Zesde nul voor Van der Wiel... Fiks - KNS: derby tussen mogelijke fusiepartners -c Behoefte aan donoren met donkere huidskleur Sobi wil ontslag CB-topman De Waard stapt op Curieus EK-debuut De Wilde "Nederland is veel te lief voor voetbalvandalen" FNV wil fonds tegen ontslagen personeel Meerderheid Kamer achter Winsemius PAGINA 14 CI Sport IDVRIJDAG 28 JANUARI 1983 OEGSTGEEST - In het begin van de zeventiger jaren zou een der by tussen Fiks en KNS nog tot forse burenruzies hebben geleid op het Sportpark De Voscuyl. De beide verenigingen zijn echter na elf jaar samenspelen nu intern aan het praten over een mogelij ke fusie Fiks-KNS lijkt zater dag dus eigenlijk meer een on deronsje. De relatie is nog wel in een zeer pril stadium. Toch is er in vergelij king met 1971, toen het korfbal complex werd geopend, sprake van een hevige verliefdheid. Het Oegstgeester Fiks, dat jarenlang had moeten wachten op een nieuwe velden, accepteerde slechts schoorvoetend een van de Leidse Hout vertrekkend KNS als buur. Een gecompli ceerde huurovereenkomst met de gemeente Oegstgeest moest er voor zorgen, dat het uit de Christelijke Korfbal bond afkom stige Fiks en de op zaterdag spe lende jeugd van KNS niet teveel in eikaars vaarwater zouden ko- Een gezamelijk gebruik van het clubgebouw, bezit van de Oegst- geestenaren, lag nog moeilijker. Totdat KNS haar eigen honk kreeg tolereerden de buren el kaar slechts en waren de contac ten louter op bestuursniveau en dan nog niet altijd even hartelijk. Terwijl in dezelfde periode toch ook de fusie tussen KNKB en CKB tot stand kwam. De geboortedaling en de daaruit voortvloeiende daling in het jeugdledenbestand drijven de verenigingen nu naar elkaar toe. Zo heeft Fiks dit seizoen al geen pupillenachttallen meer in de competitie. De vraag dringt zich op of het ook in de toekomst mo gelijk zal blijven om in een ge meente met 15.000 inwoners twee korfbalverenigingen in stand te houden. "Binnen KNS zijn de gedachten aan een fusie al heel oud", vertelt een terughoudende KNS-voor zitster Adi Kooien. "Officieel is het op de jaarvergadering van 25 juni van het vorig jaar als agen dapunt behandeld. Er is toen be sloten tot de instelling van een commissie 'ad hoe', die inmid dels een enquête heeft gehou den. Over de uitslag van deze peiling naar de ideeën, die er on der de leden leven wordt op de ledenvergadering van 11 februari aanstaande mededeling gedaan". Over de mogelijke partner voor een fusie doet Mevrouw Kooien geen definitieve uitspraken. "Fiks ligt voor de hand, maar er zouden ook andere kandidaten naar voren kunnen komen". Jan Zitman, woordvoerder van de onderzoekscommissie geeft al wel resultaten van de enquette prijs. "Het hangt erom, het aantal tegenstanders van een fusie is iets groter. Maar alvorens een standpunt in te nemen moeten er nog diverse zaken onderzocht worden. Hoe zijn bijvoorbeeld de meningen verdeeld in diverse leeftijdsgroepen; het maakt wel uit of een actieve senior 'ja' zegt of een pupil van acht jaar. Dan pas kan blijken of de intentie tot fuseren aanwezig is. Ook Fiks heeft in oktober een on derzoekscommissie ingesteld, die naast de mogelijkheden tot fusie ook nog de noodzaak ervan moet beoordelen. "De gedachte aan een fusie leefden alleen bin nen het bestuur; de leden zelf zijn tamelijk passief in deze", verklaart Fiks-voorzitter Hans Los. "De ontwikkelingen bij KNS zorgden ervoor, dat het in een stroomversnelling raakte. Anders had het wel langer door gesudderd". Zondag De aanbevelingen van de Fiks commissie zullen ook spoedig aan het bestuur worden gemeld. Zonder dat er overigens enig for meel contact is geweest tussen de beiden onderzoeksteams. Mochten de beide verenigingen naar aanleiding van de resultaten besluiten de weg naar een fusie in te slaan, dan ligt het voor naamste struikelblok al heel dichtbij. Want terwijl de senio- renploegen van KNS op zondag voor de