Steeds Man wil pand niet uit; Eendracht wil renoveren "Woonwijk verpaupert Scheuren in mijn muren door heien voor nieuwbouw" De Bierdeghel ('t Parlement) tijdelijk dicht Stadspolderwegbewoner Los klaagt: 11 Rijden zonder plaatsbewijs Woningbouwvereniging brengt zaak voor hof: Van Polanen zeventig jaar actief in FNV Bewoner Koningstraat: Vrouw geraakt door kogeltje Sen mei Sc/ente btaulbkeeld DONDERDAG 20 JANUARI 1983 LEIDEN - Het café-restaurant an nex zalencentrum De Bierdeghel (het vroegere Parlement), aan de Nieuwe Rijn, heeft deze week zijn deuren gesloten. De huurder van het pand is door de president van de Haagse rechtbank gelast het pand te verlaten omdat hy de huur niet betaalde. Er wordt naarstig gezocht naar een nieuwe huurder of een andere eigenaar voor het pand. De Bierdeghel, zal vermoedelijk enkele maanden gesloten blij ven. Het pand wordt voor onge veer 330.000 gulden te koop aan geboden. Op dit moment zijn er alleen gegadigden om het ge bouw te huren. Als er geen koper wordt gevonden zal het pand op nieuw worden verhuurd. De Bierdeghel genoot vroeger vooral bekendheid als restaurant 't Parlement. De eigenaar van 't Parlement, Kühn, overleed in 1981 waarna het pand door de fa milie Kühn werd verhuurd aan de exploitant van het zalencen trum De Bierdeghel aan de Ves- testraat, de heer De Graaff. 't Parlement werd vervolgens om gedoopt tot de Bierdeghel 2. Moeilijkheden tussen De Graaff de Deuren van voormalig Parlement tijdelijk dicht familie Kühn hebben er uitein delijk toe geleid dat de president van de Haagse rechtbank heeft gelast dat de huurder het pand deze maand moest verlaten. De huurschuld blijkt te zijn opgelo pen tot ruim 44.000 gulden. De Graaff laat desgevraagd weten tegen het vonnis in hoger beroep te gaan, maar niet van plan te zijn het pand te heropenen indien hij In het zalencentrum aan de Nieu we Rijn zouden zo'n veertig ver enigingen en politieke partijen regelmatig hun onderkomen vin den. De PvdA, de WD en D'66 streken er regelmatig neer voor hun ledenvergaderingen. Vol gens De Graaff zijn alle vereni gingen en partijen tijdig inge licht over de sluiting van het za lencentrum. Desondanks zou een aantal verenigingen, of hun leden, deze week voor een geslo ten deur hebben gestaan. Vol gens een woordvoerder van de familie Kühn streeft men er naar het café-restaurant annex zalen centrum zo snel mogelijk te her openen. DEN HAAG/LEIDEN - De komst van één groot gebouw voor aller lei bedrijfjes was de druppel die de emmer voor de bewoners van de Stadspolderweg in Leiden deed overlopen. Het 'niveau' van de woonwijk zou door de komst van een vuilverbranding, riool- bedrijf. woonwagenkamp en fa brieken de laatste jaren al danig zijn aangetast. "We strijden voor een leefbare, LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een aantal bekeuringen uitgedeeld aan mensen die zon der plaatsbewijs in de bus of in de trein zaten. Om half elf werd een 26-jarige vrouw uit Den Haag bekeurd, die zonder kaartje reis de. Om half twee moest een 27- jarige man mee naar het bureau: ook hij zat zonder kaartje in de trein. Een kwartier later verzocht de NZH om assistentie, omdat een 16-jarige jongen uit Leider dorp zonder strippenkaart bleek te reizen. kleine, woonwijk", liet bewoner Los gisteren voor de Arob-com- missie, een adviesorgaan van het provinciebestuur, weten. "Het gebouw dat er nu weer bijkomt is bestemd voor lorre boeren en cs. De w\jk verpaupert Huizen die te koop staan raken de eige naars niet kwijt Komen er wel kopers op af. dan gaan ze voor veel minder van de hand