c Huren gaan vijf procent omhoog Tachtig ton olie in Westerschelde na aanvaring Aftrek groot onderhoud stuit op kritiek CNV VAN DEN VONDEL ONTHOOFD Reismarkt valt terug, zeggen organisaties Gehavende Seafox is terug Bij kapseizen jacht 3 mensen verdronken Nog vóór de oliebollen uitkering voor minima Koningin: geestelijke crisis moet vermeden Nederlander ontvoerd? Imm ani' melk Se!» MAANDAG 27 DECEMBER 1982 Binnenland HANSWEERT (GPD) - Na een bot sing tussen twee zeeschepen op de Nederlands-Belgische grens ter hoogte van het Verzonken Land van Saeftinge is in de nacht van zaterdag op zondag ongeveer 80 ton stookolie de Westerschel de ingestroomd. Schepen van rijkswaterstaat werden direct in gezet om de verontreiniging te bestrijden. Bij de aanvaring de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. Wel ontstond er zware materiële schade en ver dwenen containers gevuld met stijfsel en oefenmunitie in het water. De schepen, de Erato uit Hamburg en de Jumpa uit Bang kok, zijn in de haven van Ant werpen afgemeerd. De aanvaring deed zich voor om ongeveer twee uur 's nachts. De Duitse Erato van 8795 ton kwam geladen met containers uit Ant werpen. In omgekeerde richting, vanaf Vlissingen, naderde de Thaise Jumpa van 20.789 ton, eveneens geladen met contai ners. Toen de Erato op het Ne derlands gedeelte van de Schel de was aangekomen - bij het Ver dronken Land van Saeftinge - liep het schip uit het roer. Het ge volg was dat de Erato zich met een flinke vaart in de opvarende Jumpa boorde. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water zat het Duitse zeeschip 8 a 9 meter in de zijde van het schip uit Thailand. Na de botsing bleven beide vaar tuigen muurvast in elkaar zitten en dreven snel af richting Nauw van Bath. Inmiddels waren sleepboten en bergingsvaartui gen van de Union uit Antwerpen gealarmeerd. Met behulp van de sleepboten lukte het de aaneen gesmede schepen vast te zetten op een zandplaat. Kort na vijf uur zondagmorgen kon de Erato worden losgetrokken uit de Jumpa. Het Duitse containerschip was bo ven de waterlijn aan het voor schip zwaar beschadigd. De Jumpa was zowel boven als on der de waterlijn zwaar bescha digd. Bergingsvaartuigen en een reeks pompen wisten het schip drijvende te houden, waarna het in de loop van de dag naar Ant werpen werd gebracht. De Erato wist op eigen kracht Antwerpen te bereiken. Van de twee contai ners werd die met oefenmunitie teruggevonden door een sleep boot van Muller uit Terneuzen. Alarmering Het verlies van een flinke hoeveel heid stookolie zorgde voor uit voerige alarmering. Nog diezelf de nacht werden de dienstvaar- tuigen Harmsen en Dullaert van Rijkswaterstaat naar de onheils- plek gedirigeerd. Daar werd be gonnen met chemische bestrij ding van de stookolie. De opera tie duurde de hele dag, maar de vervuiling kon niet volledig wor den tegengehouden. Stookolie plasjes werden tot in Hans weert waargenomen. Op het moment van de aanvaring was het afgaand water en stond er een zuidelijke wind. Hierdoor is het natuurgebied Verdronken land van Saeftinge voor een ramp behoed. HATTEM - Waar 's zomers passanten aangenaam kunnen verpozen, op een picnic bank, valt nu weinig plezier te beleven. Het straatmeubilair - hier in de buur van Hat tem - staat midden in het water, een gevolg van de hoge waterstand in de Gelderse IJssel. (foto AND DEN HAAG (GPD) - De huren van woningen en kamers gaan komend jaar vijf procent omhoog, één procent minder dan dit jaar. Bij de vaststelling van het percentage heeft het kabinet rekening gehouden met de dalende bouwkosten. De ministerraad besloot vrijdag ook om met ingang van 1 januari voor een periode van drie jaar het groot onderhoud aan eigen woningen fiscaal aftrekbaar te maken. Los van de jaarlijkse huurverho ging die nu door het kabinet op vijf procent is bepaald, blijft de extra verhoging voor oude, rela tief goedkope huizen van kracht. Die is bedoeld om de prijzen van nieuwe en oude huizen versneld gelijk te trekken. Inclusief de normale jaarlijkse verhoging mag geen enkele huurwoning in 1983 meer dan tien procent duur der worden. Hoewel de bouwkosten