Gezinszorg deels ontzien Loon inleveren: vrijwillig met 't mes op de keel C Alternatief kerstdiner Ploeg Sociale diensten vrezen problemen Nieuw op het postkantoor: buitenlands geld. Reorganisatie-overleg ontstemt ambtenaren 2500 arbeidsplaatsen voorlopig gered Kleine zaken. Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. DDR weigert Van der Spek en Faber visa VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG (ANP) - De vijf Centrales van Overheidspersoneel (CFO) nemen geen verantwoording voor de reorganisatie van het voormalige ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne. Het is volgens hen niet mogelijk de belangen van alle betrok ken ambtenaren in een kort tijdsbestek op verantwoorde wijze te behartigen. De centrales hebben gisteren gezegd dat er geen enkele ruimte is voor reëel overleg. In het Koninklijk Besluit, dat de opheffing van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne regelt, is aangegeven dat het plan voor de reorganisatie op 1 januari klaar moet zijn. Een bij zondere commissie, waarin behalve de Centrales van Overheids personeel ook de betrokken ministeries zitting hebben, is met de organisatorische afwikkeling van deze herindeling belast. De commissie vergaderde gisteren. CFO-voorzitter Jong zei na afloop van de vergadering dat het kabi net bij de besluitvorming onvoldoende heeft overwogen wat de gevolgen van een departementale herindeling zijn. De centrales hebben de voorzitter van de bijzondere commissie dringend gevraagd het ongenoegen en de zorg van de centrales over te brengen aan minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Deze bewindsman is namelijk verantwoordelijk voor een goed verloop van de herindeling. UTRECHT (ANP) - De actiegroep „Lekker Dier" heeft gisteravond in Utrecht staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) en diens echtgenote een kerstdiner aange boden. Aan de dis zaten ook kip pen. geiten en kalveren aan. Mensen en dieren kregen een ve getarische maaltijd voorgescho teld. De actievoerders hadden een ap peltje met de staatsecretaris te schillen, omdat een aantal jaren oude beloftes van zijn ministe ries met betrekking tot het wel zijn van de dieren in de agrari sche industrie, nog altijd niet is ingelost. Zo wees secretaris Wim de Kok van „Lekker Dier" Ploeg erop, dat al in 1975 een ambtelijke commissie heeft uitgesproken, dat het batterijsysteem bij kip penfokkerijen niet zou mogen worden uitgebreid. Inmiddels is juist in de tussenliggende jaren het percentage fokkippen in leg batterijen opgelopen van minder dan de helft tot ruim 80 procent De actiegroep protesteerde verder tegen het feit dat jaarlijks 48 mil joen ééndagshaantjes door ver drinking of verstikking om het leven worden gebracht, terwijl al in 1971 een methode is ontwik keld om de kuikens humaan te doden. Staatssecretaris Ploeg zegde toe dat hij. waar nodig, on derzoek zou laten verrichten naar de verbetering van het die renwelzijn, maar legde er de na druk op dat de economische be langen van de agrariërs daarbij niet uit het oog mogen worden verloren. Dierenbevrijding De politie heefl in verband met het „bevrijden" van konijnen van fokkers in Someren en Middel- beers, eerder deze week, een 30- jarige man uit Deventer aange houden. De man had zich belast met het onderbrengen van de ko nijnen bij zogenaamde pleegge- De konijnen werden bevrijd door het Dierenbevrijdingsfront. In de loop van deze week verscheen in de Volkskrant een adverten tie, waarin pleeggezinnen wer den gevraagd. Die advertentie werd door de politie wel nage