Steeds Universiteit laat groot aantal gebouwen achter Buurthuis zet project op voor alleenstaanden en mei fccfonik btadkheeld Mishandeling Voorlopig geen sloop schoolgebouw Alphenaren maken amok Verdachte handel in rookwaren Door gereedkomen Witte-Singell Doelencomplex Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LEIDEN - Een 47-jarige Leide- naar heeft gisteren by de politie aangifte gedaan van mishande ling. Hij zou zondagavond door een nog onbekend tweetal op de Middelweg zyn geslagen en ge schopt. Een blauw oog en een buil op het hoofd waren de pijn- lyke gevolgen van de confronta tie. LEIDEN - De Hartebrugschool aan de Haarlemmerstraat wordt pas gesloopt nadat er met het be stuur van de Stichting voor Ka tholiek Onderwys overeenstem ming is bereikt over aankoop van de nodige grond voor de nieuw te stichten interconfessio nele basisschool door de ge meente Dat antwoorden B en W op vragen van de CDA-raadsleden Kar stens en Van Zijp. B en W wijzen hun suggestie van de hand om er na de sloop een tijdelijk parkeer terrein aan te leggen. Het college zegt het niet juist te vinden om af te wijken van het bestemmings plan en het verbeteringsplan voor De Camp. LEIDEN - Twee Alphenaren heb ben gisteravond op de Haarlem merstraat en de Breestraat voor wat problemen gezorgd. Aller eerst kregen zij het om kwart over zeven aan de stok met een fietser op de winkelpromenade. Over en weer werden klappen uitgedeeld, onduidelijk bleef wie dat het eerst deed. Wel deed de fietsende Leidenaar aangifte van mishandeling. Om één uur van nacht werd het tweetal in kenne lijke staat op de Breestraat aan getroffen. Zy vielen fietsers en voetgangers lastig en posteerden zich midden op de straat om au to's tegen te houden. Ter ont nuchtering werden de Alphena ren meegenomen naar het poli tiebureau. LEIDEN - De sloop van de pan den Pasteurstraat 17-17a, 19-19a en 21-21a is deze week begonnen. Op het vrijkomende terrein ko men nieuwe woningen. De bouw daarvan is volgend voorjaar, te gelijk met de uitvoering van de plannen voor het terrein van het voormalige Olgacomplex aan de Hansenstraat. De sloopwerk zaamheden zullen ongeveer drie weken duren. LEIDEN - In buurthuis In de Vroolijcke Arke begint in het nieuwe jaar een project speciaal voor alleenstaanden. Twee staf krachten van het buurthuis, Loes Flendrie en Sylvia de Wit, hebben dit project opgezet om de leemte op te vullen die er vol gens hen voor alleenstaanden be staat. "Er is voor hen geen plaats om elkaar op ongedwongen, leu ke manier te ontmoeten". In het buurthuis aan de Pieterskerk- choorsteeg moet die plaats nu gestalte gaan krijgen. De zaken zijn meteen groots opge zet met een scala aan activiteiten voor mannen en vrouwen die al leen, of alleen met hun kinderen wonen. Bedoeling is dat vooral mensen tussen de twintig en vijf tig jaar oud, wonend in een van de buurten die het buurthuis om ringen, de activiteiten zullen be zoeken. Dat wil echter niet zeg gen dat alleenstaanden uit ande re wijken worden geweerd: "Het moet een ontmoetingsplaats worden die een alternatief vormt voor de zogenaamde openhuis- feestjes, waar de nadruk altijd di rect ligt op het leggen van con tacten. Hier gaat het er alleen om op gezellige manier mensen te ontmoeten die in dezelfde om standigheden verkeren". Een feestelijke openingsavond heeft al plaats gehad in decem ber. Loes en Sylvia: "Ons doel werd toen al duidelijk waarge maakt. Iedereen zat binnen de vijf minuten al met elkaar te pra ten. Terwijl je op normale feest avonden toch vaak ziet dat een alleenstaande alleen blijft zitten. Overal zijn de mensen erop inge steld dat je met elkaar bent. In sommige Leidse restaurants kun je wel in je eentje gaan eten, maar dat blijft toch allemaal heel afstandelijk. Het is veel leuker om met een groep te eten of een