Stad sverwamiing in nieuwbouwwoningen achterhaalde zaak Van paardehoeven tot eorsowagens ILe/cfee agenda Gekissebis over kunstwerk aan Wassenaarse Spinbaan Sportclubs bereid zélf deel van het onderhoud te doen Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp: Warmonds smederij viert eeuwfeest LEIDERDORP De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) blijft zich verzetten tegen de aanleg van stadsverwarming in Leiderdorp. Aan stadsverwarming kleven zoveel bezwaren dat het niet in Leiderdorp moet worden ingevoerd, vindt de AWL. De bezwaren van de AWL zijn neergelegd in een brief aan B en W van Leider dorp. DONDERDAG 27 JANUARI 1983 De stadsverwarming zou in de eer ste plaats moeten komen in de toekomstige nieuwbouw in Bui tenhof-Midden en -West. Om het project in Leiderdorp rendabel te maken zullen echter ook be staande woningen moeten wor den aangesloten op de stadsver warming. Gedacht wordt dan aan de flats langs de Engelen- daal. Het project in Leiderdorp is een uitvloeisel van de invoering van stadsverwarming in Leiden. De nieuwbouwwijk Stevenshof krijgt stadsverwarming en Lei derdorp kan het ook krijgen. Leidse De elektriciteitscentrale, die eerst een opknapbeurt moet ondergaan, heeft namelijk vol doende capaciteit om ook Lei- derdorpse woningen te verwar men. Het principe van stadsverwarming is vrij simpel. In de elektriciteits centrale wordt elektriciteit opge wekt. Daar komt warmte bij vrij die nu onbenut blijft Deze zoge naamde restwarmte kan worden gebruikt voor verwarming van water dat via een buizenstelsel naar gebouwen kan worden ver voerd. Isoleren De bezwaren van de AWL richten zich vooral tegen de hoge kosten van de stadsverwarming. Vol gens de woningbouwvereniging is het zeer onzeker of die kosten er ooit wel uit zullen komen. Bo vendien is veel makkelijker een even grote besparing te bereiken als men overgaat tot het beter isoleren van de woningen en als de mensen bewust stoken. Volgens de AWL zijn de bereke ningen die zijn uitgevoerd om te bekijken of stadsverwarming wel rendabel is, gestoeld op ver keerde uitgangspunten. Zo is men uitgegaan van een verbruik van ruim 3350 kubieke meter aardgas per jaar per woning. Nu is dat al teruggebracht tot 2525 kubieke meter. Daar heeft men wel rekening mee gehouden, al dus de AWL, maar niet met het feit dat de investeringen gelijk- blijven. Als de toekomstige nieuwbouwwoningen goed wor den geisoleerd en de mensen be wust stoken zal er zelfs nog veel minder energie worden gebruikt. En dan wordt de investering nog veel minder rendabel, betoogt de AWL. Ook de jaarlijkse stijging van de energieprijs is te optirrüsch bere kend, meent de AWL. "Aange zien het beleid van de regering gericht is op het matigen van de woonlasten omdat een en ander anders voor velen niet meer be taalbaar zal zijn, lijkt ons een jaarlijkse stijging van vijf pro cent op termijn geen haalbare zaak. Voorts is het op dit mo ment al zo dat er al stemmen op gaan om de aardgasprijs zelfs te verlagen in verband met het steeds verder zakken van de olie prijs", aldus de woningbouwver eniging in haar brief. Achterhaald De bezwaren van de AWL zijn zo groot dat er maar één conclusie mogelijk is. En die trekt de wo ningbouwvereniging dan ook: "Stadsverwarming is voor nieuwbouw een achterhaalde zaak, omdat het is gebaseerd op een behoorlijke afname van warmte, maar door een bewust stookgedrag en betere isolatie zal er onvoldoende afname zijn waardoor er nooit een sluitende exploitatie kan worden bereikt". "Wethouder L. Marselis opende met deze woorden de hoorzitting van de commissie sport en re creatie en vroeg aan de vele ver enigingen de steen der wijzen aan te dragen. Dat gelukte niet helemaal. Van Dinten (Randstand Sport) bood namens zijn vereniging de be reidheid aan meer zelfwerkzaam heid te willen verrichten mits daarbij onderscheid wordt ge maakt tussen werkzaamheden die beter centraal verricht kun nen worden en die door iedere vereniging gedaan kan worden. Gevaar Drs. Engelen (commissielid) stelde dat het gevaar niet denkbeeldig is dat werk aan de gemeente wordt onttrokken en dan door de verenigingen aan particulieren wordt uitbesteed. Direct daarna ontstond