trokken. maar leverde niets op Het toeval speelde de politie deze week in de kaart. Tijdens een normale verkeerscontrole in Ei bergen ontdekte de politie in de auto van de verdachte negen ko nijnen. UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (wvc) heeft de Centrale Raad voor Gezinsverzorging gisteren meegedeeld, dat hij afziet van een eerder aan gekondigde bezuiniging in gezinszorg in 1983. Die kor ting was bedoeld om al bij voorbaat eventuele begro tingsoverschrijdingen te kunnen opvangen. Er waren 2.500 (part-time) arbeidsplaatsen mee gemoeid. De staatssecretaris wil desalniette min eventuele overschrijdingen van het totale budget (1,2 miljard gulden) voorkomen. Met het oog daarop zal de begroting van de gezinsverzorging volgend jaar extra worden bewaakt. Na twaalf weken zal worden bekeken of er sprake is geweest van overschrij dingen en zo ja, of in dat verband maatregelen nodig zijn. De begrotingsoverschrijding die zich in 1982 heeft voorgedaan - volgens de Centrale Raad door Weekblad moet Philips-artikel rectificeren AMSTERDAM (ANP) - Het weekblad de Haagse Post moet op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden zo snel mogelijk een rectifica tie publiceren van een vorig jaar verschenen artikel over de rol van de politie van Phi lips in de Tweede Wereldoor log. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam in een civiele procedure bepaald. Het artikel was geschreven door de journalist Frans Dek kers uit Eindhoven en vorm de een voorpublikatie van zijn omstreken boek "Eind hoven 1933-1945". De recht bank acht het artikel ten dele beledigend en lasterlijk voor de thans gepensioneerde mr. W. de Graaff, die in de oorlog directiesecretaris van Philips De Haagse Post is verboden soortgelijke beledigende of lasterlijke uitlatingen over mr. De Graaff te publiceren op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. Het boek van Dekkers is enige tijd ge leden op grond van een rech terlijk vonnis uit de handel genomen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam sneeuv Twente geheel bew Vlissingen sneeuv Zd. Limburg geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. -1 09 -2 02 -2 04 Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tunis geheel bew. 1 onbewolkt 1 half bew. 17 onbewolkt 11 geheel bew. 4 sneeuw 4 zwaar bew. 2 onbewolkt 3 licht bew. 2 regenbui 3 - :waar bew. 3 - zwaar bew. 13 onbewolkt 7 motregen - zwaar bew. 0 zwaar bew. 8 onbewolkt 12 half bew. 10 half bew. 18 licht bew. 0 onbewolkt 8 licht bew. 3 licht bew. 10 regen 15 zwaar bew. 2 zwaar bew. 1 onbewolkt 15 half bew.' half bew 18 onbewolkt 17 licht bew. 11 een fout van het ministerie moet in 1983 wel worden goedge maakt. Dat betekent, dat het aan tal arbeidsuren in de gezinszorg volgend jaar met één procent (ongeveer 800.000 uren op een to taal van 75 miljoen) moet worden teruggebracht. De helpsters bij de instellingen voor gezinsver zorging werken gemiddeld 12 tot 13 uur per week. Al met al moet de gezinsverzorging volgend jaar toch verder inkrim pen. Daarbij gaat het (behalve om de 800.000 uren die moeten worden "goedgemaakt") om een bedrag van 25 miljoen gulden in het kader van al lopende bezuini gingen. De voorzitter van de raad, me vrouw H. A. Strijd-Groenewe- gen, zei in een reactie dat ze het gesprek met de staatssecretaris als zeer positief heeft ervaren: "hij heeft kennelijk niet alleen naar onze argumenten geluis terd, maar ze ook aanvaard". Aan het inleveren van 800.000 uren in 1983 valt volgens haar niet te ontkomen. Boot vermiste jongens vergaan? HILVERSUM (GPD) - De kapi- tein van een tanker met als thuis haven Rotterdam heeft de politie bericht dat hij op 9 oktober in de Middellandse Zee vermoedelijk de zeilboot van twee vermiste Hilversumse jongens heeft gesig naleerd. De boot dreef op ongeveer 100 mijl ten oosten van Barcelona met de kiel naar boven. De kapitein heeft nog geprobeerd het schip te bergen. Maar dat mislukte. Hij heeft direct melding van zijn waarnemingen gedaan bij Radio Barcelona. Van de opvarenden of hun persoonlijke bezittingen heeft de kapitein niets gezien. De twee Hilversumse jongens, Ro nald Bongers (22) en Boris van de Woude (21), zijn door hun ou ders als vermist opgegeven, na dat zij sinds 3 oktober geen teken van leven van hun zoons meer hadden ontvangen. De jongens waren al enige maan den met hun zeilboot aan de Zuidfranse kust. In hun laatste brief maakten zij melding van hun plannen om een oversteek te maken van de Franse kustplaats Nice naar het Spaanse eiland Ma jorca. Ronald en Boris hadden toen te kennen gegeven dat zij op 9 oktober met hun zeiltocht zou den starten. Gevreesd wordt dat de jongens zijn verdronken. Naar alle landen aan de Middellandse Zee is een telex verzonden waarin de vermissing wordt gemeld. Op die telex is nog steeds geen reactie ontvan gen. Bejaarde door messteek gedood AMSTERDAM (ANP) - Een 86-ja- rige vrouw is gisteren dood aan getroffen in de Kijkduinstraat in Amsterdam. Zij is om het leven gebracht door een messteek in het hart. Het mes zat nog in het lichaam van de vrouw, toen de politie haar vond. Het misdrijf werd ontdekt door een vrouw, die boodschappen voor het slachtoffer wilde doen. Volgens de politie was de vrouw gedeeltelijk ontkleed. AMSTERDAM - De 64-jarige hotel eigenaar H. van V. uit Amster dam is gisteren door de politie aangehouden, nadat hij met een jachtgeweer op demonstranten had geschoten. Dit gebeurde na de ontruiming van een kraak pand in de Vondelstraat dat door Van V. is gekocht. De politie die het kraakpand via het dak binnenging heeft de dertien be woners weggestuurd. Rond het middaguur heeft een groep demonstranten tachtig rui ten ingegooid aan de achterzijde van het Amsterdamse stadhuis (zie foto). Het bureau voorlich ting kreeg de volle laag. Een aan tal ambtenaren moest op de gan gen schuilen. De gemeentelijke voorlichters hebben de stenen la coniek bij de stapel tegels ge voegd die bij vorige demonstra ties zijn geworpen. ..Handig als steun voor zware ordners", meen de een van deze ambtenaren. DEN HAAG (ANP) - De directeuren van Gemeentelijke Sociale Dien sten, verenigd in de Divosa, voorzien grote problemen bij het tijdig uitvoeren van de wijzigingen, die de Tweede Kamer heeft aangenomen over de sociale uitkeringen. In een brief aan de Kamer heeft de Divosa aandacht gevraagd voor de uitvoeringsproblemen. Volgens Divosa-directeur Van Vliet is het pro bleem de wijziging die de Kamer per 1 januari heeft aangenomen in de mogelijkheden van bijstandstrekkers om bij te verdienen. Van de bijverdiensten wordt een kwartje van elke gulden vrij. Nu is dat nog 33 cent van elke gulden. De sociale diensten moeten dus meer bijverdiensten gaan inhouden op de uitkeringen, waartoe zij alle dossiers moeten doorlopen. Volgens Divosa vergt de uitvoering van dergelijke wijzigingen zeker drie maanden. Er zijn op het ogenblik in totaal zo'n 500.000 bijstandstrekkers, onder wie volgens Divosa een groeiende agressiviteit valt te constateren, omdat hen niet tijdig kan worden uitgelegd op hoeveel geld zij recht hebben. ADVERTENTIE Op 415 postkantoren kunt u nu ook terecht voor