Jesse: ondernemer uit hobbyisme Steeds C D Vijftigjarig bedrijf naar Olga-complex of Brabant? Voor plannen winkelbedrijven Gemeentelijke bouw verordening gewijzigd Kom naar't lekkerste meeneem-restaurant van Nederland! i Smubot (pen mei fccfomb bladbheefd Uur geen tv V.D. WATER WOENSDAG 29 DECEMBER 1982 door Leo Maat LEIDEN - Vijftig jaar gele den, op 1 januari 1933, liet de toen 27-jarige Hendrik- Jan Jesse zich met een ei gen bedrijf inschrijven in het handelsregister. Zijn eerste opdracht, gekregen van de Nederlands-Indi sche Handelsbank, was de fabricage van drie korte golf zenders voor China. Nu, een halve eeuw later, is Jesse nog altijd directeur van de ge lijknamige fabriek van elektro- apparaten en transformatoren. En de 77-jarige ondernemer staat zelfs op het punt om aan een zo ingrijpende operatie als een bedrijfsverplaatsing te be ginnen. Hendrik-Jan Jesse kwam in 1905 in Leiden ter wereld. Zijn wieg stond in het huis Rijnsburger- weg 35. Het pand was ontworpen door zijn vader, die architect was. Van jongs af aan werd Jesse junior echter meer door de elek trotechniek dan door de bouw kunst geboeid. Hij had een oudere broer die in Delft studeerde en in 1912 zijn eerste radiozender bouwde. Sa men met ir. Verf, de latere secre taris van de heer Philips sr., had den zij de eerste radioverbinding in Leiden. De vonkzender had een bereik van twee kilometer. De jonge Jesse keek vol belang stelling toe hoe zijn broer dage lijks met de radio-techniek bezig was. De zender bleef tot 1914 in bedrijf en werd toen het zwijgen opgelegd, omdat het in verband met de Eerste Wereldoorlog niet meer mocht. Na de oorlog ging Jesse naar de HTS in Haarlem en vatte de hob by van zendamateur weer op. In 1923 was het vanuit de Rijnsbur- gerweg 35, dat de eerste ra dioverbinding tussen Holland en Amerika tot stand kwam. De buis, die in die zender dienst deed, is nu nog te zien in het PTT-museum in Den Haag. Jes se had de buis gekregen toen hij in Engeland was en een Engelse radio-technicus hielp bij de af stelling van zenders bij welva rende particulieren. Het ging Jesse bij zijn uitstapje naar Groot Brittanië er uitslui tend om om te leren en hij vroeg voor zijn bezigheden geen belo ning. Maar toen een rijke Engels man hem deze bijzondere buis Leiden Weinig personeel, maar een groot machinepark en een omvangrijk magazijn. Kenmer- H.J. Jesse (77): "Leiden is verpest. kend voor een bedrijf als dat van Jesse. Geen stad meer". uanbood, kon hij eenvoudig niet weigeren. Na het doorlopen van de HTS werkte Jesse eerst bij het beken de installatiebedrijf De Vries en Stevens, gevestigd aan de Bree- straat. Hij herinnert zich dat het bedrijf bezig was met de aanleg van centrale verwarming in het Stadhuis, toen er de brand uit brak die het hele gebouw in as legde. Jesse: "Wij zijn het toch niet geweest, hè, was het eerste wat ik vroeg. Maar dat bleek niet het geval te zijn geweest". Jesse had ëen leidinggevende functie bij het bedrijf en op een gegeven moment werd hem zelfs aangeboden directeur te worden. "Maar ik wist dat het toen al fout zat met het bedrijf en toen ik vroeg wat ik ervoor moest doen, was het antwoord: er geld in ste ken door aandelen te kopen. Toen ben ik er onmiddellijk uit gestapt en een paar jaar later was het met het bedrijf gebeurd". Industrie 88 in Oegstgeest begon Jesse zijn eigen bedrijf, zoals gezegd offi cieel vanaf 1 januari 1933. Aan vankelijk legde hij zich toe op de bouw van versterkers voor de ra dio-distributie. De oorlog maakte hieraan een eind. In 1940 werd het fabriekje bij de inname van vliegveld Val kenburg beschoten door de Duit sers. De produktie werd stopge zet en Jesse maakte in de oorlog door de omstandigheden ge dwongen iets heel anders: hon derden noodkacheltjes. En wat meer op zijn terrein: gelijkrich- ters voor auto's met houtgas-ge neratoren. Na de oorlog richtte