binnenland 1982 In een jaar tijd zeker 30.000 banen weg Acties tegen dumping Krakers in botsing met gezag Betogers zijn boos Reizende 'Royalty' Weg gaat voor bos Ife IKON- team met kruizen herdacht Gemengde gevoelens In donker Den Haag VRIJDAG 31 DECEMBER Een bord op het Binnenhof gaf de onmacht en de woede van stakende demonstranten uit het onderwijs aardig weer. Minister Deetman (onderwijs) hield vast aan de extra salariskorting van 1,65 procent voor alle onderwijssalarissen en vergrootte de klassen. In de week van 15 november legden onderwijsgevenden in het hele land het werk neer. De bezuinigingsmaatregelen van het kabinet (adempauze, bevriezing van ambtenarensalarissen, inkomens van trendvolgers en uitkeringstrekkersleidden ook elders tot grote on vrede. Bij de NS bijvoorbeeld, waar het personeel een dag in sta king ging. Eerder dit jaar leidde het beruchte ziéktegeldplan van het tweede kabinet-Van Agt eveneens tot stakingen, o.m. in de gra fische sector, en werd dit plan al snel weer ingetrokken. In mei en oktober/november werd er gestaakt in de havens naar aanleiding van een cao-conflict over vijf-ploegendiensten. Amelisweerd kwam volop in het nieuws. De toenmalige minister van verkeer en waterstaat, Zee- valking, besloot de aanleg van Rijksweg A 27 door het Utrechtse bos door te zetten met steun (in maart) van een meerderheid van de Tweede Kamer. Dit tot grote woede van vele natuurminnende demonstranten, die zich prompt neervleiden op het mos om te po gen de weg alsnog tegen te hou den. Op 20 en 21 september baan de de ME zich een weg door een actiekamp middenin het bos, waar de demonstranten enkele boomhutten hadden gemaakt om buiten het bereik van de wapen stok te blijven. Op 24 september brak er in Amelisweerd een ware veldslag uit tussen duizend man ME en demonstranten. Er vielen tientallen gewonden. Onmiddel lijk na de ntruiming zetten bos- werkers hun kettingzagen in het levende hout en veranderde het bos in een mum van tijd in een veld vol tergende stronken. De milieu-organisatie Greenpea ce probeerde in augustus en sep tember op alle mogelijke manie ren het dumpen van radioactief afval in de Atlantische Oceaan bij Spanje te verhinderen. Met rubberbootjes voeren de actie voerders - niet zonder risico - langs "De Scheldeborg" om het storten van de vaten te voorko men en later ketenden zij zich vast aan de los-installatie van het schip waardoor het dumpen tijdelijk moest worden gestaakt. Eind augustus had het Energie onderzoek Centrum Nederland (ECN) een kort geding tegen Greenpeace aangespannen om acties te voorkomen, maar dat mocht niet baten. Begin decem ber overviel de nieuwe minister van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer, Winsemius, de gemeente Velsen met de mededeling dat daar in 1983 het radioactieve afval van ECN moest worden opgeslagen. Koningin Beatrix en prins Claus brachten in april een bezoek aan de Verenigde Staten, waar zij zich lieten vereeuwigen met president Ronald Reagan en diens vrouw Nancy Beatrix oogstte met haar optreden grote bewondering bij de Amerikaanse pert en bij politici. In maart bezocht het koninklijk paar West-Duitsland en in november Groot-Bnttanniê. Op 1 oktober maakte de Rijks voorlichtingsdienst bekend dat prins Claus last had van "klachten van depressieve aard" en behandeld zou worden in een psychia- trie-kliniek in het Zwitserse Bazel Na het staatsbezoek aan Enge land reisde hij daar opnieuw naar toe. De heftigste confrontatie tussen demonstran ten en ME deed zich voor in Amsterdam waar op 11 oktober de Lucky Luijk onverwacht door politie werd ontruimd. De geur van bur- geroproer verspreidde zich door de stad. Er vielen tientallen gewonden, 122 mensen wer den aangehouden, er werd voor enkele mil joenen guldens schade aangericht en burge meester Polak greep naar het juridische in strument van de noodverordening om voor tijdig aspirant-relschoppers te kunnen laten oppakken. In januari en april soortgelijke gebeurtenissen in Nijmegen (Keizer Karei- flat) en een paar dagen na de Lucky Luijk- happening in beide steden nog een keer. Ove rigens deden zich