c Japanse markt toegankelijker Andropov in Praag voor top Warschaii-pact Berging Britse veerboot zwaar karwei Bouterse: "Wij streven echte democratie na" Saoedi's willen Britse minister niet ontvangen Israël bevestigt gesprek met PLO ■0 Voorstel aan Europa: Mondale doet eerste stap kandidatuur Buitenland DINSDAG 4 JANUARI 1983 De gekapseisde European Gateway: riskante bergingsoperatie. LONDEN (GPD) - Het bergingsbe drijf Wijsmuller uit IJmuiden verwacht tot eind februari werk te hebben aan de berging van de vrachtveerboot European Gate way, die vorige maand enkele ki lometers buiten de Britse kust bij Harwich na een aanvaring aan de grond liep. Hoe lang de berging precies zal du ren, hangt van het weer af, zo zei directeur Nan Halfweg van het IJmuidense bergingsbedrijf gis teren. Wijsmuller kreeg het con tract om de European Gateway te bergen, omdat dit bedrijf als enige het karwei op basis van 'nu cure, no pay' wilde verrichten. Dat betekent, dat Wijsmuller niet wordt betaald, als de pogingen om de veerboot te bergen op niets zouden uitlopen. Het be drijf heeft daarmee een niet ge ring risico genomen: bij zware winterstormen zou het wel eens onmogelijk kunnen blijken, de European Gateway geborgen te krijgen. De 4263 ton metende vrachtveer boot van de rederij Townsend Thoresen kwam op 19 december vier kilometer uit de kust in aan varing met een andere veerboot, de Speedlink Vanguard. De Eu ropean Gateway werd daarbij midscheeps geraakt, kapseisde en kwam op haar stuurboordzij de op de zeebodem terecht. De Speedlink Vanguard kwam er heel wat beter van af: dit schip kon met averij aan de voorplecht naar de haven varen. Bij de aan varing kwamen zes Britten om het leven, merendeels vrachtwa genchauffeurs die met de Euro pean Gateway onderweg waren van Felixstowe (vlakby Har wich) naar Rotterdam. De European Gateway steekt met haar bakboordzijde enkele me ters boven het wateroppervlak uit. Wijsmuller wil het schip nu weer overeind zien te krijgen, na technische voorbereidingen die naar schatting vier weken zullen duren. Daarna denkt het bedrijf nog eens twee tot drie weken no dig te hebben om het gat aan de stuurboordzijde te dichten. Vijftig mensen, onder wie vijf dui kers, zullen volgens Wijsmuller van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in touw zijn om de European Gateway geborgen te krijgen. Twee sleepboten en een ponton zijn inmiddels uit IJmui den bij het schip gearriveerd. Volgende week wordt bovendien de lichter 'Super Servant 3' in Engeland verwacht. BRUSSEL (ANP/AP) - Japan is bereid om verdere maatregelen te overwegen die ertoe leiden dat de Japanse interne markt toegankelijker wordt voor produkten uit Europa. Dat heeft de Japanse minister van buitenlandse zaken, Shintaro Abe, gisteren in Brus sel op een persconferentie gezegd. De Europese bezwaren die er bestaan tegen de massale Japanse exporten naar Europa zullen stuk voor stuk worden bezien. Op 13 januari zullen ministers uit het nieuwe Japanse kabinet on derzoeken welke verdere maat regelen nog getroffen kunnen worden om de afgeschermde Ja panse interne markt opener te maken voor Europese produk ten, aldus minister Abc. De Japanse minister voerde giste ren in Brussel besprekingen met Gaston Thorn, de voorzitter van de EG-commissie en met de Eu ropese industriecommissaris Etienne d' Avignon. Tijdens een persconferentie die de Nederlan der Laurens-Jan Brinkhorst (hoofd van de EG-missie in To kio) na dat gesprek hield, ver klaarde deze dat de Europese Gemeenschap wel waardering heeft voor recente maatregelen die de Japanse regering heeft ge nomen. Maar, zo zei hij, "er be staat nog een grote afstand tus sen wat wenselijk is en wat er is gebeurd". Zeer recent heeft de Japanse