Onderhandelingen in impasse Staat van beleg in Polen opgeschort Slagschepen uit de motteballen Bouterse: "Projecten gaan door" Afghanistan: grote betoging tegen VS Israël en Libanon nog oneens over agenda Sneeuwberichten Machtsvertoon VS Buitenland VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse legerlei der, Desi Bouterse, heeft giste ren in een gesprek met uitvoer ders van ontwikkelingsprojecten de voortgang van deze projecten gegarandeerd, zo meldt het ge controleerde Surinaamse pers bureau SNA. Bouterse garandeerde ook de con tinuïteit van de bedrijven die bij de uitvoering van ontwikkelings projecten zijn betrokken en gaf de verzekering dat geen massa ontslagen nodig zullen zijn. Nu de Nederlandse financiering is weggevallen zal de financiering voor een overbruggingsperiode geschieden uit de reserves van de Centrale Bank. Bouterse voer de gisteren overleg met de presi dent van deze bank, Jule Sed- ney. Woensdag had Bouterse in een vraaggesprek voor de Surinaam se televisie verklaard dat "een van de grootste landen in de re- gio" zich bereid heeft verklaard financiële steun te verlenen "ter onverbrugging van de huidige periode". Hij sprak van een "po litieke lening" die sociale en eco nomische chaos moet voorko men. Hij zei niet om welk land het gaat. Volgens economische deskundi gen zullen door de stopzetting van de Nederlandse hulp de ba nen van 6000 weekloners die bij de ontwikkelingsprojecten zijn betrokken, op de tocht komen te staan. Verder zou Suriname in een negatieve economische spi raal kunnen raken, aldus deze deskundigen. Nederland zou in januari 60 miljoen gulden over maken voor het eerste kwartaal van 1983. Bouterse heeft woensdag het over leg voortgezet met de Surinaam se ambassadeur in Nederland, H Herrenberg, zo meldt SNA. Het gesprek ging met name over de houding van Nederland met be trekking tot de gebeurtenissen in Suriname. Ook de Surinaamse reactie op de opschorting door Nederland van de hulp is bespro ken. Herrenberg, die bijna twee weken geleden uit Nederland vertrok, is volgens bronnen in Paramaribo tussentijds naar La- tijnsamerikaanse landen ge weest, waarschijnlijk om alterna tieve fondsen te vinden voor ont wikkelingsprojecten. Nog niet bekend is wanneer Herrenberg naar Nederland terugkeert. ISLAMABAD (Reuter) - Radio Kaboel heeft gisteren een sene betogin gen van in totaal 200.000 mensen tegen de Amerikaanse betrokkenheid bij de burgeroorlog in Afghanistan gemeld. De radio zweeg evenwel over berichten van guerrilla-aanvallen door het verzet op de hoofdstad, die de elektriciteitsvoorziening ernstig zou hebben verstoord en waar de Russische ambassade op vrijdag 24 december zou zijn beschadigd door een raketaanval. Op 27 december was het drie jaar geleden dat de Russen het land binnen vielen. Sinds president Reagan daaraan dinsdag herinnerde fulmineert de radio tegen hem en het beleid inzake Afghanistan van Washington, dat er van wordt beschuldigd moslem-guerrillastrijders op te leiden in het buur land Pakistan. De betoging, zoals die volgens de radio ook in andere plaatsen in het land werd gehouden, scheen een onderdeel van een campagne tegen de VS en voerde gisteren ook een groep mensen tot voor de Amerikaanse ambassade. De demonstranten schreeuwden volgens de radio anti-Amerikaanse leu zen, zoals "verdoemenis voor Reagan de satan", "dood aan het Ameri kaanse imperialisme" en "dood aan het CLA-nest van spionage" JERUZALEM (GPD) - De Libanees-Israëlische onderhan delingen zijn gisteren in Kiriat Shmone, in Noord-Gali- lea, voortgezet zonder enig concreet resultaat op te leve ren. Afgelopen dinsdag had de eerste ronde van bespre kingen plaats in het Libanese plaatsje Khalde ten zuiden van Beiroet. Partijen zijn het nog steeds niet eens over de agenda. Israël staat erop dat de zin 'norma lisering van betrekkingen tussen Libanon en Israël" op de agenda