-c LLe/icfee agenda Burgemeesters zien achterom en blikken vooruit Inwoners ontzien 9 Kar blijven trekken 'Wij zijn niet rijk Beetje tevredenheid5 Stad en rand Anno domini 1982 ligt (bijna) achter ons. Het was een jaar gekenmerkt door bezuinigen, korten en inleveren van veel wat ons in de "vette" jaren 70 was geworden. Niet alleen in de persoonlijke sfeer maar wellicht meer nog trof de economische achteruitgang de gemeentelijke huishoudboekjes. De rijksoverheid heeft gemeend veel van wat zij tekort kwam, bij de gemeenten in rekening te moeten brengen. Met alle gevolgen van dien. Felle discussies of die bezuinigingen nu op de schouders van de burgers door Hans Sonders Van der Have, Leiderdorp: Warmtevooral onderling LEIDERDORP - Voor burge meester M.A. van der Have van Leiderdorp staat de oplossing van de werkloosheid bovenaan zijn verlangens voor het voorlig gende jaar. "We moeten het ui terste doen om te proberen werk te creëren want de situatie is voor vele mensen verschrikke lijk", zo zegt hij. Maar hij geeft ogenblikkelijk toe dat op ge meentelijk niveau het zeer moei lijk is om hieraan écht wat te doen. Leiderdorp is als een van de weini ge kleinere gemeenten in de re gio gunstig uit de nieuwe ver deelsleutel voor de gemeentelij ke financiën te voorschijn geko men. Voor dat extra douceurtje uit de grote kaslade in Den Haag heeft de gemeente echter nog geen duidelijke bestemming be dacht, dus de burgemeester kan er nü nog niemand blij mee ma ken. Indien Leiderdorps burgervader over bovennatuurlijke krachten zou kunnen beschikken en ijzer met handen zou kunnen breken, hetgeen natuurlijk niet het geval is, maar èls dat zo zou zijn, dan zou hij die aanwenden om de ve le echtscheidingen tegen te gaan "Zoveel eenzaamheid en vooral kinderverdriet die dat, nog im mer toenemend verschijnsel ver oorzaakt, zou ik dan willen op lossen. Men gaat tegenwoordig wel wat èl te lichtvaardig en snel uit elkaar", is zijn stellige over tuiging. Wat nu de allerbelangrijkste ge beurtenis uit 1982 voor Leider dorp is geweest kan Van der Ha ve "niet zo maar even een, twee, drie zeggen. Er zijn gelukkig in dit jaar vele eerste palen voor woningbouw geslagen", vult hij bij deze vraag dan maar in. Van der Haves nieuwjaarswens voor de Leiderdorpse ingezete nen is ..."vrede. Vrede in een dreigende wereld, en dan met na me in de onderlinge sfeer, dat die eens wat warmer wordt", meent hij uit de grond van zijn hart. Loco Van Dalen, Voorschoten: VOORSCHOTEN - Omdat Voor- schotens burgervader Cannegie- ter momenteel op vakantie is mag loco J.D. van Dalen zolang de scepter over het gemeentelij ke reilen en zeilen zwaaien en vooruitblikken en terugzien. De wethouder heeft zijn liefste wens voor 1983 voorop de lippen lig gen, niet in de laatste plaats om dat hij zopas wéér een onaange name brief uit Den Haag heeft moeten openen. "Dat het Rijk in 1983 niet nóg eens zo'n grapje uithaalt om ons plotseling te kor ten op de uitkering want het brengt ons in de grootste verle genheid tegenover de instellin gen aan wie wij al geld hebben toegezegd", aldus Van Dalen. Ook over het woningbouwbeleid van de rijksoverheid is hij niet best te spreken. "Veel te veel hap-snap-beleid waardoor er nu vaak woningen moeten worden toegewezen aan mensen die ze op dat moment niet écht heel hard nodig hebben". Daarom wil hij dat "Den Haag" op een gelijk matiger wijze woningen aan de gemeenten toewijst zodat die in een rustige gestadige stroom voort kunnen gaan met de bouw. "Dan maar wat minder per jaar, maar wel constant", is zijn harte- wens. Ook