Spilzucht en opgedrongen idealen Rond de kerstboom heidense oorsprong. Een takkenwerk Het geld De aanslag Het toetje Innemen "Fressen" De reünie De herders PAGINA XII VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 FRANKRIJK ENGELAND ITALIË Kerstmis in Frankrijk is het feest van het geld. Vijftien procent van alles wat de Fransman aan feestelijkheden uitgeeft ver dwijnt in de speelgoedwinkel en dan nog voornamelijk rond kerst. En wie geen kinderen hoeft te verblijden brengt zijn kerstgeld voornamelijk naar het restaurant, of de luxe-hap jeswinkels. Het Franse kerst feest is voornamelijk een eet- feest, waarbij de beste flessen wijn uit de diepste hoeken van de familie-cave worden opge diept. Gaat er nog iemand naar de nachtmis? De cijfers liegen er niet om: maar 10 procent van de gelovigen gaat min of meer regelmatig naar de kerk, en met kerstmis zijn het er iets meer. Dit jaar werd de verkoop ver wacht van een miljoen elektro nische speelkaarten in de vorm van calculatoren, en van een half miljoen puckmonsters. Een aanzienlijk deel daarvan zal onder de kerstboom terug te vinden zijn. De spelletjes ei sen daarbij zoveel concentra tie, dat het feestelijke familie- diner hoofdzakelijk zal worden opgeluisterd door elektronisch gebliep. Een ouderlijke troost bij dit alles is dat de puckmon sters ook vagelijk opvoedkun dige waarde hebben: je kunt er dictees mee verbeteren en er wiskundesommen mee ma ken. En omdat Franse kinde ren meestal heel slecht zijn in hun spelling en goed moeten zijn in wiskunde, is het kerst- geld in dit verband niet hele maal over de balk gegooid. De hit van het jaar komt waar schijnlijk voor kerstmis net te laat: het hagedis-achtige man netje uit Spielbergs laatste suc cesfilm „Ê.T.". Er worden er tienduizenden van geïmpor teerd, juist op het moment dat de Franse handelsbalans in een desastreus dal is aange land en de regering, na de strijd tegen de Japanse video apparatuur te hebben aange bonden, nu de import tegen houdt van Zwitserse kaas. VERENIGDE STATEN Amerikanen zijn zo nu en dan een volk van uitbundige over gave, die vooral collectief har stochtelij k kan worden bele den. Het land beslaat zo'n uit gebreid grondgebied, bestre ken door uiteenlopende klima ten en bewoond door verschil lend geaarde mensen, dat het zoeken naar gemeenschappe lijke ervaringen van grote bete kenis is voor het overleven als natie. Kerstmis leent zich wat de Ame rikanen betreft buitengewoon goed als een soort bewassing van de ziel, gepaard aan een overvloed van geschenken en plotseling mededogen met de minder bedeelden in de sa menleving, waarvan er niet al leen steeds méér komen, maar die de rest van het jaar ook voornamelijk worden gene geerd. Zo'n benadering verdient uitleg: armoede en ellende passen niet bij het maatschappijbeeld waarover Amerikanen vanaf hun vroegste jeugd belerend en bemoedigend worden toe gesproken. „De werklozen, daklozen en hopelozen", zoals het teruggetreden parlements lid Shirley Chisholm die be schreef, storen een landschap van opgedrongen idealen. Kerstmis alléén zal Amerika niet uit de depressie doen verrijzen, doch de laatste zes tot acht we ken van het jaar wordt een one venredig stuk besteedbaar in komen overgeheveld naar de bankrekeningen van het han deldrijvende deel der natie. De onderdanen wensen elkaar in middels het beste via in weel derig sentiment gedoopte Kerstkaarten-met-voorgedruk te-tekst. Uit de tv-advertenties van de fabrikant krijgt men de indruk dat in het Amerikaanse verkeersbeeld de automobiel geheel is vervangen door sle den met in rinkelende bellen gehulde paardekrachten er voor. De lichtreclames bulde ren van de gevels - voordelige aanbiedigen ten spijt gaan de prijzen alleen maar omhoog - een prestigeslag ontbrandt rond het duurste geschenk, dat doorgaans in