Visserij-oorlog dreigt Recessiejaar maakt geschiedenis Na 10 jaar eind aan macht Opec? -c Kort zaKelijK Geen centrale regeling voor investeringsloon Denen blijven EG-plannen afwijzen VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 Dieselolie goedkoper De prijzen van dieselolie gaan bij Shell en BP met ingang van 3 ja nuari met twee cent omlaag ten gevolge van de prijsontwikke ling op de internationale produk- tenmarkt. De beide maatschap pijen hebben dit gisteren meege deeld. De prijs van dieselolie zal (zelftank) bij Shell dan ongeveer 1,18 gulden per liter bedragen. Bij Shell gaan ook de prijzen van gasolie, huisbrandolie en petro leum met twee cent per liter om laag. BP verlaagt de prijs van gasolie met 1,7 cent per liter. Bij de prijzen is rekening gehouden met verhoging van de lucht verontreinigingsheffing per 1 ja- Bankgarantie Per 1 januari 1983 wordt de garan tie voor tegoeden van particulie ren bij banken verhoogd van f30.000 tot f35.000. Dit heeft De Nederlandsche Bank bepaald op grond van de collectieve garan tieregeling van de Wet Toezicht Kredietwezen. De regeling behelst een garantie tot terugbetaling voor op naam gestelde schuldvorderingen (in guldens of andere valuta) die na tuurlijke personen, verenigingen en stichtingen op instellingen welke onder toezicht staan van De Nederlandsche Bank (alge mene banken, coöperatieve ban ken, spaarbanken, effectenkre dietinstellingen, hypotheekban ken) en op de Rijkspostspaar bank en de Postcheque- en Giro dienst hebben. Als een gedu peerde crediteur meer vorderin gen op een instelling heeft zal ten hoogste eenmaal het maximum bedrag worden uitgekeerd. Boeken De Nederlanders hebben in de pe riode oktober 1981 tot en met september 1982 35 miljoen boe ken gekocht voor een bedrag van ruim 660 miljoen gulden. De boe- kenomzet is daarmee nauwelijks gewijzigd ten opzichte van de voorafgaande periode van vier kwartalen, juli 1981 toten met ju ni 1982. Toen werden er even eens 35 miljoen boeken verkocht ter waarde van 667 miljoen gul den. Fietsbus De proef met de zogenaamde "fietsbus", een bus met daarach ter een aanhangwagen met plaats voor 18 fietsen, in Amster dam is mislukt. De hoofdstedelij ke wethouder voor verkeer en vervoer, M. van der Vlis, heeft besloten het experiment voorlo pig te staken, omdat het aantal fietsers dat van deze voorziening gebruik maakt tegenvalt. Haven In de Rotterdamse haven is vol gens voorlopige cijfers van het havenbedrijf in Rotterdam in 1982 252,4 miljoen ton aan goede ren overgeslagen. Dat is 0,4 pro cent minder dan in 1981, toen 253,3 miljoen ton goederen door de haven gingen. In 1982 is ech ter wel een eind gekomen aan de forse jaarlijkse daling van de overslag die zich sinds het top jaar 1979 (300 miljoen ton) heeft voorgedaan. Dit blijkt uit de cij fers van de Havenvereniging. Italië De Italiaanse economie wachten in 1983 grote onzekerheden wat be treft de buitenlandse vraag, de loonontwikkeling en de over heidsfinanciën. Het is dringend noodzakelijk dat het verschil in inflatie met andere landen wordt verkleind om de internationale concurrentiepositie van het land te verbeteren. Dit zegt de Organi satie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OE- DO) in haar gisteren gepubliceer de jaarlijkse rapport over de Ita liaanse economie. De inflatie in Italië is dit jaar ver minderd van negentien tot zes tien procent, maar dit is volgens de OESO onvoldoende in verge lijking met de resultaten in ande re landen. Een verdere vermin dering van het tempo van de prijsstijgingen zit er volgend jaar nauwelijks in. Economie DEN HAAG (ANP) - De werkge vers en werknemers in de Stich ting van de Arbeid willen geen centrale regeling voor investe ringsloon. Zij vinden dat de cao partners in de bedrijven of de be drijfstakken in vrijheid moeten kunnen onderhandelen over de vraag of op dat niveau wel of geen investeringsloon moet wor den ingevoerd. Dat valt op te