Neo-nazisme stof voor preek JSjy} Bezuinigingen op een rij VRIJDAG 21 JANUARI 1983 „Ik vind de reaksie van Het Parool hoogst onelegant, maar ik ben niet van plan er iets aan te doen. Ik doe maar liever helemaal niets aan of voor Het Parool". Aldus Gerard Reve. Zoals ik giste ren al schreef, heeft hoofdredacteur Wouter Gortzak van Het Parool zich in de meest krasse bewoordin gen gedistantieerd van het inter view met Reve in zijn krant: „Reve is een fascist", „het spijt me bitter", „had onder geen beding in Het Pa rool afgedrukt mogen worden", „verontschuldigingen", „broodje fascisme"... Overigens schreef Gerard Reve het geciteerde in de eerste alinea al op 29 juli 1973 in een brief aan Simon Carmiggelt, die teruggevonden kan worden in de onlangs bij uitge ver Veen uitgekomen bundel 'Brie ven aan Simon C.' Vier maanden later schreef hij: .flogal beroerd geworden van de bepaald infame bespreking in Het Parool van gisteravond. Ik heb voorgoed iedere relaatsie met Het Parool verbroken", en weer negen maanden later lezen we: „Ik lees geen kranten meer, ook niet meer Het Parool, dat heel langzaam, stap voor stap, wordt gelijkgescha keld, en allang niet meer iets durft te schrijven tegen de rode terreur Reves mening over Het Parool zal er, na de verkettering van het inter view dat Boudewijn Büch met hem had, wel niet milder op zijn gewor den, al zal Wouter Gortzaks kwali ficatie 'Reve is een fascist' door hem eerder als een citaat dan als een ontdekking worden beschouwd. Op 8 juni 1975 ondertekent hij een brief aan Simon en Tiny met 'jullie fascistische boezemvriend' en op 6 april 1974 lezen we: „Ik lui maar wat, en ik ben gewoon een fascist die er niet voor gewin, maar uit idealisme bij is". Satire? Boutade? Literair stijlbeeld? Hyperbool (overdrijvende uitdrukking)? Wouter Gortzak heeft alle direct be trokkenen zijn verontschuldiging aangeboden, dus ook Harry Mu- lisch en Jan Wolkers voor de uit spraak: „Ik gun Harry Mulisch en Jan Wolkers een communistisch concentratiekamp. Van harte", maar op 8 augustus 1974 schreef Reve al aan Simon Carmiggelt: ,Jk denk en hoop, dat Fernandinus en Bibelebonsebeb ooit nog eens in een kommunisties konsentraatsiekamp doodgeknuppeld worden, samen met het schurftige reptiel Brugs- ma". Heeft iemand al zijn excuses aangeboden aan Bibeb, Rinus Fer- dinandusse en W. L. Brugsma? Ik heb gisteren de onzinnigste pas sage uit het Reve-interview, de aanval op burgemeester Wim Po lak van Amsterdam geciteerd („Ik haat Amsterdam, en vooral zijn to lerante burgemeester, die voor het gepeupel wijkt schreef Reve al op 17 augustus 1971, maar toen be trof het nog Samkalden), en Reves onverhoedse aanval op zijn 'pen- friend' Simon Carmiggelt in het vooruitzicht gesteld. Ik citeer: „Carmiggelt zegt ergens in een in terview, dat die rellenschoppers in Amsterdam, met al dat geweld en auto's in brand steken, en wat niet meer, met dat traangas enzovoorts, 'surrealistisch' op hem overkomen. Hij vindt dat mooi, geweldig. Hij zal wel ontkennen dat hij het ge zegd heeft, maar hij heeft nooit een stukje in Vrij Nederland geschre ven om het te ontkennen". Dat laatste klopt. Maar Carmiggelt heeft betere redenen om het te ont kennen, namelijk de tekst zelve, zo als die in Vrije Nederland door Piet Piryns uit zijn mond werd op getekend: Amsterdam is natuurlijk een beetje een gekkenhuis. Die rellen, daar kun je vreselijk kwaad om worden maar ik moet er toch een beetje oneerbiedig om lachen. Het is allemaal van een volstrekte ab surditeit maar het hoort bij het Amsterdamse leven. Ze slaan alles kort en klein, en als de politie ein delijk aan komt schijten, zegt de commissaris: wij kunnen niet on middellijk reageren in het week end, want eer wij onze jongens alle maal in die ME-pakken hebben gaan er toch een paar uur over heen. Met zo'n uitspraak ben je vol komen in de dadaistische wereld