Grond in Kempen ernstig vervuild Pers geeft eenzijdig beeld "Niet voor één halte de tram, maar lopen" C Mishandeling of noodweer? Hoge concentraties cadmium gemeten Havenslib kan worden geborgen Leids onderzoek naar verslaggeving rond kroning Beatrix VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 Eerst overleg met Kamer over "twee van Breda' DEN HAAG (ANP) - Het kabi net vindt dat de afspraken die in 1972 tussen de Tweede Kamer en de regering zijn ge maakt over eventuele vrijla ting van de in Breda gevan gen zittende oorlogsmisdadi gers nog steeds de grondslag van het beleid in deze kwes tie vormen. Dat betekent dat er pas tot gra tieverlening kan worden overgegaan na overleg met de Kamer. Dat heeft minister Korthals Al- tes (justitie) geantwoord op schriftelijke Kamervragen van het Tweede-Kamerlid Schreuders (CPN). Schreuders stelde zijn vragen naar aanleiding van een ver zoek van het Westduitse par lement aan de Westduitse re gering om bij de Nederlandse regering aan te dringen op vrijlating van de nog gevan gen zittende oorlogsmisdadi gers, Aus der Fünten en Fi scher. De Nederlandse rege ring is echter nog steeds niet benaderd door de Westduitse regering, zegt Korthals Altes. Hij benadrukt dat het kabi net zich ten volle bewust is van de in Nederland levende gevoelens met betrekking tot gratieverlening aan de "twee van Breda". DEN HAAG - ,,Het openbaar ver voer dreigt het slachtoffer van het eigen succes te worden" zegt minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat), „de laatste jaren is het openbaar vervoer be hoorlijk gegroeid. Dat heeft tot gevolg gehad dat de tekorten ook sterk zijn gestegen. Het rijk kan die financiële tegenvallers niet langer dragen." „We moeten maatregelen nemen. We hebben gekozen voor tariefs verhogingen. Het alternatief zou zijn: kappen in de voorzieningen. Dat is voor mij onbespreekbaar. Als we nu niets doen, zou het daar later toch van komen. De ta riefsstijgingen zijn pijnlijk, maar het is realistisch om de klanten door Weert Schenk de werkelijke kosten in rekening te brengen. Op dit moment be taalt de reiziger van bus of tram maar een kwart van de werkelij ke kosten". Om die reden maakte Smit-Kroes gisteren bekend dat het open baar vervoer in de jaren tussen 1984 en 1987 duurder wordt. De tarieven van het bus en tram gaan gemiddeld met tien procent per jaar omhoog. Daarbij komt nog het het gebruikelijke infla tiepercentage. De prijs van het treinkaartje stijgt met ongeveer drie procent. Volgend jaar is het reizen met stads- en streekvervoer al gemid deld dertien procent duurder en het sporen acht procent. De men sen met de kleine beurs, die op het openbaar vervoer zijn aange wezen en de komende jaren al op andere fronten hard aangepakt Binnenland worden, zien een extra belasting tegemoet. Smit-Kroes: De verhogingen in procenten lijken hoog. In centen gezien is het niet zo erg. Ik denk dat dat het kan. Bovendien kun nen de mensen wat kritischer gaan reizen. Niet voor één halte in de tram, maar lopen." De minister vervolgt: „Maar wie ben ik dat ik in andermans beurs kan kijken. Ik moet wel iets doen. De werkelijkheid is dat je anders moet snijden in de voor zieningen. Het is pijnlijk, maar realistisch om de klant van het openbaar vervoer de werkelijke kosten in rekening te brengen." De tekorten van het openbaar ver voer zijn sedert 1978 gestegen van 1850 miljoen gulden tot 2750 miljoen gulden. Zonder maatre gelen verwacht Smit-Kroes in 1987 een nadelig saldo van 3350 miljoen gulden. De tariefsverho gingen moeten volgens haar een solide basis vormen voor de con- tinuiteit van het openbaar ver voer. „De maatregelen die we nemen zijn bedrijfseconomisch gezien ontoereikend om geheel kosten dekkend te werken. Dat accepte ren we. Het openbaar v tenslotte maatschappelyk van grote betekenis. De voorstellen garanderen in ieder geval het voortbestaan van het openbaar vervoer," aldus de minister. Ze voegt er aan toe dat het stads- en streekvervoer niet duur is in ver gelijking met het buitenland en kwalitatief