c Eigen bijdrage treft vooral bejaardenen chronisch zieken Wapenbeheersing is gezamenlijk belang Lezers schrijven 3- RUSSEN 4 Russen (5) Meningen WOENSDAG 29 DECEMBER 1982 Dankzij de media we ten we dat mensen die medi cijnen nodig hebben en bij het ziekenfonds verzekerd zijn vanaf 1 februari 1983 per recept 2,50 in de kosten moeten bijdragen. Deze wijze van berichtgeving zou de ko mende tijd voor de nodige verwarring hebben kunnen zorgen. De Ziekenfondsraad heeft dan ook meegedeeld dat 'recept' niet mag worden gelezen als 'recept-briefje', waarop eventueel meer dan een geneesmiddel kan staan. Het woord moet worden gele zen als "voorschrift voor het gebruiken van een genees middel". Dit betekent dat voor elk medicijn dat op het voorschrift staat een eigen bijdrage van 2,50 moet wor den betaald met een maxi mum van 125 per jaar per verzekerde en de op zijn/haar naam ingeschreven medever zekerden. In het afgelopen jaar zijn de art sen en apothekers geregeld geconfronteerd met regelin gen die de kosten van het ge- neesmiddelengebruik zou den moeten drukken. Over het algemeen worden dit soort regelingen bedacht door mensen die achter het bureau zitten en niet direct betrokken zijn by de gang van zaken binnen de artsen praktijk of de apotheek. Eind juli werden artsen en apo thekers geconfronteerd met een lijst van geneesmiddelen die niet meer vergoed zouden worden door het zieken fonds. Door de golf van protesten die daarop volgde werd op 25 augustus besloten deze lijst niet op 1 september, maar op 1 oktober te laten in gaan. Tien dagen voordat de regeling van kracht zou worden, werd de nieuwe lijst openbaar ge maakt, zodat met de organi satie en de voorlichting kon worden begonnen. Na de invoering van de lijst op 1 oktober bleef het even rus tig totdat de toenmalige mi nister Gardeniers aankondig de dat per 1 januari 2,50 per voorgeschreven geneesmid del zou moeten worden be taald. Bij de wisseling van het kabi net werd in eerste instantie een andere bijdrageregeling ontworpen die door sterke druk van de apothekersorga nisatie werd tegengehouden. In tweede instantie werd de 'oude' maatregel van ex-mi nister Gardeniers bevestigd, met dien verstande dat de in voering zou geschieden per 1 februari 1983. Wat voor gevolgen zal deze maatregel in de praktijk heb ben? De meeste geneesmid delen worden gebruikt door mensen die ouder zijn dan 55 jaar en de chronisch zieken. Een groot aantal van deze mensen heeft vaak voor de rest van zijn leven genees middelen nodig en zal zijn besteedbaar inkomen met 2,50 per geneesmiddel zien dalen met een maximum van 125 per jaar. Patiënten zul len er bij hun artsen op aan dringen de geneesmiddelen in grotere hoeveelheden voor te schrijven. Dit houdt in dat bij een verandering van ge neesmiddel of bij een ver keerde reactie op een "nieuw" geneesmiddel een grotere hoeveelheid medicij nen vernietigd zal moeten worden. Patiënten die i.v.m. mogelijk misbruik kleinere hoeveelhe den geneesmiddelen kregen voorgeschreven zullen hier- voor dus extra moeten gaan betalen. Bovendien is het i.v.m. zelfmoordrisico's niet verstandig om mensen grote hoeveelheden geneesmidde len in huis te laten hebben. Men dient zich ervan bewust te zijn dat de aandacht in de apotheek en bij de arts ge concentreerd dient te zijn op de patiënt en niet op allerlei in Den Haag ontworpen re geltjes. De noodzaak tot besparing is echter aanwezig, ook binnen de sector van de volksge zondheid. Met het tekort, dat bij de ziekenfondsen reeds in door M. F. J. Broekhoff de miljarden loopt zal ook de ze sector bij de bezuinigingen zijn steentje moeten bijdra gen. Over de wijze waarop, valt echter nog te discussië ren. De eigen bijdrage geldt voor mensen met een inkomen