Texas wordt be dacht. Kerstmis is wat dat be treft in de VS een treurig festi val van domme spilzucht. En een gigantische aanslag op geest, lijf èn beurs. SPANJE DUITSLAND 'Laat de puddingen minstens drie weken op een koele, goed geventileerde plaats staan voor u ze aansnijdt'. Waarop zou de ze regel, afkomstig uit een kookboek, anders kunnen slaan dan op dat klassieke ein de van de Engelse kerstmaal tijd, de Christmas-pudding? De bruine, uit 27 ingrediënten sa mengestelde monsters die me nige Brit met afschuwelijke krampen in de maagstreek de kerstmaaltijd doen besluiten, zyn in de laatste weken van het jaar vrijwel niet te ontlopen. Vrienden zijn hele weekeinden onbereikbaar omdat ze hun pudding aan het fabrieken zijn. Als het een beetje tegenzit, ma ken ze er ook eentje voor jou. ('Hier, hij moet nog wel een maandje rijpen hoor'.) En je kunt vanaf begin oktober geen warenhuis binnengaan zonder in bedrieglijk smakelijk ogen de verpakkingen, deze ver schrikkelijkste aller toetjes te gen te komen. De Christmas-pudding. Niervet moet er in, grove marmelade, geraspte wortel en stroop. De overlevering zegt dat de ingre diënten kloksgewijs moeten worden geroerd, omdat het an ders verkeerd afloopt met de kok. Onder het roeren mag een wens worden gedaan. Er wor den muntjes ingestopt die de vinder geluk heten te brengen. Wie zei ook alweer dat de Brit ten van die nuchtere mensen zyn? Een traditionele Britse kerst maaltijd is verder niet com pleet zonder de zogenaamde crackers, feestartikelen die er uitzien als een grote toffee. Het is de bedoeling, dat twee dis- gangers aan de uiteinden ervan rukkken, waarna een grote knal volgt en er een surprise uit de stukgetrokken cracker rolt. Dc vreugde is al heel groot, als die verassing een papieren feestmuts blijkt te zijn! Want dat hoort er zo bij, met malle hoedjes op en liederen zingend langzaam maar grondig aange schoten te raken. BELGIE Voor gevoelige buitenstaanders kent het kerstfeest in Belgié een macaber moment. Dat is het hoogtepunt van de kerst viering op 24 december om precies middernacht. Het kin- deke Jezus, tot dan toe rustig gelegen in zijn kribje onder de kerstboom, mag dan door het jongste kind van het gezin wor den opgegeten. „Het is natuur lijk maar suikergoed, maar ik vind het nog steeds iets kanni balistisch hebben wanneer dat mooie jezuspoppetje krakend verdwijnt tussen het melkge- bit van de jongstgeborene in de familie", zegt een Neder landse vrouw die al jaren in Belgie woont. De Belgen zelf hebben daar wei nig last van. Het is zelfs de vraag of ze het nog merken, want aan het hoogtepunt van de kerstnacht zijn vele uren van wachten voorafgegaan, die men doorgaans niet in sober heid en meditatie is doorgeko men. De „reveillons", de nachtwakes met de kerst en oud en nieuw, zijn een begrip bij de zuiderburen. De avond voor het eigenlijke kerstfeest wordt doorgebracht met co pieuze diners thuis of vaker nog in restaurants, die reeds lang tevoren hun speciale me nu's aankondigen. Iedereen die de reveillon niet in een snackbar wil doorbrengen, kan dan ook maar beter ruim van tevoren reserveren. Traditioneel op het kerstmenu staan oesters en kreeft, ver schillende soorten wild, kal koen en als vaste keuze voor het dessert de „buche", ofwel de kerststronk, zoals die in het Vlaams heet. Dat is een soort taart van cake of ijs in de vorm van een houtblok en versierd met hulst, paddestoelen etc. Dit alles wordt uiteraard over spoeld met verschillende soor ten wijn en natuurlijk cham pagne. Het kerkvolk woont te midder nacht doorgaans met rode neu zen en waterige oogjes, soms ook onderdrukt boerend van het reeds genotene, de dienst bij. Anders dan in Nederland is er in België nooit sprake ge weest van een serieuze bewe ging om een einde te maken aan deze bourgondische uit spattingen