c 1/r ,yoor gek gehouden" DIGROS Kernfusie is bron van enorme kracht Reportage BWlttSlW l\B8 Dubbeltentoonstelling over kranlczinnigenzorg SlhOUl Varia 1 I door 1 Frans Keijsper Patiënten uit de lagere klasse van het gesticht Moerenburg. Een tekening uit 1887 van H. M. Krabbé. WOENSDAG 29 DECEMBER 1982 Gisteren heb ik, naar aanleiding van de menselijke uitbeelding van Rembrandts 'Nachtwacht' in de Lotto Show van Willem Ruis, verteld dat het tableau vivant (letterlijk: het levende schilderij) weliswaar uit vroeger tijden stamt, maar dat nu al gedurende vijftig jaar in Laguna Beach in Californië gedurende zeven zo merweken elke avond 'tableaux vivants' van befaamde schilde rijen en beeldhouwwerken wor den vertoond, die steeds een volle bak van 2600 mensen trekken. Die traditie is in de crisisjaren ontstaan, toen de artiesten in La guna Beach hun schilderijen in de zomermaanden buiten aan de hekken hingen, en in 1933 be dachten dat ze meer volk zouden trekken als zij sommige van die schilderijen in een verkleedpartij gingen uitbeelden. Dit groeide uit tot voorstellingen waarin de gelijkenis met de schilderijen of beeldhouwwerken zo frappant kan zijn, dat het Cathe Mennen, die in 1969 naakt als bronzen standbeeld poseerde, gebeurde dat gedurende de negentig secon den van haar stokstijf stilstaan de uitbeelding een duif haar voor een echt standbeeld aanzag, bij zijn landing op een harer borsten uitgleed op de bronzen make-up, in paniek en met veel gefladder houvast probeerde te krijgen op het standbeeld, maar intussen van borst tot dij een bloedig spoor trok met zijn raspende klauwen zonder dat Cathe een spier vertrok, zodat zij dan ook een staande ovatie van het pu bliek in ontvangst mocht nemen. Maar het ontstaan van het tableau vivant moet natuurlijk niet in Laguna Beach worden gezocht, maar in het Europa van de 14e en 15e eeuw, waar de kerken voor de mensen die geen boeken of af beeldingen bezaten scènes zoals de wederopstanding met behulp van parochianen gingen uitbeel den. En als kunstvorm beleefde het tableau vivant zijn grootste bloei in de 18e en 19e eeuw. Veel materiaal blijkt er niet over te bestaan, het Theater Instituut in Amsterdam bleek maar twee ar tikelen te kunnen leveren, allebei van Engelse oorsprong. In een ar tikel in Strand Magazine van 1891 worden wat technische tips gegeven. Krukjes en kistjes zijn voor groepsvoorstellingen onmis baar, maar zorg ervoor het toneel er niet mee te overladen, want dat geeft maar extra werk bij het verwisselen van de uitbeeldin gen, en wees zo handig krukjes en kistjes van verschillende grootte en hoogte te maken, zodat zij voor alle uitbeeldingen gebruikt kunnen worden. Het belangrijkste is de belichting. Het schelwitte kalklicht belicht de voeten onvoldoende, daarom zijn voetlichten noodzakelijk, evenals bovenlicht. Blauw licht voldoet het best bij figuren in het wit, of bij 'standbeelden', het maakt de draperieën zachter en geeft marmer-effect aan de 'beel den'. Rood licht geeft de avond aan, blauw licht het maanlicht, en wit licht zonneschijn. Als regel werd aangeraden het gordijn 15 tot 25 seconden of nog iets langer open te laten, al naar gelang de toneelmeester het goed. dunkte. Hij moet echter wel terzijde staan om het gordijn onmiddel lijk te laten zakken zodra een van de leden van de groep begint te wankelen of te bewegen. Om het schilderij^effect te bereiken werd ook vaak vóór de uitbeel ding dun gaasdoek over de gou den lijst gehangen. William Be wick, die in 1827 deelnam aan een tableau vivant ten huize van Lady Westmoreland in Rome, vertelt in een brief dat hij twee keer gerepeteerd had voor het ka rakter dat hij diende uit te beel den: een jonge strijder, in een me talen harnas