1982 25 jaar geleden Van petticoat tot spoetnik VRIJDAG 31 DECEMBER PAGINA XIII In Nederland is het allemaal bestedingsbeperking wat de klok slaat. Voor het eerst sinds de bevrijding heerst er weer een crisissfeertje. Er zijn 104.000 werklozen en minister Hofstra (finan ciën) roept het volk op de buikriem aan te halen. La ter in het jaar presenteert hij een begroting met een gat van 745 miljoen op een totaal van acht miljard gul den. In zijn voetspoor constateert een sombere minister Suurhof (soc. zaken) dat de bestedingsbeperking wel eens 15 jaar kan duren. Evenals nu is de gezond heidszorg bij de bezuinigin gen het haasje: wijkver pleegsters en de tbc-bestrij- ding leveren krachtig in. De schitterende zomer met eind juni een temperatuurtje van 35 graden kan niet voorkomen dat velen in het najaar door de A-griep worden geveld. Tal van scholen gaan tijdelijk dicht en bedrijven draaien op halve kracht. Achteraf blijkt de influenzagolf betrekkelijk goedaardig. Met de gezondheid van onze in het Westduitse Sennenlager gelegerde militairen zou het ook niet best gesteld zijn. "Schrijnende toestanden" meldt een landelijk ochtend blad. Generaal Hasselman stelt ter plaatse een diepgaand on derzoek in, maar komt tot de ontdekking dat de onrust is verspreid door ene Henk van der Meyden, luitenant der ge neeskundige troepen. Hij heeft het opgeblazen verhaal naar de krant gestuurd. Een andere militair, majoor K., is' geruime tijd in het nieuws om dat hij werkzaam bij de Dienst Materieel Landmacht f22.500.- aan steekpenningen zou hebben getoucheerd van geregelde leveranciers aan het leger. De rechtbank spreekt hem vrij wegens gebrek aan bewijs, nadat er aanvankelijk twee jaar met aftrek wordt geëist. Minder goed komt de de beruch te in- en uitbreker Gerrit de Stotteraar er vanaf. Na 20 jaar criminaliteit, afgewisseld met flinke gevangenisstraffen, wordt hij in 1956 voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. Een jaar later wordt hij al weer gearres teerd. De ongeveer 80 kraken die hij inmiddels heeft ge pleegd doen hem opnieuw vijf jaar in de cel belanden. De Amsterdamse politie hoopt met de arrestatie van 12 andere personen en het inbeslagne- men van 45 mille aan marihua na de handel in verdovende middelen "waarvan de hoofd stad langzamerhand een cen trum is geworden", voorgoed de kop te hebben ingedrukt. Drankgebruik Op dat ogenblik drinken we per hoofd van de bevolking 2Vfe li ter gedistilleerd en 18 liter bier per jaar. "Voor 30.000 landge noten is het gevaar van het al coholisme nog steeds een gru welijke realiteit". En dat ter wijl het borreltje toch aan de prijzige kant is. Een liter jene ver kost f9.25 op het moment dat de "weistandsgrens" bij een brutoinkomen van 6900 gulden per jaar ligt. Een beginnend onderwijzer met acte verdient 378 gulden bruto per maand en de werkvrouw bij Endegeest moet het doen met 50 piek per week. De be jaarden "trekt niet langer van Drees", maar krijgt aow. Het "waardevaste bodem pen sioen" voor gehuwde 65-plus- sers bedraagt f 1338.- per jaar. Geen vetpot bUjkens het bood schappenlijstje uit die dagen: een half pond koffie f 1.18, een kilo suiker f 0.82, een liter melk f 0.38, een pakje sigaretten f0.85, een half pond belegen kaas f0.79, een rol beschuit f0.17, 6 zware chocoladerepen f 1.00 en een blik ananas merk "Ukelele" f0.69. In de kleding- en schoeiselsfeer kan de vrouw voor f 2.98 in het bezit komen van een nylonslip met broderie afgezet. Een paar links geweven kousen gaan voor f 1.39 over de toonbank, zes dubbeltjes meer dan va ders kameelharen pantoffels. De herenanklets kosten f 1.50 per 2 paar en voor de uiterst modieuze petticoat moet f 2.98 worden neergeteld. Voor het transport is er de auto ped op luchtbanden in de zwa re wildebras-uitvoering: prijs f23.90. Ruim 800.000 landge noten tuffen rond op hun Sole xen, Berini's en Mobylettes. Een Berini M31 kost f 698.