Steeds Buurthuis wil contact leggen tussen buitenlandse en Nederlandse jongeren Angst voor ontstaan 'petroleumfaculteit' -C Bouwvallige panden bij nieuwbouw worden opgeknapt Door deelneming aan cursus Shell Opnieuw kerstbomen gevonden DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 LEIDEN - Buitenlandse en Ne derlandse jongeren uit de wijk Groenoord kunnen elkaar sinds kort wekelijks ontmoeten tijdens een soosavond in het buurthuis. De soos. die vooral bedoeld is voor jongens en meisjes van der tien tot achttien jaar, is opgezet om de verstandhouding tussen Nederlandse en buitenlandse wijkbewoners te verbeteren. Dit gebeurt onder meer door het or ganiseren van ontspannende ac tiviteiten en het geven van voor lichting. Buurthuis Groenoord kreeg van de gemeente vierduizend gulden om de jongerensoos voor een half jaar op te zetten. De Turkse vormingswerker Ismail Kayalik begeleidt de soos, die vanaf 7 ja nuari weer elke vrijdagavond van half acht tot half elf wordt gehouden. Samen met stafmede- weker Tejo Janssens legt hij uit waarom de aandacht juist op jon geren van 14, 15, 16 jaar is ge richt: "Jongeren van die leeftijd kunnen heel hard tegen elkaar zijn. Ze gaan niet bepaald zacht zinnig met elkaar om en probe ren elkaar uit. Wanneer je ais bui tenlandse jongere dan ook de Experiment met wekelijkse soosavond in Groenoord t.1 n;n« k» hoolH Hp wprlfwii?p van Hp snria. cioon milt,,,» /.n oawnnntan "RuitonlonHco innoorpn hphhpn "Od dc klcutcrscholcr Nederlandse taal niet goed be heerst, delf je al snel het onder spit tegen Nederlanders". Om de jongeren nader tot elkaar te brengen worden er tijdens de soosavonden diverse ontspan nende activiteiten georganiseerd zoals muziek, video, film, sport of interculturele feestavonden. Eens in de maand is er een voor lichtingsavond waar de buiten landse jongeren wegwijs kunnen worden in het Leidse hulpverle ningscircuit. Zo kunnen bijvoor beeld de werkwijze van de socia le dienst, het GAK, de gemeente of de vreemdelingenwetgeving worden uitgelegd. Ismail: "Veel jongeren weten totaal de weg niet naar zulke instellingen. In een Turks dorpje kent iedereen de burgemeester en wanneer er iets is ga je naar hem toe. Hier zit het wel wat ingewikkelder in el kaar". Ook is er het plan buitenlandse jongeren voorlichting te laten ge ven aan Nederlanders over hun eigen cultuur en gewoonten. "Waarom een buitenlandse vrouw bijvoorbeeld een jurk over een lange broek heen draagt". Tijdens de eerstvolgen de bijeenkomst op 7 januari wordt de film Turkse aarde, Ne derlandse bodem' gedraaid. Vol gens Ismail zijn de makers van deze film er voor de eerste maal in geslaagd een juist beeld te scheppen van de problemen die zic)i tussen ouders en kinderen in buitenlandse gezinnen kun nen voordoen. "Buitenlandse jongeren hebben het vaak heel moeilijk thuis. Hun ouders leven verder met hun ou de ideeën en gewoonten die zelfs in Turkije of in Marokko zelf al achterhaald zijn. De kinderen komen veel meer in aanraking met de Nederlandse gewoonten en daardoor ontstaan de conflic ten. Het is onrustbarend hoeveel buitenlandse jongeren er tegen woordig van huis weglopen". Voor de jongere buitenlandse kin deren blijken de problemen veel minder te spelen. Tejo Janssens: "Op de kleuterscholen in Groenoord is 56 procent van de kinderen buitenlands, op de la gere scholen 29 procent Die kin deren gaan allemaal al met el kaar om, komen bij elkaar over de vloer zelfs. Buitenlandse kin deren tot twaalf jaar kennen vaak beter Leids dan de Leide- naars. We