verveling 's Winters slaat de verveling toe "Ze hebben altijd kritiek maar je ziet ze nooit" "Gewoon gezellig feesten kan hier blijkbaar niet" Voor jeugd Rijnsaterwoude Het evangelie als oplossing Jaarwisseling in Hazerswoude blijft groot vraagteken VRIJDAG 31 DECEMBER De jeugd heeft het altijd gedaan. Zo was het vroeger en zo is het nu nog steeds. Wat bezielt de jongeren? Maar nog meer kan de vraag worden gesteld: wat doen de verantwoordelijke gemeentebestuurders er aan? In Rijnsaterwoude, Woubrugge en Hazerswoude hadden verslaggevers gesprekken met de jongeren. In Rijnsaterwoude moet de jeugd zich vermaken in een bushokje, Hazerswoude is een verhaal op zich. Berouw tonen over gepleegde vernielingen en dan toch nog de kous op de kop krijgen. Een voorbeeld hoe het beslist niet moet. In Woubrugge krijgen de jongeren veel verwijten en maar heel weinig begrip. De moraal van het verhaal: laten de ouderen in het nieuwe jaar 1983 eens wat meer luisteren naar de jeugd, écht luisteren. door Ariejan Korteweg Een disco op koninginnedag, een sport en spel dag en een bazar van tafeltennis vereniging RTV, daarmee heb je wel zo ongeveer alle activiteiten opgenoemd, die jaarlijks voor de Rijnsa- terwoudse jeugd worden georganiseerd. Goed, er is rond kerstmis een concert in de plaatselijke kerk en de toneelvereniging geeft jaarlijks een uitvoering, maar dat zijn evenementen, die de jeugd al heel wat minder aanspreken. Een café of een snackbar zijn in het hele dorp niet te bekennen. In de kantine van de sporthal wordt zo nu en dan wat ge schonken. maar dat is eigenlijk alleen voor sporters bedoeld. Er is een speeltuin en een be- jaardensoos, maar voor de middelbare schooljeugd is er niets. In het jachthaventje mag niet meer worden gezwom men. Het trapveldje bij de nieuwe wijk. na een handteke ningenactie van jongeren aan gelegd. kan amusement bie den. maar dan ben je wel af hankelijk van het weer. Kusjes uitdelen Is het een wonder dat je je in Rijnsaterwoude ontzettend kan vervelen? Wilbert, Sandra, Alma-Mia, Margret, Martin en Edwin, in leeftijd variërend tussen de veertien en de acht tien jaar, vinden van niet. Ze worden in het dorp wel de "bushaltejeugd" genoemd. He le dagen hangen ze rond in het bushokje bovenaan de dijk, vlakbij de nieuwe wijk, in de volksmond De Kuil geheten, waar ze alle zes wonen. Als het te slecht weer is kruipen ze met z'n allen in de telefooncel, aan de overkant van de weg. Daar worden soms willekeuri ge mensen opgebeld met de vraag: "Wil je met me naar de film"? Daarna gaat de hoorn giechelend weer op de haak. De meesten van hen zijn niet in Rijnsaterwoude geboren, maar met hun ouders meeverhuisd, toen die de landelijke rust aan het Braassemermeer opzoch ten. Met de overige dorpsjeugd (afkomstig uit wat ze Rijnsater- woude-City noemen) trekken ze helemaal niet op. Ze hebben geen ruzie met hen, maar de twee groepen liggen elkaar ge woon niet zo. "Ik zou zo weer terug willen naar Amsterdam", zeggen Edwin en Sandra. "Soms zitten we thuis, hebben we geen geld voor een bus kaartje. Dan kan je hier echt nergens heen". Het bushokje is voor hen de ont moetingsplaats. Er wordt ge praat, gehangen, gerookt, en (volgens de moeder van Sand ra en Edwin) er worden kusjes uitgedeeld. "Het eerste wat ik me van Rijnsaterwoude herin ner is het bushokje", vertelt Wilbert, die in Etheopiè is ge boren. "Ach, 's zomers kun je zwemmen en surfen op het meer. Dan valt het hier best mee. We hadden een loopplank gemaakt, zodat je zo de Braassemer in kon en geen last had van de stenen". Hoogheemraadschap Rijnland heeft de plank laten weghalen, zodat ook het zwemmen lasti ger werd. Viltstift Als het kouder wordt, slaat de verveling