komt. Aangezien Libanon tegen over de Arabische wereld abso luut niet de indruk wil wekken dat er een vredesverdrag komt onder een andere naam, weige ren de Libanezen hierop in te gaan. Zij hanteren daarom de neutrale term „toekomst van de Libanees-Israëlische betrekkin gen", hetgeen alles kan beteke- Om alweer de nadruk erop te leg gen dat Libanon geen tweede Egypte is en dat Libanon geen vrede sluit buiten de andere Ara bische landen om, staat de Liba nese delegatie erop dat elke over eenkomst gesloten moet worden binnen het kader van de wapen stilstandsovereenkomst van 1949, een overeenkomst die vol gens Israël sinds de oorlog van '67 niet meer van kracht is. Die wapenstiltandsovereenkomst kan wat Libanon betreft herzien en uitgebreid worden - in hoever re en hoeveel zal uit de onder handelingen moeten blijken. Teneinde de Libanese positie aan de Arabische landen uit te leg gen, zijn verschillende parlemen taire delegaties naar Arabische landen vertrokken om het Liba nese standpunt uiteen te zetten. Het doel van deze delegaties is tweeërlei: enerzijds om Arabi sche druk op Libanon uit te no digen en daarmee aan Israël te bewijzen dat Libanon echt geen zaken kan doen, anderzijds om Overstromingen Duizenden mensen in de kust gebieden van Ecuador zijn getroffen door de ergste over stromingen in twintig jaar tijd. Tot nu toe zijn er twintig doden te betreuren. Ruim drieduizend gezinnen heb ben hun Woningen moeten verlaten. De president heëft voor twee provincies de noodtoestand afgekondigd. In een groot gebied is het vee verdronken en de oogst ver nield. Ademhaling De Amerikaanse actrice Liz Taylor, die in Israël is om on der meer het toerisme te be vorderen, is in een zieken huis opgenomen. Taylor kampt met ademhalings moeilijkheden. Duur vonnis De Amerikaan Hughes Bagley is achtvoudig miljonair ge worden nadat een gerechte lijke jury hem gisteren een smartegeldsom van ruim acht miljoen dollar toewees. Bagley had dit geëist van de firma die hem in 1975 aan de dijk zette. Hij had de firma aangeklaagd wegens smaad, schending van zijn privé-le- ven en bemoeizucht met con tracten. Lintjesregen De Britse premier Thatcher heeft vandaag in de traditio nele lintjesregen vier baron nen en negenentwintig rid ders gecreëerd. Onder de nieuwe Lords en Sirs wordt de naam van de directeur van het warenhuis Marks en Spencer aangetroffen. Ook, de aftredende president van de Bank van Engeland be hoort tot de gelukkigen. de Arabische landen erop te wij zen dat Libanon desondanks misschien wel zaken móét doen. Want de Libanezen zeggen ook bij de onderhandelingen steeds: „Wij zijn tegen onze wil naar de ze onderhandelingen gekomen, maar wij zijn zwak en kunnen niet anders". "Vooruitgang" Het officiële communiqué dat in Kiriat Shmone na de tweede dag van onderhandelingen is uitge geven, zegt dat er „enige vooruit gang is geboekt". En dat betreft dan de rol van Amerika. Libanon wil een zo groot mogelijke Ame rikaanse rol bij deze onderhan delingen, terwijl Israël de rol van de Amerikanen tot het minimum wil beperken. In feite steunen de Libanezen geheel op Amerika - hun enige echte machtsmiddel tegen Israëlische pressie. Want president Gemayel is nog slechts president van tien vier kante kilometer, te weten West- Beiroet en het presidentiële pa leis in Baabde. De rest van zijn land is bezet, door Israël, Syrië en de PLO. Dat geeft al direct de zwakte aan van de Libanese on derhandelingspositie. Wat de Amerikaanse rol betreft, is nu af gesproken dat Amerika „een ac- tieve rol zal spelen", hetgeen de duur voor touwtrekken in de toe komst naar beide kanten open laat. De Israëli's blijven er echter van uitgaan dat, na Egypte, Libanon het tweede buurland zal worden dat vrede gaat sluiten, al hoeft dat in dit stadium van de onder handelingen geen formeel vre desverdrag te zijn. De onderhan delingen heten dan ook