maken uit een tech nisch advies over de vormgeving van investeringsloon, dat de stichting van de arbeid heeft uit gebracht aan de ministers van sociale zaken en werkgelegen heid, economische zaken en fi nanciën. Investeringsloon is een inhouding op het loon (in het advies wordt gesproken van twee jaarlijkse stappen van 0,5 procent) die kan worden gebruikt voor investerin gen door het bedrijf. De werkne mer ontvangt in ruil daarvoor een vermogenstitel (aandeel, obligatie, schuldbekentis). De Stichting van de Arbeid legt er de nadruk op dat instellen van investeringsloon iets anders is dan loonmatiging omdat de loon kosten niet echt dalen wanneer de werknemer een vermogensti tel krijgt. Er wordt in het advies dan ook op gewezen dat de ren dementsontwikkeling in de be drijven geen nadeel mag onder vinden van invoering van inves teringsloon. Oneens Ofschoon zowel werkgevers als werknemers van mening zijn dat er in de onderneming of de be drijfstak over investeringsloon moet worden beslist, zijn zij het oneens over de mate van vrijwil ligheid. De werkgevers willen dat elke individuele werknemer kan beslissen of hij of zij mee doet aan investeringsloon. De werkgevers vrezen dat een ver plichting voor werknemers om mee te doen "afwentclingsreac- ties" zal bevorderen, wat slecht zou kunnen zijn voor de rende mentsontwikkeling in de bedrij ven. De vakbonden daarentegen vinden dat in bedrijven waar een investeringsregeling is, die voor alle werknemers bindend zou moeten zijn. Zo'n regeling hoort volgens de werknemersorganisa ties gewoon tot het arbeidsvoor waardenpakket. BRUSSEL (Reuter) - De nemarken heeft ook de laatste voorstellen ver worpen van de Europese Gemeenschap voor een gemeenschappelijk visse rijbeleid. De Denen gaan niet akkoord met de voor gestelde vangstbeperking. Bovendien weigeren zij de visacti- viteiten voor de kust van Shet land prijs te geven op grond 'his torisch verkregen rechten'. Ook beroepen zij zich op een Britse belofte dat de internationale wa teren per 1 januari vrij zouden zijn van belemmeringen. Als de Deense vissers volgende week de Britse twaalf-mijlszóne binnenvaren om hun netten uit te zetten, kunnen zij rekenen op een harde confrontatie. Enge land heeft inmiddels een oor- logs- en patrouillevloot in staat van paraatheid gebracht om de Denen te kunnen verjagen. De Deense minister van visserij, Henning Grove, tracht nu een visserij-oorlog te voorkomen door zijn vissers op te roepen voorlopig de EG-voorstellen te respecteren. Intussen spant De nemarken bij het Europese hof van justitie een juridische proce dure aan tegen diezelfde voor stellen. Volgens Grove komt Denemarken ook in de laatste de EG-plannen uit de bus als slachtoffer van het gemeenschappelijk visserijbe leid. "Jullie willen ons een hoop afgepakken en dat onderling ver delen", zo hield de minister de negen EG-partners gisteren Een alternatief voorstel, dat erin voorzag de tien EG-landen meer tijd te geven voor het bereiken van een akkoord, vond in Deense kring eveneens geen genade. Dit plan, gebaseerd op de voorstel len die in juni door de Europese Commissie zijn gedaan, biedt de 1 januari de Commissie de moge lijkheid de toelaatbare vangsten naar eigen goeddunken te wijzi gen. Dit laatste was tot nu toe een exclusieve bevoegdheid van de Europese ministerraad. Grove zei zonodig gebruik te zul len maken van het veto-recht om dit voorstel te blokkeren. "Het zet in feite de Europese minister raad buitenspel en voorziet bo vendien niet in een tijdslimiet", aldus Henning Grove. De Europese Gemeenschap is er wel in geslaagd een (voorlopige) regeling te treffen met Spanje, de Faroer-eilanden en Noorwegen in afwachting van een oplossing voor de eigen problemen. Dit laatste land dreigde onlangs de EG-vissers te veijagen, als de tien EG-lidstaten niet tot onder linge vangstafspraken zouden komen. Op 8 januari vindt een gesprek met Noorwegen plaats. Met Spanje en de