toe. "Als er in het dorp wat gebeurt, worden wij er op aangekeken", zeggen ze. "Als je alleen maar in de tele fooncel staat, ben je voor som migen automatisch al een van daal. Slopen doen we al lang niet meer. Dat zijn eerder de kleintjes. Goed, we schrijven wel eens wat met viltstift op Als ze rondhangen, zeg ik wei eens tegen ze: Ga toch wat doen. Ja maar, wat moeten we doen, is het antwoord. Daar weet ik niks op te zeggen, want er is inderdaad niks". Volgens hem is het vandalisme in Rijnsaterwoude nog geen echt probleem. Maar als er niets voor de jeugd wordt on dernomen, zou het dat volgens hem wel kunnen worden. Van uit zijn standpunt bekeken kan een jeugdsoos preventief werken. Hij pleit voo^ een ac tievere opstelling van de ge meente. •Wat rondhange- n bij de bushalte of als het erg koud is in de telefooncel, dat is het enige vermaak voor de jeugd van de Rijnsaterw- oudse nieuwbou wwijk. (foto Nanno Bloupot een bandje. Een houten ge bouwtje uit de wind is al ge noeg", vinden ze. "Dan houden we er zelf toezicht op". De moeder van Edwin en Sandra stelt meteen tafeltennis, biljart en een sjoelbak beschikbaar. Preventief Dorpsagent F. Vink is het eigen lijk roerend met de jeugd eens. "Ik heb al zo vaak gezegd: Or ganiseer wat voor de jongeren hier. De jeugd tussen de tien en achttien jaar verveelt zich. het bushokje, maar daar houdt het mee op". De club van zes gaat naar school in Alphen. Daar gaan ze in het weekeinde ook uit. Soms gaan ze ook naar discotheek USM in Leimuiden of naar De Schakel in Langeraar. Ze zouden graag willen dat er in hun eigen dorp wat meer te beleven was. Een snackbar zou al mooi zijn, maar een eigen jeugdhuis nog veel beter. Bij het opperen van die moge lijkheid slaat de fantasie op hol. "Een paar lekkere stoelen, muziek, spelletjes, af en toe De opsomming van activiteiten voor de jeugd, het afgelopen jaar in Rijnsaterwoude, was eigenlijk niet helemaal volle dig. Op 14 oktober werd in het Nutsgebouw de film "The hiding place" gedraaid. Zo'n honderd Rijnsaterwoudena- ren gingen kijken, voor de helft jongeren. De filmvertoning was georgani seerd door Guido en Charlot te van Iperen en Henk van Dorp. "De film ging over een vrouw, die tijdens de oorlog in een concentratiekamp te recht komt en daar kracht uit God leerde putten om het te dragen. Die vrouw was Cor- rie ten Boom. Ze is later evangeliste geworden en leeft nog steeds". Henk vindt ook dat er in Rijns aterwoude te weinig voor de jeugd is. "Een fijne jeugdver eniging is hier niet", zegt hij. Dat de jongeren zich verve len, komt volgens hem omdat ze het doel van hun leven niet zien en ook thuis niet altijd welkom zijn. Daar komt nog bij dat de media veel ellende over hen uitstorten. Ook de bushaltegroep was pre sent bij de film. Henk ging vragen wat ze ervan vonden. "Ze stonden niet te juichen", zegt hij. "Maar ik wil open voor hen staan. Ze missen waardering". De bushaltegroep weet zich desgevraagd de filmverto ning nog goed te herineren. "We kwamen erheen om lol te trappen", is hun reactie. "En we moesten nog stil zijn ook. Een film is leuk, maar dan liever "Caligula" of zo". Henk van Dorp heeft de moed nog niet opgegeven. Samen met Guido en Charlotte wil hij ook volgend jaar wat orga niseren. Dit keer in het kader van de evangelisatieactie "Er is hoop". "Ze hebben altijd kritiek op je, maar je ziet ze nooit. Daar balen wij het meest van. Dat afbreken van de mensen. Ze zeggen dat het hier een zuipzootje is, maar ze komen niet kijken of dat ook zo is". Tweede thuis De Woubrugse sociëteit Second Home probeert als een tweede thuis te fungeren voor de jeugd van 15 tot 20 jaar. Op het wan kele pad naar de volwassen heid en het vinden