aanzienlijk minder stijgen, besloot het kabi net de huurverhoging niet lager dan vijf procent te bepalen. De begroting van de meerjarenplan nen in de bouw zou anders in ge vaar komen, aldus premier Lub bers. Bovendien wees hij op een achterstand in de huurprijsont wikkeling, doordat ook bij hoge- DEN HAAG (ANP) - Het komen de vakantieseizoen staat hele maal in het teken van de gewij zigde economische omtandighe- den. Vorig jaar al hielden de vakantiegangers rekening met die veranderde omstandigheden en pasten de reisorganisaties zich daarbij al aardig aan. De reizen die de touroperators aan bieden, haken in op de wensen van hun publiek. Veel reizen zijn van kortere duur. Veel bestem mingen liggen dichter "bij huis". Het (dure) vliegtuig heeft aan po pulariteit ingeboet, ook bij de reisorganisaties. De treinreizen zakken op grond van comfortei- sen op de vakantie-hitparade. Als grote overwinnaars komen de toeringcarreizen en de eigen auto uit de bus. Ook het eigen land komt weer meer in beeld. Deze conclusies zijn te trekken uit de mededelingen van een aantal reisorganisaties, die recentelijk hun zomerprogramma's hebben gepresenteerd en doorgezonden aan de reisbureaus. Alle reisorga nisaties maken gewag van een te ruggelopen reismarkt, maar over de omvang lopen de meningen uiteen. De hoogste schatting is vijftien procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Volgens de reisorganisaties zijn de prijzen van de verschillende rei zen zeer scherp berekend, hoe wel de reissommen over het alge meen wat hoger zijn komen te liggen. De nagenoeg algemene verwach ting is, dat Spanje ook het ko mende zomerseizoen weer voor zeer velen het favoriete vakantie land zal blijven. Italië, dat vorig jaar al "terug kwam", zal zich ook in 1983 weer in een bijzonde re belangstelling mogen verheu gen, menen de deskundigen. Wat Spanje betreft: recentelijk is de peseta wederom gedevalueerd. Niet alle reisorganisaties hebben besloten hun gepubliceerde prij zen daarbij aan te passen, maar degene die dit wel gaat doen, heeft in zijn vliegprogramma de "Spanjereizen" opengelaten. Bij dit alles kan worden aangete kend dat de kant-en-klare reizen voor 25 tot dertig procent deel uitmaken van de vakantiemarkt. De overige vakantiegangers gaan op eigen houtje. Nederland heeft dit jaar volgens verschilende bronnen meer vakantiegangers dan voorheen geboekt: hun aantal wordt ge schat op 200.000. Maar over de vraag of dit een gevolg is van de recessie of dat de mooie zomer van 1982 daaraan debet is, ver schillen de deskundigen van me ning. re bouwkostenstijging de huren de laatste jaren niet meer dan zes procent stegen. Geen schilderwerk Voor de aftrekbaarheid van de kos ten van groot onderhoud aan de eigen woning bij de inkomsten belasting zal staatssecretaris Ko ning (financiën) deze week de precieze regelingen bekend ma ken. De ministerraad besloot vrijdag tot een verruiming van de aftrekmogelijkheden voor een periode van drie jaar. Daarbij gaat het uitsluitend om werkelijk groot onderhoud, dus geen schil derwerk. De regeling zal een minimum af trekbaar bedrag aan groot onder houd bevatten, dat afhankelijk is van de huurwaarde van de wo ning waar het om gaat. Er komt ook een maximum, dat voor ie dereen gelijk is. Percentages en bedragen wilde Lubbers nog niet noemen, dat zal de staatssecreta ris deze week doen. "Werkloosheid" Het kabinet rekent er op, dat de helft van de belastinginkomsten die het rijk door deze regeling derft terugkomt via belasting en premies van bouwvakkers die extra aan het werk komen. De andere helft van de kosten van de nieuwe regeling zal worden gedekt door „een zeer beschei den verhoging" van het huur- waardefortfait in de inkomsten belasting (het bedrag dat bezit ters van een eigen huis bij hun inkomen moeten optellen). Oogmerk van de herinvoering van de fiscale aftrekbaarheid is het stimuleren van groot onderhoud aan eigen woningen, waardoor de werkloosheid in de bouw ver licht kan worden. Daarnaast denkt het kabinet dat een deel van het werk dat nu „zwart" wordt gedaan straks „wit" wordt Het besluit van het kabinet is door de Bouwbond