willen ook bepaald niet zeggen dat het allemaal zo slecht gesteld is in Groenoord: de burenhulp is hier fenomenaal. Wat de buurthuiswerkers wel steekt is het beleid van de over heden dat jarenlang achter de problemen heeft aangelopen. "Wij willen steeds een pas voor blijven en dan is het noodzake lijk om bij de jongeren te begin nen. Het u gunstig dat de ge-' meente erg positief tegenover deze jongerensoos staat. Wan neer het experiment na een half jaar ten einde loopt is het dan ook zaak de jongerensoos voort te zetten". Er zal dan wel een nieuwe begeleider moeten ko men daar Ismail Kayalik slechts tijdelijk als provinciaal vor mingswerker aangewezen is. De drie soosavonden die er al zijn geweest hebben een redelijke be langstelling genoten. Met ver taalde folders die deur aan deur in Groenoord worden verspreid, hoopt buurthuis Groenoord be zoekers te trekken. "We ver wachten de eerste keren heus niet direct honderd enthousiaste jongeren voor de deur. Maar het is belangrijk dat het aanbod er nu ligt. In Leiden is nooit eerder een dergelijk project voor jonge ren in die leeftijd opgezet Uit eindelijk hopen we heel veel jon geren te bereiken, maar dat is wel het werk van jaren". LEIDEN - De gemeente gaat een aantal bouwvallige panden aan de Derde Groenesteeg, Uiterste gracht, Middelstegracht en aan de Nieuwe Rijn van top tot teen opknappen. Het gaat om enkele historische panden met fraaie gevels die de tand des tijds maar nauwelijks hebben doorstaan. In de omge ving van de oude panden worden momenteel 86 woningwetwonin gen gebouwd op het terrein van de vroegere fabrieken van Van Wijk en Zaalberg, tussen de Ves- testraat en de Uiterstegracht. De laatste nieuwe woningen zullen naar verwachting begin 1983 klaar komen. Op de kop van de nieuwbouw, aan de Ir. Driessen- straat, worden vanaf januari nog negen woningwetwoningen en vijf woningen voor één- en twee persoonshuishoudens gebouwd. Om de bewoners van de nieuw bouw niet te confronteren met een al te slechte woonomgeving heeft de gemeente dus besloten om enkele naburige panden te restaureren. Het betreft de pan den Derde Groenesteeg 37c, 37d, 39/39a, 56, 58/58a en de Uiterste gracht 37, 39 en 41. In de nabije omgeving van deze panden staan ook de gemeentepanden Nieuwe Rijn 73 en Middelstegracht 1. De ze verkeren eveneens in zeer slechte bouwkundige staat en zullen ook worden opgeknapt. Met de restauratie van de gemeen tepanden is een totaal bedrag ge moeid van bijna twee miljoen gulden. Behalve een gemeente en rijkssubsidie is een eenmalige extra bijdrage van de gemeente (415.000 gulden) noodzakelijk om de woningen betaalbaar te houden. De huren van de geres taureerde panden zullen variëren van 322 gulden per maand, voor een kleine woning, tot 695 per NVSH De NVSH-afdeling Leiden or ganiseert vrijdag een specia le sociëteitsavond in de oude- jaarssfeer. De socièteisruim- te, Rapenburg 48, is van kwart over negen af geopend. Beatrix De speeltuinvereniging Prinses Beatrix houdt zaterdag avond een nieuwjaarsrecep tie in haar clubhuis aan de Schubertlaan, aanvang half negen. Overgang Maandag begint er een Vido- praatgroep in Leiden, waar nog plaatsen vrij zijn. Vido betekent: vrouwen in de over gang. Inlichtingen: Adriênne Stam, tel. 892114, Hortense Gijbeis, tel. 412808 en Riek de Jong 126646. Hengelsport Hengelsportvereniging De Sportvrienden viste de eerste wedstrijd van de wintercom petitie in de stadswateren. Gevist werd op maatvis. Uit slag: 1 K. Keizer 84 stuks, 2 J. Kriek 72, 3 E. Mooibroek 62, 