Belgische kerstsurprise 5^D\IT op wondeiijs in Alma Ata Russen snel Jolanda de Rover Oostende verrassend winnaar Blitz-toernooi Met Washington is 5niets aan de hand Zwemtrofee Zijl/LGB nu voor LEIDEN - De Neder landse rugcrawl-spe- cialiste Jolanda de Rover heeft voor een jaar de Sergio Grego- rio-trofee van de Leidse vereniging De Zijl/ LGB veroverd. De zwemster van DJK zwom gisteren in zwembad De Zijl zeer gemakkelijk naar de overwinning op de 100 meter rugslag. De Rover legde de afstand af in een tijd van 1.04.9. Als tweede finishte Bri gitte van de Lans van HPC in 1.06.9 en als derde Carla Stasse in 1.07.2. De strijd om de Sergio Grego- rio-trofee, een eeuwigduren de wisselprijs ingesteld ter nagedachtenis van de bij een vliegramp om het leven geko men Italiaanse zwemploeg waarvan Sergio deel uit maakte, was een onderdeel van de traditionele kerstwed strijden van De Zijl/LGB. In het overvolle zwembad kwa men gisteren de beste zwem mers en zwemsters onder de 10, 11 en 12 jaar aan de start in wedstrijden die gezien konden worden als een re vanche voor de Nederlandse jeugdkampioenschappen. Slechts weinig medailles kwa men in handen van de jeugdi ge Leidse zwemmers en 'Nationaal' gezien lijkt de strijd om de Sergio Gregorio Trofee steeds interessanter te worden. Jolana de Rover n elk geval is blij met de beker. zwemsters. Een uitzondering vormde Niels Ouwerkerk uit Leiderdorp, die de 100 meter rugslag voor jongens onder de tien won. Ouwerkerk deed dat echter wel als lid van het Haagse HZ&PC. Hij scoorde een tijd van 1.23.9. Martijn Busscher van de organiseren de vereniging werd op deze afstand derde in 1.24,3. Martin Bartels van LZ '86 pakte na een foto-finish het brons op de 100 meter schoolslag voor jongens onder de tien. Hij overbrugde de afstand in 1.31.2. De Groninger Jan Jo- mo Hartman ging zeer snel op de 100 meter vrije slag jon gens 1970: 1.00.6. Pascal Bon tje van Zv Boskoop zwom de tweede tijd op de 100 meter schoolslag jongen 1970 (1.21.1) en Bas Willemsen van LZ bevestigde zijn goede vorm van de laatste weken door de 100 meter vrije slag voor jongens onder 10 jaar af te leggen in 1.13.7. Hij werd met die tijd vijfde. Jolanda Laterveer van De Zijl LGB viel op twee afstanden net buiten de prijzen. Zowel op de 100 meter vrije slag meisjes 1970 als op de 100 meter vlinderslag voor meis jes uit die jaargang, zwom ze een goede tijd. Met respectie velijk 1.05.1 en 1.12.5 greep ze echter naast de medailles. Ook haar club- en leeftijdge note Mireille Correljé zat het niet mee. Zij kwam op de 100 meter schoolslag een arm lengte tekort. Op 1.22.5 liet ze de klokken stilstaan. Die luidden gisteren figuurlijk voor de Amstelveense Jolan da de Rover, die na het hoofdnummer met de Sergio Gregorio-trofee naar huis kon. ALMA ATA - Russische schaatsenrijders hebben de afge lopen dagen stevig huisgehouden op de wereldrecordlij- sten. Tijdens wedstrijden in Alma Ata werden drie mon diale toptijden verbeterd. Op de 1000 meter reed Sergei Chlebnikov vrijdag 1 minuut en 13,19 seconden, waarmee hij het oude wereldrecord van de Cana dees Boucher (1.13,39) naar de geschiedenis verwees. Sergei Pribitkov bracht het record op de 5000 meter van zijn landge noot Baranov (6.54,66) naar 6.51,17 en Victor Sjasjerin no teerde op de 1500 meter een tijd van 1.54,37, hetgeen sneller was dat de oude toptijd van Ene Hei den die in 1980 in Davos 1.54,79 reed. Voor een grote verrassing zorgde de pas 20-jarige Konstatin Korot- kov die de 10 kilometer aflegde in 14.17,61, bijna zes seconden onder het record van Gustafson. Dat wereldrecord wordt echter niet erkend, omdat