1982 buitenland Woede na slachtpartij Solidariteit buiten de wet Suriname in greep van angst Nieuwe top in Kremlin - r-a-,, Palestijnen moesten weg Kohl ruilt met Schmidt Anti semitisme laaide weer op Burenruzie of oorlog? Dankert le man in EG Dichter Breytenbach vrijgelaten in Z.-Afrika VRIJDAG 31 DECEMBER Poolse kerkgangers maken het V-teken tijdens een mis. Bij na een jaar na de afkondiging van de staat van beleg, maak te de Poolse leider Jaruzelski bekend dat vandaag de staat van beleg zou worden opge schort. Niet afgekondigd, zo als velen hadden gehoopt. Het afgelopen jaar werd de ver boden vrije vakbond Solida riteit helemaal buiten de wet gesteld. Lech Walesa, de vak bondsleider, die zoals zoveel anderen vorig jaar op 13 de- cember gevangen werd gezet, kwam op 14 november vrij. Een maand later werden - op zeven na - alle sinds vorig jaar geïnterneerden vrijgelaten. Walesa werd overigens op 16 december voor enkele uren in een taxi vastgehouden, omdat de autoriteiten vrees den dat hij een opruiende re devoering zou houden op de Lenin-werf in Gdansk. Stakingen en demonstraties kenmerkten het afgelopen jaar het straatbeeld in Polen. De bevolking weigerde zich neer te leggen bij de maatre gelen die de autoriteiten af kondigden. De oproerpolitie, de Zomo, trad vele malen hard op. In sommige gevallen vielen er doden en gewon den. Nu de staat van beleg wordt op geschort, hopen de autoritei ten dat de rust in Polen weer keert. De Russische president en partij leider Leonid Breqnjev over leed op 10 november. Hoewel Kremlinkenners hadden ge dacht dat hij voorlopig zou worden opgevolgd door een driemanschap, werd de vol gende dag al bekend dat Joeri Andropov (achteraan links), voormalig hoofd van de KGB, hem zou opvolgen. Kort voor zijn dood had Brezjn- jev nog een vuist gemaakt naar de Verenigde Staten door te dreigen "elke mogelijke agres sor" van de Sowjet-Unie gena deloos neer te slaan. De nieuwe leiders in het Kremlin staan voor grote problemen: de economie stagneert en de land bouw is toe aan grote hervor mingen. Of Andropov en de zij nen grote veranderingen in de buitenlandse politiek zullen doorvoeren, is twijfelachtig. Het Westen wacht voorlopig voorzichtig de ontwikkelingen Voor de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan was 1982 het jaar waarin verkie zingsbeloften moesten wor den ingelost. Als zijn popula riteit onder Amerikanen als graadmeter moet gelden, is hem dat slecht gelukt. Zijn economisch beleid, bracht niet het voorspelde herstel. In strijd met zijn beloften werden belastingen ver hoogd en kreeg het bedrijfs leven niet meer ruimte. Het begrotingstekort en de werk loosheid namen toe; steeds meer Amerikanen hebben nu minder dan een bestaansmi nimum. Slechts de Amerikaanse defen sie floreerde. Het Congres steunde, hoewel soms met niet meer dan een krappe meerderheid, de voorstellen om de defensieuitgaven te verhogen. Reagan werkt aan versterking van de marine en de Amerikaanse nucleaire af schrikkingsmacht. In het na jaar lanceerde hij zijn plan nen voor de stationering van de MX-raket, die hij zelf "Peacekeeper" noemde. De verhouding met de Europe se bondgenoten kwam onder zware druk te staan, vooral door de kruistocht van het Witte Huis tegen de Sowjet- Unie. De spanning hep hoog op, toen EG-landen niet van zins bleken hun contrac ten met Moskou inzake de le vering van Russisch aardgas te herzien. De VS voerden een boycot in via alle bedrij ven die onderdelen leverden voor de aanleg van de gas- pijpleiding. Reagan moest echter bakzeil halen en werkt nu samen met de EG-landen aan regelingen voor de han del met het