Beheerder pleegt geen onderhoud aan huizen Leiderdorp CLe/cfee agenda Gehandicapten op zoek naar meer nieuwe deelnemers W oonwagenkampje Oegstgeest kost bijna half miljoen Als het stormtvliegen de ramen eruit Hechtingen Wonderlijk ongedeerd Kostprijs van grond nu bekend Voldoende sportruimte in Haaswijk Lichte shock Rijverbod en celstraf voor Zoeterwoudse chauffeur LEIDERDORP "Het is geen dwarsdrijverij van ons. Het is een eerlijke zaak. We heb ben altijd de huur betaalt. De Boogmij onderhoudt onze huizen niet, beter gezegd: ze laat ze verkrotten". Een opmerking die tekenend is voor de toestand waarin de Boog- mij-huizen aan de Splinterlaan in Leiderdorp verkeren. De ruim veertig woningen zijn zeer slecht onderhouden. Alle kozijnen zijn verrot, het water loopt bij sommige wonin gen via de kozijnen naar binnen en ondanks de vele klachten doet de Boogmij niets. Het verhaal begint eigenlijk al vele jaren geleden. De woningen (op dit moment eigendom van Huis en Haard bv) worden beheerd door Boogmij. Al jarenlang pro beert deze maatschappij de hui zen te verkopen, omdat een ren dabele exploitatie niet mogelijk is. Dat verkoper gebeurt op de meest vreemde manieren. Een voorbeeld: een verkoper belt aan met aspirantkopers. Het huis wordt bekeken en aan de huur der wordt gevraagd wanneer hij het huis verlaat. Terwijl daar he lemaal geen sprake van is. Dat soort praktijken past de Boogmij de laatste tijd niet meer toe. Een deel van de woningen (ongeveer eenderde) is al verkocht. Ondertussen wordt de rest van de woningen niet onderhouden. En dat is te merken ook. De kwali teit van de Boogmij-woningen (aan de Splinterlaan, de Gaar den, de Dij kgravenlaan en een gedeelte van de Heemraadlaan) holt achteruit. Stortbui De huurders staan ogenschijnlijk machteloos. Hun strijd heeft tot nu toe weinig of niets opgele verd. "Vorig jaar is die man van Boogmij nog bij me geweest. Hij bekeek het huis en zei: dat en dat LEIDERDORP - Een arbeider van de gemeente Leiderdorp is gistermiddag met zijn duim in een houtversnippe- raar terecht gekomen. Het ongeluk gebeurde op het ge meentelijk depot in sport park De Bloemerd in Leider dorp. Twee grote hechtingen moes ten de wond dichten, zo deel de de politie mee. LEIDERDORP Als door een wonder bleek een 83-jarige inwoner van Leiderdorp gis teren geen letsel te hebben opgelopen toen hij op de Hoogmadeseweg in zijn woonplaats door de auto van een 37-jarigc plaatsgenote werd geschept. De bejaarde man wilde links-af slaan toen hy door de auto mobiliste werd aangereden. is er fout en dat moet worden op geknapt. Hij moet nog steeds te rugkomen om het te doen", ver telt bewoner Van der Zwan. Een andere bewoner. Van Wijk, somt de gebreken op: "De hele buiten boel is rot. Het hout van de kozij nen is vergaan, de gaten zijn dui delijk zichtbaar, de daklijsten zijn verrot. Als het hard stormt vliegen de ramen open". En een paar huizen verderop, bewoner Van Driel: "Vorig jaar was er een hele harde stortbui. Het water liep via de kozijnen naar binnen. De vloerbedekking en de gordij nen waren zeiknat. Je zag ge woon een roestplek op het raam kozijn, waar het water had gelo pen". Derde keer De bewoners voeren op allerlei ma nieren actie tegen de Boogmij. De huurverhoging wordt bij voorbeeld ieder jaar geweigerd. "Wij gaan dit jaar voor de derde keer naar de huurcommissie. Tot nu toe hebben we steeds ongelijk gekregen. Er wordt gezegd dat het woongenot niet wordt aange tast door de gebreken. En verder wordt altijd gewezen op de lage huur", aldus Van der Zwam. De bewoners van de huizen Splinterlaan betalen een kale huur van 286 gulden. Toen de huizen twintig jaar geleden voor 35.000 gulden werden gebouwd was de huurprijs nog geen 85 gulden. En alle huurverhogingen inclusief de extra verhogingen in verband met de invoering van het puntensysteem zijn altijd doorberekend. Boogmij-woordvoerder