c Senaat achter en Gesprek over nationaal verzet tegen Bouterse 'Reed de machinist wel door rood?' Koninklijke familie op wintersport Na Tweede Kamer: y VN wil herziening Urenco- ^erdrag WOENSDAG 29 DECEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG - De NS zal nooit toegeven dat het ongeluk was te wijten aan een technisch manke ment", meent een groepje machi nisten in hun kantine op het sta tion Den Haag-Centraal, „dat kunnen ze niet maken ten op zichte van het pubhek en niet ten opzichte van ons. Het zou alle vertrouwen wegnemen." De botsing tussen een stoptrein uit de richting Schiedam-west en de Noordwest-express naar Hoek van Holland was onder de „meesters" het gesprek van de dag. Ze maakten zich boos over door Weert Schenk de eerste conclusie van de Ne derlandse Spoorwegen dat de machinist van de stoptrein een rood stoplicht heeft genegeerd. Er zijn nog veel te veel vragen, menen zij. „Het is mogelijk dat hij door rood reed," zeggen de machinisten die anoniem willen blijven, „maar waarom deed hij dat? Hij moet dan drie seinen hebben gemist Wie zegt dat de seinen hebben gedeugd? Of misschien is de meester wel onwel geworden? Voor de nabestaanden is het erg vervelend dat de machinist het allemaal zo snel in de schoenen krijgt geschoven." De drie seinen die de machinist van de stoptrein moet hebben genegeerd, zijn: dubbel geel, geel en rood. Dubbel geel betekent halve snelheid, in dit geval: 45 ki lometer. Geel staat voor veertig kilometer en gereed voor rood, wat uiteraard stoppen inhoudt. Dubbel geel komt direct na station Schiedam-west. Hoe kan de ma chinist dan toch hebben opge- schakeld tot 80 kilometer per uur? „Het is onverklaarbaar dat hij steeds harder is gaan rijden met die seinen. De machinist kan natuurlijk een black-out hebben gehad. Maar dan heeft die wel erg lang geduurd, zeker twee mi nuten. Misschien had hij wel een hartverlamming en is hij op de dodemansknop gevallen, waar door de trein op volle snelheid blijft rijden". Het blijft gissen, zeggen de man nen uit de praktijk. De enige die volgens hen eventueel nog op heldering kan verschaffen, is de hoofdconducteur van de stoptrein. Deze moest in Schie dam-west het vertreksignaal ge ven, nadat hij het sein had beke ken. Het is van belang of dat „dubbel geel" dan wel „groen" was. Het laatste kan duiden op een techni sche storing. De machinist mocht in dat laatste geval op trekken tot 90 kilometer per uur. Juist op die lijn, waar de seinpa len heel dicht achter elkaar staan, is het onwaarschijnlijk dat na groen direct geel komt. Alle na „groen" volgende lichten, moeten dan ook het sein veilig geven. De machinisten vertellen dat ze gisteren „op de bok" wel aan het ongeluk dachten. Toch bestuur den ze de treinen niet extra ge concentreerd. „Een vrachtwa genchauffeur zal dat na een ver keersongeluk ook niet doen. Het is je werk." Het werk van de meesters wordt voor een groot deel bepaald door het systeem van Automatische Trein Beinvloeding (ATB). ATB is een ingewikkelde electroni- sche techniek, die het comman do van de machinist overneemt, zodra deze een fout maakt. De ATB brengt in het ergste geval de trein tot stilstand. Het Nederlandse spoorwegennet, 3000 kilometer lang, is over 1300 kilometer beveiligd door ATB. Het veiligheidssysteem zal nog worden toegepast over 500 kilo meter rails. Het gedeelte waar maandag de treinbotsing plaats vond, heeft géén ATB. De machinisten in de kantine van Den Haag-centraal stellen dat een trein ook met ATB door rood licht kan rijden. Echter, niet met een hogere snelheid dan veertig kilometer per uur en niet zonder de medewerking van de machi nist. „Bij ATB moetje steeds attent zijn. Iedere keer gaat er een bel en een lichtje branden. Daar moet je op reageren door een knop in te drukken. De trein