Oostblok. Vijftien kruizen staan voor de (minstens) vijftien doden die op 8 december vielen, toen le gercommandant Desi Bou- terse in Suriname de macht geheel naar zich toetrok. Bouterse kwam daarop met de verklaring dat de slachtof fers na hun arrestatie pogin gen in het werk hadden ge steld om te vluchten. Lezin gen van ooggetuigen, die la ter de plaats van handeling en de lijken hadden gezien, verklaarden dat de slachtof fers sporen van martelingen vertoonden en zeker niet in de rug waren neergeschoten Angst en verontwaardiging heersten daarna onder de be volking van Suriname en de Surinaamse gemeenschap in Nederland. De Nederlandse regering besloot na deze ont wikkelingen de levering van ontwikkelingsgelden aan Su riname op te schorten. Bou terse dreigde daarop bij Cuba aan te kloppen om de nood zakelijke financiële middelen te krijgen. Eerder dit jaar was Sunname al opgeschnkt door een coup tegen het militaire bewind, waarbij een dode te betreu ren viel Dat was Wilfricd Hawker, die na zwaargewond op een brancard te zijn ver hoord. door de militairen werd geëxecuteerd Een Palestijnse moeder neemt in Beiroet afscheid van haar zoon, die naar Cyprus vertrekt. Een beeld uit Libanon, dat ook het afgelopen jaar een belang rijk strijdtoneel bleef in het Midden-Oosten. Op 6 juni be gon Israël de operatie "Vrede voor Galilea". Een paar dagen eerder had de Israëlische luchtmacht het vuur geopend op Palestijnse doelen in de Li banese hoofdstad Beiroet waarbij zeker tweehonderd Pa lestijnen en Libanezen werden gedood. Die aanvallen waren het begin van een aanhouden de reeks zware Israëlische bombardementen met als doel de volledige terugtrekking van alle Palestijnen. Na maanden onderhandelen werd eind augustus mei de PLO een akkoord over de te rugtrekking bereikt. Na afloop kon de balans worden opge maakt: vele honderdduizen den Libanezen werden tot vluchteling, meer dan tiendui zend mensen raakten by de ge vechten gewond of werden ge dood Na dertien jaar kwam medio sep tember een einde aan de sa menwerking van socialisten en liberalen in de Westduitse re gering. De liberale voorman en minister van buitenlandse za ken Hans Dietrich Genscher werd door de socialistische premier Helmut Schmidt 6foto boven) gedwongen kleur te be kennen in een conflict rond de economische politiek. Gen scher koos voor samenwerking met de christen-democraten van Helmut Kohl (foto onder), die Schmidt inmiddels als kan selier is opgevolgd. Breken is betalen, zo bleek ook nu weer. Genscher moest bij verkiezin gen in enkele deelstaten zware verliezen incasseren. Een groot aantal liberalen is inmiddels uit de FDP gestapt, ofwel naar een nieuwe liberale partij of wel naar de SPD, die inmid dels door Hans Vogel wordt geleid. Vooral na de Israëlische inval in West-Beiroet ontstond discus sie over de vraag in hoeverre aanslagen van anti-semitische organisaties in Antwerpen, Pa rijs en Rome in verband moes ten worden gebracht met de volhardende houding van de Israëlische regering Begin in zake een vredesregeling in het Midden-Oosten. In de joodse wijk van Antwerpen ontplofte een bom in een auto, nadat eer der een aanslag was gepleegd op het joodse restaurant "Jo Goldenberg" in Parijs en ook een bom was afgegaan bij een synagoge in Rome. In Italië bleef terrorisme aan de orde van de dag. Verschillende ontvoeringen en aanslagen, met name op Sicilië, waar ge neraal Delia Chiesa, de belang rijkste bestrijder van de Maf fia, werd vermoord. Bij het Londense Hydepark werd op 20 juli een detache ment van de cavalerie het slachtoffer van een autobom (zie foto) en ontplofte ook een bom bij een