Onbegonnen Werk C J Is een kapot achterlicht een roep om aandacht? 'Bouw molen in Oude Morsch op plaats kazerne" Viertal bekent aantal inbraken LEZERS SCHRIJVEN Lelden VRIJDAG 21 JANUARI 1983 De bezetters van de voormalige ziekenboeg van het Marine- complex aan het Noordeinde (waar tot voor kort het jonge rencentrum Troef was gehuis vest) willen daar, zoals bekend, eigen bedrijfjes vestigen. De gemeente daarentegen beoogt dat gedeelte te slopen, want het Marinecomplex kost al genoeg. Maandagavond hadden de on dernemers van Troef, om ze zo maar even te noemen, zich bij de gemeenteraadsvergadering over deze kwestie op de pu blieke tribune genesteld en vandaar poogden zij mee te praten met het politieke ge woel beneden hen. Als een raadslid iets zei dat hun aan stond lieten zij een wekker of iets van dien aard aflopen, waarna een man of vier borden optilden met daarop het woord "Goed". En bij afkeuring ver scheen "Fout". Dat ging de he le avond door. De simplisten. Je houdt je hart vast voor die jon gens in de ondernemersrol, want dan zul je af en toe ook oog moeten hebben voor grij stinten. Verder las ik dat ze zich zien als collectief, de groep staat cen traal en ze zouden dan ook nog gaarne willen wonen waar ze werken. Noten op de zang, hoor. Je snuift warempel bijna de sfeer van de late jaren zestig op. Ach, nou ja, die jongens zitten in de ziekenboeg en ze worden vast nog wel eens béter. Wethouder Bordewijk (PvdA) sprak welwillend over dit "ex perimentele werkproject", maar stalde vervolgens zoveel problemen uit, dat bijna alle il lusies verdorden. Hij zal nog wel eens kijken. De rest van de raad, behoudens de kleine par tijen, wist er ook niet goed raad mee, al riep men dan dat het allemaal reuze interessant was. Je kon merken dat het hier om iets ging dat niet keurig door een ambtelijke werkgroep was voorgekookt. De PvdA-fractie verroerde zich nauwelijks. Ze volgde, zonder wezenlijke eigen inbreng, braaf de wethouder. De fut is er al een tijdje uit bij de socia listen, maar ze zaten er nu wel helemaal als tamme kastanjes bij. Hoe lang is het al weer geleden Aandacht Het verkeersgedrag van scholie ren is treurig, zo viel vorige week in de krant te lezen. In Amersfoort gaat de politie veel strenger optreden tegen het jonge volkje en in Venlo moes ten 166 jonge verkeersovertre- ders bij de kantonrechter op het matje komen. Volgens die laatste komen de overtredingen voort uit "on verschilligheid". Dat lijkt me, gevoelsmatig, een juiste con clusie. Ten opzichte van tal van gedragsregels heerst grote on verschilligheid en het verkeer vormt daar geen uitzondering op. "echt gevaar" is? Is een niet- brandend achterlichtje een ge vaar? Daar zullen de meningen zeer over verdeeld zijn. En voor de geverbaliseerde zélf zal inzien dat het redelijk is dat hij is bekeurdik denk dat ik dat niet meer meemaak. Actie De bijstandsvrouwen zijn het beu. Er zijn acties op komst, ook in Leiden. De schrijnende plekken in de sa menleving. wat toegedekt in de welvaartsperiode, worden weer zichtbaar. Voor acties is meestal wel begrip op te brengen, zeker in dit ge val, maar - denk ik dan - je moet wel weten hóe je het doet om althans enige indruk te ma ken. In het Journaal zag ik woensdag avond al zo'n groep bijstands- Leidse kroniek door Ruud Paauw heidspsychologie, toegepaste ontwikkelingssociologie en so ciale pedagogiek. Als er ook iets is gegroeid in de jaren zestig en zeventig dan wel het gezelschap dat zich met sociale wetenschappen be zighield. Alsof het knaagdieren waren, zo snel jongde de facul teit Maar nu gaat er weer even hard de bijl in. Kennelijk kan dat ook. De laatste paar jaar hoorde je rond sociale wetenschappers (niet alleen in Leiden overi gens) steeds vaker de klacht dat men gewoon niet wist wat sommige mensen eigenlijk uit voerden. Dóór nu zult u mij niet over ho ren. Integendeel. Mijn ergernis was juist dat het sociale-wetenschappersvolk veel te veel deed of liet doen. De Student-Autheur", tekening van Alexander Ver Huell, uit Klikspaans "Stu denten-typen". overtredingen van jongeren "vaak alleen maar een roep om aandacht" zijn. Daar heb je weer zoiets. Ik ben geen criminoloog, maar dat klinkt me nou zo overdreven in de oren. Rijden door rood licht "een roep om aandacht"? Het wil er bij mij niet in. Ik vind Hauber trouwens toch op een vreemd pad belanden. Want wat zegt hij verder? "Er moet slechts dan worden inge grepen als in het verkeer echt gevaar wordt veroorzaakt. En wel zodanig dat de geverbali seerde zelf zal inzien dat het re delijk is dat hij is bekeurd. Dan heeft het effect". Zo ga je, vrees ik, de weg van de willekeur op. Wie bepaalt wat vrouwen bezig. Ludieke teke ningen en een welluidend lied. Is dót nou de manier? Ik ben geen actiedeskundige, maar hiervan ben ik overtuigd: zolang er nog wordt gezóngen maakt geen minister zich zor gen, laat staan dat hij de geld buidel tevoorschijn haalt. Faculteit Bij de faculteit sociale weten schappen aan de Leidse uni versiteit zijn ze krachtig bezig te snoeien. Het aantal vakgroe pen gaat van 21 terug tot maxi maal 14, de vier subfaculteiten worden opgeheven en mis schien verdwijnen ook de kroondocentenplaatsen inlei ding psychologie, persoonlijk- Alles maar dan ook alles van wat mensen beweegt, moest worden onderzocht. Je kon je zelf niet krabben in bad of 's avonds las je daarover een rap port van een werkgroep. Wat mij betreft, ik hóef niet alles te weten. We leven al dicht ge noeg op elkaar. Dus als het, na de inkrimping, wat minder moet, gréóg. Klikspaan Bij uitgeverij Veen in Utrecht is onlangs een facsimile-uitgave verschenen van de eerste druk van Klikspaans eens zo be roemde werk 'Studenten-ty pen" (bezorgd door Marijke Stapert-Eggen). "Studenten-typen" werd in de periode 1839-1841 in afleverin gen door Klikspaan (pseudo niem voor Johannes Kneppel- hout) in Leiden geschreven en raakte, in tegenstelling tot de "Camera Obscura" van zijn tijdgenoot Nicolaas Beets, in vergetelheid. Dat is voor een deel ook wel be grijpelijk. Niets van de levens sfeer van die jaren, is in deze tijd nog terug te vinden. De stijl van Kneppelhout is ook veel minder alledaags dan die van Beets, veel geconstrueer- der. Zo'n werk, hoe populair het ook eens was, zinkt op ze ker moment weg. Dat neemt niet weg dat de her nieuwde kennismaking weer vele momenten van verruk king geeft. Want Kneppelhout mag dan niet van deze tijd zijn, de figuren die hij beschrijft (de student-Leidenaar, de jurist-li terator, de klaplooper, de di plomaat, de student-autheur, de aflegger, de liefhebber enz.) mogen niet meer zó bestaan, bepaalde tendenzen zijn geble ven tot de dag van vandaag. Bovendien kón Kneppelhout beeldig schrijven en dat tilt ie mand altijd, over welk onder werp ook, boven de jaren uit. Proef deze zinnen even op de tong. Het begin van het hoofd stuk "De Aflegger": "Er zijn heertjes die om den gouden rok naar den militairen stand haken, anderen, die, bekoord door de losse vormen van 't Studentenleven, dat zij, gedu rende twee nachten logerens bij een neef of broeder, mogten afkijken, naar het uur reikhal zen dat hen de Studentenwe reld zal opensluiten. Van dit houdt snijdt men Afleggers. Afleggers nu zijn diegenen die de studie als een sinecuur be schouwen of een voorwendsel. De Aflegger is de noodza Johannes kneppelhout. kelijke tapissierie van alle kof- fijhuisvoorportalen. Hij