competitie uitkomen - al le jeugd korfbalt op zaterdag - spelen alle twaalftallen van Fiks principieel alleen op zaterdag Hoe zal dit voor de fusieclub ge regeld moeten worden? Stellin gen zijn in deze, naar verwach ting beslissende discussie, nog niet betrokken. In deze vreemde, onzekere sfeer spelen zaterdag de standaard teams van Fiks en KNS voor de tweede maal tegen elkaar. KNS komt met een achttal, waarin op nieuw routiniers Mary- en Bram Zirkzee én Hans Kluts spelen. Een noodgreep van coach Lenie Slegtenhorst geconfronteerd met selectiespelers, die winter- vakantie houden. Jongere ver vangers ontbreken, ook al omdat in juli, na de degradatie van het veldteam naar de afdelingscom petitie een groot aantal selectie- spelers bedankte. Het gehavende achttal won even wel zaterdag voor de tweede achtereenvolgende maal. Fiks- coach Frank Berendes rekent ook niet op een herhaling van het eerste duel toen koploper Fiks met 13-4 over de aanmerkelijk la ger genoteeerde plaatsgenoot heen walste. "Men zei dat er een enorme derby sfeer zou hangen. Ik heb er niets van gemerkt. Het ging ook zo gemakkelijk. Dat wordt wel anders als het gelijk op zou gaan. Op papier mag KNS voor ons geen enkel probleem zijn. Maar het is een bekende uit drukking: een kat in het BRAM VAN GENT WIJK AAN ZEE (ANP) - Soms geldt ook in het schaken "black is beautiful". Overwinningen met zwart van John Nunn en Zoltan Ribli verhinderden gis teren in elk geval een vroegtij dige ontknoping in het 45e Hoogovens schaaktoernooi. Er werd mee voorkomen dat An- dersson al twee ronden voor het einde niet meer in te halen zou zijn. De tengere Ulf had met die ontwik kelingen rekening gehouden. In de hem kenmerkende stijl bouw de hfj tegen Hulak vanuit het niets iets op dat zich in het laat ste speeluur voor het afbreken verdichjte tot een pionnet e, dat zijn tegenstander grote zorgen baarde. De winst van Andersson in tweede zitting normaliseerde LEIDERDORP - Theo de Waard stapt aan het einde van deze voetbaljaargang op bü RCL. De trainer heeft de Leiderdorpse za terdageersteklasser drie seizoe nen onder zijn hoede gehad. De Waard heeft nog geen contacten met andere clubs. De Waard: "Ik vind drie jaar een mooie tijd, daarom heb ik mijn vertrek bij RCL aangekondigd". Altior legde Foreholte-trainer Van Lent voor één seizoen vast. Van Lent is vier seizoenen bij de club uit Voorhout werkzaam geweest. de verhoudingen enigszins, want Hulak speelt volgens de in Wijk aan Zee dienstdoende computer ver boven zijn standing. Evenals trouwens Kuligowski. Ook de Poolse invaller van het» laatste uur werd gisteren hard handig op de vingers getikt. In de Seamischvariant van het Ko- ningsindisch, toonde Nunn met Lh6 een vondst, die de theorie weer wat verder lijkt te hebben gebracht. Om zijn koningsaanval in stand te houden moest Kuli gowski tweemaal de kwaliteit of feren. Resultaat: een dikke nul. Zoltan Ribli, net als Andersson en Nunn ongeslagen, was wel ge noodzaakt tot het nemen van enig risico wilde hij bijblijven. John van der Wiel bood alle gele genheid. De Leidse grootmeester ging in een Siciliaanse partij zeer ondernemend te werk, maar de paardsprong naar g3 was waar schijnlijk een misrekening. In elk geval stortte Van der Wiels stelling daarna ineen en was de jongste Nederlandse grootmees ter zijn zesde nul in dit toernooi "rijker". De pijn van het verliezen gaat ook niet aan Viktor Kortsjnoi voor bij. De Zwitserse Rus had zoveel tijd gestoken in de tamelijk on bekende variant van het Engels, dat hij in vliegende tijdnood ver zeild raakte. Een list leek uit komst te brengen. Maar Seira- wan, die als oud-secondant de gebruiken van Kortsjnoi kent, bet zich niet inpakken en dwong via stukwinst op de 40e zet de overwinning af. Van de Nederlanders, die na het af vallen van Timman en Sosonko overbleven, zal waarschijnlijk niemand in de prijzen vallen. Ook Hans Ree raakte verder