zou hij graag het komende jaar de discussie over de overna me van het cultureel centrum tot een goed einde gebracht zien zo dat de gemeente er de felgebeer- de centrumschool in kan vesti gen. Financiële perikelen met de rijksoverheid hierover houden dat voornemen nu nog tegen. De Voorschotense burgers zullen de nieuwjaarswens van Van Da len bijvallen want hij zegt te ho pen dat de bezuinigingen die de rijksoverheid op de gemeenten afwentelt niet, of dan maar voor een zeer klein gedeelte op de schouders van de ingezeten be hoeven terecht te komen. "Rijk moet in '83 niet nóg eens zo'n dubieus bezuinigingsgrapje uithalen". Houdijk, Zoeterwoude: "Die 8.000ste inwoner, och, die had den we toch wel binnengehaald". ZOETERWOUDE - De nieuw jaarswens van Zoeterwoudens burgemeester A.J.M. Houdijk is kort maar krachtig: "een gezond 1983" wenst hij iedereen. Maar tevens: "dat alle burgers in staat zijn om de economische ontwik kelingen het hoofd te kunnen bieden". En Houdijk hoopt vurig dat in de loop van het komende jaar "waarin we door de economische winter zullem gaan, een nieuwe lente zich zal aandienen". Een positieve instelling is hiervoor heel erg hard nodig, is zijn stelli ge overtuiging. Meer van "pak 'em beet" dan het moede hoofd laten hangen. "Ook al blijft suc ces nog uit en de kar steken, doorgaan met trekken", is Hou- dijks devies. Als hij nu plotsklaps eens iets zou kunnen wat hij normaal gespro ken niet kan dan zou hij in één klap de verkeersveiligheid in zijn gemeente willen verhogen met het aanleggen van een fietspad langs de Nieuw Weg. "Maar con tinuïteit in de woningbouw staat voorop", zegt hij, want ook Hou dijk heeft zijn twijfels over of Zoeterwoude de gewenste toe stemming hiervoor wel binnen zal krijgen. De ingebruikneming van de omlei- dingsweg rond zijn gemeente acht de burgemeester van Zoe terwoude veruit de belangrijkste gebeurtenis van 1982. Doch ook de lang verbijde oplossing van het accommodatieprobleem voor de verenigingen en instel lingen kan hij als troef van het jaar 1982 noemen. Het inschrij ven van de 8.000ste inwoner van Zoeterwoude wil Houdijk wel noemen, maar "och, die hadden we toch wel binnengehaald", re lativeert hij. moesten worden afgewenteld of niet en beschuldigingen aan het Rijk over deze handelwijze waren niet van de lucht. Maar niet alleen nare zaken kenden de Leidse regiogemeenten in 1982. Er werden ook lang verbijde omleidingswegen geopend, eeuwenoude monumenten weer in ere hersteld, vele eerste palen geslagen en wa terwegen gegraven en in gebruik genomen. De eerste burgers van die gemeenten of hun plaatsvervangers kijken achterom en blikken vooruit. Hun reacties ten tijde van de jaarwisse ling variëren van afwachten in vreze op nog erger dingen die komen kunnen, tot vertrouwensvol hopen op een nieuwe lente. VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 OEGSTGEEST - "Nou, U geeft me wel weinig bedenktijd hoor". Is de reactie van burgemeester S.H. Scheenstra van Oegstgeest wanneer hy wordt overvallen met de vraag naar wét nu precies voor zijn gemeente in 1983 zijn liefste wenst is. Maar dan komt het toch nog vrij vanzelf. "Ik hoop dat we toe stemming krijgen om volgend jaar met de bouw van woningen in deelplan III in nieuwbouw wijk Haaswijk te kunnen begin nen. Want, zo niet, dan gaapt er voor onze begroting voor 1984 een aanzienlijk gat", zo weet Oegstgeests eerste burger nu al. Voorts hoopt Scheenstra dat de be zuinigingen de gemeente niet zal nopen om "door te slaan", zoals hij het noemt. "Op wegenonder- houd korten, bijvoorbeeld, kun je