remt, wanneer je dat niet doet. In theorie kun nen er ondanks de ATB wel on gelukken gebeuren. Stel dat je kort achter een andere trein zit Dan moet je steeds op die knop drukken. Dat kan je onbewust blijven doen, waardoor je onwil lekeurig alle seinen passeert." Een machinist gaat heel bewust een ATB-gebied binnen. Hij moet een speciale handeling ver richten om te kunnen blijven rij den. Het uitrijden van een ATB- gebied gebeurt min of meer auto matisch. De meester moet daar na op zicht rijden. „Wij rijden altijd zelf. De ATB is een hulpmiddel. Een trein kan niet zonder meester. Normaal ge sproken rijd je zodanig datje niet op bellen en lichten hoeft te wachten, zodat je de ATB vóór bent. Het is soms wel ideaal, bij voorbeeld met slecht weer of mist. Of op momenten dat de zon recht in je gezicht schijnt". „Het is veiliger, zeker. Maar oude ren vinden vaak die bellen erg hinderlijk. Het beperkt ook je rij stijl. Je kan niet harder dan de snelheid die de ATB oplegt. Dat betekent datje vertragingen nau welijks kan inlopen." „De meeste meesters Machinist op de "bok": (Foto: GPD) ATB niet als prettig. Zeker niet op stukken waar de ATB buiten bedrijf is. Je moet dan vreselijk oppassen, want ergens denk je nog wel: dit is een ATB-gebied. Het is hetzelfde als dat je iedere dag dezelfde weg aflegt. Wan neer er plotseling iets tussen komt, is je bovenkamer daar niet op ingesteld." „Het hangt van de persoon af, na tuurlijk, of je in een gebied zon der ATB geconcentreerder rijdt Je bent je er in ieder geval meer van bewust dat het ding niet in grijpt. Maar iedere machinist rea geert bijvoorbeeld heel sterk op geel, of-ie nou in een ATB-gebied is of niet." De machinisten op het Haagse sta tion weten niets van byna-onge- zie je allemaal treinen op je afkomen." lukken. Immers, voor hetzelfde geld hadden de twee passagier- streinen elkaar maandag net ge kruist en was er geen vuiltje aan de lucht geweest. Bijna-ongeluk- ken zijn volgens de treinbestuur ders niet na te gaan omdat je daar niets van merkt, zo lang al les goed gaat. „Als je Amsterdam of Utrecht komt binnen rijden, zie je alle maal treinen op je afkomen. Je gaat er vanuit dat ze allemaal op het goede spoor zitten. Bijna-on- gelukken kunnen eigenlijk al leen maar bij wisselstraten ge beuren. Die worden allemaal ge controleerd. Reken maar dat je gecorrigeerd wordt, als je daar een fout maakt. Maar wij hebben er nog nooit van gehoonl." DEN HAAG (GPD/ANP) - De Eerste Kamer stemt in meerderheid in met het inkomens beleid van het kabinet-Lubbers. Net als in de Tweede Kamer krijgt het kabinet de steun van CDA en WD. De PvdA wijst vrijwel alle voorstellen van de hand. Bij het debat, dat vandaag wordt voortgezet, gaat het om een be zuinigingspakket van totaal f 3,4 miljard. Voor de overheid komt daar nog eens f 6 miljard bij, om dat de rijksbijdragen aan de so ciale fondsen met dit bedrag ver minderd worden. Dit leidt tot een forse verhoging van de ww- premie voor de werknemers. Kerstcollecte Leger des Heils omstreden genoemd AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam hebben het Leger des Heils geschre ven dat zijn traditionele kerstcollecte een "mogelijk politiek omstreden zaak" kan worden, gezien de houding van het leger tegenover ho mofielen. Dergelijke "om streden" collectes moeten eerst voorgelegd worden aan de raadscommissie voor alge mene zaken, aldus het ge meentebestuur. Dit blijkt uit het antwoord van B en W op vragen van een aantal raadsledèn over het weren van homofielen uit het Leger des Heils. B en W vra gen het Leger om commen taar en wijzen verder op de komende wetgeving over dis criminatie en de bestaande internationale verdragen. De toestemming voor de kerst- collecte van dit jaar is al ver leend. WEERRAPPORTEN Zowel de beide regeringspartijen