van een vijftig procent score verwij derd door een nederlaag in de tweede zitting van de elfde ronde tegen Browne. Ree heeft in de stand met 4,5 pun ten gezelschap gekregen van Pe ter Scheeren, die zijn eerste over winning boekte, ten koste van Jonathan Speelman. Scheeren haalde de zege in grootste stijl binnen met een door een dame- offer ingeleide matcombinatie. Uitslagen: Grootmeestergroep (11e ronde): Kuli gowski (Pol)-Nunn (Eng) 0-1, Brow ne (VS)-Ree (Ned) 1-0, Scheeren (Ned)-Speelman (Eng) 1-0, Anders son (Zwe)-Hulak (Jsl) 1-0, Van der Wiel (Ned)-Ribli (Hon) 0—1, Olafsson (IJ sl)Hort (Tsj) 0—1, Seirawan (VS)-Kortsjnoi (Zwi) 1-0. Stand na elf ronden: 1. Andersson 8 punten, 2. Nunn en Ribli 7, 4. Hort en Jlrowne 6Vi, 6. Seirawan 6, 7. Hulak 5Vi, 8. Olafsson en Kortsjnoi 5,10. Ree en Scheeren 4 'A, 12. Kuligowski en Van der Wiel 4, 14. Speelman 3'A. Meestergroep (7e ronde): Nijboer (Ne- d)-Böhm (Ned) 0-1, Ligterink (Ne- d)—Van der Sterren (Ned) 1-0, lYois (Bra)-Franco (Par) 'A-'A, Votruba (Tsj)-Kuijf (Ned) 0—1, Van Wijgerden (Ned)-Sowray (Eng) 1-0. Uitslagen afgebroken partijen: 5e ron de: Van Wijgerden-Votruba 'A-'A, Kuijf-Trois 'A-'A. Stand na zeven ronden: 1. Ligterink 6 punten, 2. Van Wijgerden 4'A, 3. Kuijf, Van der Sterren, Votruba en Böhm 4, 7. Nijboer 3, 8. Franco 2lA, 9. Trois en Sowray 2. ROME - Het Nederlandse zaal voetbalteam heeft gisteravond in Rome een wedstrijd tegen Italië met 3-0 gewonnen. Bij de rust was de stand 1-0 door een treffer van Theo Splithcf. Na de pauze scoorden Peter Bastiaans en Bob Mattitahatiwen. DUINKERKEN (ANP) - Drieën twintig poedels op rij vormden gisteren in Duinkerken voor Joop de Wilde geen beletsel de eerste dag van het 41e toernooi om het Europese driebanden kampioenschap met een hon derd-procentscore af te sluiten. De 46-jarige trambestuurder uit Delft vierde in de uitgestorven Franse badplaats zijn internatio nale debuut met overwinningen op de Portugees Theriaga en de Jtahaan Monticciolo. De zege op Jorge Theriaga kwam op curieuze wijze tot stand. De Portugees staat in de drieban denwereld te boek als een even wisselvalbge als gevaarlijke out sider. Zo versloeg hij vorig jaar tijdens het jongste EK de toen- mahge wereldkampioen DieUs om vervolgens genadeloos door Rini van Bracht "ingepakt" te worden. De gewaarschuwde De Wilde vertrok daarom in zijn openingspartij bijzonder voor zichtig. Hij hield de defensie angstvallig gesloten en waakte er in de beginfase voor een bruik bare aanvangsstoot op het voor treffelijk lopende groene laken achter te laten. Bij 56-29 na 40 beurten voltrok zich evenwel een klein drama. De Wilde kreeg pardoes last van plankenkoorts. Pas na het bizar re aantal van 23 missers produ ceerde De Wilde weer een caram bole. Juist op tijd om zich de Portugees van het lijf te houden: 60 om 50 in 66 beurten. In zijn tweede partij nam de natio nale kampioen de gelegenheid te baat zijn zelfvertrouwen wat op te krikken. De internationaal to taal onbekende Italiaan Montic ciolo kon zelfs niet als volwaardi ge sparring-partner figureren: 60-24. Door deze resultaten heeft De Wil de in groep c uitzicht op een plaats in de finalegroep van zes spelers. In het mammoettoer- nooi in Duinkerken zijn de vijf tien biljarters verdeeld over drie groepen van vijf, van wie de eer ste twee zich met behoud van het onderlinge resultaat kwalifice ren voor de eindronde. Uit de sleutelpartijen tegen de Frans man Vierat en de Belg Dielis, die veel indruk maakte door zijn overwinning in 39 beurten op Theriaga, dient De Wilde van daag één zege te behalen om zijn plaats bij de beste zes veilig te stellen. AMSTERDAM (GPD) - „Neder land is veel te lief voor voetbal vandalen". Althans die mening verkondigde de Engelse minister McFarlane gisteren tijdens een informele bijeenkomst van Euro pese ministers van sportzaken in Parijs. Volgens hem heeft het geen enkele zin om zo nu en dan