sen l-7-'80 en 30-6-'81, de produkt- gerelateerde ongevalsletsels aan de volgende produkten toegeschreven: 1. Trappen 763.000; 2. Fietsen en fietsonderdelen 518.000; 3. Baseball 478.000; 4. Football 470.000; 5. Bas ketball 434.000; 6. Spijkers, schroe ven en dergelijke 244.000; 7. Stoe len, sofa's en bedden 236.000; 8. Schaatsen 225.000; 9. Niet-glazen tafels 225.00010. Glazen deuren, ramen en dergelijke 208.000; 11. Bedden 199.000; 12. Speeltuinobjec ten 165.000; 13. Timmerhout 151.000; 14. Messen, zakmessen, scheermessen etcetera 140.000; 15. Glazen flessen en potten 140.000; 16. Kasten, planken, boekenkasten, rekken etcetera 126.000; 17. Zwem men 126.000; 18. Drinkglazen 111.000; 19. Ladders en krukjes 99.000; 20. Hekken (niet geëlektrifi ceerd) 99.000; 21. Voetbal 96.000. Dat kinderen het vatbaarst zijn voor ongelukken, zal niet als een verrassing komen. Van de 753 ge melde gevallen waarbij de aard van het ongeval bekend was, kwa men er 282 voor rekening van kin deren van O tot en met 14 jaar, 434 gevallen voor de leeftijd van 15 tot en met 64 jaar (minder dan twee keer zoveel, maar over een ruim drie maal langere levensduuren 21 gevallen voor de leeftijdsklasse van 65 jaar en ouder. Ze vallen wat af, die kinderen! Tegenover de 16 oudjes die gestruikeld of gevallen waren, stonden liefst 165 kinderen van O tot en met 14 jaar die geval len of gestruikeld waren en daar enige verwonding aan hadden overgehouden. Blijkbaar wordt de mens in de loop der jaren toch steeds voorzichtiger. Vrijdag 17 december 1982: bloemen koopman Johan Speelman uit het Friese Itens, die sinds jaar en dag op de Duitse markten zijn waar verkoopt, verdwijnt. Enkele dagen later belt hij plotseling zijn vrouw op met het verhaal dat hij 'iets moet doen'. Daarna wordt niets meer van hem vernomen. Speelman lijkt van de aardbodem weggevaagd. Ruim een maand later wordt de bloemenkoopman door de douane bij een Duitse grensovergang in een auto herkend. Vier weken is Speelman zoek geweest, slechts 2 weken weet hij zich te herinne ren. De periode van 17 december tot het moment dat de koopman 'wakker' werd in een auto op weg naar het Spaanse Malaga (14 dagen later) is voor hem echter een zwart gat. Hij weet niet wat er in die tijd met hem is gebeurd. Na hereniging met zijn familie volgt opnieuw een teleurstelling: Speelman geeft geen enkel blijk van herkenning. De politie die Speelman on dervroeg concludeerde aan vankelijk dat de man leed aan geheugenverlies. Inmid dels denkt men daar anders over. Uit verhoren en getui genverklaringen is gebleken dat weinig van Speelmans verhaal klopt. Toch houdt de bloemenkoopman vol, dat hij zich niets kan herin neren. De polite noemt het een raadsel dat de man zijn 'geheugenverlies' zo lang kan volhouden. Ligt het echt zo simpel? Het geheugen is een uiterst in gewikkeld geheel, dat nauw verweven is met de mens die dit geheugen met zich mee draagt. Hoe het precies werkt is niet bekend, er zijn uiteen lopende theorieën over. Het geheugen is in ieder geval geen doos met informatie, die door het drukken op een knopje kan worden bediend. Het is eerder een opeenstape ling van alles wat iemand ge durende zijn leven, vanaf zijn geboorte tot nu toe, heeft meegemaakt, ervaren en ge leerd. Het geheugen van een mens is heel persoonlijk en kleurt onbewust iemands kijk op allerlei zaken. Want bij alles wat men doet komt het geheugen te pas, als een onlosmakelijk onderdeel van de persoonlijkheid. Vergeten Voor de mens is het van groot belang te kunnen beschikken over een goed functionerend geheugen. Iets 'vergeten' komt veelvuldig voor. 