c Vacaturebank voor vn loopt uitstekend Subsidie voor sanering hinderlijke bedrijven leidse agenda Blom verwacht geen problemen Vervuilde grond door benzinepomp Leiderdorps project al na twee maanden succes LEZERS SCHRIJVEN Afgraven kost tonnen Adviesdienst Wassenaarse scholen wordt nu stichting Deel Leiderdorp stroomloos Koopavond-op-proef in Zoeterwoude-dorp Stad en rand DONDERDAG 20 JANUARI 1983 DEN HAAG - Elf bedrij ven (in de Rijnstreek, bollenstreek en randge meenten van Leiden) die in woonwijken liggen en overlast veroorzaken, zullen worden gesa neerd. De provincie zal in de kosten bijdragen. Concreet betekent dit, dat bedrij ven die last of gevaar voor de omgeving opleveren, verande ringen kunnen aanbrengen, voor verplaatsing en zelfs op heffing in aanmerking komen. In de meeste gevallen gaat het om kleine, oudere, onderne mingen met een personeelsbe stand van niet meer dan vijfen dertig werknemers. Het rijk heeft deze regeling in het leven geroepen, de provincie heeft, voor heel Zuid-Holland, veertig bedrijven aangemeld. De kosten van sanering bedra gen 40 miljoen gulden. Maar het rijk heeft voor alle pro vincies samen slechts dertien miljoen gulden uitgetrokken. De verdeling van dat geld wordt eind februari verwacht. De bedrijven in de kust- en bol lenstreek, Rijnstreek en rand gemeenten van Leiden, heb ben stuk voor stuk hun mede werking aan de sanering toege zegd. Gedeputeerde staten hebben voor 1984 en 1985 inmiddels ook al dertig ondernemingen in het saneringsprogramma opgenomen. Voor sanering dit jaar komen de volgende bedrijven i king: in Sassenheim: Van der Zee, chemisch- technisch be drijf en Bakker en Zn., kisten fabriek; Lisse: Van der Zwet, aannemingsbedrijf; Zoeter- woude: Van Vliet, veehouderij, landbouw, tuinbouw; Hille- gom: Fa. Struyk en Zn., trans portbedrijf; Gebr. Altena, houtzagerij; Gebr. Van Leeu wen, bandenservice, doe-het- zelf- en bouwmaterialen; Noord wijkerhout: Rietvink, houtzagerij; Leiderdorp: Vliko bv, overslag afval; Alphen aan den Rijn: bv Ned. Asphaltfa- briek, asfaltfabriek en Jac. van Noort. lompenhandel. De provinvie heeft nog geen prioriteiten vastgesteld welke ondernemingen het eerst in aanmerking komen voor sane ring. De directie van Vliko in Leiderdorp is het ermee eens dat het bedrijf beter uit de woonbuurt kan vertrekken. "Alleen waar naartoe weten we nog niet". LEIDERDORP "De vacaturebank voor vrijwilligers in Leiderdorp loopt geweldig. In december is het wat stil geweest, maar de afgelopen periode is er weer wat leven in gekomen", aldus ambtenaar Mul van de Leiderdorpse afdeling sociale zaken. De vacaturebank draait nu twee maanden in Leiderdorp. De op zet is langdurig werklozen een zinvolle tijdsbesteding te geven. In totaal doen er nu zestien men sen met behoud van uitkering vrijwilligerswerk. "Voor mij is dat wel boven verwachting", ver telt Mul. Volgens Mul zijn het niet alleen langdurig werklozen die op vrij willige basis werk verrichten. De groep bestaat voor een groot deel uit jongeren. Hij verwacht dat het aantal vrijwil ligers ook nog wel zal groeien. Het gestelde doel is tien procent van de langdurig werklpzen aan vrijwilligerswerk helpen, het lan delijke gemiddelde. In Leiderdorp komt dat overeen met 25 mensen. De verwachting is dat dat aantal in de loop van het jaar wordt gehaald. Werving Vooral omdat de werkgroep nu ook aan gerichte werving gaat doen. Mul: "We hebben het nog steeds gedaan met de algemene informatie, folders, affiches en perspublikaties. We zijn nog niet gericht aan het werven geweest. Het is de bedoeling dat we zeer binnenkort een informatiemid dag houden waar we met behulp van video een indruk geven van de verschillende projecten". Het aantal vacatures is sinds het begin niet gestegen. "Eerlijk ge zegd ben ik daar wel een beetje blij om omdat we toch niet aan de vraag kunnen voldoen", ver telt Mul. Bij de werklozen bestaan overi gens nog steeds misverstanden over het werk. Mul: "Sommigen denken toch nog dat vrijwilli gerswerk niet zinvol kan zijn". De werkgroep is ook geconfron teerd met een aantal kleine pro blemen, zoals projecten waar het tussen de instelling en vrijwilli ger niet klikte. Ook zijn er wat moeilijkheden geweest met een bedrijfsvereniging die niet wilde dat iemand met een uitkering vrijwilligerswerk ging