Faroer is een regeling getroffen op basis van de oude afspraken. VENLO Gisteren werd in Venlo een mijlpaal in het grensoverschrijdende goederenvervoer bereikt. Aan de grenspost Keulse Barrière werd in aanwezigheid van staatssecretaris Koning van financien (links) door de douane de éénmiljoenste beladen vrachtwagen afgehandeld. Voor het eerst in de historie van de douane één miljoen beladen vrachtwagens in één jaar tijd binnen één gemeente. Chauffeur Harry Verberkt kreeg een presentje aangeboden. Groeiprognose VS verlaagd WASHINGTON (ANP) - De Ame rikaanse president Reagan zal het Congres eind volgende maand bij de presentatie van de begroting voor 1984 waarschijn lijk meedelen dat de raming van de reële economische groei in het komende jaar is verlaagd van drie tot twee procent, zo hebben Amerikaanse regeringsfunctio narissen woensdag verklaard. Belangrijke oorzaken van de ver slechtering van de vooruitzich ten zijn de hoge koers van de dol lar en de ongunstige ontwikke ling van de buitenlandse handel. Ook het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS en de meeste economen verwachten in 1983 een economische groei van slechts twee procent. Dit jaar zal het bruto nationaal produkt vol gens voorlopige cijfers 1,8 pro cent kleiner worden. Het tekort op de Amerikaanse han delsbalans over dit jaar zal vrij wel zeker het record van 42,4 mil jard dollar uit 1978 overtreffen. Het ministerie van handel maak te woensdag bekend dat er in no vember een tekort van 4,1 mil jard dollar was. Daardoor kwam het nadelige saldo over de eerste elf maanden van dit jaar op 39,1 miljard dollar. Het ministerie verwacht dat er deze maand nog vijf miljard dollar bij zal komen. Het tekort in het afgelopen jaar bedroeg 39,7 miljard dollar. Bovo neemt Magie Bus aan de hand AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse kantoor van het reisbureau Magic Bus inter national in Amsterdam gaat 2 januari weer open. Dan wor den weer reizen verkocht waarvan voor honderd pro cent vaststaat dat ze ook zul len worden uitgevoerd. Di recteur Nederland Peter Hoornweg van Magic Bus liet dit gisteravond laat weten. Wel zal de verkooporganisatie van Magic Bus worden gere organiseerd door en voor Ne derland nu onder verant woordelijkheid van de bus maatschappij Bovo in Roelo farendsveen komen te staan Deze busmaatschappij zorgde het grootste deel van het vervoer voor Magic Bus in Nederland. Gezien de financiële proble men binnen de internationale reisorganisatie, die leidden tot sluiting van een aantal kantoren in Europa, met na me in Londen, is het niet ze ker of de naam Magic Bus blijft gehandhaafd. Magie Bus Nederland blijft wel een belangrijke rol spelen bij de verkoop van reizen, aldus Hoornweg. Brazilië stopt terugbetaling van leningen RIO DE JANEIRO (AP) - Brazilië heeft gisteren bekend gemaakt dat het stopt met terugbetaling van leningen van Amerikaanse en andere buitenlandse banken teneinde een totaal bankroet te voorkomen. "Er is geen alternatief', aldus José Serrano, internationaal directeur van de Braziliaanse centrale bank, op een persconferentie. Als het Braziliaanse voorstel voor een ander schema voor de belangrijkste terugbetalingen in januari en februari niet door de internationale bankiers wordt geaccepteerd, "moeten wij ons op 1 maart de-facto insolvent verklaren" (wat neerkomt op faillissement). Hij zei dat Brazilië zelf zou beslis sen en geen betalingen zal ver richten aan iedere buitenlandse bank die niet voor 1 januari op het voorstel heeft gereageerd. Brazilië moet in januari 446 mil joen dollar en in februari eenzelf de bedrag terugbetalen, aldus Serrano. In totaal hebben de Bra- zilaanse regering en particuliere schuldenaren bij buitenlandse crediteuren een schuld uitstaan van ongeveer 90 miljard dollar (ongeveer 235 miljard gulden). Twee weken na de conferentie in Wenen, waar de dertien Opec landen er niet in slaagden te komen tot sluitende, prod