wan delt weinig, rijdt slechts om bluf te slaan of zijn lichaam te versjouwen en legt overal aan om het overal af te leggen". Kneppelhouts werk kwam in zijn tijd vrij hard aan. En hij bedoelde het toch zo go'ed. Want Kneppelhout was in we zen een opvoeder, een mora list, iemand met een waarschu wend vingertje. "Ziet, ik wilde, hetgeen mij ver keerd toescheen - en dat er veel verkeerds onder u is zult gij niet loochenen berispen, bespotten en aldus de kop in slaan: ik wilde het Academisch koornveld wieden, en wierp het onkruid op den grooten weg opdat een iegelijk het zou vertrappen". Zijn ideaal was "opvoeding door vriendschap" en hij heeft daar in zijn leven heel wat teleurstellingen mee ondervonden. Hij wilde ook maar niet inzien dat het voor jonge mensen soms beter is door schade en schande wijs te worden. Kneppelhout, die leefde van 1814-1885, was een zoon van welgestelde ouders. Hij kon het zich permitteren voor zijn plezier te studeren. Later heeft hij nog vele boeken geschre ven, maar niets heeft het suc ces van 'Studenten-typen" geë venaard. Verzoek stichting: LEIDEN - De laatste molen van het type Hollandse Standerdmo len stond in Enkhuizen. Toen de ze in 1926 werd afgebroken, ble ven in het oosten van het land weliswaar standerdmolens be staan, maar deze zijn toch ver schillend van het type molen dat in en rond de Hollandse steden heeft gestaan. De herinnering aan de molens met de kenmer kende hoge onderbouw en de korte staart bleef slechts dank zij oude ansichten bewaard. De Rijnlandse Molenstichting heeft het plan opgevat om een dergelijke molen in Leiden te herbouwen. Gisteren overhan digde voorzitter Thomassen van de Molenstichting de bouwteke ningen aan wethouder Waal van ruimtelijke ordening. Het moet een kopie worden van molen De Put, één van de negen tien molens die vroeger op de stadsvesten stonden en waarvan alleen molen De Valk de tand des tijds heeft doorstaan. De Put stond op een stenen bolwerk op de hoek van de Morssingel en de Rijn (Galgewater). De molen is in het begin van de ze ventiende eeuw gebouwd, na de vijfde stadsuitleg in het jaar 1611. De aanvankelijk houten molen is later vervangen door een stenen stellingmolcn van het type als molen De Valk. De Put werd in 1815 wegens bouwvalligheid met de grond gelijk gemaakt. Zeven jaar later werd op die plaats de Morspoort-kazerne gebouwd, die er bijna 160 jaar heeft gestaan en in 1981 werd opgeofferd aan de stadsvernieuwing in de wijk D'Oude Morsch. Na de sloop van de kazerne werd het oude stenen bolwerk in ere hersteld en ook de plaats van de oude binnenvest gracht werd in de walmuur zicht baar gemaakt. Het is op deze plaats dat de Rijn landse Molenstichting een stuk historie wil doen herleven. Het gaat de stichting daarbij niet al leen om een stuk stadsverfraai ing. Er is ook bezorgdheid om het vakmanschap van de molen bouwer. Doordat het ministerie de geld kraan voor restauraties van mo lens in elk geval tot 1986 heeft dichtgedraaid, dreigt er volgens het stichtingsbestuur een gebrek aan mogelijkheden voor jonge ren om het ambacht van molen bouwer te kunnen leren. Met uit eindelijk het gevaar dat de vak kennis over de molenbouw ver dwijnt. De plaats van De Put is ideaal. Er is een goede windvang mogelijk, waarbij vooral de westenwinden vrij spel hebben over de Rijn. Bovendien is de molen er goed zichtbaar vanuit de stad. Stadsvernieuwing Het plan past goed in het gemeen telijk beleid van de stadsvernieu wing en monumentenzorg. In de nabijheid van de Morschpoort (anno 1669) en de Stadstimmer- werf (anno 1612) wordt dit jaar ook de vroegere Magere Brug, een houten ophaalbrug over het Galgewater, in oude luister her steld. De bouw van