"Het spel werd onvoldoende gecontroleerd Liverpool speelt slecht, maar wint Hiele in selectie -C Joao Havelange valt Coutinho openlijk af Libregts moppert op PSV Gramov opvolger Pavlov Polen zoekt tegenstanders PADERBORN (SID/ANP) - Net als de KNVB leurt ook de Poolse voet balbond met zijn nationale elftal in een poging een vriendschappelijke wedstrijd af te sluiten. Het verschil is dat de Polen in elk geval op reis gaan; zij hebben een trainingskamp vastgelegd van twee weken, van 17 januari tot 31 januari, in het Westduitse Paderborn. De overeenkomst is dat de twee bonden het liefst geld willen overhouden aan de vriendschappelijke wedstrijd. De KNVB, omdat het door Rij vers voor 26 januari begeerde oefenduel voor de wedstrijd van 16 fe bruari tegen Spanje als het enigszins kan kostendekkend moet zijn De Polen, omdat zij door de situatie in eigen land eigenlijk niet beschikken over de middelen om de trainingsstage in West-Duitsland te bekosti gen. Tot nu toe staan er slechts twee wedstrijden voor de Polen (overigens zonder Boniek) op het programma, op 20 januari tegen de amateur- ploeg Eintracht Hamm en op een nog niet vastgestelde datum tegen Tus Schloss Neuhaus. Sport EREDIVISIE: Go Ahead Eagles-Ajax 0-2 (0-2), 4. Lerby 0-1, 44. Molenaar 0-2. Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 15.000 AZ'67-NEC 2-0 (1-0), 18. Filip- po 1-0, 81. Tol 2-0. Scheidsrech ter: Keizer. Toeschouwers: 4415. Helmond Sport-NAC 6-1 (2-0), 5. Cramer 1-0, 40. Meeuwsen 2-0, 49. Dijkstra 3-0, 52. Van der Hooft 4-0, 62. Cramer 5-0, 80. Dijkstra 6-0, 83. De Schepper 6-1. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: Willem II-PSV 1-2 (1-2), 7. Koolhof 0-1,28. Huybregts 1-1,33. Van de Boogaard 1-2. Scheids- FC Groningen-PEC-Zwolle 3-0 (2-0), 7. Erwin Koeman 1-0,11. Er- wln Koeman 2-0, 87. McDonald 3-0. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers 12.500. Fortuna Sittard-Haarlem 2-0 (0-0), 53. Ruys 1-0, 60. Ruys 2-0. Scheidsrechter: Severein. Toe schouwers: 8000. Roda JC-FC Twente 3-1 (0-0), 54. Eriksen 1-0,60. Raeven 2-0,82. Drost 3-0 (eigen doel), 83. Koop man 3-1 (strafschop). Scheidsrech ter: Draaisma. Toeschouwers: FC Utrecht-Sparta 0-3 (0-0), 52. Van den Berg 0-1, 59. Heale (straf schop) 0-2, 87. Van Tiggelen 0-3. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers 13.000. Feyenoord-Excelsior 1-0 (0-0), 49. Jeliazkov 1-0. Scheidsrechter: Manuel. Toeschouwers 19.771. EERSTE DIVISIE: Den Bosch-Wageningen 3-0 (2-0), 30. Schouwenaar 1-0, 36. Schouwenaar 2-0, 49. Schouwe naar 3-0. Scheidsrechter: Blan- kensteyn. Toeschouwers: 1700. Cambuur-De Graafschap 4-1 (2-0), 13. Hoekstra 1-0, 19. Schou wenaar 2-0, 49. Veldmate (straf schop) 3-0, 57. Hendriksen (straf schop) 3—1, 76. Huitema 4-1. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 4500. Heracles-Heerenveen 0-1 (0-1), 7. Nijgh 0-1. Scheidsrechter: Van Riel. Toeschouwers: 1600. MAANDAG 17 JANUARI 1983 Volendam-Veendam 3-0 (0-0), 61. Kramer 1-0, 68. Tuyp 2-0, 73. Kramer 3-0. Scheidsrechter: De Munnik. Toeschouwers: 2500. Telstar-VW 0-2 (0-1), 29. Res- sel 0-1, 88. Verlijsdonk 0-2. Scheidsrechter: Aarden. Toeschou- werd: 1100. SW-MVV 1-0 (1-0), 35. Bleik- sloot 1—0. Scheidsrechter Smeenk. Toeschouwers: 1500. SAO PAULO (AFP) - Joao Havelange, de Braziliaanse voorzitter van de wereldvoet- balfcderatie (FIFA), heeft openlijk zijn steun betuigd aan Rubens Hoffmeister, kandidaat voor het voorzitterschap van de Braziliaanse bond (CBF) Tijdens een persconferentie maakte Havelange voor het eerst in het openbaar geen geheim van zijn vijandschap met de huidige CBF-voorzitter, Giulite Cou tinho. Havelange houdt Coutinho verant woordelijk voor de armzalige economische positie van de Braziliaanse bond. Havelange tracht voor de stemming, die van daag plaats vindt, de voorzitters van de 25 regionale federaties op de hand van Hoff meister te krijgen. De Braziliaanse FIFA- praeses gelooft er vanwege de economische problemen niet in dat zijn land het wereld bekertoernooi van 1986, dat