in de Is raëlische terminologie 'vredes besprekingen'. De volgende week wordt er verder onderhandeld. Nu al is duidelijk dat de Midden-Oosten-tovenaar Habib eraan te pas moet komen om de eerste impasse van de agenda te doorbreken, voordat partijen met het echte onderhan delen kunnen beginnen. KIRIAT SHMONE - De tweede gespreksronde tussen de Libanese delegatie flinks) en de Israëlische rechts werd gisteren onder het toeziend oog van Amerikaanse waarnemers gehouden. Concrete resultaten leverde ook dit niet op. (Foto ap> WARSCHAU (UPI) - Het militair gezag in Polen heeft vannacht om middernacht de staat van be leg opgeschort die op 13 decem ber 1981 was ingesteld. Hiermee wordt een semi-militaire over gangsperiode van onbepaalde duur naar burgerbewind inge luid. Bij binnenlandse telefoongesprek ken zal de opgenomen stem die waarschuwd dat het gesprek wordt afgeluisterd niet meer hoorbaar zijn. Radio-Warschau zond gisteren bij na een uur lang een opname uit van een discussie tussen de lei ders van de verboden vakbond Solidariteit. Volgens de radio was de opname gemaakt in op dracht van de geheime dienst. Het betrof een discussie van de ondergrondse leiding van de vakbond. Herkenbaar was de stem van Zbigniew Bujak, die ondergedoken is. Niet gezegd werd overigens hoe en waar de opname is gemaakt. Uit de discussie viel op te maken dat er binnen de ondergrondse leiding onzekerheid heerst sinds de mislukking van de stakings actie van 10 november, de vrijla ting van Lech Walesa en de op roep tot rust van aartsbisschop Jozef Glemp. Verschillende ma len werd de mogelijkheid geop perd de ondergrondse organisa tie te ontbinden en als activist uit de illegaliteit te voorschijn te ko- De partij- en regeringstop verga derde gisteren aan de vooravond van de opschorting van de staat van beleg onder voorzitterschap van generaal Jaruzelski. De wintersportmogelijkheden in het Alpengebied zijn in het alge meen redelijk tot goed te noe men. De wintersportmogelijkhe den in de gebieden dicht bij huis zijn echter gering. Hieronder volgt een kort overzicht per land. De vermelde sneeuwhoogten zijn gemiddelden in centimeters. België Ardennen: geen mogelijkheden. Duitsland Harz: ca. 20 cm, geringe mogelijk heden. Sauerland: ca. 15 cm, geringe mo gelijkheden. Eifel: geen mogelijkheden. Duitse Alpen: lage pistes 30, hoge pistes 70 cm. Frankrijk Savoie-Haute Savoie: lage pistes 35, hoge pistes 120 cm. Alpes du Sud: lage pistes 45, hoge pistes 125 cm. Oostenrijk Vorarlberg lage pistes 50, hoge pistes 100 cm. Tirol: lage pistes 40, hoge pistes 90 cm Salzburgerland: lage pistes 50, ho ge pistes 115 cm. Kannthië: lage pistes 40, hoge pis tes 85 cm. Zwitserland Berner Oberland: lage pistes 10, hoge pistes 35 cm. Graubunden: lage pistes 40, hoge pistes 95 cm. Wallis: lage pistes 45, hoge pistes Dit om zich te beraden over de in het komende jaar te volgen koers, maar ook om het kader te kunnen doordringen van de waarschuwing, dat een diepge wortelde oppositie zou kunnen pogen gebruik te maken van de opschorting van de staat van be leg. Uit de hele benadering door de au toriteiten sprak echter ook dui delijk vrees. Niet zozeer voor de ondergrondse Solidariteit, maar voor de intellectuele oppositie en de uit internering ontslagen vak bondsleiders. Jaruzelski zei daarover op een bui tengewone vergadering van de ministerraad volgens het Poolse persbureau PAP, dat "de rege ring vastberaden zal zijn in strijd tegen acties van de politieke vij and en tegen alles dat op vernie tiging is gericht en anti-socialis tisch is". Vice-premier Wojciech Rakowski was nog duidelijker door te ver klaren dat "niet hoeft te worden verwacht dat de extreme ele menten van wijlen Solidariteit hun wapens zullen neerleggen. Aangenomen dient te worden, dat zij actie zullen ondernemen en dit noodzakelerwyze onder gronds. De leiders van deze krachten onder wie