uk - tiebeperkende afspraken: Indonesië, in financiële zorgen, laat weten 200.000 vaten olie (159 liter) per dag meer te wil len produceren. De prijs op de vrije markt daalt drie tot vier dollar onder de officiële con tractprijzen: voor de Opec 34 dollar per vat. Het aanbod blijft groot, terwijl een opleving van de vraag naar olie uitblijft: de winter is nog steeds zacht, het herstel van de Westerse economie laat vol gens de OESO, de organisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling, nog een jaar langer op zich wachten. Het Opec-kartel staat onder de grote druk van een dreigende concurrentieslag. door Wim Fortuyn Een val van de olieprijs zou de industrielanden een stevige duw naar herstel kunnen ge ven. Al zullen Nederland - met zijn aan olie gekoppelde aardgasprijs - en Engeland met zijn op Noordzee-olie rus tende economie - er niet uit sluitend bij staan juichen. De British National Oil Corpora tion verkeert min of meer in dezelfde zorgen als de Opec: vrije-markt-pnjzen die onder de contractprijs (33.50 dollar per vat) duiken Net als de Opec handhaaft de BNOC dan ook de contractprijs. Dat speelt weliswaar de goedkope re concurrent in de kaart, maar voorkomt een keldering van de oliewaarde. Een prijsduikeling zal zeker gro te problemen opleveren voor arme olielanden als Mexico, Nigeria en ook Indonesië. Pro blemen met wellicht verstrek kende gevolgen. Mexico, dat een gigantische schuldenlast torst en zijn olieproduktie in de afgelopen jaren heeft ver veelvoudigd. is voor de aflos sing van de miijardenleningen aan buitenlandse banken af hankelijk van de oliewaarde. Ineenstorting van de prijs zou een bom betekenen onder het internationale geldstelsel en daarmee de inflatie- en rente- beheersing. Nog een te verwachten effect van een prijzenoorlog op het oliefront: nieuwe instabiliteit in het van vijandigheden zin derende Midden-Oosten, waar de Arabische wereld de wan kele eenheid slechts dankzij de gezamenlijke oliebelangen in stand houdt De Opec - opgericht in 1960 - drukt nu tien jaar een zwaar stempel op de wereldecono mie. Het begon met de boycot in 1973, toen de olielanden de tot dan oppermachtige Wester se maatschappijen voor het eerst passeerden en de olie prijs meer dan verviervoudig den tot ruim 11 dollar per vat. Pas in maart van het afgelopen jaar werd de prijsspiraal - op 34 dollar een halt toegeroe pen. Met het afkalven van de indus triële produktie nam het olie- verbruik af, terwijl de olie-af hankelijke landen bovendien hun maatregelen namen. Ener giebesparing, het overschake len op andere energiebronnen en het verminderen van de voorraden leidden ertoe dat de vraag naar olie met ruim 20 procent sterker afnam dan die naar energie (8 procent) Daar kwam nog bij de opmars van niet-Opec landen als Mexi co en van de offshore: het bo ren op zee, met name door En geland, Noorwegen en Canada. Als gevolg van dat alles daalde de olieprijs op de vrije markt begin dit jaar onder de officiële Opecprys. In april besloot de Opec. die in 1979 nog 29 mil joen vaten per dag exporteer de, de produktie terug te schroeven naar 17,5 miljoen vaten. Inmiddels is dat pla fond, in december, iets hoger gesteld: 18,5 miljoen vaten per dag, terwijl de basisprijs van 34 dollar per vat werd gehand haafd Maar zo'n produktiebeperkende afspraak heeft nu eenmaal wei nig betekenis als geen overeen stemming bestaat over de ver deling van die aantallen vaten. De rebellie is er dan ook: van dezelfde landen, die de prijzen in de jaren van schaarste het hardst opdreven. Ditmaal dui ken zij, de 'havikken' van de Opec. onder de afgesproken prys. Iran, bijvoorbeeld, is tegen de af spraken in 3 miljoen vaten (in- plaats van 1,2 miljoen) blijven produceren tegen een prijs van rond de 30 dollar per stuk. Het land financiert met olie-inkom- sten de dure oorlog met Irak. Ook Libië, Indonesië en de Afrikaanse olielanden, zoals het armlastige Nigeria, hebben moeite