LEIDSCH DAGBLAD VS reageren terughoudend Vanavond voor 35 miljoen de lucht in Einde Times staking in zicht Nog geen spoor van verdwenen bloemen koopman Opheffing staat van beleg doet de Polen niet veel Andropov nodigt Reagan uit voor topontmoeting JEUGDIGE VUILNISMAN Bhagwan mag zich niet in VS vestigen IMl**?1"1 VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 36974 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor telnrs. zie colofon WARSCHAU (AP) - De staat van beleg in Polen is opgeschort. Vanaf klokslag middernacht was deze aankondiging van daag continu te horen over de Poolse radio. Ter gelegenheid van het feit vonden geen plech tigheden plaats en de straten van Warschau waren zo goed als verlaten. Een journalist merkt op dat de Polen onverschillig leken te staan tegenover de opschorting van de noodtoestand. Hoewel de staat van beleg is opge schort behoudt de regering bij zondere bevoegdheden en blijft een reeks van beperkende maat regelen van kracht. (Zie verder pagina 9) Brand verwoest opslagloods: lioen schade milj< DEN HAAG - Volgens een schat ting van de Nederlandse winke liers zal de Nederlander van avond voor een slordige 35 mil joen gulden aan vuurwerk de lucht in schieten. Uit een onder zoek van het Nipo is gebleken, dat in de nieuwjaarsnacht door anderhalf miljoen gezinnen (30 procent van het totale aantal) vuurwerk zal worden afgesto ken. De vuurwerkhandel in ons land heeft deze week een ongekende drukte beleefd. Fabrikanten, im porteurs en winkeliers kunnen ternauwernood aan de enorme vraag voldoen. De vuurwerkver koop is boven verwachting goed, aldus de Federatie Vuurwerk- handel Nederland (FNV). Er was rekening gehouden met een te ruggang in verband met de slechte economische situatie. Maar de consument kocht zonder aarzeling ook het duurdere vuur werk, in het bijzonder de knal lers. Het echte knalwerk behoort trouwens tot het verleden, omdat op 1 november het nieuwe vuur- werkbesluit van kracht is gewor den. Daarin is bepaald, dat een stuk vuurwerk niet harder mag knallen dan 150 decibel. Ruim 90 procent van het verkochte vuurwerk komt uit China. De beide Nederlandse vuurwerk-fa brikanten, De Kat in Leiden en Schuurmans in Leeuwarden, De Algemene Nederlandse Vereni ging ter voorkoming van blind heid waarschuwt ook dit jaar dat vuurwerk gevaarlijk blijft. Zij adviseert daarom kleine kinde ren geen vuurwerk in handen te geven; geen vuurwerk brandend weggooien; nooit meerdere rotjes tegelijk aansteken en nooit experimenteren met vuurwerk. De Dierenbescherming raadt aan de huisdieren op tijd binnen te halen, omdat er op verschillende plaatsen reeds ruim voor twaalf uur wordt afgestoken. Vooral honden moeten vanavond aan de lijn blijven, vindt de Dierenbe scherming. Zij adviseert voorts geen vuurwerk af te steken in de buurt van paarden en koeien, omdat zij in hun angst ernstige ongelukken kunnen veroorza ken. HAARLEMMERLIEDE (ANP) - Een brand heeft vanmorgen een opslagplaats van Rijkswaterstaat in Haarlemmerliede volledig ver woest. De schade wordt geschat op minimaal één miljoen gulden. Over de oorzaak van de brand, die rond half zes vanochtend werd ontdekt door een personeelslid, is nog niets bekend. In de loods lagen materialen, die worden gebruikt bij werkzaam heden aan autowegen, en onder delen voor machines opgeslagen. Vliegtuigkaper gearresteerd PITTSBURGH (UPI) - Een werk loze man uit de Amerikaanse deelstaat Colorado is vannacht in Pittsburgh gearresteerd nadat hij had geprobeerd een vliegtuig te kapen. De 30-jarige man zat in een Boeing- 727 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij United Airli nes met 77 passagiers aan boord. Hij zei dat zich in zijn koffer een bom bevond en droeg de piloot op naar Washington te vliegen. De piloot waarschuwde via een stil alarm de luchthaven van Pittsburgh en maakte de kaper wijs dat hij niet genoeg brand stof had. Deze-stemde toe in een landing in Pittsburgh, alwaar hij zich overgaf aan de autoriteiten. WASHINGTON/MOSKOU (UPI) - Het Amerikaanse mi- nisterie van buitenlandse zaken ziet "geen nieuwe per spectieven" in