Bettine Yriesek oop: van de hemel naar de hel en terug C Sport in 1982: nog niet eerder zoveel doden... "Moet je die twee zien" Terugblik op een dramatise ■h topjaar HAZERSWOUDE (ANP) - "Een waanzinnig jaar. Ik ben van de hemel naar de hel gegaan. Pas nu ben ik weer op de terugweg". Te rugblikken met Bettine Vriesekoop (21) op 1982 resulteert logischerwijs in een topjaar op sportief ge bied en dramatiek in het persoonlijke vlak. De sportieve prestaties lo gen er niet om, waren van uitzonderlijk niveau: winst in de EK-top-12 in Nantes en Europees kam pioene in het Hongaarse Boedapest. Beide malen werd de beslissing gefor ceerd in direkte confron taties met Jill Hammers- ley. Was de Britse aartsrivale in vooraf gaande jaren met haar stugge verdediging een te groot obsta kel, in '82 volgde de doorbraak en schoof Vriesekoop op naar de top van de Europese ranglijst. Op wereldniveau werd zij na ne gen Aziatische speelsters de eer ste Europese met de tiende plaats. Dramatiek lag er op het persoonlij ke vlak. Een kopstoot dwong bondscoach Gerard Bakker tot ontslagname. De tuchtcommis- sie zette hem 24 maanden inter nationaal buitenspel. De zich ui terst traag voortslepende affaire plus de opvolgingskwestie gre pen Vriesekoop emotioneel zo sterk aan, dat ze het lange tijd "allemaal niet meer zag zitten en vaak overwoog te stoppen". Pas nadat ze haar wensen schrifte lijk had geformuleerd en de bond in bedekte termen te ver staan had gegeven, dat ze bij niet-inwilliging haar carrière zou beëindigen, kon ze enigszins af stand nemen van de zaak. Oud voorzitter Poulissen werd min of meer haar zaakwaarnemer en zelf wiste ze alle spanningen uit door keihard de opgelopen trai ningsachterstand weg te werken. In november vloog de kogel ten slotte door de kerk: haar wensen werden gehonoreerd. Nora Bak ker werd zonder diploma's en er varing op haar voordracht be noemd tot nationaal dames- coach. Bewogen Voor de entree van Nora Bakker had Bettine Vriesekoop al een bewogen seizoen achter de rug. Begin 1982 verliep alles naar wens voor de tandem Vriese- koop/Gerard Bakker. Na haar uitverkiezing tot sportvrouw van het jaar overtuigde een plaats bij de laatste acht tijdens de sterk bezette open Engelse kampioen schappen (verlies tegen de Chi nese Dai Li Li, zesde op de we reldranglijst) het duo ervan, dat de vorm voor de top-12 aanwezig Een dag eerder dan de concurren tie arriveerden Vriesekoop, Bak ker en trainingspartner Patrick Swier in Nantes. De extra trai ningsuren in de Franse haven stad bleken zeer profijtelijk. Het celluloid balletje was aan de te zachte kant, een probleem dat verschillende spelers en -sters op de eerste avond in moeilijkheden bracht, maar door Vriesekoop terdege was onderkend. Na tien ronden gaan Vriesekoop en Hammersley de finale in met elk een nederlaag op hun naam. Brit se journalisten voorspellen stuk voor stuk een gemakkelijke overwinning voor Jill. Ook Ge rard Bakker is pessimistisch. Nerveus stapt hij door de wan delgangen. "Hammersley heeft veel meer ervaring dan Bettine. Ik geloof er niet in. Eerlijk niet". De Britten en Bakker lijken na de eerste game gelijk te krijgen. Bettine verspeelt een 20-16 voor sprong. "Als ik nu tien maanden later op de video terugkijk naar die beelden, begrijp ik er nog niets van. Ik heb vier gamepun- ten, één goeie klap en ik ben er, toch sta ik verlamd achter die ta fel. Onvoorstelbaar". De ene goeie klap blijft uit, Ham mersley wint de eerste game met Sport DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 DO! 22-20 en neemt in het begin van de tweede een stevig voorschot op de eindzege. Punt voor punt loopt ze uit. Vriesekoop staat ge hypnotiseerd achter de tafel, kan de mentale opdoffer kennelijk niet verwerken. Op zijn stoel pro beert een radeloze Gerard Bak ker met gebaren en opmerkin gen zijn pupil wakker te schud den. Pas op 9-16 "ontwaakt" Vriesekoop en legt ze haar pas sieve houding af. De metamorfo se is opmerkelijk. In hoog tempo achterhaalt ze haar opponente en maakt de stand