-. De beter gesitueerde verplaatst zich per Vespa-scooter (f 1293.- of de nog luxere auto. Bij voorbeeld een Ford Anglia van 3250 gulden of e^n Renault Dauphine van ruim 5500 piek. De eerste maanden van het jaar moet het karretje zondags De wereld van 1957. Eisenhower in de V.S. en Chroesjtsjow in de Sowjet-Unie aan de macht. Het jaar van de eerste spoetnik, van Little Rock en van Soekarno's besluit om alle Nederlanders (40.000) zijn land uit te gooien. Ondanks een "bestedingsbeperking" die het werklozenaantal tot over de 100.000 opstuwt, ligt Nederland er kalm en netjes bij. De oude Drees houdt met zijn gedegen vaderhand het roer vast en het gezag zit nog ouderwets hoog te paard. Er zijn een paar kringen in de vijver: de beruchte affaire-majoor K., de fors om zich heen grijpende A-griep, een enorm tekort aan leraren, een huurverhoging van 25% en gekibbel in de Kamer of de voetbalpool eigenlijk wel kan. Er zijn ook zonnige dingen: de meisjes dragen petticoats, een rol beschuit kost nog maar 17 cent en Corrie Brokken wint met "Net als toen" het Eurovisie-songfestival. Een terugblik op zéér oud nieuws. door Ruud Paauw en Bram van Leeuwen op stal blijven in verband met een rijverbod, veroorzaakt door benzineschaarste (een uit vloeisel van de Suezkanaal-cri- sis). Een forse aanslag op de beurs pleegt ook een huurverhoging van 25 procent die halverwege het jaar na uitvoerige debatten in de Kamer wordt doorge voerd. Op dat ogenblik tiert de woningnood in Nederland nog welig. In harde cijfers: een te kort van 258.000 huizen. Buitenland Buiten Neerlands grenzen is veel beroering. Oost en West bekij ken elkaar met meer dan nor male kilheid: de naweeën van de gebeurtenissen in Honga rije, het jaar ervoor. In de Verenigde Naties roept de Amerikaan Henry Cabot Lod ge dat alle proeven met kern wapens verboden moeten wor den en zijn Russische collega Koeznetsov valt hem bij met een "volledig verbod van alle atoomwapens", maar onder tussen doen Amerikanen, Rus sen en Britten niet anders dan het nemen van kernproeven. Het Nederlandse leger past zich aan de eisen van een atoomoor log aan: "Vroeger werd een di visie opgesteld in een vak van 10 bij 12 km. In de atoomoor log wordt dat een vak van 20 bij 30 km". In september komen de leden van de NAVO bijeen in Parijs. Het resultaat: "Alle landen hebben in beginsel de noodza kelijkheid erkend het Ameri kaanse aanbod voor de leve ring van raketwapens te aan vaarden. De plaatsingskeuze zal aan de opperbevelhebber van de NAVO worden overge laten". Een hartverscheurend drama speelt zich af in Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkan sas. De burgemeester van dat plaatsje en de directeur van het lyceum maken zich op om de eerste negen (met zorg geselec teerde) negerkinderen op school toe te laten. Eerder heeft het Amerikaans hoogge rechtshof verklaard dat rassen scheiding in het onderwijs on grondwettig is. Gouverneur Faubus van Arkan sas, die voor zijn herverkiezing staat, verbiedt het plan omdat hij verstoringen van de open bare orde vreest. Op de eerste schooldag staan 200 leden van zijn militie bij het lyceum om de negen tegen te houden. Eén van hen, de 15-jarige Elizabeth Eckford, probeert toch de school te bereiken. Ze stuit de eerste keer op geweerkolven, bij de laatste poging op bajo netten. Een wilde menigte blanke mannen en vrouwen is er getuige van. "Vuile kroeskop, del, zwarte teef, ga terug naar waar je hoort". Het meisje barst in tranen uit. Een