het aanbod van de Russische partijlei der Joeri Andropov. Deze verklaarde gisteren dat hij een topontmoeting met de Amerikaanse president Rea gan zou "verwelkomen". De Verenigde Staten zijn wel blij met de uitlating van Andropov dat hij is "geïnteresseerd in het verkleinen van de kernwapen- voorraad". "Wij verwelkomen de wens voor vrede die Andropov uit en zijn streven om de oorlogsdreiging te verminderen. Het verheugt ons dat hij president Reagans doel DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben de aanvraag van Bhagwan Shree Rajneesh voor een permanente ver blijfsvergunning in de Verenigde Staten niet in gewilligd. JERUZALEM - Dit Israëlische jongetje probeert orde in de chaos te scheppen met zijn bezem. Een staking van het reinigingspersoneel zorgde voor grote hoeveelheden afval in de straten van Jeruzalem. Symbolisch voor een afscheid van 1982 LONDEN (AP) Stakende techni ci die verleden week de produk- Warmer Veel bewolking en tegen de avond mo gelijk wat regen. Minimumtempera tuur ongeveer 3 graden. Middagtempe- ratuur van 7 graden aan de kust tot 4 graden in het zuidoosten van het land. Vrij krachtige en aan de kust tot hard toenemende zuidwesten wind. In het weekeinde zal de temperatuur geleidelijk stijgen. Kans op regen. 1 januari 1983 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.39 uur. Maan op: 19.12 uur, maan onder: 10.40 Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.18 en 16.29 uur, laagwater 00.05 en 12.28 uur. 2 januari 1983 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.40 uur. Maan op: 19.12 uur, maan onder: 11.16 Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.02 en 17.21 uur, laagwater 00.56 en 17.24 uur. 3 januari 1983 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.41 uur. Maait op: 22.01 uur, maan onder: 11.43 Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.56 en 18.10 uur, laagwater 01.47 en 14.16 uur. tie van The Times of London stil legden, zijn vandaag bijeengeko men om een overeenkomst tus sen de directie en vakbondsfunc tionarissen te bespreken. De overeenkomst kwam vannacht om 02.00 uur plaatselijke tijd tot stand na elf uur van onderhande lingen. De staking van 92 techni sche medewerkers kostte het 197 jaar oude dagblad acht edities. De Times verscheen voor het laatst op 20 december, toen de technici geen extra salaris kre gen voor de bediening van nieu we computers en fotografische uitrusting. De overeenkomst kwam tot stand na het verstrijken van een tijdsli miet gesteld door de Australi sche eigenaar Rupert .Murdoch, die had gedreigd dat geen van de 2.400 stafleden die beide dagbla den maken, zou worden betaald als de Times van vandaag niet zou verschijnen. De overeenkomst kwam evenwel te laat om vandaag nog te ver schijnen. VS kandidaat WK voetbal '86 NEW YORK (SI) - De Ameri kaanse voetbalbond heeft gisteren besloten zijn offi ciële kandidatuur voor de organisatie van de eindron de van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal 1986 bij de Fifa in te die- Eerder besloten Mexico en Brazilië al zich kandidaat te stellen als opvolger van Co lumbia, dat niet aan de Fifa- eisen kon voldoen. Die leve ren de VS geen moeilijkhe den op. Volgens een Nederlandse woord voerster wordt het visum onder meer geweigerd omdat de Ame rikaanse autoriteiten ervan uit gaan dat de Bhagwan geen reli gieuze leider is omdat hij niet meer in het openbaar spreekt. De woordvoerster brengt hier tegen in dat de Bhagwan momenteel "in stilte" meer mensen spreekt dan ooit. De Bhagwan, leider van een reli gieuze sekte in India die aanhang uit het westen trok, is een India se hoogleraar in de filosofie die zeven jaar in Poena in West-India een commune dreef met duizen den volgelingen. Hij verdween vorig jaar onverwacht uit Poena om na veel geruchten op te dui ken in Antilope, een gehucht in de Amerikaanse staat Oregon. deelt om naar wegen te zoeken om de kernwapenarsenalen te verminderen", aldus het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington. Een woordvoerder zei in het feit dat Andropov meent dat vooruitgang in