c Bouterse: nooit meer democratie Onlusten in Miami duren voort Conflict defensie: crisis Fins kabinet Mogelijk in '83 akkoord kernwapens Polen bereid tot regeling van schulden Libanon en Moskou aan kop in "nieuws-top-10" "Financiële steun Suriname verzekerd" Raad opgericht voor val Surinaams regime Waar staan wel tien tafels voor je klaar? Casino Scheveningen Staking van ambtenaren treft Israël Wat is het nieuwste besluit van een avondje uit Casino Scheveningen Arafat wil Arabische top Waar kun je tot diep inde nacht aan het strand spelen? Casino Scheveningen 'ij J Buitenland WASHINGTON (DPA/AFP) - Er bestaat een kans van 50 procent dat het Start-overleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie over een beperking van de strategische bewapening in 1983 met een akkoord wordt afgeslo ten. Dit meent Edward Rowny, die in de Start-besprekingen de Amerikaanse delegatie leidt. In een interview met de Ameri kaanse omroepmaatschappij NBC verklaarde Rowny gisteren, dat het laatste half jaar in het Start-overleg meer vooruitgang is geboekt dan bij de onderhan delingen voor het Salt-2-akkoord in twee jaar. Rowny deed sinds 1973 mee aan die laatste onder handelingen. maar kort voor de ondertekening van het Salt-2- Edward Rowny AP(- verdrag haakte hy af, omdat naar zijn oordeel de Sowjet-Unie in het akkoord eenzijdig werd be voordeeld. De Start-besprekingen begonnen op 29 juni dit jaar in Genève. Ze zijn op het moment verdaagd tot 2 februari. WARSCHAU (Reuter) - Polen blijft bereid tot onderhandelin gen over uitstel van betaling voor zijn schulden aan het Wes ten. De voorzitter van de Poolse commissie voor economische planning, Janusz Obodowski, heeft dit gisteren herhaald in de Sejm, het Poolse parlement. Hij zei dat de regering in Warschau hoopt op een regeling die niet na delig is voor de fundamentele Poolse belangen en geen buiten sporige stijging van de import- kosten meebrengt. Hoofdzakelijk door krachtig verzet van de Verenigde Staten is er niet over een nieuwe aflossings regeling voor buitenlandse vor deringen van ongeveer tien mil jard dollar op landen in het Wes ten gepraat sinds de uitroeping van de staat van beleg in decem ber van het vorige jaar. Polen heeft herhaaldelijk laten weten dat het wil onderhandelen. Het heeft met banken in het Westen al een regeling getroffen voor uit stel van betaling van ongeveer veertien miljard dollar. Nu de staat beleg morgen wordt opgeheven vinden de au toriteiten in Warschau dat de tyd gekomen is om de onderhande lingen met de Westerse regerin gen te hervatten. Naar dinsdag in Warschau werd meegedeeld zal de totale buitenlandse schuld van Polen volgend jaar met on geveer drie miljard dollar toene men. Polen hoopt op nieuw kre diet van het Westen voor ca. een miljard dollar en moet volgend jaar twee miljard dollar rente be talen. Dat bedrag hoopt de rege ring in een langlopende lening om te zetten. Obodowski verklaarde dat Polen een regeling met het Westen hoopt te kunnen treffen voor het uitsmeren van zijn schulden over vele jaren. Hij zei te verwachten dat de Poolse schuldeisers in het Westen daar een realistische kijk op zullen hebben. De Sejm heeft gisteren de Poolse nationale begroting voor 1983 aanvaard die gebaseerd is op een bescheiden economische groei na jaren van achteruitgang. De industriële produktie moet met vier procent toenemen en het na tionale inkomen (vergelijkbaar met het bruto nationaal produkt van Westerse landen) met 2,5 procent. Er wordt op een inflatie van vijftien procent gerekend. Het Poolse parlement heeft giste ren ook gedebatteerd over de economische planning tot 1990. De afgevaardigden zagen over het algemeen nog geen eind ko men aan de tekorten en de prijs stijgingen die 1982, het jaar on der de staat van beleg, hebben gekenmerkt. Tot 1985 is sober heid de boodschap. De opstellers van de plannen zien de komende drie jaar als een periode voor de overwinning van de economi sche crisis. DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 NEW YORK (AP) - De Libanese crisis en de opvolging van Leonid Brezjnjev door Joeri Andropov staan boven aan een lijst van de top-tien nieuwsverhalen voor 1982 die is samengesteld door redacteuren van dagbladen die abonnee zijn van de Associated Press. De invasie van Libanon door Israël, met de daarop volgende