VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 FOTO 5 '82 Vastgezeten Foto 1: Op vrijdag 8 oktober wilde een 15-jarige Leidenaar na slui tingstijd nog gaan winkelen bij C A en liet zich door een vijftien meter lange schoorsteenpijp naar beneden zakken. Bijna be neden kwam de op gratis kleding beluste jongen klem te zitten en werd bijna vijftien uur later door bedrijfsleider Junger opge merkt. De brandweer kwam er aan te pas om de waaghals met behulp van een electrische drilboor uit zijn benarde positie te bevrijden. Aan zijn huiveringwekkende avon tuur hield de knaap alleen wat stijve spieren over. '82 Afgebroken Foto 2: Op de Morsweg werd in mei een fiere schoorsteenpijp aangetroffen, waar de rook dit maal van onderen uitkwam. Honderden mensen keken er ademloos naarBOEM. De schoorsteen werd tot ontploffing gebracht. De laatste resten van conservenfabriek Nieuwenhui- zen werden tot puin verpulverd. Een operatie die vlekkeloos ver liep. Woningen zullen over een paar jaar het tastbare bewijs vor men hoe opnieuw een industrie in Leiden het loodje heeft ge legd. Zoals Nieuwehuizen aan de-Mors weg al lang geen conserven meer inblikte, zo was er in de fabriek van Sanders aan het Levendaal al jaren geen stuk zeep meer te bekennen. Maar ook dat gebouw stond nog overeind. De slopers hamer sloeg in augustus toe: op nieuw verdween een schoor steenpijp uit de sky-line. Een parkeergarage moet er voor in de plaats komen; welke moderne binnenstad kan nog zonder? Fysieke krachten bleven achterwe ge bij het opheffen van de afde ling allergologie van het acade misch ziekenhuis. Vijftienhon derd handtekeningen van pa tiënten konden niet voorkomen dat de handelwijze van het AZL- bestuur allergoloog Widjaja naar Sassenheim verdreef, waar hij een particuliere praktijk opzette. Stukje bij beetje werd er nog meer van het bestuurlijk prestige van de ziekenhuisregenten afgebro ken. De conflicten bij oogheel kunde bleven niet langer bin nenskamers. Oogarts Kok van Alphen voert praktijk-aan-huis, omdat zij niet samen wenst te werken met de directeur van de afdeling, Oosterhuis. De twee jaar geleden geschorste hartchirurg Dirksen werd door het medisch tuchtcollege vrijge sproken: het AZL had hem ten onrechte buiten de deur gehou den. Er kwam een gloednieuwe Jelgers- makliniek gereed, maar het AZL-bestuur stond toe dat prof. Bastiaanse, specialist in de be handeling van het KZ-syndroom in zijn villa bleef, omdat het nieu we gebouw hem niet zo beviel. Ach, professoren...Waar is de tijd gebleven dat zij hun conflicten in sociëteit Amicitia bijdronken? Het zo omstreden onderzoek van de criminoloog Buikhuisen aan de Leidse universiteit werd ge woon wegbezuinigd... '82 Verstoord Foto 3: Zou Leiden een profclub kennen dan zouden deze jonge ren waarschijnlijk een 'Key side' vormen en hun aggressie rond het voetbaldveld uiten. Nu moe ten zij zich 'behelpen' met de (ge lukkig) spaarzame hardrockcon- certen die er in Leiden worden georganiseerd. Aanhangers van de Engelse hardrockformatie Motörhead maakten op dinsdag 19 oktober de Leidse binnenstad onveilig. Politiecharges tegen de 'headbangers' en enkele aanhou dingen waren het gevolg. Politie-ingrijpen was ook nodig toen een vergadering van de Centrumpartij in het Wienerwald op maandagavond 6 september werd verstoord. De politie moest vechtende aanhangers en tegen standers van de van fascisme be schuldigde Hagenaar Janmaat van elkaar scheiden. Janmaat bleef, omsingeld door lijfwach ten, 'buiten schot'. Zonder lijfwachten bleef hij dat vo rige week in zijn woonplaats niet. '82 Gekraakt Foto 4: Amsterdam z'n Groote Keijzer, Leiden z'n Gulden Vlies. Donderdagavond 4 februari trok ken acht krakers in het al jaren leegstaande monument het Gul den Vlies aan de Breestraat. Een