de brug (in de werkplaats) is al begonnen en zal naar verwachting in juni ge reed zyn. Voorzitter Thomassen wees er ook op dat bü stadsvernieuwing in andere gemeenten al eens mo lens zijn herbouwd. Hij noemde Heusden en Den Bnel als voor beeld. Wethouder Waal nam het plan in ontvangst en zei goede ervarin gen te hebben met de Molen stichting. Hij prees met name de restauratie van de molen in de Stevenshofpolder. Maar natuur lijk zei Waal ook dat de gemeente zelf niet veel geld heeft om te in vesteren en dat het benodigde geld vooral (uit fondsen voor de werkgelegenheid) van het rijk of de provincie zal moeten komen. De kosten van het bouwplan wor den geraamd op 375.000 gulden, inclusief BTW. Als het ministerie van Sociale Zaken het in het ka der van de werkverruimende maatregelen subsidieert, dan res teert er voor de gemeente nog een bedrag van ongeveer twee ton dat uit eigen middelen ge vonden moet worden. Na mislukte poging LEIDEN De vier jongens die dinsdagnacht werden aangehou den na een poging om in te bre ken in de Rovato-winkel (radio en tv) aan het Vijf Meiplein, heb ben toegegeven nog meer inbra ken en een tasjesroof te hebben gepleegd. Het viertal heeft eind december in een petit-restaurant in de Meren- wijk een grote hoeveelheid siga retten en koffie en het kasgeld gestolen. Zij richtten bij hun in braak een grote ravage aan. De etenswaren waren door de zaak gesmeten. Op nieuwjaarsdag kwamen ze te rug en opnieuw ging de grote ruit eruit en verdween de fooien- pot, koffie en aanstekers. In het weekeinde van 15 januari werd tot twee maal toe ingebroken in een school voor middelbaar so ciaal-pedagogisch onderwijs aan de Turkooislaan. Hier werd een kleuren-tv, twee ste reo-installaties, levensmiddelen en eigendommen van leerlingen ontvreemd. Ook werd er een Jazz puinhoop aangericht en werden deuren ingetrapt. De totale waar- Het trio de van het gestolen goed en de aangerichte schade bedraagt on geveer 20.000 gulden. Een deel van de buit (de apparatuur) is door de politie teruggevonden. Twee van de jongens (17 en 18 jaar oud) bekenden bovendien een tasjesroof. Het tweetal griste op de Morssingel een tas uit de han den van een vrouw en ging er op de bromfiets vandoor. In de tas bevond zich onder meer een cas sette-recorder en een paar hon derd gulden. Paul van Kemenade speelt zaterdag op Jazzzolder Hot House. Aanvang tien uur 's avonds in het LVC, Breestraat Postagentschap aan IJsselkade Kroegenbowling In de Hans Menken Bowling wordt het komend weekeinde het tweede Kroegen Bowling Toernooi ge houden waaraan dertig Leidse kroegen zullen deelnemen. Dit maal zijn aan het toernooi ook dart- en klaverjaswedstrijden verbonden. Het gaat in dit toer nooi nog maar om voorronden. Theeconcert LEIDEN In het pand van de su- [n kerkcentrum De Regenboog De laatste Hollandse Standerdmolen in Nederland, die in 1926 werd afgebroken. Zo'n moten moet er terugkomen op de hoek van de Morssingel en de Rijn, vindt de Rijnlandse Molenstichting. Volgens voorzitter Thomassen heeft de stichting zelf geen kapi taal om molens te bouwen. De taak van de stichting ligt op het gebied van het beheer en het on derhoud van de 31 molens die de stichting nu rijk is. "We hebben donateurs, maar dat is een drup pel in een emmer. En soms komt er wel eens wat uit een particu lier fonds". permarkt IJsselkade 46 is deze week wederom een postagent schap van de PTT geopend. De openingstijden: maandag 14.30- 17 uur; dinsdag tot en met vrij dag 9.30-12 uur en 14.30-17 uur wordt zondag een theeconcert ge houden. Spelen doet het strijken- semble o.l.v. Pauline Zondag, waarbij onder andere Haydn en Mozart op het programma staan. Aanvang is drie uur. Kortom, de