café te bezoeken". Een van de activiteiten van In de Vroolijcke Arke is dan ook een eetgroep, vanaf half januari elke maandagavond. Bedoeling is een vaste eetgroep te vormen waarbij steeds twee mensen voor het ko ken en de afwas zorgen. Eens in de veertien dagen worden er ook uitjes georganiseerd, zoals bij voorbeeld een bezoek aan thea ter, bioscoop of een café. Een vrouwengespreksgroep op maandagavond en een borre luurtje op vrijdagmiddag zijn twee dingen die na half januari wekelijks terugkeren. "Op zo'n borreluurtje kunnen mensen na het werk even met elkaar praten. Dat is heel wat leuker dan na een week werken in een leeg huis ko- Eens per twee maanden staat ook een thema-avond op het pro gramma. Het eerste thema zal gaan over alleenstaande mannen die te maken hebben met de (ge deeltelijke) opvoeding van hun kinderen. Ook eens in de twee maanden is er een feestavond. Voor de eventuele kinderen van bezoekers wordt een oppascircel georganiseerd, waarbij steeds weer een andere ouder de zorg voor andermans kinderen op zich neemt. Loes Flendrie en Sylvia de Wit hebben voor een zo groots opge zet programma gekozen om 'elk wat wils te bieden'. "Voor we dit project begonnen, hebben we veel gesproken met instellingen die werken met alleenstaanden. Daarbij stuitten we steeds weer op hetzelfde probleem: je hebt een groep alleenstaanden die daar totaal niet op aangesproken wil worden, niet 'zielig' wil zijn, en een groep die daar juist wel behoefte aan heeft. Op deze ma nier bieden we diverse mogelijk heden voor elke groep mensen. Hoewel er al diverse inschrijvin gen zijn, kunnen alle activiteiten van het project Alleen Staan nog deelnemers gebruiken. De eerst volgende ontmoeting is op 7 ja nuari een nieuwjaarsborrel voor alleenstaanden van drie tot half vijf. LEIDEN - De politie hield van nacht om twee uur op de Nieuw- straat een man staande die op zijn rug een vuilniszak droeg, waarin sigaren en sigaretten. Hij had die eerder aan cafébezoekers te koop aangeboden. De 26-jarige man wilde niet zeggen hoe hij in het bezit van de rookwaar was gekomen. De politie vermoedt echter een verband met een leeg geroofde sigarettenautomaat op het station. Voetbal De v.v Leiden organiseert mor gen in de Vijf Meihal het zoge naamde Ad. Dusee-toernooi voor F-junioren. Er nemen twintig teams deel aan dit eve nement dat om kwart voor ne gen begint. In de pauze, rond de klok van half twaalf, wordt er een wedstrijd gespeeld tus sen de Leidse gemeenteraad en de pers. De gemeenteraad krijgt versterking van Wim Rijsbergen. Donderdag 30 december organi seert Lugdunum voor de twaalfde maal in de Groenoordhal het jeugdtoer- nooi voor C- en D-junioren. Liefst 24 clubs uit Leiden en omstreken nemen deel. Het toernooi begint om 10.00 uur, de prijsuitreiking zal rond 17.15 uur plaatsvinden. Op diezelfde dag is er een zaal voetbaltoernooi voor senioren in de Vijf Meihal VNA, Singel, Ju en Duifboys behoren tot de deelnemers. Begonnen wordt om negen uur. Oud en Nieuw In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt vrij dag Oud en Nieuw gevierd met een optreden van de Prime Mi nisters. De toegang - vanaf twaalf uur - is gratis. Dichter Dichter J.P. Abrahams treedt donderdagavond om tien uur op in café Scarabee aan de Pieterskerkchoorsteeg. De in Noorwegen geboren dichter gaat in zijn weemoedige en cynische gedichten in op zijn relaties met vrouwen, drank en drugs. Ervaringen die hij opdoet in het studentenleven. Lelden j door Jan Rijsdam LEIDEN - Als gevolg van het gereedkomen van het nieuwe universiteitscom plex op het Witte Singel/ Doelenterrein zal de uni versiteit in 1983 en 1984 een groot aantal panden ontruimen. Over de toe komstige bestemming van enkele gebouwen be staat nog steeds onzeker heid. De meeste panden staan in de bin nenstad, voor het