c Swetterhage in problemen door moderne aanpak [Le/cfee agenda Halve eeuw Mumukhe R.K.SCHOLENGEMEENSCHAP Scholenfusie brengt unicum voort Stad en rand VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten heeft nog geen besluit genomen over het al dan niet toetreden tot de regio nale schoolbegeleidingsdienst die in augustus 1983 van start moet gaan. Dit heeft volgens wethouder Marselis wellicht tot gevolg dat Voorschoten en kele duizenden gulden subsi die van het rijk misloopt. Tijdens de laatstgehouden ge meenteraadsvergadering zei fractievoorzitter Willemsen (WD) namens zijn partij, de PvdA/PPR en D'66 dat het nog te "prematuur" is om nu al een beslissing te nemen. "We heb ben nog onvoldoende informa tie over de financiële en be stuurlijke consequenties van onze eventuele toetreding. En de cijfers die ik dan heb gezien spreken elkaar tegen". Daarom konden de partijen nog niet instemmen met het voor stel van het college om een zo geheten intentieverklaring te tekenen waarin staat dat Voor schoten in principe bereid is deel te nemen aan de regionale begeledingsdienst. Deze beslissing betekent volgens Willemsen niet dat de fracties niet achter het idee van de be geleidingsdienst zouden staan. Hij zegt het nut in te zien van de dienst die vanaf augustus '83 zou moeten gaan draaien. In deze dienst zouden de schoolbegeleidingsdiensten van de gemeenten Oegstgeest, Leiderdorp, Leiden, Voorscho ten en Zoeterwoude moeten gaan samenwerken. Tot nu toe hebben echter alleen de ge meenten Oegstgeest en Leider dorp toegezegd daadwerkelijk te zullen deelnemen aan de dienst. De andere gemeenten hebben hierover nog geen beslissing genomen. Dit terwijl de ge meenten met elkaar hebben af gesproken dat vóór 1 maart moet zijn besloten of ze al dan niet meedoen. Nu heeft Voorschoten zich dus ook in het rijtje van aarzelelen- den geschaard. Volgens wet houder Marselis heeft dit twee consequenties: waarschijnlijk loopt Voorschoten enkele dui zenden guldens subsidie van het rijk mis. Het is volgens hem nog niet zeker hoe het rijk zal reageren. Tevens schept het naar zijn mening "een beetje onzekerheid" in het overleg met de andere gemeenten. Hij gaat er echter vanuit dat de gemeenteraad in februari een beslissing kan nemen over het al dan niet deelnemen aan de dienst nadat er overleg is ge weest met de schoolbesturen, de gemeenschappelijke schoolraad en de plaatselijke schoolbegeleidingsdienst. Willemsen reageert hierop met: "Wij laten ons niet onder druk zetten. We nemen pas een be slissing wanneer we voldoende informatie hebben". Gehandicaptenbehuizing drijft op enthousiasme ZOETERWOUDE - "Dat het toch nog werkt komt alleen omdat de medewerkers er keihard tegenaan gaan, omdat ze er een zo goed mogelijke woon- en leefgemeenschap van willen maken. Maar wanneer dat enthousiasme wegvalt, krijg je de problemen, meer ziekteverzuim, enzovoorts, enzovoorts". WOENSDAG 29 DECEMBER 1982 DONDERDAG Leiden - Vijf Meihal. zaalvoetbaltoer- Café Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, i optreden dichter J.P. Abrahams, 22 uur. Werkgroep Dienstweigen, geen spreek uur tot 6 januari, teL 149324/216180. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrü advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. 19-20 uur. Leidse Volkshuis Apothekersdijk 33, teL 149180; rechtsspreekuur voor vrou wen. 9.30 tot 11.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 24 dec incL za en zo tot 8 uur: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, .teL 120136; Apotheek Noord-Hofland. Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaer- straat 31, Leiderdorp, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7. tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 u Peter Groenendijk (links) en Hans Bonter. Aan het woord is Hans Bouter, coördinator van de woon- en leefgemeenschap voor verstan delijk gehandicapten "Swetter hage" in Zoeterwoude. "Swetter hage" heeft net als alle andere in stellingen in de gezondheidszorg te kampen met een tekort aan personeel. Het geld dat het rijk voor de gezondheidszorg geeft, blijkt bij lange na niet voldoende te zijn. Acties, vooral van verplegend per soneel van ziekenhuizen, onder streepten dat de laatste tijd. In de zwakzinnigenzorg werden tot nog toe geen acties gevoerd. "De mensen die hierin werken heb ben waarschijnlijk te veel plichtsgevoel", denkt Peter Groenendijk, hoofd personeels zaken van "Swetterhage". Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor het tekort aan per soneel. Bijvoorbeeld de ontwik kelingen in de zwakzinnigenzorg de laatste jaren. Bouter: "Je moet eigenlijk een beetje af van het grootschalige. Dat zijn prima ideeën, maar er wordt vergeten wat de personele gevolgen zyn. "Kleinere groepen" verhoogt de kwaliteit. Maar voor een groep van acht patiënten heb je even veel personeel nodig als voor een groep van zestien". Omdat con stante begeleiding noodzakelijk is, moeten er per woongroep mi nimaal vier personeelsleden zijn om het continurooster te kunnen draaien. Hoeveel verstandelijk gehandicapten er in de groep zit ten maakt dan niet zo veel uit. Maar wel: hoe meer begeleiders, hoe beter de kwaliteit. door Henny van Egmond Het gemiddelde salaris van de 325 personeelsleden van "Swetterha ge" ligt ongeveer honderd gul den hoger per maand dan de nor men van het rijk. Als het salaris op de norm zou zitten, konden er volgens Groenendijk tien tot vijf tien mensen extra in dienst wor den genomen. Omdat er weinig verloop is onder het personeel zullen de leerling verpleegkundigen die volgend jaar september eindexamen doen, geen volledige baan meer worden aangeboden. Ze kunnen een baan voor tachtig procent krijgen met in de toekomst - wanneer er iemand weggaat - uitbreiding tot een volledige baan. Het aantal verpleegkundi gen dat wordt opgeleid zal even eens worden teruggebracht, om dat hen toch geen baan kan wor den aangeboden. Onverzorgd Het werk kan nog wel goed wor den uitgevoerd maar bepaalde dingen komen in gevaar door het tekort aan personeel. Zo wordt er nog steeds veel gedaan aan de in tegratie van de gehandicapte in de maatschappij, maar dat kost de grootste moeite. Peter Groe nendijk: "Als je als begeleider met twee bewoners de stad in wil om kleren te gaan kopen dan kun je de anderen niet onver zorgd achterlaten". Oplossingen zijn niet zo simpel ge vonden. Dat blijkt ook bij de nieuwe socio-woningen die in Zoeterwoude komen. Acht ver standelijk gehandicapte kinde ren in de leeftijd van drie tot der tien jaar zullen daar met vier be geleiders gaan wonen. Wordt één van de begeleiders ziek of gaat hij op vakantie, dan zal er een in valler moeten komen. Een bege leider die de kinderen niet ken nen. "Je moetje dat voorstellen als een vreemde oom of tante die komt om de zaak te laten reilen en zei-1 len maar die de kinderen hele maal niet kennen", schetst Bou ter. Dat probleem onstaat alleen maar omdat er met een minimale begeleiding wordt gewerkt. Wan neer het mogelijk zou zijn iedere woongroep een begeleider extra te geven waren veel problemen al opgelost. Het geld voor die extra begeleiders zal dan wel van het rijk moeten komen. Bouter en Groenendijk Foto: Holvast hopen daar een beetje op. "Voor sommigen is het wel frustrerend, maar ik heb de indruk", zegt Groenendijk, "dat we een groot aantal enthousiaste jongelui in dienst hebben die hun best doen om de woon- en leefgemeen schap zo goed mogelijk te ma ken". En Bouter: "Je hebt wel eens een machteloos gevoel om dat je niet voldoende oplossin gen kunt aandragen. Het is hier geen luxe-leventje voor de bewo ners, het is niet overdreven, zo dat je kunt zeggen: we leveren wat in van de kwaliteit. We kun nen alleen in de marge wat ver anderen". - Interkruis, Lijtweg 7, tel. WASSENAAR - Het gisteren aan het Wassenaarse strand aangespoelde zeehondje is vol gens deskundigen van het zee honden-opvangcentrum in Pie- terburen zes weken oud. Voorts heeft men geconstateerd dat het 17 kilogram wegende diertje uitgeput is, maar de verwach ting is dat het zijn avontuur wel zal overleven. Hoe lang het in het opvangcentrum moet ver blijven alvorens de vrijheid te rug te krijgen