mm PLQT@fl c Carrack verdient bredere aandacht Neil Young werkt op de zenuwen Peter Godwin: onmiskenbaar talent Filatelie "Trans": onbedoelde waarschuwing tegen zielloze muziekcomputers Kruiswoord Oplossing Schaken I |!|l| r 1 ZATERDAG 15 JANUARI 1983 Extra Onder redactie van Jaap Visser Onbekend maakt onbemind en daar moet in het geval van Paul Carrack heel gauw veran dering in komen. De platen maatschappij doet daar op zijn tweede solo-elpee "Suburban Voodoo" ook een eerste po ging toe. Herinnerd wordt op de hoes aan de nummers "How Long" van Ace en "Tempted" van Squeeze, waarvoor Car rack zijn vocalen leende. Daar zullen nog niet veel mensen wijzer van worden, maar voor het beroemd maken van Car rack zijn vooralsnog weinig an dere middelen voor handen. Misschien dat de van "Subur ban Voodoo" getrokken single "I need you" (ook een hit in Amerika geweest) zijn naam definitief zal vestigen. Carracks carrière is er tot nu toe één geweest van meer vallen dan opstaan. Na het zeer be scheiden succes van Ace - de groep had te weinig ambities, zegt hij er nu zelf over - volgde drie jaar van niets doen. Daar na één elpee lang succes met Squeeze ("East Side Story"), maar ook dat beantwoordde toch niet helemaal aan zijn mu zikale verwachtingen. Na een korte periode bij Roxy Music vormt Carrack nu een muzi kaal koppel met producent/ muzikant Nick Lowe, met wie hij in Engeland en Amerika rondtoerde Van die samenwerking is "Sub urban Voodoo" ook het eerste vinyl-resultaat. De door Paul Carrack in 1980 gemaakte "Nightbird" stemde mijn ver wachtingen vooraf zeer hoog. Op "Nightbird" (koop die plaat) toont Carrack zich in het bezit van een licht schor, beetje slepend stemgeluid dat vooral op ballades zeer tot de verbeelding spreekt. Ongeveer dezelfde passie waarmee Joe Cocker zijn langzame num mers zingt Helaas geen 'slow motion' op "Suburban Vooodoo". Carrack en Lowe gooien direct de zaak in de hoogste versnelling met het openingsnummer Lessons in Love'. Aanvankelijk even wennen, maar al snel komen de kwaliteiten bovendrijven. Recht-toe-recht-aan popsongs uit de school van Dave Ed munds en Nick Lowe, zoals ze ook alleen maar in Groot-Brit- tannië worden gemaakt. De soul van Carracks stemgeluid, steunend op geraffineerde ach tergrondkoortjes en met hulp van ervaren musici als Martin Belmont Eigenlijk dus zeer ouderwetse muziek, maar in dit tijdperk van de techno-pop juist zeer vernieuwend. En in elk geval verfrissend. Vooral kant één zit geheid in el- Paul Carrack: nog onbekend dus ook onbemind. Zo langzamerhand mag en kan daar verandering in komen. kaar. Op kant twee valt Car- druk toch niet wegnemen. De rack iets terug en borduurt met inmiddels 31-jarige Carrack name op "I found love" te lang verdient het om althans een door op één thema. Dat kan een overwegend positieve in- "Trans" - Neil Young (CBS) Térwijl iedereen dacht dat met de punk een einde zou komen aan het bloeitijdperk van pop sterren die de dertig waren ge passeerd, bewees de 'dertig plus' beweging vorig jaar nog altijd bergen geld in het laatje en enorme mensenmassa's op de been te kunnen brengen. De Rolling Stones presteerden wat Feyenoord al jaren niet meer lukt, Roxy Music en Su pertramp bezetten wekenlang de hoogste plaatsen op de el- peelijsten en concerten van Steve Miller, Neil Young en Jackson Browne waren de grootste indoor- publiekstrek kers van het jaar. Toch hoort de naam van Neil Young in dit rijtje coryfeeën