beter. Smit-Kroes verwacht dat de het aantal gebruikers van het open baar vervoer met name in de ste den en bij de NS zal afnemen. Op het platteland stagneert de groei. Volgens haar treedt geen daling op. Ze stelt dat op basis van re kenmodellen waarin ook de in komens zijn verwerkt. „Het is onzeker. Je kan nooit pre cies de effecten voorspellen. Rei zen met openbaar vervoer blijft aanzienlijk goedkoper dan het rijden in de auto waarvoor bin nenkort ook voorstellen komen om het duurder te maken. Maar geen maatregel wordt voor alle eeuwigheid genomen. Als blijkt dat er een enorme reizigersuitval optreedt zal de maatregel wor den bijgesteld. Dat is flexibel landsbestuur." De tariefsverhogingen die Smit- Kroes wil doorvoeren gaan ook ten koste van arbeidsplaatsen. In de grote steden verdwijnt de werkgelegenheid voor 1000 men sen. De NS zal 200 arbeidsplaat sen moeten inleveren. De ver keersminister: „Ik ben me er goed van bewust wat dat bete kent. Het is ellende. Ik durf mijn plannen slechts te ontvouwen in het besef dat elke andere uitweg op zeker moment meer werkge legenheid kost." Ze wijst er op dat een verlies van 1200 arbeidsplaatsen niet veel is. „Bü het stads- en streekvervoer werkt 43.000 man en bij de NS 28.000. Twaalfhonderd is dus een relatief laag cijfer." De bewinds vrouw rekent er op dat geen ge dwongen ontslagen zullen val len. Tegenover het verdwijnen van ar beidsplaatsen staat ook nieuwe werkgelegenheid. Het is de be doeling om 300 extra controleurs in dienst te nemen. Daarmee wil de minister voorkomen dat het openbaar vervoer, zeker na de ta riefsverhogingen, nog meer te maken krijgt met het fenomeen zwartrijders". Haar plannen voorzien behalve in prijsverhogingen verder in effi- ciëncymaatregelen. Voorname lijk moeten die in het stadsver- Minister Smit-Kroes voer worden aangebracht. „Ik ben zeer ongerust dat de produk- tiviteit van bus- en trambestuur ders per betaald uur slechts 45 procent bedraagt. Kennelijk is er teveel spanning; het ziektever zuim is hoog. We moeten ons daarop bezinnen." Smit-Kroes denkt dat de produkti- viteit kan worden verhoogd met maatregelen tegen het ziektever zuim, wijziging van de rooster- opbouw en de introductie van gecombineerde functies. „Wel licht dat de extra controleurs de situatie voor de bestuurders al heel erg kunnen verbeteren." VALKENSWAARD (ANP) De bodem in zeven gemeenten in de Kempen is dermate ernstig verontreinigd met het zware en giftige metaal cadmium, dat de inspecties van het staatstoezicht op de volksgezondheid in Noord-Brabant het nodig vinden dat een breed opgezet onderzoek wordt ingesteld. De bevolking in het betreffende gebied is aangeraden nog maar beperkt gebruik te maken van groenten uit eigen tuin. De ge neeskundige inspectie vindt bo vendien dat er een gericht onder zoek moet worden ingesteld naar eventuele nadelige gevolgen voor de gezondheid. Het gaat om de gemeenten Ber- geyk, Budel, Leende, Luyksge- stel, Maarheeze, Valkenswaard en Westerhoven. Daar wonen ruim 66.000 mensen. De mate waarin de bodem en de daarop geteelde groenten zijn verontreinigd staat nog niet vast. Dat zal moeten blijken uit het on derzoek. "Onlangs is uit diverse andere onderzoeken wel geble ken, dat er in die zeven gemeen ten een verhoogde concentratie aan cadmium voorkomt", aldus burgemeester Bartels van Val kenswaard. Inspecties van het staatstoezicht op de volksge zondheid hebben zich onder meer laten leiden door een re cent onderzoek van het instituut voor bodèmvruchtbaarheid, waarvan de resultaten nog niet openbaar zijn. "Dat onderzoek, is verricht nadat daarom was gevraagd vanuit agrarische kring. Het rapport is nog niet klaar maar we hebben wel gebruik mogen maken van de gegevens", aldus dr. H. de Vries, regionaal inspecteur, die is WEERRAPPORTEN Deelen geheel bew. Eelde geheel bew. Eindhoven geheel bew. Den Helder geheel bew. Rotterdam geheel bew. Twente mist Vlissingen geheel bew. Zd-Limburg onbewolkt belast met het toezicht op het mi lieu. Bij een uitgebreid onderzoek moet naar de mening van De Vries