als de PvdA vroegen staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) om deze verschuiving als een tijdelij ke maatregel te zien. Zodra de vernieuwing van het sociale ze kerheidsstelsel gereed is, moet de verschuiving van de lasten naar de werknemers ongedaan worden gemaakt. Zowel de senatoren Franssen (CDA) als Van de Zandschulp (PvdA) vroegen van de staatsse cretaris een nadrukkelijke toe zegging in deze richting. De PvdA'er voegde hier de wens aan toe dat bij de herziening van het stelsel de te betalen belastingen en premies meer ineen worden geschoven. CDA-woordvoerder Franssen uitte kritiek op de korte termijn waar in een zogroot aantal wetsont- Alpinisten omgekomen DEN HAAG/CHAMONIX (AFP/ UPI) - De 27-jarige G. van Leer- sum uit Utrecht is tijdens of vlak voor de kerstdagen bij bergbe klimmen in de omgeving van het Franse Chamonix om het leven gekomen. De Nederlander en een Deense kennis werden op een hoogte van 3.600 meter door speciale speurhonden gevonden onder een laag sneeuw, nadat an dere vrienden hen als vermist hadden opgegeven. De twee, die de Aiguille de Midi hadden willen beklimmen, zijn volgens de Franse politie ver moedelijk om het leven geko men als gevolg van bevriezing en uitputting. werpen moet worden behandeld. Het kabinet moet er alles aan doen om in de toekomst een der gelijke nauwelijks verantwoorde procedure te voorkomen, aldus Franssen. PvdA-senator Van de Zandschulp zei dat de aan de or de zijnde wetsontwerpen juist een extra nauwkeurige bestude ring vereisten, maar dat dat nu niet mogelijk was. „Een laagte- punt in de parlementaire demo cratie", zo karakteriseerde hij de procedure. Het pakket maatregelen bevat be halve de verhoging van de ww- premie:- een bevriezing van de kinderbijslag vanaf het derde kind;- een beperkte verhoging (1 procent) van minimumloon en uitkeringen;- afschaffing van wao-toeslagen, die dateren uit 1980;- beperking van uitkeringen voor niet-kostwinners;- afschaf fing van eventuele samenloop van een uitkering en inkomen uit arbeid;- beëindiging van recht op uitkering voor 16- en 17-jarige werkloze schoolverlaters, ver vanging door kinderbijslag; en- vermindering doorbetaling aow- gehuwdenpensioen bij overlij den van een van de echtgenoten. De Senaat stemde gisteren ook al in met het voorstel om de as surantiebelasting te verhogen van 6 naar 7 procent. Ook gingen de senatoren akkoord met de af schaffing van de bejaardenaf trekken en de arbeidsonge schiktheidsaftrek in loon- en in komstenbelasting. Zonder debat stemde de Eerste Kamer voorts in met het wetsvoorstel om de vakantieuitkering van ambtena ren en trendvolgers in 1983 op nieuw te bepalen op 7,5 procent DEN HAAG (GPD) - De voormali ge Surinaamse president en pre mier Henk Chin A Sen heeft gis teren met vertegenwoordigers van verschillende Surinaamse groeperingen overleg gevoerd over een gemeenschappelijke strategie tegen het militaire be wind van Desi Bouterse. Ook voor vandaag staan besprekin gen op het programma van Chin A Sen, die begin 1982 door de mi litairen aan de kant werd gezet en sindsdien in de Amerikaanse stad Pittsburgh woont. Gister ochtend kwam hij naar Neder land. Tot de gesprekspartners van Chin A Sen behoren leden van de Acht December Beweging (waar in enkele tientallen Surinaamse organisaties in Nederland sa menwerken), Fred Marter, die sa men met Chin A Sen gisteroch tend naar Nederland kwam en die de ongeveer 10.000 Surina- mers in de VS vertegenwoordigt, en André Haakmat, die een tijd lang onder Chin A Sen vice-pre mier is geweest. Haakmat, die een koele verstand houding had met Chin A Sen se dert hij in januari van 1981 uit de regering was verwijderd, zei gis teren verheugd te zijn dat de on derlinge meningsverschillen uit de weg zijn geruimd. „Wij beiden a 1 Si IS 1 E