een discus sie over de vraag of de zelfwerk zaamheid moet leiden tot ontsla gen bij de gemeente. Indien de verenigingen meer werkzaamhe den zélf gaan verrichten dan be tekent dit onmiddellijk minder werk voor de dienst Beplantin gen en ontslagen kunnen dan niet uitblijven. Wethouder Marselis wilde over dit onderwerp geen uitspraak doen, omdat de gemeenteraad een poli tieke beslissing zal nemen tij dens de vergadering van de com- missie algemene zaken volgende week dinsdag. Vast staat wel dat meer zelfwerk zaamheid niet betekent minder De invoering van stadsverwarming bij bestaande woningen wijst de AWL eveneens af. Het is niet mo gelijk om iedere flat een aparte meter te geven, zodat het project door de politiek niet kan worden goedgekeurd. In het beleidspro gramma voor de jaren 1982 tot 1986 zijn namelijk een aantal voorwaarden geformuleerd waaraan moet worden voldaan voordat stadsverwarming wordt ingevoerd. De eerste voorwaarde bepaalt dat iedere woning een ei gen meter moet krijgen. Technische Naast de bezwaren van de AWL ligt er ook nog een brief van het architektenbureau APON. Daar in worden technische bezwaren tegen stadsverwarming op een rijtje gezet. Als men stadsverwar ming aanlegt zal een woning On geveer 5.000 gulden meer gaan kosten en dat betekent dat de huur omhoog gaat, aldus APON. In de brief worden ook een vier tal projecten in andere gemeen ten genoemd waar men afziet van de aanleg van stadsverwar ming gezien de hoge kosten of waar men al stadsverwarming heeft aangelegd en de kosten voor de gebruikers tegenvallen. De vraag of stadsverwarming wel of niet in Leiderdorp moet wor den aangelegd staat aanstaande maandag ter discussie in de com missie ruimtelijke ordening, mi lieu en verkeer. B en W verzoe ken die commissie een defintief ja of nee over de stadsverwar ming te geven. i waarvoor kunstenaar F. Het ontwerp dat door de Adviescommissie Beeldende Kunsten werd uitverkoren e Daels zegt zich erbij door de omgeving te hebben laten inspireren. WASSENAAR Een druk bezochte hoorzitting over het Wassenaar- se woonerf Spinbaan heeft gis teren tot veel geruzie en gepraat geleid over kunst, kinderen, speeltuinen en hondenpoep. De wijkbewoners waren uitgeno digd om de opzet van de wijk eens door te praten en hun oor deel er over te geven. Slechts op enkele punten kwam enige dui delijkheid. Zo bleek dat het alter natieve kunstwerk van de Wasse naarder C.D. Eisma niet op de Spinbaan zal komen. Wethouder V.d. Wiel-v.d. Flier hield vast aan de voorgestelde ontwerpen: "We kunnen niet opnieuw met de procedure beginnen", vond zij. De bewoners bleken ontevreden. "We komen als mosterd na de maaltijd", sprak voorzitter Boer- mans van de buurtvereniging. De Adviescommissie Beeldende Kunsten heeft deze maand haar voorkeur uitgesproken voor een ontwerp van de kunstenaar F. Daels. Het betreft hier een groep van vijf verticaal geplaatste pa len, met als maximale hoogte 9.20 meter. F. Daels zei gister avond in zijn toelichting vooral de locatie als uitgangspunt te hebben gekozen, waarbij hij ook mogelijkheden zag voor ander gebruik van het terrein, bijvoor beeld door kinderen. De bewoners van de wijk waren echter niet onverdeeld tevreden. Dit leidde eerder al tot het alter natieve plan van de heer Eisma, dat nu afgewezen is. Veel mensen kwamen met andere "suggesties". Zo stelde men voor alleen "graszaad en roosjes" aan te schaffen en een "boerenge- rief' te creëren. Een ander wilde eventuele kunst liever midden in de nabijgelegen vijver. Wethou der Van de Wiel-v.d. Flier wilde echter nergens van weten en stel de voor de briefjes in te vullen. Hierop kon men zijn voorkeur bekend maken voor één van de vijf gestelde ontwerpen. Ook het plan voor een "jeu de bou- lesbaan" maakte de tongen los. Voornamelijk jongere aanwezi gen wilden hier weinig van heb ben en bepleitten vooral voor speelvoorzieningen voor kinde ren: "zo'n baan is door niemand gevraagd, maar wordt gewoon opgelegd", sprak men veront waardigd. Toch bleek dat wijk- voorzitter Boermans had ge vraagd om zo'n baan: "ook oude re mensen willen wat gezellig heid, de wijk is niet alléén voor jongeren", vond hij. "Een groep je ouderen wil desnoods zélf wel het materiaal kopen", voegde hij eraan toe. Na stemming bleek een kleine meerderheid tegen het voornemen een "jeu de bou- les"-baan te plaatsen. De ge meente zal "de zaak nog eens be kijken". DONDERDAG Leiden - De Helianth, Herenstraat 5c, le zing over keuken- en theekruiden, 20.15 Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg 24, optreden dichter Jules Deelder, 22 uur. Rapenburg 100 - schrijfavond Amnesty International, 20 uur. K&O-gebouw - lezing 'Bergexpedities naar Alaska en Tibet', 20.