de on derhandelingen in Genève mo gelijk is een lichtpuntje te zien. "Maar helaas", aldus het ministe rie, "opent Andropov in zijn commentaar geen nieuwe per spectieven". Het officiële Russische persbureau Tass had gisteren Andropovs uit spraken gepubliceerd. Volgens Tass zijn de opmerkingen af komstig uit een interview dat de Russische leider had met de Amerikaanse journalist Joseph Kingsbury-Smith. Over een eventuele ontmoeting met Reagan zei Andropov dat de Russische leiding altijd heeft ge loofd dat contacten op topniveau een "zeer doelmatige methode zijn om de betrekkingen tussen staten te ontwikkelen". Andropov neemt in het interview een vriendelijke toon aan, die in scherpe tegenstelling staat tot de stijl van de overleden president Brezjnjev. Hij wenste het Ameri kaanse volk voor 1983 welzijn, geluk en "vooral vrede". "Van daag de dag hebben de Sowjet- Unie en de Amerikanen één ge zamenlijke vijand: de oorlogs dreiging en alles dat die dreiging vergroot", aldus de Russische partijleider. Voor de suksesvolle verkoop van uw huis. VERHOEVEN Makelaardij in onr goederen bv Stationsplein 22 2312 AK Leiden (071) 143441 Let u dan op. want op 8 januari besteedt onze krant redactioneel ruime aandacht aan de grandioze Jazzweek '83. welke wordt gehou den in de week van maandag 10 januari Vm zondag 16 januari (als absoluut hoogtepunt het Key Town Festival op zaterdag 15 januari in de Stadsgehoorzaal). Voor adverteerders dé kans op dit grootse evenement in te haken. Bel direkt 071-144941 voor informatie; Cock Juffermans toestel 129. Geraldine van Dijk toestel 138 en Ans de Bruin toestel 128. LEIDSCH DAGBLAD wel degelijk de grootste! Dit is Massa, de oudste in ge vangenschap levende gorilla. Ter gelegenheid van zijn 52ste verjaardag kreeg hij in de die rentuin van Philadelphia een echte verjaardagscake. 22 PAGINA'S 4- oudejaarsbijlage van 16 pagina's Keja vangt werk Nescio in beelden Grond in Limburg ernstig vervuild PAGINA 7 Impasse overleg Israël-Libanon PAGINA 9 Visserij-oorlog dreigt in de EG PAGINA 19 DANS-CENTRUM ÏJ1SJ ïJJ/dLSfjj] o.Lv.DyowLTuijn Hooglandse Kerkgracht 48 Leiden. Tel. 071-12 35 83 b.g.g. 120917 ITENS (GPD) De Duitse politie zoekt al twee weken vergeefs naar de 38-jarige Nederlandse bloemenkoopman Johannes Speelman (38) uit het Friese Itens. De koopman verdween spoorloos nadat hij in het West- duitse Oldenburg zijn gebruike lijke standplaats op de week markt had verlaten. Gisteren heeft de familie een op roep geplaatst in diverse Duitse kranten. "Laat ons asjeblieft een levensteken horen" zo luidde de tekst. Vanmorgen werd die op roep herhaald voor de Neder landse radio. Het enige aanknopingspunt is tot nu toe het telefoongesprek dat Johannes Speelman kort na zijn verdwijning met zijn vrouw voerde. In dat gesprek zinspeel de hij op het feit dat zijn verdwij ning verband zou houden met de handel in drugs De bloemenhandelaar had in Ol denburg de beschikking over een eigen appartement en een pakhuisruimte, waarvan hij ge bruik maakte wanneer hij vrij dags en zaterdag op de markt in die plaats stond. Direct na afloop van de zaterdagse markt keerde hij altijd terug naar Friesland. Al leen op de dag van zijn verdwij ning gebeurde dat niet. De auto van de bloemenhandelaar werd later teruggevonden in Os- nabrueck. Dat plaatst de politie voor nieuwe problemen, omdat hij daar voor zover bekend is - nooit kwam. Speelman staat in zijn woonplaats bekend als een vriendelijk en meelevend inwo ner, die bij verschillende dorps- activiteiten betrokken was. Zijn collega's op de markt van Ol denburg zijn uiterst zwijgzaam over de verdwijning. Niemand zegt er iets van af te weten. De Nederlandse en Westduitse poli tie onderzoeken op het ogenblik de betrekkingen die Speelman de laatste tijd heeft onderhouden in beide landen, maar veel spec taculairs heeft dat tot nu toe met opgeleverd. Stuur mi) uw krant vier weken op proef voor f 9.50 Osama b Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (t 61.25) Vóór het abonnement ingaat, ontvang de krant twee LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1