Korotkin niet behoord tot de beste zestien in het klassement. Sprinter Chlebnikov raasde niet al leen naar een record op de 1000 meter, maar kwam op de 500 me ter ook al tot een voortreffelijke prestatie. Hij kwam met 36.93 se conden vlakby het wereldrecord dat met 36.91 seconden in han den is van zijn landgenoot Evge- ni Koelikov Chlebnikov was een van de zestien deelnemers (van de 46) die onder de 38 seconden reed. VOORSCHOTEN - In John Heath had Sunair Oostende een schitterende personificatie van een zogenaamde 'winner'. Deze bebaarde Amerikaanse forward had een zeer groot aandeel in de overwinning van de Belgische kampioen op het veertiende Blitz-toer nooi. Hij tilde zijn ploeg in de wedstrijden tegen Elmex Leiden en Nashua Den Bosch naar grote hoogte en werd dan ook terecht tot de waardevolste speler van het toernooi uitgeroepen. Al in de eerste wedstrijd tegen Lei den speelde Heath een hoofdrol. Hij scoorde aan de lopende band, pakte nuttige rebounds, en als het moest bracht hij tegen een zóne-press de bal op. De wedstrijd tussen Oostende en Leiden ging lange tijd gelijk op. Halverwege was de stand dan ook 45-46. Vlak na de pauze sloegen de Belgen een gaatje van vijf punten. Dat leek niet veel, maar de Oostende speelde het spelletje slim en raakte geen mo ment in paniek-door de Leidse pogingen om de stand een ander aanzien te geven. De Belgen speelden de bal keurig rond en hadden dan, naast Heath, in Mark Brown en international Rik Samaey prima afmakers. Leiden probeerde van alles, maar door dom balverlies (Washing ton) en een groter aantal per soonlijke fouten aan Leidse zij de, pakte Oostende met 81—84 de verrassende overwinning. De tweede wedstrijd van het toer nooi ging tussen Den Bosch en de Engelse titelhouder Crystal Palace. De Bosschenaren kwa men zonder de twee sterspelers Plaat en Akerboom binnen de lij nen. Akerboom is langdurig ge blesseerd en Plaat had weer last gekregen van een schouderbles sure. Zonder deze twee had Den Bosch in de eerste helft behoor lijk wat moeite met de Engelse opponent. Met de rust had de ploeg van coach Ton Boot dan ook een kleine 43-40 voor sprong. Pal na de pauze draaide Crystal Pa lace de zaken om. Binnen enkele minuten was de stand 45-58 voor de Engelsen en kon Den Bosch aan een inhaalrace begin nen. Via sterk verdedigen en een goed uitgevoerde zone—press liep Den Bosch langzaam in, om enkele minuten voor tijd weer langszij te komen: 65-64. Barker en Lawrence waren duidelijk langer dan hun tegenstanders en VOORSCHOTEN - 'Vergeven en vergeten', dat was het mot to. Wilson Washington was te rug en er waren nauwelijks mensen die opstonden om kri tiek te leveren. Geen gemor zelfs al kwam de man. die aan het begin van het seizoen met de noorderzon plus der tigduizend gulden verdween, tien minuten te-laat op het appel. Dat leek er bij te horen, dat was een vooropgezette truc om de nog immer popu laire basketballer een aardig rentree bij Elmex te geven. De grap was dat zelfs dat niet eens waar was. Want Washington, de terugge keerde zoon van Theo Kilis bergen, verkeerde namelijk doodeenvoudig in de veron derstelling dat hij in Haar lem zijn onverwachte come back moest maken. Niemand had hem verteld dat hij al tij dens het Blitz-toernooi acte de presence zou moeten geven, niemand ook had hem iets verteld datzijn come-back vlakbij zijn toekomstige thuishaven, de Vijf Meihal, gemaakt zou moeten worden. Maar dat deed er verder alle maal weinig toe, want toen de Meest Waardevolle Speler van het jaar '81 dan toch zijn opwachting maakte ging de hele zaak onmiddellijk 'plat'. Washington - en alle verant woordelijke