en Kerstmis wat meer in het teken van de inter nationale solidariteit en de honger in de wereld te plaat sen. BIJZONDERE BOMEN Wij, gewone stervelingen, lopen langs een boom en zien niets bijzonders. Bomen zijn vooral reuze handig omdat ons hondje ertegen kan piesen. En soms reuze lastig. Mensen die wel eens in dronken toestand tegen een eik zijn gereden kunnen er van meepraten. Nee, dan tapt mevrouw Scherft uit de Leidse Cobetstraat toch wel uit een ander vaatje; zij geeft zich niet over aan onze platvloerse bespiegelingen. Zij bestudeert bomen, zoals de chirurg het menselijk lichaam bestudeert. "Eindeloos veel bomen heb ik al getekend", zegt ze. "Het is allemaal begonnen in Suriname toen ik een uit z'n krachten gegroeide ficus zag en dacht: die moet ik tekenen". In Nederland ging ze op het ingeslagen pad verder. "Ik ga soms naar het Plantsoen om een boom te bekijken. Dan neem ik verschillende details in me op en als ik dan thuiskom ga ik aan de slag". Natuurlijk verscheurt ze ook wel eens een tekening. Want we moeten vooral niet denken dat het makkelijk is om een boom natuurgetrouw op papier te krijgen. Die takken, vooral die takken, zijn lastig na te tekenen. "Maar ja, veel oefenen hè, dan kom je er vanzelf'. Na een korte pauze besluit ze: "Als ik eerlijk ben, dan zeg ik: mijn tekeningen zijn toch al behoorlijk goed". In Engeland staat het verschrikkelijkste aller toetjes - de Christmas-pudding - nog immer centraal in het kerstgebeuren. In België wordt met waterige oogjes de nachtmis bijgewoond. In Duitsland is het als vanouds "fressen" geblazen. In Spanje komt een ware volksverhuizing op gang. In Italië wordt er uit boete vandaag geen vlees gegeten. In Frankrijk klinkt slechts elektronisch geblieb onder de kerstboom. En in de Verenigde Staten tenslotte, wordt een landschap van opgedrongen idealen plotseling ernstig verstoord. Onze correspondenten Henk Dam (Londen), Ferry Mingelen (Brussel), Hans Amesz (Bonn), Gerrit Jan Hoek (Madrid), Hein ten Kortenaar (Rome), Rudolph Bakker (Parijs) en Henk Kolb (Washington) geven een korte indruk van de kerstvieringen in de landen waar zij gestationeerd zijn. Kerstmis is in West-Duitsland een eet-, drank- en koopfestijn. De nieuwe minister van fami liezaken en gezondheid, Hei- ner Geissler (CDU), heeft in de huidige slechte economische tyd zelfs opgeroepen om te ko pen: liefst bontmantels, maar elektrische broodroosters mo gen ook. De bewindsman wil een economische impuls voor zijn land en daar is geen andere gebeurtenis geschikter voor dan het kerstfeest. Het publiek moet behalve kal koenen en karpers, die vaak de voornaamste bestanddelen van het kerstmaal zijn, ook an dere (luxueuze) goederen aan schaffen. Dat is goed voor Duitsland. Elke plaats van enige betekenis in Duitsland - ook in de DDR - heeft nu zijn Christkindmarkt. Dat is een soort kermis, waar behalve de onvermijdelijke Glühwein en wafels ook souve nirachtige artikelen kunnen worden gekocht. Bijvoorbeeld Rauchermannchen (eetbare figuurtjes met een pijpje), uit de DDR afkomstige houten bouwwerken (waarvan de met miniatuurvoorwerpen versierde schijven worden aan gedreven door de „wind" van kaarslicht), kopergravures en speelgoed. Maar ook de bont jassen van minister Geissler. Om de stemming erin te bren gen overal muziek. Bing Cros by staat nog altijd hoog geno teerd op de Kerst-hitparade. De beroemdste kerstmarkt is die van Neurenberg. De Spoorwe gen organiseren, net als bijna alle reisbureaus, reizen naar deze oudste kerstmarkt in Duitsland. De kerstman is per traditie een kerstvrouw. Te genover de ingang van het sta tion liggen de middeleeuwen by wijze van spreken voor het oprapen: met de Konigster- Turm en het oude Neurenber- ger handwerkershof, waar pot tenbakkers, bereiders van de traditionele Leb kuchen, leer- en