valt op dit mo ment niet te zeggen. Afdelingen Om de wens tot "kleinschaligheid" vorm te geven is bij de nieuw bouw van "Swetterhage" in Zoe terwoude dan ook gekozen voor kleine woongroepen. Het minis terie keurde het bouwplan hier voor goed, maar stelt er niet meer geld voor beschikbaar. Groenendijk: "Ik vermoed dat het twee verschillende afdelin gen zijn op het ministerie. Eén die het bouwplan beoordeelt en een ander die bepaalt hoeveel geld je krijgt voor personeel". De oplossing is vrij simpel, maar wijkt af van het beleid, waar ie dereen het over eens is: kleine woongroepen. "Af en toe krijg je de neiging om te zeggen als er twee huisjes naast elkaar staan: sla de tussenmuur er maar uit", vertelt Bouter. 'Swetterhage" krijgt per bewoner een bepaald bedrag. De hoogte hiervan verschilt per bewoner. Er zijn categorieën onderver deeld naar de mate van het ge handicapt zijn, maar er is ook verschil naar leeftijd. Voor een verstandelijk gehandicapte die jonger is dan twintig jaar, krijgt men meer geld dan voor een ver standelijk gehandicapte ouder dan twintig jaar. Dat laatste on derscheid wordt niet in dank af genomen. "Eigenlijk wordt er verondersteld dat mensen ouder Molenaar Borreman ging nodig hebben", vertelt Bou ter. "Waar dat op is gebaseerd mag Joost weten. Wij begrijpen het niet". Al met al betekent het wel dat "Swetterhage" geld tekort heeft om voldoende personeel in dienst te nemen. Daar komt dan nog eens bij dat het gemiddelde salaris van een personeelslid steeds hoger komt te liggen, om dat het verloop veel minder is. En dat is weer het gevolg van het geringe aantal vacatures in de ge zondheidszorg. "In de normprijs per gehandicapte wordt geen re kening gehouden met het feit dat gediplomeerden niet meer weg gaan. Die krijgen ieder jaar hun periodieken erbij Vroeger haal den ze hun diploma en binnen twee jaar waren ze allemaal ver trokken", aldus Groenendijk. Tentoonstellingen Tot en met 4 januari van het vol gende jaar zijn in het gemeente huls van Leiderdorp tekeningen en etsen te zien Hadwijck Ou- wendijk. Van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 17.00 Nog tot en met 19 januari kunnen belangstellenden in de Muzen- hof in Leiderdorp terecht om de appliquets en wandkleden van Marja van der Zee te bewonde ren. Van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 09.00 tot 14.00 uur. Werk van Lucas van Leijden wordt momenteel tentoonge steld in het verpleegtehuis Ley- thenrode in Leiderdorp en is da- gelijks van 10.00 tot 20.00 uur te bezichtigen. Tot en met 20 ja nuari. Concert zullen zondag 9 januari in Mu- zenhof in Leiderdorp een koffie concert verzorgen. Op hun pro gramma staan werken van Bentzen, Lancen, D. Milhaud, G. Piernée, in een fluitkwartet, een klarinettrio en een saxofoon kwartet. Het concert begint om 12.30, maar koffie is er al vanaf 12.00 uur. Toneel De stichting Jeugd- en Jongren- werk in Oegstgeest begint 12 ja nuari 1983 met een toneelcursus voor kinderen van acht tot twaalf jaar. In de cursus komen "per-ongeluk-toneel", waar pu bliek per ongeluk bij is, "ex pres-toneel", waar publiek bij wordt uitgenodigd en "eigen-to neel", expressie van gevoelens, aan bod. Film De film "The China Syndrom" wordt vanavond, 29 december, gedraaid in De Fuik, gebouw Taberna, in Oegstgeest. Aan vang 20.30 uur. LEIDERDORP - "Hoe gek het ook klinkt, maar het allermoeilijkste van het molenaarsvak is niet of je op tijd de molen laat draaien of juist stilzet, maar om goede vrienden met de boeren in de pol der te blijven. Want dèn wilde de een dat je ging malen terwijl de ander in tegendeel toevallig hoog water nodig had. Aan hooglopende ruzies viel dan ook wel eens niet te ontkomen". Aan het woord is B(oudewijn) Bor reman (75), aanstaande zondag, nieuwjaarsdag, is hij op de kop af een halve eeuw molenaar van de Leiderdorpse Munnikkenmolen. En hij heeft het vak overgeno men van zijn vader, die het vijf enveertig jaar heeft uitgeoefend. In de naast de molen aan de Per sant Snoepweg gelegen mole naarswoning, waar Borreman is geboren en getogen, vertelt hij over