4 Chr. Schouten 49, 5 W. Schou ten 49, 6 S. Gommans 45, 7 H. Jansen 41, 8 C. Schouten sr. 32, 9 J. Zee 15 en 10 B. Hans beek 14. LEIDEN - Mogen sociale wetenschappers meewerken aan een cursus voor werknemers van de Shell? Vier docenten van de Leidse subfaculteit der culturele antropologie en sociologie der niet-westerse volkeren vinden van wel. Nee, zegt dr. P. Kloos, antropo loog en lid van het bestuur van de subfaculteit Volgens hem onstaat er op die wijze op den duur een nieuwe petroleum-faculteit De panden aan de Uiterstegracht die de tand des tijds gerestaureerd. nauwelijks hebben doorstaan. Ze zullen worden maand, voor de grootste woning. De toekomstige bewoners ko men in principe in aanmerking voor individuele huursubsidie omdat de huren in elk geval be neden de huurgrens blijven. Een aantal van de te restaureren panden is, in sommige gevallen al enkele jaren, gekraakt. De be woners hebben bericht ontvan gen van het bureau huisvesting waarin hen wordt meegedeeld of men voor vervangende woon ruimte in aanmerking komt en op welke termijn de woningen ontruimd dienen te zijn. Ten ein de nieuwe kraakacties te voorko men worden de ontruimde pan den geblindeerd en worden de technische installaties onklaar gemaakt. Dat is al gebeurd met de woning Middelstegracht 1. Bij de woningen zullen ook enkele kleine bergingen worden ge bouwd. Voor de Islam-slager aan de Derde Groenesteeg zal achter de winkel een bescheiden op slagruimte worden neergezet, te gen een kostendekkende huur. Er is ook nog plaats om enkele bergingen te bouwen voor be langstellende buurtbewoners. Woningen en bergingen zullen worden beheerd door de Leidse Woningstichting (LWS). Het bureau Van Wijk/Gelderblom en Partners te Soest, dat de nieuwbouw heeft ontworpen voor het Van Wijk en Zaalberg- terrein, heeft ook het restauratie plan gemaakt voor de woningen aan de Derde Groenesteeg en de LEIDEN - De Leidse politie en de gemeentelijke reinigingsdienst hebben het gisteren opnieuw druk gehad met het opruimen van kerstbomen. Op diverse plaatsen in de stad werden verza melde bomen aangetroffen, ruim driehonderd in totaal. In het gymlokaal van de Prinses Ireneschool aan de Van Vollen- hovenkade lagen vijftig bomen opgeslagen. De verzamelaars wa ren het lokaal binnengedrongen door twee ruiten in te slaan. In de Roemer Visscherstraat vond de politie zestig bomen in een schuur. In de Duinhof meer dan honderd bomen. In de school De Nieuwe Vaart in de Sumatra- straat werden eveneens enkele tientallen bomen aangetroffen en verder in de Tomatenstraat en de Meloenstraat en aan de Zoe- terwoudseweg. Hier waren behalve kerstbomen ook ongeveer dertig autobanden opgeslagen. Vanochtend om vijf uur heeft de brandweer een vuur gedoofd aan de Ommedijkseweg (parallel aan de rijksweg Amster dam-Den Haag). Brandende kerstbomen en autobanden ver oorzaakten een dikke rookwolk, die over de rijksweg hing. LEIDEN - Drie personen raakten gisteravond licht gewond by een botsing op de Willem de Zwijger laan. De botsing werd om kwart voor negen veroorzaakt door een 52-jarige automobilist uit Lei den, die linksaf wilde slaan naar de Gooimeerlaan. Hy verleende geen voorrang aan een tegenlig ger, die op het kruispunt recht door reed in de richting van Oegstgeest. Uiterstegracht. Architect T.W. Mulder maakte het plan voor de panden Nieuwe Rijn 73 en Mid delstegracht 1. De restauraties worden uitgevoerd door de firma Schakel en Schrale uit Amster dam (Derde Groenesteeg/Uiter- stegracht), en door de firma Heembouw uit