degenen die ontslagen zijn uit internering - zullen, zo kan en dient te wor den verwacht, de mogelijkheden willen benutten die ontstaan op het moment dat de staat van be leg wordt opgeheven", aldus Ra kowski. Nieuwe Finse regering 90 ENGELBERG - Een van de tachtig passagiers die vastzaten in een kabelbaan na het breken van de trekkabel laat zich langs een reddingsk'J- bel naar beneden glijden. De nooduitgang van de gondel, die 30 mi'.er boven de grond hing. moest eerst vanuit een helicopter worden geopend. Noord-Itslië De passagiers, op skivakantie, hebben 2,5 uur moeten wachten voor zij eruit konden. (Foto UPI/ANPl HELSINKI (DPA) - De Finse pre mier Kalevi Sorsa heeft gister avond een nieuwe regering sa mengesteld. waarin de commu nisten en socialisten niet zyn ver tegenwoordigd. Slechts enkele uren na het terugtrekken van de oude regering is een coalitie ge vormd met de sociaaldemocra ten, de centrumpartij en de Zweedse Volkspartij De plaatsen van de drie mimsiters van de Volksdemocratische Li ga, waarin de communisten en de socialisten met elkaar zijn ver bonden, worden nu ingenomen door sociaaldemocraten. De nieuwe coalitie kan rekenen op 103 zetels in het parlement dat 200 vertegenwoordigers telt. De regeringscrisis in Finland ont stond nadat de socialistische en communistische coalitiepartners tegen een door de regering voor gestelde verhoging van de mili taire uitgaven stemden In maart worden er verkiezingen gehouden in Finland Het 'modernste oorlogsschip ter wereld' is 40 jaar oud. Tenminste, als we de Ameri kaanse marine mogen gelo ven. die vol trots is nadat af gelopen week het gigantische slagschip 'New Jersey' door president Reagan een nieuw leven werd ingeblazen. Over met al te lange tijd zal de Amerikaanse marine worden versterkt met nog een slag schip uit de motteballen- vloot, de 'Iowa'. Wat bezielt de Amerikanen om in dit de cennium van de technologi sche vernieuwing twee oude slagschepen op te kalefate- Haast, kan het korte antwoord zijn. De Amerikanen zijn ge schrokken van de ambitieuze vlootuitbouw die de Russen de laatste jaren ten toon spreiden. Twee jaar geleden kwamen de Russen met de 'Kirov'. een 274 meter lange, met atoom-kruisraketten uit geruste. slagkruiser Een indrukwekkende presen tatie op de wereldzeeën. Ook zouden de Russen een gene ratie onderzeeboten aan het bouwen zyn van dertigdui zend ton en tweehonderd me ter lang. De Amerikanen heb ben weliswaar veertien grote vliegdekschepen, maar die zijn vooral een platform voor vliegtuigen, en hebben vrij wel geen eigen vuurkracht. De Amerikaanse marine kan de komende jaren rekenen od door Hans de Bruijn een 'boom'. Er staan plannen voor 35 nieuwe kruisers en fregatten op stapel. Daarmee zijn al tientallen miljarden dollars gemoeid. Zelf grote nieuwe kruisers la de 'Ki rov' of nieuwe vliegkamp- schepen bouwen zou op dat budget misschien nog niet zoveel uitmaken. Oude vloot Belangrijker is dat de eerste grote schepen uit dat nieuw- bouwprogramma pas over vier tot zes jaar in de vaart kunnen komen. In de tussen tijd gaat de opbouw van de Russische vloot voort. Om aan dat probleem te ontko men doken de Amerikaanse marine-experts, daartoe aan gezet door defensieminister Casper Weinberger, m 1980 in de motteballenvloot. Daar bevonden zich vier oude slagschepen, gebouwd in of direct na de TNveede Wereld oorlog, en nog in uitstekende staat verkerend. Twee daar van, de 'Iowa' en de 'New Jer sey' werden uitverkoren voor een ingrijpende opknapbeurt en modernisering. De 'New Jersey' is nu als eerste afgele verd. Die renovatie kost maar liefst 500 miljoen dollar (1,4 miljard gulden) per schip. Het op knappen van zo'n 40 jaar ou de 'zeegaande tank' is geen kwestie van een stevige Caspar Weinberger poetsbeurt alleen. De 'New Jersey' heeft ruim 18 maan den in het dok gelegen. Aan boord van de slagschepen moest bijvoorbeeld