Van petroleumlamp naar windmolen "Haast maken met aanleg wielercircuit Roomburg" Bewoners LWS eisen inspraak bij gemeente Bouw flats Diamantlaan toegestaan Boek belicht geschiedenis 75 jaar elektriciteit Honderden bij kerst- nachtwake tegen atoom bewapening Jongen valt op bierglas Brand in woning Langestraat Beuk Touringcars sluit oudejaar af met stuntaanbieding Jongen op Rapenburg mishandeld LEIDEN - By de reorganisatie van de Leidse Woning Stichting mooet ernstig rekening worden gehouden met de verlangens van de bewoners. Die aanbeveling geeft de werkgroep 'positie LWS' (waarin bewoners en medewer kers van de LWS en mensen van de Stichting Welzijn) aan de ge meenteraad. Het rapport van de werkgroep is vonge week over handigd aan wethouder Tesse- laar van volkshuisvesting. Dat verslag is het resultaat van een serie vergaderingen met bewo ners van diverse complexen van de Leidse Woning Stichting. Be doeling was daarbij vooral vast te leggen hoe de inbreng van de bewoners in het vaststellen van een meuwe structuur voor de LWS moet worden geregeld. De leden van de gemeenteraad wordt gevraagd "bij hun stand puntbepaling over de toekomst van de LWS rekening te houden met de resultaten van de in spraak van de huurders". Ook willen de bewoners by de ver gadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting hun wen sen kenbaar maken. Met de reali sering van die wensen moet bo vendien niet worden gewacht voordat de LWS haar nieuwe structuur heeft gevonden. Ten slotte pleit de werkgroep 'Positie LWS' voor meer aandacht voor informatie aan buitenlandse huurders. DEN HAAG, LEIDEN - De ge meente Leiden mag de 86 flats aan de Diamantlaan en Robijn- straat bouwen. De provincie Zuid-Holland heeft de bezwaren die buurtbewoners tegen het plan hadden ingediend van de hand gewezen. Gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, vinden de komst van het flatgebouw 'geen onverantwoorde verdich ting van de woonwijk' De bouw is al enkele maanden ge leden begonnen. fjLeiden J LEIDEN - Hoe de tijden zijn veranderd valt duidelijk op te maken uit de volgende leuzen. De slogan: 'Wat koopt u voor een stuiver? Genoeg licht voor een geheelen avond.!', is vervangen door: 'Minder aan? Beter uit! Dag in, dag uit'. Een verhaal over het gedenkboek 75 jaar elektriciteit in de Leidse regio, uitgegeven door het Energiebedrijf Rijnland. Een lid van de Leidse gemeente raad moet deze vraag op 9 mei 1895 hebben gesteld: hoe se rieus was de enquete die de commissarissen van de gasfa briek hadden gehouden naar de belangstelling voor elek trisch licht? Wat de burge meester precies heeft geant woord wordt niet gezegd, wel dat de vraag naar tevredenheid werd beantwoord. In elk geval bevatte het rapport dat enige tijd later op basis van de en quete werd uitgebracht een ne gatieve conclusie. En pas in 1904 werd er een be langrijke knoop doorgehakt: de gemeente Leiden besloot met 18 tegen 10 stemmen tot oprichting van een elektrische centrale. Of de heren commis sarissen véin de stedelijke gas fabriek maar voorstellen wil den indienen? Volgens het gedenkboek werd dit positieve besluit voorname lijk genomen om te kunnen ri valiseren met de gemeenten Groningen, Haarlem en Arn hem die tegelijkertijd de op richting van centrales overwo gen. Een jaar later, in 1905 dus, werd er in elk geval een krediet van 10.000 gulden beschikbaar gesteld voor het maken van plannen. Weer een jaar later keurde de raad de bouwplannen goed. Het kostte de gemeente wel een rib uit het lijf, die centrale, want er moest maar liefst 480.000 gulden voor betaald worden. Toen de centrale een feit was moest de klant vanzelfspre kend 'lekker" worden gemaakt Dat zal nog heel wat voeten in aarde hebben gehad en de bur ger zal dan ook ongetwijfeld