'Ik heb het je toch gezegd?' luidt het verwijt, wanneer meneer een afspraak is vergeten. Helaas was de schuldige net ver diept in een boek, toen me vrouw hem over de over de afspraak benaderde. Zijn vaag gemompeld 'ja, goed' was weliswaar voldoende voor mevrouw, maar onvol doende voor zijn eigen ge heugen. Meneer was bezig met andere zaken, had mis schien weinig zin in de ver jaardagsvisite en zijn geheu gen heeft de boodschap niet opgepikt. Herinneren Veel van wat we dagelijks doen en meemaken wordt 'van zelf, zonder grote inspan ning, in het geheugen opge nomen. Elke dag doet een mens talloze impressies op, die hij onbewust in zijn ge heugen opslaat, bijvoorbeeld iemands gezicht of kleding. Voor het vasthouden in het geheugen van allerlei zakelij ke informatie is een vluchtige blik niet genoeg. Om feiten stevig in het geheugen te prenten is concentratie nodig en vaak repeteren. Soms kan iets gemakkelijker worden onthouden met behulp van 'ezelsbruggetjes'. Iets goed in het geheugen prenten is ech ter geen garantie dat alles wat men ooit heeft geleerd of er varen ook feilloos uit het ge heugen kan worden opge diept. Wie herinnert zich nog van alle ingestampte lystjes met jaartallen méér dan: 1600, slag bij Nieuwpoort? Minder Hoe ouder de mens wordt, hoe moeizamer het herinnerings proces kan verlopen. Een lichte geheugenslljtage bij bejaarden is normaal. Herin neringen kunnen door elkaar worden gehaald of vergeten. 'Ben je daar Piet?. Nee moeder, ik ben het, Gerard. Piet is dood, weet u nog wel?' Ernstiger wordt het wanneer er op hoge leeftijd sprake is van abnormaal geheugenverlies. Deze gestoorde (demente) be jaarden halen alles door de war: personen, plaats en tyd. Vreemd genoeg kunnen deze mensen dingen uit hun jeugd nog feilloos navertellen, ter wijl hun geheugen hen in de steek laat wanneer het gaat om herinneringen uit het zeer nabije verleden. Niet zelden vallen demente bejaarden vlak voor hun dood volledig terug op hun kindertijd, en brengen hun dag door met het zingen van kinderliedjes. Vergeten Ouder worden is slechts één van de oorzaken van het ver geten. Medici komen steeds meer gevallen van geheugen stoornis tegen, die het gevolg zijn van buitensporig alco hol- of druggebruik. De ver slaafde vult de gaten in zijn geheugen op met fantasiever halen. Ook kunnen mensen problemen met hun geheu gen krijgen na bepaalde ziek ten, een hersenschudding, epileptisch toeval of elektros hock (bij psychiatrische pa tiënten). Zelden is er sprake van echt ge heugenverlies, eerder van blokkering van het geheu gen. Pijnlijke of angstaarya- gende gebeurtenissen wor den soms verdrongen en 'el ders' op een ontoegankelijke plek in het geheugen opge slagen. De gebeurtenis wordt 'vergeten' (geblokkeerd), maar is niet echt uit het ge heugen verdwenen. Mensen zijn zich niet bewust van deze verdringing, maar krijgen soms heel andere klachten (slapeloosheid, zweethanden enz.). Een arts kan constate ren dat de oorzaak van deze klachten dieper ligt en niet via een pil of zalfje te genezen valt. Vervolgens komt de pa tiënt terecht bij de psychiater of (neuro)psycholoog. Genezing Genezing van geheugenstoor nissen is in veel gevallen een langdurige zaak. Het gebrek kig functioneren van het ge heugen staat niet op zichzelf. Iemand met een hersen schudding kan in veel op zichten ontregeld raken. Door middel van gesprekken en tests moet eerst in kaart worden gebracht wat de pa tient nog wèl weet en kan. Vaak wordt het herkennen Bloemenkoopman Speelma "kwijt".~ van bepaalde personen aan gegrepen als enig vast punt in een verder wazige wereld. Bij geheugenstoornissen als gevolg van emotionele pro blemen heeft juist het niet- herkennen vaak een essentie- Ie functie. Neuropsychologen wijzen erop dat niet iedereen gebaat is bij behandeling. Soms kunnen verdrongen herinneringen in belang van de betrokkene be ter geblokkeerd blijven. Het weer bewust worden van der gelijke weggestopte ervarin gen - bijvoorbeeld tijdens hypnose - kan zoveel onrust en angst veroorzaken, dat de patiënt het niet kan verdra gen. In zo'n geval moet ie mands geheugen met rust worden gelaten. 