be neden de ziekenfondsgrens. De nieuwe maatregel is inge voerd zonder dat een even tuele besparing van de eerste maatregel is bestudeerd en de te verwachten besparing slechts op een verwachtings patroon berust. Men dient zich af te vragen of er geen alternatieve besparingsmo gelijkheden zijn. Zonder me al te zeer op ander mans terrein te begeven of een oordeel uit te spreken, dient men zich te realiseren dat: - de pil over het algemeen aan gezonde vrouwen wordt voorgeschreven en het zie kenfonds ongeveer vijftig miljoen per jaar kost, - de ligprijs per ziekenhuis va rieert van 300 tot 600 gulden per ligdag, - door een verhoging van de ZF-premie de lasten over ge zonde èn zieke mensen wor den verdeeld, - een verhoging van de inko mensgrens waarop men ver plicht bij het ziekenfonds is verzekerd in elk geval niet de zwaksten in de samenleving zal treffen, - dat men reeds verzekerd is van een totaal pakket bij deeltijdarbeid (bijvoorbeeld een dag per week) en de ge boden zekerheid in zo'n geval in geen verhouding staat tot de betaalde premie. Ik realiseer me dat met het doen van deze uitspraken een aantal groepen zal opstaan om voor hun eigen belangen op te komen. Zij zullen ver tellen waarom bezuinigen binnen hun sector onmoge lijk is of kostenverhogend zal werken. Met het invoeren van de eigen bijdrage is men er echter van verzekerd dat het accent van deze lasten verzwaring komt te liggen by de chronisch zieken en be jaarden. Men zou dus kunnen spreken van een extra ziekte belasting. Het jongste voorstel van Sow- jet-leider Andropov voor de onderhandelingen over wa penbeheersing is met name in Engeland al afgedaan als een gebaar voor de publieke opinie. Het Westen moet bij de onderhandelingen in Ge- nève over de beperking van middellange-afstandswapens met kernladingen inderdaad niet alleen rekening houden met de opstelling van de Sowjet-Unie maar ook met weerstand onder de bevol king van Europa en Amerika tegen de voortgaande wapen wedloop, vooral op het ge bied van de kernbewape ning; een weerstand die voor al stem krijgt door de vredes bewegingen. Hoe gaat deze weerstand zich in 1983 uiten? In september 1982 hebben vredesorganisa ties uit vijftien Europese lan den en uit Amerika en Cana da in Parys gesproken over de internationale afstemming van acties tegen de moderni sering van kernwapens. Daarbij is overeengekomen dat in het najaar van 1983 over heel Europa acties zul len worden georganiseerd, o.a. demonstraties en werk onderbrekingen, die moeten uitlopen op massale betogin gen. En op dezelfde dag dat in Europa de grootste de monstraties plaatsvinden, proberen Amerika en Canada demonstraties te organiseren bijvoorbeeld bij fabrieken die kruisraketten produce ren Voor wat betreft de doelstelling van deze acties hebben de vredesorganisaties een zeke re taakverdeling bereikt. De landen in Zuid-Europa zullen hun acties concentreren op een kernwapenvry Middel- landse-Zeegebied. In België, Nederland, West-Duitsland en Engeland richt het verzet zich tegen de plaatsing van nieuwe middellange-af standswapens. De Scandina vische landen zullen acties ondernemen tegen financiële deelname aan het kernwa- Naast deze gecoördineerde ac tiviteiten ontwikkelen de vre desorganisaties ook pro gramma's die een meer natio naal karakter hebben. In En geland is nu al het CND (Campaign for Nuclear Disar mament) erg actief. Deze or ganisatie overkoepelt een groot aantal vredesgroepen. Zij is de laatste tijd sterk ge groeid, vooral onder invloed van het besluit van de Britse regering om kruisraketten op Brits grondgebied te statio neren en de Polaris-raket (voor onderzeeboten) te ver vangen door de Amerikaanse Trident-raket. Tijdens een congres vorige maand heeft