Grote wapenvondst bij huiszoeking in Katwijk Leegstaande flats mogelijk uitkomst Leidse studenten c Studenten in pand Ouwehand Betere controle op lozen olie Ook 's nachts met behulp van vliegtuigen Noordwijk wil plein autovrij RPF wil Verkeersbord' tegen naakt in Katwijk Bankbediende overtroeft overvaller in Noordwijk Risico's nemen bij werklozenprojecten DINSDAG 11 JANUARI 1983 Streek SCHIPHOL - De stranden van Katwijk, Noordwijk, Was senaar en andere plaatsen langs de Nederlandse kust worden steeds beter tegen olierampen beveiligd. Giste ren nam de Rijkswaterstaat op Schiphol een vliegtuig met de modernste apparatuur officieel in gebruik, waar mee nu ook 's nachts en bij mist olieverontreiniging op zee kan worden opgespoord. Deze olie-detectie-apparatuur is in gebouwd in een tweemotorig verkenningsvliegtuigje, een Cessna Titan 404. Het eerste wa penfeit van het toestel zit er al weer op nadat het vorige week een schip opspoorde dat illegaal olie loosde bij de Nederlandse' kust. "Scheepsrampen veroorzaken ech ter maar een kwart van de totale olievervuiling door de scheep vaart", zei ir. C. van der Burgt, hoofdingenieur-directeur in de directie Noordzee van de Rijks waterstaat, ter gelegenheid van de ingebruikname van het toe stel. "Veel ernstiger voor het mi lieu is in feite de sluipende ver vuiling die wordt veroorzaakt door schepen die illegaal hun af gewerkte olie en ladingrestanten over boord pompen". Van deze lozingen worden jaarlijks honderden vogels de dupe, zegt ir. Van der Burgt. "En ook de smeerboel op het strand is hoogst onplezierig, in het bijzon der voor de mensen die daar ver tier zoeken". Volgens hem wor den bij verkenningsvluchten ie der jaar tientallen schepen op he terdaad betrapt, "maar dat is slechts het topje van de ijsberg". 's Nachts dat zij weten dat er overdag voor onze kust wordt gepatrouilleerd, vooral 's nachts en bij slecht weer hun olierestanten lozen". Volgens hem gaat er van het toe stel met de nieuwe apparatuur een preventieve werking uit Hij verwacht echter niet dat nu alle illegale olielozers voortaan op heterdaad worden betrapt. Dit blijft voor een deel afhankelijk van het toeval, "maar het gaat niet in de eerste plaats om het opsporen van overtreders. Als er op welke wijze dan ook een be richt komt dat er een olieveront reiniging op zee aanwezig is, dan moeten we zo snel mogelijk op treden". De oude manier van opsporen had volgens hem het nadeel dat de omvang van een ramp bij mist en duisternis niet direct vanuit de lucht te verkennen was, terwijl de kans op een ongeval met olie- verlies, juist bij mist en slecht weer het grootst is. "Een voorbeeld is de ramp met een schip afgelopen zomer. Door de dichte mist in de ochtenduren kon de olievlek namelijk pas te gen het middaguur vanuit de lucht worden gezien". Met de nieuwe apparatuur kan nu op één moment veertig kilome ter zee worden onderzocht Met het blote oog kan ongeveer tien vierkante kilometer worden waargenomen. Na het in gebruik nemen van de nieuwe appara tuur kan de Rijkswaterstaat nu driehonderd dagen per jaar ver kenningsvluchten met het toe stel uitvboeren. Zonder die appa ratuur kon dit slechts tweehon derd dagen per jaar. Het nieuwe toestel kan wegens slecht weer en onderhoudsbeurten niet alle dagen van het jaar in de lucht zijn. Met de huur van het vlieg tuig tot januari *86 is ruim 3.5 miljoen gulden gemoeid. De in Zweden gekochte "olieverken- ningsapparatuur" kostte 1.7 mil joen gulden. Dat is bij vijfhon derd uur vliegen per jaar bijna 3500 gulden per uur. De in het vliegtuig gebruikte apparatuur is Waarnemer-navigator