buitenlands geld. U betaalt contant of met uw girobetaalkaarten. Natuurlijk kunt u op dezelfde postkantoren óók uw buitenlands geld weer inwisselen. L De laatste vyf jaar zyn we ge wend geraakt aan bezuini gingsplannen van opeenvol gende kabinetten. Van de 'één-procentsoperatie' van het kabinet-Den Uyl (1977) via 'Bestek '81' van het kabi- net-Van Agt/Wiegel (1979) tot de omstreden 'Voorjaarsnota' door Hans de Bruijn van het kabinet-Van Agt/Den Uyl/Terlouw (1982), die zelfs tot een kabinetscrisis leidde. Die plannen hadden twee din gen gemeen: zij waren ambi tieus van opzet en omvang (vele miljarden guldens), en er kwam maar bitter weinig van terecht. De gatenkaas die het parlement ('dank'zy Lub bers) van Bestek'81 overliet is daar een goed voorbeeld Het is daarom op zijn minst op merkelijk dat het kabinet- Lubbers lijkt te slagen, waar zijn voorgangers de mist in gingen Het regeerakkoord van CDA en WD bevatte even ambitieuze bezuim gingstaakstellingen als dat van vorige kabinetten, maar nu al - zes weken na de beëdi ging - is daan'an een groot deel verwezenlijkt. Sociale zekerheid In lange, saaie en voor het kabi net geen moment moeilijke debatten is de Tweede Ka mer de afgelopen tien dagen akkoord gegaan met een pak ket bezuinigingen op de so ciale zekerheid en lastenver zwaringen, die de schatkist in 1983 al 3,5 miljard gulden zul len opleveren. Daarbij komen de bezuinigin gen op de begrotingen van de veertien ministeries. Die moeten nog allemaal door het parlement worden goedge keurd, maar dat zal wel net zo gemakkelijk gaan als het ge- snoei de laatste dagen in de sociale zekerheid. CDA en WD hebben zich voorgenomen de doelstellin gen uit het regeerakkoord te verwezenlijken, koste wat het kost. Op wat kleine wijzi gingen na, bedoeld om het in komensplaatje een eerlijker aanzicht te geven (kleine ver hoging minimumloon en uit keringen, hogere belasting dubbele inkomens, geen be vriezing kinderbijslag), ble ven de voorstellen van het kabinet ongeschondén. Uitkeringen Tal van bevolkingsgroepen zul len daarvan in 1983 de gevol gen ondervinden. Het decem- ber-inkomen komt nog net op tyd voor de dure Kerstda gen, maar vanaf 1 januari wordt het allemaal minder. Vooral de uitkeringstrekkers worden de dupe. Een aantal uitkeringstrekkers - zoals jonge werklozen, be jaarden of arbeidsongeschik ten - zal nog eens een extra veer moeten laten, op de al lerlaagste inkomensgroepen na. En ook de leerkrachten leveren meer in dan andere werknemers. Het kabinet laat volstrekt in on zekerheid of het de in het re geerakkoord beleden gelijke behandeling van alle werkne mers en uitkeringstrekkers eventueel zal afdwingen. Dat lijkt verstandig, werkgevers en werknemers in het vrije bedrijfsleven moeten immers nog onderhandelen over het ruilen van de prijscompensa tie voor meer werk via ar beidstijdverkorting. Maar de kansen daarop zyn ondanks het eerste centraal akkoord sinds 1972 - niet erg groot. In enkele bedrijfstak ken is al gepleit voor normale uitbetaling van prijscompen satie en vakantiegeld. Boven dien draagt ook het kabinet niet bij aan de animo van de vakbeweging om in te leve- Rendementsherstel Minister De Koning (sociale za ken) zei deze week dat hij verwacht dat een deel van de prijscompensatie in 1983 he lemaal niet zal worden ge bruikt voor arbeidstijd ver korting, maar in de bedrijven blijft voor rendementsher stel. Dank u wel. meneer De Koning, denken de werkge vers ongetwyfeld, als ze het al niet zeggen De verantwoordelijkheid voor een eerlijker inkomensbeeld wordt by de sociale partners gelegd. Dat