moord van de gekozen president en de massamoord van Palestijnen, kreeg iets meer punten dan de dood van Breqryev en de installatie van ex-KGB hoofd Joeri Andropov. De Falkland-crisis en de situatie in Polen werden respectievelijk derde en vierde. De resultaten van het internationale onderzoek: 1. Libanese crisis 2. Dood van Brezjnjev: installatie van Andropov 3. Falkland-oorlog 4. Polen, het verbod op Solidariteit en de vrijlating van Walesa 5. China wijkt af van Maoïsme, hervat dialoog met Sowjet-Unie 6. Schmidt treedt af in West-Duitsland, Kohl treedt aan 7. Wapenbesprekingen en groei van de anti-kernbeweging in het Westen 8. Ontslag van Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig, be noeming van Shultz 9. Socialisten winnen in Spanje 10. Gelijk: de oorlog tusen Iran en Irak en de dood van prinses Gracia van Monaco. PARAMARIBO (ANP) - "Er zal nooit meer een parlementaire democratie komen in Suriname". Dit heeft de Surinaamse bevelhebber Desi Bouterse gezegd in een vraagge sprek met de televisie in zijn land, zo meldde het gecontroleerde persbureau SNA gisteren. document dat is opgesteld door de militair Chas Mijnals, hoofd van de volksmobilisatie en nu genoemd als kandidaat-minister in een nieuwe kabinet. Het 11 pa gina's tellende document dat overigens al meer dan een half jaar geleden is geschreven, is aan het ANP ter inzage gegeven door een betrouwbare bron die ano niem wenst te blijven. Het is overigens niet geheel duide lijk in hoeverre het plan een rol speelt in de huidige beleidsplan nen van de militaire machtheb bers in Suriname. Volgens Bouterse wordt nu "rus tig" gewerkt aan een nieuw re geerprogramma en een nieuwe regering en komt er nooit meer een parlementaire democratie. Hij stelde verder dat "één van de grootste landen in de regio" zich bereid heeft verklaard de nodige financiële steun te verlenen "ter overbrugging van de huidige pe riode". Om welk land het gaat zei Bouterse niet. De lening moet worden gezien als een "politieke lening" en is bedoeld om te voor komen dat er sociale en econo mische chaos ontstaat in Surina me, aldus Bouterse. Bouterse stelde dat de parlemen taire democratie in Suriname nooit heeft gefunctioneerd. Hij herinnerde aan de "wilde tafere len in het parlementsgebouw, waarbij parlementariërs beslist niet het landbelang dienden", zo meldt SNA. De lening moet volgens Bouterse Liz in Tel Aviv Liz Taylor, de filmster, reist op het ogenblik door Israël en Libanon in een poging daar de vrede te bevorderen, zoals zij zelf bij vertrek zei. Hier in Tel-Aviv is ze samen te zien met een Libanees jongetje in een ziekenhuis. Melk als water De bestuurder van een melkau- to heeft de inhoud van zijn tank gebruikt om een auto- brand te blussen die het ge volg was van een verkeerson geluk op 280 kilometer ten oosten van Melbourne in Au stralië. Volgens de politie had de chauffeur direct een slang be vestigd aan de melktank en had de autobrand in geen tijd geblust. "Over de stank erna praat ik maar liever niet", zei een politie-agent. Emigratie joden Het aantal joden dat in 1982 de Sowjet-Unie heeft mogen verlaten is het laagste ge weest sinds men er twaalf jaar geleden een statistiek van ging bijhouden, verklaar den twee joodse organisaties in New York. Volgens de vereniging van Groot New York voor de Russische joden en de lande lijke vereniging voor de Rus sische joden werden dit jaar 2670 visa verstrekt, wat 72 procent minder is dan in '81. Tussen oktober '68 en oktober '82, aldus de twee verenigin gen hebben ongeveer 262.000 joden de Sowjet-Unie verla ten. De meesten hadden een visum voor Israël. Chinese supermarkt Chinezen hebben gisteroch tend vroeg drie uur in de ry gestaan voor de opening van de eerste supermarkt in Pe king voor 'gewone' mensen. Dat meldt een plaatselyk dagblad. Het eerste uur ver kocht de winkel voor een to taal bedrag van 1285 gulden. Enkele klanten besteedden in één keer 35 gulden, ongeveer de helft van het gemiddelde maandloon van arbeiders. voorkomen dat er sociale en eco nomische chaos ontstaat in Suri name, als gevolg van de stopzet ting van de financiële steun door Nederland. Hij herhaalde dat Su riname "juridisch, diplomatiek en internationaal" de stopzetting van de ontwikkelingshulp zal aanvechten. "Nederland zal dat geld moeten betalen, wij hebben er recht