Roelofarends- veen (Nieuwe Rijn/Middelste gracht). De petroleumfaculteit: daarmee wordt de opleiding Indologie be doeld, die in 1925 aan de Utrechts universiteit werd opge richt Tot die tijd werden de mensen die bestuursambtenaar wilden worden in de gordel van smaragd opgeleid in Leiden, maar het bedrijfsleven wilde graag een tweede opleiding, om dat volgens een aantal onderne mers in Leiden hoogleraren rondliepen die teveel kritische geluiden lieten horen. Kloos geeft toe dat de subfaculteit der culturele antropologie en so ciologie der niet-westerse volke ren nog lang geen petroleum-fa culteit is, "maar", zegt hy, "je moet als sociale wetenschapper toch wel stekeblind zijn wil je meewerken aan een cursus van door Wim Brands de Shell. Kritisch kun je tijdens een dergelijke cursus echt niet zijn, want dan hoef je de volgen de keer niet meer terug te ko- Het is dom volgens Kloos om te zeggen: het gaat alleen maar om oliewinning en de landen in de Derde Wereld profiteren daar van. "Die oliewinning - dat is het probleem niet Nee, wat we ver geten is dat de Shell in de Derde Wereld ook landbouwartikelen verkoopt, die hier niet op de markt mogen worden gebracht. Zo'n multinational is een com plex mechanisme. Het zijn doch- Redactie: Bart Jungmann A Jaap Visser Sen mei fïo/emj bladkkeefd Eigen roem (3) Alfons Mittelmeijer doet alle kri tiek op het beleid van het be stuur van woningbouwvereni ging De Eendracht af met de woorden "vieze politieke las ter". De beschuldiging van CPN-gemeenteraadslid Jan Brands dat de in 1979 afgezette Eendracht-voorzitter Mittel meijer en zijn penningmeester Chris Hillebrand in 1980 zijn herkozen na een deel van de le denraad min of meer te hebben omgekocht (zie steeds van gis teren), moet de 'actiecommu- nist' volgens Mittelmeijer te zijner tijd maar eens waarma ken. Hij overweegt zelfs Brands voor de rechter te sle pen. Mittelmeijer zegt van de felle kri tiek beslist niet wakker te lig gen. "Want voor zover ik weet, heb ik een schoon geweten". De bestuursleden Jacques Koo ien, Piet van Es en Kees van den Dop van de 'bewoners commissie complex 2' denken daar heel anders over. Ook zy hebben zware kritiek op het beleid van het Eendracht-be- stuur en willen dat niet langer onder stoelen of bestuurstafels steken. Het drietal voelt zich overvallen met de renovatieplannen van 'complex 2', Parkstraat en om geving. In maart van dit jaar kregen zij een brief van het Eendracht-bestuur in de bus waarin werd gesproken over een renovatieproject van de 124 woningen in de omgeving van het Kooipark. "En dat ter wijl er nog maar twee jaar gele den voor zeker een paar ton aan de huizen is opgeknapt en er gezegd werd dat zeker de eerstkomende jaren niet gere noveerd zou worden". Een maand na de Eendracht- brief volgde een bewonersver gadering waarop maar liefst 165 bewoners present waren. Op deze vergadering werd de genoemde 'bewonerscommis sie complex 2' gekozen. Een commissie die de renovatie zou begeleiden en suggesties en wensen van bewoners zou aandragen. Dat aandragen is volgens Kooien, Van Es en Van den Dop in ruime mate ge beurd, maar het effect is tot op heden nul komma nul. "We hebben al die maanden ge woon voor 'Jan met de korte Jacques Kooien, Piet van Es en Kees van den Dop (van links naar rechts) in de Kooi-ghetto, zoals zij de omgeving van de Parkstraat noemen. (Foto Holvast» achternaam' gewerkt. Al onze suggesties worden of op de lange baan geschoven of afge wezen". De drie commissieleden vinden dat het renovatieplan voor de Parkstraat