aanvankelijk aan Columbia was toegewezen, kan worden gehouden. Coutinho schermt in de strijd om het voorzitterschap met steun van de over heid. FC Groningen snel tevreden GRONINGEN - Binnen elf minu ten stelde Erwin Koeman voor FC Groningen de winst veilig en tegenstander PEC voor een vol dongen feit. Pas drie minuten voor tijd voegde Rob McDonald nog een treffer aan het Gro ningse totaal toe; 3-0. FC Groningen liet zich intens te vreden wiegen op het door Er win Koeman al vroeg gevonden succes. De strijdlust van de thuisclub was gedoofd en omdat PEC/Zwolle ook met Kees van Kooten weinig had te bieden, zakte het spelpeil zienderogen. McDonald scoorde dan nog wel een keer, maar toen waren vele van de 12.500 kijkers al huis waarts gekeerd. TILBURG (ANP) - PSV heeft zaterdagavond het moddergevecht voor de voetbalcompetitie tegen Willem II gewonnen. Op een drassig veld in Til burg zorgden de topschutter Koolhof en de pas 18-jarige Van de Boogaard er voor, dat de Eindhovense ploeg niet echt gezichtsverlies leed en met 2-1 won. I Él MOSKOU - Marat Gramov, één van toonaangevende propaganda-experts van de Sowjet-Unie, is aangesteld als voorzitter van het sport comité van de Sowjet-repu- bliek. Gramov, in het verle den één van drie ondermi nisters op het departement van propaganda, is de opvol ger van „sport-opperhoofd" Scrgej Pavlov. Welingelich te bronnen onthulden, dat Gramov de in ongenade Pa vlov ook zal opvolgen als voorzitter van het Nationaal Olympisch Comité. Het opzij zetten van Pavlov als toonaangevende be stuurder in de Sowjet-sport- wereld werd afgelopen weekeinde in Los Angeles duidelijk. Viktor Ivonin trad bij het daar gehouden congres van het IOC (Inter nationaal Olympisch Comi té) op als voorzitter van de delegatie van de Sowjet- Unie. Ivonin werd aange kondigd als de plaatsver vangende sportminister van de Sowjet-Unie. Navraag in Moskou leerde, dat de 53-ja- rige Pavlov als topman op zijgeschoven was. Sinds 1968 was Pavlov voorzitter van het nationale sportco mité, een post die ook wel als minister van sport wordt aangemerkt. In 1982 was opmerkelijke kri tiek ontstaan over de presta ties van de Sowjet-sportlie- den op het internationale vlak. Vooral de magere oogst tijdens de strijd om de Europese atletiekkampioen- schappen in Athene heeft de positie van Pavlov in het ge ding gebracht. Het is niet duidelijk of er politieke mo tieven achter Pavlovs degra datie schuilen. Een jaar ge leden werd in een decreet van de communistische par tij vastgelegd, dat de econo mie van de staat aanzienlij ke verliezen leed door de zwakke lichamelijke condi tie van de bevolking. Trainer Libregts, die twee dagen eerder van het bestuur van PSV te horen kreeg dat hij aan het ein de van het seizoen kan vertrek ken, mopperde na afloop op zijn spelers. "We hebben het spel on voldoende gecontroleerd", aldus Libregts, die het moeilijk be speelbare veld als verzachtende omstandigheden aanstipte. Juist dat veld had een voordeel moeten zijn voor de best getrain de ploeg, PSV dus. De Eindho vense full-profs konden echter niet aantonen een betere condi tie te bezitten dan de semi-profs van Willem II. De Tilburgse ploeg was trouwens ook op ande re fronten de gelijke van PSV. Zij had zelfs een betere greep op het spel dan de provinciegenoot, die het bij een aardige opening en afsluiting hield. De opening leverde een doelpunt op, omdat Jurrie Koolhof als enige op het veld alert reageerde op een verre pass van Ton Lokhoff. Invaller- doelman Van der Meiden, die de geblesseerde Verkerk verving, werd door Koolhof vakkundig gepasseerd. Diezelfde Van der Meiden zorgde er echter in het laatste kwartier, toen zijn ploeg in defensief opzicht risico's nam, voor dat PSV via Koolhof en Hallvar Thoresen niet nog eens een op een goedkope manier aan doelpunten kwam. Geen ontzag In de periode tussen het eerste en laatste kwartier lag het initiatief aan Tilburgse kant. Willem II ging zijn opponent zonder ont zag te lijf en dat resulteerde in een fiks aantal