rebellerende voetbalsupporters een nacht vast te houden. Naar de mening van de Engelse minis ter kan het supportersgeweld al leen een halt worden toegeroe pen als er krachtdadig wordt in gegrepen door middel van bij voorbeeld forse gevangenisstraf fen. Gebeurt dit niet, dan voorziet McFarlane een afnemende pu blieke interesse voor de sport en grote problemen bij de vorming van een Europese voetbalcompe titie. Want die komt er, zo ver wacht de Engelse minister. Dat wil zeggen, als het supporters- probleem tenminste voor die tijd uit de wereld is geholpen. McFarlane realiseert zich welis waar terdege, dat Engeland wat dit betreft vooral in eigen huis nog het nodige heeft op te lossen, maar volgens hem lukt dit alleen als hierover internationale af spraken worden gemaakt. Behalve strenger optreden moet er volgens McFarlane internatio naal meer worden gedaan aan preventief optreden van de poli tie, terwijl de aandacht verder vooral moet uitgaan naar de be geleiding van supporters na af loop. Probleem bij dit alles, zo onderkent ook de Engelse minis ter, blijft evenwel wie voor de ex tra kosten moet opdraaien. De clubs, de gemeente waarin ge speeld wordt of de nationale of internationale sportorganisatie? Teneinde ook op die vraag een oplossing te kunnen geven, is gisteren een commissie van de Raad van Europa belast met het formuleren van een advies, dat ter tafel zal komen tijdens de eerstvolgende informele bijeen komst van de Europese minis ters van sportzaken in oktober van dit jaar in Amsterdam. Een en ander moet tenslotte uit monden in een Europese con ventie over geweld, die bekrach tigd zal worden tijdens de vol gende officiële vergadering van de Europese sportministers in het vooijaar van 1984 op Malta. Dat er voorbereidingen worden getroffen voor zo'n conventie over geweld moet vooral ook op het conto worden geschreven van staatssecretaris Joop van der Reijden van welzijn, volksge zondheid en cultuur. De Neder landse vertegenwoordiger giste ren bij de informele bijeenkomst van Europese sportministers vond een aandachtig gehoor voor zijn inbreng. Van der Reij den keerde 's avonds dan ook en thousiast terug uit Parijs, waar hij volgens zijn'zeggen de indruk had gekregen dat steeds meer landen interresse beginnen te krijgen voor een internationale aanpak van de sportproblema- tiek. Van der Reijden, die zich in Neder land in korte tijd als een warm pleitbezorger voor de sport heeft ontpopt, verklaarde op Schiphol dat er in Parijs nauwelijks was gediscussieerd over afschaffing van het vergoedingensysteem in het betaalde voetbal. Wel zal Ne derland voor de informele bij eenkomst in oktober met een no ta komen over dit onderwerp. Al realiseert de bewindsman zich daarbij dat internationale af schaffing van het transfersys teem vooral een kwestie van de lange adem zal zijn. Voor de eerstvolgende informele bijeenkomst in Nederland werkt het ministerie van WVC ook een nota uit over de vooral kwalijke effecten van topsport. Kinderar beid bij turnen, het toenemend aantal sportblessures en de pro blemen die sportmensen na hun sportcarrière ondervinden bij te rugkeer in de gewone maat schappij zijn onderwerpen die hierin volgens de staatssecretaris aan de orde moeten komen. Van der Reijden kreeg in Parijs ook gedaan dat de kwestie Zuid- Afrika voorlopig onder de aan dacht van de Raad van Europa blijft door een inventarisatie te vragen van de verschillende me ningen hierover in de andere lan den. Verder zal er een rapport van het Nederlands instituut voor sportgeneeskunde komen, waarin onder meer wordt aange geven waar het geld vandaan moet komen voor goede doping controles. „De eerste verant woordelijkheid ligt weliswaar bij de sportbonden, maar de effec ten van dopinggebruik laten de overheid natuurlijk niet onge moeid", aldus Van der Reijden. Varia Omroep wil praten over programma's HILVERSUM (GPD) - De omroe pen zullen zich