John Martin zit achter de ruim 1.7 miljoen gulden kostende opsporingsapparaten. gebaseerd op de principes van radar en het gebruik van infra rood en ultra violet straling. Goed zicht Sinds 1975 patrouilleerde de Rijks waterstaat, alleen bij goed zicht, wanneer waarneming met het blote oog mogelijk was. Met de nieuwe apparatuur kunnen ook concentraties van olielagen in een vlek worden waargenomen Dit is van groot belang bij oliebe- strijdingsacties, omdat de sche pen die daar mee bezig zijn dan door het vliegtuig naar de dikste lagen kunnen worden gedin geerd, zodat bij het opruimen het beste rendement wordt behaald. Naast het opsporen van olievervui- ling en het begeleiden van oiie- bestrijdingsacties heeft het vlieg tuig onder andere een taak bg het zoeken naar overige veront reinigingen zoals overboord ge slagen ladingen, controle op na leving Wet Verontreiniging Zee water (lozen en verbranden van afvalstoffen), golfbatroonmetin- gen voor de kust. verkenning kustafslag. controle ligging be tonmng. bijv. na storm, tellen van schepen en gspatrouille op de Waddenzee. Een groot deel van de in beslag genomen vuurwapens en munitie. KATWIJK - Elf geweren, vier revolvers, vijfduizend scher pe patronen en voor duizenden guldens aan gestolen ge luidsapparatuur. Dat heeft de politie de afgelopen dagen in beslag genomen bij huiszoekingen op diverse plaatsen in Katwijk. In verband met deze "vondst" zijn inmiddels veertien Katwijkers gehoord. Van die veertien worden er nog altijd drie vastgehouden. Dezer dagen zullen nog zeven per- sonen door Katwijkse politie worden ondervraagd. Ook van dit zevental is het merendeel af komstig uit de kustgemeente. Verder is er een woonachtig in Woubrugge, een in Wassenaar en een "in de omgeving van Rotter dam". De verdachten variéren in leeftijd van 18 tot 40 jaar. De zaak kwam aan het rollen nadat in de nacht van woensdag op donderdag de woning van een boswachter aan de Cantineweg in Katwijk werd beschoten. Op grond van de aangifte en aanwij zingen, waarover de Katwijkse politie reeds beschikte, werd een team bestaande uit twaalf man geformeerd dat overging tot huiszoekingen en aanhoudingen. Aan de hand van verklaringen volgden daarop nog meer aan houdingen. Tevens kwam tij dens het verhoor de diefstal van de geluidsapparatuur bij de Di- gros, op 8 december van het vo rig jaar, aan het licht Bij die in braak werd voor 13.000 gulden aan goederen buitgemaakt. Na genoeg alle apparatuur is inmid dels teruggevonden. Het vermoeden leeft thans bij de politie dat de woning van de bos wachter is beschoten omdat een van de verdachten eerder was betrapt tijdens het stropen in de duinen. In een van de ramen van de woning van de boswachter werden zes kogelgaten aange- ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - Alphen wordt in de nabije toekomst wellicht een studentenstad. De Al- phense wethouder van woonruimtezaken, de WD'er G.P. van As, heeft de Leidse Stichting Studentenhuis vesting het aanbod gedaan om mensen die een studie in Leiden volgen met drie of vier tegelijk in dure, leegstaan de flats in Alphen te huisvesten. De stichting heeft onge veer 1700 alleenstaanden en 200 stellen op de wachtlijst staan. De woningbouwvereniging Al phen, de beheerder van de flats onder meer aan het Aldaplein, de Wederikstraat, de Lupinesingel, het Carmenplein en de Vlie- stroom, moet haar standpunt nog bepalen. "Ik vind het posi tief dat de wethouder zoveel be langstelling voor de leegstand heeft", aldus ing. P. Kats, de di recteur van de woningbouwver eniging. Volgens de gegevens van Kats lijkt het echter nauwelijks