regering besloten de in voerrechten voor een veertigtal Europese landbouwprodukten en 28 industrieprodukten te ver lagen of geheel af te schaffen. "Die tariefreducties hebben we doorgevoerd zonder daarvoor compensaties te vragen", zo zei minister Abe later op zijn pers conferentie. Schema Tijdens het gesprek dat de Japanse minister voerde met Thorn en D'Avignon (dat vooral een ken nismakingsgesprek was) is een schema vastgesteld voor verdere onderhandelingen tussen Japan en de EG. Op 12 januari zal een delegatie van hoge Europese ambtenaren naar Tokio gaan. Op 20 en 21 januari zal de Japanse minister van handel, Yamanaka, in Brussel besprekingen voeren met leden van de EG-commissie. Op 27 en 28 januari wordt er weer op hoog niveau onderhandeld in Tokio. Half februari zullen Wil helm Haferkamp, (de Europese commissaris voor buitenlandse betrekkingen) en Europees in dustriecommissaris Etienne d'A- vignon in Tokio op bezoek gaan. Het resultaat van al die bespre kingen zal eind februari gemeld worden aan de Europese minis terraad. Volgens minister Abe is Japan er zich van bewust dat Europa te lij den heeft van de speciale moeilij ke economische situatie. "Het is buiten kijf dat een stabiel en wel varend Europa essentieel is voor de stabiliteit en welvaart in de wereld. Japan wenst samenwer king om dat te bereiken", aldus Abe, die voorts de Japanse sa menwerking met Europa op het gebied van wetenschap, techno logie en industrie van belang noemde. "Troefkaart" Volgens het vooraanstaande Ja panse economische dagblad Ni- hon Keizai Shimbun heeft pre mier Nakasone zijn kabinet op gedragen een uitgebreide wet voor het openen van de Japanse markt voor Amerikaanse en Eu ropese produkten op te stellen. Nakasone wil de wet "als troef kaart" kunnen uitspelen als hij op 17 januari voor een bezoek in Washington aankomt, aldus de krant. Japan hanteert een ingewikkeld stelsel van invoerprocedures en veiligheidsvoorschriften, die vol gens Amerikaanse en Europese fabrikanten werken als handels barrières. Volgens de Nihon Kei zai zal de nieuwe wet, mits aan genomen door het Japanse parle ment, "meer dan 37 wetten" her zien en betrekking hebben op verbruiksgoederen, levensmid delen, geneesmiddelen, medi sche apparatuur, chemicaliën en auto's waarmee de barrières in feite worden "opgeruimd". De Surinaamse legerleider Desi Bouterse. President Ronald Reagan heeft gisteren een 11 leden tellende commissie uit twee partijen be noemd die de structuur van het Amerikaanse kernwapenarse naal moet bestuderen en die een aanbeveling moet doen over het lot van de MX-raket. Voorzitter van de commissie voor strategi sche bewapening is Brent Scowcroft die tijdens de rege ring-Ford het Witte Huis als vei ligheidsadviseur heeft gediend. Tot de leden behoren Reagans voormalige minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig en Harold Brown, die tij dens het bewind van president Carter minister van defensie was. PARAMARIBO (ANP) - "Surina me heeft met de revolutie voor goed afgedaan met het onvrucht baar gebleken westerse parle mentarisme, dat onder het mom van democratie ons volk heeft overgeleverd aan koloniale machten. Ons streven naar nieu we democratische structuren heeft tot doel dit voor ons land Noodweer Tijdens noodweer in de Brazi liaanse stad Belo Horizonte zijn zeker 33 mensen omge komen. Zeven uur lang hiel den wolkbreuken aan. waar door het centraal station van de stad in een zee verander de. Veel huizen stortten in. Zeker 2500 mensen werden dakloos. Etna werkt ken dat dc vulkaan weer ac tief is. De afgelopen dagen werden in het gebied ook aardschokken geregistreerd. Die zijn nu minder gewor den. Deskundigen zeggen dat de activiteit niet onrustba rend is. Busongeluk Bij een