CNV een tegen valler genoemd. Volgens de bond gaat de maatregel niet ver genoeg. Verwacht was dat ook het schilderswerk onder de af trek zou vallen. De maatregel zal dan ook weinig invloed hebben op de werkgelegenheid, aldus het CNV. 1JMU1DEN (ANP) - Het werkeiland Seafox, dat vrij dagochtend vroeg ongeveer 50 mijl ten westen van Den Helder op de Noordzee in moeilijkheden raakte, is za terdag in Umuiden aangeko men (zie foto ANP). Het ge vaarte zal worden gerepa reerd bij de A.D.M. in Am sterdam. Volgens een woordvoerder van het internationale bergings bedrijf Smit Tak in Rotter dam is het de vijf bergers van dat bedrijf onder uiterst moeilijke omstandigheden gelukt aan boord de vernielde luiken te dichten, zodat er niet nog meer water naar binnenkwam. Vrijdagochtend hadden twee helikopters van de marine de negenkoppige bemanning van het platfom\ gehaald, omdat het water maakte. De Seafox was op weg van IJ- muiden naar een boorlokatie van de oliemaatschappij Amoco UK op de Lemanbank bij Great Yarmouth. DEN HAAG (ANP) - Acht van de tien huishoudens met een mini muminkomen kunnen ervan op aan dat zij de eenmalige uitke ring voor dit jaar nog vóór oude jaarsavond in hun bezit hebben. Deze conclusie kan worden getrok ken uit een telefonisch onder zoek van het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid bij een aantal gemeenten dat twintig procent van de Neder landse bevolking vertegenwoor digt. De gemeenten moeten de betaling van de uitkering rege len. Minister De Koning heefl dit het kamerlid Wülems (PSP) laten weten, aldus zijn departement vrijdag. Willems had hier vragen over gesteld aan staatssecretaris De Graaf van hetzelfde departe ment. Hoewel het ministerie zegt geen di recte invloed te kunnen uitoefe nen op het tijdstip van uitbeta ling, heefl het er bij de gemeen ten wel op aangedrongen de uit kering van de bedragen vöór het einde van 1982 te laten plaatsvin den. Weer kernproef in Sowj et-Unie DE BILT (ANP) - Het KNMI heeft gistermorgen om 04.35 (Ned. tijd) een ondergrondse kernproef in de Sowjet-Unie geregistreerd. Dit heeft een woordvoerder van het instituut vanochtend be kendgemaakt. De proef werd gehouden in het ge bied van Semipalatinsk in Oost- Kazachstan. Ze had een sterkte van 5,6 op de schaal van Richter, wat volgens de woordvoerder overeenkomt met ongeveer 50 tot 60 kiloton. GRAVE (ANP) Twee ongeveer 30-jarige vrouwen en een 12-jarig kind uit Duitsland zijn gisteren verdronken, nadat het plezier jacht waarop zij zaten gisteren in de Maas nabij Grave tegen een brugpijler was gebotst en omge slagen. Twee Westduitse man nen raakten te water maar wisten zich in veiligheid te stellen. Omstreeks kwart voor vier raakte het Duitse motorjacht, dat stroomafwaarts voer, in moeilijk heden. Volgens de politie had het jacht niet lang daarvoor ave rij aan het roer gehad. Het man kement werd gerepareerd maar voor de stuw van Grave bleek het schip niet onder controle te hpuden. Door de sterke stroming dreef het plezierjacht in de rich ting van een brugpijler naast de schutsluizen. Het schip botste te gen de pijler, sloeg om en bleef daar hangen. Een van de mannelijke opvaren den wist langs de pijler op de brug te klauteren, de andere man werd door het water meege sleurd naar de stuw. Later be reikte hij zwemmend de kant. De politie neemt aan dat de twee vrouwen en het kind, die werden vermist, zijn verdronken. Op klopsignalen van de brandweer werd niet gereageerd. Reddingsacties werden ernstig be lemmerd door de sterke stro ming en de moeilijke bereikbaar heid van het jacht. De acties zijn in de loop van de avond gestaakt en zouden vandaag worden voortgezet. Volgens de politie is het niet zeker of pech aan het roer de oorzaak van het ongeval is geweest De Westduitsers zou den vlak voor het ongeval hulp van een ander ^chip hebben af gewezen, aldus de politie. DEN HAAG (ANP) - De werk week van taxichauffeurs in loondienst wordt de komende drie jaar teruggebracht van 48 tot 45 uur. Dit is een van de be palingen in de eerste landelijke cao voor het taxibedrijf sinds ruim tien jaar. De achterbannen van de vier onderhandelings