doen. Het hoofdbestuur van die bedrijfs vereniging zal daar binnenkort een besluit over nemen. De werkgroep heeft ondertussen Lindehoeve Troubadour "Huug met de pet" treedt donderdagavond 20 ja nuari op in de soos van de Lin dehoeve in Voorschoten. De soos gaat om 21.30 uur open. Disco is er voor de liefhebbers op vrijdagavond vanaf 21.00 uur en duurt tot rond 01.00 uur. Ook zondagmiddag disco. Vanaf 14.00 uur in de stal. Film De stichting jeugd- en jongeren werk in Oegstgeest (SJJO) draait zondagmiddag 23 januari in de grote zaal van gebouw Ta- berna in Oegstgeest de jeugd films Hondcleed en De rode bal lon. De voorstelling begint om half drie en duurt tot ongeveer vier uur. haar werkterrein verbreed. Op dit moment wordt bekeken of ondersteuning kan worden ver leend aan mensen die een be drijfje willen oprichten, zoals de zogenaamde MEMO-bedrijven (mens- en milieuvriendelijke be drijven). Op korte termijn zal daar duidelijk heid over komen. Mul"Sommige werklozen den ken nog steeds dat vrijwilligers werk niet zinvol kan zijn". OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest zal in navolging vn? Leiderdorp stellig gaan deelne men aan de regionale schoolbe geleidingsdienst Rijnland, die m.i.v. 1 aug. 1983 tot stand komt. Alleen de commissie onderwijs en welzfjn en de schoolraad zouden voor het definitieve besluit, dat in februari door de gemeente raad genoemen gaat worden, nog roet in het eten kunnen gooien, maar de kans hierop is erg gering te noemen. Volgens wethouder vanonderwijs, mevr. Blom, zijn er ten aanzien van de toetreding van Oegstgeest geen grote knelpunten te ver wachten: "Oegstgeest is al jaren bezig met het opzetten van zo'n regionale begeleidingsdienst en werkt bovendien al jarenlang met de Schooladviesdienst (SAD) van Leiden samen". Ook regionaliseringscommissielid, drs. de Bil, bevestigt dat er geen enkele aanwijzing bestaat dat Oegstgeest afwijzend zal reage ren op een toetreding tot deze dienst. Voor de Oegstgeester scholen heeft de deelname aan deze re gionale begeleidingsdienst wei nig gevolgen. Wethouder Blom: "Men zal zoveel mogelijk op de. oude voet doorgaan met de hui dige SAD-medewerkers". Het fi nanciële voordeel voor Oegst geest is door de reeds gesubsi dieerde samenwerking met Lei den relatief vrij gering, gezien de toekomstige rijkssubsidies aan de gemeenten Leiderdorp en Voorschoten van resp. 97.000 en 80.000 gulden. Oegstgeest had gedurende de afge lopen twee jaar een uitkering van 21,75 per leerling van het Rijk ontvangen. In ieder geval zal dit bedrag in 1983 tot ongeveer 30 gulden verhoogd worden. Dit be tekent voor Oegstgeest een ver hoging van de rijksbijdrage van ongeveer 15.000 gulden. DONDERDAG Architektenwinkel.Oude Vest 163 - kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten - tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 18 - vrij advies, 20-21 uur. Troef, Stationsweg 32 - Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18 - soos, 21-1 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40 - spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20 uur, tel 142505. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b - spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieudefensie, Zonneveld straat 2 - 18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook giflijn). tel. 149180; elke vrijdagochtend rechts- spreekuur voor vrouwen, 9.30-11.30 uur. Stadshuis raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden,volksge zondheid en cultuur, 20 uur. LVC, Breestraat 66 - politieke film "Heksenschichten; kulturele film "Por tret van Simone de Beauvoir"; nieuwe speelfilm "In the beginning... of the end", 20.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 - film 'The Atomic Café", 20 en 22.15 uur. Helianth, Herenstraat 5c - lezing "Vlees en eiwitten" door Ineke van Riemsdijk, 20.15 uur. Lutherse kerk, Hoogl. Kerkgracht 28 - gebedsdienst voor eenheid, 19.30 uur. Maranathakerk, Lage Morsweg ge bedsdienst voor eenheid, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 14 jan. tot 21 jan. Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp - Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Met opperste verbazing hebben wij, bezoekers, medewerkers en bestuur van buurthuis Bloemen- wijk-Boschgeest, kennis geno men van het artikel "ernstig van dalisme bij Boschgeestkleuter- school" in het Leidsch Dagblad van woensdag 12 januari. Het is zeker niet onze bedoeling om steeds te reageren op uitlatingen in uw krant als het gaat over het buurthuis. Maar de inhoud van. dit bewuste artikel is zo eenzijdig en onjuist, dat wij wel genood zaakt waren om te reageren. Naar ons idee is het een zeer slecht journalistiek gebruik om anonie me brieven als "enige juiste bron" te gebruiken. In dit artikel wordt een "anonieme brief van een groep verontruste ouders" aangehaald. Dit kan dus ieder een zijn, dus ook mensen die geen goed woord over hebben voor het buurthuiswerk en el ders wonen. De auteur van het artikel "herschrijft" dan de ano nieme brief in zijn stuk. Zaken als vernielingen, in elkaar slaan en onveilige buurt worden klak keloos op het papier gezet. Van enig weerwoord is geen sprake. Een telefoontje naar de plaatse lijke politie en bekend zou zijn dat er geen sprake is van deze "buitensporigheden". En dan de alinea over het vuur werk en dat de politie er aan te pas moest komen om de kleuters veilig naar huis te loodsen. Hup, klakkeloos plaatsen. Maar wist u soms niet dat het vuurwerk pas de laatste dagen van de maand december wordt afgestoken (weliswaar illegaal) en dat de desbetreffende school dan wel vakantie heeft. Dus zijn er geen kleuters in de school aanwezig die zogenaamd naar huis geloosd moesten worden. Natuurlijk, de voorzitter heeft u aan het woordt gelaten en zijn stelling is dan ook duidelijk: "grove beschuldigingen". Maar daar laat u het als auteur dan ook bij. Het zogenaamde vandalisme voert in uw artikel de boventoon, terwijl in de praktijk geen sprake daarvan is. Maar helaas vergeet u dat te vermelden. Kijken we naar de kop boven het artikel, dan kunnen we alleen maar concluderen dat deze zeer suggestief is; "ernstig vandalis me bij Boschgeestkleuter- school". Aangezien het hier geen uitspraak betreft van een per soon of groep (geen aanhalings tekens) is het de conclusie van de krant. Een verkeerde conclusie die in strijd is met de werkelijk heid. Hoogachtend, Edwin Brussee, voorzitter bestuur Schuilinglaan 2 Voorschoten Niets aan de hand? Zuigt het Leidsch Dagblad uit zijn duim? Wethouder Marselis van Voorscho- i de Rijksstraatweg lekkende tank ernstige grondvervuiling ten: "Mede bedoelde brief ei van de leiding school heb ik o: surveillance in vraagd". aanleiding i na informaties van de kleuter- n extra politie- die buurt ge- Redactie. WASSENAAR - De totstandko ming van de Stichting Schoolad viesdienst Wassenaar nadert haar voltooiing. De doelstelling van de stichting is vooral gericht op het verstrekken van adviezen en het geven van begeleiding aan allen die bij het onderwijs op kleuter- en lagere scholen be trokken zijn. De gemeente heeft al een schoolad viesdienst sinds 1973, doch be sloot tot de oprichting van een stichting om deze een duidelij ker juridischer struktuur te ge ven. Men voelde er in de advies dienst niet voor om een gemeen telijke dienst te worden, omdat vooral de bijzonder-onderwijs poot zich dan teveel in de greep van de gemeente voelde. Het col lege stelt tevreden te zijn over het uiteindelijke resultaat, tot standgekomen in overleg met de onderwijsbegeleidingscommis sie. Een groot aantal wijzigings voorstellen zijn in de statuten verwerkt, doch over het voorzit terschap is geen overeenstem ming bereikt. Twee vertegen woordigers hadden geen vrede met het stemrecht van de, door het college benoemde, voorzit ter. De reden is dat "het open baar onderwijs dan oververte genwoordigd zou zijn". Het col lege daarentegen vindt dat de voorzitter het belang van het ge hele onderwijs in Wassenaar zal behartigen, en heeft daar in de statuten gelijk in gekregen. LEIDERDORP - Woningen en bedrijven aan en in de omge ving van de Hoofdstraat en de Hoogmadeseweg in Lei derdorp hebben vandaag een groot deel van de dag zonder stroom gezeten. Re den was een reparatie die moest worden uitgevoerd aan de zogenaamde laag- spanningsverdeelkast ter hoogte van nummer 40 aan de Hoofdstraat. Deze was gistermiddag ver nield door een automobilist die plotseling achter het stuur onwel was geworden. Energiebedrijf Rijnland kon daarna de schade proviso risch herstellen maar moest vandaag de stroom in het ge bied afsluiten om definitief