hoekschoppen. Uit een van die corners, Toon Nelemans bracht de bal voor het doel, zorgde de opgekomen voor stopper Johan Huybrets voor de gelijkmaker. Dat was na 28 mi nuten. Vijf minuten later stond PSV al weer op voorsprong. Na een hoekschop kopte Ernie Brandts de bal door en knikte Van de Boogaard, die de aan zijn knie geblesseerde René van de Kerkhof verving, raak: 1-2. En nog geen minuut later was al, wat Willem II was, kwaad op scheidsrechter Thomas. Na een handsbal van Van Aerle in het ei gen strafschopgebied legde de fluitist de bal niet op de stip, maar net buiten de lijnen van het zestien-metergebied. Willem II werkte in de tweede helft hard genoeg om de verdediging van PSV nog enkele keren voor schut te zetten. Een kopstoot van Toine van Mierlo rolde maar net naast, twee afstandschoten van Arthur Hoyer joegen Doesburg de angst om het hart, maar doel punten bleven uit. Willem II-PSV was een soort modderballet mét bal. Kees Krijgh van Willem II en Erik-Jan van den Boogaard hier bezig aan een dans voor twee heren. Ger Blok wijst 29 semi-profs aan UTRECHT (ANP) - Voor het olympisch voetbalelftal heeft bondscoach Ger Blok negenentwintig semi-profs geselecteerd. Zij komen morgen in Zeist bij elkaar en spelen op 25 januari in Deventer een oefenwed strijd tegen de oude olympi sche selectie, bestaande uit amateurs, die in december in Portugal in trainings kamp waren. De amateurs komen eveneens in aanmer king voor verkiezing in de Nederlandse olympische ploeg, die op 2 maart een voorronde-wedstrijd tegen Liechtenstein speelt. Blok stelde gisteren in Utrecht met nadruk, dat hij van de spelers bestemd voor het Ne derlands elftal en Jong Oranje is afgebleven. De negenentwintig olympi sche semi-profs zijn: Hoekstra, Hiele en Troost (Feyenoord), Formannoy, Van Tiggelen, Andriessen, Lengkeek en Van Gaal (Sparta), Balm, Van Leen, Haar en Leysner (Haarlem), Leenheer, Pattinama en Blanker (Exelsior), Van der Meer en Tiktak (AZ'67), Van der Lem, Carbo en Adelaar (FC Utrecht), Versfeld, Strij- bosch en Van der Hooft (Hel mond Sport), Waslander en De Schepper (NAC), Jans (FC Groningen), Woudsma (Go Ahead Eagles), Koevermans (Fortuna S) en Molenaar (Ajax). Op de Olympische Spelen mo gen geen spelers uitkomen, die eerder in een toernooi om het wereldkampioen schap speelden. Joop Hiele stond twee jaar geleden in het doel van Nederland te gen Ierland en zou hierdoor uitgesloten zijn. Commen taar van Blok: „Ik hoorde dat het alleen zou gelden voor spelers, die een eind- toernooi meemaakten. Ik kijk het na en als de voor ronden ook meetellen, heb ik een fout gemaakt". Ian Rush scoort in laatste minuut Helmond S. schotvaardig HELMOND (ANP) - Kwaliteits voetbal triomfeerde zaterdag avond op de brakke grond van „De Braak" in alle opzichten over krachtvoetbal. Daarmee is de opmerkelijke overwinning (6- 1) van Helmond Sport op NAC wel gekwalificeerd. Met een „4-4-2"-concept meende de Bredase formatie aanvanke lijk Helmond Sport in de tang te kunnen nemen, maar al spoedig werd die verwachting de grond jngeboord door spits Erwin Cra mer. Cramer trad als vervanger op van de licht geblesseerde rou tinier Harry Lubse. De invaller boekte in de vijfde minuut al succes na een combinatie met Johan van der Hooft, door trai ner Jan Notermans niet voor niets geprezen als de beste links buiten van Nederland. Noter mans had als vervanger van de eveneens geblesseerde Robert Cox één van zijn andere jonge ta lenten, Hans Meeuwsen, op het middenveld geposteerd. Meeuw sen scoorde vijf minuten voor rust na een dieptepass van Van der Hooft 2-0. Het enige, wat NAC tot dat moment had laten zien, waren wat grove overtre dingen van Koos Waslander en Ton Smits. Met de van een liesblessure amper herstelde Ruud Geels in de 4-3-3- formatie kreeg NAC in de twee de helft geen kans terug te ko men. Integendeel zelfs: NAC werd in die fase simpel voor schut gezet. Cramer was amper alleen op avontuur geweest en had zijn schuiver met naast zien gaan, of Gerrie Dijkstra kon in de 49 