waar schijnlijk dat de dure flats, met een kale huur van ongeveer 550 gulden, leeg blijven staan. "Ik zou het woord 'leegstand' niet eens willen gebruiken. We heb ben momenteel ongeveer veertig flats nog niet toegewezen", weet de directeur. "Dit hangt samen met 135 verhuizingen van flats 1W1JI61S naar nieuw opgeleverde eenge zinswoningen per 1 januari. Zoiets komt zelden voor". ze vereniging moet nog beoorde len of het kan worden overgeno men". Tijdens de bestuursverga dering van vanavond staat dit punt op de agenda. De Woningbouwvereniging Al phen heeft al ervaring met het verhuren van flats aan drie of vier personen tegelijk. Verpleeg kundigen van het ziekenhuis Rij noord, de zwakzinnigeninrich ting Hooge Burch en buitenland se werknemers werden eerder op deze wijze aan woonruimte ge holpen. Kats wijt de zijns inziens overi gens geringe - leegstand mede aan het omslachtige toewijzings beleid van de gemeente. "Ik ver wacht echter dat die flats wel vol komen. Overigens vind ik het een prima initiatief van de wet houder, maar het bestuur van on- Volgens Kats worden huurders met zijn allen aansprakelijk ge steld voor de huur. Vertrekt er één dan moeten de overgebleven mensen toch gezamenlijk de to- taalhuur opbrengen. Ten aanzien van het huisvesten van mensen die van buiten Alphen en de re gio komen heeft de woning- bouwdirecteur echter zijn twij fels: "Daar zal de gemeenteraad zch over moeten uitspreken". "Wij willen het aanbod graag ac cepteren", meldt A. Hübben, ad junct-directeur van de Stichting Studentenhuisvesting in Leiden. "Ik zie veel mogelijkheden voor de mensen die niet meer zo veel banden hebben met het studen tenleven. Onze zusterorganisatie voor huisvesting voor werkende jongeren vindt het ook een erg positief aanbod". Volgens de adjunct-directeur van de stichting zullen het niet in eer ste instantie de mensen uit Gro ningen, Limburg en Zeeland zijn die in aanmerking komen voor huisvesting in Alphen. "Zij zijn meestal de eersten die woon ruimte in Leiden en omstreken krijgen. Wat we nu nog op de lijst hebben staan komt dichter uit de buurt van Leiden". Hübben verwacht dat met name bij de stichting ingeschreven stellen belangstelling zullen heb ben voor huisvesting in Alphen. "Dat gaat dan om stellen die bei den studeren of van wie er één werkt". Hij verwacht niet dat veel alleenstaanden gebruik zul len maken van het Alphense aan bod. "We hebben nu al proble men om een hotel in Noordwijk vol te krijgen met alleenstaan den". deelt hij mee. Het raadslid C.C. Doolhoff (PPR) merkte gisteravond in de raads commissie ruimtelijke ordening op het initiatief van wethouder Van As op, dat "nogal wat uit gangspunten van het huisves tingsbeleid overboord worden gezet". De studenten hebben geen enkele binding met Alphen, meende Doolhoff, en zouden dan ook volgens de toewijzingsregels niet in aanmerking komen voor huisvesting. PvdA'er J.H. van der Vlies merkte op, dat luchthaven Schiphol al eens heeft gevraagd voor huis vesting van het personeel in Al phen. Volgens wethouder Van As is daarvan geen sprake meer. Schiphol zou in de regio Amster dam voldoende mogelijkheden hebben. Overigens heeft, zo deelde Van As de commissie nog mee, het colle ge van burgemeester en wethou ders van Alphen nog geen stand punt over deze kwestie ingeno men. Men wil eerst weten, hoe de woningbouwvereniging erover denkt. NOORDWIJK - Het Kerkplein in Noordwijk wordt waarschijnlijk afgezet met stenen palen en sier- kettingen. De commissie ruimte lijke ordening van Noordwijk sprak zich gisteren uit voor deze oplossing. Burgemeester en wet houders van