Jesse zijn pro duktie meer op de industrie. Met het ontwerpen en produceren van transformatoren, smoor- spoelen, gelijkrichters en derge lijke vakaanduidingen voor elek- tro-apparaten bouwde Jesse na de oorlog zijn reputatie op. Een reputatie die hem een unieke positie heeft doen veroveren in de wereld van de apparaten bouw. Grote ondernemingen als Philips, de Nederlandse Spoor wegen, Fokker, de Nederlandse Kunstzijde Unie en Skill en uni versitaire laboratoria kloppen bij Jesse aan voor specialistische apparatuur. Toch is zijn bedrijf nooit een groot bedrijf geworden. In de hoogtij dagen van de onderneming werkten er achttien personen. Maar het is ook nooit de bedoe ling geweest om er een gigant van te maken. De directeur Jesse is altijd de hobbyist gebleven. De technicus, die zijn apparaten weliswaar verkoopt, maar altijd de meeste belangstelling voor het ontwerpen behield. Deze wat onzakelijk aandoende in stelling van Jesse werd treffend beschreven in de Teleac-cursus De Ondernemer, handelend over het midden- en kleinbedrijf. De Firma Jesse vormde in de cursus, die in de jaren 1973 en 1975 op de televisie werd uitgezonden, het voorbeeld van een ambachtelijk bedrijf, dat zijn kracht put uit zijn specialisatie en geringe om vang. Jesse: "Het typische van ons be drijf is dat we alles in opdracht van derden maken. Kenmerkend is ook dat we praktisch alles zelf maken. We hebben daarom een groot machinepark en een groot magazijn. Er is bijna geen toele vering. We maken een totaal, een eindprodukt. Verder zijn we zo'n beetje het schoonste bedrijf van Leiden, want we lozen niet". Huisvesting Sinds 1950 is de apparatenfabriek gevestigd in de Leidse binnen stad. In een voormalig pand van textielbedrijf Clos en Leembrug gen aan de Ververstraat heeft de firma drie verdiepingen in ge bruik. Eén als werkplaats en de twee zolderverdiepingen als ma gazijn. Het eens zo trotse pand verkeert in een deerniswekkende staat. Het ziet er grauw en vervallen uit en van buitenaf zou men niet anders vermoeden dan dat het al jaren leegstaat. Sinds enige tijd gele den het lood van het dak is gesto len, lekt het tot in het kantoortje op de eerste verdieping. De gemeente is sinds 1976 de eige nares van het pand, maar denkt er niet over om het op te knap pen. Het wijkje nabij de Zijl poort, de Verversbuurt, moet no dig worden verbeterd, vindt het gemeentebestuur. Er moeten vooral nieuwe woningen worden gebouwd. Met dat doel voor ogen werd het fabriekspand aange kocht. In het verbeteringsplan Ververs- buurt dat in 1980 door de ge meenteraad werd vastgesteld, wordt het terrein waar het fa briekspand is gevestigd aange wezen als plek voor de bouw van 35 woningwetwoningen. De gemeente Leiden en onderne mer Jesse hebben het sindsdien met elkaar aan de stok. De ge meente wil Jesse weg hebben uit de Ververstraat en Jesse wil wel weg, maar hij moet door de ver plaatsing niet failliet gaan. Toen de gemeente het gebouw had gekocht (december 1976) kreeg Jesse prompt een brief waarin de huur werd opgezegd. Binnen drie maanden moest het bedrijf zijn biezen hebben gepakt. Jesse maakte de kwestie aanhangig bij de kantonrechter en verloor. Nu was het de beurt aan de ge meente om naar de rechter te stappen en Jesse te dwingen het pand te verlaten. De gemeente liet het rechtsgeding echter op het laatste moment achterwege en bood de firma een stuk grond op het industrieterrein in de Me- renwijk aan. De grond was eigenlijk bestemd voor het Nederlands Drukkerij Bedrijf, maar deze onderneming verhuisde naar Zoeterwoude Jesse sloeg het aanbod van de hand. De grond was veel te duur en een onpraktische driehoekige kavel, vond hij. Het tweede aanbod betrof een stuk grond aan de Rooseveltstraat. Derderangs grond, gelegen ach ter de veiling. De opperv lakte is half zo groot als waarover nu be schikt wordt en bovenal: de grond wordt niet