busongeluk in een berg streek van Peru zijn gisteren 36 schoolkinderen om het le ven gekomen. De bus stortte in een ravijn. De kinderen kwamen net terug van een schoolreisje. Amnestie De Roemeense regering heeft alle gevangenen, die tot een gevangenisstraf van hoog stens vijf jaar waren veroor deeld, vrijgelaten. Dc amnes tie houdt vermoedelijk ver band met de dertigste ver jaardag van de republiek. Maar officieel werd er geen reden voor opgegeven. WASHINGTON (AFP) - Vrezend dat het terrorisme zich in 1983 zal uitbreiden zullen de Verenigde Staten hun militaire bases in Eu ropa nog beter gaan beveiligen. In Washington houdt men reke ning met de mogelijkheid dat ex tremistische elementen aansla gen op Amerikaanse militaire in stallaties zullen plegen om te protesteren tegen het plan van de NAVO tegen het einde van het jaar 572 nieuwe raketten in West-Europa op te stellen. Het Pentagon, het ministerie van defensie in de Verenigde Staten, heeft besloten vooral de militaire politie bij het Amerikaanse leger in Europa nog vóór het einde van deze maand op volle sterkte te brengen, dat betekent 7500 man. VS: bases in Europa beter beschermen In West-Duitsland zijn 255.000 Amerikaanse militairen gelegerd en de Verenigde Staten beschik ken daar over belangrijke depots met conventionele en kernwa pens. Het baart de Amerikanen zorgen dat vooral in dit land, waar 108 nieuwe Pershings opge steld zouden moeten worden, de laatste jaren verscheidene spec taculaire aanslagen op militaire installaties zijn gepleegd. Hoewel het Amerikaanse leger in Mannheim een terreurbestrij- dingscentrum heeft ingericht om beter te kunnen samenwerken met de Westduitse veiligheids diensten zijn de Amerikaanse militaire installaties toch zeer kwetsbaar gebleven. Al in 1978 maakte een rapport van de Ame rikaanse geheime dienst de CIA, gewag van gebreken in de bevei liging van de bases tegen terreur daden. Waar men in Washington echter nog het meest van wakker ligt is de mogelijkheid van chantage met kernwapens als terroristen er in zouden slagen zo'n wapen uit een van de Amerikaanse de pots te bemachtigen. onbruikbare parlementarisme te vervangen door een systeem van waarachtige democratie, waarin echte invloed van het gehele volk op het overheidsbeleid op alle niveaus aanwezig zal zijn". Dit heeft de Surinaamse legerlei ding, Desi Bouterse, het afgelo pen weekeinde in een nieuw jaarsrede gezegd. Over het buitenlandse beleid van Suriname zei Bouterse onder meer dat "pogingen van Neder land en andere buitenlandse machten ons door middel van leugen en laster in het kruisvuur tussen Oost en West te plaatsen" gedoemd zijn te mislukken. "Wij hebben geen enkele behoefte aan een internationale keuze tus sen Oost en West. Wij zijn wel in een legitieme strijd voor dekolo nisatie en tegen imperialistische onderdrukking en uitbuiting verwikkeld. Onze buitenlandse politiek zal er daarom onverkort en ondubbelzinnig een blijven van ondersteuning van en parti cipatie in de beweging der niet- gebonden landen". LONDEN - Saoedi-Arabië heeft geweigerd de Britse mi nister Pym (buitenlandse za ken) te ontvangen als protest tegen de Britse weigering, onlangs, de PLO-minister van buitenlandse zaken Kad- doumi te accepteren als lid van een delegatie van de Ara bische Liga naar Londen. Doel van de delegatie is het Liga-vredesplan voor het Midden-Oosten te verduide lijken. door Henk Dam Pym zou vrijdag in Saoedi-Ara bië aankomen aan het begin van een tocht langs de Golf staten die hem ook naar Om an en de Verenigde Arabi sche Emiraten zal voeren. De Britse minister wilde met de Saoedi's praten over de slechte betrekkingen tussen de twee landen. Engeland is bang dat Saoedi- Arabië Britse bedrijven zal uitsluiten van