niet te lang volhouden, dan krijg je beslist onaanvaardbare situaties". Maar voortgaande woningbouw in Haaswijk staat ver bovenaan Scheenstra's verlanglijst voor het komende jaar. "Niet in de laatste plaats omdat die de in komsten voor Oegstgeest uit 's Rijks kas aanzienlijk veiliger zouden stellen", bekent hij eer lijk. Als, ja èls Scheenstra "ijzer met handen zou kunnen bre ken", zou hij die vaardigheid dan ook voor de voortgang van de Scheenstra, Oegstgeest: 'Welzijn, boven welstand Een lange-termijn-wens van Oegst geests eerste burger zou je zijn wil om "een heleboel wetgeving in de prullenbak te gooien", kun nen noemen. "Met name die in de sfeer van de ruimtelijke orde ning waar ellenlange bezwaar schriftprocedures mogelijk zijn, mogen wat mij betreft zó ver dwijnen". Als de belangrijkste gebeurtenis van 1982 voor zijn gemeente ziet Scheenstra zonder aarzeling de nieuwgekozen gemeenteraad en het college van B en W. "De de mocratie functioneert!" Voor de Oegstgeester ingezetenen wenst de drager van het hoogste ambt dat zij in het nieuwe jaar welzijn boven materiële wel- stènd zullen stellen. "Want we hebben het, ondanks alles, in vergelijking met miljoenen ande ren in de wereld toch nog zo goed". Staab, Wassenaar: WASSENAAR - Wassenaars eer ste burger K. Staab heeft een op het eerste gezicht wat merkwaar dige wens voor het komende jaar. Hij hoopt dat er nu eens niets gebeurt. Dat schreeuwt om uitleg. Staab: "Wassenaar be hoort in Zuid-Holland tot de zwaarst getroffen gemeenten wat betreft de financiële achteruit gang als gevolg van de nieuwe wettelijke regeling. Ik hoop dat we in 1983 niet nóg eens zo'n ver rassing krijgen te verwerken. Want we zijn geen rijke gemeen te, wót de mensen ook, blijkbaar onuitroeibaar, blijven denken". Burgemeester Staab voelt zijn ge meente als gevolg van de handel wijze van de rijksoverheid dólr- om zo achtergesteld omdat Was senaar naar zijn mening een be langrijke recreatieve functie voor de gehele regio vervult. "En dat kost ons veel geld", zo zegt hij. Wassenaars eerste burger zou plot seling opkomende bovennatuur lijke krachten - ijzer met handen kunnen breken, bijvoorbeeld - onverwijld aanwenden om het met sluiting bedreigde dieren park in zijn gemeente van de on dergang te redden. "Maar we kunnen dat niet alleen, andere gemeenten in de regio en wel licht de provincie moeten daarbij helpen", weet hij stellig. Of het nu de belangrijkste gebeur tenis voor zijn gemeente in 1982 is geweest of niet, maar Huize Nieuw Rijksdorp was een elk ge val wel dè "topic" in de gemeen tepolitiek. Als zijn nieuwjaarswens roept hij de Wassenaarse ingezetenen te hulp om te beseffen dat de ge meente óók niet meer alles kan. "We moeten meer begrip voor el- kaars problemen krijgen om tot een evenwichtig bestaan te kun nen komen", aldus Staab. En "last but not least begrijpen dat Wassenaar geen eiland in de we reld is maar te maken heeft met alle problemen om ons heen". VRIJDAG Leiden - LVC, Breestraat 66, oud- en nieuwjaarsfeest, 24 uur. NVSH afdeling Leiden - sociêteitsruim- te, Rapenburg 48, avond in oudejaars- sfeer, 21.15 uur Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. ZATERDAG Leiden - Charousko, Oude Rijn la, nieuwjaarsoptreden Dolf del Prado, Frits Katee, Henk Rijnberg, Jitze van Kalsbeek, vanaf 14 uur. Clubhuis speeltuinvereniging Pr. Bea trix nieuwjaarsreceptie, 20.30 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 17 uur. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17. film The General en The Pale face van Buster Keaton, 20 en 22.15 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma tlm vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm; klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, di 14-16.30 uur, inl. 123271. Van Schagen, Warmond: "Dat de rentelasten van onverkocht industrieterrein ons maar niet bo ven het hoofd mogen groeien". WARMOND - Omdat burgemees ter Hendrickx van Warmond met een fikse griep te bed ligt mag wethouder Van Schagen zolang, als loco, de wacht houden en de honneurs waarnemen. En hij weet heel goed wat Warmond in 1983 het liefste zou zien gebeu- Namelijk dat niet alleen met de bouw van een brug naar het ei land Koudenhoorn zal kunnen worden begonnen maar dat deze het komende jaar tevens in ge bruik wordt genomen. Maar ook de woningbouw in wijk Lommerlust zou hij hy heel graag voortgezet willen zien. "De elementen voor de woningen lig gen al klaar, maar we wachten nog steeds, en al veel te lang naar mijn zin op toestemming om toe stemming om ook te kunnen bouwen". Als Van Schagen nu eens plotse ling zou bemerken dat hij "ijzer met handen kan breken" dan, ja dan zou hij ook wel weten wat hij ermee zou doen. "De grond op ons industrieterrein verkopen voordat de rentelasten ervan ons boven het hoofd groeien", laat hij weten. Als belangrijkste gebeurtenis voor Warmond kenschetst de part-ti me burgemeester het graven van het Zomergat als waterverbin ding tussen 't Joppe en de Leede. "Als ontsluitingsweg voor de scheepvaart is het belang van die verbinding enorm", zegt hij en thousiast. Een "hele moeilijke vraag" vindt Van Schagen de nieuwjaarswens voor de Warmondse burgers. Na diep nadenken en ampele over wegingen weet hij het dan toch: "een beetje tevredenheid, on danks de moeilijke tijden, dèt wens hij de Warmonders het lief ste toe". Wijk 1 - Boerhaavedistnct. Binnenstad- Noord, Groenoord. Kooi. Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Hooi gracht 61, tel. 123752; spreekuur 12 en 17 zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwjjk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, tel. 720936, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur 12 en 17 Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, teL 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. zo, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Oegstgeest - za, E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747; zo, J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Leiderdorp - za, J. v.d. Beek, Hoofd straat 8, tel. 894539; zo, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur za en zo van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Voorschoten - vr na 18 uur, J.H. Vrijen- hoek, Bachlaan 1, tel. 2356; za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo, F. Koopmans, S.W. Churchillweg, tel. 6352. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 31 dec tot vr 7 jan Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: t/m 1 jan, F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057; zo, G. Roest, Haaghuis- hof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens, Rijn Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg Automobilist op de vlucht LEIDEN - Een 17-jarige brom fietser uit Langeraar heeft gister avond een gebroken been opge lopen by een aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan. De jon gen werd geschept door een per sonenauto waarvan de bestuur der door rood licht reed. De auto mobilist doofde na het ongeval direct zyn lichten en reed er snel vandoor richting Oegstgeest. De brommer van het slachtoffer, dat netjes op groen