nog het minst thuis. Terwijl de Stones, Supertramp, Roxy Mu sic en Miller ons in de tachtiger jaren trakteren op muziek met een vernieuwingsdrang van nul komma nul en er van Jack son Browne zelfs al langer dan twee jaar niets meer op vinyl is verschenen, is Young er keer op keer feilloos in geslaagd de tekenen des tijds op zijn platen vast te leggen. Zij die na Young's "Comes a time" ('78) dachten dat de 37-jarige Cana dees zijn tijd zou uitdienen als een verzadigd country wes tern-zanger kregen een jaar la ter al ongelijk toen Young met "Rust never sleeps" heel goed begrepen bleek te hebben waar het de punks om te doen was. Van deze elpee is de zins nede "It's better to burn out than it is to rust", legendarisch geworden alsmede de ode aan Johnny Rotten. Op "Trans" zet Young zijn luiste raars middenin het tijdperk van de elektronica. En ook dit keer is hij een weg ingeslagen zonder afbreuk te doen aan zijn eigen muzikale idioom want tussen alle 'vocoders', computers en synthesizers door klinkt de karakteristieke rock van Young. Ook de hoes en de titel vertellen veel over het thema van de plaat. "Trans" staat voor over gang en wordt in beeld ge bracht door een autoweg. Aan de ene kant staat een man in versleten jeans te liften, aan de overkant houdt een robotachti ge figuur de duim omhoog. Beiden worden voorbij gere den, de robot door een compu tergestuurde en futuristisch uitziende automobiel, de in jeans gestoken avonturier met zijn bongo's door zo'n enorme Amerikaanse slee. Ondanks de interessante invals hoek is "Trans" geen goede plaat, de zeven nummers waar in Young door de 'vocoder' zingt zijn alleen bij eerste be luistering leuk, daarna werkt dat ingeblikte stemmetje dat zonder de op de binnenhoes af gedrukte teksten onverstaan baar zou zijn, danig op de zenu- Pas op het tien minuten durende "Like an Inca", het laatste nummer van de plaat en het beste lied sinds "Like a Hurri cane, kruipt Young uit zijn groenteblik. Het is deze vreem de eend in de bijt, deze met computers niets van doen heb bende heldendicht op de ver gane glorie van de beschaving van de Inca's, die aantoont dat Young beter uit de verf komt met onderwerpen uit het verle den dan die uit de toekomst. "Trans" is - onbedoeld - een waarschuwing tegen de ziello ze computergeluidsbry die op ons af zal komen zodra de elek tronica de plaats van de mens in de muziek overneemt. WIM KOEVOET Zonder ooit een werkelijke hit te hebben gehad, is Peter God- win al geregeld op de radio te horen geweest. Van de zes nummers op zijn debuutelpee, künkt precies de helft bekend in de oren. "Emotional disgui se", "Torch songs" en "Images of heaven" hebben geen echte hitstatus gehad, maar waren en zijn wel redelijk populair, vooral in bepaalde discothe ken. Voor een elpee die "Dance emo tions" heet ook niet zo vreemd. Toch hebben we hier niet te maken met discomuziek in de bekende zin des woords. God- win zit veel meer in het ver lengde van een groep als Soft Cell. Hij heeft in het verleden samengewerkt met Duncan Browne en dat is nog wel te ho ren ook. Peter Godwin maakt vervreemdende, onwezenlijke muziek met een zekere mono tonie. Dat verklaart ook dat zijn nummers redelijk dans baar zijn (althans voor de niet al te impulsieven onder ons). Veel synthesizers, zoals dat in dit genre techno-pop ook wel gebruikelijk is. Een type muziek dat al vrij snel gaat vervelen. Toch slaagt Godwin er in om de aandacht vast te houden. Binnen