op", zo zei de militaire machthebber. Volgens Bouterse heeft Suriname op geen enkele wijze het samenwerkingsverdrag met Nederland geschonden en kan ons land niet door middel van "manipulatie met ontwikke lingsgelden" bepalen wat er in Suriname gebeurt. Nieuw plan Bij het revolutionair kader van de afdeling volksmobilisatie in Pa ramaribo bestaat een uitgewerkt plan voor een Surinaamse volks democratie die veel overeen komsten vertoont met het Cu baanse model. Dat blijkt uit een Een beeld van de rellen van gisteren. Wederom werden auto's r gegooid en in brand gestoken. Aan de basis van de volksdemocra tie staan de volkscomités. Deze volkscomités hebben tot taak de "ondersteuning, propagering en verdediging van de revolutie" Onder het tweede punt vallen-, propagering van de visie van de leiding van de revolutie, door spelen naar de top van de be hoeften van de basis, en propage ring van activiteiten van volksco- .mités onder de hele bevolking DEN HAAG (GPD) - Er komt een „politieke raad voor de bevrij ding van Suriname", die als pri mair doel heeft het ten val bren gen van het militaire regime in Suriname. Voorzitter wordt de voormalige president en premier van Suriname, Henk Chin A Sen, die sinds dinsdag in ons land is om over de samenstelling en doelstellingen van die raad te praten. De officiële oprichting wordt midden volgende week verwacht, aldus een nauw bij het overleg betrokken bron. Behalve Chin A Sen zullen andere mensen „met politiek gezag in de Surinaamse samenleving" in de raad plaatsnemen, zoals in het buitenland verblijvende leiders van de Moederbond en de stu dentenbeweging. Vrijwel zeker zal ook de oud-vice-premier André Haakmat deel uit gaan maken van de politieke raad. Behalve het politiek leiding geven aan het verzet in Suriname zelf, wordt als centrale taak genoemd het „ontwikkelen van een poli tieke lobby in politiek Den Haag" om ervoor te zorgen dat het beleid van de Nederlandse regering „blijft sporen met de beste manier om op niet-geweld- dadige wijze Bouterse op korte termijn ten val te brengen", al dus onze zegsman. Van de Nederlandse regering wordt verlangd dat wordt vastge- houdon aan opschorting van de ontwikkelingshulp. „Wij hebben de overtuiging dat het regime met efficiënte economische en politieke isolering niet zal everle ven", aldus André Haakmat gis teravond, die zei te verwachten dat dit al in de loop van 1983 tot het verdwynen van Bouterse zou kunnen leiden. MIAMI (DPA) - De onlusten in Miami, waarbij een man werd gedood en zeven personen zwaar gewond waren geraakt, duurden gisteren voort. Nog geen twaalf uur nadat de politie bloedige conflicten onder controle had weten te krijgen deden zich nieuwe incidenten voor. Benden jeug digen staken in de gettowijk Overtown auto's in brand en terroriseer den blanke automobilisten en passanten. De politie trad met traangas op tegen de onruststokers en bevrijdde een oudere blanke vrouw. Haar auto liet men heen en weer stuiteren. Een andere groep stak een auto in brand en joeg de bestuurder, wiens ge zicht door stenen en slagen bloedig was toegetakeld, de straat door. De politie grendelde uiteindelijk diverse hoofdstraten af. De onlusten waren in de nacht van dinsdag op woensdag uitgebroken nadat de politie had gepoogd een 21-jarige zwarte een wapen af te ne men. Daarbij werd de zwarte man door een schot van de politie gevaar lijk aan het hoofd getroffen. Als een lopend vuurtje verspreidde het valse bericht zich door Overtown dat de jongeman was gedood. De wijk ligt dicht bij de zwarte wijk Liberty City, waar in 1980 bij rassenonlusten 18 mensen omkwamen. Binnen de kortst mogelijke tijd trokken enige honderden mensen ste nen gooiend door de straten, staken auto's in brand en plunderden winkels. ADVERTENTIE In de speelzaal van Casino Scheveningen. Met een internationale staf korrekte croupiers, met bar en restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 HELSINKI (Reuter) - De Finse premier Kalevi Sorsa heeft giste ren bekendgemaakt dat zijn uit vier partijen bestaande rege ringscoalitie vandaag aftreedt. De sociaaldemocratische pre mier besloot tot deze stap nadat zijn socialistische en communis tische coalitiepartners tegen een door de regering voorgestelde verhoging van de militaire uitga ven stemden. De communisten en socialisten, met