Geen herziening eigen bijdrage Aftrekbaarheid groot onderhoud nader geregeld "Snoeien in uitkering jongeren moet ongedaan worden gemaakt" Vestiging Russisch consulaat onzeker C Senaat op de bres voor gehandicapten Hoger beroep Haagse Post Homofielen gechanteerd via contactadvertenties CDA weigert verzoek PvdA Den Uyl (PvdA) weer politicus van het jaar DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Burgemees ter van Rotterdam Peper heeft gisteren van minister Van den Broek van buitenlandse zaken geen enkele toezegging los we ten te krijgen over de eventuele vestiging van een consulaat van de Sowjet-Unie in de Maasstad. De enorme economische belan gen van Rotterdam (en Neder land, aldus Peper) bij het behou den van de handel met de Sow jet-Unie konden Van den Broek niet vermurwen verder te gaan dan nogmaals de zaak in januari in het kabinet te zullen bespre ken. Sowjet-ambassadeur Beletski dreigde eerder deze maand dat Moskou gedwongen zal zijn een deel van de goederenomzet, vooral de overslag van graan, naar Antwerpen en Hamburg te verplaatsen als de kwestie niet in de komende maanden kan wor den opgelost Beletski wenst een consulaat in Rotterdam om de volgens hem overbelaste consu laire afdeling van zijn ambassade in Den Haag te ontlasten. Daarnaast wil de ambassadeur Russische managers in zoge naamde „gemengde bedrijven" voor scheepsreparatie en be vrachting. In Antwerpen en Hamburg beschikt Moskou wel over beide faciliteiten. Na afloop van de bijeenkomst op het ministerie wilden Van den Broek noch Peper een oordeel geven over karakter en inhoud van het gesprek. Naast het duidelijke economische belang moet worden aangeno men dat er een aantal politieke aspecten een rol spelen. Ener zijds bestaat er nog steeds een ze kere mate van terughoudend heid in het Westen tegenover Moskou, na de Russische invasie in Afghanistan en de bemoeie nissen met de situatie in Polen. Daarnaast valt te denken aan on gerustheid bij de NAVO-bondge- noten, met name de Verenigde Staten, over een toename van de Russische economische invloed in Nederland en West-Europa. Ook in het conflict tussen de Ver enigde Staten en een aantal Westeuropese landen over de aanvoer van aardgas via een pij plijn uit Siberië is door Washing ton het argument van mogelijke economische chantage gebruikt Een groeiende Rotterdamse eco nomische afhankelijkheid van de Sowjet-Unie zou dezelfde kri tiek uit kunnen lokken. Op het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag hult men zich echter in stilzwijgen. Hoewel de minister van buiten landse zaken beslist over het al dan niet vestigen van consulaten en het toelaten van vreemdelin gen, zijn de overige twee betrok ken ministers, van economische zaken en justitie niet tegen een Russisch consulaat in Rotter dam, zo was al eerder gebleken. De toezegging van Van den Broek het Russische verzoek op nieuw in het kabinet te zullen be spreken sluit daarom de moge lijkheid dat de Russen alsnog toestemming krijgen niet hele maal uit AMSTERDAM (ANP) - Het opinieweekblad Haagse Post heeft besloten hoger beroep aan te tekenen tegen de uit spraak vorige week van de rechtbank in Amsterdam, waann het blad werd veroor deeld een rectificatie te plaat sen van een artikel uit de zo mer 1981. Daarin beschreef journalist Frans Dekkers de contacten die oud-Philips-directiese- cretaris De Graaff zou heb ben onderhouden met de Duitse Kriminalpoiizei en de Gestapo. De rechtbank in Amsterdam achtte het artikel deels beledigend, deels las terlijk. GRONINGEN (ANP) - In Groningen zijn homofielen gechanteerd die zyn ingegaan op een contactadvertentie in een regionaal dagblad. In die advertentie werden seksuele contacten aangeboden voor homofie len met de mogelijkheid om belangstellenden thuis te bezoeken By de Groninger politie zijn gevallen bekend van mensen die op deze advertentie ingingen en vervolgens m hun woning door onbekenden werden gechanteerd. In plaats van seksueel contact kregen de slachtoffers dreigementen te horen. Wanneer zij geen geld zouden geven, zouden de buurtbewoners worden ingelicht over de homoseksualiteit van het slachtoffer. In enke le gevallen werd huisraad vermeld en ruiten ingegooid. De Groninger politie waarschuwt homoseksuelen die op contactadver tenties ingaan in geen geval het eigen huisadres bekend te maken Volgens de politie is het bijzonder moeilik om op te treden tegen de chantage, omdat de slachtoffers