Noordwijk willen een eind maken aan het parkeren op het plein, omdat zij dit een ontsiering vinden van de histori sche omgeving van de Grote Kerk. Het plaatsen van verkeersborden heeft geen zin, omdat het Kerk plein eigendom is van de kerk voogdij van de hervormde ge meente en de gemeente geen parkeerverbod kan instellen op particuliere grond. Contract voor drie jaar KATWIJK - Het huidige onderko men voor Joegoslavische werk nemers van Ouwehand in Kat wijk wordt bestemd voor de huisvesting van studenten. Het Katwijkse bedrijf heeft met de stichting Leidse studentenhuis vesting een overeenkomst geslo ten wat betreft de verhuur van dit aan de Industrieweg gevestig de pand. Het is de bedoeling dat ongeveer dertig studenten worden onder gebracht in het gebouw. Momen teel vinden nog vijftien Joegosla vische dames hier hun "thuis". Om het geschikt te maken voor huisvesting van de studenten wordt het pand op beperkte schaal verbouwd. Ouwehand heeft voorlopig met studentenhuisvesting de af spraak gemaakt dat de accom modatie voor drie jaar wordt ver huurd. De huurovereenkomst kan na die periode steeds met een jaar worden verlengd. Op de ze wijze wil Ouwehand de troef in handen houden op een gege ven moment opnieuw over het gebouw te kunnen beschikken. Het Katwijkse bedrijf streeft er naar dat de Joegoslavisch dames nog dit jaar elders in Katwijk een flatwoning kunnen betrekken. Een en ander zal, zo verklaart Ouwehand-woordvoerder J. de Haas, in goed overleg met de Joegoslaven worden bewerkstel ligd. Het onderkomen voor de Joegosla ven is ooit neergezet in een tijd dat Ouwehand zijn personeel niet langer alleen uit Nederland kon betrekken en een beroep werd gedaan op arbeiders uit an dere landen, en dan met name uit Joegoslavië. Nu er sinds enkele jaren geen Joegoslaven meer troffen. Er is, volgens de politie, vanuit een auto op het raam ge richt Verder werden de in België gekochte wapens, aldus de poli tie, vooral gebruikt om "uit balo righeid" op ruiten en verkeers borden te schieten. Dat is onder meer gebeurd bij de plaatselijke technische school. Tegenover de politie hebben enige verdachten inmiddels eveneens verklaard betrokken te zijn ge weest bij het in brand steken van een vrachtauto op het Katwijkse industrie terrein 't Heen. Dat ge beurde in de zelfde nacht als waarop de diefstal bij de Digros plaatshad. Een en ander werd in scène gezet om de politie tijdens de inbraak af te leiden. Volgens J. Westbroek, die de lei ding van het onderzoek in han den heeft, gaat het vooralsnog om een groep "kleine crimine len". De Katwijkse politie sluit overigens niet uit dat op grond van de verklaringen nog meer za ken aan het licht komen. Ook is het volgens hem mogelijk dat nog meer aanhoudingen worden verricht KATWIJK - Naakt en topless zon nen verboden. Een verkeersbord met dat opschrift, aangevuld met een vertaling in enkele buiten landse talen, moet op diverse plaatsen langs het Katwijkse strand worden geplaatst. Dat al thans vindt het plaatselijke RPF- raadlid Ten Hove. Als burgemeester en wethouders van Katwijk niet spoedig met een voorstel komen waarin het boven-bloot zonnen strenger wordt aangepakt dan zal de RPF zelf een idee op tafel werpen, zo kondigde Ten Hove aan. Het door hem zelf ontworpen ver keersbord behoort daar dan toe. Burgemeester Bos verklaarde gis teren tijdens de gemeentelijke commissievergadering, waarin de RPF'er met dit plan scherm de, dat het gemeentebestuur ze ker aandacht besteedt aan het topless zonnen op de Katwijkse stranden en dat het betreffende artikel in de plaatselijke politie verordening (apv) daartoe