klinkt en is op zichzelf heel mooi. Maar die verantwoordelykheid komt zo wel erg te rusten op de schouders van de vakbewe ging. De Kamer (de regeringsparty- en) maakt zich daar nog niet zo druk over Een fors deel van de bezuinigingen op de collectieve uitgaven is im mers gerealiseerd, sommige zelfs met instemming van de oppositie. Dat deel van het regeerakkoord is uitgevoerd. Ziezo. Brinkman Dat regeerakkoord zegt ook dat de eenzijdige korting op de onderwyssalarissen een een malige operatie zou zijn, „niet voor herhaling vat baar". Is dat zo? Na de drukte die de Kamer maakte over opmerkingen van de jeugdi ge welzynsminister Elco Brinkman, zou je het zeggen. De werkelijkheid is anders. Brinkman zei dat ook andere uit overheidsgelden betaalde groepen (gezondheidszorg, gezinsverzorging. maat schappelijk werk) een extra salanskorting zouden kun nen krijgen, om de begrotin gen sluitend te houden. Er kwamen woedende reacties uit 'het veld'. Hoe kon hij nou iets zeggen dat zo regelrecht in stryd is met het regeerak koord? De onervaren Brink man werd door zyn collega's op de vingers getikt In de Kamer volgde een debatje en werd zelfs een 'kamerbrede' (PvdA, CDA en WD) motie ingediend, waarin extra-kor tingen werden afgewezen. Niet onvrijwillig Maar daarmee zyn ze nog niet van de baan. Minister De Ko ning zei woensdag dat geen 'onvrijwillige' kortingen op de salarissen van trendvol gers zullen worden toegepast om begrotingen sluitend te krijgen. Het personeel mag geen sluitpost van de begro ting zyn. Het mag natuurlyk wel vrijwil lig, in ruil voor meer werk via arbeidstijdverkorting. Dat klinkt heel mooi. Daar praat het bedrijfsleven ook over. al gaat het daar slechts om het inleveren van de pryscom- pensatie, die de trendvolgers al kwijt zijn De Komng zei dat het gaat om de keuze tussen inkomen of werkgelegenheid, en dan kiest het kabinet voor het laatste. Ofwel: als we geld te kort komen moet er bezui nigd worden. Dat kan alleen door het ontslaan van men sen En dat kan dan weer voorkomen worden door de werkende mensen extra te la ten inleveren. Via arbeids tijdverkorting kunnen de an ders ontslagenen aan het werk blyven. Heefl dat niets te maken met het sluitend krijgen van de begroting? Natuurlyk wel. De Komng zei woensdag met veel mooie woorden f - de als Brinkman. Vry willig met het mes op de keel, heet dat. Maar het zal dan wel weer 'onvcrmydelyk' zyn. CDA-mimster Brinkman zal met dc door CDA'ers bihaw ste welzijnszorg nog heel wat te stellen krygen Het regeerakkoord is in elk ge val veel minder hard dan het lykt Brinkman gooide maan dag - allerminst per ongeluk - een knuppel in het hoender hok, en die ligt er nog steeds. Het kwam het kabinet alleen niet goed uit om dat nu al eer lijk toe te geven. HILVERSUM (ANP) - Dc DDR heefl zonder opgaaf van redenen visa geweigerd aan het PSP ka merlid Van der Spek en aan se cretaris Faber van het Interker kelijk Vredesberaad IKV Beiden waren door de VPRO uit genodigd in Oost-Brrlnn deel te nemen aan een discussie met vertegenwoordigers van de Oost- duitse vredesbeweging Deze discussie zou volgende week vry dag (31 december) via dc ra dio worden uitgezonden Dc VPRO heefl via de Oostduitsc ambassade nog voorgesteld de discussie in Nederland te laten plaatshebben, maar daar is niet op gereageerd In de uitzending wordt nu in elk geval wel het woord gevoerd door twee Oostduitsc dienstwci geraars. Deze zyn nog maar kort uit de gevangenis en wonen op dit moment in West Berlijn Staatssecretaris Ploeg

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7