terechtgekomen. Ik zie daar de hu mor wel van". Los van het verschil tussen dadais- tisch en surrealistisch, zag Carmig gelt dus niet de humor in van het geweld, maar van het feit dat de ME-ers te laat komen omdat ze eerst in hun pak gehesen moeten worden. Het interview in VN van 17 juli 1982 stond Carmiggelt aan Piryns toe op voorwaarde dat deze niet zou informeren naar zijn vriendschap met Gerard Reve en ook niet zou vragen waarom hij nooit een roman had geschreven. Kennelijk waren de betrekkingen tussen beide correspondenten toen al niet meer optimaal. „Carmiggelt is een man die iedereen te vriend wil houden, die populair wil zijn tot elke prijs. Als het gepeupel het voor het zeggen krijgt, kiest hij voor het gepeupel", zegt Reve in het Parool-interview, als oud-Parool medewerker (hij begon na de be vrijding afwisselend als stadsver slaggever, rechtbankverslaggever en redacteur binnenland bij Het Parool) over de eerbiedwaardigste Parool-medewerker. „Verder is het een lieve man", zegt hij ook nog. Dat bleek wel toen ik Simon Car miggelt om commentaar vroeg. Het enige wat hij wilde zeggen was „Het lijkt me dat hij die dag wat driftig was". Mr. F. (Frits) Korthals Altes (51), de minister van justitie, is een betrekkelijk onbekende voor het grote publiek waar het gaat om zijn werk als advocaat. Hy was firmant in een gerenom meerd Rotterdams advocaten kantoor maar hield zich daar afzijdig van het strafrecht, de enige sector waar een jurist roem kan vergaren in brede kring. De bekendheid van Korthals Al tes komt voort uit zijn werk in zijn vrije tijd voo* de WD. Van 1969 af was hij daarin ac tief, aanvankelijk als algemeen secretaris van de partij. Van 1975 tot 1981 was hij voorzitter van de partij, daarna lid van de Eerste Kamer. DEN HAAG - De onderwijzers hielden het nog rustig, maar jongeren en bijstandsmoeders gingen al over tot hardere ver zetsacties. Wat als de grote massa straks het lagere janua- risalaris of de lagere uitkering krijgt? Wat als de werkloos heid dit jaar tot bijna 1 miljoen mensen oploopt. Kan het kabi net de onrust dan de baas? Be reidt de nieuwe minister van justitie, Frits Korthals Altes, harde maatregelen voor? Rustig achterover in zijn stoel, alleen wat emotioneler als hij het over de jeugdwerkloosheid heeft, poogt de bewindsman de interviewers te kalmeren: „Er zal zeker worden gede monstreerd en ik ben bang....of neen, ik ben helemaal niet bang, ik denk dat het geen in vloed zal hebben op het beleid, omdat de regeringspartijen er nu absoluut van overtuigd zijn dat die maatregelen moeten worden getroffen. Bovendien zullen de acties, naarmate het duidelijker is dat er een vastbe raden meerderheid is in de Tweede Kamer, geen harder karakter krijgen". Dat betekent dat kabinetsbeslui ten door een meerderheid in het parlement zullen worden goedgekeurd. „Dan is er geen keuze meer. Als wij in een de mocratie niet meer uitvoeren wat een meerderheid van het parlement heeft goedgekeurd, dan ben je rijp voor de dicta tuur. Iets dat hoop ik niemand wil". De getroffen jongeren moeten maar geduldig wachten op be tere tijden? Hier valt Korthals Altes uit. „Dat vind ik nu het ergerlijke - en dat meen ik heel serieus - dat we vanaf 1973 geweigerd heb ben om werkelijk op tijd om te buigen en dat wij nu de slacht offers zien en dat zijn de jonge ren. Zij zijn het slachtoffer van de nalatigheid van de politici in de jaren zeventig. Die zei den: laat maar, het is zo moei lijk". „Als de jongeren protesteren, dan begrijp ik dat heel goed, maar waar we nu mee bezig zijn is de basis te leggen zodat er straks wel weer werk komt. Er is een ontzaglijke scheef groei wanneer je ziet dat er geen werk is voor een hele nieuwe generatie, terwijl er - en daarom kunnen we bezuini gen - nog situaties bestaan waar meer wordt uitgegeven dan strikt noodzakelijk is". „Ik weet, je bent er niet mee klaar