meestal geen aangifte durven doen uit angst voor represailles. DEN HAAG (GPD/ANP) - De CDA-fractie in de Tweede Kamer is niet van plan in te gaan op het verzoek van de PvdA-fractie mee te werken aan een herziening van het besluit om per 1 februari 1983 een eigen bijdrage voor geneesmiddelen te vragen. Dit verzoek kwam, nadat gebleken is dat de eigen bijdrage van f2,50 niet per recept, maar per medicijn geheven zal worden. Ook bij het CDA dacht men tot gis teren dat de heffing per recept zou gaan plaatsvinden. De Zie kenfondsraad en de organisatie van apothekers maakten dinsdag echter bekend, dat voor elk af zonderlijk medicijn f2,50 be taald zal moeten worden. CDA-woordvoerster mevrouw Dien Cornelissen gaf toe, dat haar fractie vorige week uitging van een bijdrage per recept. Daarom stemde de fractie in met het voorstel van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid). Het PvdA-kamerlid Ina Muller-van Ast heeft mevrouw Cornelissen een brief gestuurd, waarin zij haar vraagt „een weg te zoeken zodat de nu in voorbereiding zijnde maatregel vóór 1 februari 1983 in heroverweging wordt ge nomen". Mevrouw Muller vindt het te lang duren om te wachten tot september, wanneer de eigen- DEN HAAG (ANP) - Het aftrekba re bedrag voor groot onderhoud aan de eigen woning is vastge steld op maximaal 20.000 gulden per jaar en minimaal 2000 gul den. Om de aftrek te financieren heb ben minister Ruding en staatsse cretaris Koning van financiën voorgesteld het huurwaardefor fait (de netto-huurwaarde van de eigen woning die voor de belas tingaangifte bij het inkomen moet worden opgeteld) te verho gen. De bewindslieden hebben gisteren een brief gestuurd naar de Tweede Kamer over de tijde lijke verruiming van de fiscale aftrekbaarheid. Het wetsont werp zal zo spoedig mogelijk worden ingediend. Aftrekbaar zijn de kosten van on derhoud, noodzakelijk om de woning in stand te houden. Daar onder vallen onder andere ver vanging van de elektrische be drading, tiet vervangen van een kapotte riolering of van verrotte WEERRAPPORTEN Amsterdam mist De Bilt mist Deelen mist Eelde geheel bew. raamkozijnen en het opheffen van gebreken aan de dakcon structie. Schilderwerk komt alleen in aan merking als het direct verband houdt met groot onderhoud. In de nieuwe regeling worden ook de kosten van thermische isola tie aftrekbaar, echter voor zover deze kosten direct samenhangen met groot onderhoud (dus als bij voorbeeld een dak wordt gerepa reerd en gelijktijdig geïsoleerd). Vanuit werkgeverskringen is te leurgesteld gereageerd op de nieuwe regeling. Ook de vakbon den noemden de nieuwe regeling onvoldoende. Werkgevers en werknemers zijn bijvoorbeeld van mening dat ook het schilder werk als aftrekpost zou moeten kunnen worden opgegeven. bijdrageregeling opnieuw wordt besproken. Aan het verzoek van de PvdA zal de CDA-fractie echter geen ge hoor geven. Volgens Dien Corne lissen is de vergissing niet van invloed geweest op de stellingna- me van haar fractie. Haar fractie genoten die zich met de voorbe reiding van het debat hebben be ziggehouden, zijn wel uitgegaan van een eigen bijdrage van een rijksdaalder per geneesmiddel. Fraude De eigen bijdrage voor geneesmid delen vergroot de kans op frau de, terwijl ook ontduiking van de maatregel niet uitgesloten is. Dat komt omdat de bijdrage van 2,50 gulden in verschillende gevallen de kosten van de medicijnen overtreft. Met name apotheek- houdende huisartsen zouden in zo'n geval hun patiënten alleen de medicijnkosten kunnen laten betalen en de medicijnen niet by het ziekenfonds te declareren. Ze zouden ook de eigen bijdrage wèl kunnen innen - eveneens zonder declaratie bij het fonds - en het verschil in eigen zak kun nen steken. Dit probleem is deze week aan de orde gekomen bij overleg tussen de organisaties van ziekenfond sen (VNZ), huisartsen (LHV) en apothekers (KNMP) over de praktische problemen rond de eigen bijdrage-maatregel. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft geen uitzondering gemaakt voor "goedkope" geneesmiddelen. Een woordvoerder van het min- siterie van WVC zei gisteren, dat de rijksdaaldermaatregel voorlo pig maar een half jaar geldt. In die tyd zullen gegevens worden verzameld aan de hand waarvan kan worden bekeken of de maat regel moet worden "aangepast" Daar valt volgens hem ook het probleem onder van het verschil tussen bijdrage en kosten. Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg 2 Bordeaux Brussel Frankfort Genève onbewolkt onbewolkt geheel bew. Helsinki geheel bew. -1-6 0 Lissabon onbewolkt Locamo onbewolkt Londen zwaar bew. Luxemburg onbewolkt Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs onbewolkt half bew. licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt Split licht bew. Stockholm licht bew. Wenen zwaar bew. Zurich licht bew. Casa Blanca half bew. Istanbul geheel bew. Las Palmas half bew. Tel-Aviv zwaar bew. Tunis half bew. DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Joop den Uyl is voor de zevende maal in tien jaar gekozen tot poli ticus van het jaar. Op de tweede plaats eindigde - op korte afstand - premier Lubbers. Derde werd, op grote afstand van dit duo, VVD-fractieleider Ed Nijpels. Aan deze verkiezing, die is geor ganiseerd door het weekblad De Tijd, is door 72 parlementaire journalisten meegedaan. Oud-premier Van Agt (CDA), de politicus van het jaar 1981, ein digde op de vierde plaats, vóór Charl Schwietert (VVD), oud-in formateur en PvdA-Tweede-Ka- merlid Van Kemenade, CPN- fractieleider Brouwer, GPV-frac- tieleider Schutte, oud-defensie minister Van Mierlo (D'66) en oud-PvdA-minister en kamerlid Van Thijn. Den Uyl en Lubbers spannen in de verkiezing zonder meer de kroon. Samen kregen zij meer dan de helft van alle uitgebrach te stemmen. In Den Uyl wordt dit jaar vooral gewaardeerd dat hij - als enige van de grote poli tieke leiders - op zyn post is ge bleven en onvermoeibaar op nieuw oppositie voert. Lubbers krijgt vooral waardering voor zijn heldere optreden ty- dens de debatten over de rege ringsverklaring en voor het feit dat hij eindelijk bereikt heeft wat hij altijd wilde: Van Agt opzy zet ten als CDA-leider en premier worden. Ed Nypels, die slechts een derde van het aantal stemmen van Den Uyl kreeg, wordt bewonderd om zyn verkiezingssucces, zyn vlot- AMSTERDAM - In de hoofdstad is deze week een moderne variant op de bekende schillenboer geïntroduceerd: de Milieubrxgade. Het is een gesubsidieerd project voor werkloze jongeren. Hier is een aantal leden van de brigade op weg met emmertjes, bedoeld om bruikbaar huisvuil te verzamelen (schillen e.d.J. optreden en zijn houding tijdens de kabinetsfor matie. Van Agt kreeg vooral veel stemmen omdat hij zich uit de politiek heeft teruggetrokken. Opmerkelijk is de vijfde plaats van Charl Schwietert, die na drie da gen al moest aftreden als staats secretaris van defensie. Zyn ver kiezing lijkt echter vooral inge geven doordat hij de politiek en de journalistiek in opspraak bracht. Een poedelprijs, zo wordt gezegd. Den Uyl: onvermoeibaar. Brandwonden centrum beschuldigd van dood patiënten ROTTERDAM (GPD) - Het mate- rieel van het brandwondencen trum van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam moet dringend worden verbeterd. Maar het is niet juist, dat het beperkte mate- rieel de dood van verschillende patiënten heeft veroorzaakt Dat zegt de directie van het zieken huis naar aanleiding van een anonieme klacht over de slechte uitrusting van het brandwonden centrum. Het centrum in Rotterdam behoort tot de drie ziekenhuizen, die zijn gespecialiseerd in de behande ling van brandwonden. De ande re twee zijn gevestigd in Bever wijk en Groningen. Het Rotter damse ziekenhuis fungeert als regionaal centrum voor het Rijn mondgebied en heel zuidwest- Nederland. De situatie in het Rotterdamse brandwondencentrum is al jaren nijpend. Door het gebrekkige materieel kunnen nauwelijks op timale resultaten worden be haald. Volgens de directie kan de isolatie van het centrum slechts met de uiterste krachtsinspan ning op peil worden gehouden Dat vraagt, aldus de directie, ex tra inspanning van artsen en ver pleegkundigen voor een optima le behandeling van de patiënten Gisteren vertelde e zegsman van het ziekenhuis in een ochtendblad dat als gevolg van de slechte isolatie van het centrum de afgelopen jaren ver schillende patiënten aan infec ties zyn overleden, terwijl ande ren onnodige littekens aan hun behandeling hebben overgehou den. De directie ontkent dit na drukkelijk. Het aantal sterfgevallen is niet verontrustend hoog, aldus de di rectie, die dat met cijfers staaft. In 1980 overleden vier van de 155 patiënten (2.6 procent). Dat is be neden de internationaal gelden de normen. De directie zegt, dat ondanks de beperkte uitrusting van het ge bouw van het brandwondencen trum de medische zorg aan pa