van hen blikt hier door het ven ster naar zijn 'vijanden' aan de overkant van de Breestraat op het stadhuis. Een vier maanden durende strijd tussen krakers en de eigenaar van het voormalige restaurant, de gemeente, was het gevolg. De kralcers wilden dat het Gulden Vlies een woonbestemming kreeg terwijl de gemeente het monumentale pand voor 1,8 mil joen gulden wilde inrichten voor 'de overloop van het stadhuis'. Een greep uit de koppen (in chro nologische volgorde), die van fe bruari tot mei in deze krant prijk ten, geeft het verloop van de strijd aardig weer. 'Versterkingen in kraakpand', 'Krakers Gulden Vlies moeten voor woensdag vertrokken zijn', 'Krakers nog niet van plan te ver trekken', 'Gulden Vlies nog niet ontruimd', 'Krakers Gulden Vlies mogen voorlopig blijven', 'Patstelling om Gulden Vlies', 'Gulden Vhes moet voor acht ju ni leeg', 'Kort geding tegen kra kers' en uiteindelijk- 'Krakers trekken uit Gulden Vlies'. Dit najaar werd begonnen met de restauratie van het toekomstige vergadergebouw welke begin 1984 moet zijn voltooid. Een deel van de Gulden Vlies-kra kers stichtte begin juni met een aantal geestverwanten het woon- en werkproject De Klos in het al jaren leegstaande fabriekscom plex van Clos Leembruggen aan de Langegracht. Ruim twee maanden later verlieten de krakers vrijwillig 'De Clos' en zitten nu hun idealen te overden ken in de luxe, onverkoopbare woningen op het Waardeiland. Zijn de kraakacties en vrijwillige ontruiming van het Gulden Vlies en Clos Leembruggen betrek kelijk rustig verlopen, de kraak- actie op het Waardeiland ging ge paard met bouvier-bedreigingen en volgens de krakers zelfs met politie-intimidatie. Inmiddels hebben de krakers al la ten doorschemeren zich een der de keer niet zonder slagen en sto ten aan de sterke ontruimings- arm over te geven. 1983 kan dus een rumoerig kraakjaar worden. '82 Gesmolten Foto 5: De vorst bracht de afgelo pen winters het schaatsminnend volk massaal op de dunne ijzers. Maar wie er ook van de bloei der schaatssport profiteerde. Ton Menken niet. Zijn ijsimperium, dat vier overdekte kunstijsbanen in Leiden, Rotterdam, Dordrecht en Enschede omvatte, smolt weg door lagere bezoekersaantallen en hogere energiekosten. De Leidse ondernemer trok zich terug terwijl zijn voornaamste schuldeiser, de Westland Utrecht hypotheekbank, nog altijd met de gemeente onderhandelt over verkoop van de hal. In opdracht van de Westland Utrecht wordt de Menkenhal in, mogelijk, het laatste ijsseizoen met redelijk succes beheerd door de voorma lige 'relatie' van Menken, Piet Beers. De waarschijnlijke nieuwe eige naar van de hal, wethouder Dick Tesselaar van sportzaken, wil de ijshal tot multifunctionele sport hal ombouwen. Maar of Piet Beers zomaar het ijs onder z'n voeten laat wegsmelten, is nog zeer de vraag. De Lisser zaken man schijnt het aan de Vondel laan nogal naar zijn zin te hebben en weet zich verzekerd van de steun van zeker een paar hon derd verenigingsschaatsers. '82 Geblokkeerd Foto 6: Ouders en kinderen uit Noord en Groenoord stapten vo rige maand de Willem de Zwy- gerlaan op om het verkeer lam te leggen. Met deze blokkade wil den de bewoners hun eis, dat er op het kruispunt Willem de Zwij- gerlaan/Haarlemmerweg stop lichten komen, kracht bijzetten. Vergeefs, zo lijkt het, want de ge meente gaat een ton op stoplich ten bezuinigen waardoor een aantal installaties zal worden weggehaald en het plaatsen van nieuwe verkeerslichten wordt uitgesteld. De Leidse 'driekleuren' hebben de gemoederen dit jaar behoorlijk beziggehouden vooral omdat veel installaties lange tijd uitge schakeld zijn geweest. Er was geen geld voor onderhoud. Het wordt in 1983 dus uitkijken ge blazen voor de kwetsbare veer- keersdeelnemers. Wethouder Jos Fase van