grootste deel in de Pieters- en Academiewijk. In totaal gaat het om vijfendertig panden. Vierentwintig panden worden gehuurd van particulie ren, waarbij het in acht gevallen om gedeelten van gebouwen gaat. Elf van de af te stoten pan den zijn eigendom van de univer siteit en worden verkocht. Enke le grote gebouwen zullen op nieuw een universitaire bestem ming krijgen. Zo wordt er naar gestreefd om de vrijkomende universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg te bestemmen voor de faculteit der rechtsgeleerd heid. Over de huurpanden die vrijko men heeft de universiteit uiter aard niets te zeggen. De gemeen te ook niet, maar bijna alle pan den liggen in gebieden waarvoor een bestemmingsplan geldt en dus is de toekomstige bestem ming (wonen, kantoren enz.) vastgelegd. Sommige van de huurpanden staan reeds te koop of zijn al verkocht, zoals het pand Rapenburg 16 waarin een advo catenkantoor zal worden geves tigd. Het Harteveltcomplex aan de Lan- gegracht is één van de gebouwen waarvan de toekomstige bestem ming nog onbekend is. De uni versiteit huurt deze panden van de Erven Lucas Bols uit Nieuw Vennep en gebruikt ze momen teel voor de opslag van boeken. Halverwege 1983 zal de universi teit het complex, dat ongeveer 3300 vierkante meter beslaat, verlaten. Het zal voor de eigenaar niet eenvoudig zijn het complex te verkopen omdat het, volgens het bestemmingsplan, alleen mag worden gebruikt voor de opslag van boeken. Dat maakt de positie van de gemeente, die wel belangstelling heeft voor het complex, ijzersterk. Door een aanpassing van het bestem mingsplan zouden er, na verwer ving, bedrijfjes kunnen worden ondergebracht. Het binnenter rein zou eventueel geschikt zijn voor woningbouw. Een ander groot complex dat vol gend jaar leeg komt is Rapen burg 107 tot en met 111. Dit voor malig fabrieksgebouw is onge veer dertig jaar oud en ziet er nog vrij degelijk uit. Mooi is het niet, zeker niet aan het fraaie Rapen burg. De huidige eigenaar is de Stichting Leidse Studentenhuis vesting. Volgens het bestem mingsplan mogen in het com plex slechts acht eenheden ko men voor kleine huishoudens. Daar is het gebouw echter veel te groot voor zodat de stichting er weinig kan beginnen. In het verbeteringsplan voor de Academiewijk wordt uitgegaan van verwerving van het complex door de gemeente, gevolgd door sloop en nieuwbouw. Op het ter rein zouden vier gezinswoningen kunnen worden gebouwd met achtertuinen. Het ziet er echter niet naar uit dat het rijk spoedig met geld over de brug zal komen om deze bestemming te realise ren. Veel meer voor de hand ligt dat het complex opnieuw (tijde lijk?) gebruikt gaat worden als opslagruimte. Volgens de Stich ting Studentenhuisvesting zijn er verschillende gegadigden die belangstelling hebben de huidi ge bestemming van het pand voort te zetten. Van de elf panden die eigendom zijn van de universiteit staan er negen aan het Rapenburg (mo numenten) en twee aan de Rijn en Schiekade. De laatst genoem de zullen in 1984 worden afgesto ten en hoogstwaarschijnlijk weer een bestemming krijgen als een gezinswoning. Eén pand aan het Rapenburg is inmiddels ver kocht en krijgt ook weer een woonbestemming. Drie panden zullen nog in de verkoop gaan. De vijf resterende panden aan het Rapenburg zullen worden aange kocht door de Stichting Leidse Studentenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Deze panden worden geschikt gemaakt voor één- en tweepersoonshuishoudens (stu denten en werkende jongeren) en gedeeltelijk voor kleine gezin nen (driekamerwoningen). Eén van de panden aan het Rapen burg (parasitologie) loopt door tot aan de Doelengracht en zal onder meer worden gebruikt voor een uitbreiding van het er naast gelegen kantoor van de Stichting Studentenhuisvesting. Volgens het bestemmingsplan moet een