met spoed wen den tot de organisatie van dag bladuitgevers, de NDP, om te praten over het „oude" contract waarin was vastgelegd in welke vorm en mate de dagbladen ge gevens over radio- en tv-pro- gramma's mogen publiceren. De onderhandelingen over een nieuw contract dat begin deze maand in had moeten gaan, wa ren vastgelopen. De meeste dagbladen houden zich al geruime tijd niet aan dit be knopte spoorboekje, maar vorige week besliste het Gerechtshof in een hoger beroep dat een van die bladen, het Nieuwsblad van het Noorden, binnen twee dagen met het afdrukken van de uitge breide gegevens moest stoppen. Het auteursrecht van. de pro grammagegevens berust bij de gezamenlijke omroepen, die het hoger beroep in Leeuwarden DEN HAAG (GPD) - Bij de FNV is een plan in ontwikkeling om een fonds te vormen met behulp waarvan gedwongen ontslagen bij de centrale en de aangesloten vakbonden kunnen worden voorkomen. Naar schatting zou in dit fonds per jaar twee miljoen moeten worden gestort. Op jaar basis kunnen daarmee dan maxi maal 30 arbeidsplaatsen worden behouden. De noodzaak tot deze voorziening kwam naar voren doordat m de FNV als gevolg van ledenverlies door de economische recessie bondsapparaten moesten en moeten worden „afgeslankt". Het is de Dienstenbond FNV, waarbij alle bestuurders van de FNV en andere werknemers zijn georganiseerd, die deze zaken af wikkelt. Bij deze bond is de ge dachte geboren een fonds op te richten, waaruit in acute noodsi Twee miljoen per jaar nodig tuaties hulp kan worden gebo den. Volgens Dienstenbondbestuurder Aad van Cortenberghe, die zich met dit plan bezighoudt, zullen de leden binnenkort beslissen over de vormgeving. De gedach te is er een paritaire stichting van te maken, waarin dus ook de werkgevers deelnemen. Ter vul- Naar aanleiding van die uitspraak van het Hof kwamen de voorzit ters van de omroepen gistermid dag in spoedberaad bijeen. De omroepvoorzitters willen nu met de dagbladuitgevers onderhan delen op basis van de oude over eenkomst en „willen bezien in hoeverre de uitspraak van het Hof in Leeuwarden herziening van het contract noodzakelijk maakt", aldus een woordvoeder, die desgevraagd bevestigde dat er over de aanpassing van het ou de contract valt te praten. Over te nemen stappen tegen de dagbladen die nog altijd de uit gebreide programmagegevens publiceren, werd geen beslissing genomen. Wel werd beklem toond dat het overleg met de NDP met spoed zal moeten plaatsvinden. AMSTERDAM (ANP) - De spermabank van het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amsterdam zoekt spermadonors met een donkere huidskleur: onder anderen Turken, Marokkanen en Surinamers. Een oproep daartoe in het personeelsblad van het AMC heeft echter tot dusver nog maar een reactie van een perso neelslid opgeleverd. Het probleem is dat er veel aanvragen zijn van gezinnen met don kere huidskleur, waarvan de vader onvruchtbaar is. Maar over het "algemeen melden zich slechts zeer weinig mannen met een donkere huid als donor: Op een advertentie in het universiteits blad Folia Civitatis, waarin onlangs donors werden gevraagd zich te melden, kwamen 150 reacties, maar slechts twee daarvan waren van mannen met een donkere huid. Men vermoedt dat de terughoudendheid vaj nen en Surinamers moet worden gezocht i religie. ling van het fonds zou een deel van de prijscompensatie kunnen dienen en wellicht tevens een bijdrage van de werkgevers (in dit geval dus de besturen). Met de oprichting is haast, omdat tot 1 april de uitbetaling van de prijscompensatie krachtens het akkoord tussen werkgevers en werknemers is opgeschort. In middels kan de zaak dan aan de orde komen in de onderhande lingen. Problemen op dit vlak zijn in het nabije verleden aan de orde geweest bij de FNV zelf en bij de Industriebond en de Abva Kabo. Bij de Vervoersbond en de Kunstenbond zijn dergelijke kwesties nog onderhanden. Volgens Van