als je dat hoort. Want daarmee heb je geen werk. Ik hoop dat wy in staat zijn jonge ren ervan te overtuigen dat wij het beleid voeren juist om in de toekomst weer opnieuw werk te krijgen". Dus wachten op betere tijden. «6* Korthals Altes: "....ik ben bang, of neen, ik ben helemaal niet bang.. DEN HAAG - Stakingen van gedetineerden die protesteren tegen bezuinigingen op het gevangeniswezen, maken geen indruk op de nieuwe minister van justitie. Frits Korthals Altes. „Zoals he laas voor iedereen een stap terug geldt, zo zal dat ook moeten gelden voor degenen die een straf ondergaan", is het laconieke commentaar van de bewindsman. Van de bezuinigingen op de begroting van justitie is alleen de politie uitgesloten. Verder moet iedereen die te maken krijgt met rechtspraak bijdragen aan het terugdringen van het over heidstekort: gedetineerden, bewaarders, advocaten, rechters, of ficieren van justitie, de ambtenaren op het ministerie zelf en bovendien alle Nederlanders die een ruzie voor de rechter willen uitvechten. De uitgaven voor rechtspraak en rechtshulp moeten in geld gelyk blyven aan het huidige niveau. Dat moet worden bereikt door de vergoedingen aan advocaten te verminderen en van de rechtzoe- kenden een eigen bijdrage van ten minste vyftig gulden te vra gen. Bovendien wordt het griffierecht fors verhoogd. „Als de mensen geen vijftig gulden over hebben voor een zaak, dan zeg ik okee, er kan een zekere stimulans van uit gaan om eerst zelf te pogen een oplossing te vinden. Daar heb ik vrede mee", zegt de bewindsman. Het voorgenomen beleid betekent dat alle advocaten zullen moe ten inleveren, niet alleen de sociale advocatuur. Het is niet denk beeldig dat vooral advocatenkantoren in de provincie de gevol gen zullen merken omdat die voor ongeveer vyftig procent draaien op zaken die door de overheid worden betaald. „Het is een volstrekt rechtvaardige zaak. Het eerste beleidspunt is de pijn zo gelijkmatig mogelyk verdelen en dan mag geen groep erbuiten vallen", is het enige wat hij tot zyn voormalige collega's kan zeggen. Op het gevangeniswezen moet in elk geval dertig miljoen gulden worden omgebogen om de uitbreiding van het aantal cellen te financieren. Het kabinet wil immers geen geld ter beschikking stellen. Bovendien is in het regeerakkoord vastgelegd dat op de post gevangeniswezen en reclassering nog eens 45 miljoen gul den tot in 1986 extra wordt bezuinigd. Deze maatregelen komen bovenop de bezuinigingen die al in de voorjaarsnota van het vorige kabinet waren aangekondigd. Dat betekent dat nog ettelijke miljoenen guldens tot 1986 moeten worden gevonden. Ten slotte is ook het departement van justitie onderworpen aan algemeen kabinetsbeleid: het ambtenarenkorps moet 1 procent worden ingekrompen terwyl de salarissen van de blijvers wor den bevroren. Voorrang Intussen heeft het kabinet voor rang gegeven aan de politie, die als een van de weinige on derdelen van de overheid de bezuinigingen ontloopt. Niet uit angst voor grootschalige ac ties, maar om de burgers in de ze moeilijke tijden een gevoel van rechtszekerheid te geven. Korthals Altes: „Juist in een tijd dat de economie terugloopt, is er een grote noodzaak omvang rijke fraudes te bestrijden. Wanneer je iedereen vraagt een stapje terug te doen, is het es sentieel datje op dit beleidster rein bij blijft en misschien ver der gaat met daaraan prioriteit te verlenen dan je gedaan zou hebben in een stijgende econo mie". Niet elke fraude zal uitputtend worden aangepakt. Ook de mi nister ziet in dat de politie niet ongelimiteerd uitgebreid kan worden en dat er een grens is aan de groei van het aantal cel len. De opsporing moet zich volgens Korthals Altes blijven richten op de hoofdlijnen en de echt grote jongens. „Ook hier moet je prioriteiten stellen. Als je de hoofddaders maar vat. De meelopers zijn niet zo belangrijk, want die hebben dat