van een ei gen plaats in deze toch niet zo rooskleurige maatschappij valt de soosleden een lawine van onbegrip en verwijten ten deel. Ondanks de tegenwind en te leurstellingen probeert de groep er iets van te maken. De stoot tot de oprichting van de club werd gegeven door twee rijkspolitiemannen uit het dorp. Na ruim een half jaar ont stond er onenigheid. Een groep jongelui van zo'n vijftien jongens en meisjes vertrok. De politiemannen trokken zich uit de organisatie terug. Second Home heeft nu dertig le den. De jongelui hebben een eigen bestuur gevormd. Voor zitter is zo'n beetje de jongste van de soos, de vijftienjarige Wilma Haak. Wilma zit in de vierde klas van de Ichthus-ma- vo in Alphen en wil volgend jaar door naar de meao in Lei den. Verder nemen aan het ge sprek deel penningmeester Hans Vrolijk (16), die op de middelbare landbouwschool in Hoofddorp zit, bestuurslid Hans van Wageningen (20), schilder van z'n vak. de 17-jari- ge Wilbert Jacobi, leerling van de christelijke technische school in Alphen en Gerrit den Brave (27), die met twee andere "ouderen" de begeleiding op zich heeft genomen van de soos. Werklust Second Home heeft een eigen zaaltje ingericht in het cen trum De Wijk. De jongelui heb ben de ruimte zelf opgeknapt en ingericht. Daarbij werd dankbaar gebruik gemaakt van de werklust van Hans van Wageningen, die als schilder het plafond in z'n eentje op knapte. Het resultaat mag ge zien worden, maar de beheers commissie van De Wijk vindt het maar "zo zo". Second Home-voorzitter Wilma Haak schenkt begeleider Gerrit den Brave e andere bestuursleden Hans van Wageningen en Hans Vrolijk kijken toe. t kopje koffie en de twee (foto Witn Dijkm Woubrugse jongeren teleurgesteld door Henk Houtman Via kennissen, bazaars en het grof vuil een beetje in de gaten houdend hebben de jongelui wat zitbanken op de kop ge tikt. Ook dat vindt de beheers commissie maar "zo zo". De soosleden: "Die commissie heeft liever dat we op van die oranje plastic stoeltjes gaan zit ten". Naast de mogelijkheden voor sport en rondhangen bij de plaatselijke patatkraam "Ge rard" heeft Woubrugge de jeugd weinig te bieden. "Als je van je geld afwilt kun je nog naar restaurant Het Oude Raedthuys gaan. Dat doen we trouwens weieens, als we zijn wezen zwemmen of zo. We hebben van de zomer nog eens een jonge ober het water inge gooid. Daar vroeg 't ie trou wens zelf om, want hij had het Zeef De jeugd zorgt zelf voor de bar, waar bier, limonade en chips te krijgen is. Van de paar centen die de bar oplevert worden ac tiviteiten ontplooid. Ze organi seren kaartavondjes, drop pings, fondue-avond, bingo, enz. Medio deze maand voer den acht leden met succes het toneelstuk "Emancipatie" op. De club had er erg veel tijd in gestoken Voorzitter Wilma: "Daar hadden we wel wat men sen van het gemeentebestuur verwacht. Een beetje belang stelling. Van de raadscommis sie welzijn bijvoorbeeld. Maar er was niemand. Vanuit het ge meentehuis hoor je alleen kri tiek. De goede dingen worden niet gezien". Teleurstelling Het gemeentebestuur was op die bewuste avond wel uitgebreid aanwezig bij de opening van het gebouw van de modelbou wersclub honderd meter ver derop. "Die zitten in de oude brandweergarage, die mogen daar alles. Wij mogen niks. Pu re vriendjespolitiek", vinden de Second Home-jongelui. Ondanks teleurstellende ervarin gen blijven de jongens en meisjes van Second Home in hun sociëteit geloven: "Wij hebben het toch altijd gedaan. Laat ze maar kletsen". Hoe de jaarwisseling dit jaar in Hazerswoude zal verlopen is niet te voorspellen, maar erg optimistisch is Tineke Heems kerk van de stichting Jeugd-, jongeren- en buurtwerk niet: "Ik weet het niet, maar het