de bruikbaarheid van de bodem ten behoeve van de drinkwatervoor ziening en voor het telen van ge wassen in de consumptieve sfeer voorrang krijgen. Cadmi um- onderzoek bij inwoners van Stadskanaal STADSKANAAL (ANP) - Het overgrote deel van de men sen die rond de gifsloot van Philips in Stadskanaal wo nen heeft geen verhoogde cadmiumbelasting in het li chaam. Dat is de voorlopige uitslag van het urineonder- zoek dat onder 300 Stadska- naaisters is gehouden. Bij drie procent van hen werd wel een verhoging geconsta teerd, al heeft dat nog niet ge leid tot ziekteverschijnselen. Zij zullen nader worden on derzocht door hun huisarts. Hoe hoog de overschrijdingen zijn bij die drie procent, is nog niet duidelijk. Verder on derzoek zal dat moeten uit wijzen- Het urineonderzoek begon in augustus, nadat gebleken was dat de sloot en de daar- aangrenzende tuinen het zeer giftige cadmium bevatten, veroorzaakt door lozingen van afvalwater met zware metalen door de Philipsfa- briek in Stadskanaal. Een gewassenonderzoek bracht aan het licht dat in die tuinen gekweekte bladgroen ten soms een duidelijk ver hoogd cadmiumgehalte had den. Het eten van de groen ten werd afgeraden. Aanwijzingen dat de verhoogde cadmiumconcentraties hebben geleid tot ziekteverschijnselen onder de bevolking zijn er niet. Toch adviseert de geneeskundi ge inspectie om een gericht on derzoek in te stellen bij mensen die wonen op plaatsen waar de hoogste concentraties aan cad mium worden gemeten. Op welke wijze de verontreiniging is ontstaan, is niet duidelijk. Vol gens de Vries kan het zware me taal op verschillende manieren in de bodem terecht zijn geko men, o.m. via kunstmest, het slib van rioolwater en zinkverwer- kende industrieën. Vast staat dat in Budel Dorplein (gemeente Bu del) en in België vlak over de grens grote zinkverwerkende be drijven zijn gevestigd. Inmiddels maken deze industrieën gebruik van een methode waar bij nauwelijks cadmium vrij komt, maar in het verleden is ja renlang gewerkt op een manier die een enorme uitstoot van cad mium en zink tot gevolg had. FNV: afbraak openbaar vervoer UTRECHT (ANP) - Mot de mond belijdt dit kabinet dat het een goed openbaar vervoer wil. Maar als het op daden aankomt wor den er maatregelen genomen die dreigen te leiden tot afbraak van het openbaar vervoer Deze zeer forse tariefsverhogingen zijn ab soluut onaanvaardbaar Zo reageerde de Vervoersbond FNV gisteren op de plannen van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) om de tarieven van het openbaar vervoer de komen de jaren fors te laten stijgen. Bestuurder Ton Overtoom van de Vervoersbond-FNV vreest dat de forse tariefsverhogingen ertoe zullen leiden dat veel mensen weer de auto gaan pakken in plaats van bus of trein. Dat zit er in, zeker nu de benzine steeds maar goedkoper wordt. Als dat gebeurt zal het ministerie meer geld voor wegenaanleg uit moe ten trekken, waarschijnlijk een veelvoud van het bedrag dat dit ministerie nu aan het openbaar vervoer kwijt is. Bovendien worden van dit soort forse taricfstijgingen de laagst betaalden de dupe die op het openbaar vervoer zijn aangewe zen en geen alternatief hebben. Wijs op weg De voorstellen die minister Smit- Kroes in haar tarievenplan 1984- 1987 over tariefsverhogingen van het openbaar vervoer doet. hou den geen rekening met de so ciaal-economische gevolgen voor de bevolking. Het plan is 'een slechte zaak' en dient van de hand te worden gewezen Dit zegt de initiatiefgroep "Wijs op weg", waann ongeveer twintig personen afkomstig uit vervoers bedrijven en consumentenorga nisaties zitting hebben. Steeds meer mensen ondervinden volgens de groep ernstige pro blemen, omdat naast andere ta neven ook de vervoerskosten omhoog gaan. NOORDW1JK - Hanja May-Weggen uit Noordwijk, Europees parlementslid voor het CDA is gekozen tot "Dwarsligger van het jaar". Zij kreeg deze eretitel van de lezers van Dwarsligger, de kinderkrant van het Utrechts Nieuwsblad, als dank voor haar strijd tegen het doden van zeehondenbaby's. In het Europese Parlement heeft