Cortenberghe gaat het om tijdelijke overbrugging van problemen. Als de moeilijk heden aan de orde komen heeft een bond vaak te weinig tijd. Steun uit dit fonds zou dan wat ruimte kunnen scheppen om ge legenheid te geven aan een bondsbestuur om een behoorlijk reorganisatieplan te ontwikke len. „We moeten", zegt de Diensten bondbestuurder, „tot elke prijs gedwongen ontslagen bij de cen trale en bij onze bonden kunnen voorkomen. Zou dat niet lukken dan verliest de FNV haar gezicht, want dan wordt ons bij onder handelingen in bedrijven waar mensen dreigen te worden ont slagen voor de voeten geworpen dat de vakbeweging zelf ook ge dwongen ontslagen niet kan voorkomen". Opslag radioactief afval DEN HAAG (GPD) - De meerder heid van de Tweede Kamer legt zich op voorhand neer bij de keu ze van minister Winsemius (mi lieubeheer) van een lokatie voor de opslag van het laag- en mid del-radioactief afval. Tijdens een gesprek van de bewindsman met de Tweede-Kamercommissie voor milieu bleek gisteren op nieuw dat Velsen nog steeds de meeste kans maakt deze opslag plaats binnen de gemeentegren zen te krijgen. Gevaar voortbestaan Centraal Beheer AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Onderzoek Bedrijfs Infor matie Sobi zegt in een brief aan de Raad van Toezicht van Cen traal Beheer, dat niet slechts het vetrouwen van het publiek in het voortbestaan van het bedrijf ern stig aangetast wordt zolang pre sident-directeur J.W. Ruiter niet van alle functies wordt onthe ven, maar dat ook het bestaan zelfs van het bedrijf in gevaar is zolang hij nog enige rol speelt. Sobi dringt erop aan, de heer Ruiter onmiddellijk te ontslaan. Sobi ligt al enige tijd overhoop met de heer Ruiter. Volgens Sobi heeft deze door zijn optreden op met name vastgoedgebied de pensioenverzekerden benadeeld. Sobi wil ook, dat Centraal Beheer een andere accountant neemt dan Klynveld, Krayenhof en Co. (KKC). Volgens Sobi heeft deze onder meer aangedrongen op ge deeltelijke overneming van CB Vastgoed door het pensioenbe- drijf en daarmee onder meer op maatregelen, die in strijd zijn met de geest van artikel 9 van de Wet op het Levensverzekerings bedrijf- In dit artikel wordt de le vensverzekeringsbedrijven ver boden, andere ondernemingen uit te oefenen. De heer Ruiter wil geen taar geven op de uitlatingen in de brief van Sobi. Het begint vol gens hem op een ordinaire ruzie te lijken. Wellicht is Sobi-voorzit- ter Lakeman wat op zijn teentjes getrapt door berichten over de stichting in de verzekeringspers. De heer Ruiter zegt de Raad van Toezicht te zullen adviseren, niet op de brief te antwoorden. Het dumpen in de oceaan van het uit kerncentrales, ziekenhuizen en laboratoria afkomstige afval is dit jaar in ieder geval uitgesloten. De Tweede Kamer liet weten er grote moeite mee te hebben dat minister Winsemius (milieube heer) deze mogelijkheid toch nog wil openhouden voor het geval opslag op het land onverhoopt niet tijdig is te realiseren. De bewindsman koerst daarom aan op Velsen, hoewel hij alter natieve locaties, die momenteel nog worden onderzocht, niet ge heel uitsluit. Op verzoek van PvdA, PPR en PSP voegde Winsemius bij het rijtje alternatieven voor Velsen (Zijpe, Den Helder, Enkhuizen en twee nog onbekende Gelderse plaatsen) ook de kerncentrales in Borssele en Dodewaard en het Energie-onderzoek Centrum Ne derland (ECN) in Petten. Winsemius erkent nu al dat Velsen niet de meest ideale lokatie is, maar acht die niettemin ge schikt. Burgemeester Molendijk van Velsen sprak na afloop van het overleg van de minister met de commissie over een 'schijn vertoning'. De gemeenteraad van Velsen voelt zich in de hoek gedrukt door de minister omdat deze de aanvraag voor dumping in zee van laag en midden radio-actief afval heeft ingediend voor het geval dat storten op het industriegebied in Velsen met door kan gaan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14