dan ze eigenlijk waard zijn. En dat komt, omdat ze gewoon in deze buurt staan." De bouw van het complex was al begonnen en er werden nu nog bezwaren behandeld. "We zitten hier een toneelstuk op te voeren, eikaars tijd te vermorsen. Er loopt, wat onze wijk aangaat, ook nog een beroep by de Kroon. Maar wat doet de gemeente Lei den? Inderdaad, ze trekt zich nergens wat van aan, maar gaat gewoon haar gang." Los vindt de gang van zaken maar droevig. "De bedrijfjes die nu on ze richting heenkomen, zijn in de b inn es tad niet langer houdbaar. Ze maken te veel rotzooi, veroor zaken overlast Dus weg ermee uit het centrum. Maar wij wor den er mooi mee opgezadeld De gemeente probeert steeds de in druk te vestigen al het goede met onze buurt oo te hebben. Het eni ge dat ze heeft gedaan is ver keerslichten aanbrengen. Hier voor hebben de bewoners haar er wel by de haren moeten bijsle pen. De opmerking dat het woonwagenkamp hier weg gaat1 Nou. dat zal ik wel niet meer meemaken." De woordvoerder van de gemeente Leiden bestreed de beschuldi ging dat de bedrijven die uit het centrum weggaan écht overlast zouden veroorzaken. "Ze maken nu gebruik van onbewoonbaar verklaarde pandjes. Die worden stuk voor stuk afgebroken. Ge volg: die zaken hebben gebrek aan ruimte." De eerste paal is geslagen. "Om dat", aldus de ambtenaar van Leiden, "er subsidie is verstrekt voor de bouw van dit complex. Bovendien hebben gedeputeer de staten het bestemmingsplan (De Hallen) goedgekeurd. De zaak terugdraaien is dan een erg moeilyke zaak." LEIDEN - Er is gisteren bij de po litie aangifte gedaan van een groot aantal vernielingen in de Horsten (Merenwyk) die eerder deze maand werden gepleegd. Vooral in de hallen van de flats werden ruiten en tl. buizen ver nield. LEIDEN - J.P. van Polanen heeft het huidige sociale verzekeringsstelsel eigenhandig mee helpen opbouwen. Zeventig jaar geleden werd hij lid van de industriebond FNV, toentertijd NW geheten. De nu 86-jarige Van Polanen heeft voor de bond. als penningmeester veel werk verricht. Rede nen genoeg om gisteren op zijn kamer in het bejaardenhuis "Rijn en Vliet" van districtsbestuurder, Tineke de Beer, de mooiste speld, een gou den met een robijn erop, uitgereikt te krijgen (zie foto). Van Polanen is ruim vijftig jaar sigarenmaker geweest. Eerst in Gouda en later bij de "Edelachtbare Wijtenburg" in Leiden. Zijn specialiteit was het vervaardigen van de bolknak. Nu hij die zelf niet meer maakt, is de 'Ritmeester extra mild' zijn favoriete sigaartje geworden. "In vroegere tijden was het een bijzonderheid als je lid van een vakbond werd. Als je baas het wist kon je worden ontslagen", zegt hij dreigend. Zoals een vakbondsman betaamt, roept hij vervolgens al zijn collega's op lid te worden van de bond. "We moeten de krachten bundelen, anders zit u later niet zo fijn als ik". DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse woningbouwver eniging 'De Eendracht' heeft het gerechtshof gis teren gevraagd haar als nog toe te staan de woning van de familie Koet aan de Sumatrastraat (in de Kooi) te mogen renoveren. Koet heeft medewerking hieraan tot nu toe geweigerd. Bij renova tie zou hij twee slaapplaatsen kwijtraken en verplicht zijn cen trale verwarming te laten aanleg gen. De kamers kan hy, omdat kinderen hier slapen, niet mis sen. Zelf heeft Koet zoveel aan zijn huis vertimmerd, dat hij geen enkele behoefte heeft aan een totale opknapbeurt. Half vo rig jaar kreeg hij van de Haagse rechtbank gelijk. De Eendracht tekende tegen dit vonnis hoger beroep aan. Mr. W. van Duren, die als