partijen KNVTO, FNOP (werk gevers) en FNV, CNV (werkne mers) zijn met de cao akkoord gegaan. Wijsmuller gaat veerboot bergen IJMUIDEN (ANP) - De firma Wijsmuller in IJmuiden heefl een contract getekend voor de berging van de "European Gate way" bij de Engelse havenplaats Harwich. De veerboot European Gateway (eigenaar: Towsend Thoresen) kapseisde vorige week in de nacht van zondag op maandag na een aanvaring en ligt nu op een zandbank. De stof felijke resten van vijf opvaren den zijn geborgen; één passagier wordt vermist. Wijsmuller verwacht enkele weken nodig te hebben voor deze ber ging. De veerboot wordt eerst door middel van een grote lier op een verankerd ponton rechtge trokken. Daarna wordt getracht haar drijvend te maken door pro visorische dichting van de gaten in de scheepswand. Het is een woordvoerder van Wijsmuller niet bekend waarheen de veer boot dan zal worden versleept. HILVERSUM (ANP) - Konin gin Beatrix heefl er zaterdag in haar kersttoespraak voor de ra dio op gewezen dat wij niet uit sluitend oog mogen hebben voor teruggang en verslechte ring. Dan komen we in een geestelijke crisis terecht, die misschien erger en hardnekki ger is dan de economische. Economische tegenslagen die wij ervaren, kunnen ons, aldus de koningin, in beweging bren gen. Ze kunnen ons aansporen tot een nieuwe vindingrijkheid en inspireren tot vernieuwing in ons denken. Samen zoeken naar oplossingen betekent be reid zijn offers te brengen voor elkaar en voor de gemeen schap, aldus koningin Beatrix. De kersttoespraak was via de zenders Hilversum 1, 2 en 3 en de Nederlandstalige uitzendin- gen van Radio Nederland We reldomroep te horen. Beatrix zei over de economische crisis onder meer: "In ons land komen de klappen het hardst aan bij degenen die hun plaats in het arbeidsproces verliezen of geen plaats kunnen vinden. Maar dit raakt ons allemaal. Heel ons volk wordt armer als zoveel gaven, zoveel talenten. onbenut blijven en mensen niet tot hun recht kunnen ko men. Nog zwaarder dan bij ons drukt deze tijd van teruggang op de mensen in de arme lan den, waar zeer velen thans he lemaal geen kans krijgen. Het leed van anderen kan niemand onbewogen naast zich neerleg gen". "Verdriet trefl de een zwaarder dan de ander. Maar er is geen leven dat alleen maar vreugde kent Een ieder moet verdrieti ge ervaringen verwerken Je probeert het verdriet wel zijn plaats te geven, maar het niet alle plaats te laten opeisen. Ve- driet kan naast vreugde be staan. Bovendien kan leed mensen brengen tot diep na denken, tot een beter aanvoe len van elkaar en tot bereid heid voor elkaar op te komen". AMSTERDAM - Het standbeeld van Joost van den Vondel in het Amsterdamse Vondelpark werd vrijdagoch tend in deze miserabele toestand aangetroffen: onhoofd en van zijn sokkel getrokken. Het hoofd ontbrak en de sokkel was besmeurd met de tekst "Vondel 36 - geen Huidentruc". De vernieling volgde op de ontruiming van een kraakpand in de binnenstad, waarbij rellen uitbraken. Het standbeeld wordt gerestaureerd en zal zijn oorspronkelijke plaats weer innemen. (foto ANF) OLDENBURG (AP) - Een 38-jari- ge Nederlandse bloemist die een week geleden in het Westduitse Qldenburg verdween, kan vol gens de plaatselijke politie het slachtoffer zijn van een myste rieuze ontvoering. De politie heefl in de stad affiches laten ophangen met het portret van bloemist Johannes Specl- mann in de hoop dat er aanwij zingen zullen komen over zijn verblijfplaats. Vorige week zondagavond nam Speelmann voor het laatst telefo nisch contact op met zijn echtge note in Nederland. Hij vertelde haar dat hij was opgepakt we gens drugsmokkel, aldus de poli tie. Na die opmerking werd de verbinding verbroken. De afgesloten Renault bestelwa gen van de bloemist werd don derdag door de politie terugge vonden in Osnabrück, ongeveer 70 kilometer ten zuiden van Ol denburg. ADVERTENTIE in 1982 om van die lekkere Menken-Landbouw melk en karnemelk te genieten, jammer nemeiK ie geiueien, jcuiuuci: Maarrrgelukkig 1983 heelt melk rr" weer 365 dagen waarop u.. p - MENKtN-LANDBOUW

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7