in games gelijk. In de derde en beslissende volgen de dramatische taferelen zich snel op. In de verlenging wint "Tinus" voor de eerste keer de top-12. Haar emoties kennen geen grenzen en worden door fo tograaf Collette zo uitstekend in beeld gebracht, dat hij er de prijs voor de beste sportfoto van het jaar mee wint. Twintig meege reisde Hazerswoudse supporters breken de sporthal in Nantes bij na af en bouwen tot diep in de nacht een spontaan feest, dat nu nog bij Vriesekoop lachstuipen veroorzaakt. Op het podium in Boedapest staat een huilende, zich van pijn verbijtende Vriesekoop. "Ik was compleet kapot". "Dat vergeet ik nooit meer, in dat kleine cafeetje tegenover het sta tion. Wat we daar gelachen heb ben... Ik denk dat iedereen zo uit gelaten was omdat niemand er op gerekend had, dat ik zou win nen. Ikzelf eigenlijk ook niet. Ik was bang voor Hammersley, had al drie keer in de finale van haar verloren. Als ik weer verloren had, zou ik ongetwijfeld de Jopie Zoetemelk van het tafeltennis geworden zijn en daar voelde ik niets voor". Doorbraak De overwinning in de top-12 bete kent een definitieve doorbraak naar de toppositie in Europa. Maar het voornaamste pluspunt is dat met het EK in het vooruit zicht voor eens en altijd afgere kend is met het complex-Ham- mersley. Onmiddellijk wordt ze tot grootste kanshebster voor de Europese titel in Boedapest ge bombardeerd. Wie kan haar van de titel afhouden? Hammersley toch nog, de Hongaarse speel sters Urban, Magos of Olah, die voor eigen publiek spelen? Ei genlijk niemand, mits de Hazers woudse in de juiste vorm steekt. En daar schort het juist aan in de landenwedstrijden. Vriesekoop blijkt allerminst in goede doen, verliest geregeld op onthutsende wijze en raakt door de spannin gen geïrriteerd. Pas op de rust dag voor aanvang van het indivi duele toernooi klaart haar ge zicht op. Tijdens de afsluitende, straffe training met Gerard Bak ker keert het ritme terug. De sla gen krijgen weer de juiste lengte, de vastheid is praktisch normaal. Dan slaat het noodlot toe. Zoals ze twee jaar eerder in Bern de Euro pese titel verspeelde door een he vige griepaanval, zo wordt een infectie op de hiel haar in Boeda pest bijna noodlottig. Een on zorgvuldig behandelde bloed- blaar stelt niet alleen de medi sche begeleiding ter discussie, maar werpt Bettine bijkans uit het toernooi, voordat ze nog maar een balletje geslagen heeft. Gewoon lopen kan ze niet, laat staan tafeltennissen. Goede raad is duur. In het ziekenhuis van Boedapest wil men direkt opera tief ingrijpen, fysiotherapeut Van Schie kan dat op 't nippertje voorkomen. "Dan had ik het wel kunnen verge ten", blikt Vriesekoop terug. "Ik wilde spelen, koste wat het kost. In die dagen had ik maar een doel voor ogen: ik speel totdat ik erbij neerval. Ik moest en zou een gooi naar de titel doen. Alle opofferingen, alle trainingen heb ik dat voor ogen gehad: de Euro pese titel. Dat wilde ik niet zo maar opgeven door een achterlij ke infectie". Overleg met de Hongaarse ploeg- arts en Leo Heere van Papendal resulteren in pijnstillende injec ties, voor elke wedstrijd één, soms twee, en een spierverster- kend middel. De paardemidde- len houden haar overeind en hel pen haar probleemloos naar de finale, opnieuw tegen Hammers ley. Weer heeft de Britse huis moeder in de aanloop de meeste indruk gemaakt. Tot de finale heeft ze nog geen partij verloren. Ze verkeert in "bloedvorm", zo als Gerard Bakker uiterst reëel stelt. Geen vrees 'Toch bezat ik geen enkele vrees voor haar", herinnert Vriesekoop "Ik h n Gerard beter dan wie ook. Hij is in het verleden alleen tegengewerkt en die frustaties hebben zich vertaald in die stoot". zich. "Ik was er echt van over tuigd dat ik zou winnen. Na de overwinning in Nantes had ik voor mezelf het gevoel, dat ik in de toekomst nog maar spora disch van haar zou verliezen. En in Boedapest had ik dat gevoel nog". Het zelfvertrouwen kan niet verhe len, dat Hammersley lange tijd gelijke en zelfs betere kansen op de overwinning