gestoken, wiens pa ge op zijn schouder leunt. Een jongedame van uitzonderlijke schoonheid speelde die page, wier mooie gezichtje en lieflijke handen moesten constrasteren met zijn grimmige gezicht, want hij moest verschrikkelijk boos kij ken. ,J3oos kijken, meneer Be wick!, boos kijken, Sir! U moet voor de verandering een keertje heel lelijk kijken, want dit is niet meer dan uw page u moet niet denken dat het een leuk meisje is", riep Lady Westmoreland, die blijkbaar de regie deed. PrachtigWat een schitterend ef fect!" riepen de gasten bewonde rend. Een beeldhouwer riep uit: 'Wat geiveldig natuurlijk!' Een schilder naderde het tableau vi vant met een vriend tot hij er vlak voor stond en zei, zonder te beseffen dat de page een Engelse was die hem kon verstaan: 'Wat is haar gezicht prachtig vleeskleurig!', en nog altijd den kend dat zij een Italiaanse was voegde hij er in het Engels aan toe: 'Wat een duivels leuk kind is die page!' De page fluisterde toen in William Bewicks oor, dat zij niet veel lan ger doodstil kon blijven staan of haar lachen zou kunnen inhou den als die mensen door gingen met praten. Hij gaf daarop een teken waarop de vouwdeuren werden gesloten. Dat was dus anderhalve eeuw gele den. Ook toen al was de mensen niets menselijks vreemd, zelfs niet in de betere kringen.. „Voor gek gehouden" is de titel van een onlangs geopende dubbel-expo- sitie die de geschiedenis van de krankzinnigen- zorg in Nederland be handelt. In de Gasthuis kapel van het Stedelijk Museum in Gouda is de periode - voor zover achterhaalbaar van vóór 1800 in beeld ge bracht, in de Hallen in Haarlem het tijdvak er na. Daarover is eigenlijk de meeste informatie beschikbaar die aansluit tot op heden. Zo komt aan het slot van de tentoonstel ling de patiëntenbeweging ter sprake (1980) met haar verzet tegen medicijnen, isoleercel en shocktherapie, de democrati sering van de zwakzinnigenaf deling van de Willem Arntsz- hoeve, die zelfs leidde tot de aanhouding door de politie van directeur Carel Muller, en eveneens na de oorlog - de op komst van de psychofarmaca. Geschift Eveneens komt de literatuur ter sprake, aandacht van en over schrijvers bij wie inrichtingen een rol hebben gespeeld. Erva ringen die hun weerslag vin den in hun geschriften: schrij vers geschift, zoals het op de tentoonstelling heet. Als schrijnend voorbeeld wordt de befaamde dichter Gerrit Ach terberg aangehaald, die we gens moord in vele inrichtin gen opgesloten heeft gezeten. Zijn gedichten, die hij over zijn ervaringen in die instituten op schrift heeft gesteld, zijn na zijn dood gebundeld versche nen onder de titel Blauwzuur (1969). Waar het in feite om gaat is dat een verblijf, een be handeling in zo'n instelling als een niet te verwijderen stigma, een merkteken ingebrand in de ziel, de rest van iemands le ven wordt meegetorst. De er varingen daar opgedaan raak je niet meer kwijt. Gebrek aan vrijheid, jegens hem begane wreedheid, het zijn de metgezellen in wier onzalige gezelschap menige onschuldi ge dwaas in middeleeuwse tij den heeft moeten vertoeven. Geketend vaak in ijzers, diep weggesloten in dolcellen, ver stopt voor de gemeenschap die gevrijwaard diende te worden voor hun aanvallen van razer nij. In het Stedelijk Museum in Gou da, dat eens dienst deed als gasthuis, is zo'n authentieke dolcel te zien. Via een trap die naar beneden wentelt betreed je een lage onaangename ruim te. Rioolgeur Een penetrante rioolgeur stijgt op uit de bodem en wanneer je een zaal met afgrijselijke mar telwerktuigen bent gepasseerd arriveer je in een ruimte waar enige attributen ten aanzien van de krankzinnigenzorg zijn uitgestald: ijzers, een dwang buis en een dwangstoel. En aansluitend op dit vertrek de cel, verstopt