wel licht zal worden gewijzigd. De commissieleden zullen daarom trent nader worden geïnfor meerd. In het afgelopen zomerseizoen hanteerde de Katwgkse politie de regel bij klachten eerst de top less zonnende dame te adviseren zich te verwijderen dan wel het bovenstukje aan te doen. Zou daar geen gevolg aan worden ge geven dan kon een bon worden uitgeschreven. Dat laatste echter nooit voorgekomen. Ten Hove meende dat op grond van de apv onmiddellijk kon worden overgegaan tot het ver baliseren. Korpschef De Jong benadrukte echter dat de apv stelde dat eerst "aanstoot moest worden gegeven", alvorens de politie gemachtigd was op te tre den. NOORDWIJK - Eed noc onbekende min heef! vanmorgen vroeg geprobeerd de Amrobank man het Vuurtorenpletn ln Noord wijk te overvallen. De man bedreigde een bankbedlende met een vuurwapen toen die de bank wilde openen. De bediende vertelde de man dat hij de klula nog niet kon ope nen en dat daar toch niet veel geld In lag. De overvaller ver trok daarna te voet. De man waa gekleed In donkere kleding, bij droeg een bivakmuts en had grijsblauwe schoenen aan. C. Tibbe van GAB Leiden: worden aangetrokken is het pand grotendeels leeg komen te staan. Door het te verhuren aan studentenhuisvesting moet aan die gedeeltelijk leegstand weer een eind komen. Aanvankelijk leefde de gedachten om het gebouw te bestemmen voor één- en twee persoonhuis houdens. De Katwijkse stichting jongerenhuisvesting had daar in het verleden al eens op aange drongen. De kosten verbonden aan het geschikt maken voor dit soort wooneenheden bleken voor de gemeente toch te hoog. RIJNSBURG - Werklozenprojec ten zijn zo belangrgk dat het risi co van een eventueel misbruik van die projecten maar moet worden genomen. Dit zei C.AJ. Tibbe, directeur van het ge westelijk arbeidsbureau in Lei den gisteren tijdens een bijeen komst in Rijnsburg van de CNV- afdeling "Kuststreek" Tibbe vindt dat het probleem van de jeugdwerkloosheid al het an dere "overschreeuwt", ook een eventueel misbruik van projec ten waar werklozen met behoud van hun uitkering kunnen werken. Als het probleem van te voren wordt onderkend, is het volgens hem in feite al "voor de helft is opgelost". A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel Rijn land, zei tijdens de CNV-bgeen- komst dat ervoor moet worden gewaakt dat met dergelgke pro jecten geen bestaande arbeids plaatsen bij bedrijven worden af gebroken. Ook sprak hg twijfels uit over het voorstel van de ge meente Epe om werklozen met behoud van uitkering ervaring te laten opdoen bg bedrgven Vol gens Koningsveld bestaat er de kans dat hiervan misbruik wordt gemaakt waardoor er bij andere bedrgven door concurrentie-ver valsing ontslagen kunnen vallen. Ook P. Hazenbosch. beleidsmede werker van het CNV. vond dat er "levensgrote risico's" aan het voorstel van de gemeente Epe zitten. Het is moeilijk te controle ren of een bedrijf misbruik maakt van het project, zo zei hg Wel vond hg dat de gemeenten meer initiatief moeten tonen, willen zij meer werklozenprojec ten. scholing voor werklozen en tgdelijk werk van de grond hel pen. De gemeenten hebben te veel de neiging om "omhoog te kgken naar Den Haag" en te wachten wat het rijk voor- schrgft, aldus Hazenbosch. Hij waarschuwde tegelgk^pgd echter voor de "wildgroei" van werklozen-projecten van ge meenten. bedrgven en instellin gen die volgens hem gaande is. 'Tgdens de verkiezingstgd. vo rig jaar, werden er door sommige gemeentebesturen af en toe wat al te overhaast van dergelgke plannen gemaakt", aldus Hazen bosch.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19