met de afspraken. Zij zien steeds meer klanten ver dwijnen naar goedkopere pro ducenten als Noorwegen en Mexico, geen lid van de Opec Prijsopdrijving en pryskelde- ring. Beide doen de olieprodu cerende en exporterende lan den geen goed. Financieel én politiek. In dat besef hebben de njkere en machtige leden van de Opec, Saoedie Arabiê en Koeweit, zich steeds 'op geofferd'. In de tijd van onge breidelde prijsopdrijving trok ken deze landen aan de rem. wijzend op het gevaar dat de industrielanden steeds inten siever naar andere energie bronnen zouden gaan speuren. Nu proberen de Saoedies een prijzenslag te voorkomen. Niet alleen door vast te houden aan de officiële Opec-pnjs, maar ook door vrijwillig de eigen produktie tot zeven miljoen va ten per dag te beperken Maar zo langzamerhand krijgen de twee landen er genoeg van om alleen op te draaien voor de Opec-verantwoordelijkhcden. nu hun olie-inkomsten steeds verder teruglopen. Het ging Saoedié-Arabië deze maand al te ver nog meer in te leveren teneinde ruimte te scheppen voor de armere Opec leden Met name het voorstel om de produktie verder te verlagen tot 5.5 mihoen vaten per dag ten gunste van Iran was het met Irak bevriende land teveeL Olieminister Jamam van Saoe- dië-Arabié heeft al gedreigd de olieproduktie op te voeren en mee te gaan in de concurren tieslag. Een nieuwe Opcc-ver- gadering, die moet leiden tot harde afspraken over de pro- duktie-verdeling, zal spoedig volgen. Het kan dan wel eens uitdraaien op buigen of bar sten Recessiejaar 1982 zal de geschie denis in gaan als het jaar van een ongekend wilde beurs- hausse, die in vele opzichten alle voorgaande records glans rijk versloeg. Dit op zich volko men in tegenspraak lijkend fe nomeen heeft vele tongen in beweging gebracht, velen ho gelijk verbaasd en vele bais siers een aanzienlijke hoeveel heid geld gekost. Maar alle voorspellingen ten spijt ging de beurs gewoon zijn gang en liet het ene historische record na het andere sneuvelen. Wall Street nam het voortouw. Daar brak in het midden van augustus plotseling de zon door met een formidabele koerssprong van 40 punten op één dag, waarmee direct al een nieuw record in de beursge- schiedenis werd gevestigd. Ve le zouden nog volgen, want de ze krachtige sprong stond niet alleen. Hij ging gepaard met een enorme omzet, die vooral in september ongekende hoog te aannam. Was tot voordien een dagomzet van 60 tot 70 mil joen aandelen het gebruikelij ke patroon, in de afgelopen herfst kwam het in Wall Street meer dan eens tot dagomzetten van 140 miljoen aandelen. In korte tijd snelde het koerspeil daarbij naar de in het verre verleden eens een enkele maal aangeslagen top van 1056, die daarna in november tot 1065 werd overtroffen. Geen drie maanden geleden stond die zelfde index nog op de laagste jaarstand van 777. Een rijzing van gemiddeld 100 punten per maand. Ook dat is nog nimmer in de geschiedenis vertoond. Ondertussen kwam deze week een nieuwe top voor van ruim 1070. Helemaal duidelijk is dit beursgedrag nooit geworden. Velen hebben zich er in de res terende vier maanden van 1982 het hoofd over gebogen. Vele theorieën zijn opgesteld, maar een afdoende verklaring werd niet gevonden. Dit te meer daar, althans in 1982, deze beurshausse niet als een con junctureel voorteken kan wor den genoemd. De feiten heb ben dat niet bewezen. Alleen de twee bedrijfstakken die in 1980 in de Verenigde Staten als eersten op het naderende con juncturele onheil wezen, te we ten de woningbouw en de au tohandel, lieten in november de eerste tekenen van verlich ting zien. De huizenbouw nam sterk toe doordat de lagere hy potheekrente kopers mobili seerde, en de autoverkoop steeg doordat de fabrikanten aanzienlijke rentesubsidies bij afbetaling verleenden. Dit sterkt de bewering van hen die vrijwel uitsluitend de in 1982 opgetreden zeer forse ren tedaling als de motorische kracht achter de beurshausse menen te kunnen