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Wergroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieudefensie - Zonneveld- straat 2.18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook gillijn). Leidse Volkshuis - Apothekersdyk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, 9 30-11.30 uur. Voorschoten - raadhuis, gemeenteraad, 20 uur. APOTHEKEN De avond-,nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vryd. 21 jan. tot 28 jan. door: Apotheek "de Alöe", Leven daal 161, tel. 120502; Apotheek "Beker". Lijtweg 4, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn; 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m don. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe., vr., van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Opruiming Poppentheater De afdeling Welfare van het Rode Kruis ZMterwoudeintatljur „et Voorschoten» poppentheater- voorraad handwerken, truien, „.„„..v,.,.,. vesten, sokken, poppen ed op. Huize Emmaus opent daarvoor vrijdagmiddag 28 januari van 13.30 toto 16.00 uur de deuren. Wellus-Nietus verzorgt woens dagmiddag 2 februari weer een kindervoorstelling. Aanvang: 14.30 uur. Plaats: Churchillweg (keet). In Voorschoten: VOORSCHOTEN "Het gemeentebestuur moet ten aan zien van de gelden voor de sport in aanzienlijke mate terug. Geen enkel beleid kan daar iets aan veranderen. Met elkaar moet getracht worden de schade zoveel moge lijk te beperken en daarom moet gedacht en gepraat wor den over privatisering oftewel wat kunnen de sportver enigingen zélf doen waardoor de onderhoudskosten ge drukt worden. Kampen Alle verenigingen kampen met het gegeven dat het aantal leden ver mindert, toch ligt het in de ver wachtingen dat de gemeenteraad het profijtbeginsel gaat hanteren en daarnaast ook gaat bezien of een vereniging wel voldoende contributie vraagt. Het enige dat zeker werd gister avond tijdens de hoorzitting is: verminderde dienstverlening door de gemeente en de vereni gingen krijgen minder kans om financieel tegen de gemeente aan te leunen. Voorschoten moet binnen vijfjaar een miljoen gulden inleveren bij het Rijk door de nieuwe wet, waarbij de bebouwingsdichtheid norm wordt voor de rijksuitke ring en niet meer het aantal in woners. Haaswijklaan kost 2 miljoen OEGSTGEEST - De Haaswyk laan, de toekomstige verbinding tussen de Kennedylaan in Oegst geest en de Haarlemmerstraat- weg, gaat bijna twee miljopn gul den. In dit bedrag zijn dan de aansluitkosten van deze weg op de Haarlemmerstraatweg begre pen. Dit staat in de kostenraming die deel uitmaakt van het bestem mingsplan Morsebelpolder, dat onlangs is gereedgekomen. WARMOND Van paardehoe ven via kolen- olie- en gaska chels tot de centrale verwar mingsketel, het onderhoud aan de technische installaties van wasserijen en "last but not least" het maken van de draad- constructies voor bloemencor sowagens. Zó zou je de profes sionele carrière van smederij De Nie aan de Warmondse Dorpsstraat 85 kunnen be schrijven. Volgende maand, de 26ste om precies te zijn, is het exact 100 jaar geleden dat Leendert Hen drik de Nie, nakomeling van de Leidse smidsfamilie, zich op dat adres vestigde. Voor 3.600 gulden mocht hij zich toen eigenaar noemen van de al gevestigde smederij aan de Dorpsstraat 85. De derde generatie De Nies, en met name de naamgenoot van de oprichter, de nu 50-jarige L.H. dus, viert volgende maand dit eeuwfeest. Hijzelf is al als 12-jarige in de smederij van zijn vader begonnen. "Eerst met het losmaken van de oude paardehoeven, later met meer". En dat "meer" kwam al snel want de vader van de huidige eigenaar over leed toen de laatste zestien jaar oud was. "Er werd toen eerst