-c 0=i eidse agenda "Fietsers verzieken onze computer- verkeersleiding Druk op Wassenaar om regionale woningzoekenden in te schrijven Open dogen bij omstreden Vos en Co Zoeterwoude om imago te verbeteren Ernstig gewond na autorace op straat Leiderdorpse chef Weg- en Waterbouw, Van den Berg: Autodiefstal in Warmond en Katwijk LEZERS SCHRIJVEN Leiderdorper schept fietsende kennissen Stad en rand DEN HAAG/WASSENAAR - De provincie Zuid-Hol land dreigt de hulp in te roepen van staatssecreta ris Brokx (volkshuisves ting) als de gemeente Was senaar blijft weigeren wo ningzoekenden in te schrijven die binnen het gewest 's Gravenhage hun boterham verdienen. Gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, ant woorden dit op vragen die het statenlid E. Kohier (PSP/CPN/ PPR) hier over heeft gesteld. Wassenaar weigert regionaal wo ningezoekenden aan een huis in de woningwet-sfeer te helpen. Niet alleen aan het adres van Was senaar is dit dreigement geuit. Zouden de andere zes gemeen ten uit de Haagse agglomeratie eenzelfde standpunt innemen, dan krijgen zij, wat de provincie betreft, eveneens de staatssecre taris op hun dak gestuurd. De gemeenten mogen de eis van economische gebondenheid niét hanteren, zo heeft de provincie bepaald. Woningzoekenden uit het gewest kunnen bij elk van de zeven gemeenten aankloppen om woonruimte. Zij moeten hen inschrijven. Gedeputeerde Staten: "Niet te ont kennen valt namelijk dat er een samenhang bestaat tussen de er kenning als woningzoekende en het verlenen van de vergunning. Weigert men iemand in te schrij ven, dan wordt daar impliciet mee te kennen gegeven, dat hij of zij niet voor een vergunning in aanmerking komt. Zo'n beleid is niet in overeenstemming met de 'Woonruimtebeschikking'." Wel heeft het provincie-bestuur er begrip voor dat bij gelijke urgen tie van woningzoekenden de in woner van die plaats voorrang krijgt. Een standpunt dat de Raad van State ruim twee jaar geleden al bekrachtigde. OEGSTGEEST Een achttien jarige Rijnsburger is zaterdag avond ernstig gewond geraakt nadat hij met zijn auto, in de bocht bij Buitenlust op de Rijnsburgerweg in Oegstgeest, tegen een lantaarnpaal was ge reden en over de kop was ge slagen. Volgens getuigen was het slacht offer in een snelheidswedstrijd gewikkeld met een andere au to waarbij hij op de verkeerde rijbaan was terecht gekomen. Bij nameting van de sporen heeft de politie berekend dat de beide auto's met een snel heid van rond de honderdtwin tig kilometer per uur moeten hebben gereden. De tweede auto is na het ongeval doorgereden. LEIDERDORP - Een zacht zoemend apparaat met op vallend weinig flikkeren de lampjes is het brein achter de verkeerslichten regeling in Leiderdorp. Kenners noemen het een microprocessor. Het appa raat controleert elke 240 seconden of alles nog wel functioneert zoals dat be hoort. De afgelopen maanden heeft iedere verkeersdeel nemer in Leiderdorp kun nen merken dat het appa raat naar behoren werkt, overigens niet tot ieders genoegen. De onbekendheid met de werking van het zoemen de apparaat ontlokt aan menig weggebruiker een krachtterm. Een aantal weggebruikers overtreedt daarbij zelfs de wet en agressief rijgedrag is het gevolg. Een verslag van busbanen, verkeersbeïn- vloeding en verkeerd weg gedrag, kortom: "Hoe ver- keersgeleidend is de com puter"? Op de hoogste verdieping van het gemeentehuis laat de heer M. Van den Berg, chef van de afde ling Weg en Waterbouw in Lei derdorp zien. hoe de verkeers deelnemers de .computer om de tuin leiden. "Kijk, daar rijdt een fietser door het rode licht. De computer signaleert dat er ie mand staat te wachten". De ver keerslichten springen op rood en dat voor de fietser op groen. He laas, deze is in geen velden of we gen meer te bekennen, het overi ge verkeer wacht voor mets. "De fietsers verzieken het hele sys teem, de verkeersdeelnemers treden de wet met voeten. Ik be grijp het wel datje als fietser niet wilt wachten. Je ondervindt alle weersinvloeden en die automo bilist kan comfortabel wachten maar we moeten uitgaan van de wet". Kruispunt Persant SnoepweglDe Valk Boumanweg in Leiderdorp. "Onbekendheid met computer-verkeersrege weggedrag", aldus