Sneijers geeft toe dat sommige woningen in een zeer slechte staat verke ren, maar hij verschuilt zich ach ter de wet. Pas als de Boogmij er niet meer onderuit kan, wordt er onderhoud gepleegd. Gecon fronteerd met de klacht van de bewoners, dat er niets wordt ge daan aan de ernstige gebreken, zegt hij: "Dat is niet waar. Als er in een woning water langs de ko zijnen loopt, dan maken we dat nu". Volgens Sneijers is het fi nancieel niet haalbaar om veel onderhoud te plegen. Dat blijkt ook uit een brief die de Boogmij naar de bewoners stuurde. "Zo als wy sommigen van u reeds meedeelden, zullen wij alleen nog, indien noodzakelijk, ernsti ge gebreken verhelpen. De reden hiervan is gelegen in het feit dat het complex niet meer op econo misch verantwoorde wijze, voor ons te exploiteren is". Bewoner Van Wijk bij één van de kozijnen in zijn huis. Het hout is totaal verrot t worden verpulverd. "Als het stormt, vliegen de ramen eruit". De Boogmij heeft de bewoners wel een aanbieding gedaan de kozij nen in het gehele huis te verbete ren. Die verbetering zou dan be- door Henny van Egmond tekenen dat de huur 100 gulden per maand stijgt. De gedachte die daar achter zit is duidelijk. Door hardhouten of aluminium kozijnen te plaatsen worden de onderhoudskosten verlaagd, ter wijl de bewoners de kosten van de verbetering dubbel en dik be talen. Want volgens de gemeente is de huurverhoging voor die ver betering veel te hoog. Wethouder Meerburg: "Vijftig gulden, mis schien zestig, dan is die verbete ring dik betaald". De bewoners hebben in eerste instantie het aanbod van de Boogmij dan ook afgeslagen. Volgens Sneijers is de Boogmij nog steeds bezig met het opstellen van een plan de wo ningen te verbeteren. Kitspuit De gemeente speelt in dit geval een ondergeschikte rol. Ze kan in be paalde gevallen de eigenaar of beheerder van de woningen aan schrijven en opdragen een be paalde reparatie uit te voeren. Maar dat blijkt in de praktijk een groot probleem. Ten eerste zou van elk huis een uitgebreid rap port moeten worden opgesteld en daar heeft de gemeente niet genoeg tijd voor. Bovendien is het vaak voor niets geweest. Wet houder Meerburg: "In het verle den is wel eens rapport gemaakt. De tactiek van Boogmij is dan: het wordt nu een beetje moeilijk en dan komen ze langs met de kitspuit. Als je als gemeente er achteraan holt dan zorgt de Boogmij dat ze steeds een stapje voor is". Komt het echt tot een gerechterlijke procedure dan verliest de gemeente het meestal. Meerburg: "Zij zijn zo slim dat ze ook weten wanneer ze er uit springen. En dat maakt de ge meente een beetje kopschuw". Meerburg overweegt overigens wel harder op te gaan treden tegen de Boogmij. Hij kan bijvoor beeld woonvergunningen weige ren als een huis wordt verkocht. De angst van de gemeente is dan alleen dat Boogmij gelijk naar de rechter stapt en dan waarschijn lijk ook nog gelijk krijgt. In de huurkommissie is de wet houder "teleurgesteld". "De han delwijze van de Boogmij wordt gedekt door instanties die daar iets over te zeggen hebben. Ik had anders verwacht", aldus Meerburg. Eruit Ondertussen blijven de bewoners zitten met kierende deuren ("je hoeft de krant niet meer door de brievenbus te duwen. Hij kan zo door de gaten") en de rottende kozijnen. De bewoners geven de strijd echter niet op. "De opzet is gewoon je eruit te krijgen zodat ze de woningen met winst kun nen verkopen. Een man van de Boogmij heeft wel eens gezegd: ik krijg je eruit. Ik heb tien jaar geduld". En: "Mensen zijn hier negentien jaar geleden begon nen. De meeste hebben alles van binnen opgebouwd en netjes ge maakt. En die willen hier niet weg. Van binnen is het netjes, maar van buiten schaam je je dood. Het is nu wie de langste adem heeft. En dat zijn wij". Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Marleen dv. J.F.M. Willemsen en L. Kolfoort; Julian zv. B.A. van der Steen en Th. de Koning; Denny zv. J.L.M. Verbeek en M.H.Th, van Dam, Anouk Johanna Maria dv. G.M. Wassenaar en A.J. Hermans; Ma rieke Henderika dv. C.J. Otten en J.C. Koens; Stefan Jon Willem Hendrik zv. M.C. Planjer en H.C. Moonen; Eefje dv. J.J.M. Belt en E.A.M. Delnojj; Jolan dv. J.J.M. Belt en E.A.N. Delnoy; Emine dv. C. Karata§ en S. Durmu§; Omer zv. M.A. Aloglu en A Bayram. Lutfiyefiliz dv. M. Oral en S. Uyanik; Marleen dv. A. Peet en H.J. Scheffer; Richard Johannes Cornells zv. D A. Hoek en Y.M. Noor- dermeer; Adnaantje Cornelia Mandy dv. H. Kansdorp en C.A. van Eek, Marco zv. H. Poldervaart en A.G. de Mooij, Fa- tih zv. M. Kirac en H. Yagmurlu; Martin Anne zv. A. Rijlaarsdam en H. Munten dam; David Jan zv. A. Rijlaarsdam en H. Muntendam; Adriaan zv. J.F.M. Doove en E.M. Hakkenberg. Neuteboom, (1902) vrl.; G. Boer, (1892) vrl M G. Erdtsieck, (1901) vrl M Mole naar, (1901) vrlA. Voorzaat, (1900) vrl.; M. Fransz. (1918) man; Th. van Vugt, (1904) man. J van den Berg, (1941) vrl.; J Gyzonij, (1899) man; N.A.C. den Haan. (1916) man; L M D. Appels, (1895) vrl.; S Bakker. (1923) vrl.; L.J. Uiten- daal. (1894) man; T.C.J. van Leeuwen, (1947) vrl. Overleden: D. van der Plas (1915) man. AC. Nieuwenhuijsc (1968) vrl BP Hoogeveen (1893) man; A. Lasschuyt (1913) man; M.J. Bomgaars (1921) vrl. cchtg. van A. Koutstaal. J.J.G. Bruintjes (1890) vrl. echtg. van J.W. Veenhof. L. de Later (1916) vrl.; K. Breuker (1897) man. K van Rijn (1946) man; T. Balvert (1914) vrl. echtg. van A. Borst; L. d<- Heer 1921manSoeyoto 1931manC Nachtegaal (1951) man; W. Stolk (1909) man, J.J Roelofs (1898) man; M. Schitt- kowski (1893) vrl geh. gew. met A. Par don; J. van Rossen (1935) man Gehuwd: M.M. Aniba en M. Erades. M.J. de Goeje en J.M. Maaskant, J.N. Kanbier en M W. Zee. LEIDERDORP - De stichting Jespa (jeugd sport actie) in Leiderdorp, die in april 1981 is opgericht be gint binnenkort met een voorlich tingscampagne op scholen voor gehandicapten in de randge meenten. Dit wordt gedaan om meer bekendheid te geven aan de doelstellingen van de stichting, die iedere zaterdag in het wijk centrum Zijlkwartier een spor- tinstuif organiseert voor geeste lijk en lichamelijk gehandicapte jongeren. Voorzitster van de stichting is El len Gerrese, die twee jaar gele den, nadat was gebleken dat in Leiderdorp zich niemand bezig hield met sport voor gehandicap ten, besloot om Jespa op te rich ten. Dit jaar heeft de stichting de beschikking gekregen over twee medewerkers, die door het mi nisterie van WVC worden be taald, iets waar het bestuur zeer verheugd over is. Ontspannen Ellen Gerrese vindt, dat gehandi capten zo jong mogelijk moeten beginnen met sport: ,,Het is vre- selijk moeilijk om gehandicap ten over de drempel te krijgen om mee te doen. Onze ervaring is, dat ze wel aan de activiteiten blijven mee doen als ze eenmaal die eerste stap hebben gezet. We werken nu met een groep van on geveer twintig geestelijk gehan dicapten en zo'n tien lichamelijk gehandicapten. Omdat beide groepen een verschillende bege leiding nodig hebben, werken we gescheiden met de groepen. Iedere groep komt om de week aan de beurt. Het#doel is, om een ontspannen sfeer te krijgen en het wedstrijdelement te mijden. De deelnemers kunnen kiezen uit allerlei sporten of bezighe den. Daartoe is de sportzaal inge deeld in kleine hoekjes, waar ie der zyn eigen sport kan bedrij ven. We werken met zo'n twintig vrijwilligers, die in een roulerend systeem aan de beurt komen. Het geheel wordt begeleid door de twee betaalde krachten, die door WVC zijn toegewezen. Met deze mensen wordt de voortgang van het project besproken en be keken waar verbeteringen kun nen worden aangebracht. De twee medewerkers zijn in princi pe toegewezen voor een jaar, maar de gemeente kan een een vervolgproject aanvragen." door Ronald Stevens De vrijwilligers van de stichting