hoort er in Hazerswoude blijk baar een beetje bij dat de jeugd over straat gaat lopen en met allerlei dingen gaat lopen smij ten". Om moeilijkheden bij de entrée in 1982 te voorkomen besloot het gemeentebestuur van Ha zerswoude vorig jaar om vijf duizend gulden extra ter be schikking te stellen voor jeugd- en jongerenwerk als tij dens de nieuwjaarsnacht geen vernielingen zouden worden gepleegd aan gemeentelijke ei gendommen. De methode bleek niet te werken: in Ha- zerswoude-dorp liep de jaar wisseling opnieuw volkomen uit de hand, terwijl voor het eerst ook aan de Rijndijk moei lijkheden waren. Het kruispunt Gemeneweg/ Dorpsstraat - het traditionele punt van samenkomst voor de Hazerswoude-dorpsjeugd werd tot in de vroege morgen geblokkeerd door zes branden de autowrakken terwijl ook een oude, voor sloop bestemde boerderij in vlammen opging. De erwtensoep die brandweer en politie traditiegetrouw op nieuwjaarsnacht bij burge meester Ten Heuvelhof kwa men eten moest tot zes uur 's - morgens worden warmgehou- den. De burgemeester betitel de de nacht dan ook als "de enige keer dat ik mijn werk niet meer met plezier doe". Berouw door Sjaak Smakman wijk Rhynenburch aan de Rijndijk was het rumoerig. Voor ruim achtduizend gulden werden vernielingen gepleegd aan de Banneuxschool. Hier was echter een lichtpuntje: JJB-medewerkster Tineke Heemskerk had via de jeugd- sociëteit 't Pluutje een paar jongeren opgespoord die aan deze vernielingen hadden mee gedaan en haalde ze over om zich te melden by de politie en via het organiseren van disco avonden en het verkopen van pannekoeken op 5 mei de scha de - vooral ingegooide ruiten - te vergoeden. De reactie van politiecomman- dant Kalverda en burgemees ter Ten Heuvelhof - het hoofd van de plaatselijke politie - was hard: in plaats van zich net als schoolhoofd De Bakker posi tief op te stellen tegenover het berouw van de jongeren werd direct proces-verbaal opge maakt en weigerden beiden ondanks smeekbeden van Ti neke Heemskerk deze verba len weer in te trekken. Probleem "De problemen zijn vorig jaar duidelijk ontstaan door verve ling. Ze liepen maar wat over straat terwijl nergens iets open was. De dingen zouden heel anders zijn als er een ruimte was waar ze naar toe zouden kunnen gaan met nieuwjaars nacht, waar ze wat andere mensen zouden kunnen ont moeten en een praatje maken", zegt de JJB-medewerkster. Goede voornemens waren er dit jaar voldoende, maar zowel de plannen van de Jeugdraad om met nieuwjaar iets te organise ren als die van de JJB zijn op niets uitgelopen. Wat de plan nen van de jeugdraad precies zijn (waren) is nooit helemaal duidelijk geworden, omdat ie dere keer wanneer de "oude- jaarsproblematiek" op de agenda stond dat punt beslo ten werd behandeld. Gezellig De JJB wilde volgens Heems kerk in Het Anker een nieuw jaarsbijeenkomst organiseren. "Gewoon een paar uur open zijn om de gelegenheid te bie den waar mensen gezellig bij elkaar kunnen komen", zo om schrijft ze het plan. Maar uit eindelijk durfde de stichting dat toch niet aan met het oog op vernielingen. Een open huis betekent dat er mensen komen die, zoals ze zegt, "geen enkele binding met het gebouw heb ben". "En dan worden er gega randeerd rotjes gegooid. Dat ri sico kunnen we gewoon niet nemen, want als het Anker open is zijn wij verantwoorde lijk voor wat er gebeurt", zegt ze. Hoe 1983 in Hazerswoude-Rijn- dijk begint? Het blijft afwach ten. "Ik zou het niet weten. De mensen zijn blijkbaar verleerd om gezellig met elkaar te fees ten. Gewoon bij elkaar in- en uitlopen om elkaar een geluk kig nieuwjaar te wensen kan hier in Rhynenburch blijkbaar niet".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 32