heeft gehad. Pas in de vijfde en laatste game drukt Bettine echt door en met 21-16 haalt ze de buit binnen. Vreugdetranen maken daarna al ras plaats voor een echte huilbui, als de verdoving is uitgewerkt De ceremonie protocollaire moet worden uitgesteld. Twee injec ties kunnen de pijn niet verdrij ven en op het podium staat een huilende, zich van pijn verbijten de Vriesekoop. De dubbelfmale met Sandra de Kruiff laat ze lo pen. Drie dagen spanning ontla den zich in een emotionele wa terval. "Ik kon echt niet meer, was com pleet kapot, opgebrand. Achteraf vraag je je af of het allemaal wel de moeite waard is geweest. Om dat ik kampioene werd, zeg ik ja. In het andere geval weet ik het nog niet zo zeker. Net zo min of ik het nog een keer zou over doen. Na thuiskomst heb ik ze ker zes weken niet normaal kun nen lopen". Met tweemaal goud (enkel, mixed met Grubba) en zilver (dubbel met De Kruiff) is Bettine Vriese koop de "ster" van de Hongaarse EK. De bondsafvaardiging deelt volop mee in de vreugde, schen ken volop champagne en laten zich uitgebreid op de borst slaan. Hel Twee maanden later belandt Betti ne Vriesekoop "in de hel". Ge rard Bakker dient Ron van Span je tijdens een trainingskamp voor junioren een kopstoot toe, die de intieme pingpongwereld op zijn kop zet. "Dat was de zwartste dag van mijn leven. Ik moest daarna gewoon doortrai- nen. Dat hield ik een half uurtje vol. Toen gooide ik mijn batje in mijn tas en vertrok naar mijn ka mer, en de volgende dag naar huis". De affaire krijgt een vervelend en pijnlijk staartje. Bakker wordt door de tuchtcommissie voor twee jaar geschorst als nationaal bondscoach. Vriesekoop is razend, ageert heftig, dreigt met stoppen, maar bereikt vrijwel niets. "Ik ken Gerard be ter dan wie ook. Hij is in het verleden alleen maar tegenge werkt. Die frustaties hebben zich vertaald in die stoot. Dat inci dent wil ik niet goed praten. He lemaal niet. Dat is vreselijk stom van hem geweest. Maar je kan het een niet los zien van het an der. De bond heeft dat wel ge daan, heeft zich de houding aan gemeten dat de stoot een zaak op zichzelf was, en daarover kan ik me ontzettend opwinden". "Wy hebben tien jaar tegen alle stromingen moeten oproeien. Toen wij begonnen, lachte ieder een ons uit. Moet je die twee in Hazerswoude zien, werd er geg niffeld, iedereen wees naar zijn voorhoofd. We hebben geen cen tje medewerking van de bond ge had, alles zelf moeten uitdokte ren en improviseren. Na jaren krijgen we eindelijk succes, en dan staat de bond opeens voor aan. Dan willen ze ook wel gekie teld worden". De monoloog valt niet te onderbre ken. "Maar daarna veranderde er nog niets. Gerard had dan wel bewezen op zijn terrein een auto riteit te zijn, wiens mening in Oost-Europa gerespecteerd wordt, in eigen land werd hij ver guisd, al die jaren had hij voor een habbekrats gewerkt, terwijl de bondscoach bij de heren, die geen vinger uitstak, een vet sala ris in zijn zak stak. Dat prikkelde hem, dat gebrek aan erkenning. Dag in, dag uit streefden wij be paalde successen na. Na tien jaar verwezenlijken we die en het eni ge watje krijgt van hogerhand, is een minzaam schouderklopje. In de trant van: goed zo, knul. Daar word je toch razend van". Door de affaire en de lakse reactie van bondswege wordt de breuk met het blazerdom definitief. "Ik ga mijn eigen weg, voor zover dat mogelijk is. Praten doe ik alleen in de hoogst noodzakelijke ge vallen met ze. Als het echt niet anders kan. Voor mij hebben ze afgedaan. Of de bezem moet grondig door de stal, dat zal wel licht de zaak veranderen. Maar dat zie ik niet één-twee-drie ge beuren. Die lui zitten steenvast in het zadel". Knieval De dreiging van een voortijdig beëindiging van haar carrière wordt na lang aarzelen door de bond zelf weggenomen. De sportcommissie adviseert ten slotte de wensen van Vriesekoop te honoreren en benoemt Nora Bakker tot opvolgster van Ge rard Bakker. Daarmee gaat de bond volledig door de knieën. Nog geen jaar eerder werd Scylla-coach Theo Bakker bij