krijgen een opleiding om de ge handicapten beter te kunnen be geleiden. Ellen Gerrese: „We hebben tot nu toe twee avonden gehad, waarop de medewerkers wordt verteld wat een gehandi capte nu eigenlijk is en hoe je er mee moet omgaan. Geestelijk ge handicapten vragen een andere benadering dan lichamelijk ge handicapten. Het probleem daar bij is meestal, dat iemand die geestelijk gehandicapt is, wel wil sporten, maar niet altijd begrijpt wat je bedoelt, terwijl een licha melijk gehandicapte door licha melijke factoren vaak moeilijk heden heeft met sporten". Motiveren „Op de komende scholingsavon den willen we onderzoeken hoe we het sportprogramma verder kunnen uitbouwen. Je moet de gehandicapten kunnen blijven motiveren om mee te doen en daarom willen we proberen om regelmatig het programma aan te passen en te veranderen. Los van het sporten is het sociale aspect erg belangrijk. Meestal komt tij dens het koffiedrinken wel naar voren wat de gehandicapten zelf leuk vinden om te doen en an ders merk je dat wel als je met ze bezig bent. Om toch meer gehan dicapten te bereiken willen we de komende maanden de naam Jespa wat meer bekendheid gaan geven. Daarom hebben we een aantal brieven de deur uitge daan naar scholen die worden bezocht door gehandicapte jon geren. Op die manier wil de stichting Jespa trachten om meer bekendheid te geven aan de sportmogelijkheden die er zijn voor gehandicapten. We kunnen op de zaterdagochten den zo'n 25 gehandicapten heb ben en daarom gaan we begin nen met het geven van voorlich ting op scholen. Ik denk dan vooral aan ouderavonden, waar we ouders op de hoogte kunnen brengen van onze activiteiten. OEGSTGEEST - Met de aanleg van een woonwagencentrum van zeven staanplaatsen aan de Haas- wijklaan nabij de Haarlemmer- straatweg in Oegstgeest is een in vestering gemoeid van bijna 450.000 gulden. Dit staat in de kostenbegroting die behoort bij het bestemmingsplan Morsebel polder in die gemeente. Van dit bedrag neemt het Rijk 95 procent voor zijn rekening. Voor de Oegstgbeester gemeentekas blijft er dan nog 22.000 gulden te voldoen. Overigens zegt de gemeente Oegst geest in een toelichting op het bestemmingsplan dat het woon- wagenkamp(je) via de Haarlem merstraatweg een rechtstreekse en historische verbinding met de oude kern van Oegstgeest heeft. Daardoor vormt het kamp een onderdeel van de bebouwde kom, overeenkomstig de doel- OEGSTGEEST - Afhankelijk van de te kiezen uitvoering zal een vierkante meter industrieterrein op het toekomstige bedrijfster rein in de Morsebelpolder in Oegstgeest de gemeente tussen 38,16 gulden en 94,16 gulden gaan kosten. Het verschil tussen het laagste en het hoogste bedrag wordt be paald door de oplossing die men kiest voor de hoogspanningska bels die over het terrein lopen. Men kan de masten van de hoog- spanningsbabels verplaatsen of (gedeeltelijk) verhogen. Voor het eventueel ondergronds laten leg gen van de kabels is een investe ring van bijna achtenenhalf mil joen gulden nodig. stellingen .van de woonwagen- wet, aldus Oegstgeest. De gemeente denkt de geluid soverlast op het binnen een af stand van vierhonderd meter van de autosnelweg Den Haag-Am sterdam geplande kamp te be perken met plaatsen van de ber gingen annex sanitairruimten als een doorlopende muur aan de straatzijde van het woonwagen kamp. Nota wijst uit: OEGSTGEEST - Er zal in Haas- wijk II, het bestemmingsplan dat noordelijk van de huidige en toe komstige woonwijk is gesi tueerd, voldoende ruimte zijn voor sportdoeleinden. Dit schrijft de gemeente Oegstgeest in een nota over de recreatieve voorzieningen in de gemeente. Oegstgeest voorziet dat in de toe komst in Haaswijk II mogelijk vier voetbalvelden voor ASC zul len worden aangelegd, zeven ten nisbanen, dat er een sporthal zal verrijzen, een ijsbaan van wed strijdformaat en 80 volkstuinen. Deze voorzieningen zouden tesa- men 