zijn leven. De Leiderdorpse molenaar was niet alleen de baas over de wieken van de wipwater- molen. Zijn hoofdberoep was dagloner bij de boeren in de pol der. Molenaar zijn was "slechts" een part-time baan, nog voordat het woord was uitgevonden. Klooster Maar het betekende wel dat Borre man voortdurend verantwoorde lijk was voor de waterstand in de Munnikkenpolder, genoemd naar het klooster dat hier eens heeft gestaan. "Als je aan het werk was bij een boer en deze zag andere molens in de polder draaien, dan stuurde hij ze vaak naar huis om de molen in wer king te zetten". Borreman is 1 januari 1933 bij het polderschap De Oude Veenen begonnen voor een salaris van 116 gulden per jaar. "En dat voor twaalfhonderd uur werken", schampert hij nu. Vaak was dat dan ook nog nachtwerk want als het maar even stormde moest Borreman zijn bed uit om in de gaten te houden of de molen niet te hard ging draaien, "op hoel sloeg", zoals dat heet Sedert vijftien jaar is Borreman niet meer afhankelijk van de wind om wateroverlast in de pol der te voorkomen. Want nadat de gemeente Leiderdorp rond die tijd de molen in eigendom had overgenomen, is er een diesel motor in de molen geplaats die nu, wanneer nodig, het water pompen op zich neemt. Leider dorp heeft bij de overname de verplichting op zich genomen om de molen tevens te restaure ren. Dat gebeurde voor een be drag van veertigduizend gulden. "Drie keer zoveel dan de bouw van de molen na de brand van 1890 heeft gekost", weet de be jaarde molenaar. Borreman verwacht dat hij de laat ste échte molenaar van de Mun nikkenmolen zal zijn. Want het hoofdgemaal aan de Leiderdorp se Tollenaarssingel heeft het leeuwedeel van het werk nu op zich genomen. "Als ik er niet meer ben, zal wel iemand van de gemeente mijn huidige werk, de molen pér maand minstens twee uur laten draaien, op zich ne men", zo voorspelt hij. Maar of deze ook de tijd zal hebben om de molen "in de vreugde" te zet ten. de wieken een meter achter uit en dan stil, of "in de rouw", de wieken een meter vooruit en in stilstand, zoals Borreman dat nog kan, is de vraag. Vroeger communiceerde hij zelfs met de wiekenstand met andere mole naars in de polder of wanneer hü de timmerman voor een repara tie nodig had. Dan zette hij de wieken in de overhek-stand, kruislings, en wist de ander feil loos wat de boodschap was. Maar tot dat "een man van de ge meente" Borremans molen zal hebben overgenomen zal de eni ge echte molenaar van de Mun nikkenpolder vooral in de maan den oktober tot en met april nog dagelijks de pijlstok achter de molen in de gaten houden om te kijken of het water in de polder niet al te hoog komt te staan. t Het vignet van de (vh. Don Bosco, Paulus, De Noorderwiek) scholengemeenschap De Leidse. LEIDEN - Een nieuwe scholenge meenschap wordt vanaf augus tus toegevoegd aan het Leidse scholenbestand: de RK Scholen gemeenschap voor mavo, leao, lhno, ihno en Ito. De boreling, die 'De Leidse' zal worden gedoopt, is het resultaat van een huwelijk tussen drie al bestaande scholen. De lts 'Don Bosco', de Paulus scholengemeenschap voor mavo en leao en 'De Noorderwiek' voor lhno en ihno gaan in het nieuwe schooljaar namelijk een fusie aan. De fusie krijgt gestalte het nieuwe schooljaar de brugklas van de nieuwe school begint. 'De Leidse' zal een school vormen die voor Leiden en om streken uniek is. Zowel alge meen voortgezet onderwijs als veel vormen van lager beroeps onderwijs vinden elkaar binnen de scholengemeenschap. Begin volgend jaar geeft de nieuwe school een aantal voorlichtings dagen. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur): Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 61.25 Per post f 83.60 Jaarabonnement 233.50 Per post 322.90 Losse nummers 0.85 Maandabonnement 20.59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Qüakemaat Plv Alg redactiechef: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T Jungman (plv) H.IJ. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin/buit/ec) J Ruygrok-Hoogeveen (PM P J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2