toekomstige orders uit protest tegen de houding van de regering- Thatcher inzake het Pale stijnse bevrijdingsleger, de PLO. De Saoedi's boycotten enkele jaren geleden Britse bedrijven ook al uit protest tegen de uitzending van de omstreden tv-film 'Dood van een prinses'. De diplomatieke rel die nu dreigt, heeft ten minste de omvang van het conflict rond de tv-film. Saoedi-Arabië eist van de Britten dat PLO-voor- man Kaddoumi alsnog deel kan uitmaken van een minis teriële delegatie van de Ara bische Liga onder leiding van de Marokkaanse koning Has- Die delegatie is op zijn reis langs de hoofdsteden van de permanente leden van de Veiligheidsraad inmiddels al ontvangen in Frankrijk, Rus land en China. De Britse re gering echter houdt dezelfde lijn aan als de Amerikanen: Kaddoumi is pas welkom na dat de PLO de staat Israël heeft erkend, of heeft beloofd een eind te zullen maken aan de vijandelijkheden. Dat standpunt is vooral door de Britse premier, mevrouw Thatcher, er door gedrukt. Naar verluidt zou het minis terie van buitenlandse zaken, Pym voorop, wel bereid zijn Kaddoumi te ontvangen. Over gevangenen JERUZALEM - De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Shamir heeft indirect bevestigd dat Israël rechtstreeks onderhan delt met de PLO over de vrijla ting van krijgsgevangen. Toen Shamir hierover gevraagd werd, zei hij dat „volgens de joodse tra ditie alles in het werk gesteld moet worden om mensenlevens te redden". Shamir noemde dat een „menselijke daad die verder geen politieke betekenis heeft". Verder wilde Shamir er niets aan toevoegen. door Jaap van Wesel Het is echter bekend dat onder an dere in Wenen een afgezant van de Israëlische regering via de be middeling van kanselier Kreisky met de PLO onderhandelt. Die regeringsafgezant is een van de linkse leiders in Israël, Lova Eliav, die ook in het verleden bij dialogen met de PLO betrokken is geweest. De PLO heeft acht Israëlische krijgsgevangenen in handen, die zij wil uitwisselen tegen ruim 6000 Palestijnen die de Israëli's vasthouden in het kamp Ansar in Zuid-Libanon, plus nog een aan tal Palestijnse gevangenen die in Israëlische gevangenissen straf uitzitten in verband met terreur daden. Naar verluidt zou Israël alleen de Ansar-gevangenen vrij willen laten en geen veroordeel de Palestijnen. De uitwisseling van krijgsgevange nen met de PLO is voor Israël problematisch. Aangezien Israël de PLO niet erkent, hebben Pa lestijnse gevangen daarom geen status van krijgsgevangenen. Volgens Israël is het oorlogs recht op hen niet van toepassing. Zij worden door Israël juridisch gesproken als gewone misdadi gers beschouwd, die lid zijn van een terreurorganisatie. De PLO behandelt de Israëlische gevan genen echter wel als krijgsgevan genen. Zij worden overeenkom stig het oorlogsrecht door het Rode Kruis bezocht en, alweer volgens het oorlogsrecht, niet ondervraagd. De Israëli's op hun beurt hebben wel Rode-Kruisbe- zoeken bij de Palestijnse gevan genen toegestaan, maar zij zien niet van ondervraging af. Met de onderhandelingen tussen Israël en Libanon over terugtrek king van de Israëlische troepen wil het nog niet best vlotten. Maandag konden de partijen die deelnemen aan de onderhande lingen, Israël, Libanon en de VS, het wederom niet eens worden over een agenda voor de bespre kingen. De Israëli's willen als be langrijkste gespreksonderwerp de normalisering van de betrek kingen met Libanon, terwijl Li banon de terugtrekking van alle Israëlische troepen boven aan de agenda wil plaatsen. WASHINGTON (AFP) - Walter Mondale, de voormalige Ameri kaanse vice-president onder Jimmy Carter, heeft gisteren de eerste officiële stap gezet op de weg naar de kandidatuur van de democratische partij voor het