verkocht, maar in erfpacht uitgegeven. "Daar trapt de industrie niet meer in. Voor kantoren is erfpacht misschien wel aanvaardbaar, maar voor de industrie niet. Ik heb nog nooit iemand gesproken die daar aan wil", zegt Jesse. Hij blijkt een duidelijke afkeer te hebben van de politiek van de gemeente. "Leiden is verpest. Leiden is hele maal niets meer waard, geen stad meer", zegt Jesse en hij moppert als bijna elke ondernemer over de (on)bereikbaarheid van de binnenstad met de auto. Maar bij de gemeente is de stem ming ook allerminst vriendelijk. Onlangs zei een ambtenaar ten stadhuize onomwonden: "Het wordt rijd dat Jesse gaat opdon deren". Olga Het jarenlange touwtrekken rond de verplaatsing van het bedrijf heeft de verstandhouding er ken nelijk niet beter op gemaakt. Het probleem is ook niet eenvoudig oplosbaar. Bij Jesse werken acht personen op een vloeroppervlak te van bijna tweeduizend vier kante meter. Dat komt door de aard van het be drijf: de noodzaak van een groot machinepark en een omvangrijk magazijn. De omzet per vierkan te meter is daardoor gering en Jesse kan niet anders dan een zeer lage huurprijs betalen. Maar waarschijnlijk is die oplos sing nu dan toch gevonden. Het voormalige Olgacomplex op het industriegebied De Waard, in de toekomst een bedrijfsverzamel gebouw, zou voor Jesse een mo gelijkheid zijn. De huurprijs hiervan is relatief laag Toch is het de huurprijs die de overeenstemming tussen ge meente en ondernemer op dit moment nog in de weg staat en Jesse heeft nog geen definitief ja gezegd. Hij houdt een al eerder geopperde mogelijkheid achter de hand: vertrekken naar Bra bant Regelmatig krijgt Jesse buiten landse studenten via de TH Delft in zijn bedrijf voor het verrichten van onderzoek. Een van hen heeft eens uitgezocht, waarheen het bedrijf het beste kan worden verplaatst. De uitkomst was Bra bant, vanwege onder meer de grondprijs en de investerxngs- premie De 77-jarige Jesse ziet er ook niet tegenop om nog uit zijn ge boortestad weg te gaan En er mee stoppen, om het op zijn leef tijd wat rustiger aan te doen"' Welnee, elke ochtend om half acht is de ondernemende techni cus al op zijn zaak m de weer En dus gaat de ondernemer-uit-hob- byisme na vyftig jaar gewoon aan een nieuwe penode begin- LEIDEN - De Leidse bouwveror dening zal op enkele punten wor den gewijzigd. De gemeente heeft hierover inmiddels aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten advies gevraagd. De wijziging is nodig, omdat de Raad van State de bouwverorde ning onjuist vond. De Raad van State maakte in sep tember de afgifte van bouwver gunningen aan Hema en aan C A ongedaan. PPR-raadslid Van Oosten vroeg vervolgens of B en W bereid waren met Hema en C A overleg te plegen pver ver andering van de bouwplannen. B en W antwoorden ontkennend. Het college vindt het niet juist om nu met de winkelbedrijven te gaan praten, omdat de bezwaren procedure tegen de plannen nog niet is afgehandeld. De Raad van State heeft al wel een uitspraak gedaan, maar de provincie moet over de ingediende bezwaren nog een oordeel geven. Er is volgens B en W bovendien geen aanleiding om met Hema te gaan overleggen. Het college wijst erop dat het winkelbedrijf meermalen heeft laten weten dat het uitsluitend wil uitbreiden door middel van nieuwbouw in de Janvossensteeg. De buurtver eniging Maredorp wil daarente gen de bestaande bebouwing hoe dan ook handhaven. Wat C A betreft wordt er overleg gevoerd over de aankoop van het Koetshuis aan de Langebrug. Het is de bedoeling van de ge meente het pand te restaureren en te verbouwen tot tweekamer woningen. Als de aankoop doorgaat, dient het nieuwbouwplan van C A te worden aangepast. B en W zullen dan met C A overleggen over de mogelijkheid dat het winkel bedrijf blijft zitten waar het zit. ADVERTENTIE Het lekkerste meeneem-restaurant van Nederland ligt naast de ingang van het geheel vernieuwde AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten voor vriendelijke meeneemprijzen van f 7,50 tot f 14,50. Zoals bijvoorbeeld Boeuf Stroeanoff. blokjes rund vlees in Stroganoff saus: f 14.50. Of Kip Madaeaskar. stukjes kip in romige groene peper saus: f9,50. Naar keuze met rijst of noedels. o-sï!