1982 flora - de zee Zee kan Katwijk niet bij verrassing nemen "In 1984 maken we weer winst" Scheidende voorzitter Jac. Vianen van veiling Flora: VRIJDAG 31 DECEMBER Tijdens een vorige ledenver gadering is door één van de leden voorgesteld om na het vertrek van Vianen een directeur te benoemen bij de veiling. Dit omdat een directeur met een baan voor hele dagen meer aan dacht kan schenken aan de economische kanten van de veiling dan een bestuur der die zelf ook nog een be drijf heeft. Vianen zegt dat het bestuur van de veiling al enige tijd praat over de aanstelling van een di recteur. Vooral omdat de be stuursleden een bijzonder zwa re taak hebben. "Het werk als bestuurslid van Flora gaat ten koste van de eigen bedrijven van de bestuursleden. En als de veiling blijft groeien, wat ik verwacht, zal het werk in de toekomst alleen maar zwaar der worden", zegt hij. Volgens Vianen wil het bestuur echter niet op een datum wor den vastgeprikt. Er zitten nog al wat haken en ogen aan de benoeming van een directeur: "Ten eerste moet de taak van zo iemand bijzonder goed wor den omschreven, want het is niet de bedoeling dat het be stuur van de veiling buiten spel wordt gezet", zegt hij. Niet vergeten mag worden dat Flora een coöperatieve veiling is, de kwekers zijn eigenaar. Dat betekent dat het bestuur in de eerste plaats naar de belan gen van de kwekers zal kijken. De veiling moet, zo vindt het bestuur, de kwekers dienen. En de angst bestaat dat een di recteur meer oog zal hebben voor de belangen van het be drijf, dat de belangen van de kwekers daaronder zullen lij den. Al met al verwacht Via nen dat de benoeming van een directeur nog enkele jaren op zich zal laten wachten. Vertrouwen De toekomst van de veiling Flora ziet Vianen met vertrouwen te gemoet. Ondanks de proble men in de kwekerswereld en ondanks de moeilijkheden waarin de veiling op dit mo ment verkeert. "Bij de bezoe ken die het bestuur aan de kwekers brengt valt me steeds weer op dat de stemming in de streek rond Rijnsburg rustig is. De meeste kwekers zijn ervan overtuigd dat hun bedrijven de slechte economische tijd wel zullen overleven", zegt Vianen. De naar verhouding goede posi tie van de tuinders in de regio is volgens Vianen te verklaren uit het feit dat de meeste van die kwekers werken met wat oudere kassen. "Die ziin voor een groot deel afgeschreven. De kwekers worden daarom niet geconfronteerd met bui tensporig hoge lasten" verdui delijkt hij. De kwekers breiden, zo vervolgt Vianen, hun bedrijven boven dien langzaam uit. De groei van de veiling hangt daar nauw mee samen. "Flora loopt in ieder geval niet op haar tenen om te groeien. We zijn op dit moment in grootte de derde veiling in Ne derland en ik denk dat dat wel zo zal blijven", aldus de gewe zen voorzitter. De groei van de veiling is vol gens Vianen te danken aan de goede prijsvorming bij de vei ling en de reeks faciliteiten die Flora de kwekers en handela ren biedt. Zo kunnen kwekers bijvoorbeeld hun bloemen be waren in de gekoelde neerze- thal waar een constante, lage temperatuur heerst. Die voorzieningen moeten uiter aard wel worden betaald. De kwekers dragen een bepaald percentage van de opbrengst van de bloemen aan de veiling af. "Nu wordt er wel eens ge zegd dat het veilingspercenta ge van Flora aan de hoge kant is. Dat is natuurlijk een stand punt. Ik blijf echter volhouden dat de kwekers met alle voor zieningen bij onze veiling goedkoper uit zijn dan wan neer zij bijvoorbeeld thuis een koelcel moeten bouwen. Het scheelt hun tijd en werk". Vianen gelooft dat de andere gro te veilingen op den duur wel genoodzaakt zijn om net als Flora een gekoelde neerzethal te bouwen. Bod De plannen voor uitbreiding van het nog gloednieuwe complex in de Kamphuizerpolder wor den op dit moment ietwat be teugeld door het uitblijven van de verkoop van het oude Flora complex. De veiling breidt niet verder uit voordat de oude vei ling is verkocht. Vianen: "Er wordt met man en macht aan gewerkt om het terrein te ver kopen. maar er lukt nog zo wei nig Als we maar eens een bod op tafel kregen waren we al een heel stuk verder". Hoewel er nu wat meer uitzicht is gekomen op een snelle ver koop van het terrein - de pro vincie heeft toestemming ge geven om woningen op het ter rein te bouwen - durft Vianen geen voorspelling te doen over een termijn waarop de oude veiling van de hand kan wor den gedaan. "We hebben in het verleden wel voorspellingen