mensen daarom heen - bleek krediet te hebben. Veel zelfs. Want hoe fantas tisch de man ook spelen kan, hij brouwde er gisteren niets van. Totaal uit vorm, was wal de statistieken na afloop koel bloot legden. Desalniette min kon hij in de ogen van het 1800- koppige publiek niets fouts doen. Er schijnt, wat dat aangaat, toch een aureool rond Was hington en Kinsbergen te hangen. Een simpel gegeven. Stel: je vliegt er eens uit met flink wat poen. Niks aan de hand. Totdat je terugkomt natuurlijk. Zeker weten dat je, als normaal mens, onmid dellijk in verzekerde bewa ring wordt gesteld. Het schijnt toch anders te zijn als je van 'uitzonderlijke klasse' bent. Dan er is er niets aan de hand. Tristar uit Delft heeft gisteren het internationale basketbaltoernooi in Rotterdam gewonnen. In de doelpuntrijke finale waren de Delftenaren te sterk voor het American Allstar team. De uit slag was 127-116. Voor Delft maakten Taylor en Van Solm ie der 25 punten, Tony Parker kwam tot 29 punten voor de American Allstars. Mechelen uit België bezette de derde plats door de organiserende vereni ging Rotterdam Zuid te verslaan met 91-80. Tony Parker, speler van het American Allstar team, werd topscorer met 79 punten. buitten dat knap uit. Bij de stand 79-73 klonk het laatste fluitsig naal en stapte Den Bosch de fina le binnen. De ontmoeting tussen Leiden en Crystal Palace om de derde plaats werd een spannende ver toning. De ploegen gaven elkaar geen duimbreed toe. Bij de En gelsen deden Johnson, Shutts en Jeremich knappe dingen en bij Leiden bemoeiden Washington en de opnieuw zuiver schietende Wiley zich nadrukkelijk met de score. Halverwege was de strijd dan ook nog volledig open: 44-43. Ook in de tweede helft bleven de zwakker geachte Engelsen goed bij. Vijf minuten voor het einde leek Leiden de zaak te beslissen toen het vijf punten voor kwam. Door poedelen van Washington en een paar intecepties kwamen de Engelsen tien seconden voor tijd voor met éen punt: 87-88. In de laatste aanval van Leiden kreeg Washington in de hoek van het veld de bal en ging de lucht voor een noodschot. Tot groot enthousiastme van het talrijke pubüek viel de bal in het eindsig naal door de ring en pakte Lei den alsnog de derde plaats: 88-89. In de finale tussen Oostende en Den Bosch lieten de Belgen er geen twijfel over bestaan wie de ze keer de sterkste was. Twee keer waren de Belgen door Den Bosch uit de Europacup gesto ten, maar nu was het de beurt aan Oostende. Het duel ging lan ge tijd gelijk op, maar vlak voor rust was het uitblinker John Heath, die met enkele flitsende intercepties gevolgd door snoei harde dunks, de 38-48 ruststand op het bord zette. Na de pauze werd het voor Den Bosch nog erger. Oostende bleef slim in een zóne-verdediging staan en de schutters Cramer, Dekker en Esveldt werden vol komen aan banden gelegd. Aan de andere kant zette lieath, in nauwe samenwerking met Sa maey, zijn show voort en bleef scoren. Via 50-63 en 62-81 pak te Sunair de verrassende 72-91 zege en de eindoverwinning in dit in alle opzichten geslaagde toernooi. WILL MOERER Op de 1000 meter verbeterde de Rus zijn persoonlijke record met 67-honderste seconde, maar zijn wereldtijd was maar net vol doende voor de winst. De jonge Alexander Danilin bleef twee maal maar net bij de 27-jarige Chlebnikov achter Op de 500 meter scoorde Danilin 37.01., op de 1000 meter moest hij slechts vierhonderste op Chlebnikov toegeven. Derde op de 1000 me ter werd Vladimir Lobanov, de winnaar van het brons tijdens de Olympische Spelen van Lake Placid. Hij reed 1 13,23. Tijdens de tweede 500 meter voor mannen ging het