poppenmakers, poëtische glasschilders en mandenvlech- ters een indruk van midde leeuwse handwerkskunst ge ven. Olot, een klein dorpje middenin de Spaanse Pyreneeën, bruist dezer dagen weer van de be drijvigheid. Waar andere dor pen in de buurt leven van win tersport en toerisme, draait de dorpseconomie van Olot bijna helemaal op de fabricage van één enkel produkt: kerststal letjes. Bijna het hele jaar door zijn de bewoners van Olot thuis bezig met het vervaardi gen van kribbetjes, miniatuur christusbeeldjes, herdertjes en driekoningen. Maar zo vlak voor de kerst is het overwerk geblazen, want in een goed ka tholiek land als Spanje ont breekt bijna in geen enkele wo ning het traditionele kerststal letje. Maar katholiek of niet, in Spanje komt de religieuze traditie met kerstmis toch op het tweede plan. Kerstmis in Spanje is vooral het feest van de fami liereünie, met vooral wereldse geneugten. Zo vlak voor kerst mis (de Spanjaarden moeten zich met één kerstdag tevreden stellen, alhoewel ze met tien andere katholieke feestdagen in het jaar beslist niet tekort komen) komt er een ware volksverhuizing op gang, de grote trek naar de geboorte plaats of het dorp waar de fa milie is achtergebleven. De da gen voor kerstmis doet men er goed aan maar liever niet per auto te reizen en de Spaanse wegen, propvol met waanzin nig jakkerende automobilisten te mijden. In tegenstelling tot veel andere landen staat kerstmis in Span je niet in het teken van pakjes onder de kerstboom. De tradi tionele pakjesavond is en blijft 6 januari. Kerstmis in Rome begint pas wanneer de herders uit de Abruzzen met hun doedelzak ken naar de stad komen, en luid snerpend boven het ver keerslawaai het enige originele Italiaanse kerstlied Tu scendi dalle stelle (gij daalt af van de sterren) aanheffen. Een typische Romeinse kerst markt is die op het Plein van Lateranen, op de vooravond van het feest Naar kerkelijk voorschrift is dat een dag van boete en vasten, maar daar is niet méér van overgebleven dan de strikte gewoonte om die avond geen vlees te eten. Rondom de Sint Janskerk wordt dan ook uitsluitend vis verkocht, in heel de uitbundi ge variëteit van de Middelland se Zee, met als bijzonder be treurenswaardige specialiteit gemarineerde paling. Dat ook de Romeinen die eigenlijk niet lekker vinden blijkt wel uit het feit dat zij ze uitsluitend op kerstavond eten en er de rest van het jaar niet naar talen. Gelukkig is het maar een klein onderdeel van het vele uren durende boetemaal. Na afloop gaat ook wie nooit een voet in de kerk zet naar de nachtmis, om daarna de rest van de nacht door te brengen met wat wij vroeger onder de naam „kie nen" als kinderspel beschouw den, maar wat nu als „bingo" een nieuwe waardigheid heeft verworven. In Italië heeft het nooit iets met leeftijd van doen gehad, maar wel met de tijd van het jaar: het beperkt zich strikt tot de week tussen Kerst en Nieuwjaar, en op Pasen of Pinksteren zou het even onge past zijn als gemarineerde pa ling. Dat men elkaar tegenwoordig op Kerstmis geschenken geeft, is uitsluitend het gevolg van het dertiende maandsalaris, dat wettelijk in de maand decem ber moet worden uitbetaald en dat aanleiding pleegt te geven tot een enorme koopgolf. Het eigenlijke geschenkenfeest is in Rome Driekoningen, in andere delen van het land St. Lucia (13 december) en op Si cilië, (met zijn hang naar het macabere) Allerzielen (de bij behorende lekkernij heet dan ook doodsbeenderen en bestaat uit granietharde koekjes). Een toonbeeld van spilzucht: een "kerstboom" ter waarde van 3 miljoen gulden, vervaardigd door een juwelier uit Tokio. Het 85 centimeter hoge sparretje is goeddeels gemaakt van platina, met "takken" vol juwelen waarvan er enkele een half miljoen waard zijn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 40