vaak in dienstver band gedaan. Je zegt in deze tyd niet zo vreselijk makkelijk tegen je baas: meneer, ik ben bang dat u allerlei dingen uit haalt die niet mogen en daar doe ik niet aan mee. Als je op straat staat, ben je zuur". Vandalisme „Op de tweede plaats geven we prioriteit aan de bestrijding van de kleine criminaliteit en het vandalisme. Vooral dat laatste is een geweldige scha depost voor de Nederlandse economie. Deze voornemens kun je niet uitvoeren met min der mensen". Onvermijdelijk gevolg van dat verscherpte opsporingsbeleid zal zijn dat meer verdachten worden aangehouden, zowel vandalen als fraudeurs. Hoe valt dat te rijmen met zijn forse bezuinigingen op het gevange niswezen en de reclassering terwijl de rechterlijke macht al jaren klaagt dat ze overbelast is? De gevolgen zullen meevallen, geeft Korthals Altes aan. „Je komt voor vandalisme niet zo snel en niet zo lang in de ge vangenis. Het langdurig beslag op de celruimte wordt gelegd door handelaren in verdoven de middelen en door veroor deelden voor ernstige gewelds misdrijven". Bovendien, zegt hij, wordt het beleid van het vorige kabinet om het moge lijk te maken meer boetes uit te delen in plaats van celstraf fen, onverminderd voortgezet. Binnen die kleine criminaliteit denkt de bewindsman vooral aan het bestrijden van de over last door drugsverslaafden door de drugshandel krachtig te bestrijden. Voor de heroïne handelaren heeft de minister overigens nog een verrassing in petto. Hij overweegt ze voortaan op te sluiten in een aparte gesloten inrichting met een extra streng regime. „Juist om te voorko men dat deze mensen met hun praktijken kunnen doorgaan, is het nodig zo'n streng regime in te voeren en dat kan makke lijker als ze apart worden gede tineerd". Regels schrappen Een minister van justitie wordt altijd in verband gebracht met straften, ordehandhaving en rechterlijke macht. Korthals Altes is een hele nieuwe taak toegedacht naast het traditio nele justitiewerk. Hij is eerst verantwoordelijke in het kabi net voor het 'dereguleren', of wel het schrappen van overbo dig geachte en al te knellende overheidsregels en wetten. „Het wetgevingsapparaat is al tijd gebruikt als er een behoef te bestond een bepaald belang te beschermen. Dan werd er een regel uitgevaardigd. Maar er is nooit een systematische toetsing geweest of die behoef te nog bestond en of de onder linge samenhang van de ver schillende wetten niet te zeer belemmerend is gaan werken". Hij vindt daarom dat er dan som mige nieuwe wetten in de toe komst slechts een tijdelijke werkingsduur van bijvoor beeld tien jaar moet worden gegeven. Na die tijd moet wor den bekeken of de wet aange past moet worden. Als er niets gebeurt, loopt de wet af. Vol gens Korthals is het een Ame rikaans idee. „Dat noemen ze daar het 'sunset'-principe. De wetten en de zon komen altijd op, maar ze moeten net als de zon ook onder kunnen gaan". Een uitwerking van dat idee is al gegeven in de nieuwe belas tingmaatregel van dit kabinet om de kosten van groot onder houd aan de eigen woning on der voorwaarden aftrekbaar te stellen. Die regeling zal, zo is nu al vastgelegd, over drie jaar opnieuw worden beoordeeld op zyn waarde. Dat principe kan alleen worden toegepast op nieuwe regelge ving. Plannen zijn er ook om wat te doen aan de bestaande regelgeving. De minister heeft de stellige overtuiging dat de huidige regels zo op elkaar zijn gestapeld dat het bedrijfsleven verstikt dreigt te raken. „Stel regel is dat er ruimte moet ko men voor het bedrijfsleven. Niet alleen financieel maar ook operationeel". Bouw- en milieurecht Dit onderdeel van het kabinets beleid wordt door drie com missies uitgewerkt, groten deels bemand door ambtena ren, die, na een korte inventari satie, nog dit jaar concrete voorstellen tot schrappen moe ten doen. De nadruk zal daar bij komen te liggen op wetten en regels