gedeelte van de bebou wing op het binnenterrein wor den gesloopt om een tuin te reali seren. Het pand aan de Doelen- gracht is weer bestemd voor wo- Het is de bedoeling van de ge meente dat zoveel mogelijk woonhuizen die vrijkomen, de oorspronkelijke bestemming te rug krijgen. Het structuurplan en bestemmingsplannen voor de Pieters- en Academiewijk spre ken bovendien uit dat meer ge zinnen in de binnenstad zouden moeten wonen. De panden die door de ingebruik name van het Witte Singel/Doe lencomplex vrijkomen zouden een goede aanleiding kunnen zijn om één en ander serieus aan te pakken. Geen enkel pand in de Pieters- of Academiewijk wordt echter door de gemeente aangekocht. Er is niet of nauwe lijks onderzocht of de verbou wing van panden tot gezinswo ning mogelijk is, wat dat zou kos ten en wat de huur zou worden. Het geschikt maken van univer siteitspanden voor bewoning wordt alleen ter hand genomen door de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren. Daardoor zal het aantal klei ne huishoudens in de binnenstad opnieuw toenemen. In de prak tijk blijkt de gemeente haar doel stelling om de gezinswoonfunc tie te versterken, als het om het verbouwen van panden gaat, al leen met de mond te beleiden. Spelletje (1) Leiden lijkt z'n dubieuze naam 'Staphorst van het westen' meer glans te gaan geven. De stad staat al bekend om z'n be houdende uitgaansbeleid. Kroeglopers worden hier klok ke één uur in de nacht naar bed gestuurd om hun roes uit te slapen. Maar niet alleen het in nemen wordt door het stadsbe stuur als kennelijk verderfelijk tijdverdrijf gezien, ook het gokken. Terwijl een versoepe ling van de wet op de kansspe len al door de Tweede Kamer is, lijkt de gemeente Leiden niet van plan de vestiging van ook maar één 'speelhal' binnen de stadspoorten toe te staan. Pogingen van het onderne mersduo Peter Brandt senior en junior, speelautomatenhan- delaar Hein Link en eigenaar G. Huys van de Rotterdamse bv. Jakogehu om in Leiden een speelautomatenhal te ope nen tot nog toe vergeefs zijn geweest. De in Capelle aan de IJssel woonachtige ondernemer Huys heeft zich echter niet bij de afwijzing van zijn vergun ningaanvraag neergelegd en zal binnenkort in zijn strijd te gen de gemeente doordringen tot de Raad van State. Spelletje (2) G. Huys diende december '81 bij de gemeente een verzoek in om in Leiden een speelauto matenhal te mogen openen. Hij wilde eerst met ambtena ren overleggen over de vesti gingsvoorwaarden waaraan een dergelijke hal zou moeten voldoen. Maar de gemeente wilde een meer concrete aan vraag. Huys moest maar een pand aandragen waarin hy z'n speelautomaten wilde neerzet ten. Hij kwam toen met een pand in de Breestraat op de proppen dat door de gemeente prompt werd afgewezen op grond van het bestemmings plan PietersWijk. Maar dat bestemmingsplan is nog in voorbereiding en heeft volgens Huys dus geen enkele rechtsgeldigheid. "De gemeen te zegt dat er in de Breestraat geen amusementshal mag wor den gevestigd, omdat de moge lijkheid daartoe niet in het be stemmingsplan Pieterswijk wordt genoemd. Da's nogal lo Peter Brandt jr. bedient de gokautomaat die op grond van een wetswijziging binnenkort mag uitbetalen tot nog toe gebeurde dat dus 'zwart'). Met zijn vader is Brandt al ruim drie jaar aan het knokken om in Leiden een speelautomatenhal te mogen vestigen. Zij hebben de gemeente zelfs voorgesteld voor maximaal anderhalf procent in de winst te delen. Tevergeefs. Het duo Brandt Brandt is nu bang dat straks iemand anders met de eer gaat strijken omdat de gemeenteraad plaatsen voor een amusementshal aan wijst in straten waar het duo geen geschikt pand kan huren of kopen. gisch want toen dat plan werd opgesteld, was het fenomeen amusementshal nauwelijks be kend. En juist omdat het be stemmingsplan Pieterswijk nog