de strakke ritmen weet hij te ver rassen en dat is maar weinigen in dit genre vergeven. Een compliment waard. Misschien dat producer George K^janus, die in het verleden zo succes vol was met Sailor, daar wel debet aan. Wat tegen Godwin spreekt, zijn de pretenties waarmee alles ge bracht wordt. In de hele pre sentatie wordt duidelijk ge maakt dat we hier met Kunst van doen hebben. Dat irriteert. Maar daarmee kunnen de on miskenbare talenten van Peter Godwin natuurlijk niet terzijde te worden geschoven. B.J. Horizontaal: 1 rij; 2 aanvang; 6 onderhuidse vetlaag; 11 scheeps- ruimte; 12 loon; 13 sportterm; 14 grote plaats; 15 knaagdier; 17 tel woord; 19 militaire rang; 22 kam wiel; 25 beslag op schepen; 28 vroomheid; 30 drankgelegen heid; 31 sieraad; 33 keer, 35 jong dier; 37 rots aan de Rijn; 38 zeer snel; 39 luchtig onderkomen; 40 welpenleidster; 41 klimwerktuig. Verticaal; 1 portret; 2 melkwol; 4 apparaat; 5 overschot; 7 deur wachter; 8 strand-oever; 9 ad vies; 10 vuurtong; 16 bouwland; ■Jf-, i9v ulo t- e u c i o r sTe 1 .V" Tgffl' C V*M V-9 v tv t 2S0 'W?'-'o-o, v (m* 9 kW-'-t" v:,% P 18 snedig; 20 bid; 21 smal-nauw; 23 vlaktemaat; 24 tweetal; 26 deel van Duitsland; 27 hoge vierkante zuil; 28 dorpel; 29 oefenmeester; 32 ruilmiddel; 33 week-sappig. 34 banaal-ordinair; 36 slag De prijs van 25,- werd toege kend aan A.N. de Bruin, Gou- dcnregenplantsocn 35, 2404 EH Alphen a/d Rijn. De prijs wordt de winnaar toegezon den. Oplossingen met vermelding van "Puzzel" voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den door Dirk Sikkel Op 18,19 en 20 februari aanstaan de wordt in de kantine van 3M Nederland het traditionele No- teboomtoernooi gespeeld. De wedstrijdvorm. zes ronden vol gens het Zwitsers systeem in één grote groep, is uit Enge land komen overwaaien en in Nederland voor het eerst bij het Noteboomtoernooi toege past, nu al weer vier jaar gele den. Inmiddels worden ook in andere steden in Nederland toernooien van dit type georga niseerd, maar het Noteboom- toernooi is nog steeds primus inter pares. Liefhebbers kun nen nadere inlichtingen ver krijgen bij Ruud Mieremet, tel. 171507 Vorig jaar nam aan het toernooi een Leidse speler deel die zo'n 13 jaar geleden op jonge leef tijd furore maakte, maar daar na met schaken is gestopt; Enk de Vries. Tegenwoordig speelt hij bij Voorschoten. Hij won onder meer van Ad v.d. Berg en toonde ook in onder staande partij zijn nog steeds aanwezige creatieve talent. f l» it ïi ïii v -v -■? i '2 i S "i Wit: E. G. de Vries, zwart H Temmink 1. d4 Pf6. 2 P(3 g6. 3. g3 Lg7, 4 Lg2 0-0. 5. 0-0 d5. 6 c4 dc4 7. Pa3 c3. 8 bc3 c5. 9 Pe5 Pd5. 10. Db3 Pb6, 11. Tdl cd4 12 cd4: PbdT, 13 Lf4 Pf6, 14 e4 (wit heeft ruimtcvoordeel. maar de zwarte stelling heeft weinig zwakten) Le6, 15. Db4 Ph5,16. Le3 Dd6. 17 Da5 Tfd8. 18. Pb5 Db8, 19 g4!7 (Wit durft') Le5 20 de5: Tdl:. 21. Tdl Pc4 (Dit Ujkl te winnen, maar i 22 La7:ü (een fantastische zet. Na 22 Pa5:, 23 Lb8 Tb8 24. gh5. gh5:, 25. Pc7 staat wit iets beter) Pf4'7. 23. Db4 De5 24 De7 Db525 Td8+ Td8:. 26. Dd8 Kg7. 27 Ld4+ Pe5 (Ge dwongen. op 27. Kh6 volgt 28 Dh4+ Ph5.29 g5+ Dg5 30 Lg7-f met damewinst) 28. Lfl Pe2+, 29 Kg2 Lg4 30. Le2 Le2 (Beter De2: en vreemd genoeg gaat zwart niet mat. probeert u zelf maar) 31. f4? (Maar wit profiteert niet, win nend was De7!) f6.32. fe5: Dd3. 33 Df6:-f Kh6. 34 Df4+ Kg7. 35 e6+ Dd4 36 e7 Lfl+! (Zo is het nog net remise') 37. Khl Lg2+. 38 Kg2 Dh2+. 