het CND beslo ten ook geweldloze acties toe te passen om zijn doelstellin gen te bereiken. Het denkt daarbij aan o.a. wegblokka des en het weigeren belasting te betalen. De eerste actie heeft inmiddels op 12 en 13 december plaatsgehad by de militaire basis Greenham Common, een mogelijke op stellingsplaats voor kruisra ketten. Dat al zo vroeg met acties wordt begonnen, komt omdat het CND maar weinig tyd meer heeft. De eerste ra ketten worden al eind 1983 in Engeland verwacht De vredesbeweging in Neder land (vooral het Interkerke lijk Vredesberaad) stelt zich terughoudender op. Zij heeft ook meer tyd. Zoals de zaken zich nu laten aanzien, zullen de eerste kruisraketten niet voor 1986 in ons land aanko men. De vredesbeweging zal 1983 vooral gebruiken om de politieke besluitvorming te beinvloeden door kleinscha lige activiteiten en door de versterking van de contacten met politieke partijen (Partij van de Arbeid, CDA), de vak beweging, de kerken en de publiciteitsmedia. Als moge lijke plaats voor de in het na jaar te houden massademon stratie wordt aan Den Haag gedacht. De onderhandelingen in Genè- ve over de kernwapensyste men voor middellange af stand worden ook beïnvloed door de ontwikkelingen op het gebied van de strategi sche kernbewapening; de kernwapensystemen met een intercontinentaal bereik (landraketten, raketten aan boord van onderzeeboten en door M.H. von Meyenfeldt vliegtuigen). De plannen van de huidige Amerikaanse re gering voor de komende ja ren voorzien in de opstelling van 100 MX-landraketten, de produktie van 100 strategi sche bommenwerpers (B-lb), de ontwikkeling van een nieuwe raket voor onderzee boten (Trident II, D-5) en de plaatsing van kruisraketten aan boord van vliegtuigen. De Sowjet-Unie is bezig met de produktie van deSS-NX-20- raket voor onderzeeboten en de ontwikkeling van een nieuwe bommenwerper (Black Jack). Zowel Amerika als Rusland voelen zich door deze ont wikkelingen bedreigd. Het gaat hier immers om syste men die uitermate geschikt zijn om te worden gebruikt tegen militaire doelen zoals strategische raketten die op het land staan opgesteld. De ze dreiging zal in de tweede helft van de jaren '80, wan neer de nieuwe middellange systemen in de organisatie zijn opgenomen, vooral voor de Sowjet-Unie een groot probleem vormen. Immers Rusland heeft by de organi satie van zijn strategische atomair potentieel meer de nadruk op landraketten ge legd dan Amerika. Meer dan 70 procent van alle Russische kernkoppen (kernladingen) wordt door landraketten getransporteerd (Amerika minder dan 25 procent). Rus land kan op deze dreiging reageren door onder meer: het stationeren van wapen systemen in de ruimte die in staat zijn binnenkomende ra ketten te vernietigen en-of uitbreiding van zyn kemwa- penpotentieel aan boord van minder kwetsbare onderzee boten of vliegtuigen. De zorg in beide landen over de ontwikkelingen op strate gisch gebied geldt niet alleen de militaire dreiging. De voortgaande wapenwedloop drukt, zeker nu wij in een tijd van economische teruggang leven, als een zware last op de schouders van de volken van Oost en West. Het is niet zon der reden dat steeds meer mensen zich afvragen wie als eerste onder deze druk zal be zwijken. Het verzet waarop de plannen van de Ameri kaanse regering nu in het parlementstuiten zijn teke nend voor deze problema tiek. Hoe de weerstand tegen en de dreiging van de voortgaande wapenwedloop op kernwa- pengebied de onderhandelin gen in Genève over de beper king van kernwapensyste men voor middellange-af- stand zullen beinvloeden, is nu moeilijk te zeggen. Druk en dreiging zijn niet de beste middelen om aan de onder handelingstafel blijvende re sultaten te bereiken. Toch sluit ik de