zien. Ze zijn ook van mening dat door het zeer trage tempo van het ko mende economische herstel de beurs nu een veel langere aan loop nodig heeft om zijn posi tieve voorgevoelens over de conjunctuur waar te maken. Daar doorheen spelen voorts technische marktfactoren van het liquide geld. De beursbais- se voor aandelen gedurende de afgelopen paar jaar en de tot extreem hoge niveaus oplo pende rente hadden giganti sche bedragen doen overheve len naar de spaarrekeningen, waar gewacht werd op betere tijden. Toen die de afgelopen herfst ein delijk leken te zijn aangebro ken, ontwikkelde zich hier een sneeuwbaleffect waarbij velen zich haastten de spaargelden aan te spreken om op de aan delenmarkt een graantje van de hausse mee te kunnen pik ken. Ondertussen is in ons land de rente van 12,5 procent tot 7,5 procent gezakt en in de Ver enigde Staten van 20 procent op 11,5 procent. De inflatie zal in 1983 in beide landen naar al le waarschijnlijkheid beneden de 4 procent blijven. Reden voor een harde politiek van kredietbeperking en krap geld zijn er daarom niet of nauwe lijks meer, zodat de ruimte voor verdere rentedalingen nog steeds aanwezig is. Deze wetenschap blijft de beursmo- tor van olie voorzien en zal, zo is de algemene verwachting in beurskringen in New York en Amsterdam, ook in het nieuwe jaar de hausse voorlopig nog flink gaande houden. Een verdere koersstijging van 1050, zoals thans in Wall Street geldt, tot 1200 wordt algemeen voor mogelijk gehouden. Zoals bekend is het enorme optimis me op de Newyorkse effecten beurs van de afgelopen maan den ook op onze beurs niet zonder gevolgen gebleven. Na lang aarzelen kwam het Neder landse beleggingspubliek in beweging. Maar ook hic-r nam Amerika het voortouw. Want Amsterdam kwam pas los na dat Amerikaanse beleggings kringen de kpersen van een aantal prominente Nederland se aandelen al flink hadden op gejaagd. Het eigen publick deed de rest. En ondertussen rezen vele fondsen bijna de pot uit Zo kwam Unilever dit jaar van f153 op f211, een koers die nog nooit in de geschiedenis is voorgekomen. Gist-Brocades steeg van f61 tot byna f120, Elsevier-NDU van f 131 op ruim f200. Heineken van f47 op f95. Océ van der Gnnten van f 65 op f 176, Wessanen van f59 op f103 en KLM van f81 op f152. Koersstijgingen van 50 tot 100 procent. Maar ook hier speelde het markt technische aspect een grote rol. Want de aankopen werden bij voorkeur gericht op een aantal uitverkoren aandelen Een groot aantal aandelen waarvan de betrokken onder nemingen in moeilijk liggende bedrijfstakken werkzaam zijn minder gunstige of richten afkomstig zijn, werden vergeten of ternauwernood aangeroerd De index zou dan ook een ander beeld hebben getoond als alle genoteerde aandelen hierin waren opgeno men. Nu kon een geselecteerde groep van 50 fondsen in 1982 van 84 in januari tot even over de 100 in december oplopen, eenzelfde peil als zes jaar te rug De lokale industrie die eerder dit jaar nog 63 aansloeg, kwam niet verder dan 86 en bleef daarbij dus beneden het ge middelde peil van 1970 het jaar waann de index op 109 ITM I geijkt. Dit komt omdat tegen over een groot aantal zeer hoge topkoersen ook aandelen te rugliepen naar dieptcmvcaus Zo was voor Rijn-Schelde-Ver- olme 1982 byzonder ongunstig met een koersval van f39 op f 12. Eind deze week werd de notering zelfs geheel opge schort. Bos-Kalis üep terug van f70 op f30. Ook by KBB kwam het eind dit jaar tot een climax van tegenvallers. Niet overal zonneschijn dus. maar voor het gros van de Amster damse beurs gold dat de haus se vrywel tot de laatste dag van 1982 werd voortgezet Niet in de laatste plaats geholpen in december door een rut-u*e hauasegolf op de obligatie- markt waar de index steeg tot ruim 107 tegen 83 als laagste eerder dit jaar De hoogste ren tedragende 12,75 procent steeg daarbij tot de lieve koers van circa 135 procent.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19