elkaar verbonden in de Volksdemocratische Liga, stem den in het parlement tegen rege ringsvoorstellen om de defensie uitgaven met 19 procent te ver hogen. Zij negeerden daarmee een waarschuwing van premier Sorsa dat hij een dergelijke op positie van regeringspartners niet zou dulden. In politieke kringen in Helsinki wordt het hoogst onwaarschijn lijk geacht dat Sorsa nu nog nieuwe verkiezingen zal uit schrijven. De oorspronkelijke verkiezingsdatum is maart, zodat wordt verwacht dat premier Sor sa zal voorstellen een interim-ka binet te vormen wanneer hij van- daag by president Mauno Koivis- to het officiële ontslag van zijn regering aanbieden. Zelfs zonder de volksdemocraten behouden de overige regerings partijen de sociaaldemocraten van Sorsa, de centrumpartij en de kleine Zweedse partij - met 103 zetels de meerderheid in het 200 leden tellende parlement (Eduskunta). De regering was van plan in 1983 in totaal 2 miljard gulden uit te ge ven voor defensie. Dat zou onge veer 1,5 procent zijn van het bru to nationale produkt en 5,8 pro cent van de begroting voor 1983. De volksdemocraten hebben zich steeds verzet tegen een ver hoging van de militaire uitgaven. Zij willen dat meer geld wordt besteed aan het stimuleren van de werkgelegenheid. Politieke commentatoren zijn voorts van mening dat de volksdemocraten zich graag wilden laten kennen als vredespartij zo vlak voor de verkiezingen van maart. In politieke kringen wordt veron dersteld dat het afhaken van de communisten bedoeld was om de sterke stalinistische vleugel van deze partij tevreden te stel len. Deze vleugel is onophoude lijk gekant geweest tegen de deelneming van de communis ten aan coalitiekringen de afgelo pen 15 jaar. Dit kostte volgens de Stalinisten de party stemmen. De volksdemocraten waren de eni- Premier Sorsa ge partij die in het parlement te gen de defensiebegroting stem de. De oppositie stemde met de overige regeringspartijen mee, waardoor de verhoging van de militaire uitgaven met 155 tegen 33 werd aangenomen. Het groot ste gedeelte van het geld zal wor den besteed aan wapens uit de Sowjet-Unie. TEL AVIV (UPI) - Naar schatting 60.000 ambtenaren in Israël heb ben gisteren het werk voor twee dagen neergelegd. Tot de staking is opgeroepen door de grote vak centrale Histradut, nadat het niet was gelukt nieuwe loonafspra- ken te maken voor de ongeveer 150.000 man overheidspersoneel. Overheidskantoren gingen dicht, de post werd niet bezorgd, en de radio en televisie staakten hun uitzendingen. Alleen de nieuws berichten worden uitgezonden. Afgelopen zondag gingen onge veer 90.000 gemeentewerkers voor onbepaalde tijd in staking. Het huisvuil stapelt zich op in de straten door de acties bij de vuilophaaldiensten. De onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst tussen Histradut en de regering zijn vastgelopen op het punt van de prijscompensatie. ADVERTENTIE j jf| Casino Scheveningen. Om even de sfeer te proeven of een rondje méé te draaien, of een glaasje aan de bar. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 CAIRO (UPI/AFP/Reuter) - Er is een topconferentie nodig waar op Egypte, de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en andere Arabische landen hun politiek ten aanzien van het Palestijnse probleem op elkaar afstemmen. De deelnemers aan de conferen tie zullen moeten proberen tot een eensgezind en "hecht" stand punt te komen om zo de Palestijnse rechten, zoals het recht op een eigen staat, te waarborgen. Dit meent Yasser Arafat, de lei der van de PLO. Arafat had op zijn nieuwe hoofdkwartier in Tunis een interview met een Egyptisch blad. In het vraaggesprek noemde hij Egypte de sleutel tot de vrede in het Midden-Oosten. "De oplossing ligt in een gemeenschappelijk Egyptisch-Arabisch-Palestijns stand punt. We moeten aan tafel gaan zitten voor onderling overleg. Ik ben bereid deze ontmoeting te organiseren en haar succes te verzekeren". Het was de eerste keer sinds Arafat vijf jaar geleden met Egypte brak dat de PLO-leider opriep tot overleg met dit land. ADVERTENTIE In Casino Scheveningen, dat pal aan het strand staat, lekker voor even een frisse neus. En lekker om even in spanning te ontspannen. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus. U-I. (170-512621 **- ■e—

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6