mogelijkheid van een voor beide partijen aan vaardbaar compromis niet uit; een compromis dat de weerstand in Europa en Amerika tegen het huidige beleid vermindert en de weg vrijmaakt voor volgende stappen om het bewape- ningspotentieel te beperken. Beide partijen hebben een dergelijk compromis ook no dig om intern (vooral op eco nomisch en sociaal gebied) orde op zaken te kunnen stel len. Ik weet dat nu nog maar weinig in de richting van een dergelijk compromis in Ge nève wijst. Van westerse kant is negatief gereageerd op het laatste voorstel van de Sow jet-Unie. Maar dat wil niet zeggen dat daarmee ook het laatste woord er over is ge zegd. Interessant is dat het voorstel dat Andropov on langs bekend maakte een reë- vermindering van aantallen wapens inhoudt, net als het eerdere Amerikaanse voor stel, de zogenaamde nul-op tie. De vredesbewegingen zullen daar niet zonder meer aan voorbij willen gaan.Maar het duurt nog een jaar voor dat de eerste raketten naar West- en Zuid-Europa komen en in een jaar kan veel gebeu ren. Generaal-majoor b.d. M.H. von Meyenfeldt was gouver neur van de Koninklijke Mili taire Academie. Ofschoon het ondoenlijk is om in een rubriek van het Leidsch Dagblad eindeloos te discussië ren, is het mij een behoefte nog éénmaal in te gaan op het schrij ven van de heer Kromhout (Leidsch Dagblad van 22 decem ber). Allereerst dit: De heer Kromhout put zich uit in het zoe ken naar aforismen en oneindig erger, hij gebruikt een bizarre terminologie, welke ronduit be ledigend is. Wat is het geval? Wel beschouwd zou ik kunnen beho ren tot een groepering van "semi- intellectuele masochisten". "Masochisme veronderstelt toch behept te zijn met een seksuele afwijking, gepaard gaande met lustgevoelens bij het ondergaan of aanschouwen van pijnigin gen? Uit welke mijner woorden leidt hij af dat ik daartoe mogelij kerwijs, zou behoren, het S.J.M", namelyk? Deze aantijging zal me wel nooit duidelijk worden, vast staat evenwel dat een dergelijke, bi zarre uitspraak nooit ontsproten kan zijn uit een gezonde geest. Albert Einstein in zijn boek „mein Weltbeis": wie met plezier op de maat van de muziek in de rij kan lopen, is voor mij reeds verachtelijk; hij heeft slechts bij vergissing zijn hersens gekregen en had kunnen volstaan met zijn ruggemerg". En verder: "Heldenmoed op com mando doelloos geweld en het misselijke gevaderland, ik haat ze vurig. Ik heb toch altijd nog zoveel geloof in de mensheid dat naar mijn mening dit spook reeds lang verdwenen zou zijn, als niet de gezonde zin der volke ren systematisch werd ver knoeid door zakelijk en politiek belanghebbenden die de school en de pers als middelen daartoe bezigen". Was deze nobele kosmopoliet, deze fijnzinnige geleerde, ook behept met het S.J.M. of in beschaafde zin, besmet bijvoorbeeld met het virus „Germanitis"? Hoe ik er kans toe gaf, Israël in mijn betoog te betrekken? Wel: dood- simpel! In een der rapporten van Pax Christi is de conclusie ge trokken dat de VS en Israël zich bezondigen door wapen-leveran ties aan de meeste extreme dicta tors van Zuid-Amerika. Myn conclusie: niet de Stam Juda doch de daarvan afgewekenen, de wapen leveranties o.a. zyn in staat van beschuldiging gesteld. Last, but not least: Afghanistan! Toen de Afghaanse bevolking Amin ten val bracht i, ging in december '78 Rusland een ver drag van bijstand aan met de nieuwe regering van Afghanis tan. Deze regering voelde zich bedreigd - waarom dat leest u verderop - en vroeg rond de jaar wisseling '79 - '80 Rusland hulp. Prompt daarop volgde de ge wraakte „inval", stampij allerwe gen! Dubieuze berichten, veelal begin nend met: „naar verluidt" - „uit betrouwbare bron" etc, over stelpten de nieuwe media. De man in de straat zag