gedaan, maar we VWdflfl tel kens teleurgesteld", zegt hij. Het bestuur verwacht dat als het oude terrein eenmaal is ver kocht, de veiling in 1984 weer een bescheiden winst maakt Uitgangspunt daarbij is wel dat de omzet in geld jaarlijks stijgt met tien procent Vianen meldt verheugd dat die omzet stijging voor dit jaar is gehaald. "Flora is ovengens de enige van de drie grote veilingen die een dergelijke omzetstijging heeft bereikt. De omzetten van de andere veilingen zijn met een lager percentage gestegen", al dus Vianen. Flora hoeft, zo zegt de voormali ge voorzitter, voorlopig niet bang te zijn dat zij nog een keer moet verhuizen. Er is voldoen de grond beschikbaar om de de oppervlakte te verdubbe len. Vianen is daar erg geluk kig mee, want zegt hij, "we be seffen terdege dat bouwgrond schaars is in west-Nederland". Vianen is niet bang dat de vei ling in moeilijkheden komt door de renteverliezen die wor den geleden als de grond niet binnen redelijke termijn wordt volgebouwd. "Die renteverliezen zijn er na tuurlijk wel. Ik denk echter dat de veiling veel duurder uit is als zij pas grond koopt als er definitieve uitbreidingsplan nen zijn. Want dan schieten de grondprijzen omhoog. Nu heb ben wc de grond voor betrek kelijk weinig geld kunnen ko pen", zegt hij. KATWIJK -1953. Het noemen van dit jaartal zal bij veel mensen slechts de volgende beelden oproepen: rampzalige overstromingen, honderden slachtoffers, veel leed en een onnoemelijke materiële schade. En dat alles als gevolg van een serie dijkdoorbraken op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Het afgelopen jaar is dikwijls herinnerd aan de trieste februaridagen nu bijna dertig jaar geleden. Niet zonder reden. De hoogheemraadschappen, verantwoordelijk voor het waterbeheer, trokken halverwege dit jaar aan de bel. "Het gevaar voor hernieuwde dijkdoorbraken bestaat nog altijd. De dijken en duinenrij is op veel plaatsen niet sterk genoeg. Uitstel van verbeteringen is levensgevaarlijk", zo luidde de kritiek. Aanleiding voor de opeens weer oplaaiende angstgevoelens voor dijkdoorbraken waren dit keer niet de regelmatig terugkerende zware stormen, maar een beslissing van de rijksoverheid. Een beslissing die er op neer kwam dat versterking van de zeewering voorlopig zeer beperkt zou worden uitgevoerd. "Er is geen geld meer", was het argument daarvoor. Het nog beschikbare bedrag zou voornamelijk worden uitgetrokken voor de aanleg van een "half-open" dam in de Oosterschelde. Bijna furieus waren de reacties. En niet alleen in Zeeland. Mr. A.P. van den Berge, dijkgraaf van Delftland en tevens de voorzitter is van de gezamenlijke Zuidhollandse polderbesturen, toentertijd in deze krant: "Bij de hogere overheid beseft men nauwelijks wat er werkelijk aan de hand is". En: "Je kunt geen kleuterscholen met waterkeringen vergelijken. Maar zonder waterkeringen staan die kleuterscholen er niet", aldus zijn niet onlogische stelling. door Adriaan Brandenburg we ploeg wil - zo valt althans uit het akkoord op te maken - tenminste in 1990 klaar zijn met de verbetering van de zee wering. De ambtenaren op het ministerie van verkeer en waterstaat wachten nu, aldus een woord voerder van dat departement, op een definitief standpunt. Zodra dat er is zal op korte ter mijn een nota het daglicht moeten aanschouwen waarin de nadere uitwerking van het verstevigen van de zeewerin gen is vastgelegd. "Er zal met miljoenen moeten worden ge schoven. Geen eenvoudige zaak. Maar op dit moment", vervolgt de woordvoerder, "ligt alles in feite dus even stil. Er moet nog een aantal knopen worden doorgehakt. .Het is daarom moeilijk het officieel nog onbekende beleid van de minister wat dit betreft nader uit de doeken te doen". Verheugd Dijkgraaf Van den Berge toont zich intussen "voorzichtig ver heugd" over het schema zoals dat in de herziene versie in het regeerakkoord is opgenomen. Hij hoopt echter dat het niet al leen bij mooie woorden blijft. "Ik blijf het zeggen: er moet snel iets gebeuren, want de zee kan altijd méér". De dijkgraaf "moet nog zien" waar de regering het geld van daan wil halen. "Daarentegen ben ik ervan overtuigd dat de nieuwe minister (mevrouw Smit-Kroes-red.) al haar krach ten zal aanwenden om 1990 te halen", zegt hij. Van den Berge zelf denkt dat geld kan worden vrijgemaakt voor de verbetering van de zee weringen door de werkzaam heden in de Oosterschelde enigszins op te schorten. Er ligt