c Bereidheid tot contact met PLO Kamer voelt weinig voor een wettelijk verbieden van politieke organisaties Plan voor instituut rassendiscriminatie 3- Van den Broek tijdens kamerdebat: Buitengewoon onderwijs gekort Wekelijkse vrije dag voor oudere leerkracht Staking gevangenen in verschillende plaatsen li Waar kun je nog tot 2 uur s ochtends tafelen? Casino Schevcningen Minister: zo min mogelijk beslag leggen op persfoto's Waar zingen ze niet de Zilvervloot als je gewonnen hebt? Casino Scheveningen Massaal tbc- onderzoek in Achterhoek WaariqkTtby ons het meest op het buitenland? Casino Scheven ingen DONDERDAG 20 JANUARI 1983 UTRECHT (ANP) - "De erken ning van een instituut voor de bestrijding van rassendiscrimi natie is ook de erkenning van het feit dat die discriminatie bestaat. Nog steeds wordt dat nogal ge makkelijk weggewuifd, terwijl uit cijfers bijvoorbeeld blijkt dat het voor de buitenlanders in Ne derland moeilijker is een huis en een baan te bemachtigen dan voor de Nederlanders". Dat zei H. Rozeval, directeur van de federatie voor Surinaamse welzij nsstichtingen, gisteren in Utrecht bij de presentatie van een plan voor de oprichting van een instituut tegen rassendiscri minatie. Op de rijksbegroting hebben de ministeries van binnenlandse za ken en van justitie één miljoen gulden gereserveerd voor een or- Binnenland gamsatie die zich moet gaan be zighouden met het tegengaan van rassendiscriminatie. Het ont breekt de overheid tot nu toe echter aan een concreet plan voor zo'n instituut. Vijf landelij ke organisaties voor etnische minderheden in Nederland heb ben daarom een plan ontwikkeld en aangeboden aan regering en Tweede Kamer. In het nieuw op te richten instituut met, volgens de initiatiefnemers, rusten op twee poten: onderzoek en klachtenbehandeling. Voor dat laatste zal het instituut afhan kelijk zijn van de hulp van bui tenaf. Iemand die het instituut belt om te klagen over een geval van ras sendiscriminatie zal in de meeste gevallen doorverwezen worden naar een advocaat of een plaatse lijke organisatie bij hem of haar in de buurt, die kan helpen. Als een van haar taken ziet het insti tuut de opbouw van een lande lijk net van groepen, instanties en personen waar gediscrimi- neerden met hun klachten naar toe kunnen. Als het landelijk netwerk in orde is komt de tweede poot van het in stituut aan bod: het onderzoek. Het gaat er daarbij omdat de pa tronen van rassendiscriminaties aan de oppervlakte komen. Hoe ontstaat het en hoe uit het zich in het dagelyks leven. Het instituut tegen rassendiscrimi natie mag, aldus de plannenma kers, nooit de plaats van andere hulpverlenings- en juridische in stanties innemen. DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wil voor taan officiële ambtelijke contacten met PLO-vertegenwoordigers niet langer uit de weg gaan. Van den Broek zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van buitenlandse zaken. Volgens de minister kunnen dergelijke contac ten bij wijze van spreken morgen al beginnen. Dief in 't groot DEN HAAG (ANP) - Een 16- jarige jongen uit Den Haag heeft bekend de afgelopen twee jaar 700 diefstallen uit auto's en 40 inbraken te heb ben gepleegd. Verder heeft hy ongeveer 100 bromfietsen, een tiental mo torfietsen en honderden rij wielen gestolen en zich schuldig gemaakt aan brand stichting. De politie schat de totale schade „voorzichtig" op ongeveer 500.000 gulden. Het grootste deel van zijn buit leverde de jonge Hagenaar af bij een echtpaar dat op ver denking van heling is gear resteerd. De buit was ver deeld over hun woning, enke le pakhuizen en een bank kluis. DEN HAAG (ANP/GPD) - De ou dere leerkrachten