journalist van de New York Times die er bij staat, slaat een arm om haar heen en zegt: "Niet huilen. Niet huilen. Laten ze niet zien dat je huilt". President Eisenhower eist van Faubus eerbiediging van de wet. De gouverneur wil er niet aan. Daarop stuurt de Ameri kaanse president de 101ste luchtlandingsdivisie naar Litt le Rock. De mannen die in de oorlog streden bij Bastogne en Nijmegen brengen nu weken lang negen negerkinderen naar school. Nog jaren zal Little Rock dé schandvlek op Amerika's bla zoen blijven. In oktober verrast de Sowjet- Unie de gehele wereld met de lancering van de eerste kunst maan, de spoetnik. Het is een bolvormige satelliet met een doorsnee van 58 cm en een ge wicht van 83.6 kg, aldus radio- Moskou. Met een snelheid van 29.000 km/u en op 900 km hoogte toert het ding om de aarde. Soekarno kondigt een "nieuw le ven beweging" in Indonesië aan en die maakt het leven van zo'n 40.000 Nederlanders in dat land onmogelijk. Als de Ver enigde Naties een resolutie in zake Nederlands Nieuw Gui- La Hgne chemise, met Gerzon-charr f Tijdelijk slechts 55 cent jÊt Per pakje nea verwerpen, ontketent Dja karta felle acties tegen de in In donesië verblijvende Neder landers. Hun gas en water wor den afgesneden. Elk dienstbe toon wordt hun geweigerd. Ze worden geweerd in hotels en restaurants. Op 4 december, als een slechte St. Nicolaas sur prise, bepaalt Soekarno dat 41- le Nederlanders het land uit moeten. De verbittering hier over in Nederland is zeer groot. Sport De Kon. Nederlandsche Voetbal bond kampt in 1957 met een heel bijzonder probleem. Om de wildgroei aan clubvoetbal- pooltjes tegen te gaan, organi seert de bond een nationale voetbalpool. Op 25 februari wordt een eerste prijs van f22.400 uitgekeerd. De christelijke partijen kijken er met afgrijzen naar. "Een aan tasting van de sportgedachte, "een aanmoediging tot heb zucht", noemen ze het. Lo Brunt, de secretaris-pennig- meester van de KNVB, wordt veroordeeld tot één dag voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar "wegens mede plichtigheid aan het geven van gelegenheid tot het hazard spel", maar de Hoge Raad be slist later dat de KNVB-voet- balpool geen hazardspel is. Het maakt weinig uit want dan wordt de vraag: heeft de KNVB de loterijwet overtre den? Het Nederlands elftal sneuvelt in de voorronde van het WK. In Wenen wordt na een ruwe, ge ruchtmakende wedstrijd met 3-2 van Oostenrijk verloren. De kranten spreken schande over het gedrag van de Oostenrijker Dienst. De return eindigt in 1- 1. De Oranje-aanval loopt steeds vast "op de formidabele spil Ernst Happel". Voor 23 personeelsleden van De Vries Lentsch in Alphen heeft die wedstrijd (op woensdag middag gespeeld) nog een staartje. Ze worden op staande voet ontslagen omdat ze om vier uur die dag naar huis zijn gegaan (waarvoor ze permissie hadden gevraagd, maar geen duidelijke toezegging hadden gekregen) om de tv-uitzending te zien. Na twee dagen praten worden ze weer aangenomen, maar vijf hebben dan al een an dere baan. Het Nederlands elftal verliest dat jaar ook met 1-2 van West- Duitsland. In dat elftal spelen: Doel: De Munck (Fortuna *54). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Noter- mans (Fort.'54), Van der Hart (Fort.'54) en Klaassens (VW). Voor: Bosselaar (Sparta), Wilkes (VW), Appel (Fort'54), Tim mermans (ADO) en Van der Gijp (Feijenoord). Niemand van Ajax erbij Toch grijpt die club in 1957 de landstitel vóór Fortuna '54, SC Enschede, MW en Feij enoord. In de Kuip voorvoelt men grote tijden, want er wordt een lichtinstallatie aan gelegd. Na Nederland-Belgiè (1-1) ont staat een rel rond Piet v.d. Kuil. De officials Hoolboom en Pelikaan hebben hem er in de rust toe willen bewegen zich te laten vervangen door Coen Dil len. Van der Kuil is echter niet geblesseerd, wat dan nog een voorwaarde is om uit te vallen. Het kost Hoolboom en Peli kaan hun functie in de techni sche commissie. Het voetbal in Leiden en omge- In de eeuwenoude tuin van Windsor Castle wordt in 1957 een groot padvindsterskamp gehouden: 4100 meisjes uit ve le landen - tegenhanger van de Jamboree bij de jongens. De meisjes worden niet gewekt met luidruchtig trompetge schal (de meisjes houden daar met van), maar met een rustig fluitje. "We houden het helemaal vrouwelijk". Kampvuren worden wel gehou den maar niet met echt vuur. Alleen het koken gaat op hout. Keurig tussen twee rij tjes stenen onder een zeiltje, zodat de regen de meisjes nooit kan verrassen. De tenten hebben geen van alle een grondzeil. "Dat willen we niet, want we zijn bang dat het gras dan doodgaat". Zelfs de bagage in de tenten staat op schraagjes. Nederlandse padvindsters vinden het kamp "enig" en "mieters". Het jaarverslag van de dr. v. Voorthuijzenstichting is een regelrechte aanklacht tegen de hoge verdiensten van on geschoolde jeugd in de indus trie. Soms wel 60 gulden per week voor 18-jarigen. "Men zou verwachten dat er be hoorlijk wordt gespaard. Maar dat valt tegen. Sommi gen lopen met 40 gulden of meer op zak dat in de loop van de week schoon op gaat." Veel geld wordt uitgegeven aan bioscoop, croquet ten, slaatjes, patates-frites en paling. An deren bezitten een pick-up en kopen wekelijks platen. "Min der ontwikkelden hebben veel gegevens tot hun beschiking over vele binnen- en buiten landse orkesten, zangers, zan geressen etc...". Het artikel eindigt met een "angst en beven" wat er zal gebeuren als de conjunctuur gaat dalen en de jeugd ge wend u aan al die luxe. ving gaat zijn gewone, sobere gangetje. UVS eindigt in de middenmoot van de tweede di visie B. Joop Devilee neemt af scheid van het eerste elftal. Bij Roodenburg speelt Henny Chouffour zijn 250ste wed strijd. Eerder dat seizoen, op 10 april, wordt het 50-jarige LFC zwaar getroffen. By het verwis selen van butagasflessen vat het clubhuis vlam. Jonas Kukler, die na 450 wedstrijden voor LFC zijn carnère had beëindigd, probeert nog te red den wat er te redden is en raakt aan beide armen gewond. Het clubhuis gaat verloren. Daags erna roept LDWS-voorzit- ter Klaas Huner alle Leidse clubs op LFC financieel by te staan. Dat gebeurt. Op 10 au gustus nemen de kanaries het nieuwe gebouwencomplex in gebruik Radio en televisie Voor omroepland is 1957 een ui terst roerig jaartje. De Show boat, het zeer populaire zater dagavondprogramma op de VARA-radio met coryfeeën als Wim Sonneveld (Willem Pa rel), Ryk de Gooier (B Arte 1st Adèle Bloemendaal (Adèle de Bonbon), Conny Stuart K-tj Kruivendons) en teksten VBB Eli Asser loopt aan de grond omdat Karei Prior met vrijwel de complete amusementsploeg overloopt naar de AVRO Het VARA-bes tuur is woedend over de "wegkoopcampagne" waarvoor ook Cees de Lange zwicht Inmiddels vermaakt radioluiste rend Nederland (ruim 2 2 mil joen toestellen en een half mil joen abonnees op de Draadom roep) zich uitstekend met de NCRV-hoorspelsene "De jeugd vliegt uit", VARA's Ont bytclub met Bob Spaak en de uitslag van de SUS loterij via do KRO. terwyl "N< i' I bedelaar nummer 1" Johan Bodegraven bijna 3 miljoen gulden bijeenbabbelt in zijn Goed Zo-actie. Maar de tv is in opmars. Hoewel de vier groten AVRO, VARA. NCRV en KRO nog maar 84 uur zendtijd per jaar te vullen hebben, worden omroepsters als Tanja Koen, de altijd zwaai ende Hannie Lips, Vertie Di xon en Ageeth Scherphuis be kende verschijningen. De VPRO voert ook dan al een verwoede strijd om