advocaat van de woningbouwvereniging optrad, stelde dat de belangen van De Eendracht groter zijn dan die van Koet. "Daarom", zei hij, "moet de weegschaal in haar voordeel doorslaan. Er zijn in middels twaalf opgeknapte hui zen opgeleverd. En het verschil is heel duidelijk te zien. Het is hard nodig dat er aan de wonin gen in De Kooi. waartoe de Su matrastraat behoort, iets ge beurt. Met reparaties alleen kan niet worden volstaan, er moeten allerlei verbeteringen worden aangebracht" Ondeugdelijk De voorzieningen die Koet zelf aan zyn huis heeft getroffen zouden, volgens Van Duren, in de meeste gevallen ondeugdelijk zijn. Daar naast moet het dak- en zinkwerk worden vervangen en is het houtwerk van de dakkapellen verrot. Conclusie van Van Du ren: renovatie is een uitvloeisel DEN HAAG/LEIDEN - De komst van elf woninkjes voor één- en tweepersoons (op de hoek Ko ningstraat/Molenstraat) huishou dens weegt voor bewoners van de Leidse Koningstraat minder zwaar dan het heien van palen waarop die huizen uiteindelijk komen te rusten. Zij maakten vooral hier bezwaar tegen toen zij hun standpunt voor de Arob-commissie, een ad- LEIDEN - Een vrouw uit de Kie vitshorst in de Merenwijk werd gistermorgen omstreeks acht uur 's morgens getroffen door een stalen kogeltje met pluimpje, afkomstig uit een pistool. Ze hoefde zich niet te laten behan delen door een arts. Een kat die ook geraakt werd moest echter wel naar de dierenarts voor be handeling. Van de dader(s) ont breekt tot nu toe elk spoor. LEIDEN - Uit een woning aan de Anna Paulownastraat werden gisteravond weggehaald: een kleurentelevisie, videoappara tuur en banden plus een 26-deli- ge encyclopedie van Larousse. De daders kwamen waarschijn lijk binnen via de keukendeur viesorgaan van het provinciebe stuur, toelichtten. Maar daar naast beschuldigden zij de ge meente Leiden ervan oryuiste in formatie te hebben verstrekt over het bouwplan. Er was, tij dens een bijeenkomst, gespro ken over een of ander onduide lijk experiment. Dit bleek te gaan om begeleide kamerbewo ning, zo kwam gisteren naar vo ren. Maar dit, vertelde een woordvoerster van de gemeente Leiden, gaat niet door. Volgens één van de bewoners van de Koningstraat zal het heien desastreuze gevolgen hebben voor de panden op 35 en 35a. Omdat deze huizen al scheef staan en er jaren geleden géén fundering onder is aangebracht. Eén van die huizen vertoonde voor het heiwerk begon al scheu ren. De bewoner repareerde ze, maar de scheuren kwamen terug toen de palen in de grond wer den geslagen. Ondanks dat dit op zo'n zestig meter van zyn woning vandaan plaatsvond. De schade verhalen óp de verzeke ring zou, aldus de bewoners, niet mogelijk zijn, omdat de huizen niet zijn onderheid. De gemeente meent echter dat er wél een scha declaim bij de verzekering kan worden ingediend. De woordvoerster van de gemeen te Leiden veegde het hei-be zwaar van tafel, omdat dit geen bezwaar was tegen het bestem mingsplan op zich. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Wim Brands Sociale hulpdienst (1) Wie weet dat niet: als je een be keuring van bijvoorbeeld 35 gulden (ondanks verschillende aanmaningen) niet betaalt, dan loop je het risico gearresteerd te worden. Vergezeld door agenten kom je dan op het po litiebureau terecht en word je voor de keus gesteld: alsnog betalen of een dag de cel in. Er zijn mensen die in zo'n geval familieleden bellen: of ze zo vriendelijk willen zijn even naar het bureau te komen; ja, en ze moeten vooral niet verge ten 35 gulden mee te nemen. Op die manier komt alles uit eindelijk toch