achter een zware deur, een zwaarmoedig ma kend vertrek met een vast hou ten bed en een ingebouwd ge mak. De sombere plek waar de agressieve dwaas niet-begrij- pend moest vegeteren, voor daden die hij nauwelijks heeft beseft. De tentoonstelling laat ons zien dat gekheid zowel in dc oud heid als in de middeleeuwen in verband werd gezien met bo vennatuurlijke machten. Zo waren het in de Grieks-Ro meinse beschaving de goden die krankzinnigheid oplegden als straf. Er was sprake van duivelse invloed die besmette lijk was voor anderen, daarom moest contact met de ongeluk- kigen worden vermeden. De medische wetenschap heeft tot aan het begin van de twintigste eeuw nimmer in zijn therapeu tische werking iets voorge steld. Om die behandeling cn de daaruit resulterende gene zing gaat het tenslotte. Tegen zoiets ongrijp- en onbe- grijpbaars als krankzinnigheid was uiteraard geen enkel kwakzalverskruid gewassen. De tentoonstelling geeft dan ook een indruk van de behan deling (therapie in dit verband lijkt niet zo'n gelukkig geko zen woord) die deze armzali gen van geest hadden te door staan, de theorieën die omtrent gekte werden gebezigd en de bepaald niet plezierige fysieke ingrepen die bij tyd en wijle werden toegepast. Slijm Immers, uitgaande van de opvat ting dat krankzinnigheid werd veroorzaakt door opgehoopt slijm in de hersenen en. dat daardoor warme geneesmidde len moesten worden gebruikt om dit slijm weer vloeibaar te maken, kregen veel patiënten purgerende middelen toege diend. Ook aderlatingen be hoorden tot de gebezigde me thoden en. in uitzonderlijke ge vallen zoals op de tentoonstel ling wordt verhaald, ging de arts over tot chirurgische in grepen: trepanatie Dat is het boren van een gaatje in de her senpan. Verondersteld werd namelijk dat door zo'n opening de ziekteverwekker werd afge voerd. Gouda toont een sche deldak waarop chirurgynen met hun trepanen konden oe fenen alsmede een dergelijk door hen gehanteerd werktuig. Wanneer je in de geschiedenis te rugkijkt op de wijze waarop de geesteszieke werd behandeld, vallen grote verschillen op: hu maniteit, massage, baden, mu ziek en aangenaam gezelschap rond het begin van onze jaar telling enerzijds tegenover har deeltjes wordt overwonnen. Aldus ontstaat versmelting van kernen. Een zeer belangrijk voordeel van kernfusie is dat het mi lieu in veel geringere mate wordt belast dan by het ver- Werkzaamheder aan de testreactor bij de universiteit van Princeton. de maatregelen als langdunge opsluiting anderzyds. Het zal nauwelijks verwondering wekken dat de kerk een grote invloed - en met name in de middeleeuwen - heeft gehad op de zorg van krankzinnigen. Opvattingen als straf van God. bezetenheid door de duivel, hebben tot in de achttiende eeuw een rol gespeeld. In vroe gere tyden was er geen sprake van krankzinnigengestichten mensen die als abnormaal werden beschouwd waren doorgaans gewoon in de gezin nen opgenomen. Besmettelijk Waar echter sprake was van agressief gedrag werden wei nig zachtzinnige maatregelen genomen: zy werden opgeslo ten in bepaalde inrichtingen of gevangenissen. In Nederland dateert het eerste gekkenhuis pas van 1441 (Den Bosch) Gekte werd gezien als iets be smettelijks; dat zal het feit ver klaren dat de laat-middelceu- wer er geen been in zag hem op te sluiten. Samen met degenen die wel aan een besmettelijke ziekte leden. Een belangrijke stap op weg naar de humanisering van de krank zinnigenzorg is onmiskenbaar het werk van de Franse arts Pi- nel geweest. Het was deze man die de krankzinnigen van hun ketenen bevrydde, zoals een schilderij van Tony Robert Fleury (1876) laat zien. In het Hopital de la Salpetrière in Pa rijs worden vrouwen die niet goed by zinnen zijn ontdaan