nog een bedrijfsleider aange trokken, want ja, op die leeftijd een heel bedrijf runnen, dót ging natuurlijk ook weer niet". Maar van deze beslissing moest toch al snel worden teruggeko men want de aangetrokken manager bleek de boel zó op te lichten dat al na twee jaar "de zaak bijna op z'n gat lag". Aan de bak Als achttienjarige moest Leen- De smederij rond de eeuwwisseling. dert Hendrik dus echt aan de bak. Officieel werd hij toen voor twintig procent mede-fir mant in de zaak, die voor twee derde uit de smederij bestond en op eenderde van de huidige winkeloppervlakte werden ka chels, potten, pannen ed ver kocht. Rond 1960 verdween, als gevolg van het overstappen van de boerenbedrijven van paarde- kracht op die van tractoren, een van de voornaamste pei lers van De Nie: de hoefsmede rij. Ook aan een andere langja rige traditie moest toen wor- Vooraan oprichter L. H. de Nie. den prijsgegeven. Gedurende tientallen jaren had de firma garant gestaan voor het plaat sen en weer weghalen van "De Godin", de kolenkachel die 's winters de kerkgang naar de Nederlands Hervormde kerk in Warmond moest mogelijk maken. De enorme "sta-in-de- weg midden in die kerk" met zijn zestien meter lange pijp moest De Nie jaarlijks op exact 1 oktober plaatsen en op pre cies 1 april weer verwijderen. Naast vele particulieren stapte toen ook de kerk over op olie- gestookte verwarming. De al gemene overstap op gas, rond 1970, betekende voor De Nie dat hij als veertigjarige weer te rug moest naar de schoolban ken. "Dat viel tegen", vertelt hij hiervan nu, maar daarom met niet minder trots. "Het di ploma na deze driejarige cur sus haalde ik in één keer". Omstreeks deze tijd veranderde er veel meer in de bedrijfsvoe ring van het pand Dorpsstraat 85. Mevrouw De Nie werd het zat om in het kleine smidswin keltje slechts zo'n tien klanten per dag te woord te hoeven staan en wilde dus meer. Het gevolg van die wens was dat de aloude smederij uit het histori sche, tweehonderd jaar oude voorhuis verdween en in de op het erf gelegen oude kolen- schuur belandde en de smidse tot de huidige moderne winkel werd omgebouwd. Alleen De Nie heeft in de tijd dat hij te vens scheepscasco's fabriceer de, "dat moet zo'n twintig jaar geleden geweest zijn", een tijd lang met veertien man perso neel gewerkt. Heel anders dan tegenwoordig, want hij voert de technische afdeling van het bedrijf nu al weer zo'n tien jaar alleen. "Personeel is niets voor mij. Ik zag het al een tijd aan komen maar toen ze op een maandagmorgen binnenkwa men en zondermeer 25 gulden opslag Vroegen was voor mij de maat vol. Dóór is het gat van de deur, zei ik. Slechts met drie man ben ik toen nog doorge gaan en het fabriceren van scheepscasco's hebben we er toen maar aangegeven". Een al 29 jaar terugkerende be langrijke activiteit van de smid is het vervaardigen van de draadconstructies op wagens die in het bloemencorso mee rijden. Minstens zo'n twaalf per jaar maakt hij er en over enkele weken begint hij hier weer mee. "Dat is hard werken, van zes uur 's morgens tot tien uur 's avonds en ook zaterdags gaat dat door". Vierde generatie Warmondse De Nies, HTS-student zoon Mark (21), weet nog niet of hij ook maar één van de activiteiten van zijn ouders zal voortzetten. "Ik wil eerst eens om me heen kijken, maar het duurt toch nog wel even voordat ik behoef te kiezen", zo zegt hij. ZOETERWOUDE - Eureka bv uit Leiderdorp wil bij de villa aan de Hoge Rijndijk 311 zeven vrije sectorwoningen bouwen. Het be drijf heeft daarvoor een plan in gediend bij de gemeente Zoeter woude. Het terrein dreigt, aldus het be drijf, "te worden verziekt door industrie en de wanstaltige op- lsagterreinen van sloopbedrij ven". Eureka wil dat veranderen door zeven villa's rond het be staande pand te bouwen. Het plan komt aanstaande maandag aan de orde in de raadscommis sie ruimtelijke ordening. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leklsch Dagblad B V LEIDEN Teletoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post f 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakernaat Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo. tel 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2