door het enorme aantal bomen het bos niet meer en nam maar aan dat het „allemaal wel zo zou zijn". Wat is waar en wat niet? Op 7 ja nuari '80 berichtte de Volkskrant dat de V.S., naar het oordeel van India, helemaal niet zo onschul dig zijn als zij zich by monde van Carter voordoen. Volgens dit be richt heeft Amerika al jaren ge probeerd vaste voet in Afghanis tan te krijgen. Alleen de Sowjet- Unie is de Amerikanen een stap voor geweest. In het Ameri kaanse tijdschrift „Counter Spy" (no: 1 1980), vindt men één uit voerig bericht over voorbereidin gen voor een invasie in Afghanis tan, waarin met Lorton - chef van de Afghaanse sectie in het State- departement, de hoofdrol speelt, alsmede twee Afghanen vanfwie er een de Amerikaanse nationali teit bezit. De andere verklaarde volgens de New York Times van 16-4-'79, dat de Contrarevolutionairen die in Pakistan verblijven, toen reeds, over een leger van 16.000 man beschikten. „Counter Spy" constateert dat geen twijfel kan "bestaan dat de Afghaanse kam pen in Pakistan in werkelijkheid Centra van de Contrarevolutio nairen en van militaire opleiding zijn. De Neue Zürcher Zeitung" van 15 januari "80 vermeldde: „dat er een groots opgezet plan voor een invasie in Afghanistan heeft be staan (gepland voor januari '80). Het „grote plan" hield o.a. in dat Afghaanse rebellen vanuit Pakis taanse kampen zouden worden afgezet om aan het communis tisch regime een einde "te ma ken". Meerdere gegevens staan tot mijn beschikking, doch ik moet eindi gen; het wordt te lang! U. Hollebeek G. de la Courtstraat 48 2313 BW Leiden Ik heb al een tijdje de "bijdragen" van de heer Kromhout gevolgd en ik word er langzamerhand kotsmisselijk van. In zijn denk trant is ieder die bezwaar heeft tegen uitbreiding van de wester se bewapening, of ieder die het vijandbeeld wat wil afzwakken, vast wel een fan van de Russen. Hij haalt dan uit de la z'n plak boek waarin hij alle slechtigheid van de Sowjet-Unie verzamelt en lepelt de ene gruwel na de ander op. Een vlijtig baasje, zo ken ik er nog wel een paar, maar daar ging de discussie niet over. Ik weet niet hoe jong meneer Kromhout is, maar in de jaren 50 en 60 kreeg ik nog met de paplepel ingegoten hoe gevaarlijk en agressief het communistische China wel was: als we ons niet bewapenden, zou den we ooit door gele horden worden overspoeld. Een hele boel mensen waren daar echt bang voor. Maar ziet: het duo Ni- xon-Kissinger ontdekte dat Chi na echt bestaat, en binnen de kortste keren mochten we China een bevriend land noemen. Toch is China nog steeds communis tisch, en niet vredelievender dan de Sowjet-Unie of de V.S. Als iemand dat wil kan hij van haast elk land, ook Nederland, plakboeken vol met gruwelen aanleggen. In Rusland lopen er vast ontelbare Kromhoutsky's rond die niet uitgepraat raken over ónze misdadigheid. Je kunt wel alles slecht vinden wat de Russen doen, en alles van de Amerikanen goedpraten, of om gekeerd, maar dan gedraag je je niet volwassener dan de gemid delde voetbalfan. Waar het om gaat is, dat de Ameri kanen en de Russen allebei op houden de wereldvrede te be dreigen. Dat ze nuchter, zakelyk en vooral verstandig met elkaar gaan praten. Dat ze hun bewape ning bevriezen en vervolgens verminderen. Dat ze vriendschap sluiten, zoals de Amerikanen en de Chinezen, is vast wel te veel gevraagd. Want wat moeten de wapenfabrikan ten, en alle grote en kleine milita risten, als er geen vijand meer zou zijn? A.V. Zimmermann Nieuwe Rijn lila Leiden (Discussie gesloten - red.) Meningen op deze pagina »jn voor rekening van de auteurs ADVERTENTIE Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,-j>er cheque. Zonder kosten verknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14