regelmatig zijn bestookt met teksten in de trant van: Halle luja-kijk-eens-wat-een-won- der-die-elektriciteit Een fraai voorbeeld staat in het gedenkboek. "Bezie uw gasor- nament en u zult den verteren- den invloed der gasverbran- dingsproducten ten duidelijk ste zien aangetoond. Let op uw petroleumlamp en u zult zien hoe deze zelfs bij de beste ver zorging verontreinigd is door petroleumaanslag aan den bui tenkant, door het doorlekken van de peer". De boodschap is duidelijk: het alternatief is: elektrisch licht!!! door Wim Brands Op den duur werd er ook elektri citeit geleverd aan de zoge naamde randgemeenten. In het gedenkboek lezen we hier over: "De groei van het voor- zieningsgebied ging hierdoor overeenkomsten vertonen met een paddestoelen-kolonie, die zich eveneens in steeds grotere kringen uitbreidt". De winst werd lange tyd door de gemeente Leiden geïnd. Tot grote ontevredenheid van de andere gemeenten natuurlijk. Op 23 november 1976 werd echter pas definitief ingestemd met de regeling waarbij was bepaald dat de winst onder Leiden en de buitengemeenten zou worden verdeeld. Gevolg van deze ontwikkeling was ook dat de centrale op 1 januari '77 officieel van status veran derde: voortaan sprak men over het Energiebedrijf Rijn land; en dat was geen louter stedelijk bedrijf meer. Het leukste verhaal van het boek valt te lezen in het hoofdstuk distributie van elektriciteit In de jaren vijftig en zestig kwam er een hele ommekeer in de Een foto uit "1907-1982 75 jaar elektriciteit in de Leidse regio": het leggen van kabels in de Breestraat, juli 1907. Dat werk ging gepaard met kreten als: één-met-een-ruk, en-dan-een-pluk. werkmethoden, de techniek en het vervoer. Een logische ont wikkeling natuurlijk. Helaas verdwenen de ploegen van 25 30 man, die kabels in groeven, hierdoor wel uit het stadsbeeld. Nooit meer viel de kreet van Abraham Filippo, alias Manke Bram, te horen. Zijn brul, teken dat de spieren gespannen moesten worden, ging als volgt: gelijk halen, één-met-een-ruk, na-bed-met- de-kruk, allemaal-gelijk-halen, benen-van-mekaar, trekken- maar, je-trekt-er-niet-aan, één- rij-op, één-met-een-ruk, en- dan-een-pluk. Wanneer er niet hard genoeg aan de kabel werd getrokken, om dat de heren afgeleid werden door vrouwelyk schoon, wij zigde de voorman zijn tekst voor de gelegenheid. "Binnen enkele ogenblikken waren de dames verdwenen", meldt het gedenkboek. Blozend, naar we mogen aannemen. De werklieden hadden vroeger overigens niet bijster veel te vertellen. Kent de werknemer tegenwoordig rechten, vroeger had hij plichten. Artikel veer tien luidde bijvoorbeeld als volgt: "De werklieden zijn ver plicht, zoo noodig, hun mede werking aan de politie te ver- leenen. Bij verzet tegen de po litie zullen de werklieden voor niet eervol ontslag worden voorgedragen". Het is jammer dat het gedenkboek niet meldt of er ook werknemers zijn ont slagen, omdat zij tegen agent zeiden: "Zeg, bekijk het even". De wind In deze tijd zijn het niet meer al leen de leden van de PPR die erop hameren dat windenergie een goede alternatieve energie bron is, ook vertegenwoordi gers van energiebedrijven zien tegenwoordig wel een aantal voordelen. "De elektriciteitsbedrijven heb ben in de zeventiger jaren een tamelijk terughoudend stand punt ingenomen over wind energie", valt er in het gedenk boek te lezen. De reden die daarvoor wordt aangevoerd: "De wind heeft een nogal wi spelturig karakter". Dat standpunt is veranderd, ge tuige de zinnen: "Naar het zich laat aanzien zullen tegen het jaar 2000 grote windenergie parken bestaan die een belang rijk aandeel zullen hebben in de behoefte aan elektriciteit. Waarschijnlijk zal ook een aan tal energie-opslagsystemen in bedrijf zijn". Nog even wach ten dus en we kunnen wel de gelijk van de wind leven. LEIDEN - Honderden mensen hebben (een deel van) de nacht van vrijdag op zaterdag doorge bracht op het Stadhuisplein. Daar werd van elf uur 's avonds tot elf uur 's ochtends een kerst- nachtwake tegen atoomwapens gehouden. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van het comité "Tegen Atoomtaken Valken burg". Om elf uur had zich een honderd- koppige menigte op het plein verzameld rond drie vuur korven. Een aantal dat aanzienlijk werd uitgebreid toen de dienst van de Leidse Studentenekklesia in de Hooglandse kerk uitging. De kerkgangers hielden een stille tocht van de Hooglandsekerk- gracht naar het Stadhuisplein, waar ze zich bij de kerstnachtwa- ke voegden. Gezeten op stro, voorzien van soep, koffie en cho colademelk en luisterend naar muziek hielden de demonstran ten zich warm. In de loop van de nacht knutselden ze een vredes- monument in elkaar, dat waar schijnlijk aan B en W van Leiden zal worden aangeboden, verge zeld van de oproep om Leiden vrij van kernwapens te houden. De meeste deelnemers aan de wa ke zochten na enkele uren liever hun eigen bed op, maar aan het einde, elf uur zaterdagochtend,, was toch nog een veertigtal de monstranten aanwezig. Het comité "Tegen Atoomtaken Valkenburg" (dat met name actie voert tegen de atoomtaken van de marinevliegbasis in Valken burg) werkt inmiddels aan de voorbereiding van de jaarlijkse demonstratieve fietstocht tegen atoomwapens, die begin juni zal worden gehouden. LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Leiderdorp is zaterdagnacht omstreeks twee uur in de dan cing de Koets-o-theek gestrui keld en met zijn gezicht op een bierglas gevallen. Het glas sneed zijn wang doormidden. De jon gen werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Swift en Stichting Meerburg: LEIDEN - Er moet nu maar eens haast gemaakt worden met de aanleg van een park en een wie lercircuit op en rond de voorma lige vuilnisbelt in Roomburg. Dat is de mening van de wieler vereniging Swift en de Stichting Meerburg. De sportclub en het wijkcomité hebben op initiatief van CDA- raadslid Biegstraten hierover een brief geschreven aan B en W. Gezamenlijk hebben zij een plan gemaakt om de aanleg van park en circuit te bespoedigen. Van belang is vooral de wens van de wielervereniging om het 1400 meter lange parcours te bestra ten. Dat maakt de wedstrijden wel zwaarder, maar dat vindt de club juist aantrekkelijk. In de oorspronkelijke plannen werd uitgegaan van een grotendeels geasfalteerd parcours. De CDA-fractie bedacht dat er een hele berg klinkers van de ge meente ligt opgeslagen' en dat er de komende tijd opnieuw vele duizenden straatstenen beschik baar komen als onder meer de Schiphollaan en de Vondellaan worden geasfalteerd. Als die straatstenen nu eens direct bij de vuilstort in Roomburg worden gedeponeerd, dan wor den materiaal- en transportkos ten uitgespaard. Het financiële tekort dat de aanleg van park en circuit tot nu toe heeft dwars ge zeten, zou dan in één klap zijn weggewerkt, aldus Biegstraten. Met name wielervereniging Swift is het wachten beu. "Het plan is ons bijna vier jaar geleden bij ons zestigjarig jubileum door de wethouders aangeboden. We hebben het gevoel dat we aan het lijntje worden gehouden", aldus bestuurslid Hoogstraten van Swift. De club ziet voldoende mogelijk heden om het circuit zonder al te veel kosten bereikbaar te maken, bijvoorbeeld via het fietspad naar Zoeterwoude. Ook het wijk comité wil dat er nu snel wat ge beurt. De indruk bestaat dat de kostenraming van de gemeente wat aan de ruime kant is. Raadslid Biegstraten wijst op de nota 'Zicht op Werk' (het banen plan van de gemeente Leiden), waarin staat dat het project zou kunnen worden ingediend bij het