Fred Filippo zet AZ op goede spoor C "Helaas heb ik al getekend" Feyenoord kan draai nog niet vinden... "We hebben het Ajax wel erg gemakkelijk gemaakt 3 Barry Hughes na Utrecht-Sparta MAANDAG 17 JANUARI 1983 ALKMAAR - Ondanks de teloorgang van AZ'67, blijft de leiding van de Alkmaarse eredivisieclub een toppositie in het Nederlandse clubvoet bal ambiëren. De rampzalig zwakke eerste helft van de competitie is in Alkmaar uit het geheugen geschud. Trainer Eykenbroek heeft in sa menspraak met sponsor Molenaar weer een plan opgesteld, waarbij een score van twintig punten uit de laatste zeventien wedstrijden voldoen de moet zijn voor Europees bekervoetbal. De overwinning van 2-0 op NEC, zaterdagavond in de eerste wedstrijd van de tweede seizoenhelft, stemde AZ dan ook tot tevredenheid. Voor Eykenbroek was die zege het teken, dat zijn ploeg goed uit de win terstop tevoorschijn gekomen is. Vooral het blessureleed is in die com- petitieloze periode tot minimale proporties teruggebracht. Eykenbroek kon voor de wedstrijd tegen NEC, dat de vorige competitiehelft met drie overwinningen had afgesloten, eindelijk weer eens zijn beste spe lers opstellen. De AZ-trainer koos voor de techniek. Tol, nog niet al te fit, kwam in de spits, Van der Meer bezette voor het eerst sinds lange tijd weer zijn favoriete rechterflank in de verdediging en draaitol Gaasbeek werd een centrale plaats op het middenveld toebedeeld. AZ straalde in de eerste helft prompt gevaar uit aan de rechterkant, waar door meer evenwicht ontstond in het links georiënteerde elftal. Gaas beek en Van der Meer showden de ruimte, die de Nijmeegse verdedi ging op haar linkerflank liet liggen. Voorstopper Filippo, die de Deense aankoop Eigenbrod definitief verdrongen heeft, deed er zijn voordeel mee. Bij een krullende vrije trap van de flegmatieke Steinmann kopte Filippo AZ na achttien minuten naar de gerechtvaardigde voorsprong (1-0). Van der Meer had dat drie minuten later succesvol moeten imiteren, maar verzuimde. De vlot combinerende Alkmaarse ploeg, die in routi nier Arntz zijn zwakste schakel kende, bleef in de eerste helft het opval lend angstige NEC overheersen. Er werd echter niet meer gescoord. In de tweede helft leek AZ de wedstrijd snel te beslissen. Tol kopte een voorzet van Gaasbeek achter Schellekens. De uitgespeelde NEC-doel- man reageerde echter flitsend, graaide de bal vanachter de doellijn weg en deed scheidsrecter Keizer in twijfel vervallen. De Volendammer, met zijn 25 jaar ervaring, ging op het advies van de slecht opgestelde grensrechter af en liet doorspelen. NEC putte moed uit die meevaller en ging aanvallen zonder succes. AZ, nu plotseling de counterploeg, stelde negen minuten voor tijd de eerste twee van de gecalculeerde twintig punten veilig. Wijnberg schoof Tol de bal in de voeten en de twee maanden op rust gehouden AZ-spits maakte na een solo-ren met een simpele voetbeweging 2-0. Sport ROTTERDAM - De winterstop lijkt het ritme van Feyenoord danig te hebben verstoord. Het Rotterdamse team, dat na de 6-1 winst op NAC zo zonnig gestemd de donkere dagen van 1982 in kon gaan, kan in het nieu we jaar zijn draai vooralsnog niet vinden. Na de bekeruitschakeling bij Groningen, werd in de competitiereturn dan wel met 1-0 van Excelsior gewonnen, maar daarmee is dan ook direct bijna alles gezegd. Ook Peter Houtman kon niet los komen tegen Excelsior. Hij zat letterlijk vast in de bewaking van Graeme Rutjes... Positief was verder alleen nog dat