de heren gepasseerd, omdat hij niet over de vereiste papieren beschikte. Nora Bakker heeft geen papieren en geen er varing, springt zomaar in het diepe na overleg met Gerard Bakker en Vriesekoop en wordt de functie toegewezen. "Ik ken Nora van vroeger. Had de indruk dat zij qua karakter wel bij mij zou passen. Gerard had haar vroeger getraind. Die vond Nora de ideale persoon voor mij. De bond heeft nog wel Bert van der Helm en Theo Bakker ge polst Ze zijn niet op het aanbod ingegaan. In beide gevallen had ik trouwens nee gezegd". De samenwerking met Nora Bak ker verloopt naar tevredenheid. "We moeten nog aan elkaar wen nen, maar het klikt. Op het eerste toernooi in Joegoslavië zat ze nog wat onwennig op haar stoel, maar in Straatsburg ging het al een stuk beter". In de Franse stad behaalt Vriese koop haar derde grote succes in 1982. Ze verslaat drie Chinezen op rij, in de finale zelfs Qi Bao Xiang (vierde op de wereldrang lijst en tweede in eigen land) en wint de open Franse titel. De dag voor de finale wordt ze aan genaam verrast als Gerard Bak ker volkomen onverwacht de zaal binnenstapt. "We hadden af gesproken dat hij niet zou ko men. Maar toen hij via de radio hoorde, dat het zo goed ging, kon hij niet op zijn stoel blijven zit ten". Tijdens de laatste zware partijen heeft ze veel steun aan haar club- coach. "Telkens wanneer ik de draad dreigde kwijt te raken, keek ik even stiekem naar de tri bune, zag Gerard de bekende ge baren maken en kwam zo over de dode punten heen". "Vlammen" In Tokio zal Gerard Bakker eind april waarschijnlijk niet van de partij zijn. In Engeland tijdens de Top-12 begin februari wel. Op beide evenementen wil Bettine Vriesekoop "vlammen". "Het zal moeilijk worden. Op de Top-12 komen dit keer meer ver dedigsters dan ooit en dat maakt het erniet gemakkelijker op. In Tokio wil ik in ieder geval bij de laatste acht komen, zo mogelijk de laatste vier. Dan is de WK voor mij geslaagd. Op de we reldtitel reken ik niet. Er zijn in China minstens honderd speel sters die gelijkwaardig zijn aan mij, of beter. Dus is het irreëel om te zeggen dat ik wereldkam pioene word. Maar ik zal er wel voor vechten, tot de laatste snik". ♦HAMBURG (DPA) - Het sportjaar 1982 heeft zijn sportieve hoogtepunten ge kend. In vergelijking tot vorige jaren, eiste de sport echter in verhouding tot de sportieve topprestaties ook veel do den. Ongelukken, onverwachte situaties, fou tieve beoordelingen en catastrofale fouten leidden tot ongevallen met een dodelijke afloop. Nog niet eerder kwa men zoveel bekende sportlieden om het leven in zo'n korte tijdspanne. Niet alleen tijdens het beoefenen van hun sport, ook door ongelukken in hun "ei gen tijd". En evenmin alleen in de sporten waaraan ongelukken inherent zijn, zoals de snelheidssport. Ook bij bijvoorbeeld paardesport en scher men. Het ongeval van de schermer Wladimir Smirnov, bij de wereldkampioen schappen in Rome op 19 juli, was wel zeer schokkend. Het uiteinde van de afgebroken floret van zijn tegenstan der, de Westduitser Matthias Behr, drong door het masker via het oog in de schedel van Smirnov. Opname in het ziekenhuis mocht niet meer baten: na tien dagen in coma te hebben gele gen overleed de Olympisch en ex-we reldkampioen uit de Sowjet-Unie. Het zette het onderzoek naar veiliger wa pens en een nog betere bescherming in deze sport versneld voort. In de paardesport is de military onge twijfeld het onderdeel met de grootste kansen, voor zowel paard als ruiter, op een ongeval. Drie ruiters overleefden wedstrijden in 1982 niet. In april werd de 26-jarige Engelse Sara Bailey in Brigstock na een val door haar paard doodgetrapt. De Westduitser Wolf gang Rühs kwam in Achselwang bij de vcelzijdigheidsproef om het leven, toen hij bij een val in de cross-country door zijn paard werd bedolven. En bij de strijd om de wereldtitel in Luh- mühlen overleed de 33-jarige Zwitser Ernst Baumann, vice-Europees kam pioen. Hij werd door zijn paard platge drukt bij een val over de 30e hindernis. Baumann reed