in het bouw- en in het milieurecht. Dat behandelen de eerste twee commissies. De derde zal zich, onder directe verantwoordelijkheid van Korthals Altes, buigen over de algemene wetgeving waarbij toch ook de nadruk zal bggen op het sociaal-economische vlak en op het doorzichtiger maken van de regels voor de burgers. Voorbeelden? Korthals Altes aarzelt ze te geven omdat hy met vooruit wil lo pen op het commissiewerk, maar na enige aandrang zegt hij voorzichtig: „Er geldt op het ogenblik geen beroepsmo gelijkheid bij een bepaalde vorm van ontslagverlening door de kantonrechter. Er zijn nu voorstellen om dat hoger beroep in te voeren. Ik sluit niet uit dat we dat nu maar achterwege moeten laten. We zijn immers jarenlang met al te ongelukkig geweest zonder ho ger beroep". Als ander voor beeld noemt hij de gecompli ceerde huurwetgeving, nu ver schillend voor bedrijven, mid- denstandsbedryven en parti culieren. De regels die nu mogeluk ver dwijnen zyn toch destyds met voor niets opgesteld? „Er zijn belangen die er mee be schermd zyn en die zullen nog wel bestaan. Die moeten wc opnieuw afwegen. Als je goed nadenkt, dan vind ik dat het een gevolg van de welvaart is dat we die belangen konden beschermen. Het bestryden van de steeds nog maar groeiende werkloosheid heeft toch echt een hogere prioriteit gekregen. Dan wordt er maar gepiept Maar ik vind dat die meer dan 600.000 werklozen - nog steeds in aantal groeiend - nu voorrang moeten krygen- Je moet natuurlyk wel een re delijke verwachting hebben dat het werk schept". De 'Stichting tot bestrijding het hedendaagse fascisme' heeft via kerkelijke organen Duitse en Nederlandse pastores en predi kanten gevraagd, in de preek van zondag 30 januari aandacht te schenken aan de machtsover neming in Duitsland door de na zi's, nu vijftig jaar geleden. "Vooral het verzet van de kerken in onze beide landen lijkt ons een onderwerp dat ook mensen die de nazitijd en de oorlog niet of niet bewust hebben beleefd nog kan inspireren tot bezinning, ter versterking van hun geest kracht", zegt de stichting in haar oproep. "Neo-nazistische ver schijnselen in Duitsland, Neder land en elders zijn voldoende be wijs voor de noodzaak van deze versterking". De stichting anti-fascisme is ont staan in december 1981 uit een verzetstentoonstelling in En schede, die maar liefst 15.000 be zoekers kreeg, onder wie veel jonge Duitsers. Zowel in het Duitse als Nederlandse grensge bied zijn mensen in de stichting actief. De Nederlandse voorzitter is de vroegere verzetsman Johan Lorje, de Duitse voorzitter is dr. Werner Koch, voorzitter van het Sachsenhausen-comité. Aan de rand Harry Pals heeft de leiding van de Doopsgezinde Vredesgroep neergelegd. Hij is pastor gewor den voor de doopsgezinde stu denten in Groningen. Over de afgelopen vijfjaar schrijft Pais in het Algemeen Doopsge zind Weekblad van vandaag, dat er, wat het vredeswerk betreft, in de Doopsgezinde Broederschap niet ingrijpend veel is veranderd. "De vredesgroep staat nog steeds aan de rand. Het vredes- getuigenis is meestal nog steeds erg vrijblijvend. Het wordt maar door een Ideine minderheid in de gemeenten gedragen. En van de organen van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit gaan nog steeds erg weinig stimulan sen uit voor een fundamentele aanpak van het vredesvraag stuk". Pais noemt dat - na alle gesprekken over het 'vredesge- meente-worden' 'erg teleur stellend'. Toch zijn veel meer mensen zich be wust geworden van de vragen rond geweld. "De invloed van de vredesbeweging is hieraan na tuurlijk niet vreemd. Hierbij heeft de eigen vredesgroep een rol kunnen spelen". Pais is vooral te vreden over het kadervormende werk dat hij heeft kunnen doen, op landelijke studiedagen en in plaatselijke en regionale cursus sen. "De Broederschap en de vre desbeweging hebben theologische verdieping erg nodig. Maar