9,3 hectare van het gebied in beslag nemen terwijl er 20 hecta re beschikbaar is, aldus de nota. De gemeente constateert na de laatst gehouden enquête naar de behoefte aan spotaccomodatie, medio 1982, dat tennis en hockey het meest in Oegstgeest worden beoefend. De ligging direct aan Leiden verklaart het grote aantal inwoners uit deze gemeente die van Oegstgeestse sportclubs lid zijn. Wellicht is ook de accom modatie in de omliggende ge meenten niet toereikend, zo zegt het rapport. WOENSDAG 26 JANUARI 1983 WOENSDAG schikken', 20 i Stadhuis - raadscommissie volkshuis vesting. 20 uur. K&O-gebouw - kinderfilm middag 'Run Cougar, run', 8 jaar en ouder, 14.30 uur. Leidse Studenten Ekklesia - pand Ra penburg 100/102, film 'Kind van de zon', 21.30 uur. Kijkhuis - Vrowuenkerkkoorstraat 17, film 'Die fliegende Arzte von Ostafrika' en 'How much wood would a wood- chuck chuck' van Werner Herzog, 20 en 22.15 uur. LVC - Breestraat 66, vrouwenfilmfesti val. politie film: you have struck a rock; kulturele film: Eva Besnyö, halve eeuw werk; nieuwe speelfilm: Agatha van Marquerite Duras, woe en don vanaf 20.15 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22uur,tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, gA. 213490. gemeentehuis, vergadering de schoolraad Oegstgeest, 20 uur. DONDERDAG Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg 24, optreden dichter Jules Deelder, 22 uur. Rapenburg 100 - schrijfavond Amnesty Alaska en Tibet', 20.15 i Stadhuis - raadscommissie onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie, 20 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur, 20-21.30 uut, tel. 216180/149324. Leidse Wergroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieudefensie - Zonneveld- straat 2, 18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook giflijn). Leidse Volkshuis - Apothekersdyk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, 9.30-11.30 uur. Voorschoten - raadhuis, gemeenteraad, 20 uur. APOTHEKEN De avond-,nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijd. 21 jan. tot 28 jan. door: Apotheek "de Alöe", Leven daal 161, tel. 120502; Apotheek "Beker", Lijtweg 4, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn; 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m don. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe., vr., van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. ZOETERWOUDE - Een 23-ja- rige inwoner van Zoeterwou de heeft gisteren een lichte shock opgelopen toen hij met zijn auto tegen een boom bot ste op de Nieuwe Weg in zijn woonplaats. De oorzaak van het ongeval is onbekend want de automobi list kon zich er niets meer van herinneren. De auto werd to taal vernield. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Een 22-jarige inwoner van Zoe terwoude is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaarde lijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De Zoeter- woudenaar, chauffeur van be roep, krijgt tevens een proeftijd van twee jaar. Van R. was vorig jaar februari on der invloed van alcohol en met een veel te hoge snelheid met een auto bij Leidschendam uit de bocht gevlogen en tegen een verkeerspaal gebotst. Zelf kwam hij er betrekkelijk goed vanaf, maar een 21-jarige plaatsgenoot, die naast hem zat, kwam bij het ongeval om het le ven. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave. Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 61,25 Per post f 322,90 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Ouakemaat Wnd-hoofdredacteur R. D Paauw Commentaren: R. D Paauw, Plv Alg redactiechef: Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W T. Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin /buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten btj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo, Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2