ministerie van Sociale Zaken in het kader van de zogeheten werkverniimende maatregelen. Het rijk vergoedt in dat geval de loonkosten van het project. De CDA-fractie wil dat het plan voor park en wielercircuit zo spoedig mogelijk wordt inge diend. Het zou zestien personen een jaar aan werk helpen. "Het is een uniek project, dat niet in het vergeetboek mag raken. Op deze manier willen wij het nog eens onder de aandacht brengen", al dus Biegstraten. Het CDA-raadslid zegt er geen po litieke kwestie van te willen ma ken. "Het is een vriendelijk aan bod. Wij hebben het plan opge pakt, maar net zo goed had elke andere fractie dat kunnen doen". Procedurele problemen zien de plannenmakers niet. Het be stemmingsplan Roomburg is weliswaar nog niet door de pro vincie, laat staan door de Kroon, goedgekeurd, maar tegen dit on derdeel van het bestemmings plan zijn nauwelijks bezwaren ingebracht, meent wijkbewoner Voorhorst. "Bovendien is voor de aanleg geen vergunning vereist", aldus Voor horst "Alleen voor het clubge bouw van Swift". En het Swift- bestuur wil desnoods genoegen nemen met een noodoplossing door bijvoorbeeld een caravan te plaatsen. "Als er maar eens wat gebeurt", zegt men eenstemmig. Sport en spel Sportschool Ko-Bushido houdt dinsdag voor de jeugd van vier tot en met dertien jaar een sport- en speldag in de gymzaal aan het Regenboog pad in de Merenwijk. Het ligt in de bedoeling in teamver band tien sporten of spelletjes te doen, die zijn verdeeld over een parcours. Deelnemers worden verdeeld in drie leef tijdscategorieën die op de vol gende tijdstippen in de zaal terecht kunnen 4-6 jaar van half tien tot half twaalf; 7-9 jaar van twaalf tot twee; 10- 13 jaar van drie tot vijf uur. Kinderfilms Het programma van de kinder- filmmiddag van K&O be staat woensdag geheel uit te kenfilms. Supermuis, Woody Woodpecker en andere strip figuren zullen allerlei auon- turen beleven. Aanvang half drie. K&O is gevestigd op de Oude Vest 45. LEIDEN - Een uitslaande brand heeft gisteravond een woning aan de Langestraat volledig in as gelegd. De bewoner, een 50-jange alleenwo nende man, heeft zichzelf by de politie aangegeven wegens brandstich- De* brand brak even na tien uur uit. De brandweer, die een uur nodig had om de brand te blussen, trof in de woning een jerrycan met benzine aan. De bewoner verscheen kort daarop aan het pobtiebureau met de mededeling dat hy de brand had aangestoken. De man zou volgens de politie moeilijkheden hebben. Wat precies het motief van de brand stichting is, was vanmorgen nog onduidelijk. Op de foto het verwoeste interieur. ADVERTENTIE Televisieopnamen van de Jan Blaaser t.v.- show op woensdag 29 december erVof donderdag 30 december In theater *t Spant te Bussum. Vervoer per luxe touringcar. Vertrek 18 00 uur, Leiden slation (busperron N). En overige opstapplaatsen. Retour circa 23.00 uur prijs f 7,50 per persoon inclusief vervoer, entree en koffie. Telefonisch opgeven bij Beuk Touringcars, 01719-10100 lol 21.00 uur heden en gedu rende kantoorhjden (van 09.00-18.00 uur) op dinsdag en woensdag. LEIDEN - Op Tweede Kerstdag werd een 34-jange Leidenaar op het Rapenburg zonder enige aan leiding door twee knapen op een brommer de pas afgesneden, van zyn flets getrokken en geslagen Zijn flets werd vervolgens in het water gegooid, waarna de jon gens er vandoor gingen. LEIDEN - De politie heeft giste ren ongeveer honderd kerstbo- men in beslag genomen, die de jeugd had verzameld in de Me loenstraat en omgeving De ge meentelijke reinigingsdienst heeft zich over de bomen ont fermd. Een meisje tokkelt op een gitaar, anderen zitten met haar op het stro en omstanders luisteren. Beeld kerstnachtwake op het Stadhuisplein.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3