kunnen één dag per week vtij nemen. Hun salaris voor die dag gaat voor tachtig procent door. In de open vallende plaatsen kunnen jonge ren eventueel in deeltijd, worden aangesteld. Zo wil minister Deetman (onder wijs) de dne extra roostervrijeda- gen die ambtenaren krijgen op lossen. Onduidelijk is om hoeveel geld het Hierom werd gevraagd in een mo tie van het CDA-Tweede-Kamer- lid Gualtérie van Weezel. Een PvdA-motie om op regeringsni veau met de PLO-vertegenwoor digers te praten, werd door Van den Broek afgewezen. In de motie van het CDA worden ook twee voorwaarden geformu leerd om in de toekomst tot eventuele opwaardering van de status van de PLO te komen. Dat zijn erkenning van het bestaans recht van Israël en afzien van ge weld door de PLO. De minister heeft hiermee vol doende ruimte gecreëerd om zich de komende tijd flexibel op te kunnen stellen inzake het Mid den-Oosten. Ook in andere op zichten toonde Van den Broek zich zakelijk en pragmatisch- .Waar in de meeste onderwerpen weinig of geen verschil met zijn laatste voorgangers was te be speuren, maakte Van den Broek een duidelijk onderscheid wat de mensenrechten in de buitenland se politiek betreft. Als land al leen acties ondernemen om schendingen van mensenrechten aan de kaak te stellen, wil de mi nister niet zonder meer uitslui ten, maar belangrijker is het bondgenoten te vinden. "Resoluties in de Algemene Verga dering van de VN kunnen wel in druk maken door hun gespierde taal. Maar belangrijker is door wie ze worden gesteund. We AMSTERDAM/HAARLEM/GRO NINGEN (GPD/ANP) - De 140 gedetineerden in het Haarlemse huis van bewaring De Koepel zijn gisteren niet aan het werk gegaan uit protest tegen de drei gende bezuinigingen in het ge vangeniswezen. Ook in het Gro ninger huis van bewaring gingen gisteren honderd gedetineerden voor een dag in staking. In Haarlem bleven alleen in de keuken en de koffiekamer drie gedetineerden werken. Met goedvinden van de directie werd Eigen bijdrage ROTTERDAM (ANP) - De stich ting Ziekenfonds Rotterdam, met 475.000 verzekerden één van de grootste ziekenfondsen in Ne derland, zal met tegenzin mede werking verlenen aan de invoe ring van de eigen bijdrage van 2,50 gulden op geneesmiddelen. Het niet volgen van de regerings beslissing is een daad van bur gerlijke ongehoorzaamheid, waartoe het Rotterdamse zieken fonds niet wenst over te gaan. WEERRAPPORTEN dinsdagavond door de interne ra dio van De Koepel opgeroepen tot de actie. In het andere huis van bewaring in Haarlem, De Vest, wordt door de gedetineer den niet gestaakt. De vrouwen in de Amsterdamse strafgevangenis Overamstel, be ter bekend als de Bijlmerbajes, zullen vandaag het werk neerleg gen. De ongeveer veertig vrou wen zullen het werk voor min stens een dag neerleggen. De di rectrice van de gevangenis heeft inmiddels aangekondigd geen uitbetalingen te doen als de vrouwen inderdaad niet op hun werk verschijnen. moeten ons met beperken tot ge tuigenispolitiek. Doelgericht heid en zin voor realiteit moeten voorop staan", aldus de minister- .Tot die nieuwe realiteit behoort volgens de minister echter ook het „bruggen slaan naar niet- Westerse landen in de Veilig heidsraad", waar Nederland sinds kort lid van is. Een brug functie omdat Nederland als enig niet-permanent lid van de Raad uit het Westen de druk van de VS, Engeland en Frankrijk zal voelen om de Westerse stand punten te verdedigen, aldus de minister. Van de nieuwe Russische leider Andropov verwacht Van den Broek „min of meer een voort zetting van het beleid". Hij heeft duidelijk de bereidheid getoond te komen tot wapenbeheersings- overleg en die bereidheid tot een