tiënten op hetzelfde niveau staat als in andere centra. Wel erkent de directie, dat de renovatie van het brandwondencentrum drin gend gewenst is. In de afgelopen tien jaar heeft het centrum geen enkele noodzakelyke aanpassing ondergaan, ondanks diverse ver zoeken daartoe aan het ministe rie van volksgezondheid. Nog onlangs is aan de staatssecretaris een brandbrief gezonden met het verzoek spoedig een positieve beslissing te nemen over de voorgestelde vernieuwing en uit breiding. DEN HAAG (ANP) - De regering heeft door middel van een kunst greep getracht een onredelijke wijziging tot stand te brengen die in strijd is met voorschriften en met de belangen van een gro te groep jongeren. Dat is on rechtmatig. De intrekking van de rww-uitkenng moet dan ook on gedaan worden gemaakt. Dat betoogde gisteren mr. P. Ingel- se voor de president van de Haagse rechtbank in een kort ge ding dat de stichting NW-jonge- rencontact (de vereniging van werkende jongeren in Neder land) en twee werkloze school verlaters en hun vaders hadden aangespannen tegen de staat. In zet van het geding was om werk loze zestien- en zeventienjarige schoolverlaters op 1 januari 1983 alsnog voor een uitkering in aan merking te laten komen. De Tweede Kamer is vorige week akkoord gegaan met afschaffing van de uitkering voor jongeren. Mr. Ingelse betoogde dat de inko mensvermindering tot 174 gul den per maand kan oplopen, ter wijl hiermee ook de zelfstandig- heid van de zestien- en zeven tienjarigen verloren gaat. omdat de werkloze jongeren weer af hankelijk worden gemaakt van hun ouders. Namens de staat bewistte mr. J.L. Wykerslooth de klacht van de stichting en de jongeren. Vol gens hem hebben de ouders de wettelijke verplichting hun min derjarige kinderen te onderhou den. Zouden hun financiën nu tekort schieten door de nieuwe maatregel, dan bestaat in ons land nog steeds het stelsel van sociale voorzieningen dat op dit punt aan de behoefte van de ou ders tegemoet kan komen De Wykcerslooth benadrukte dat de overheid in beginsel vry is om gepubliceerde richtlynen in te trekken of door andere te ver vangen. De president van de Haagse recht bank. mr. J. Wynholt, zal op 5 ja nuari uitspraak doen. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) is be reid om gehandicapten, die voor heen een hoog inkomen verdien den, een extra tegemoetkoning via de wao te verschaffen. De be windsman deed deze toezegging gisteren in het debat in de Eerste Kamer over het inkomensbeleid voor 1983. De Senaat had hier in een motie unaniem op aange drongen. De woordvoerders van CDA, PvdA, WD en D'66 wezen de staatssecretaris er op dat een nieuwe wettelijke regeling, voor bepaalde groepen slecht dreigt uit te pakken. Deze groep ar beidsongeschikten verdiende voorheen een hoger dagloon uit arbeid dan het wettelijke maxi mum dagloon. In de nieuwe regeling wordt de hoogste uitkering beperkt tot 80 procent van het wettelyk maxi mum-dagloon. Daardoor zien de getroffenen hun inkomsten dras tisch dalen. De Eerste Kamer wil dan ook dat het kabinet de moge lijkheid opent dat een uitkering 100 procent van het maximum dagloon kan bedragen. De Graaf bet weten na te zullen gaan of de betrokken wao'ers recht hebben op boven-wettely- ke uitkeringen. Mochten deze aanvullende regebngen ontbre ken, dan is hij bereid via de wao een tegemoetkoming „te realise- De staatssecretaris had minder moeite met een tweede, unaniem aanvaarde motie. De Senaat vroeg hierin om een onderzoek naar de verschillen in behande ling tussen gehandicapten en an deren als gevolg van het pakket bezuinigingsmaatregelen. De Graaf zegde toe deze zaak te zullen onderzoeken, en eventu eel het rapport naar Eerste en Tweede Kamer te zullen zenden. Zoals was verwacht, aanvaardde de Senaat met de stemmen van CDA, WD en klein rechts het volledige pakket maatregelen. Met uitzondering van de voorge stelde verhoging van de ww-pre- mie stemde de PvdA tegen alle wetsvoorstellen Ook D'66 en CPN wezen grote delen van het pakket af. Bij het artikel dat risteren op de pagina Meningen werd afgedrukt over de eigen bij drage voor medicijnen is een foto geplaatst van staatsse cretaris Van der Reyden. Daarbij viel het onder schrift weg en is so ten on rechte de indruk gewekt dat het hier een foto betrof van de auteur, de Leidse apothe ker Broekhoff. Daarvoor on ze excuses. ADVERTENTIE MENKEN-LANDBOUW

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7