verkeersdeskundige Van den Berg. Engelendaal "We hebben een tijdlang geëxperi menteerd op de Engelendaal met een groene golf, maar die is ei genlijk volkomen mislukt. De voorkeursbehandeling die de fietsers kregen door het indruk ken van een knop brak steeds in op de groene golf. Bovendien verhindert de groene golf voor keursbehandeling voor het open baar vervoer. De bussen zijn na melijk voorzien van een trans ponder. Dat is een apparaat dat constant een signaal doorgeeft aan kleine microproccessors langs de kant van de weg. Het ap paraat weet precies welke bus lijn het is en ook welke route de bus na het passeren van dat kast je moet volgen. Er wordt tijdig voor gezorgd dat de verkeers lichten op de route op groen gaan". Van den Berg vervolgt: "We hopen binnenkort een nieuw programma voor de com puter te krijgen, waardoor de verkeersafwikkeling beter wordt. Op dit moment werken we weer gewoon met de induc tielussen. Als we dat nieuwe pro gramma mogen kopen, worden fietsers samen met de voetgan gers opgenomen in de groene golf'. Voordeel Van den Berg geeft toe dat een groene golf voor de Engelendaal veel voordeel zou geven. "Ja, je voorkomt op die manier sluip- verkeer en bovendien wordt het verkeersbeeld veel rustiger. Ook milieu-aspecten spelen een rol. Je hebt minder lawaai en lucht verontreiniging. Jé moet je bij zo'n groene golf wel afvragen of je de voetgangers en fietsers wel een voorkeursbehandeling moet blijven geven. Ze kunnen nu on gelimiteerd tussen de verkeers lichtencyclus in komen. Ikzelf denk dat je ze niet meer zo'n kei harde prioriteit moet geven. De raadscommissie voor verkeers zaken moet zich nu uitspreken of dat nieuwe programma kan wor den aangekocht, de kosten be dragen zo'n 17.000 gulden. We kunnen dan in januari/februari beginnen met proefdraaien. Dan duurt het nog wel een maand voordat we het rond hebben", al dus van den Berg. Een andere verkeersader die pro blemen oplevert is kruising van der Valk-Bouman weg/Persant Snoepweg. Na de verbreding van door Ronald Stevens de Leiderdorpse brug en de aan leg van een busbaan richting Lei den komen regelmatig verkeers opstoppingen voor. Volgens Van den Berg gaat er een hele ge- ng leidt tot agressief schiedenis vooraf aan de recon structie van het kruispunt en de aanleg van de busbaan. "Nadat het Leidse baanproject niet doorging, is besloten om de gel den die daarvoor waren gereser veerd te gebruiken voor het ex perimenteerproject 'bevordering doorstroming openbaar vervoer". De genoemde reconstructie maakte onderdeel uit van de uit voering van de tweede fase: Lei derdorp/Leiden. De bedoeling daarvan is altijd geweest, dat het geen verkeersaantrekkend ka rakter mocht hebben. Uit onder zoek is gebleken dat het gebied rond de Wilhelminabrug in Lei den maatgevend is voor de door stroming van het verkeer. Aan gezien je niet overal ruimte hebt vooor busbanen moet de bus het verkeer dat voor hem zit 'wegstu ren'. Daarom is de moeilijkste kruising maatgevend voor de snelheid waarmee het systeem werkt. De reconstructie in Lei derdorp moest in november klaar zijn, dat was ook de streef datum voor het gereedkomen van de voetgangerstunnel onder de Hoge Rijndijk. Doordat de brug in zijn geheel is vervangen, is dat veel sneller gegaan dan we hadden gepland. Tegelijkertijd is de bouw van de tunnel achter op schema, zodat de boel nu in de war loopt", aldus Van den Berg. Filevorming "Omdat het verkeer dat richting Den Haag wil, moet wachten om over te steken, ontstaat er file vorming op de Persant-Snoep- weg. Lussen, die onder het weg dek liggen registreren de file en geven rood licht. Als de tunnel klaar is, zijn we van die misère af', constateert Van den Berg. Hfj vervolgt:"Het openbaar ver voer kan, als de brug openstaat, of in geval van file de busbaan gewoon bereiken door gebruik te maken van het "negenoog". Het kan voorkomen dat de bus na melijk niet via de gewone voor- soorteervakken op de busbaan kan komen. Als er een file is, wordt dit aan de computer ge meld. Als een bus in zo'n geval geen gebruik kan maken van de normale rijbaan, wordt dit duide lijk gemaakt door het negenoog. Dit apparaat geeft met behulp van een