ste minuut een juweel van en dieptepass van Hans Meeuwsen benutten: 3-0. Drie minuten later liep Van der Hooft goed door op een pass van opnieuw Meeuwsen en het was 4-0. NAC was op dat moment ook volledig verslagen en toen Cramer, met nog een half uur te spelen, dankbaar profi teerde van een fout in de door Dusbaba gedirigeerde defensie (5-0) leken de Bredanaars regel recht op een debacle af te steve nen. Tien minuten voor *'jd zorgde Dijkstra voor 6-0, waa.'na Hel mond Sport gas terugnam en De Schepper acht minuten voor tijd de eer van NAC overeind mocht houden. LONDEN Slecht spelen en toch winnen: dat ken merkt de echte topploeg. Deze in vóetbalkringen vergrijsde slogan was za terdag van toepassing op Liverpool. De koploper in de League was bij West Bromwich Albion onge woon matig op dreef, maar streek in de laatste minuut van de wedstrijd de volle winst op door de 23 ste seizoentreffer van Ian Rush. Daardoor be hield Liverpool zijn voor sprong van tien punten op Manchester United en Nottingham Forest. Manchester United won bij Bir mingham in een wedstrijd, die 84 minuten lang het aankijken nau welijks waard was. Alleen de eer ste zes minuten na de hervatting waren interessant. In die korte periode vielen alle drie doelpun ten. Norman Whiteside gaf Uni ted de leiding, waarop Kevin Dil lon vanaf de stip van repliek diende met de gelijkmaker. Zes tig seconden later deponeerde Bryan Robson de winnende goal in het net: 1-2. Nottingham Fo rest tegen West-Ham United was evenmin produktief: 1-0. De rentree van Osvaldo Ardiles bij Tottenham Hotspur werd zater dag in Luton geen onverdeeld succes. De Argentijn, die door de Falkland-oorlog de Londense club tijdelijk verruilde voor Pa ris Saint Germain, werd in Luton voortdurend uitgejouwd. De vij andige houding van het publiek kwam het spel van de midden velder niet ten goede en de Spurs kwamen bij het laag geklasseer de Luton niet verder dan 1-1. Opvallender debuteerde de Joego slavische international Vladimir Petrovic bij Arsenal. Onder zijn regie draaide de Lor.dense club voortreffelijk en rolde het Stoke City op met 3-0. Watford verloor de aansluiting met de top drie door een nederlaag (1-0) bij Ever- ton. Door het verlies raakte de club van Elton John 13 punten achterop bij Liverpool. België Op de eerste speeldag in het nieu we jaar hebben zich geen specta culaire wijzigingen voorgedaan aan de top van de Belgische eer ste divisie. Koplopers Standard en Anderlecht wonnen, Club Brugge deed hetzelfde en bleef op een punt. Alleen Waterschei moest afhaken door een neder laag bij RWDM. 1-3. In een matte wedstrijd behaalde Standard een logische overwin ning op hekkesluiter Tongeren: 3-1. Door doelpunten van Ene Gerets en Guy Vandersmissen (2) liep Standard naar 3-0, voor dat Bogaerts in de slotfase wat tegendeed. Anderlecht, dat vorige week door Winterslag in het bekertoernooi uitgeschakeld werd, moest zater dagavond opnieuw naar de "vie ze mannen" en miste Ludo Coeck, Wim Hofkens en Peruso- vic door blessures. Op een lood zwaar veld kwamen beide elftal len pas in de tweede helft los. Door De Groote en Lozano liep Anderlecht naar 0-2 uit. Zeven minuten voor het einde barstte het tumult pas goed los. Sóren Lindsted (ex-FC Twente) hal veerde de achterstand uit een on mogelijke hoek Club Brugge beroofde thuisclub Waregem in een aantrekkelijke W 'ém Osvaldo Ardiles (rechts) zal zich zijn terugkeer op de Engelse velden nog lang heugen. De Argentijn werd door de aanhang van Luton Town permanent uitgejouwd. wedstrijd van beide punten: 2-3. Onder aanvallende impulsen van Jan Ceulemans nam Brugge een voorsprong van 2-0 door Willy Wellens en Sörensen. Nog voor de rust bracht Delcrois het ver schil terug tot een doelpunt. Na de hervatting liep club opnieuw uit door een fel aangevochten doelpunt van Ceulemans (al of niet buitenspel) in de 66 ste mi nuut. Amper twee minuten later bracht Desmet via de strafschop de aansluiting weer tot stand: 2-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12