en omgeving (in no vember ministerieel goedge keurd) veel te duur is. "Op de eerste bewonersvergadering werd nog gesproken over reno- vatiekosten van gemiddeld 60.000 gulden per woning. Drie vergaderingen later was dat al 70.000 gulden en in de Renova tiekrant lazen we een bedrag van gemiddeld 96.000 per wo ning. Toen zyn wij in opstand gekomen omdat we bang zijn dat de huur van de gerenoveer de woningen straks voor veel mensen onbetaalbaar wordt". De huren worden verhoogd met 2,5 procent van de renovatie- kosten op jaarbasis. Aangezien 2,5 procent van 96.000 gulden neerkomt op een huurverho ging van 2400 gulden, gaat de gemiddelde Parkstraatbewo ner straks dus 200 gulden per maand meer betalen. "Mensen die van een bescheiden aow-tje leven, moeten straks huren van zo'n 500 gulden gaan beta len. Dan kunnen de heren van de Eendracht wel mooie woor den spreken over huurgewen- ning en zo, maar dat is met te rugwerkende kracht. Dus over een jaar of twee, drie zitten die mensen dan alsnog zwaar in de problemen", jammeren Koo ien, Van Es en Van den Dop, die alledrie zelf een wao-uitke- ring 'genieten'. Eigen roem (4) "Verdacht", noemt het bewoner strio het 'aannemersbeleid' van De Eendracht en de ge meente. Voor een aanneem- som van 8,4 miljoen gulden heeft het aannemersbedrijf Ar- bouw dit renovatieproject in de wacht gesleept. Deze Leidse aannemer is ook by eerdere re- novatieklussen in De Kooi be trokken. Volgens Jacques Kooien bestaat er een meer dan goede relatie tussen het Eendracht-bestuur en de Ar- bouw-directie. "waardoor je makkelijker de kernraketten uit Nederland houdt dan de Ar bouw uit De Kooi". Arbouw heeft de Kooi-order gekregen zonder aan een 'open inschrij ving' mee te hoeven doen. Piet van Es heeft een andere grote Leidse aannemer een of ficiële offerte laten maken voor de renovatie van zijn woning in de Atjehstraat waarvoor Ar bouw ruim 80.000 gulden re kende. De aannemer van Van Es kwam op een bedrag van 55.000 gulden uit "Er kan dus makkelijk op dit renovatiepro ject worden bezuinigd", vindt Van Es, "waardoor de huren straks minder hoog kunnen uitvallen". Volgens huisvestingambtenaar Adema is er geen open in schrijving voor het aannemen van dit renovatieproject ge houden omwille van de tijd. "Onze plannen moesten voor oktober in Den Haag zijn om geld van het rijk te krijgen. Daarom moest alles in een heel kort tijdbestek worden rond gemaakt", verontschuldigt hy ziclL Adema wijst er op dat een onaf hankelijk bureau nu de bere keningen van Arbouw aan het bekijken is. Hij verwacht dat de cijfers in de eerste of tweede week van januari naast elkaar kunnen worden gelegd. Hij be looft dat behalve het Een- dracht-bestuur ook de 'bewo nerscommissie complex 2' mag meekijken. Kooien. Van Es en Van den Dop beschuldigen het Eendracht- bestuur en ook de stichting Welzijn er van de renovatie er uit alle macht te hebben door gedrukt. "Bestuursleden van De Eendracht en de welzijns werker van de gemeente heb ben veel mensen bang ge maakt, juist door met die reno vatie te dreigen. Oudere men sen werd gezegd dat ze maar beter mee konden werken om dat die renovatie er toch wel zou komen". De 'intimidators' hebben gelyk gehad. De renovatie is er geko men want de wettelijke ter mijn van dertig dagen om te gen het renovatieplan in be roep te gaan, is verstreken. Tot grote woede van het bewoners comité dat zegt dat De Een dracht "willens en wetens" de bcroepsmogelykheid heeft verzwegen. "Zie je wel", is de reactie van voorzitter Alfons Mittelmeijer, "allemaal