nog goed. Maar er schijnt nog een moge lijkheid te zijn: heb je een uit kering, bel dan even de sociale dienst met het verzoek te be middelen. Deze week werd er ook een man op het politiebu reau gebracht, die vroeg of hij naar die instantie mocht bel len. Dat kon; en de sociale dienst liet weten dat de boete van de uitkering zou worden ingehouden. Sommige agenten schijnt dit te frusteren. Politievoorlichter Graveland: "Je krijgt makke lijk de indruk: dat geld krijgen ze zomaar. En als agent voel je je dan een beetje voor aap staan, want het kan voorko men dat de niet-betaler even later het bureau weer vrolijk verlaat". Welke regels hanteert de sociale dienst in dit soort gevallen? Van der Vlugt van de dienst vertelt dat zij om twee redenen de boetes van mensen met een uitkering niet betalen. Dat wil zeggen: in principe niet beta len. "Betalen is in strijd met de bij standswet en bovendien door kruis je op die manier natuur lijk ook de hele filosofie achter het strafrechterlijk gebeuren". Sociale hulpdienst (2) Er is een 'maar', want zegt Van der Vlugt: "We kijken wel naar de omstandigheden. En als de politie het er mee eens is, dan willen wij wel bemiddelen. Dan zeggen wy dus: oké, wy houden dat geld in van de uit kering en zorgen dat de politie Rommelen op de rommelmarkt, zoals die vorig jaar nog in de Men- kenhal werd gehouden. hoUmii het ontvangt. Daar is toch niets op tegen, lykt mij, want op die manier betaalt onze cliént z'n boete toch zelf" Graveland denkt niet dat het hier een ondeugdelijk systeem be treft. Maar toch, hy blijft het een beetje merkwaardig sys teem vinden. Hoe zal hij het zeggen? Na een korte pauze formuleert hy bedachtzaam: "Hoe gaat dat in z'n werk? Nou, zo'n man betaalt z'n be keuring niet. Komt uiteinde lijk op het bureau en op het al lerlaatste moment komt hy met z'n laatste troef op tafel: de sociale dienst. Dat werkt toch de gemakzucht m de hand". Nogmaals de sociale dienst ge beld: is er sprake van een wild groei? Een ambtenaar, die z'n naam liever niet in de krant ziet, zegt: "Het komt zeer zel den voor dat mensen vanuit het politiebureau bellen met het verzoek om te helpen. Re gelmatiger gebeurt het dat mensen, die een schuld heb ben, de bui zien hangen en naar ons toekomen. En dan proberen wij te helpen. Je mag doen met je uitkering wat je wil en als ze ons vragen: kan er een bepaald bedrag gebruikt worden om een schuld te beta len, dan kan dat. Dus ook een boete van de politie. Niets aan de hand lykt my". W.B. Hobbyisme Nu de Leidenaar z'n rommel nog altyd niet op een regelmatig te rugkerende vlooien- of snuffel- markt kan slijten, zyn de orga nisatoren van de jaarlijkse •Rommelmarkt sport in' op zoek gegaan naar een grotere ruimte dan de ijshal aan de Vondellaan. Zij hebben die ge vonden in de Groenoordhal- len. Volgens secretaris Hennie Kwik van de stichting 'Rommel markt sport in' heeft de ver plaatsing van de markt van de voormalige Menkenhal naar de Groenoordhallen niets te ma ken met de vertroebelde relatie tussen de huidige beheerder van de ijshal. Piet Beers, en Ton Menken, bestuurslid van de stichting én voormalig eige naar van de ijshaL Kwik: "Het conflict Beers-Men ken heeft hier niets mee te ma ken. De laatste jaren zaten de standhouders veel te dicht op elkaar. We hebben gewoon meer ruimte nodig. Vooral ook meer parkeerruimte. In het verleden heeft de aan- en af voer van de goederen flink wat problemen opgeleverd. By de Groenoordhallen is nu een maal parkeerruimte te over. Ook de onzekere toekomst van de yshal heeft er toe bijgedra gen dat we