economi sche zaken sprak op zaterdag 27 november door en megafoon de historische woorden. "Dit is de eerste en laatste snuffelmarkt". Marktkooplui hadden het terrein van de Groenoord hallen geblok keerd zodat de zwarte snuffel markt die daar zou worden ge houden niet door dreigde te gaan. Een compromis werd ge vonden: een éénmalige snuffel markt. Ook de witte vlooienmarkt in de Pieterskerk werd onder druk van de marktkooplui, die vlooi enmarkten als oneerlijke concur rentie beschouwen, terugge bracht tot een éénmalig festijn. Onder druk van gemeenteraadsle den heeft wethouder Fase haar merkwaardige marktbeleid in middels bijgesteld en verklaard dat er mogelijk op zondagen vlooienmarkten in Leiden ko men. Inmiddels zijn de marktkooplui zelf een plan voor een professio nele vlooienmarkt op het Stad huisplein en omgeving aan het opstellen. Er zal het komend jaar in elk geval nog heel wat uitgevlooid en na- gepluisd moeten worden. '82 Opgebouwd Foto 7: Even leek het erop dat ook de openbare toiletten tot de por tefeuille van wethouder Waal wa ren doorgedrongen...Schijn be driegt. De wethouder hanteerde de slurf om een symbolische plas te deponeren in de zanderige vlakte bij de Rijn- en Schiekade. Het water keert terug in de Trek- vliet; het plan om er een weg aan te leggen is in één van de diepste kelders van het stadhuis wegge stopt. Niettemin wordt steeds meer zicht baar wat ooit aanleiding was om schetsen van nieuwe wegen op papier te zetten: de universitaire bebouwing langs de Witte Singel en op het Doelen terrein. De ene cluster na de ander verrijst en te gelijkertijd verliest het Rapen burg veel van zijn universitaire sfeer. Over wethouder Waal gesproken: zou hij niet full-time voorzitter worden van de Gewestraad Gooi- en .Vechtstreek? Jawel, maar je moet nooit op een matras gaan liggen als het bed nog niet is opgemaakt. Gelukkig stak de wethouder slechts de brand in zijn pijp en liet hij de schepen achter zich ongemoeid. Dus zat hij weer achter de B en W- tafel van het Leidse stadhuis, toen er een nieuw college in sep tember werd gekozen. PvdA en WD zetten datgene voort, wat vier jaar geleden nog als een 'monsterverbond' werd be schouwd en nu als een vanzelf sprekendheid. De PvdA hep slechts interne averij op door te gen alle wetten van de logica in vrouwelijke kandidaten bij ge bleken geschikheid geen voor rang te geven by het vervullen van de post wethouder-emanci patiezaken. Man Van Dam werd opgevolgd door man Peters. De andere wethouders bleven. '82 Vorstelijk Foto 8: Meester Pieter van Vollen hoven, die zyn titel in Leiden in de wacht sleepte, kan kennelijk maar nut kni.'< n van zijn voormalige woonplaats. 'Prins Margriet' liep dit jaar de deuren van de stadspoorten plat Omdat een van zijn voorvaderen m Schiedam wel eens de brand spuit ter hand nam. mocht Pieter vermomd als spuitgast op 10 fe bruari de nieuwe brandweerka- MM aan de Gooimecrlaan ope nen. Hij deed dat samen met bur gemeester Cees Goekoop met wie hy op 5 juni ook de aftrap verrichtte van het Unicef-voet baltoernooi terwijl hij tussen Goekoop en Margriet, zyn echt genote, in op 25 mei de met naar hem genoemde kathedraal aan het Pieterskerkhof binnenwan delde om dit gerestaureerde mo nument te heropenen. '82 Platgelegd Foto 9: Niet alleen Leidse grafici en leerkrachten gingen dit jaar in staking, ook de reimgingsambte- naren legden een week lang het werk neer en lieten het Leidse huisvuil liggen als protest tegen de aangekondigde verlaging van het ziekengeld. Op dinsdag 9 maart ging het hek van het reinigingsterrein aan de Noorderstraat op een kier. Ver- bondshond Jons liet alleen een paar werkwillende ambtenaren door het hek glippen. Zij het grommend. FOTO 6

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3