vieze laster. We heb ben namelijk een pamflet rondgestuurd toen de ministe riële goedkeuring was verkre gen". Maar of in dat pamflet ook de beroepsmogclykheid werd genoemd kan hy zich niet meer herinneren. Kooien kan dat wel: "Natuurlijk heeft dat er niet in gestaan an ders hadden er al lang be zwaarschriften bij de Raad van State gelegen". J.V. 6c B J. terondernemingen die dergelijke spullen verkopen, anders ge zegd: je denkt: de Shell houdt zich toch alleen maar met olie winning bezig, maar zo simpel zitten de zaken niet in elkaar". Voor de docenten die meewerken aan de cursus is ethiek klaarblij kelijk bijzaak, oordeelt Kloos. "Het is naief wat die mensen doen. Je moet echt geweldig goed oppassen. De grenzen tus sen wetenschap en ideologie zijn sowieso vaag. op deze manier worden ze nog vager. Daar komt bij: je verspeelt ook je goodwill in de Derde Wereld op den duur. Kijk, die mensen staan sceptisch tegenover sociale wetenschap pers, omdat die vroeger samen werkten met de kolonialisten. Als die mensen nu zien dat socia le wetenschappers meewerken aan cursussen voor medewer kers van multinationals, dan zul len ze zeggen: zie je wel, het zijn gewoon handlangers van de machthebbers gebleven". Als het er op aankomt kan de Shell toch zelf ook wel cursussen sa menstellen; cultureel-antroplogi- sche boeken genoeg. Kloos: "Dat is natuurlijk een probleem waar antropologen wel eens mee zit ten. Publiceer je bijvoorbeeld een opzienbarend boek, dan zijn de gegevens beschikbaar. Som migen zullen dan ook besluiten: we publiceren dat boek niet Mijn grote probleem is echter: die Leidse docenten staan hele maal niet stil bij die vraag". Overschat Prof. dr. Galjart is één van de do centen die meerwerkt aan de cursus. Hy vindt de hele kwestie nogal overschat "Om te begin nen geven wy paar een paar uur op één dag les. Kijk, het gaat om cursussen die worden georgani seerd door het Komnklyk Insti tuut voor de Tropen. Ze duren telkens een week. In die paar uur die ons ter beschikking staan praten we over de relativiteit van culturele normen en waarden. We proberen die mensen ervan te overtuigen dat je jezelf met al te serieus moet nemen Je kunt ook zeggen: neem die andere mensen even serieus als jezelf'. Is ethiek bijzaak voor Galjart? "Ik ben het met Kloos oneens over de mogelyke gevolgen van zo'n cursus. En dat ethiek voor my byzaak is...ach, dat is voor zyn rekening. Nogmaals: die cursus wordt overschat Wat wy vertel len staat ook in boeken. Daar komt by dat onze lessen niet eens daverend goed worden ge vonden door de cursisten. Ze zyn te zwaar, kryg ik de indruk" Desgewenst kan er tydens een cur sus wel degelyk kritisch worden gepraat over Shell volgens Gal jart "Maar dan moeten de cursis ten er wel zelf over beginnen, want kyk: ze hebben ons ge vraagd om tc praten over de rela tiviteit van culturele waarden en normen. Nou. als je wordt inge huurd om over A te praten, dan begin je niet over B. Als u een pakje Camel vraagt dan wilt u toch ook Camel en geen Stuyve- sant!" Natuurlijk, je moet oppassen dat de grenzen tussen ideologie en sociale wetenschappen met ver vagen, "maar", oordeelt Galjart, "daarvoor moet je altyd oppas sen. Ook als je zegt: myn onder zoek moet dienstbaar zyn aan dc bewoners van de Derde Wereld, ook dan geldt: waak ervoor dat die grenzen niet vervagen En wat betreft de opmerking dat on ze subfaculteit een nieuwe petro leum-faculteit zou kunnen wor den worden: daarom heb ik moe ten lachen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3