licht had ge wacht voor hy de weg overstak, werd bij de aanrijding totaal ver nield. De politie verzoekt getui gen van het ongeval zich te mel den: 071-149961. De automobilist reed vermoedelijk in een blauwe Ford. Aangehouden na vernielen brievenbus LEIDEN - Een 18-jarige Leide- naar is gisteravond aangehouden vanwege het vernielen van een brievenbus. De bus, die op de hoek van de Willem de Zwyger- laan stond, werd door de jongen bestookt met vuurwerk. Daar door werd de brievenbus als het ware opgeblazen. De leidenaar kon twee uur later worden aan gehouden toen hij op de Zijlsin- gel opnieuw met vuurwerk en stenen gooide op de Zijlsingel. W. Veerman overleden LEIDEN Op 87-jarige leeftijd is in huize 'Overduin' te Kat wijk aan Zee de heer W. Veer man overleden. Veerman kreeg in Leiden rui me bekendheid door zyn ja renlange werk voor de christelijke vakbeweging. Ongeveer een halve eeuw vervulde hy bestuursfuncties binnen de Leidse Christelijke Besturenbond, waarvan hy secretaris was. Vechtpartij na scheidingszaak ^EIDEN - Een uitspraak van de kantonrechter heeft gistermid dag geleid tot een vechtpartij voor het gerecht aan het Rapen burg. Bij een scheiding had de kantonrechter het kind aan de moeder toegewezen. De betrok ken vader nam dit niet en wilde zijn ex-vrouw aanvliegen. De vrouw kon echter nog net in een taxi vluchten waar ze direct de portierknopjes indrukte en de ta xi-alarmknop in werking stelde. Zowel de politie als verschillen de taxi-chauffeurs kwamen daar op te hulp. De boze vader liep bij de vechtpartij een paar schram men op. LEIDEN - Bij de Leidse politie leek het er gisteren veel op dat de laatste dag van het jaar al was aangebroken. Bijna vijftig keer moesten agenten erop uit vanwe ge overlast van vuurwerk of kerstbomenbrandjes. Tweemaal kwam het zelfs zover dat de brandweer moest uitrukken. Voetbal Zaterdag 1 januari (nieuwjaars dag) wordt er op het terrein van voetbalvereniging Meerburg een wedstrijd gespeeld tussen het huidige eerste elftal van de Rijndijkse voetbalclub en een elftal Oud-Meerburgspelers. Aanvang 15.00 uur. Disco Op nieuwjaarsdag organiseert 't Spinneweb uit Zoeterwoude een nieuwjaarsdisco. De jeugd tot en met 15 jaar is vanaf 15.00 uur welkom in het clubhuis aan de Zuidbuurtseweg 13. Bal (II) Op zondag 2 januari is er in Zoe terwoude een groot nieuwjaars- bal. De plaats van handeling is het volledig opgeknapte Mu ziekcentrum aan de Schenkel- weg. De buiten de gemeente grenzen buitengewoon beroem de Sweetwood Dixiestompers verzorgen de muziek. Vanaf 20.30 uur kunnen de beentjes van de vloer. Nieuwjaar Zondag 2 januari is er een nieuw jaarsbijeenkomst van de bewo ners van de Weipoort en omstre ken. Vanaf 20.00 uur 's avonds kunnen de Weipoorters in het buurthuis De Weipoort terecht. Kaarten De buurt- en speeltuinvereniging Zijlkwartier in Leiderdorp or ganiseert op dinsdag 4 januari een kaart- en kontaktavond in het buurthuis, aanvang 20.00 schendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- za, Nieboer, Wiihelminapark 5, Oegst geest, tel. 153096; zo, Tjaarda, Zoeter- woudsesingel 27, Leiden, tel. 123739. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Maandabonnement 20,5 (machtiging per incassogiro) Directie: G Koopman Ad|.dirN Quakernaat O 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83.60 Jaarabonnement 233,50 Per post 322,90 Losse nummers 0,85 Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit ec J Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, I. 071-144941. tst 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2