bepaalde combinatie van lichtjes precies aan welke rij baan de bus wel kan volgen. Dit kan bijvoorbeeld de rijbaan voor het rechtdoorgaande verkeer zijn. De computer zorgt er dan eerst voor dat deze baan vrij wordt gemaakt van verkeer. De bus heeft, dat is wettelijk vastge legd, ontheffing om de busbaan op te draaien", zegt Van den Berg. "Het is overigens verkeerd van au tomobilisten om te denken dat ze voordeel van de reconstructie ondervinden Het project is opge zet om het openbaar vervoer sneller te laten rijden". Over de lange wachttijden wil Van den berg het volgende kwijt "De wachttijden moeten nog goed worden ingeregeld We zijn be gonnen met een lange cyclustijd. We kunnen het pas goed inrege len als we het nieuwe program ma hebben en de Hoge Rijndijk klaar is", besluit Van den Berg. Het overigens nu bekend gewor den, dat de commissie die moet adviseren over de aankoop van het nieuwe computerprogram ma, geen advies zal uitbrengen omdat de stemmen staakten. Zes tegenstemmmers vreesden dat de prioriteitsbehandeling van voetgangers en fietsers in gevaar zou komen. Dit leidt er waar- schijrüijk toe, dat B en W zullen besluiten om het programma wèl aan te kopen. ZOETERWOUDE - Boetvaardig steekt directeur Huis man van het chemische overslagbedrijf Vos en Co in Zoeterwoude de hand in eigen boezem voor de slechte naam die het bedrijf in de afgelopen jaren heeft opgelo pen. Recent kwam die matige reputatie weer naar boven bij de raadsbehandeling over een verlenging van de hin derwetvergunning. Directeur Huisman: "We verpakken uiteraard geen ongevaarlijke stoffen, maar op een industrieterrein moet dat kunnen. Ook het ministerie denkt er zo over". "Maar we hebben de afgelopen ja ren zó hard moeten werken om het bedrijf van de ondergang te redden dat we als het ware heb ben vergeten om onze haren te kammen, ons imago naar buiten toe te verbeteren", verontschul digt Huisman zich. Hij wil niets liever dan dat zijn bedrijf, waar nu zo'n vijfendertigtal perso neelsleden werken, in een betere reuk komt te staan. Daarom heeft hij zich al voorgenomen om voordat de voorgenomen verhui zing naar Alphen plaatsvindt, een open dag voor de bevolking te organiseren. "Dan kunnen de zélf zien dat we niet zo gevaarlijk zijn als wel wordt ge dacht". De directeur verklaart de slechte naam van het bedrijf met het feit dat de chemie bij velen angst op roept. "En hieraan heeft de gehe le bedrijfstak schuld want er zijn inderdaad dingen gebeurd die niet door de beugel kunnen". Strubbelingen In Zoeterwoude leek Vos en Co, na al eerdere strubbelingen, het een paar jaar jaar geleden geheel en al verbruid te hebben door op het bedrijfsterrein twee tot drie keer zoveel vaten op te slaan als de 876 die in de hinderwetver gunning waren toegestaan. Uit eindelijk heeft de Raad van State de toestemming hiervoor tóch verleend maar het kwaad in de vorm van een slechte indruk was er wel stevig door gevestigd. Die indruk werd nog eens ver sterkt doordat Vos en Co pas zeer recent bij de gemeente aan klopte om verlenging van de hin derwetvergunning voor de be drijfsvoering op industrieterrein Grote Polder. Gemeenteraadsle den vielen over de directie van het bedrijf heen met verwijten als chantage omdat Huisman had gedreigd dat zeker twintig man zouden moeten worden ont slagen wanneer die vergunning niet zou worden verleend. "Dat was geen chantage", vertelt Huisman, "maar gewoon waar". Traag De reden dat het bedrijf zo laat om verlenging van de vergunning heeft gevraagd vindt volgens Huisman zijn oorzaak in de trage afhandeling van de aanvraag om een hinderwetvergunning in Al phen. "We wilden pas naar de ge meente Zoeterwoude toestappen nadat we enige zekerheid had den over de voorgenomen ver huizing naar Alphen", legt de di recteur uit. "En die kregen we pas kort geleden". Inmiddels is aan een protest van de arbeidsinspectie tegen het ver pakken van een bepaalde, ge vaarlijke, chemische stof in Al phen tegemoetgekomen zodat Huisman weinig problemen meer verwacht Het bedrijf denkt rond een half jaar nodig te hebben voordat definitief de ver huiswagen kan voorrijden. De huidige hinderwetvergunning voor de bedrijfsvoering in Zoe terwoude