van hun yzeren ketenen, uit dankbaarheid kust een vrouw Pinels rechterhand. Dc behandeling door Pincl. die de krankzinnige zyn ketenen doet verliezen, houdt verband met de hervorming die in deze sector optreedt Er ontstaat na- melyk het idee dat in beginsel alle krankzinnigen in een in richting opgenomen zouden moeten worden dus ook de met-gevaarlijke - en dat gekte een te genezen ziekte is. En zo komt de tentoonstelling dan ook op het geneeskundig gesticht Meerenberg by Haar lem (nu Provinciaal Zieken huis in Santpoort) dat het eni ge echte nieuwe gesticht ge noemd wordt dat als uitvloei sel van dc eerste krankzinni genwet in Nederland (1841) buiten de stad gebouwd werd naar de nieuwste behande- Ungsinzichten: Buitenlucht was goed voor geesteszieken en de omnngende landerijen boden mogelykheid voor bui tenwerk. Op beide tentoonstellingen, Gouda en Haarlem, valt alles bij elkaar veel te zien en vooral ook te lezen. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de catalogus die deze opzet onder steunt en is samengesteld door de educatieve afdeling van het Frans Halsmuseum met mede werking van de werkgroep Historisch bezit psychiatrische ziekenhuizen van het NCGV (Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid). Er zijn op de tentoonstelling schilderijen, tekeningen, pren ten, foto's, dia's en films die handelen over het begrip „gek" - in elke tydsperiode bestaan daar andere opvattin gen over. branden van steenkool of olie en by het splyten van atoom kernen van uranium. De ver smelting van lichte kernen produceert weinig radio-ac- tief afval De fusiereactor produceert bovendien geen splytbare stoffen die kunnen worden gebruikt voor de ver vaardiging van kernwapens. Er zal nooit gebrek aan brandstof voor de versmel tingsreactor ontstaan, want de basisbrandstof deuterium wordt in water gevonden cn water beslaat ruim zeventig procent van het aardopper vlak. Ook lithium, waaruit tritium wordt gewonnen, is in zeer grote hoeveelheden voorradig ADVERTENTIE HONIG ze«rji«nd jQ(J MKMUl gfó. pak - goudmerk hele liter t bakkersg'st 500 9ram Furst vort Reichstad1 demise0 HAAL HET BIJ (Vervolg van pagina 1) PLAINSBORO/DEN HAAG (ANP) - By een kernfusie- proces worden in een ver smeltingsreactor lichte kern en omgebouwd tot zwaarde re. Dit in tegenstelling tot de "gewone" kernreactor waar in zware kernen worden afge broken tot lichtere. Bij kernfusie komt meer energie(arbeidsvermogen) vrij dan er wordt gebruiukt. Een licht atoom als dat van waterstof bezit een positief geladen deeltje (proton) en een daaromheen draaiend ne gatief geladen deeltje (elek tron). Als zich in dc atoomkern van waterstof behalve een proton ook nog een ongeladen deel tje (neutron) bevindt dan heeft men een isotoop van waterstof, deuterium ge naamd Voegt men een twee de neutron aan de kern toe, dan ontstaat de isotoop tri tium. Die isotopen lijken op waterstof maar hebben een respectievelijk twee- en drie maal zo groot atoomgewicht. De bedoeling is de nieuwe kernen van deuterium en tri tium te versmelten tot de nieuwe stabiele kern, helium Daarbij komt een hoeveel heid bindingsenergie vrij die miljoenen malen groter is dan bij verbinding van kool stof met zuurstof. Naar schatting kan een kern- versmeltingsreactor uit éën liter water evenveel energie halen als een conventionele verbrandingsmotor uit 350 b- ter benzine In de reactor worden moleculen opgebro ken in atomen en worden vervolgens de atomen ont daan van hun elektronen. De dan met zeer hoge snelheden door elkaar lopende atoom kernen botsen onder die om standigheden af en toe met zoveel kracht op elkaar dat de normale afstotende kracht tussen twee gelyk geladen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11