financiën zijn het grootste struikelblok voor het plan. De gemeente heeft er ech ter alle belang bij dat het plan wordt uitgevoerd. Voor de werk gelegenheid, de stadsverfraaiing, de monumentenzorg en niet te vergeten het toerisme. Want de molen ligt precies aan de Rem- brandt-wandelroute, waarmee de VW Leiden als geboortestad van Rembrandt wil gaan promo ten. De Rijnlandse Molenstichting viert volgend jaar haar 25-jarig be staan. "We zijn in die 25 jaar al vaker aan onmogelijke dingen begonnen", zegt de voorzitter De herrijzenis van molen De Put zou toch een mooi cadeau zijn voor de jubilerende instelling Nieuw riool Donkersteeg LEIDEN - De gemeente begint maandagochtend met de aanleg van een nieuw hoofdriool in de Donkersteeg, de verbinding tus sen Donkersteeg en Haarlem merstraat. Tevens zullen versle ten leidingen van gas en elektri citeit worden vervangen. Langs de zijden van de winkels wordt een loopstrook opengehouden, zodat de winkels normaal bereik baar blijven voor het publiek. Met de aannemer is afgesproken dat de zaak in de weekeinden wordt gedicht, gezien de zater- dagdrukte. Is het weer gunstig dat kan eind februari de herbe strating zijn afgerond. LEIDEN - Een 17-jarig meisje uit Wassenaar is gisterochtend als gevolg van plaatselijke gladheid met haar bromfiets ten val geko men op de Haagse Schouwweg. Zij werd met een hersenschud ding overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden Godsdienst onderwijs Overal is sprake van bezuinigingen en overal is sprake van verzet te gen deze bezuinigingen. Zo is ook het geval met de bezuiniging van de gemeente Leiden in zake het godsdienstonderwijs op de openbare scholen. Bij dit verzet wil ik mij graag aan sluiten ik zou mij schamen en ben overtuigd namens vele ande ren te spreken - als het ontslag van de catecheet, tevens organi sator van het godsdienstonder wijs werkelijk zou plaats heb ben. Een gevoel van schaamte, dat dit onderwijs niet in optimale vorm gegeven zou worden van schaamte ook jegens die leer krachten, die in vroegere tijd zich voor dit zware werk hebben ingezet tegen een uiterst magere salariëring. Een gevoel van schaamte, dat de gegeven mogelijkheid 1600 kin deren met de Bijbel in aanraking te brengen niet zou worden aan gegrepen. Uit ervaring is mij be kend hoe groot de onkunde is: leerlingen van een zesde klas la gere school, die geen notie heb ben van de betekenis van de christelijke feestdagen, zelfs niet van Kerstmis. Een gevoel van schaamte, dat in onze stad Leiden, kinderen zou den opgroeien die nooit van Je zus gehoord hebben hoe zal Hij iets voor hen betekenen, aan hun leven richting, zin, vreugde geven? Niemand zal beweren, dat de Ker ken teveel aandacht schenken aan derde-wereldlanden of dat er teveel geld besteed wordt aan het werk van de uitwendige zen ding: toch zou het tegenstrijdig zijn als er voor het onderwijs aan de eigen kinderen geen plaats op de diverse begrotingen zou voor komen. Kerken schrijf ik, nu denk ik ook aan de andere kerkgenootschap pen, zoals die in de Raad van Kerken vertegenwoordigd zijn; tot nu toe was het de Hervormde Kerk, die als volkskerk, de orga nisatie van het Godsdienstonder wijs verzorgde, met de subsidie van de gemeente Leiden; natuur lijk gaat het ook de andere Ker ken aan en mag er op hun hulp een beroep worden gedaan. In het Zaterdagsblad van deze krant stond vermeld dt de Raad van Kerken 19 januari vergadert; laat hen samen wegen zoeken en vinden, want kort geformuleerd: GODSDIENSTONDERWIJS MOET BLIJVEN. Dan zullen we ons gevoel van schaamte kwijt raken. M.H. van Everdingen Herv. predikante Duijvendakstr. 10 Leiden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4