de cross-country op een voor hem volledig onbekend paard: een omstandigheid die de mili tary, toch al een bekritiseerd onder deel van de paardesport, opnieuw aan hevige kritiek blootstelde. Een slechte organisatie kostte twee Joe goslavische wielrenners het leven, toen tijdens Zenica-Serajevo een auto het slecht afgezette parcours op kwam en op een groepje rijders inreed. Op de baan in Igls kwam Imand Karslon uit de Sowjet-Unie op 15 januari bij een ongeluk met de viermans-bob om het leven. Dodelijk gewond aan het hoofd werd hij door de voortrazende omge slagen bobslee nog honderden meters meegesleurd. Bijna eindeloos is het aantal doden in de snelheidssporten. Het gevaar van de steeds grotere snelheden in de formu le I werd het sterkst gekarakteriseerd door de crash van de Canadees Gilles Villeneuve in de training voor de Gro te Prijs van België op het circuit van Zolder. In de laatste trainingsronde reed hij met hoge snelheid achterop een andere auto, waarna Villeneuve met wagen tientallen meters in de lucht werd geslingerd. De bliksem snelle opneming in een ziekenhuis mocht niet meer baten. Ricardo Paletti, de Italiaan die alles in zich had een groot coureur te worden, haalde in zijn eerste optreden in de formule I op het circuit halsbrekende toeren uit en overleed na een crash. De roep om lagere snelheden, m.a.w. technisch minder opgevoerde wagens, en nog betere veiligheidsmaatregelen, was een automatisch gevolg van dit vreselijke ongeluk. Het grasbaanrijden eiste veel doden. Ook in Nederland kende deze tak van de snelheidssport een dode. Bij de hal ve finales om de wereldtitel grasbaan- racen in Stadskanaal op zondag 31 mei vloog de Tsjechoslowaak Zdenek Kudrna door een mankement aan zijn motor uit de bocht. De verwondingen waren zo ernstig dat hij de volgende dag overleed. De Westduitser Werner Maltzahm verongelukte bij grasbaan races in Schwarme in Neder-Saksen. Nog twee doden als gevolg van valpartij en door te hoge snelheid en/of stuur fouten in deze sport waren de Ameri kaan Denny Pyeatt en de Australiër Brett Alderton. De 28-jarige Schot Jock Taylor, wereld kampioen zijspannen in 1980, kwam om het leven bij een ongeval op het slecht beveiligde stratencircuit van Imatra (Finland) in een race om de we reldtitel voor zijspannen. Het zijn niet alle doden in de auto- of motorsport, slechts de bekendsten. De exponent van de vele ongevallen, al dan niet met dodelijke afloop, in de bokssport is de Zuidkoreaan Duk Koo Kim. In een partij om de wereldtitel in het lichtgewicht op 13 november raak te de Amerikaan Ray "Boom Boom" Mancini zijn opponent zo hard, dat Kim na vier dagen in coma aan de ma chines te hebben gelegen overleed. Hij was de 349ste beroepsbokser na de tweede wereldoorlog, die aan de ge volgen van het beoefenen van zijn sport overleed. Ook hier kwamen ontelbare discussie in de media op gang over betere beveili gingen van de boksers, grotere hand schoenen en inkorting van de wereld- gevechten van vijftien naar twaalf ron den. Over dat laatste hebben de inter nationale boks federaties (WBC en Van "ballet", zoals de bewusteloos ge slagen en deerlijk toegetakelde Nica raguaan Alexis Arguello voor zijn ge vecht tegen Aaron Pryor om de we reldtitel in het lichtweltergewicht de bokssport omschreef, was meesten tijds in de laatste ronden geen sprake meer. Een tribune-ramp in Cali (Columbia) tij dens een voetbalwedstrijd op 17 no vember kostte 24 mensen het leven. Door het gedrang van een groep dron ken supporters ontstond er een ware rush op de uitgang van het stadion, waarbij ten minste veertien kinderen gewoonweg onder de voet werden ge lopen. In deze opsomming van doden in sport in 1982 is een man, die sinds 3 maart 1979 in een coma-achtige toestand ligt, alweer bijna vergeten: de Italiaanse skiër Leonardo David, die drieëneen half jaar geleden bij voor-Olympische wedstrijden in Lake Placid zwaar ten val kwam. Hij "leeft" nog wel, maar eigenlijk toch ook niet meer.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10