dan wel theologie die concreet aan sluit bij mensen en hun proble- Met het bestuur van de vredes groep heeft Harry Pals afgespro ken, dat hy nog op bescheiden schaal cursussen over 'bijbel en geweld' blijft verzorgen. Politieke kerk? Bij het 'Hervormd Weekblad' van vandaag is een bijlage gevoegd, waarin het hoofdbestuur van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk ingaat op reac ties op de brochure 'Pleidooi voor een kerkelijke koersveran dering' van voorjaar 1981. Die brochure was een uitgave van het hoofdbestuur, maar werd mede aangeboden namens de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk, de 'Kring van Vrienden van Kohlbrugge' en het Hervormd Beraad Vredes vraagstukken Er werden in korte tiid 14.000 ex emplaren van de brochure ver spreid. Het aantal reacties was zeer groot. 'Merendeels instem mend, enkele kritisch tot zeer kritisch", meldt het hoofdbe stuur vandaag. Het hoofdbestuur koos voor zijn antwoord op deze reacties niet voor een tweede brochure maar voor een bijlage. Die is apart by de Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij (postbus 67, 3770 AB Barneveld) te bestellen Ds. J. Windig en de heer G. de Klerk hebben de bijlage - 'Een politie ke kerk?' - op persoonlyke titel geschreven maar voor gezamen lijke verantwoordelijkheid. Zij stellen in dit geschrift opnieuw de verhouding van 'politiek en kerk' aan de orde. Kern van hun betoog is, dat de kerk een op dracht heeft die boven de politiek uitgaat, een opdracht en bood schap i*oor het totale leven. De politiek is afgestemd op de hori zontale verhoudingen in onze we reld De confessionelen verzetten Zich tegen gelijkschakeling van die twee, een gelijkschakeling waarbij van de politiek zelfs de komst van Gods Koninkrijk wordt verwacht. Dc bulaee van het 'Hervormd Weekblad' geeft voldoende stof om er volgende week nog even op terug te komen. Wij denken dat te doen in de krant van zater dag 29 januari. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Overschie B. Borde wijk Kralingen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardin- gen G. van der Veere Drachten. Gelovigen Volgens een sociologisch onder zoek is 8 tot 10 procent van de volwassenen in de Sowjet-Unie gelovig. Het percentage gelovi gen in de dorpen is bijna 20, in de steden minder dan 8. Dat deelde iemand van dc raad voor godsdienstzaken in de Sow- jet-Unie mee aan Westduitse journalisten die door de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk voor een bezoek waren uitgenodigd Hij voegde eraan toe. dat dfl KI zelf het aantal gelovigen hoger schatten De moeilykhcid in Rusland is, dat staatsinstellingen wegens de scheiding van kerk en staat niet naar de religie van personen mo gen vragen en dat kerken geen statistieken of doopregisters m«» gen byhouden. Daardoor is het vrywel onmogelijk, achter het werkelijke aantal gelovigen te komen. Protest. Dc anglikaanse Zuid- afnkaanse bisschop esmond Tu tu eeft gisteren het verbod van de Zuidafrikaanse regering tot publikatic van een pastorale bnef van de rooms-katholieke bisschoppen scherp veroor deeld. In die bnef worden Polen gewaarschuwd, met naar Zuid- Afnka te emigreren - waar het ook niet alles is - en wordt de regenngspohtiek tegenover Na mibië veroordeeld. Het verbod doet Tutu denken aan dc methoden van een politie staat Het verscherpt de twee spalt tussen kerk en staat 'De cynische actie van de alweten de scheidsrechters heeft tot doel, de bevolking slechts dat te laten lezen en te overdenken wat zij voor juist houden", zegt Tutu in een verklaring (in Johannesburg uitgegeven). "Zij zijn er om ons voor het verderf te bewaren, en urezen dat de waarheid ons »n hef ongeluk stort". "Het belache lijke t«erbod kan maar beter wor den ingetrokken Mondige bur gers moeten zelf maar ontdekken, une de waarheid spreekt"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19