loopt 1 april af en de gemeente heeft de directie al la ten weten alleen dèn nog eens te verlengen indien daadwerkelijk in Alphen wordt gebouwd. MAANDAG 27 DECEMBER 1982 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 24 dec incl. za en zo tot 8 uur: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877 van zo 8 uur tot vr 31 dec: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kernpenaer- straat 31, Leiderdorp, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND - In Warmond is za terdagnacht een auto ontvreemd en werden bij een andere auto sporen van pogingen om deze te stellen aangetroffen. De daders hebben eerder op de nacht een auto uit Katwijk ont vreemd. Toen deze in Warmond zonder benzine kwam te staan is, na eerst een auto voor Marién- gaarde geprobeerd te hebben te stellen, de auto uit de Ganzenwei ontvreemd. De politie verzoekt getuigen van de diefstal en de poging daartoe zich bij haar te melden. Julianaschool Met een gevoel van werkelijke ver bijstering hebben wij de uitspra ken van de wethouder van on derwijs gelezen: 1. De keuze bij de sollicitatie, waar de ouderraad het niet mee eens was, zou de reden zijn om af te treden. 2. Leden van de ouderraad zouden mensen hebben omgepraat om hun kinderen van school te ha len. 3. Verantwoordelijkheid voor het onderwijs ligt alleen bij het team. 4. Er is een brede basis aan de school. 5. Er zijn plannen, die nu werkelijk uitgevoerd zullen worden. Ad 1. De wethouder weet, dat niet de keuze, maar de wijze waarop de sollicitatie procedure werd uitgevoerd door het team bepa lend was. Overigens was het één van de vele redenen. ad 2. De wethouder weet, dat zelfs na vragen op de ouderavond van 13 december geen motivatie werd gegeven omtrent de rede nen om kinderen van school af te halen. Daarvoor waren de rede nen te persoonlijk van aard. ad 3. Hoe kan de wethouder zeg gen, dat de verantwoordelijkheid voor het onderwijs (op de KJS) alleen ligt bij het team, als hij al welden op de hoogte is van het feit, dat de toetsen voor de zesde klas niet volgens de handleiding werden afgehandeld; en dat be paalde onderdelen van de week- plannen (alleen in concept aan wezig) niet werden uitgevoerd. Rechtvaardigen punten als deze dat die verantwoordelijkheid daar ligt? ad 4. De wethouder weet, dat de nieuwe aanmeldingen alleen dit jaar aanzienlijk zijn geweest. Blijft die basis zo breed? ad 5. De wethouder weet, dat de plannen tot nu toe niet zijn uitge voerd. Waarom zegt hij anders, dat de thans in ontwikkeling zijnde plannen ook werkelijk uit gevoerd zullen worden. Ook nieuwe Bezemers vegen niet schoon. Leden van de voormalige ouder raad. Rien van der Nat Diana Hakkesteegt Paul Meiman Ria Nieuwenhuys. NIEUWE WETERING - Een Leiderdorpse auto mobilist heeft gister avond om kwart over acht op de Achterweg in Nieuwe Wetering per on geluk een aantal kennis sen op de fiets aangere den. Twee duo-passagleres (uit Leider dorp) en een fietsster (uit Wete- ringbrug) moesten voor onder zoek naar het Academisch Zie- kenhuis in Leiden worden over gebracht. De jongelui waren volgens de po litie op weg naar de bioscoop in Leiden. Het merendeel (in to taal vijf mensen) ging op de fiets, de Leiderdorper ging met de auto. Volgens de politie was hij waarschijnlijk even niet at tent op de fietsers en reed hen aan, na vermoedelijk te hebben afgeremd voor een tegenligger. Eén van de fietsers belandde in de sloot. Twee van de drie meis jes die in het ziekenhuis beland den, zijn inmiddels weer thuis. Twee fietsen zijn total loss, één fiets mist een trapper. OPGERICHT 1 MAART 1060 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschapp»i leidsch Dagblad B V Post uitsluitend Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16 30-10 00 u Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83.60 Jaarabonnement 233,50 Per post 322.90 Losse nummers 0.85 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (ph/) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (pfv) W. F. J Wlrtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (P<v) Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Rome, Madnd, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2