in voorbereiding is, lijkt het me Voor de gemeente heel makkelijk om het te wijzigen zodat de vestiging van een amusementshal wél mogelijk is". In eerste instantie heeft een be zwaar van Huys tegen de wei gering van de gemeente niets opgeleverd. Dat bezwaar dien de hij in bij de burgemeester omdat hij degene is die vol gens de wet op de kansspelen bevoegd is om speelautoma- tenhallen te weigeren of toe te staan. Maar burgemeester Goekoop heeft Huys 'niet ontvankelijk' verklaard omdat zyn bezwaar was gericht tegen het bestem mingsplan en niet tegen de wet op de kansspelen. Juridisch misschien juist maar wel raar natuurlijk, vooral om dat de gemeente het verzoek van Huys juist op giond van het bestemmingsplan heeft af gewezen. En dan nog wel een bestemmingsplan dat nog niet eens is vastgesteld. Maar vol gens ambtenaar Schramm van de afdeling stadsontwikkeling heeft een nog niet vastgesteld bestemmingsplan wel degelijk een zekere rechtsgeldigheid. Gemeentejurist Van Viegen be strijdt dat en beweert dat een burgemeester een bestem mingsplan dat nog in procedu re is hooguit in zijn afwegingen kan laten meespelen, maar nooit alleen als grond van een weigering kan laten dienen Inmiddels heeft de gemeentely- ke commissie voor beroep- en bezwaarschriften ook gecon stateerd dat ten stadhuize een verdacht spelletje wordt ge speeld in de kwestic-Huys. Vandaar dat de commissie de burgemeester heeft geadvi seerd de aanvraag van Huys alsnog te behandelen. Goekoop zal dan voor 99,9 pro cent zeker op grond van de wet op de kanspspelen negatief be slissen. "Want", zo legt zijn ambtenaar van algemene za ken De Raat uit, "op dit mo ment wordt de boot afgehou den omdat we zitten te wach ten om een landelijke model verordening, gebaseerd op de gewijzigde wet op de kansspe len. Als die er is, dan kan de burgemeester aan de gemeen teraadsleden vragen hoeveel van die hallen ze in Leiden wil len hebben en daarna kunnen wij die verordening verder in vullen. Tot die tyd wordt op grond van de bestemmings plannen geprobeerd alles te gen te houden. Want als we nu zeggen van 'jongens, ga je gang maar', dan staan hier over een paar maanden 25 hallen en dan is de klok nooit meer terug te draaien". Spelletje (3) Jakogehu-directeur Huys gokt er op dat hij by de Raad van State wel succesvol is. "Er zyn door de Raad van State namelijk al voor mij gunstige uitspraken gedaan. Bovendien staat in de memorie van toelichting van de wetswyziging dat BMB 1 BB behoefte signaleert aan het be drijven van kansspelen op au tomaten. Dat zegt veel IV mt gever speelt dus in op een ge signaleerde behoefte Welis waar hebben de individuele burgemeesters de beslissings bevoegdheid maar zij moeten w.-l g'>rdijrgunn n1' M kunnen aandragen voor een ring" "Bijvoorbeeld omdat de aard van de plaatsclyke bevolking uniek en specifiek is. Wel, ik daag de burgemeester van Lei den uit om voor de Raad van State unieke en specifieke ei genschappen van de Leidse bevolking aan te dragen. Dat lukt hem nooit want de Leidse bevolking verschilt natuurlyk mets van de bevolking van pakweg Haarlem. Apeldoorn, Nymcgen en Arnhem. Steden waar amusementshallen wel mogen. Ik denk dat alleen een burgemeester van Staphorst met succes kan wijzen op de unieke en specifieke eigen schappen van zyn bevolking En misschien de burgemeester van het 'Staphorst van het wes ten'. J.V. De stichting Leidse Studentenhuisvesting is eigenaar van het fabriekscomplex aan het Rapenburg dat door de universiteit zal worden ontruimd. De nieuwe bestemming van het gebouw is nog onduidelijk. Het Harteveltcomplex aan de Langegracht dat door de universiteit in de loop van 1983 zal worden verlaten. Het is nog niet bekend van daarna met de gebouwen gaat gebeuren. (yoto Holvast) Vat I

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3