Amsterdam mist 7 0 06 De Bilt mist 7 -1 02 Deelen mist 6 -2 1 Eelde half bew. 7 -1 2 Eindhoven mist 7 -2 07 Den Helder mist 7 -1 03 Rotterdam mist 7 0 0 Twente zwaar bew. 6 -1 0 Vlissingen licht bew. 7 4 0 Zd.Limburg mist 6 0 02 Aberdeen onbewolkt 6 -2 0 Athene zwaar bew. 13 7 0 Barcelona onbewolkt 15 4 0 Berlijn half bew. 5 0 05 Bordeaux onbewolkt 10 0 01 Brussel geheel bew. 4 Frankfort onbewolkt 7 -1 09 Genève onbewolkt 5 -1 0 Helsinki sneeuw 0 -1 02 Innsbruck sneeuw 3 -1 3 Klagenfurt mist 1 -8 Kopenhagen onbewolkt 5 1 0 Locarno onbewolkt 8 - Londen zwaar bew. 8 1 0 Luxemburg onbewolkt 3 0 04 Madrid onbewolkt 14 -3 0 Malaga onbewolkt 16 4 0 Mallorca mist 16 0 0 Malta regen 15 10 01 München zwaar bew. 4 0 2 Nice onbewolkt 15 6 0 Oslo licht bew. - -7 Parys zwaar bew. 8 0 0 Rome onbewolkt 14 4 0 Split onbewolkt 12 3 0 Stockholm zwaar bew. 2 0 Wenen zwaar bew. 6 2 4 Zürich sneeuw 5 1 0 Casa Blanca half bew. 16 5 0 Istanbul regen 7 7 06 Las Palm as zwaar bew. 18 15 0 Tel-Aviv zwaar bew 18 0 Tunis licht bew. 16 7 0 DEN HAAG (ANP) - De Algeme ne Vergadering van de Verenig de Naties heefl Nederland. Enge land en West-Duitsland gevraagd het Urenco-verdrag over ura niumverrljking zo te veranderen dat geen uit Namibië afkomstig uranium meer wordt verwerkt Het verzoek werd gedaan in een resolutie die vorige week werd goedgekeurd. Dat Nederland niet heefl gestemd, zo bleek uit een verklaring van de Nederlandse vertegenwoordi ger bij de volkerenorganisatie, mr. Scheltema, kwam met door het verzoek om het verdrag van Almelo te herzien. Het uitspre ken van steun voor gewapende strijd, het bepleiten van een vol ledig isolement van Zuid-Afrika en het opvoeren van de actie groep Swapo, die een guerrilla tegen Zuid-Afrika voert, maak ten het Nederland onmogelijk voor te stemmen. ft en hoe Nederland op het ver zoek van de VN-vergadering zal reageren was in Den Haag nog niet bekend. In 1980 verklaarde de toenmalige minister van bui tenlandse zaken, Van der Klaauw. dat Engeland en West- Duitsland niet wilden instem men met verdragswijziging. Zelfs indien zou kunnen worden aangetoond dat in Almelo uit Na mibië afkomstig uranium werd vernjkt, zou dit niet kunnen wor den voorkomen. De Verenigde Naties hebben Zuid- besturen. Maar het bewind in Pretoria heeft tot nu toe alle uit spraken van de volkerenorgani satie naast zich neergelegd. In 1970 had de Veiligheidsraad de bij de VN aangesloten landen ge vraagd er op toe te zien dat staatsondernemingen of onder nemingen waarin de staat een beslissende stem heeft, geen handelsbetrekkingen onderhou den met Namibië. AMSTERDAM - Inde meeste plaatsen in ons land is de verkoop van vuurwerk weer begonnen, zoals hier in een Amsterdamse feestwinkel. Het Veiligheidsinstituut in de hoofdstad heeft een folder uitgebracht met adviezen voor het veilig afsteken van vuurwerk. Jaarlijks worden ruim 7000 mensen het slachtoffer van "onverstandig" omgaan met vuurwerk. Vooral het gooien met rotjes is één van de grootste boosdoeners. (Foto: ANP) betreuren onze breuk achteraf', aldus Haakmat, die benadrukte dat alle persoonlijke, raciale en politieke tegenstellingen onder geschikt zijn geworden aan het keren van het gevaar van Bouter se en de zijnen Haakmat toonde zich optimistisch over de mogelijkheid om vanuit het buitenland politiek leiding te geven aan het verzet in Surina me, iets waarom ook vanuit Suri name wordt gevraagd. Vandaag zal vooral worden gepraat over de vorm waarin dat zal moeten gebeuren. De vorming van een regering-in-ballingschap leek Haakmat niet erg waarschijnlijk, ook al omdat de Nederlandse re gering daar grote moeite mee zou hebben. Alles moet worden ver meden om de Nederlandse rege ring in de wielen te rijden, aldus Haakmat, om te voorkomen dat Nederland het huidige beleid (opschorting