&> t20-00 eestgl^Ouur. ACAfhaalservice ^alaCarte Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Eigen roem... (1) Het zijn blije dagen voor het be stuur van De Eendracht, voor al voor voorzitter Alfons Mit- telmeijer en penningmeester Chris Hillebrand. Zeventig jaar bestaat deze woningbouwver eniging uit De Kooi en in het advertentieblaadje het Leids Nieuwsblad en het clubblaadje van De Eendracht zijn al loven de woorden verschenen over de bestuurlijke top van dit 'miljoenenbedrijf. Mittelmeijer en Hillebrand? Zijn dat niet dezelfde bestuursle den die drie jaar geleden door de ledenraad naar huis werden gestuurd omdat zij de beste woningen aan familieleden en kennissen toewezen en de be langen van ongeveer 1.300 an dere leden aan hun laars lap ten? Inderdaad, dit zijn dezelf de Mittelmeijer en Hillebrand, wier beleid tot kamervragen heeft geleid waarop staatsse cretaris Brokx antwoordde dat hun handelwijze te betreuren In 1972 komt dit duo aan de macht in De Kooi via een 'coup' van de Bond van Huur ders en Woningzoekenden, een soort ultra-links actiecomité dat met succes een keiharde, voornamelijk met opruiende pamfletten gevoerde, strijd te gen het zittende Eendracht-be- stuur had gevoerd. Na de 'coup' blijft het rumoerig in De Kooi. In 1975 handhaaft Mittelmeijer zich met een meerderheid van één stem als voorzitter om kort daarna in opspraak te raken omdat hij met zijn drie gezinsleden, ove rigens tevergeefs, probeert een zeskamerwoning te betrekken. In november 1979 eist de Wijkad- viesraad van De Kooi dat er een eind wordt gemaakt aan het "gesjoemel van De Een dracht". De wijkraad vindt dat het bestuur moet aftreden. Nog in dezelfde maand wordt het bestuur door de Raad van Commissarissen geschorst en de ledenraad stuurt het be stuur vervolgens naar huis. Maar Mittelmeijer en Hille brand blijven vrolijk zitten om dat de vergadering (waarop de motie van wantrouwen met 27 van de 39 stemmen werd aan genomen) statutair niet juist zou zijn uitgeschreven. Burgerraadsman Frits Quadek- ker bemiddelt en er wordt be sloten dat het bestuur uiterlijk 1 juli 1980 aftreedt en dat er een nieuwe bestuursverkie- Hoogtepunt in de voorzitters- carrière van Alfons Mittelmeij-. er: koningin Juliana bekijkt re novatiewoningen in De Kooi onder het wakend oog van 'gids' Hillebrand (midden). (Foto Holvast) zing wordt gehouden. Dat ge beurt en wie worden er herko zen. Juist, de omstreden voor zitter Alfons Mittelmeijer en zijn penningmeester Chris Hil lebrand... Eigen roem... (2) En zo kon het gebeuren dat Mit telmeijer en Hillebrand elkaar onlangs in verband met het ze ventigjarig bestaan van De Eendracht een herdenkings penning overhandigden, zich zelf en hun medebestuurders uitnodigden voor een etentje in de Gouden Leeuw in Voor schoten en hun namen lieten bijtelen in een gedenkzuil die in De Kooi staat. onlangs wéér in opspraak raak ten omdat zij de renovatie van de Parkstraat en omgeving zouden doordrukken door be woners te intimideren. Hoe is het toch mogelijk dat het duo Mittelmeijer/Hillebrand in 1980 in het Eendracht-bestuur kon terugkeren? Volgens CPN-gemeenteraadslid, Kooi- bewoner én Eendracht-lid Jan Brands doordat zij in de peno de van november 1979 tot juli 1980 de ledenraad hebben "be werkt". Leden van deze raad zouden met een "schuttinkje, een leuk verbouwinkje of een knap woninkje voor een van de familieleden" zijn omgekocht. "Vandaar", zo beseft Jan Brands, "is onze tegencoupe toen mislukt" De nieuwe stra tegie van de 'actie-communist' is: genoeg kritische