39 Df2 D(2 40 Kf2: Kf7 en het pion- neneindspel was eenvoudig re mise. Ondanks de gemaakte fouten een mooie en zeer origi nele partu Temmink werd in het toernooi gedeeld derde Erik de Vries viel buiten de prijzen door zich op de zondag ochtend te verslapen. De vorige week werd in deze hoek "Play better bridge" be sproken van Rixi Markus. Ri- xi's boek graaft niet diep, maar bevat wel veel leuke spellen. We tonen een juweeltje van de hand van de Italiaanse super ster Giorgio Belladona. VB 9 AB72 O B 9 4 A H 10 9 o i(f Q 9HV86 O H V 2 A 10 6 5 3 ♦652 V84 A H 10 8 6 3 943 O 87 B73 Zuid gever, NZ kwetsbaar, Bella donna als zuid opende 2 Sch (zwak), Garozzo als noord 2 SA (vraagt nadere informatie), zuid 3 Sch (minimaal) en noord 4 Sch. West startte met Ru H en Ru V en speelde nu heel goed Ha 10 na. Dat was aan zienlijk beter dan de west aan de andere tafel had gedaan; die speelde ruiten door. waarna de leider geen probleem had. Hij troefde, trok de troeven en gaf een klaveren af, waarna op de vierde klaveren de verliezende harten verdween. Belladonna legde op Ha 10 de boer en de vrouw won de slag. Oost speelde ruiten terug (har ten terug leidt tot dezelfde eindfiguur), door de leider ge troefd. Deze speelde nu drie maal troef, hetgeen leidde tot: Op Sch 10 werd KI 10 afgegooid en oost zat in de knel. Gooit hu We maken deze keer het ge schiedverhaal over KDC af met enkele hoofdfiguren. De bekendste Katwijkse dammer is waarschijnlijk Cees Varke- visser, die vele malen uitkwam in het Nederlands kampioen schap en daar goede tot zeer goede prestaties neerlegde. Omdat Cees het maatschappe lijke liet prevaleren trok hij zich een aantal jaren geleden terug uit de topsport, maar damde nog wel enigszins door. In die zin dat losse contacten met KDC aanwezig bleven. Zo werd hij overgehaald om KDC in de landelijke tweede klasse te helpen promoveren (wat ui teraard lukte) en in de eerste klasse aan degradatie te laten ontkomen (zoals u weet lukte ook dat). De KDC'er die de laatste tijd aan de touwtjes trekt is Hans Ver min. Een onmisbare schakel in het eerste team. Hans maakte de belofte, die hij vroeger leek te zijn, volledig waar en speel de vorig jaar en dat jaar daar voor in het seniorenkampioen schap mee. Voorlopig echter nog zonder echte uitschieters, maar daar kan dit jaar verande ring in komen indien hij zich door de halve finales weet te worstelen en in de finale bij de eerste zes komt. Dan plaatst hu A 7 2 A H 10 9 si» J»®8 O O - ♦652 *V84 10 8 C> 4 O - B 73 klaveren af dan wordt KI B hoog en gooit hij een harten af. dan steekt zuid over naar noord met Ha A en troeft een harten, waarna Ha 7 hoog is Oost koos voor harten en Bel ladonna faalde niet. Fenome naal gespeeld, want hoeveel spelers zouden niet domweg hebben gesneden op KI V? Op 16, 22, 23 en 29 januari wordt in De Rustende Jager in Nieuw Vennep de finale gespeeld i>an de selectiewedstrijden Er is al le dagen VU-graph ran 13.30 tot 18.30 uur. toegang gratis door Ronald van Egmond De zich misschien voor het WK Dat lijkt het hoogtepunte voor iedere dammer die echter in de vereni ging maar liefst 34 jaar het ge zicht bepaalde was en is eigen lijk Jan Schoneveld. Die im mens lange tijd als voorzitter uitzitten is geen prestatie meer, daar schieten woorden te kort. Op twee beruchte maandjes na aan een stuk de man met de hamer; van op de fiets de leden langs tot gebruik maken van de telefoon Jan maakte zo een hele ontwikke ling mee en zag ook jongere mensen