presidentschap. De mi'an die na de terugtrekking van senator Ed ward Kennedy beschouwd wordt als de grootste kansheb ber onder de democraten, liet het 'comité voor de verkiezing van Walter Mondale voor het presi dentschap' bij de federale kies raad registreren. Mondale die over twee mannen of ficieel zijn kandidatuur zou wil len bekendmaken, is de derde democraat die een dergelijk co mité laat inschrijven. Voor hem deden dat senator Alan Cranston uit Californië en Oud-gouverneur Reuben Askew van Florida. Een dergelijke registratie is nodig om te kunnen profiteren van de wet telijke voorzieningen inzake de uitgaven voor een verkiezings campagne. WENEN - De leiders van de War- schau-pactlanden kwamen van daag in Praag bij elkaar voor een topconferentie die door gehei men wordt omgeven, maar die niettemin doorzichtig van opzet door Anton Koene Morgen aan het slot van de confe rentie onder voorzitterschap van de nieuwe Russische partijleider Joeri Andropov - tevens zijn eer ste optreden in het buitenland sinds hij de overleden Russische staats- en partijchef Leonid Bre^jnjev is opgevolgd - wordt een document ondertekend, dat gisteren al door de ministers van buitenlandse zaken van de War- schau-pactlanden is voorbereid. Het zal ongetwijfeld de nieuwe Russische ontwapeningsvoor stellen bevatten en tot officieel beleid van het Warschau-pact worden verklaard. De topconferentie had vorig jaar juni al in Boedapest moeten plaatshebben, onmiddellijk na de conferentie van de Comecon (de Oosteuropese economische gemeenschap). Er was en bleef toen echter onenigheid over de vraag hoeveel economische hulp de verschillende Warschau-pact- landen elkaar veschuldigd zijn, en ook waren er moeilijk te over bruggen problemen over de ver schillen in opvatting van de com munistische economieleer. Na verscheidene verschuivingen werd ten slotte een datum in de cember vastgesteld voor de con ferentie. met als plaats van han deling de hoofdstad van Tsjecho- slowakije, Praag. Maar de dood van Leonid Brezjnjev leidde op nieuw tot een verschuiving. Het feit dat Andropov bij deze con ferentie, waarvan de betekenis niet mag worden onderschat, op de voorzittersstoel zit, geeft het geheel een volkomen nieuwe di mensie. Na deze conferentie zul len de verschillende partners van het Warschau-pact en de leiders van de binnen het pact verbon den landen weten wat hun posi tie is in de ogen van de leider van het Kremlin-regime. De conferentie, die achter slot en grendel in de Praagse Burcht plaats heeft en die absoluut ge heim blijft, op het al geschreven communiqué na, behandelt een agenda waarop behalve de ont wapeningsvoorstellen onderwer pen staan als Polen, Roemenië en de algemene crisis in de Oost bloklanden. Van de grote me ningsverschillen over hulp van de meer welvarende Warschau- pactlanden aan landen die op de rand van het bankroet balance ren, zal in het officiële communi qué wel niets te vinden zijn. Hoe nerveus de sfeer in Praag is, wordt geillustreerd door het feit dat, behalve een paar vlaggetjes langs de weg van het vliegveld naar de stad en een paar extra verkeersborden en een bericht in de kranten onder aan de pagina, waarin wordt meegedeeld dat de straten rondom de Burcht een paar dagen afgesloten zullen worden, er tot gisteren geen en kele officiële mededeling was ge daan over de ophanden zijnde topconferentie. Westerse correspondenten die naar Praag wilden reizen, werd mee gedeeld dat alleen corresponden ten die permanent in Praag zijn geaccrediteerd, Tsjchoslowakije konden binnenreizen. Voor de pers zijn geen faciliteiten aanwe zig, in tegenstelling tot twee jaar geleden bij het bezoek van Brezjnjev aan Tsjechoslowakije.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6