'Hap' uit geheugen deel iy»n zijn geheugen huis vertrekt en een gedeelte lijke of geheel nieuwe identi teit aanneemt In dergelijke gevallen is de betrokken per soon zich er met van bewust dat hij aan geheugenstoornis lijdt Het geheugen is verlo ren, maar kan toch plotseling nog terugkomen. Echt geheugenverlies komt sporadisch voor Alleen als gevolg van bepaalde lichame lijke stoornissen en ziekten, langdung alcoholmisbruik of tijdens een coma kan een 'hap' uit het geheugen wor den genomen, die onherstel baar is. Voor de leek maar ook voor de wetenschapper is het geheu gen, ondanks alles wat men weet, nog steeds een groot onbekend terrein. Een mys terie dat niettemin enorme invloed heeft, en de mens maakt tot wat hij is, of wat zijn geheugen hem zegt te zijn. Tijdschrift Ter Herkenningeen ontmoetingsplaats tien jaar De obstakels voor een echt gesprek tussen jo den en christenen zijn nog niet allemaal opge ruimd. Voor het hard nekkige anti-semitisme blijken christenen en kerken nog steeds ge waarschuwd te moeten worden. Dat heeft de Raad van Kerken in Nederland in mei 1981 dan ook gedaan met een officiële ver klaring. En dat doet het tijd schrift 'Ter Herkenning' nu met een brochure over het an ti-semitisme. 'Ter Herkenning' een ontmoetingsplaats voor joden en christenen staat daarmee stil bij zijn tienjarig bestaan. De brochure neemt de verkla ring van de Raad van Kerken als uitgangspunt, omdat aan deze verklaring - nu anderhalf jaar geleden - eigenlijk geen aandacht meer wordt besteed en omdat de officiële reacties van kerkeUjke kant zeker niet eenstemmig waren, zelfs te gengesteld. De verklaring is een 'bureau-stuk' geworden. Er zijn zelfs kerkleiders die bij de verschijning al van publika- tie hebben afgezien. Berouw Iets van de spanningen rond de verklaring komt in deze bro chure aan het licht. De redactie heeft mensen uitgenodigd die al bij de voorbereiding lieten blijken, dat zij zich niet geheel in deze verklaring konden vin den. Er zijn ook joodse reacties in de brochure opgenomen. Daaruit blijkt, dat joden over het gesprek met christenen in het algemeen en de verklaring van de Raad van Kerken heel verschillend kunnen denken. De brochure besluit met een vraaggesprek tussen een jood en een christen. Deze vorm van dialoog is karakteristiek voor het tienjarige tijdschrift. "De beste aanzet tot de dialoog zijn de vragen die men in een ont moeting aan de ander stelt", schrijft redactiesecretaris P. W. van Boxel. Ontmoeting tussen joden en christenen is in de eerste plaats een verkenning. Voor christe nen van grote betekenis. Bij hen groeit de overtuiging dat het christendom geworteld is in de joodse traditie. Ontmoe ting met joden is voor het 'zelf ver staan' van christenen on ontbeerlijk. Een andere reden voor gesprek ligt, volgens Van Boxel, in de 'verschrikking van Auschwitz', "die door de christelijke be schaving is toegelaten, zo niet verooorzaakt""Dat de kerk aan deze catastrofe mede schuldig is, kan, gezien de eeu wenlange catechese en verkon diging aangaande de joden, niet worden ontkend". Van Boxtel ziet de toenadering van de kerk tot het joodse volk als een 'teken van berouw' en een 'poging tot verzoening'. Moeizaam Professor dr. H. Berkhof, voor zitter van de Raad van Kerken, leidt de brochure over het hardnekkig anti-semitisme in. De Raad van Kerken zoekt moei zaam naar een duidelijke ver houding tot het jodendom. Een oorzaak van die moeite ligt voor Berkhof in het feit dat de kerk van Nederland en het jo dendom uiterst gevarieerde verschijnselen zijn. Waar nog bij komt, dat wie met het jo dendom te maken krijgt niet alleen een volk ontmoet maar ook een godsdienst en een staat. Kerkelijke beleidsfigu- ren houden die dingen graag uit elkaar, maar dat is voor jo den niet aanvaardbaar. "Daar ligt", aldus Berkhof, "een grote bron van communicatiestoor nissen". In de brochure juicht de joodse schrijver Abel Herzberg de po gingen van de Raad van Ker ken om het anti-semitisme uit te bannen 'in de hoogste mate' toe. Maar tegelijk vreest hij, dat de veroordeling van Israel door de raad deze pogingen ernstig zal belemmeren. "Die veroordeling mag dan niet de bedoeling hebben de jodenhaat te stimuleren, dat effect zal zij nochtans wél hebben. Waar de sfeer van haat wordt gekoes terd, zal deze veroordeling met voldoening worden