ook in een ander verband botsingen voor tussen actiegroepen en het wettige gezag, bijvoorbeeld in het geval van de munitietransporten door noord- en oost- Nederland. In januari werden bommen ge legd, sabotage-acties ondernomen en smeed den actievoerders zich aaneen tot een blokka de van vlees en bloed op het baanvak waar de transporten overheen moesten rijden. In fe bruari veroordeelde de Tweede Kamer in fel le bewoordingen de protestacties. Op donderdag 18 maart kwa men de gruwelen van El Salva dor, die al jarenlang zichtbaar waren, voor menige Nederlander plotseling heel dichtbij toen be kend werd dat een IKON-televi sieploeg, vermoedelijk door Sal- vadoriaanse militairen, was doodgeschoten. Concrete bewij zen voor de moord op Joop Wil- lemse, Jan Kuiper, Hans ter Laag en Koos Koster ontbraken. Daarom gelastte de Nederlandse regering haar ambassadeur in Mexico, Speyart, ter plekke een onderzoek in te stellen. In het ge heim werd van Den Haag uit een diplomaat naar El Salvador ge stuurd die een tweede, uitvoeri ger onderzoek verrichtte. Begin juni moest de regering bekennen dat er geen bewijs voor de moord te geven was. Begin december vroeg de familie van de vermoor den om een nieuw onderzoek. Kort na de moord op het IKON- team werd het Salvadonaanse consulaat in Amsterdam met verf beklad en plaatsten enkele honderden demonstranten vijf kruizen op het Amsterdamse Mu seumplein recht tegenover het Amerikaanse consulaat. In mei werden de kruizen door onbeken den omgegooid en vervolgens verwijderd om elders plaats te krijgen. In 1982 zijn zeker 30.000 banen verloren gegaan door het niet opvullen van vacatures, af vloeiingen en gedwongen ontslagen. De werkloosheid in ons land is het afgelopen jaar tot ongekende hoogten gestegen. Eind november wa ren er 611.600 mensen zonder baan. In december 1981 was dit aantal nog 449.700. In to taal zijn er dit jaar door het ministerie van sociale zaken 110.969 aanvragen tot ge dwongen ontslag verleend. In de onderstaande kolom een overzicht van faillissemen ten, inkrimpingen en reorga nisaties van bedrijven in Ne derland van af 1 januari 1982 tot en met 14 december 1982. In de regio Leiden/Alphen zijn alle collectieve ontslagen en bedrijfssluitingen opgeno men. Buiten de regio zijn cij fers vanaf meer dan honderd opgenomen. Eerst nog even dit: het over zicht geeft slechts een indruk en moet om tal van redenen incompleet blijven. Zo moet een deel van de vermelde ontslagen, zoals bij RSV, nog zijn beslag krijgen. Ander zijds zijn niet vermeldt de ontslagen die in 1981 zijn gekondigd en pas in het afge lopen jaar werden doorge voerd. Verder dient mei bedenken, dat het aantal vallen (volledige) arbeids plaatsen groter is dan het aantal ontslagen. Zo kondig de Hoogovens in juni het schrappen van 1300 arbeids plaatsen aan. Arbeidstijdver korting moet hier voorko men, dat er mensen op straat worden gezet. Bij Vroom en Dreesmann van hetzelfde la ken een pak. Deze bedrijven komen niet in het onder staande rijtje voor. Resteren: JANUARI Indal Holland (Leiden): 33 ont slagen. Olga (Leiden) dicht: 60 ontslagen. Bergmans Da- nico failliet: 111 ontslagen. VNU (Haarlem) 500 banen weg. Beopost (Alphen) fail liet: 50 ontslagen. Philips Persglas (Eindhoven): 300 ba nen weg. Machinefabriek Klein Bussink (Borculo) fail liet: 120 ontslagen. Ogem (Rotterdam) ontmanteld: 2000 banen op de tocht. To rnado (Etten-Leur) failliet: 350 ontslagen. Eurometaal (Utrecht): 400 banen op de tocht. Bergoss-tapijten (Oss): 120 banen weg. FEBRUARI Diepvries Breskens failliet: 180 ontslagen. Schokbeton/Span- beton (o.a. vestiging in Kou derkerk) inkrimping: 230 ba nen weg. Steenfabriek (Eb bergen) 160 banen weg. Am fas (Rotterdam) 180 banen weg. Meubelfabriek Wolvega 162 banen weg. MAART Gulf-chemie (Rotterdam) 250 banen weg. Gemeente Den Haag 500 banen weg Philips (Eindhoven) 3000-4000 banen weg. Unilever (Oss): 190 ba nen weg. Michelin (Den Bosch): 150 banen weg. APRIL DAF-Trucks 850 banen weg. PTT (Den Haag) 2000 banen weg. Bouwbedrijf Nyhuis (Ryssen) inkrimping: 120 ontslagen. Philips Data Sys tems (Den Haag) 200 banen