vierhon derd kilometer bedrading worden vervangen. De elek tronica aan boord was die van twintig jaar geleden, de machines waren startklaar maar moesten worden gere viseerd om ze geschikt te ma ken voor de hedendaagse, dunnere olie. De accommodatie van de opva renden was volgens de stan daards van de Tweede We reldoorlog. De huidige mari neman stelt hogere eisen aan zgn comfort. In plaats van tweeduizend man in 1945, zullen deze slagschepen nu met 1500 man gaan varen Te lefoons, lampen en betimme ring moesten worden vervan gen En voor het schilder- Bewapening De belangrijkste aanpassing betrof echter de bewapening De twee slagschepen worden uitgerust met de meest mo derne raketsystemen 32 lan- ceerinrichtingen voor Toma hawk-kruisraketten die met een atoomkop kunnen wor den uitgerust en zestien af- vuunnstallaties voor de (eventueel ook nucleaire) Harpoon-raketten, die tegen andere schepen kunnen wor den afgevuurd Dat kan natuurlijk ook op ge wone. kleinere oorlogssche pen. was de veelgehoorde kritiek, nadat de plannen be kend werden. Voor een mil jard dollar zijn zeker vier kleinere kruisers te bouwen die ook kruisraketten kun nen afvuren. Maar de slagschepen hebben door hun omvang één voor deel. Zij kunnen veel meer losse raketten als voorraad meenemen dan de gewone kruisers. Er wordt zelfs ge sproken over een voorraad van 300 raketten van allerlei typen per schip. De grootste Amerikaanse kruisers van het moment, die van de Cali fornia- en Virginia-klasse, steken met hun 175 meter lengte schril af tegen deze ko lossen van 260 meter en een waterverplaatsing van 57.600 ton. Daarnaast zijn de slagschepen uitgerust met negen 40-cm- kanonnen in drie enorme ge schutstorens. Die kanonnen hebben een lengte van 20 me ter, en kunnen over een af stand van 35 kilometer grana ten met een gewicht van 1300 kilo afvuren. Elke geschut storen weegt 1700 ton. het ge wicht van een klein fregat De Amerikanen denken dat in deze tijd van raketten voor dergelyke kanonnen zeker nog een militair gebruik mo gelijk is. Kust bombardemen ten kunnen beter met kanon nen dan met raketten worden uitgevoerd, al ryst de vraag in welke oorlog nog kust bom bardementen voorkomen. De 'New Jersey' is voor het laatst in die rol gebruikt. Dat was twaalf jaar geleden in de Vietnamese oorlog. Daarna verdween de 'New Jersey' in de mottenballen, waarin de 'Iowa' al sinds de Koreaanse oorlog 1953) lag. Een voordeel van de schepen is ook hun relatieve onkwets baarheid. Zij zijn gebouwd in een tijd waarin van schepen verlangd werd dat zij veel treffers moesten kunnen in casseren en toch doorvech ten. De zijwanden van de slagschepen hebben een dik te van 25 tot 45 centimeter Tegen de huidige generatie su per-torpedo's of zelfs lichte atoomwapens zijn ook deze schepen natuurlijk machte loos. maar ze kunnen m elk geval een stootje hebben. Hoe belangrijk dat is bleek de afgelopen zomer in de Falkland-oorlog wel, toen de Argentijnen met vnj lichte wapens enkele Engelse fre gatten naar de zeebodem konden sturen. Toch zullen ook deze slagsche pen bescherming nodig heb ben van andere schepen of vliegtuigen tegen met name Russische onderzeeboten, want eigen onderzeebootbe strydingsmiddelen hebben zy nauwelyks In de toe komst zullen zy wellicht nog worden uitgerust met vlieg dekken voor verticaal opstij gende vliegtuigen om daarin verbetering te brengen Snel genoeg zyn de slagsche pen zeker. Zy varen ongeveer 33 knopen per uur, en dat is even snel als de Russische slagkruisers of de eigen nu cleair-aangedreven vüegdek schepen van de 'Nimitz' klas se Maar voorlopig is het be- langrykste doel van het weer in dienst stellen van deze slagschepen machtsvertoon op de wereldzeeën Daarin is Reagan op voorhand ge slaagd de 57.600 ton staal met raketten en gigantische kanonnen zullen zeker in druk maken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9