op eerste kerst dag aanzienlijk minder snel. De winnende tijd van Averjanov (37,27) was vrydag slechts goed geweest voor een zevende posi tie. Chlebnikov miste de kans zijn overwinning in het eindklas sement via een derde ritzege vei lig te stellen. Hy vloog uit de bocht. De eindzege ging nu naar Pegov, die met 148.980 punten een nieuw nationaal record ver wezenlijkte. Bij de dames ging het de tweede dag wel sneller. Slaagde op de eerste dag slechts één rijdster er in onder de 42 seconden te blij ven op de 500 meter (Galina Pan- kova scoorde 41,33), op eerste kerstdag lukte dat zeven rijd sters. De 25-jarige Tarasova was de snelste in 41,04. Op de eerste dag was zij echter slechts zeven de geworden en aangezien Pan- kova tweede werd, weer in 41,33, en een derde plaats scoorde op de 1000 meter in 1.23,99 verzeker de Pankova zich van de eindze ge. Ook bij de allrounders ging het hard onder ideale omstandighe den. Achter Sergei Pribitkov do ken ook Botsjkaijov (6.52,51) en Baranov (6.53,09) onder het oude record op de 5000 meter Vooral van de 21-jarige Pribitkov was de prestatie niet verwacht. Tijdens het laatste WK-tocrnooi voor all rounders eindigde hy in Assen als elfde, maar in Alma Ata ver beterde hij zyn persoonlijk re cord met maar liefst negen se conden. Door de score van Victor Sjasjenn op de 1500 meter heeft de vijf voudige Olympische schaats kampioen Eric Heiden nu nog maar één wereldrecord in zyn bezit: dat op de vierkamp. Sjasje rin vestigde zyn record op de schaatsmyl zaterdagochtend toen de omstandigheden opti maal waren. Toch waren de verwachtingen voor de laatste afstand by de all rounders, de tien kilometer, niet al te hoog gespannen. Sjasjenn en Botsjkarjov verschenen niet aan de start. Zy nemen volgende week deel aan de landenwed- stnjd in en tegen Noorwegen Een poging van Dimitn Obligin de wereldtopper van Gustafson (14.23,59) scherper te stellen mis lukte bovendien. Hy finishte in 14 26,48 De pas 20-jarige Korotkov slaagde wel in zijn opzet sneller te ryden dan de Zweed, maar zijn razend snelle 14.17,61 zal niet in de boe ken worden genoteerd, omdat Korotkin niet behoorde tot de beste zestien in het klassement. Inzeil Frits Schalij heeft de eerste dag van de traditionele Weihnachts- rennen in Inzeil volledig be heerst. De Noordhollander zege vierde zowel op de 500 (39,25 se conden) als de 3000 meter (4.09,84) Op de sprint bleef Harm van der Pal redelijk in zijn spoor met de tijd van 39,30 seconden. Op de 3000 meter eindigde de Roemeen Tibor Kopacz als twee de in 4 14.43 By de dames behaalde Boukje Keulen, een dochter van de vroe gere Europese- en wereldkam pioene Atjc Keulen-Deelstra, overwinningen op de 500 meter en de 1000 meter in 43,42 secon den en 1 29.49 Schaly heet zijn doel voorlopig be reikt list van der Pal en Sibran- dy was hy eerder afgereisd naar de Zuidduitse plaats dan de rest van de allround ploeg, die giste ren arriveerde. De Wees pen aar was de slechte weersomstandig heden in eigen land beu en wilde aan de schaatstechniek schaven. Op de 500 meter kwam hy tot verreweg zyn beste seizoen pres tatie met 39,25 seconden. Hy was nog niet onder de 40,00 seconden gekomen. De aanval op zyn per- soonlyk record (4.08,33) op de 3000 meter mislukte. Opmerkelijk was het optreden van de gewcstclykc schaatser Ro nald Westra, die by de sprinters na de Amerikaan Michael Rich mond de tweede plaats innam. Hy deed dat via de - ovengens niet schokkende - tyden van 39,71 seconden en 1^1,65. De wedstryden worden vandaag voortgezet. MAANDAG 27 DECEMBER 1982 Drie wereldrecords

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9