momenteel een afspraak met het ministerie waarbij de gezamenlijke polderbesturen, verenigd in de unie van water schappen, hun ideeën over de te nemen maatregelen kunnen verwoorden. Van den Berge, die in het bestuur van de unie zitting heeft: "Wij zullen zowel bij het ministerie als in onze ei gen kring zeer behoedzaam te werk moeten gaan. Natuur lijk", zo stelt hij, "als mij wordt gevraagd waar moeten we be ginnen zeg ik vanzelfsprekend: in Zuid-Holland. Maar dat is niet helemaal reëel. Daarom moet alles in alle openheid worden besproken". Verdedigingslinie Zuid-Holland kent zijn "zwakste stroken" ten zuiden van Kijk duin. De duinenreep die het achterland met miljoenen in woners moet beschermen vol doet in geen geval aan de eisen zoals die in de Deltawet zijn neergelegd. Laat staan aan de ideeën die de polderbesturen ("want wij zijn toch verant woordelijk") daarover hebben. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat de gehele Leidse regio beslaat en deel uitmaakt van de Zuidhollandse water- schapsbond, kent nog slechts twee "zwakke" plekken in haar gebied. Deze "open" stuk ken in de zeewering bevinden zich beide in Katwijk. De ene wordt gevormd door de Uitwa teringssluis, de andere beslaat een deel van de boulevard (tus sen de Oude Kerk en het zoge naamde Waaigat). Hoe de hogere overheid ook be slist over de versterking van de zeeweringen, in Katwijk wordt in elk geval met man en macht gewerkt om tenminste calami teiten te kunnen voorkomen De bouw van een veel sterkere buitensluis, behorend tot de zogenaamde eerste verdedi gingslinie, is voor het grootste deel voltooid. Om ook het directe centrum van Katwijk aan Zee voldoende te beschermen is de aanleg van de waterkering, die straks dwars door het dorp zal lopen, eveneens al voor een deel klaar. Verwacht wordt dat de aanleg van deze "tweede ver dedigingslinie" (zeven meter boven NAP) binnen enkele ja ren geheel klaar is. In een plaatselijk bestemmingsplan zijn doorvoor de bouwstenen In hoeverre heeft het luiden van de noodklok vruchten afgeworpen? Of heeft men bij de hogere overheid de opmerkingen in de "wind" geslagen? Dat laatste blijkt zeker niet het geval. In het jongste regeerak koord werd het beleid van het vorige kabinet ten aanzien van dit punt althans niet onder schreven. Want liet de vorige ministersploeg doorscheme ren dat het versterken van de zeewering in het kader van de deltawet pas nó 1995 zou kun nen worden afgerond, de nieu- Mr. A.P. van den Berge, dijkgraaf van Delfland. Foto: Holvast Op deze luchtfoto w de nieuwe monding van het Katwijkse Ka naal ingetekend. De oude, nog uit de Napoleontische tijd stammen de buitensluis wordt gedeeltelijk in het dijklichaam opgenomen; de oude monding aan weerszijde daarvan wordt gedempt Rechts onder op de foto Rijnlands boe zemgemaal Katwijk. althans aangedragen. Omtrent de verbetering van de duin reep, de eerste verdedigingsli nie in het dorp - bij de Uitwa tering gevormd door de bin nensluis - zyn nog gesprek ken gaande. w De uitwaterin gssluis moet i algend jaar om deze tijd gereed zijn. door Wim Wegman Jac. Vianen heeft gisteren afscheid genomen als voorzitter van de veiling Flora. Hij verdwijnt echter nog niet van het "veiling-toneel". Hij blijft nog een jaar bestuurslid. (Foto Jut Holvast) Het was een gedenkwaardig jaar voor de Rijnsburgse veiling Flora, 1982. De veiling raakte in de rode cijfers: in juli werd bekend dat de veiling over het voorgaande boekjaar een half miljoen verlies had geleden. Voor het eerst in haar bestaan. Een verlies dat dit jaar verder toenam, maar volgens het veilingbestuur voornamelijk is te wijten aan een een factor waarop het veilingbestuur geen invloed kon uitoefenen: de verkoop van het voormalige veilingterrein ging niet zo vlot als de bestuurders hadden gehoopt. Toch was 1982 geen slecht jaar, immers, veertien dagen geleden boekte Flora een record-omzet: voor het eerst in de geschiedenis werd meer dan 250 miljoen gulden omgezet. Jac. Vianen, tot gisteren voorzitter van het veilingbestuur, laat zijn opvolger in ieder geval een springlevend bedrijf na. Gisteren trad hij, tijdens dé laatste ledenvergadering van 1982, af als voorzitter van het veilingbestuur. Hij gaat met pensioen, maar verdwijnt nog niet helemaal van het Flora-toneel: hij blijft nog een jaar bestuurslid en brengt het aantal jaren dat hij veilingbestuurder was op 23.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 33