met het le dental boven de rode streep te blijven. Over de streep gaan de "vrijzin nigen" volgens velen in een na tionaal programma "Dag Ko ninginnedag", dat ter gelegen heid van de verjaardag van prinses Wilhelmina wordt uit gezonden. Hele volksdelen voelen zich gekwetst wanneer onder meer een man wordt geïnterviewd die een rol speel de bij de muiterij op de Zeven Provinciën en daarvoor in de jaren dertig tot negen jaar cel was veroordeeld. De toenmah ge LD-hoofdredacteur doet een duit in het zakje en om schrijft het gebeuren als "stui tend". De gemoederen raken zo verhit dat staatssecretaris Höppener van OK en W een onderzoek gelast. Het loopt allemaal met een sisser af. De NTS (voorlo per van de NOS) onder wiens supervisie de uitzending plaats heeft, biedt haar excuses aan en de VPRO schrijft h« bÉ r toe aan een "generatiecon flict". Net als toen Opwinding is er ook als Neder land het Eurovisie Songfesti val wint. Zangeres Corrie Brokken, dan nog ver vcnvij- derd van een rechtenstudie, zingt zich onder leiding van di rigent Dolf van der Linden van het Metropoleorkest en violist Sem Nyveen naar de eerste plaats met het liedje "Net als toen". De tekst is evenals die van de slagersjongenshit "Ik sta op wacht" van Joop de Knegt van een verbluffende eenvoud: Wees nog eens bef net als toen. Geef me nog een keer een zoen. Sta niet te blo zen, Geef me weer rozen enz. De sfeer in Frankfort is uiterst ontspannen: Corrie en Dolf maken onder het wakend oog van Piet te Nuyl jr. een dansje tussen de coulissen. Ter bescherming van de biosco pen kent ons land nog steeds de wekelykse televisieloze avond. Dan trekken we naar de theaters voor de grote namen van het witte doek als Sophia Loren (Het meisje van de n vier), Cary Grant (To catch a thief), Romy Schneider (Sisi, de jonge keizerin), Gregory Peck (Moby Dick), en Grace Kelly. Samen met Bing Crosby cn Frank Sinatra zorgt ze in "High society" voor volle zalen. In middels heeft ze zelf de "set" al verlaten. De "True love" met prins Rainier maakt haar tot prinses Gracia van Monaco. Het damesblad Margriet heeft de exclusieve rechten fOOf B reportage over de geboorte van haar eerste dochter Carohne Een andere grote filmster uit die dagen, de platinablonde, rond borstige Jayne Mansfield doet tijdens een Europese toernee Leiden even aan De LD ver slaggever die geen moment van haar zijde wykt meldt dat by het in ontvangst nemen van een Delftsblauw molentje in het Luxor-theater "de kreetjes van bewondering, die zij ook zo goed in haar films kan sla ken, niet van de lucht zijn" Ook het nationale vrouwelijk schoon gooit hoge ogen De 19- jarige Corinne Rottschacfer brengt het via de nationale titel tot Miss Europa. Leids De gemeente Leiden staat er in 1957 weer eens zeer slecht voor, maar dat kan nauwelijks nieuws worden genoemd Meer opwinding is er over het feit dat Van Gend en Loos zyn paarden naar het abattoir brengt De krant schrijft daar aangnjpend over: "Zelfs an derhalve eeuw trouwe dienst kon de paarden van Van Gend en Loos niet redden". In Leiderdorp ("De Does") en Al phen aan den Ryn worden openluchtzwembaden ge opend. De torenflat aan de Leidse Kanaalwcg bereikt in juli het hoogste punt "Een sie raad voor Leiden", noemt wet houder JoMriHRMt D« huur voor een drie-kamerwoning zal f 170 bedragen Woningbouwvereniging Ons Be lang slaat de eerste paal voor 243 woningen aan het verleng de van de Willem de Zwtygl t laan. Leiden verwacht dan kennelijk nog gigantische geboortegol ven. want in een groot artikel vraagt de krant zich bezorgd af "Waar moet de SlflUfc Itta I heen met een kwart miljoen in woners over 25 jaar1"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 35