constructieve dialoog verdient een serieuze benadering, aldus de minister. De Sowjet-ambassadeur in ons land, Beletski, kreeg opnieuw de wind van voren van minister Van den Broek over de dreigementen bij het uitblijven van een Rus sisch consulaat in Rotterdam: „Als hij openlijk druk tracht uit te oefenen, moet ik dat volstrekt afwijzen", en „als de Nederland se ambassadeur iets dergelijks in de Sowjet-Unie zou doen, zou hij een redelijke kans maken in moeilijkheden te komen". Geheel in lyn met de nieuwe zake lijkheid op buitenlandse zaken, zei Van den Broek dat de eerdere suggestie van CD A-zij de het Russische consulaat te koppelen aan de vrijlating van de honger stakende dissident Sjtsjaranski zelfs „niet is overwogen". AMSTERDAM - Januari is de actiemaand van de bijstandsmoeders. Door tal van activiteiten willen de vrouwen duidelijk maken dat de bijstand veel te laag is om hun gezin van te onderhouden. Gisteren brachten de moeders een "bezoek" aan het Gemeentelijk Energie Bedrijf van Amsterdam. Op de trap werd schaafijs gestort L. M lezen". Deuren en ramen werden voorzien van een laag scheerschuim om "de kieren te ocnoomoordcn en PonOM lUMMO over net algemeen ontzet gerea- gaat. Daarom kan nog niet de leeftijd worden bepaald met in gang waarvan aanspraak op de extra vrye dag per week kan worden gemaakt. Wordt dit bij voorbeeld 56 jaar, dan komt er omgerekend naar volledige ar beidsplaatsen. werk voor ruim duizend jonge werklozen leer krachten. LOM-klassen Het voortgezet buitengewoon on derwijs moet volgend schooljaar fors bezuinigen. Het ministerie van onderwijs denkt op deze ma nier ruim 7 miljoen gulden op jaarbasis te besparen. De maatregelen zijn onder meer het vergroten van de klassen in het onderwijs voor leer- en op voedingsmoeilijkheden (LOM) tot 14 leerlingen (was 8 tot 12 per klas), zes procent korting op de lerarenuren in het gehele voort gezet buitengewoon onderwijs, het niet meer bekostigen van zo genaamd symbiose-ondcrwijs (vakonderwijs op andere scho len) en het snoeien op het onder wijs aan anderstaligen. Deze laat- sten krijgen alleen speciaal on derwijs wanneer ze korter dan twee jaar in Nederland verbly- Een en ander blijkt uit een vertrou welijke circulaire die staatssecre taris Van Lcycnhorst onlangs aan de bonden heeft doen toeko- De ABOP (Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel) heeft inmiddels globaal uitgerekend wat voor gevolgen het snoeien heeft op het onderwijs aan an derstalige kinderen. Ómdat het kind nu in elk geval korter dan twee jaar in Nederland moet zyn om hiervoor in aanmerking te komen, zou dit een beperking van het totale aantal lerarenuren van rond de 90 procent beteke nen. Ontslagen zyn dan onver mijdelijk. geerd op de plannen. a a 3 c 15 i i s> Amsterdam regenbui 5 2 De Bilt licht bew. ■S 0 1 Deelen half bew. 5 -2 3 Eelde onbew. 4 1 2 Eindhoven onbew. A -1 2 Den Helder regenbui 5 0 1 Rotterdam half bew. 6 0 5 Twente licht bew. 4 0 4 Vlissingen hagelbui 7 6 Zd.-Limburg onbew. 3 -1 2 Aberdeen geheel bew. 3 0 0.2 Athene licht bew. 17 11 0 Barcelona onbew. 1 half bew. 3 -2 0 Bordeaux onbew. 8 -4 0 onbew. 5 2 Frankfort onbew. 4 1 0.1 Genève half bew. 4 -1 0.1 Helsinki licht bew. -4 -8 2 Innsbruck 5 3 0.9 Klagen furt 5 -10 0 Kopenhagen onbew. 2 -2 0 Lissabon onbew. 15 6 0 Locarno half bew. 10 1 0 Londen onbew. 6 -4 0 Luxemburg onbew. 3 -2 1 Madrid 14 0 0 Malaga 21 9 0 Mallorca licht bew. 15 5 0 München 0 -2 3 onbew. 13 2 0 Oslo geheel bew. 1 -8 0 onbew. 