met de hele andere ideeen in het bestuur komen en gaan. Vooral nadat vruwel het hele bestuur veijongde moest hij een standpunt ver kondigen dat niet strookte met zijn eigen bedoelingen Toen ook nog de pnvéomstandighe- den teveel gingen opspelen verliet hij met een diepe zucht het bloeiende schip Natuurlijk bleef hü, met hart en ziel, ver bonden aan KDC. Omdat KDC (nu weer met LDG) in de landelijke competitie speelt, trekt zij de regionale dammers aan en dat is een ont wikkeling die het bestuur voorzag en ook graag wilde hebben: een sterke club in de regio. KDC damt elke maandagavond vanaf ongeveer half acht in de Ontmoetingskerk in Katwuk. Informatie Frans de Jonge. CoUjnstraat 16 te Katwuk. tel. 23018 a o l <s> q t. s S 0 O O s a i 22L, In het diagram zien we een slag- zet van Cees Varkevisser uit de jongste bondscompetitie Zijn tegenstander speelde onvoor zichtig 1 39-34 7waarna hij het fraai uit maakte met: 1. 24-30 2 35x24 26-31 3 37x19 14x23 4 32x21 16x27 5.25x14 10x37 Tableau! FRANKRIJK - In Midden- Spanje, aan de zuidelijke rand van Oud-Castilië, ligt het onge veer 25.000 inwoners tellende plaatsje Avila. In de rooms-ka- tholieke wereld heeft de stad grote bekendheid gekregen als geboorteplaats van de heilige Theresia (1515-1582). Haar ge schriften, die doordrongen zijn van een diepgaande mystiek, zijn ware meesterwerken van een zuiver Castiliaans taalkun stenaarschap. Op een zegel van 2,10 franc (oplage 6 miljoen) heeft Frankrijk op 22 novem ber Sainte Thérèse d'Avilla herdacht. Begin december 1936 maakte het viermotorige watervliegtuig Late 300 de eerste succesvolle vlucht Dakar-Zuid-Amenka. Aan boord waren Jean Mer- moz, Alexandre Pichodou, Henri Ezan, Edgar Cruveilher en Jean Lavidalie. Een zegel van 1,60 fr. (oplage 8 mittMn) met vliegtuig en namen, die op 6 december verscheen, herin nert aan deze vlucht. Iedereen kent de Eiffeltoren, of heeft er op zijn minst van ge hoord. De bouwer of ontwer per van dit beroemde monu ment. dat op 15 mei 1889 werd ingewijd. Gustave Eiffel (1832 1923) is op 20 december door Frankrijk gememoreerd met een 1.80 0.40 fr.-zegel (oplage 3 mihoen), waarop een portret van Eiffel en een fragment van de toren De zegel hoort thuis in de serie "beroemde perso- Op 6 april 1682 bereikte de Fran se ontdekkingsreiziger Robert Cavelier de la Salie het deltage bied van de Mississippi. Ter ere van de zonnekoning Lode- wijk XIV, gaf hij het land de naam Louisiana Nog heden ten dage kent Louisiana, gele gen aan de Golf van Mexico, aanzienluke verschillen met de staten die Engelse koloniën zgn geweest, veel dingen doen Franser aan Cavelier de la Sal ie staat op een zegel van 3.25 ftanc (oplage 5.5 miljoen), die Frankrijk op 20 december Het F'ranse uitgifteprogramma 1982 is op 20 december afgeslo ten met een zegel van 1,80 franc (oplage 10 mihoen), waar mee de Franse socialistische staatsman en schrijver Léon Blum (1872-1950) wordt geeerd Blum, wiens politieke carrière pas in 1919 begon, was o.a voorzitter van de socialisti sche partij (SFIOl. stichter van het dagblad La Populaire en verder was hu voor en na de Tweede Wereldoorlog premier. ANDORRA (FRANS) - Het Franse deel van het in de Pyre neeën gelegen staatje Andorra heeft in 1982 acht emissies op de markt gebracht met in to taal tien zegels. De achtste en laatste verscheen op 6 decem ber en is gewgd aan Thomas van Aquino (oplage 500 000 stuks)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29