ontvangen. Zo raken we van de ene klacht in de andere verzeild. Waar is het einde?" Ook de rabbijn H. Rodrigues Pe- reira kan zich soms niet aan de indruk onttrekken, dat de op stellers van de verklaring ener zijds 'genoegdoening voor het christelijk schuldgevoel' heb ben beoogd, maar anderzijds de politiek van de staat Israel (voor de buitenwereld is dat 'de jood') aansprakelijk stellen voor het nog altijd aanwezige hardnekkig antisemitisme. "Zelfs de schijn daarvan had men dienen te vermijden". Verheerlijking Dr. A. Houtepen. stafmedewer ker aan het instituut voor mis- siologie en oecumemca in Utrecht, heeft ook kritiek op de verklaring van de Raad van Kerken, maar weer van heel andere aard. Die werkt, vol gens hem, juist anti-semitisme in de hand door aan Israel en het volk van Israel een bijzon dere plaats en roeping onder de volkeren tot te kennen, zon der duideUjk aan te geven, dat het daarbij om geloofsovertui gingen gaat binnen de joods- christelijke traditie, en zonder deze geloofsovertuiging vol doende te verhelderen voor buitenstaanders. Houtepen heeft sterk de indruk, dat deze 'verheerlijking' van Israel in de plaats komt van de vroegere verguizing en dat de theorie van 'meerwaarde' van het christendom bóven het jo dendom nu heeft plaats ge maakt voor een gezamenlijke meerwaarde van jodendom en christendom op grond van 'uitverkiezing' en 'verbond' boven andere menselijke over tuigingen. "Zo kan de verkla ring althans gelezen worden". De theoloog dr. E. Flesseman- van Leer is het daarmee niet eens. "Gods liefde en trouw omvatten 411e mensen. Van de ze liefde en trouw is het joodse volk in zijn voortbestaan, krachtens Gods niet-herroe- pen verkiezing een zichtbaar teken, zoals ook de kerk, krachtens héér verkiezing, op haar wijze daarvan een teken is". De verklaring van de Raad van Kerken waardeert zij positief als een bijdrage om het anti-se- mitisme, althans by christe nen, uit de weg te ruimen. Per soonlijk contact en gesprek met joden is een zeer goede weg maar niet de enige. Be trekkelijk weinig christenen hebben die mogelijkheid. Bo vendien hebben veel joden er helemaal geen behoefte aan om met christenen over ge loofsvragen te praten. Wie belangstelling heeft voor de ze brochure, kan contact opne men met de redactie van Ter Herkenning' (Allersma 71,5655 CB Eindhoven, telefoon 040- 525619) of met Boekencentrum (Scheveningseweg 72,2517 KX Den Haag, telefoon 070- 512111). Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Blokzijl W. Koerselman Sua- meer; bedankt voor Zoeter meer H. Harkema Brakel Ge reformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Lelden P. Houtman Soest Christelijke Gereformeerde Kerken: be roepen te Rotterdam-West P. van Zonneveld Doornspijk; aangenomen naar Veenendaal C. W. Buys Oud-Beyerland. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Doetinchem J Mynders Veenendaal. Kardinaal Willebrands heeft, als voorzitter van de Neder landse bisschoppenconferen tie, steun betuigd aan zyn col lega kardinaal Sin, aartsbis schop van Manilla, bij diens in zet voor de mensenrechten op de Filippijnen. Afschriften van zijn brief zyn gestuurd naar president Marcos en naar de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. H. van den Broek. Alle 250 rooms-katholieke paro chies van Thailand krijgen op 5 met van dit jaar ran koning Bhumibol een bijbel cadeau De koning die zich beschouwt als 'beschermer van aUe reli gies' tn dit overwegend boedd- NÜMfel M - MSVl dan rijn kroning sjubileum Het leger zorgt \kx)t het drukken en de verspreiding txsn de bijbels. ADVERTENTIE Het Tussenrapport vormt de basis voor Brede Maatschappelijke Discussie over Energiebeleid. Voor vijf gulden is het verkrijgbaar bij vrijwel alle openbare bibliotheken. U kunt ook f9,25 (inclusief verzendkosten) overmaken op postgiro 121488 t.n.v. Stuurgroep MDE, Postbus 20102,2500 EC Den Haag. Informatie telefoon: 070-624562. leoeiangnjk om alleen aan de deskundigen over te laten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17