6 0 0 licht bew. 5 0.4 Split half bew. 13 4 7 Stockholm -5 -7 0 0 0 Zurich half bew. 2 2 0.2 Casa blanca zwaar bew. 19 12 0.2 Istanbul regen 12 4 7 Las Palmas zwaar bew. 21 16 0 Beiroet half bew. 16 11 0 Tel-Aviv licht bew. 15 7 0 DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid uit de Tweede Kamer heeft ernstige bezwaren tegen het wetsvoorstel om het verbieden en ontbinden van (politieke) or ganisaties te vergemakkelijken. PvdA, WD en D'66 hebben scherpe kritiek op het wetsont werp. Alleen het CDA staat wel willend tegenover de voorstel len. Het wetsontwerp is nog ingediend door de vorige minister van justi tie, De Ruiter (CDA). Het belang rijkste artikel bepaalt dat een „rechtspersoon" waarvan de ac tiviteiten in strijd zijn met de openbare orde of goede zeden, verboden is. Op vordering van de officier van justitie moet zo'n or ganisatie door de rechtbank ver boden worden verklaard en ont bonden. Aanleiding tot dit wetsontwerp is onder meer de problemen rond de Nederlandse Volksunie. Deze politieke partij werd in 1981 door de rechter verboden, maar een verzoek om ontbinden werd niet ingewilligd. De regering wil met het wetsontwerp kunnen optre den tegen antidemocratische of racistische groeperingen. Tot nog toe „kan" de rechter zo'n organisatie ontbinden. PvdA en WD maken er bezwaar tegen dat die ontbinding nu min of meer een verplichting wordt. De PvdA erkent overigens dat de staat het recht heeft zich te be schermen tegen organisaties die de democratische waarden van de maatschappij ^pndergraven of personen discrimineren. Daarom heeft de PvdA geen bezwaar te gen het verboden-verklaren van dergelijke organisaties. Automa tische ontbinding gaat de PvdA echter te ver. De WD vindt dat in een democra tie partijen, ongeacht hun doel stellingen, slechts door de kie zers mogen worden uitgescha keld. Het is ontoelaatbaar dat een partij wordt verboden op grond van haar inhoudelijke standpuntbepaling, hoe verwer pelijk deze ook is, aldus de WD. Grote bezwaren hebben PvdA en WD ook tegen de bepaling dat de rechter zelf bepaalt vanaf welk tijdstip de betrokken orga nisatie verboden wordt ver klaard. Het wetsontwerp opent de mogelijkheid dit met terug werkende kracht te doen. De WD is daartegen omdat de rechtszekerheid van de leden van de organisatie hierdoor in het gedrang komt. Dit betekent immers dat iemand veroordeeld kan worden omdat hij lid is (ge weest) van een organisatie op een tijdstip vóórdat die organisa tie verboden was. D'66 vraagt de regering het wets ontwerp in zijn geheel terug te nemen en eerst een onderzoek in te stellen naar de huidige vor men en de omvang van discrimi natie in ons land en de bestaande middelen ter bestrijding daar van. Het CDA staat niet afwyzend te genover de voorstellen, al vinden dat christen-democraten dat het wetsontwerp op tal van punten verbetering behoeft. In tegen stelling tot PvdA, WD en D'66 betreurt het CDA het dat de bur gerlijke rechter de vrijheid heeft om een organisatie niet te ont binden, ook als daarom door de officier van justitie wordt ge vraagd. Het CDA stemt er ook mee in dat de rechter zelf het tijdstip kan bepalen sedert wanneer de orga nisatie verboden is. De CDA- fractie constateert tevreden dat nu ook vervolging mogelijk wordt van mensen die al op voor hand konden weten dat zij deel namen aan een organisatie die verboden was. ADVERTENTIE In Casino Schevcningen met z'n 24 Roulette- en Black Jack tafels, z'n bar en restaurant. Gezelligheid is er troef. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus. tel. 070-512621 UTRECHT - Meewarig kijken drie Utrechtse studenten naar een winke lende vrouw, die gehuld gaat in een bontjas. Voorzien van met bietensap "bebloede" schorten volgden de studenten enige tijd personen die een bontmantel droegen. Op hun rug voerde het drietal een bord mee met de tekst "bont dragen, daar moet je je toch zeker rot voor schamen De actie was opgezet door het Anti Bont Comité. (Foto anp) ADVERTENTIE In Casino Scheveningen. Daar gaat alles in stijl en diskreet. Aan 24 speeltafels, aan de bar of restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2 Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 DOETINCHEM (ANP) - Ruim 1500 jongeren uit de Achter hoek hebben zich de afgelo pen dagen laten onderzoeken op mogelijke tuberculosebe- smetting na de ontdekking van open tbc bij een 30-jarige inwoner van Warnsveld, eind vorig jaar. De Warnsvelder bezocht tussen Kerst en Nieuwjaar verschil lende dancings in de Achter hoek. Veel bezoekers van die dancings namen daarom het zekere voor het onzekere en meldden zich voor het zoge naamde mantoux-prikje. waarmee eventuele besmet ting kan worden aangetoond. Eind deze week zal de reactie van de ruim 1500 jongeren op de mantoux-prik worden be keken. Artsen verwachten dat heel weinig mensen daar na voor een nader onderzoek terug moeten komen. DEN HAAG (GPD) - Het fotografe ren door de politie van bij rellen betrokken mensen is een „ver standige ontwikkeling". Daar mee kan zo veel mogelijk wor den voorkomen dat justitie en politie moeten overgaan tot het in beslag nemen van fotomate riaal dat door persfotografen van dergelijke gebeurtenissen is ge maakt. Dat zei minister mr. F. Korthals Al- tes (WD, justitie) gisteren tij dens in een bijeenkomst van het Genootschap van Hoofdredac teuren. Korthals Altes vindt dat politie en justitie erg terughou dend moeten zijn bij het opeisen van fotomateriaal, dat nodig is ten behoeve van de opsporing van strafbare feiten Vanuit de journalistiek is geklaagd over het optreden van politiefo- tografen, onder meer bij de voet balwedstrijd Ajax-Feijenoord in november. De persfotografen zien hierin een mogelijke belem mering van hun werk omdat de politiefotografen niet als zodanig herkenbaar zijn. Minister Korthals Altes erkende dit probleem maar stelde daar tegenover de afweging dat de po litie bewijsmateriaal nodig heeft. De minister voelt er niets voor om de politiefotografen herken baar te maken, zodat onder scheid tussen hen en persfoto grafen duidelijk is. Dat zou de politiemensen in hun opsorings- werk belemmeren, meent Kort hals Altes. De bewindsman vindt overigens dat de journalist geen aanspraak kan maken op een verschonings recht. Ook de journalist dient, als elke burger, in principe bereid te zijn mee te werken „aan het handhaven van de rechtsorde". Daarom heeft Korthals Altes ook geen principiële bezwaren tegen het in beslag laten nemen van be wijsmateriaal. Uiterste terughoudendheid is hier bij echter op zyn plaats. Inbe slagname kan redelijk zijn als fo tomateriaal bestaat van ernstige misdrijven, zoals grote rellen of doodslag Korthals Altes vindt dat de over heid erg terughoudend moet zyn met verzoeken om een „perspau ze", waarby journalisten v. r zocht wordt geen mededelingen tc doen over een justitiële zaak in het belang van de oplossing van die zaak of van de daarby betrok ken personen. Iets dergelijks is gebeurd bij de re cente ontvoering van mevrouw Van der Valk uit Nuland. waar de pers werd verzocht niet te pu bliceren om het leven van de ont voerde niet in gevaar te brengen. Het opstellen van regels voor dit soort gevallen acht Korthals Al tes echter onmogelijk. ADVERTENTIE In de sfeervolle speelzaal van Casino Scheveningen. Met zijn internationale staf korrekte croupiers, met de bar en restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. kurli.n!>. N 1 070-512621

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7