van ontwikkelings hulp) zal wijzigen. LECH (GPD) - Gure wind met sneeuwbuien maken het verblijf op de hoog boven het Oostenrijk se wintersportplaatsje Lech gele gen skipiste bijzonder onaange naam. Prins Claus wordt het op een gegeven moment toch te bar. Blootshoofd heeft hij geduldig LECH - Het koninklijk paar is met de kinderen op wintersportvakantie in het Oostenrijkse Lech. Een lachende koningin Beatrix poseert hier met haar zoon prins Constantijn, die net een gesprek heeft met zijn vader prins Claus. (Foto: ANFV met zijn gezin staan poseren voor de van heinde en ver gekomen fotografen. Na een half uur roept hij echter skileraar Manfred by zich. Deze heeft de bij het jack van de prins passende capuchon in zijn zak. Na enig gefriemel lukt het de skileraar de capuchon aan het jack te bevestigen. Ruim veertig fotografen en journa listen verdrongen zich gister morgen in de sneeuw om de ko ninklijke familie op de plaat vast te leggen. Jaarlijks wordt er tij dens de wintersportvakantie van door Rian van Kuppenveld koningin Beatrix en haar gezin tyd vrij gemaakt voor het nemen van foto's. Het foto-uurtje heet dat in vakkringen, hoewel „uur tje" niet zo letterlijk moet wor den genomen. Vijfendertig mi nuten zyn het dit jaar. De belangstelling gaat voorname lijk uit naar pnns Claus. Zyn ver blijf in de universiteitskliniek van Bazel, waar hy tot het begin van de vakantie werd verpleegd, en de vorige week gedane mede deling dat de pnns het het ko mende jaar zeer rustig aan moet doen, hebben hem tot een gewild object gemaakt voor allerhande journalisten. Uit Nederland, Frankrijk, Duitsland en Oosten rijk is men toegestroomd. Het foto-uurtje is altijd een gebeur tenis waar met name de drie kin deren van koningin Beatrix maar zo snel mogelijk vanaf willen zijn. Friso heeft er deze keer al helemaal geen zin in. Een vraag van zijn vader om naast hem te komen staan, wordt beantwoord met een krachtig „nee". Koningin Beatrix ondergaat het voortdurend geklik van de foto grafen opgeruimd, terwijl prins Claus er wat gelaten by staal. Op alle wensen van de fotografen probeert de koningin m te gaan. „Jongens allemaal die kant op kyken" „Nog een keer naar be neden en dan met de lift weer naar boven'' Oké" Pas na het fo tograferen zet de koningin haar bontmuts en haar bnl op. Behalve koningin Beatrix, verblijft ook pnns Carel Hugo met zyn kinderen in Lech. Zy lieten zich echter dinsdag niet zien. Prinses Margriet, Pieter van Vollenhove en hun kinderen houden in het by Zeil am See gelegen plaatje Thummersbach vakantie Pnn ses Juliana en pnns Bernhard vertrekken over het algemeen half februan richting Lech. Vondst van 1 miljoen Omvangrijke heroïnehandel opgespoord LEEUWARDEN (GPD) - De politiekorpsen van Leeuwar den en Rotterdam zyn een mogelyk omvangryke handel in heroine op het spoor geko men. Rechercheteams in bei de steden zyn bezig met een gezamenlyk onderzoek, naar de vondst afgelopen vrydag van 4,5 kilo heroine met een handelswaarde van één mil joen gulden. Het verdovend middel werd in Rotterdam aangetroffen by een 24-jange Maleisiër. De man had een lystje met adressen op zak, waaronder ook twee in Leeuwarden. Na een tip van hun Rotterdamse collega's, hebben Leeuw ar der rechercheurs op tweede kerstdag een inval gedaan in een woning in de Friese hoofdstad In het huis werd 50 kilo witte poeder aangetroffen, dat na een eerste onderzoek cafeïne bleek te zyn. Cafeïne wordt in de heroïnehandel veelvul dig gebruikt voor het versnij den van heroine. Er zyn in Rotterdam en Leeuwarden acht arrestaties verricht ADVERTENTIE in 1982 om van een best kopje koffie met echte, pure koffieroom te genieten, jammer! Maarrr... gelukkig 1983 heeft weer 365 dagen waarop u... MfcNKEN-L ANDBOUW

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7