Jan van Deinscn een bevredigen de rentree maakte als gelegen heids-linksbuiten; voor de rest was het huilen met de lamp uit. De 'kleine' Rotterdamse derby van gisteren was eenvoudig niet om aan te zien. De wijze waarop de enige goal tot stand kwam, schetste nauwkeu rig het profiel van de wedstrijd. Niemand van de bijna 20.000 kij kers die aanvankelijk wist op wiens naam het doelpunt moest worden geschreven, na de in draaiende hoekschop van Michel Valke. De speaker hield het erop dat de middenvelder Feyenoord de winst had bezorgd "met me dewerking van Sjaak Storm" (een uitspraak waarvoor hij later overigens op de vingers werd ge tikt door bestuurder Aad van der Laan) en ook Excelsior-trainer Jacobs dacht dat zijn doelman de bal via de onderkant van de lat in eigen doel had geparkeerd. Dat bleek het geval al meende Jeliaz- kov dat ook hij nog een voet te gen de bal had geplaatst voor die de doellijn passeerde. Hoe dan ook, de manier waarop de winnende 1-0 vlak na de pauze tot stand kwam, paste exact in het beeld van de wedstrijd, die in tegenstelling tot vorige confron taties tussen de plaatsgenoten ui terst rommelig en onaantrekke lijk was. Beide ploegen hadden er schuld aan. Excelsior omdat het bang en behoudend startte; Feyenoord omdat het zich het Achtervolging op ski-schans REIT IM WINKL (SID) - Tij dens het schansspringen in Reit im Winkl is zaterdag een niet alledaags voorval zonder gevolgen gebleven. Na een korte onderbreking van de wedstrijd ging een jonge "voorspringer" van een plat form naar beneden. Voordat hij de schans had ver laten werd hij gevolgd door Sergej Tseijakov uit de Sow- jet-Unie, die uit een lager ge legen luik kwam. Bij de "achtervolging" kwam het in de lucht bijna tot een botsing, omdat Tsjerjakov een grotere snelheid had. De voorspringer bleef hem net voor. UTRECHT (GPD/ANP) - De grootste opluchting voor Barry Hughes was, na de confron tatie tussen zijn huidige (Sparta) en toekomstige (FC Utrecht) werkgever, dat de uitslag korte metten maakte met het woord „competitie-vervalsing". „Voor de wedstrijd", ver telde de Welshman, die zijn collega Han Berger met 3-0 versloeg, „heb ik al beweerd dat er van handjeklap geen sprake zou zijn. De twijfelaars zullen nu gelukkig ook overtuigd zijn". Dal zullen ze zeker zijn. Hughes, die Sparta als afscheidscadeau graag Europees voetbal zou wil len aanbieden, juinde zijn spe lers gistermiddag zo verschrik kelijk op dat ze een zeer goede prestatie leverden. Zo spelend zou Sparta zelfs voor de koplo per in de eredivisie een niet te nemen hindernis zijn geweest. Driemaal veerde de 44-jarige trai ner op van de bank, die het vol gende seizoen tenminste één maal in beslag wordt genomen door de dan FC Groningen trai nende Han Berger. „Maar gezien het aantal mogelijkheden had het wel zes- of zeven-nul kunnen worden", meende Hughes. FC Utrecht leek naarmate de tijd verstreek hoe langer hoe meer op een stel springende kikkers die de Rotterdamse entert(r)ainer bezingt in een carnavalslied. De thuisclub, die eerder dit seizoen thuis alleen aan PSV twee pun ten moest afgeven, kwam na rust nauwelijks aan de bal. Sparta kon slechts verweten worden slordig met de kansen te hebben omgesprongen. Bij wat meer Rotterdamse accuratesse zou de nederlaag van Utrecht dramati sche vormen hebben aangeno- Sparta voelt zich benadeeld. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse eredivisieclub Sparta heeft zich boos ge maakt. Het Sparta-bestuur meent dat er sprake is van grove competitievervalsing. De redenen van die boosheid zijn de dubbele thuiswed strijd van Feyenoord tegen Excelsior en in het algemeen het vroegtijdig transfereren van trainers in het betaalde voetbal. "Het wordt", verklaarde het Sparta-bestuur gisteren, "de hoogste tijd, dat de WON de leden vermanend toespreekt en niet alleen met argusogen naar de besturen van. de ver enigingen kijkt". Een derde argument is, dat de Kasteelclub zich zwaar bena deeld voelt door de competi tie-indeling. De belangrijkste duels voor Sparta, tegen Feyenoord en Ajax, worden gespeeld in de winterperiode, beide thuis en vlak na elkaar. Sparta-bestuurder Floor Bou wer, die namens de FBO en de KNVB zitting heeft in het BBI (Budget Bewakings In stituut), heeft besloten zijn functie ter beschikking te stellen. Bouwer zal de lopen de zaken in het BBI afhande len. "Ik vond dit een geschikt moment mijn vertrek aan te kondigen. De eerste vier jaar van het gezondmakingspro- ces van het betaalde voetbal zijn nu achter de rug", aldus Bouwer. Van Tiggelen bekroonde een so lo langs de gehele Utrechtse ver dediging op merkwaardige wij ze. Met alleen Van Ede nog voor zich wilde Van Tiggelen inschie ten. Hij trapte finaal over de bal heen, maar de Utrecht-doelman was er zo door verrast dat Van Tiggelen door kon lopen en het gekste doelpunt uit zijn loop baan kon maken. Heale en Lengkeek misten daarna nog voor een leeg doel en na een schot van Meyer moest Du Chati- nier (die zijn derde gele kaart zag - ook Sparta-voorstopper And- riessen werd op geel getracteerd in de harde wedstrijd) op de lijn redden. Sparta kon het zich per mitteren, Europees voetbal kwam een beetje dichterbij. Voor Utrecht is dat voorlopig ver weg. Han Berger kon geen enkel voor zijn manschappen aanvoe ren. Rietveld en Wouters waren geschorst en Tervoort was ge blesseerd, maar Monster was weer terug en speelde met een dik omzwachtelde knie zijn eer- ste competitiewedstrijd na zijn H meniscusoperatie. Wat overbleef iiP7Pr afstand in het veld. noemde Berger een liezer aIslancl "vierde klasse amateur, in een oefenwedstrijd tegen Sparta". "Ik ben mijn spelers nooit in het openbaar afgevallen", aldus Ber ger, "maar in deze wedstrijd heb ben ze me in mijn hemd gezet. Schande". en FC Utrecht had tijdens de winter stop nochtans goed getraind. Er was zelfs een trainingskamp be legd in Portugal. Sparta had de concentratie en inspiratie moe ten putten uit de uitgebreide voorpubliciteit, die dit midden- moot-treffen als gevolg van de 'Hughes-zaak' had omgeven. De betrokken trainer had daardoor nog meer respect voor zijn team. „Want hoe je het ook wendt of keert: ook voor deze jonge kna pen kreeg deze wedstrijd meer betekenis. Ons stadion leek don derdag wel een studio, de pers liep af en aan. Ik heb de jongens ingepeperd dat juist nu een pro fessionele instelling meer dan noodzakelijk was. Ze hebben me gelukkig niet in de steek gelaten, want er werd gedisciplineerd en vanuit een prima organisatie ge voetbald". Sparta won twee-derde van de per soonlijke duels en had op alle plekken ook snellere spelers staan. De eindstand had dan ook reeds bij de rust op het bord kun nen staan. Heale, Blind en Van den Berg misten echter opgeleg de kansen, waardoor de tussen stand 0-0 was. Na de rust werd de overmacht van de Spartanen echter zo groot, dat Hughes niet eens overdreef door van „een richtingsverkeer" te spreken. Sparta stelde dan ook snel orde op zaken. Van den Berg kopte