op zoek zyn gegaan naar een andere ruimte". Nu de stichting beslag heeft we ten te leggen op de Groenoord hallen hoopt Kwik de markt flink uit te kunnen breiden. Behalve sportverenigingen kunnen we nu ook hobby-ver- enigingen, zoals byvoorbeeld de vereniging van vlicgtuigmo- delbouwers, een stand aanbie den. "Daarmee kunnen we de attractiewaarde van de markt flink vergroten. Daarnaast kunnen de deelnemende ver enigingen nu ook meer vier kante meters bezetten zodat byvoorbeeld een vereniging als Scylla tijdens de rommel markt een tafeltennistafel kan neerzetten om demonstraties te geven". De eerstvolgende rommelmarkt wordt gehouden van 22 tot en met 24 april. Geïnteresseerde hobbyisten kunnen zich aan melden bij Hennie Kwik (teL 765317). Misschien dat yshob- byist Piet Beers zich aanmeldt om zijn 'reclamezuil' Hilbert van Duim op de markt een schaatsdemonstratie te laten geven. J.V. van de noodzakelijke reparaties. "De bedoeling van de wetgever kan toch niet geweest zijn dat de huurder alleen lapwerk hoeft te accepteren?" Van Duren is van mening dat de woningbouwvereniging haar werk niet naar behoren kan uit voeren door het opstellen van Koet Zou het huis aan een ande re familie moeten worden ver huurd, dan zou zij, die andere fa milie dus, daarvan de dupe zijn. "De Eendracht kan dit werk al leen doen als het rijk subsidie geeft, maar die wordt pas ver strekt als het werk met de andere huizen in het complex wordt uit gevoerd." De woningbouwvereniging noemt het 'in strijd met de waarheid' dat, zoals wordt beweerd, de huur van f 125 naar f 400 zou stij gen. De huren komen te liggen tussen de f 122,65 en f 141,81 per maand. Mr. L. Sprenger, de pleiter van Koet stelde dat renovatie in het algemeen gezien onevenwichtig is behandeld. "De burger kan het niet tegenhouden. Inspraak ont breekt geheel. Manipulaties zijn aan de orde van de dag. Helaas heeft de wetgever geen duidelyk standpunt Maar de gemeente Leiden is nog steeds tegen ver Sbcht renoveren. Als Koet zijn uis laat opknappen, dan zal hy dit minder efficiënt kunnen be nutten. Het verzet tegen het plaatsen van centrale verwar ming heeft te maken met een verhoogd energiegebruik." De belangen van Koet en die van de woningbouwvereniging zijn, aldus Sprenger. moeilyk af te wegen. "Die afwegingmeent hij, "behoort in de politiek te ge beuren. Daar kan erover worden gepraat en beslist Renovatie kan met worden afgedwongen, on danks alle verleende goedkeu ringen en vergunningen ten spijt" Het gerechtshof doet 2 maart uit spraak. CDA: aandacht voor Leiden in Schipholpromotie LEIDEN - CDA raadslid Bleijie wil van B en W weten wat het college heeft gedaan om de di rectie van luchthaven Schiphol te informeren over de toeristi sche mogelykheden die Leiden te bieden heeft. Het raadslid stelt het college schnftelyke vragen naar aanlei ding van een promoUefllm. die Schiphol NV begin januari in première heeft doen gaan. De film 'Schiphol, vandaag en mor- gen* beoogt bezoekers van de ichthaven een beeld te geven van Schiphol. In de film worden ook andere toe ristische trekpleisters ui de naas te omgeving van de luchthaven getoond. Met name wordt verwe zen naar Amsterdam. Den Haag en Aalsmeer. "Helaas wordt met geen woord gerept over de toe ristische mogelykheden van Lei den", aldus Bletjie. ADVERTENTIE VVD afd. Leiden HiertMj delen wq u mede dat de op 21 januari as te houden nieuw jaarsborrel voor de sld. leden we gens omstandigheden is verplaatst het "Koetshui". Burchtsteeg 13 te Lelden. Aanvang 20.00 uur

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3