muziektent in Re- gents Park. De verantwoorde lijkheid werd in beide gevallen opgeëist door het verboden Ierse republikeinse leger, de IRA, die dit jaar ook in Noord- Ierland een reeks van aansla gen pleegde, waaronder één in een discobar in Belfast waarbij zestien voornamelijk Britse militairen om het leven kwa men. Op 19 maart zette een aantal Ar gentijnse schroothandelaren voet op Zuid-Georgié, dat deel uitmaakt van de Falkland-ei- landen, een kleine archipel ten zuidoosten van Argentinië. Be roering ontstond toen de heren op dit Britse overzeese ge biedsdeel de Argentijnse vlag hesen, bewapend bleken en bovendien niet van zins waren te vertrekken. Het incident vormde het begin van wat uitgroeide tot een oor log om een vergeten stukje Bnts grondgebied. Het Argen tijnse bewind diende vooral een binnenlands belang en wil de met deze poging tot ver overing van de Falklands (Mal- vinas). prestige winnen by de Argentijnse bevolking, zo was de vaste veronderstelling van de Britten. Maar de oorlog gaf ook een impuls aan het Britse nationalisme De regering Thatcher was vastbesloten de eilanden terug te winnen, maar kreeg pas na grote moeite steun van de Europese Ge meenschap in de vorm van economische sancties tegen de agressor De oorlog duurde uit- eindelyk van 2 apnl tot 14 juni; beide partyen moesten zware verliezen incasseren, maar hoewel een algemene vre desregeling nog is uitgebleven, waait de Union Jack nu weer op de Falklands. De gelijkna mige oorlog kan de geschiede nis ingaan als een door een ver keerde taxatie van beide zij den, uit de hand gelopen bu renruzie. De Nederlander Piet Dankert werd op 19 januari na een nek aan nek race met de christen-democraat Egon Klepsch gekozen tot opvol ger van Simone Veil als voor zitter van het Europees Parle ment. De socialist Dankert zou vooral gekozen zyn van wege zyn integriteit en grote deskundigheid op het terrein van Europa en daarom ook acceptabel zyn voor de con servatieve leden van het par lement. De voortgezette banning van de Zuidafrikaanse dominee Beyers Naudee was voor ve len bewijs dat ook dit jaar geen versoepeling van het apartheidsbewind in Zuid- Afrika te verwachten viel. Begin december echter kwam de plotselinge vrijla ting van de dichter Breyten Breytenbach, die zeven jaar in de cel had doorgebracht, wegens staatsgevaarlijke act- viteiten. Zijn vrijlating zou vooral te danken zyn aan de persoonlijke inspanning van de Franse president Francois Mitterrand. Groot was de verontwaardiging in de hele wereld toen in het weekeinde van 19 september bekend werd dat in de Pale stijnse kampen Sabra en Chati- la in totaal 1700 honderd men sen by een bloedbad om het le ven kwamen. Israel wees ie dere bemoeienis met de slacht partij van de hand, maar werd later, onder zowel internatio nale als binnenlandse druk ge dwongen een onderzoekscom missie in te stellen. Veel minis ters uit de regering Begin, on der wie Begin zelf. zyn inmid dels gehoord. De afgelegde verklaringen zijn echter tegen- stnjdig De onderzoekscom missie heeft nog geen eindrap port uitgebracht. Dozier bevrijd Op 28 januari kwam een einde aan de ontvoering, door de Italiaanse terroristische orga nisatie Rode Brigades van de in Verona gelegerde Ameri kaanse NAVO generaal Ja mes Dozier. Hy verkeerde 42 dagen in gevangenschap, maar kon door de politie wor den bevryd na een tip van één van de leden van de Rode Brigades Tegen deze organi satie. onder meer ook verant- woordelyk voor de ontvoe ring en dood van politicus Al- do Moro, loopt op het ogen blik een groot proces in Tu- ryn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27