raak, Heale benutte een strafschop en "FC Utrecht interesseert me nog niet veel. Dat is Bergers pakkie-an, zeker vandaag had ik niets te maken met FC Utrecht". De Britse grap penmaker onthield zich van commentaar toen werd gesteld dat Sparta rijper oogde dan FC Utrecht. „Helaas heb ik al voor Utrecht getekend", grijnsde hij. DEVENTER (GPD) - Het geloof in eigen kunnen moet bij Go Ahead Eagles wel erg diep zijn weggezakt. V/aar de De venter ploeg in het verleden een tegenstander als Ajax tot de tanden toe gewapend tege moet placht te treden, mani festeerde zij zich zaterdag avond als een adelaar zonder klauwen die zich willoos liet slachtofferen (0-2). Hel team van Bob Maaskant schoot niet alleen kwalitatief schro melijk tekort, het miste ook de durf om Ajax het leven zuur te maken. De Amsterdam mers werd tot hun eigen ver bazing, zoals trainer Aad de Mos later ronduit bekende, geen strobreed in de weg ge legd. Het publiek was weer eens de grote verliezer, temeer nog omdat Ajax er ook geen enke le boodschap aan had. Na het snelle openingsdoelpunt (al na vier minuten), controleer de de koploper van de eredi visie de wedstrijd. En na de tweede Amsterdamse treffer, op slag van rust, wenste Ajax zich helemaal niet meer over matig in te spannen. De opge spaarde energie kan nog van pas komen tegen mentaal en technisch beter geoutilleerde tegenstanders dan Go Ahead Eagles. En dan te bedenken dat Ajax er vooraf toch niet helemaal ge rust op was. Lerby en Cruxjff begonnen half fit aan het duel en Schoenaker en Kieft wa ren de halve week ziek ge weest. De Mos kon derhalve alleen maar concluderen dat het honderd procent was mee gevallen. „Ik had op meer weerstand gerekend, maar die eerste goal bracht de nodi ge rust". „Voor ons was die vroege ach terstand natuurlijk een slech te zaak", onderkende Bob Maaskant. Maar dat neemt niet weg dat wij het Ajax wel erg gemakkelijk hebben ge maakt. Het was allemaal te lauw en bovendien moetje de kansjes die je krijgt wel be nutten". De Eagles-trainer doelde daarmee op de opvol ger van Kees van Kooten, Mi ke Small, die in kansrijke po sitie twee keer op Ajax-doel- man Piet Schrijvers strand de. De donker donkere Engelse spits hoefde zichzelf echter niets te verwijlen Met wat meer geluk en bij ren uut minder alerte doelman dan Schrijvers had Small zijn de buut ongetwijfeld wel met een treffer bekroond. Dat hij nu niet scoorde deed aan zijn to taal-prestatie niets af, zoals ook Maaskant vond. „Hij schermt de bal uitstekend af, kaatst goed en toont ook durf in de combinatie Ik vind dat hij voor een jongen van 20 te gen een ploeg als Ajax goed heeft gedebuteerd". 99 Niettemin moest Small in de persoonlijke duels nog wel eens zijn meerdere erkennen in de fel tackelende Edo Op- hof die bij Ajax als iyoorstop- per fungeerde in plaats van de gepasseerde Frank Rij kaard Dat betekende dat Ke- je Molenaar weer eens als rechtsachter mocht opdraven Hij deed dat naar behoren, goed profiterend van de vrij heid die de trage Rene Eykel- kamp hem keer op keer bood. Molenaar zette zijn optreden extra luister bij door het tweede Ajar-doelpunt voor zijn rekening te nemen. De grondlegger daarvan was echter Johan Cruijff, die sub tiel wraak nam voor de ma nier waarop een schitterende actie van hem was onderbro ken. Hij werd misleid door Excuses Uiteraard waren er excuses. Rob Jacobs kon wijzen op de absen tie van Carlo van Tour en Frans Struis, de grote broer moest het doen zonder de grieperige Van Hanegem (Wijnstekers fungeer de nu als laatste man) en de ge schorste Vermeulen. Gezien de mogelijkheden drukte de absen tie van twee basisspelers zwaar der op Excelsior dan op de part ner. vooral omdat Frans Struis één van de weinige voetballers van Woudenstein is die de voor countervoetbal zo belangrijke 'lange pass' in de voeten heeft Nu hij vlak voor de wedstrijd had moeten afhaken omdat hij zich niet fit voelde, was er niemand die die taak overnam. Ook zijn vervanger Addy Bijl niet. die als laatste man overigens niet slecht speelde. Het gevolg was dat Ex celsior nauwelijks gevaarlijk werd (Joop Hicle kreeg mis schien vijf, zes ballen te verwer ken) en zich uiterst behoudend opstelde. Met veel mankracht werd geprobeerd de tegenstan der van scoren af te houden en dat lukte mede zolang doordat Feyenoord vast zat en maar niet los kon komen. Bang 'Teveel spelers waren niet in de wedstrijd", moest coach Ab Fa- fie naderhand vaststellen. Het gold de gehele aanvalslinic. maar vooral Jeliazkov en Gullit. De Bulgaar deed vrijwel niets goed en zijn collega-spits leek bang om de confrontatie met Pattina- ma aan te gaan. Gullit maakte in elk geval de indruk de bal liever niet dan wel te hebben, kopte dan wel een keertje tegen de paal, maar was v< ><.r de re t on zichtbaar. "Kwestie van instel ling", dacht Fafié, "hij weet toch nog niet precies waar hij mee be zig is". Het leek gisteren voor heel Feye noord op te gaan. De goodwill die voor de winterstop zo moei zaam was opgebouwd, werd in de derby met krampachtig voet bal weer geheel tenietgedaan. Zelfs na de 1-0, die als dat zo uit komt 'bevrijdend' heet te zun. slaagde de Kuipformatie er niet in de noodzakelijke ontspanning te vinden. Jeliazkov en Houtman (Storm redde). Hoekstra en Gul lit (de paal redde Storm) hadden ervoor kunnen zorgen, nu dat niet gebeurde kreeg het allengs brutaler Excelsior via Van Goo- zen zowaar nog twee kansjes op de gelijkmaker. Groot Hij benutte ze niet, maar de sup- portersroep om Mario Been ïn- plaats van Gullit zwol er wel door aan. Fafié gaf er geen ge hoor aan "omdat Gullit er toch voor zorgde dat Pattinama achterin bleef Over Been «M 'nj onherroepelijk heengegaan. En dan kun je vragen of Feyenoord zich dan zo moet aanpassen. Ik vind dat je daar niet te groot voor moet zijn". Tegen Excelsior was zijn ploeg dat ook absoluut niet. PAUL DE TOMBE. een roepende Hans Voskamp en leverde de bal prompt bij de Eagles-mxddenvelder tn Arbiter Weerink aarzelde geen moment en kende Ajax een vrije schop toe. De Deven ter spelers concentreerden zich vervolgens massaal op de naast Cruijff geposteerde Lerby, waarna het fenomeen de bal met een simpele hakbe- weging voor de voeten van Molenaar legde, die het gat vond in het van verbazing uiteenvallende muurtje. Cruxjff stond ook aan de basis van de eerste treffer. Hij slin gerde zich op onnavolgbare wijze langs een serie tegen standers. waarna hij Lerby in de gelegenheid stelde af te ronden. In de tweede helft vond Cruijff kennelijk dat hij zijn plicht had gedaan en rustte hij nadrukkelijk op zijn lauweren. Zoals heel Ajax het toen wel geloofde De Eagles verwierven daardoor ook een optisch overwicht, maar waren niet in staat er iets positiefs mee te doen. Alleen Ton Wit baard sprong er eenmaal uit. Vlak voor tijd klopte hij Schrijvers met een snoeihard schot Maar zelfs dat succesje was de Eagles niet vergund De bal schroei de slechts de kruising

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11