mevrouw May-Weggen zich sterk gemaakt voor een invoerverbod van zeehon denbont in Europa. De prijs bestond uit een speciale medaille met lint en werd overhandigd door de 10-jarige Francisca van der Klok uit IJsselstein. (Foto gpdi ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam mag defini tief een plan voor de berging van ernstig verontreinigd havenslib in gegraven putten in de Eerste Petroleumhaven en de Botlekha ven voltooien. De Kroon heeft bezwaren van de stichting Natuur en Milieu en de werkgroep Noordzee ongegrond verklaard. In de putten moet in totaal 1,8 miljoen kubieke meter verontreinigd havenslib gestort worden. Het zogenoemde "puttenplan" voor de berging van havenslib is uit nood geboren, omdat de ge meente Rotterdam op land zowel als in zee het verontreinigde slib amper kwijt kan. Als havenbe heerder is de gemeente echter verplicht de havens op diepte te houden. Onderhoudsbaggerwerk in de Eer ste Petroleumhaven, omgeven door de complexen van Shell- raffinaderij en Shell-chemie, is als jaren achterwege gebleven, waardoor de haven voor Shell steeds minder bruikbaar wordt. De Eerste Petroleumhaven is met name zwaar verontreinigd door restanten van bestrijdingsmid delen die daar m de loop van de jaren door Shell zelf zijn geloosd. Slib dat het meest is verontrei nigd wordt nu in gegraven put ten in deze zelfde haven gebor gen. Het slib dat bij het graven van de putten vrijkomt, wordt in een put in de Botlekhaven geborgen en het bij het graven van die put vrijkomend slib wordt in zee ge stort. De milieu-organisaties hadden te genover deze ingewikkelde con structie een eenvoudiger oplos sing voorgesteld, namelijk het af dammen van het uiteinde van de Eerste Petroleumhaven. Shell en Rotterdam hebben dat uit koste noverwegingen afgewezen. Te weinig geld voor uitkering kampslachtoffers DEN HAAG (ANP) - Ruim 32.000 mensen die in het vroegere Nederlands-Indiè in Japanse kampen hebben ge zeten, hebben tot nu toe een éénmalige uitkering van 7500 gulden van het njk gekregen. Daarmee is een bedrag van ruim 240 miljoen gulden ge moeid. Voor de éénmalige uitkering, een idee van de voormalige minister van binnenlandse zaken Wiegel, is destijds 225 miljoen gulden gereserveerd. Nu dit bedrag niet voldoende blijkt te zijn, voert het minis terie van binnenlandse zaken overleg met dat van financiën over de vraag hoe alle goed gekeurde aanvragen toch kunnen worden betaald. In totaal hebben 56.536 mensen een aanvraag voor de uitke ring ingediend. Veel aanvra gers voldoen echter niet aan de voorwaarden van de uitke ringswet. Er zijn ook aanvragen waar voor een uitgebreider onder zoek nodig is of aanvullende gegevens moeten worden ge vraagd, aldus het ministerie. Tot 1 augustus 1983 kunnen bij het ministerie nog aanvra gen voor de uitkering worden ingediend. LEIDEN (ANP) - De journalistie ke berichtgeving van het kro ningsfeest van koningin Beatrix en van de rellen op 30 april 1980 was ondoorzichtig. Radio, televi sie, en dag- en weekbladen zijn er niet in geslaagd meer duide lijkheid te verschaffen over de verschillende leefwerelden van groepen mensen. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Locamo Londen Luxemburg Mallorca Malta Mflnchen Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt ücht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. onbewolkt 7 onbewolkt 0 licht bew. 9 zwaar bew. 16 onbewolkt 16 half bew. 12 licht bew. 1 onbewolkt 14 mist 0 onbewolkt 11 onbewolkt 8 zwaar bew -2 onbewolkt 2 onbewolkt 1 half bew. 16 licht bew. 19 regen 16 licht bew. 15 DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Noodweer. Dat was de reden waarom de 57-jarige Nieuwkoper J.H. de keel van een verkoopster in een Alphen se lederwarenzaak had vastgegrepen en dichtgedrukt. Hij voelde zich min of meer bedreigd omdat de verkoopster aan hem trok. Althans, zo luidde de lezing van J.H. zelf. Gisteren verscheen hij in het bankje bij het Haagse gerechtshof. Eerder was hij vanwege hetzelfde vergrijp door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot een week voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 300,-. H. ging in hoger beroep, omdat hij het volstrekt oneens was met de term 'mishandeling'. Hij had de verkoopster niet met opzet willen grijpen, maar handelde in een reflex, juist om eigen lijf en leden te beschermen. Bron van al het kwaad, zo bleek gisteren bij het gerechtshof, was een koffer. H. had die koffer ter reparatie naar de Alphense winkel ge bracht, en kwam haar op die bewuste 17e oktober 1980 weer halen. Hij diende daarvoor een vergoeding van 27,50 te betalen. Dat vond H. niet gerechtvaardigd. Er ontspon zich een discussie over de rekening totdat H. zijn koffer greep en richting winkeldeur stapte. Voordat hij door de deur verdween werd hij door de verkoopster tegengehouden. Zij had hem willen vasthou den, hij had haar afgeschud - uiteindelijk zou de Nieuwkoper de ver koopster bij haar keel hebben gegrepen. Overigens had de Nieuwkoper de rekening later - via een incassobureau alsnog voldaan. Noodweer of mishandeling, de rechter had geen goed woord voor de daad van de Nieuwkoper over. Uitspraak over twee weken. De verslaggeving was te scherp ge richt op overheersende georgani seerde groepen in de samenle ving, die herkenbare, efficiënte en inpasbare informatie kunnen verstrekken. De onderliggende groepen werden in het nieuws veelal overgeslagen of slecht be grepen. Tot deze conclusie komt een drie tal onderzoekers van het sociolo gisch instituut van de Rijksuni versiteit in Leiden. In hun boek "De regels van de journalistiek" schrijven Ed van de Beek, God fried Engbertsen en Romke van der Veen dat de journalisten over het algemeen een veelzijdiger beeld zouden moeten geven van de alledaagse werkelijkheid. De Leidse onderzoekers constate ren naar aanleiding van hun ana lyse van de verslaggeving van 30 april, dat de Nederlandse pers de ongeregeldheden vrijwel una niem afkeurde. Het gedrag van de deelnemers aan de ongere geldheden wordt in de meeste gevallen omschreven als zinloos en doelloos. De daders zelf kwa men nauwelijks aan het woord. In hun berichtgeving hanteerden de journalisten uitdrukkingen die zich volgens de onderzoekers slecht lenen om de gebeurtenis sen te kwalificeren. De kraakbe weging werd door de verslagge vers schoorvoetend geaccep teerd als een anti-autoritaire be weging met een min of meer wet telijke doelstelling. Moeilijker werd het voor de jour nalisten, toen deze geaccepteer de sociale beweging op 30 april in verband kwam te staan met ernstige ongeregeldheden. In vele media werd dan ook na drukkelijk onderscheid gemaakt tussen 'krakers en 'relschop pers'. Opvallend was, dat juist journalisten die zich volmondig achter de kraakbeweging schaar den, veel minder moeite hadden de kraakbeweging en ongere geldheden aan elkaar tc koppe len. Op de dag zelf werd de verslagge ving gekenmerkt door het hante ren van kwalificaties voor de deelnemers aan dc ongeregeld heden, die een zinloos gedrag veronderstellen. Verslaggevers veroordeelden dit gedrag zonder de mensen zelf aan het woord te laten. Tijdens de berichtgeving vielen de journalisten vooral terug op per soonlijke opvattingen of op de uitgangspunten van de organisa tie waarvoor zij werkten. Voor pagina-artikelen van 30 april en van 1 mei en in haar overzichts artikelen niet direct blijk gaf van een gedistantieerde, feitelijke be richtgeving. De regionale pers wordt volgens de onderzoekers gekenmerkt door de uiterst scherpe veroordeling van de ongeregeldheden. De re gionale bladen schrijven de deel nemers aan de rellen nauwelijks of geen serieuze motieven toe. De toonzetting van de berichtge ving van de meeste regionale bla den is vergelijkbaar met die van de Telegraaf en Elseviers Maga- Overigens besteden de onderzoe kers in hun boek geen enkele aandacht aan de grootste nieuwsvoorziener in ons land. het ANP ADVERTENTIE in 1982 om van die heerlijk frisse fruyodrink te genieten, jammer! Maarrr... gelukkig 1983 heeft weer 365 dagen waarop u... MENKEIM-LANDBOUW

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7