weg. Unilever (Oss) 750 ba nen weg. MEI Holec (Utrecht) 120 banen op de tocht. Gemeente Rotter dam 900 banen weg. JUNI Sphinx (Maastricht) 110 ontsla gen en 250 banen weg. Schokbeton (Kouderkerk) 250 banen weg. Compagnie Holding (Den Bosch) failliet: 175 ontslagen. Pander (Lei den) opgeheven: 6 ontslagen. JULI Chocoladefabriek De Heer (Rotterdam) 110 ontlagen. Vormingscentrum Drieber gen 102 ontslagen. Gilda (Rotterdam) failliet: 180 ont slagen. Slachterij Coveco (Rheden): 250 banen weg. Ne derlandse Spoorwegen: 290 banen weg. Schutterveld (Enschede): 650 banen weg. Mobil Oil (Amsterdam): 170 banen weg AUGUSTUS Vihamy/Butthinger (met o.m. vestiging in Sassenheim) fail liet 475 ontslagen. Bouw bedrijf Slingerland (Alphen) failliet: 23 ontslagen. Spinne rij Nederland failliet 460 ont slagen. Nederlandse Crediet- bank (Amsterdam): 400 ba nen weg. SEPTEMBER Heidemij (Arnhem): 1200 ba nen weg. Ijzergieterij De Globe (Tegelen) 215 banen weg. Volker-Stevin 500 ba nen weg Akzo Zout (Henge lo) 500 banen weg. Ahrend (Amsterdam) 300 banen weg. Bruna (Utrecht) 140 banen weg. Ritmeester (Amster dam) 260 banen weg. OKTOBER RSV (Rotterdam, Amsterdam. Vlissingen). inkrimping met 1000 banen aangekondigd Wellen Schoenfabriek (Ny- megen) failliet: 100 ontsla gen. Reed Tool (Leiden) 50 ontslagen NKF (Delft) 300 banen weg. Batavus fietsen (Heereveen) 145 ontslagen. Dreigend verlies van 400 ba nen by Shell laboratorium. KLM (Amsterdam) 800 banen op de tocht. Siemens (Den Haag) 100 banen weg Metaal bedrijf De Nijverheid (Hoorn) 115 banen weg. ADM werf met sluiting be dreigd: 1600 banen op de tocht. NOVEMBER Boelewerf (Bolnes) 165 ontsla gen. Hyster kranen 190 banen weg Hora beton bewapening (Valkenburg) 22 ontslagen. Eurometaal (Zaandam) 230 banen op de tocht. Samsom Sythoff (Alphen) 57 ontsla gen Gerard de Lange failliet 190 ontslagen Abac diesel pompen (Breda) 119 ontsla gen Stokkermans galvani seer bednjf (Leiden) 27 ont slagen. Fokker (Amsterdam) 1400 banen weg Bredero bouw (Utrecht) 200 banen weg Boskalis (Papendrccht) 400 banen weg. DECEMBER Holec Hengelo 200 ontslagen. Van Kempen en Begeer (Voorschoten) 140 banen weg. TNO (Delft) 550 banen weg Campina (Veghel) 547 banen weg Drukkery Hen- kes Senefelder (Purmerend): 115 banen weg. Philips (Stadskanaal): 225 banen weg. Bijenkorf concern. 1500 banen weg. Nf- Met de armen gestrekt en de vuisten gebald gaven leider Jan maat en zijn volgelingen van de Centrumpartij uiting aan hun vreugde over de verworven zetel bij de kamerverkiezingen op 8 september. Antifascisme en anti racisme organisaties hadden het gehele jaar door gepoogd de Cen trumpartij, evenals de Neder landse Volksunie en de lijst- Glimmerveen, van deelneming aan verkiezingen gemeenteraad, en Kamer) af te houden. De afde ling rechtspraak van de Raad van State had het er druk mee en stond in het ene geval wel en in het andere geen deelneming toe. Op 16 september, de dag waarop nieuwe kamerleden werden beë digd, stroomden horden mensen samen op het Binnenhof om te de monstreren tegen het Tweede-Ka merlid Janmaat van de Cen trumpartij, die in het kamerge bouw overigens vrijwel werd ge negeerd. Een bekend beeld: verslaggevers omstuwen in het holst van de nacht de minister-president na het zoveelste crisisberaad in het kabinet. De foto werd gemaakt in de eerste helfl uan dit jaar toen het tweede kabinet-Van Agt werd verscheurd door conflicten over de Voorjaarsnota, zeg maar de bezuinigingen. Op 12 mei stapten de zes PvdA-ministers van de treeplank. Daarna een reeks uan gebeurtenissen in politiek Den Haag een vergeefse poging van informateur Steenkamp om de breuk te lijmen, een rompkabinetje, verkiezingen (de WD wint fors, D'66 verliest dramatisch, de PvdA wordt de grootste partij), een mislukte informatiepoging van Van Kemenade, een geslaagde van Scholten, tussentijds terugtreden van Van Agt als premier en op 30 oktober een regeerakkoord, ge volgd door enig krampachtig gedrang op de politieke arbeids markt (Schwietert, Ploegen de regeringsverklaring van het nieu we kabinet-Lubbers.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25