te kunnen repareren. WASSENAAR Esso moet de ver vuilde grond bij het benzinesta tion aan de Wassenaarse Rijks straatweg 765 verwijderen. De provincie heeft het bezwaar schrift dat de oliemaatschappij had ingediend tegen de lastge ving verworpen. De grond aan de Rijksstraatweg is ernstig vervuild met oude olie en benzine. Dat kwam aan het licht toen iemand iets verder water oppompte. Dat water was ver vuild met olieresten. Een nader onderzoek van de provincie wees uit dat de vervuiling ernstig te noemen is. De vervuiling zou on der andere komen door een lek kende tank die jaren onder de grond heeft gelegen. In het najaar van 1982 kreeg Esso vari de provincie de opdracht de grond tot een diepte van elf me ter te verwijderen. De multina tional ging echter tegen dit be sluit in beroep omdat niet ztf maar het bedrijf "Autoservice" de vervuiling zou hebben veroor zaakt. De provincie was het daar niet mee eens en verwierp het bezwaarschrift dan ook. Voor Es so is er nu nog één mogelijkheid om onder de lastgeving uit te ko men. De oliemaatschappij kan nog in beroep gaan bij de Raad van State. Het verwijderen van de vervuilde grond zal volgens een provin ciaal woordvoerder "een opera tie zijn die zeker enkele tonnen gaat kosten". Op dit moment wacht de provincie nog steeds op de resultaten van het onderzoek naar een tweede bodemverontreiniging aan de Rijksstraatweg. Ook hier betreft het een benzinestation, ditmaal eigendom van de Shell. Naar het zich laat aanzien is de grond op die plek (nummer 773) niet zo ernstig vervuild. Als het onder zoek is afgerond zal de provincie besluiten of ook daar de grond moet worden afgegraven. Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: A. Cornet (1912) vrl. geh. gew. met M. Wolters, W.F. Gu- bler (1919) man, G.J. Kloppert (1907) man, C.J. van Scheijen (1914) man, A. van den Nieuwendijk (1898) man, P.C. Windhorst (1896) man, J.J. Regeer (1907) man, P. Dozy (1908) man, A. van der Reyden (1888) man. J van de Graaf (1907) man, A.J. Köhne (1895) vrl. geh. gew met P.J. Blonk, J. Muelink (1894) man, M C. van der Linden (1908) vrl. echtg. van D. Regeer^W. Hindriks 0939) vrl. geh. gew. (1888) echtg. van W.J. Webber, C. Zwart (1887) vrl. geh. gew. met W.F. Stouten, L.T. Beugelsdijk (1913) man, IJ. de Vreugd (1937) vrl echtg. van H. de Mooy, C.J. van den Berg (1906) man, W.C. van Bo- hemen (1901) vrl. geh. gew. met H. Kooyman, B.J. de Zwart (1908) vrl. geh. gew. met J.R. Offerman, I. Klinkhamer (1898) man, F.J. van den Berg (1920) man, P.H. van Eeden (1905) man. F. Sta ring (1927) vrl. echtg. van W. Honders, G.T.M. Niericker (1906) man, J. Rietber gen (1921) man, P Byl (1934) man. M S. Vrij (1900) vrl. geh. gew. met J. Erades, P.J.C. van de Water vrl. geh. gew. met P. Kleijnhans, J.F. van der Spek (1901) vrl., W.M.J. Boks (1961) vrl. ZOETERWOUDE - Boodschap pen doen na zes uur 's middags kèn voortaan in Zoeterwoude- Dorp. Vanaf morgenavond zul len 19 van de 25 plaatselijke win kels van 18.30 tot 20.00 uur open zijn. Het betreft hier slechts die zaken die bij het KNOV zijn aan gesloten. Over zes maanden zal bekeken worden of een koop avond in het dorp een haalbare kaart is. Een koopavond in het dorp is in feite niets nieuws omdat er altijd de mogelijkheid was om op don derdagavond open te zijn. Geen van de plaatselijke winkeliers maakte van deze mogelijkheid gebruik. De verschuiving naar de vrijdagavond wordt door de meeste winkeliers aangegrepen Tijdens vergaderingen in de com missie van economische zaken is de proef van zes maanden uitge breid besproken. Een onderzoek onder de KNOV-winkeliers heeft daarna aangetoond dat er animo voor de vrijdag bestond. Na de zes maanden maakt het KNOV (Katholiek Nederlands Onderne mer Verbond) de balans op. Met de gegevens die dan boven tafel komen wordt in overleg met de Kamer van Koophandel een standpunt voor de toekomst be paald. De winkels die morgen avond geopend zijn, kunnen worden herkend aan een raam biljet. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Wnd-hoofdredacteur R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw. W F.J. Wirtzen A. A. van Brussel Mg redactiechef A. van Leeuwen Plv Alg. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo. Rome, Madrid, Mexico en Wenen. tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2