leden in de adviesraad mobiliseren die be stand zyn tegen 'bewerkings acties' zodat Mittelmeyer en Hillebrand in elk geval niet herbenoemd kunnen worden. J.V Bomenoorlog Het virus kerstboom heeft nog nooit zo vroeg en zo sterk om zich heen geslagen als dit jaar. Kerstmis is koud voorbij of di verse jeugdbenden knokken al om elke den. "Vele honderden kerstbomen" (aldus de politie) zijn politie en reiniging afgelo pen maandag op het spoor ge komen en nog altijd is ondui- deUjk waar die grote hoeveel heid nu precies vandaan komt. Bij de politie denkt men dat de handel dit jaar flink heeft over gehouden. Iwan Kruts van de vereniging van marktkooplui kan zich daar wel in vinden. "Met het zachte weer waren er dit jaar meer kooplui dan an ders. Dat kon ook omdat er geen vergunning of iets derge lijks noodzakelijk is. En er zyn er zeker geweest die overhiel den. Mensen die een beetje on gunstig stonden. Bovendien vallen met die hoge temperatu ren de dennen sneller uit. Dus de kerstboom wordt ook snel ler bij de deur gezet". Een logisch verhaal, maar of het nu een afdoende verklaring is voor de lawine van bomen van de laatste dagen? Zeker niet als je naar de verantwoordelijk man bij de afdeling reiniging havens en warenmarkten, Van Tongeren luistert. "Alle verko pers op de Lammermarkt wa ren donderdag al los en op het Vijf Mciplein was er maar één tje die een paar bomen over hield. Dat kan dus met de oor zaak zijn", peinst Van Tonge ren. "Ik heb echt geen idee waar al die bomen nu vandaan komen. Misschien van de Kwantumhallen. Daar kon je vlak voor Kerstmis gratis een kerstboom halen". Een telefoontje met de Kwan tumhallen ontzenuwt die ver onderstelling. Bedrijfsleider Langeveld: "Het is inderdaad zo dat wy vlak voor kerst gratis bomen weggaven. Die bleven over van een handelaar die op ons terrein kerstbomen ver kocht en zomaar verdween. Maar een succes is die actie niet echt geweest Er zyn maar weinig mensen op af geko- Ondertussen blyven de kerstbo men zich dnflig voortplanten. Gisteren werden in een school aan de Bloemfontein, een leeg huis aan de Roomburgerlaan, uit een schuur aan de Damlaan en aan de Uhlenbeckkade weer tientallen ontheemde kerstbomen aangetroffen. Het virus waart onverminderd voort en by de Vuilverbran ding kunnen ze het nog altyd lekker warm stoken. B.J. Tabakswaren gestolen LEIDEN - Uit do A H -vestiging aan de Kooilaan zyn in de nacht van maandag op dinsdag 2000 pakjes sigaretten en shag gesto len ter waarde van ongeveer 5000 gulden. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwa men binnen door een ruit te ver nielen. LEIDEN - De politie trad gisteren verscheidene malen op tegen jongeren die op diverse plaatsen in de stad vuurwerk afstaken. Meestal waren het omwonenden die klaagden over overlast Sinds 28 december mag het vuurwerk worden verkocht; het knalwerk mag officieel nog niet worden af gestoken. Lezingen LEIDEN - De avondlezingen van het Ryksmuseum van Geologie en Mineralogie zyn het winter seizoen gewijd aan het thema "energie uit eigen bodem". Over dit onderwerp loopt in het mu seum aan de Hooglandsckerk- gracht 17 tot en met 14 augustus 1983 een tentoon stelling. In het lezingenprogramma wordt gedurende vier avonden nader ingegaan op respectievelijk de Nederlandse steenkoool, aard gas, aardolie en de toekomst van aardwarmte in Nederland. De le zingen worden gehouden op 11 januari, 1 februari, 22 februari en 15 maart in de filmzaal van het museum en beginnen steeds 's avonds om acht uur Voor meer informatie: tel. 071-124741. LEIDEN - Tussen negen en tien uur, morgenorlil. nd. r. in Lei den en onmrtM 1MB tv-ont- vangst mop luk Kén n WDÓm li het gevolg van metingen die de PTT op dat tydstip zal verrich ten. ADVERTENTIE SEIKO HORLOGES speciale eenbieding 10-30% KORTING official dealer Uw /uweher Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3